TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 21 Oca 2018, 23:31

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.

Resim
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3538 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 167 68 69 70 71
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2017, 17:34 
Site Başkanı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Büyük olasılıkla askerler farklı birimlerden, o yüzden hepsi farklı kamuflaj giyiyor koyu yeşil modeli şu an için sadece hava kuvvetleri kulanıyor zaten. Hoş Afganistan'daki hava kuvvetleri personeli de standart tip TSK kullanıyordu . Bence de Irak burası

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2017, 23:45 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2017, 23:47 
Site Başkanı

Afganistan??
Alıntı:
Büyük olasılıkla askerler farklı birimlerden, o yüzden hepsi farklı kamuflaj giyiyor koyu yeşil modeli şu an için sadece hava kuvvetleri kulanıyor zaten. Hoş Afganistan'daki hava kuvvetleri personeli de standart tip TSK kullanıyordu . Bence de Irak burası
Buna ek olarak NATO/CJTF-OIR (Operation Inherent Resolve-Doğal Kararlılık Harekatı) operasyon sahası Irak ve Suriye yi kapsıyor zaten. Afganistan seçenekler arasında bile değil...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2017, 20:45 
Akıncılar

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017, 15:01 
Üye

Durun daha yeni harbiyeliler mezun olsun neler göreceğiz :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017, 15:51 
Süvariler

Size bir kurmay subayın (yüzbaşı) facebookta yaptığı yorumları atsam oturur gülmekten ağlarsınız.

https://i.hizliresim.com/WGz7yE.jpg
https://i.hizliresim.com/JO9QbB.jpg

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017, 19:04 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Size bir kurmay subayın (yüzbaşı) facebookta yaptığı yorumları atsam oturur gülmekten ağlarsınız.

https://i.hizliresim.com/WGz7yE.jpg
https://i.hizliresim.com/JO9QbB.jpg
Troldür muhtemelen.

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017, 19:08 
Süvariler

Değil. Üniformalı yüzü açık fotolarını falan mı atalım?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017, 21:07 
Üye

Valla yüzü açık fotolarını atın isterseniz. Bu aralar internette bazı subay, astsubaylar instagram gibi sosyal medya platformlarında fenomen dahi oldu. Adam operasyona veya intikale çıktıkları yerlerde canlı yayın yapıyor. OPSEC falan filan hikaye. Bu facebok yeni çıktığında personelin üyeliği bile olması yasaktı. Şimdi bu işin önünü alamadılar. Personel sponsor karşılığında bildiğin reklam alıyor. Bu işin af edersiniz boku çıktı. Ben şuna bittim yalnız '' Kara Harp Okulu'nda istihbarat okuyor''. Troll mü gerçek mi bu adam? Eğer bu kişi gerçekten kurmay subaysa vahim. Eğer değilse sıkıntı yok. Sizin yerinizde olsam ekmeği ile oynarım bu kişinin. Bimer'e yazın gitsin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017, 21:17 
Üye

Benim de her ne kadar kurmay da olmasa bu şekilde subay tanıdıklarım var durum gerçekten böyle

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017, 21:44 
Akıncılar

Kurmay Yzb.lığa terfi diye birşey olmaz. Terfi yemeği de pek görülen birşey değil. Pek kaale almayın boyle tıplerı. Trol bu...ya da salagın tekı....dogru konusmuyor. Dıkkate almayın. Ha boyle tıpler var mıdır gercekte o ayrı. Ama bu kadar da salak yoktur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017, 21:47 
Üye
Kullanıcı avatarı

Hiçbir şey bilmeyip kahvede millete masal anlatan dayılar gibi bir hali var, bir insanın yazış tarzı bile aldığı eğitimin kalitesini gösterir bence. Büyük konuşmak istemem tabi ama bu kişi yi subay yapan eğitim veren ve şimdide kurmay yapan komutanlar ne halde acaba ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2017, 22:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hiçbir şey bilmeyip kahvede millete masal anlatan dayılar gibi bir hali var, bir insanın yazış tarzı bile aldığı eğitimin kalitesini gösterir bence. Büyük konuşmak istemem tabi ama bu kişi yi subay yapan eğitim veren ve şimdide kurmay yapan komutanlar ne halde acaba ?
Eğer şimdi kurmay subay olduysa, KHO'dan mezun olmuş demektir. O da en azından 6 yıl önce. Sanmıyorum yani bu hesabın gerçek olduğuna, sadece yüzbaşının fotoğrafları kullanılarak trol bir hesap açılmış olabilir. Bana öyle geldi.

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2017, 01:47 
Süvariler

Arkadaşlar bir insan durup dururken kutlama yemeği vermez. Eşini, dostunu, devresini, dayısını bu yemeğe davet etmez. Bu yemeğin fotolarını internete koymaz. Resmi üniformalı fotolarını kışladan resimlerini falan atmaz. Bu kadar kişisel fotoyu troll paylaşmaz. Hadi trol paylaştı diyelim altına anası bacısı gurur duyuyoruz diye yorum atmaz. Adam Amarigayı döveriz süfer gizli silahlarımız var siz ne bilirsiniz yea diye yorum attığında 11 yıllık subay. Üsteğmenliğin 3. yılını doldurduktan yani subay olarak nasbedildikten sonra 6.yılınızı doldurduğunuzda kurmaylık sınavlarına girebiliyorsunuz. Eğer bu adam trolse ki %99 değil ayvayı yer bir subay adına fake hesap açmak öyle hafife alınacak birşey değil farkedilince gömerler adamı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2017, 10:31 
Üye
Kullanıcı avatarı

Atilla Harputlu diye bir tip vardı. Balıkesir, Antalya milleti dolandırıyordu. Geçenlerde de polisim diye rusları dolanrıyordu.

https://www.google.com.tr/search?biw=13 ... pW6mkdSq_4

https://www.google.com.tr/search?q=poli ... 66&bih=588

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2017, 22:10 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

G..t kesiyor aklı sıra. Bana özelden bir link ulaştırın. Bakalım, nedir ne değildir.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2017, 22:23 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
G..t kesiyor aklı sıra. Bana özelden bir link ulaştırın. Bakalım, nedir ne değildir.
Nedir ne değildir öğrendikten sonra bizide bilgilendirinde rahatlayalım :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2017, 07:12 
Site Başkanı

İlk komando kafilesi Katar'daki görevlerine başlamış...

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2017, 18:50 
Akıncılar

Firtina Obuslerinin Katar'da isi var bilgisi olan var mi? Katar bir yarim ada ulkesi. Iran sahilleri 200km uzakta, BAE ve kuzeydeki Bahreyn sahilleri 100km uzakta. Katar'in kara siniri sadece Suudi Arabistan olduguna gore, Firtina obuslerinin gorevi olasi SA'in isgaline karsi Katar'i korumak gibi bir sonuc cikiyor. Yani Turk askeri Katar'da bulunmasinin baska bir amaci goremiyorum. Dusununce 30km otedeki Suleyman Sah turbesinin bulundugu vatan topragini korumayan ulkem, binlerde km otede bir ulkeye yuzlerce asker gonderek korumasinda rol aliyor. Ne diyeyim bilmiyorum. Cok sey soylemek istiyorum ama soyleyemiyorum. Sudan'dan ada isteyip, yani basimizdaki Turk topragi olan adalari Yunanistan'a devretmek nasil bir dis politikadir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2017, 20:15 
Süvariler

Alıntı:
Firtina Obuslerinin Katar'da isi var bilgisi olan var mi? Katar bir yarim ada ulkesi. Iran sahilleri 200km uzakta, BAE ve kuzeydeki Bahreyn sahilleri 100km uzakta. Katar'in kara siniri sadece Suudi Arabistan olduguna gore, Firtina obuslerinin gorevi olasi SA'in isgaline karsi Katar'i korumak gibi bir sonuc cikiyor. Yani Turk askeri Katar'da bulunmasinin baska bir amaci goremiyorum. Dusununce 30km otedeki Suleyman Sah turbesinin bulundugu vatan topragini korumayan ulkem, binlerde km otede bir ulkeye yuzlerce asker gonderek korumasinda rol aliyor. Ne diyeyim bilmiyorum. Cok sey soylemek istiyorum ama soyleyemiyorum. Sudan'dan ada isteyip, yani basimizdaki Turk topragi olan adalari Yunanistan'a devretmek nasil bir dis politikadir?
Firtina sayisi kactanedir bilen varmi ?

Oradaki duyduguma göre 500 tane ABD personelini baski altinda tutmak bence sakincali bir fikir degil.

Amac buysa eger :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2017, 20:22 
Üye
Kullanıcı avatarı

Çöl tecrübesi bir artı olarak görülebilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2017, 21:11 
Üye
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2017, 22:32 
Akıncılar

Firtina sayisi kactanedir bilen varmi ?

Oradaki duyduguma göre 500 tane ABD personelini baski altinda tutmak bence sakincali bir fikir degil.

Amac buysa eger :roll:
Saka mi soylediginiz? ABD askerleri Incirlik ve Diyarbakir konuslu beklerken, biz gidip Katar'a yuzlerce asker ve Firtina gibi o cografyada ne ise yarayacagi belli olmayan sistemleri Katar'a gonderiyoruz ki oradaki ABD ussunu baski altinda tutalim. Boyle bir dusunce Hollanda protestosu icin portakal kesmek gibi bi sey. Haritayi acip akin ve hep birlikte Firtina ile o cografyada ne yapilir tekrar dusunelim. Bu konular Turkiye cok iyi dusunulmeden aliniyor ve sonuclarina sonra hepimiz milletce katlaniyoruz. Vatan topragi Suleyman Sah turbesinin Turk tarihine yakismayacak sekilde tasinmasi gibi, sonra turbenin bulnudugu yeri YPG ele gecirdi ve bizde uzaktan bakmak zorunda kaldik. Bunlar sinirimizdan 30km uzakta yasandi. Biz simdi binlercekm uzakta asker gonderip bir seyler ispatlamaya veya birseyleri korumaya calisiyoruz.

ABD orada cunku bolgede yuz noktada askeri ussu var, ve operasyonlarini lojistik olarak desteklemek icin ideal bir kolasyon. Katar Turk Ussunun amaci nedir ve bize hangi stratejik kazanimi vermektedir? Yurtdisi askeri usler acilmasi TBMM ne kadar konuslmustur, ve millet olarak menfatimiz nedir? Gercekten Sudan veya Somali'yi bir nebze olsun anliyorum. Bana desinler ki Katar Turkiye'nin enerji ihtiyacinin %70'ini karsiliyor, Turkiye'nin Katar'a ihracati 50 milyar dolar ve bu askeri ve ekonomik cikarlarimizi korumak icin asker gonderiyoruz, bende bu karari alkislayayim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2017, 22:42 
Süvariler

Alıntı:
Saka mi soylediginiz? ABD askerleri Incirlik ve Diyarbakir konuslu beklerken, biz gidip Katar'a yuzlerce asker ve Firtina gibi o cografyada ne ise yarayacagi belli olmayan sistemleri Katar'a gonderiyoruz ki oradaki ABD ussunu baski altinda tutalim. Boyle bir dusunce Hollanda protestosu icin portakal kesmek gibi bi sey. Haritayi acip akin ve hep birlikte Firtina ile o cografyada ne yapilir tekrar dusunelim. Bu konular Turkiye cok iyi dusunulmeden aliniyor ve sonuclarina sonra hepimiz milletce katlaniyoruz. Vatan topragi Suleyman Sah turbesinin tasinmasi gibi Turk tarihine yakismayacak sekilde tasinmasi gibi.

ABD orada cunku bolgede yuz noktada askeri ussu var, ve operasyonlarini lojistik olarak desteklemek icin ideal bir kolasyon. Katar Turk Ussunun amaci nedir ve bize hangi stratejik kazanimi vermektedir? Yurtdisi askeri usler acilmasi TBMM ne kadar konuslmustur, ve millet olarak menfatimiz nedir? Gercekten Sudan veya Somali'yi bir nebze olsun anliyorum. Bana desinler ki Katar Turkiye'nin enerji ihtiyacinin %70'ini karsiliyor, Turkiye'nin Katar'a ihracati 50 milyar dolar ve bu askeri ve ekonomik cikarlarimizi korumak icin asker gonderiyoruz, bende bu karari alkislayayim.
Ben sadece stratejik bakdim.

Bizde olaya stratejik bakanin oldugunu sanmiyorum, bizde derken hukümetde yani, böyle bir düsünce olmadigini Süleymansah Türbesindende görüyoruz zaten.

Ama olurya birileri stratejik düsünür, adam hala pyd yi desdekliyecegim, silah verecegim diyor.
Yani bizimkilerin ne kafada oldugunu biliyoruz zatende, yanliz ABD nin kafasida kafa degil normal hic degil. Hala RTE ve ABD nin durumunun bir karmasasi var, tahminen bunu kullanmakta kararli ABD
S400 alimindan sonra bu isin nereye gidecegini kestirmek zor oldu kabul edersinizki :roll:

Ama Topraklarimizi ABD ye ve uydularina karsi savunmak zorunda kalirsak Topraklarimizdaki ve Katardaki pozisyonumuzu koz olarak elbetde kullanmaliyiz.

Ama bu islerin böyle yürümedigini biliyyoruz tabi :)
Neyse Fotoraf galerisini fazla mesgul etmiyeyim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2017, 02:59 
Site Başkanı

Katar bir yarımada ülkesi olduğu için, Olası bir Katar-Suud savaşında, Suudi ordusunun zırhlı birliklerini Katar'a sokmasının tek yolu yaklaşık 55 kilometre uzunluğundaki Katar-Suudi sınırı ki Fırtına obüsleri olası bir çatışmada bu bölgeyi ağır top ateşine almaya başlar is olası Suudi ilerleyişini büyük oranda sekteye uğratmış olacaktır. Şimdi Suudiler körfezden çıkartma yapabilirler diyenler olacaktır ama Suudi Donanmasının amfibi çıkarma unsurları yok denecek kadar az. Ellerinde tank ve zpt/zma çıkartmaya uygun LST/LCT gibi deniz platformları yok. En sonda bizden almaya çalışıyorlardı ...

Resim

Bu arada sözde Yunan işgali altında olan adalarımız için Lozan Madde 15 ve 16 ya bakılmasını öneririm. O zamanlar Kuvay-i Milliyeciler de Atatürk ve ekibine bu konuda çok karşı çıkmış ama Atatürk Lozan için "biz bu konuda başka şikayetler duymak istemiyoruz" diye net olarak diretmiş. Burada esas olan CHP ne b... yediğinden habersiz. Lozan'ı korumak yerine bilmeden hukuki olarak RTE nin "lozan bir kayıptır" görüşüne çıkıyor "adalar bizimdi işgal edildi" konumuna sokarak...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2017, 03:11 
Süvariler

Bahsedilen adalardan bir kısmı bu maddelerin dışında daha önce forumda da paylaşıldı. Resmi olarak BMye tescilli adımıza kayıtlı belgesi olan ada işgal altında. Dahası yok yani. Egedeki adaları genel olarak üç kısma ayırabiliriz. Lozan'ın 15-16. maddeleri uyarınca hak iddia edemeyeceğimiz (bu arada bu adalar hem resmi, hem fiili olarak Lozandan çok daha önce kaybedilmiştir iddia ettiğiniz üzere Lozanda kaybedilmemiştir, Lozanda bu adaların kayıpları T.C devletince kabul edilmiştir) adalar, gri bölgede kime ait olduğu belirsiz iki tarafın da hak iddia edebileceği adalar, doğrudan bize ait olan ve Yunanistan'ın hak iddia edemeyeceği adalar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2017, 03:21 
Site Başkanı

Bahsedilen adalardan bir kısmı bu maddelerin dışında daha önce forumda da paylaşıldı. Resmi olarak BMye tescilli adımıza kayıtlı belgesi olan ada işgal altında. Dahası yok yani. Egedeki adaları genel olarak üç kısma ayırabiliriz. Lozan'ın 15-16. maddeleri uyarınca hak iddia edemeyeceğimiz (bu arada bu adalar hem resmi, hem fiili olarak Lozandan çok daha önce kaybedilmiştir iddia ettiğiniz üzere Lozanda kaybedilmemiştir, Lozanda bu adaların kayıpları T.C devletince kabul edilmiştir) adalar, gri bölgede kime ait olduğu belirsiz iki tarafın da hak iddia edebileceği adalar, doğrudan bize ait olan ve Yunanistan'ın hak iddia edemeyeceği adalar.
Zaten bende Lozan'da kaybedildi demedim hocam. Bir toprağın fiili olarak ülke sınırlarından çıkması ayrı, o ülkenin o toprak üzerindeki hak taleplerinden vazgeçmesi iki ayrı şey . Bahsettiğimiz adalar Osmanlı döneminde Uşi ile geçici olarak İtalya'ya belli bir süre ile bırakılan 12 ada (dodecanese islands). Ki maddelerde de anlaşıldığı üzere Lozan ile bu 12 ada üzerindeki egemenlik hakkımızı yada iddiamızı teker teker resmi olarak sona erdirdiğimizi kabul etmişiz. Burada şöyle diyebiliriz Türkiye yıllara ve gelişimine bağlı olarak dış politikasını değiştirdi ve Kuvay-ı Milliye sınırlarında olan adaları yeniden talep ediyor, o zamanda uluslararası hukukun kapsayıcılığı ile yaptığımız bir anlaşmada aldığımız kararı tanımıyor oluruz. Bunun dışında iki ülke deniz sınırında kalan adalar veya adacıklar için bir şey söyleyemiyorum, ama burada CHP nin dediği işgal altında olan 12 ada kesinlikle söz konusu değil...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2017, 03:28 
Süvariler

Hocam şimdi şöyle Yunanistan'ın işgal ettiği adalarımızdan bazıları karasularımız içerisinde. Çok karışık sıkıntılı durumlar var. Madde 16yı her şeye uygularsanız Ege sahilinden 100 metre ötedeki adayı da Yunan alır. İzmirde denize giremezsiniz. Genel olarak madde 16 karasularınızın içindeki adalara uygulanamaz. Gerçi karasularının nereden nasıl geçtiği de karışık. Yani ortada karmaşık hukuki bir durum var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2017, 23:53 
Süvariler

Katar bir yarımada ülkesi olduğu için, Olası bir Katar-Suud savaşında, Suudi ordusunun zırhlı birliklerini Katar'a sokmasının tek yolu yaklaşık 55 kilometre uzunluğundaki Katar-Suudi sınırı ki Fırtına obüsleri olası bir çatışmada bu bölgeyi ağır top ateşine almaya başlar is olası Suudi ilerleyişini büyük oranda sekteye uğratmış olacaktır. Şimdi Suudiler körfezden çıkartma yapabilirler diyenler olacaktır ama Suudi Donanmasının amfibi çıkarma unsurları yok denecek kadar az. Ellerinde tank ve zpt/zma çıkartmaya uygun LST/LCT gibi deniz platformları yok. En sonda bizden almaya çalışıyorlardı ...

Resim

Bu arada sözde Yunan işgali altında olan adalarımız için Lozan Madde 15 ve 16 ya bakılmasını öneririm. O zamanlar Kuvay-i Milliyeciler de Atatürk ve ekibine bu konuda çok karşı çıkmış ama Atatürk Lozan için "biz bu konuda başka şikayetler duymak istemiyoruz" diye net olarak diretmiş. Burada esas olan CHP ne b... yediğinden habersiz. Lozan'ı korumak yerine bilmeden hukuki olarak RTE nin "lozan bir kayıptır" görüşüne çıkıyor "adalar bizimdi işgal edildi" konumuna sokarak...

Resim
Biz şimdi Suud'lar ile karşı karşıya mı geleceğiz ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2017, 07:23 
Süvariler

Suud Katar'ı istila ederse bu istilaya karşı Katar, Suriye'nin Rusya'yı davet ettiği gibi Türkiye'yi davet edebilir. Bunun sonucunda Suud ve oluşursa Katar'a muhalif koalisyon ile karşı karşıya geliriz. Tabii bunlar uzak ihtimaller. Katar'a daha çok biz senin yanındayız satmadık aynı yola başkoyduk demek için oradayız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2017, 19:45 
Üye

Suudlar savaşmayı bizim kadar bilmezler ancak son zamanda çok ciddi sistemlerin alımını yaptılar. Olmaz ama olurda karşı karşıya gelirsek yada anlık birşekilde müdahale etmemiz gerekirse oradaki kuvvetlerimiz Suudları durdurabilirmi ?

Dışarısı dinamit, dışarısı enkaz!

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2017, 06:24 
Site Başkanı

Suudlar savaşmayı bizim kadar bilmezler ancak son zamanda çok ciddi sistemlerin alımını yaptılar. Olmaz ama olurda karşı karşıya gelirsek yada anlık birşekilde müdahale etmemiz gerekirse oradaki kuvvetlerimiz Suudları durdurabilirmi ?
Caydırıcılık ilkesi nasıl işliyor bakmanızı öneririm. Askeri gücün günümüzdeki esas görevi uluslararası arenada caydırıcı bir "hard power" olarak kullanılabilmesi. Katar'daki birliklerimiz için de öyle. Oradaki askeri üs bölge ülkelerine bir göz dağı, Katara bulaşmayın, bulaşırsanız bende dahil olurum diye.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2017, 22:00 
Süvariler

Caydırıcılık ilkesi nasıl işliyor bakmanızı öneririm. Askeri gücün günümüzdeki esas görevi uluslararası arenada caydırıcı bir "hard power" olarak kullanılabilmesi. Katar'daki birliklerimiz için de öyle. Oradaki askeri üs bölge ülkelerine bir göz dağı, Katara bulaşmayın, bulaşırsanız bende dahil olurum diye.
Valla ben Suud olsam ABD'den icazet aldıktan sonra bal gibi bulaşırım. Türkiye nasıl engel olacak çok merak ediyorum. Türk birliğinin etrafından dolaşırsın olur biter.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2017, 08:14 
Akıncılar

Yukarida sormustum ama cevap yazan olmadi. Katar'i bize ozel yapan nedir ki 3bin askerlik us kurduk ve agir zirhlilara kadar gonderdik? Bu sekilde askeri koruma amacli birlik gonderecek kadar stratejik mi bu iliskiler? Karsilikli 50-60 milyar dolarlik ticaret var, Turkiye'ye ucuza gaz veriyor, 10 milyar dolarlik silah alim anlasmasi yapmistir felan, o zaman ben 3bin kisilik degil, 10 bin kisilik us kurarim. Ama bakiyorum, Katar'in bize verdigi askeri ihaleler Bati ulkelerinin yanindan cerez parasi gibi, ekmek kirintisi kadar. Milgem gemisi Katar'daki askeri fuara goturuldu, gemide brifingler verdildi, keza Turkiye'de Katar Genelkurmay baskani her acilisa davet edildi vs aa gidip 5 gemilik Korvet ve devriye gemisi siparisini Italyan firmasina verdiler.

Kisaca benim demek istedigim ulkelerin karsilikli cikarlari vardir. Turkiye'nin bu kadar ileri gitmesine karsi, Katar'in daha fazla savunma sanayi ve diger ticari urunlerde Turk firmalarini tercih etmesini beklerdim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2017, 08:27 
Site Başkanı

Kisaca benim demek istedigim ulkelerin karsilikli cikarlari vardir. Turkiye'nin bu kadar ileri gitmesine karsi, Katar'in daha fazla savunma sanayi ve diger ticari urunlerde Turk firmalarini tercih etmesini beklerdim.
Sadece silah alımlarına bakmayın hocam, Katarın büyük bir uluslararası finansman kabiliyeti ve son yıllarda Türk piyasasına akıttığı ciddi bir yatırım miktarı var. Kısaca ABD nin Avrupa'nın sokmadığı sıcak parayı ülkemize şu anda Katar sokuyor. Katar 2018 yılı için de en az 20 Milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. Bu yıl içinde bu rakam 18 Milyar dolar civarında idi. Altını çiziyorum ticaret olarak nitelendiremeyeceğimiz tek taraflı yatırım bunlar...

https://www.dailysabah.com/economy/2017 ... -next-year

http://thepeninsulaqatar.com/article/12 ... over-$20bn

Alıntı:
Valla ben Suud olsam ABD'den icazet aldıktan sonra bal gibi bulaşırım. Türkiye nasıl engel olacak çok merak ediyorum. Türk birliğinin etrafından dolaşırsın olur biter.
Orta doğuda yada İslam coğrafyasını çevreleyen bölgede, belli bir ekonomik, politik ve askeri etkşye sahip, bölgesel aktöre olarak adlandırabileceğimiz temel 4 devlet var şu an için: Türkiye, Suudi Arabistan, İran ve Mısır. Herhangi bir taraf diğer tarafın saldırganlığı durumunda diğer taraflar ve taraf kendi çıkarları nedeni ile bölge dengesini korumak için saldırgan tarafa karşı müdahale etmek zorunda kalır. Bu müdahale sadece askeri kısıtlamalar çerçevesinde de olmaz, ülke uluslararası ilişkilerinin izin verdiği her alanda (ekonpmik, politik, sosyal) olur. Burada bizi sadece Suudlara karşı tek bir güç olarak görmek hata olur. Şu anda bölgede, özellikle Şii sorunu ve Fars körfezi yüzünden en çok çekindikleri ülke İran. Kısaca bu gibi olaylara sadece tank top göndermek açısından değil bölgenin multipolar güç dengesi çerçevesinden bakacak olur isek daha isabetli çıkarımlar yapabiliriz...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2018, 16:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Oca 2018, 17:14 
Üye
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Oca 2018, 17:17 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Sonra vay efendim Şok bey bizim gönderileri sorgusuz sualsiz siliyor. :roll: :roll: :roll:

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Oca 2018, 17:37 
Süvariler

Sonra vay efendim Şok bey bizim gönderileri sorgusuz sualsiz siliyor. :roll: :roll: :roll:
Hocam ''Hun_Alpha'' rumuzuna sen bile alışamadın.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3538 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 167 68 69 70 71

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: