TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Kas 2017, 16:57

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5530 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1107 108 109 110 111 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 12:01 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Üstadım tankın kritik bütün kısımları farklı firmalarda değil mi?. Zırh, elektronik sistemler, motor, aktarma. Yani şasi ve diğer kısımları yapabilmeleri elbet güzel gelişme ama atla deve değildir çok fazla öne çıkarmaz diye düşünüyorum.
Otokar tüm projelerinde bir "risk azaltma" yaklaşımı benimsedi. kendi insiyatifi ve bütçesi ile geliştirdiği sistemlerde de, "ana yüklenici" olarak her türlü alt sistem performansından sorumlu "tutulduğu" Altay projesinde de, birlikte çalıştığı yahut çalıştırıldığı her firmanın (motor ve sair yürür elemanlar hariç) hep bir kendi alternatifi oldu. IDEF 15'te gördüğümüz hüdainabit gibi bir anda fışkırmış kuleleri de belki böyle görebiliriz. Bunların bir çoğu halen dahi ürünleşmiş değil, ancak demek ki bir tedarikçisinin başına bir şey gelirse anahtarı çevirip son %30'luk işi yapıp seri üretilebilir hale gelebilecek ürünler.

Altay'da da benzer bir durum var. Otokar'ın halen bu ekibi elinde tutup tutmadığı bir soru işareti ise de Otokar Altay için zırh ve elektrooptik de çalıştı. gerekirse toparlanır kendi sistemlerini yapmaya çalışırlar. Tank AKS'si çok zor konu ama olmayacak iş değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 13:47 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Otokar aselsandan aks yi istese hayır biz satmayız , sadece sancak soyunu mu tanırız mı diyecekler?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 14:21 
Akıncılar

Bunun cevabı yukarıda var aslında. Ana yüklenici sorumluluğu minvalinde. "Satmam" diyeceğinden değil, bu tedarikçilerin bu ürünleri yetiştirememesi yahut başına bir şey gelmesi ile ilgili. Diğer ıvır zıvır için ise firmaların ticari bazı risklerinden dolayı bağımlılıktan kurtulmayı düşünmüşlerdir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 19:16 
Akıncılar

Sanırım sınai haklarının SSM elinde olması nedeniyle direkt olarak ALTAY nihai ürününü piyasaya süremez ama eğer bir dış proje kapabilirse, HDS'nin dediği gibi özgünleştireceği bir revize ALTAY türevini yaratabilir. Mesela Hintliler (mesela diyorum) ARJUN tankını bir türlü istenilen performansa getiremediler. Cazip bir Know-how teklifi ile ortak girişim yapılabilir. Ki ASELSAN sırf bu iş için modern bir tank kulesi tasarlayıp, Hintlilere önermiş halde. Halbuki OTOKAR şu an komplesine talip olabilecek halde... Aslında birbirlerine fitil olmasalar, ortak girişimde yapabilirler ama gördüğümüz kadarıyla, memleketimde savunma sanayi şirketleri arasında köprüler yakılmış atılmış halde! Dolayısıyla, Telsizci araç işine, araç üreticisi komple sistem mühendisliğine soyunuyor alenen... :(

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 19:23 
Süvariler

Otokar tüm projelerinde bir "risk azaltma" yaklaşımı benimsedi. kendi insiyatifi ve bütçesi ile geliştirdiği sistemlerde de, "ana yüklenici" olarak her türlü alt sistem performansından sorumlu "tutulduğu" Altay projesinde de, birlikte çalıştığı yahut çalıştırıldığı her firmanın (motor ve sair yürür elemanlar hariç) hep bir kendi alternatifi oldu. IDEF 15'te gördüğümüz hüdainabit gibi bir anda fışkırmış kuleleri de belki böyle görebiliriz. Bunların bir çoğu halen dahi ürünleşmiş değil, ancak demek ki bir tedarikçisinin başına bir şey gelirse anahtarı çevirip son %30'luk işi yapıp seri üretilebilir hale gelebilecek ürünler.

Altay'da da benzer bir durum var. Otokar'ın halen bu ekibi elinde tutup tutmadığı bir soru işareti ise de Otokar Altay için zırh ve elektrooptik de çalıştı. gerekirse toparlanır kendi sistemlerini yapmaya çalışırlar. Tank AKS'si çok zor konu ama olmayacak iş değil.
Şuan Altay ekibi ARMA 8X8 ile ilgileniyor ve üzerinde çalışma yapıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2017, 07:59 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2017, 09:53 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Sanırım sınai haklarının SSM elinde olması nedeniyle direkt olarak ALTAY nihai ürününü piyasaya süremez ama eğer bir dış proje kapabilirse, HDS'nin dediği gibi özgünleştireceği bir revize ALTAY türevini yaratabilir. Mesela Hintliler (mesela diyorum) ARJUN tankını bir türlü istenilen performansa getiremediler. Cazip bir Know-how teklifi ile ortak girişim yapılabilir. Ki ASELSAN sırf bu iş için modern bir tank kulesi tasarlayıp, Hintlilere önermiş halde. Halbuki OTOKAR şu an komplesine talip olabilecek halde... Aslında birbirlerine fitil olmasalar, ortak girişimde yapabilirler ama gördüğümüz kadarıyla, memleketimde savunma sanayi şirketleri arasında köprüler yakılmış atılmış halde! Dolayısıyla, Telsizci araç işine, araç üreticisi komple sistem mühendisliğine soyunuyor alenen... :(
Sayın Topgun,

Aselsan'ın Hintlilere tank kulesi tasarlayıp teklif ettiğinize ilişkin verdiğiniz bilginin kaynağı nedir acaba?

Bugüne kadar Pakistan ile olan dostluğumuz sebebiyle herhangi bir firmamızın Hindistan ile savunma sanayi alanında çalışması olduğunu duymadım, duyacağımızı da pek sanmıyorum.

Gerçekten böyle bir çalışma var ise bu büyük bir sürpriz olur hem benim hem de Pakistan Devleti için. ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2017, 10:48 
Akıncılar

@Topgun yanlış anlaşılmış. Aselsan'ın bir ticari teknik projesini (mesela) Hindistan'a teklif edebiliriz diyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2017, 14:18 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

@Topgun yanlış anlaşılmış. Aselsan'ın bir ticari teknik projesini (mesela) Hindistan'a teklif edebiliriz diyor.
Yanlış anlaşılmadı @HDS,

Kendisi "Ki ASELSAN sırf bu iş için modern bir tank kulesi tasarlayıp, Hintlilere önermiş halde. " ifadesinde bulunduğu için sormuştum. İletisini dikkatli okuyun lütfen.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2017, 15:36 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2017, 20:33 
Akıncılar

Şimdi öncelikle Manower'a teşekkür ederek, sizlerdende özür dileyerek, yakaladığım MBT taret modernizasyonu haberinin Hindistan Arjun içinmi, yoksa Pakistan Al-Khalid II içinmi olduğundan çokta emin olamadığımı belirtmek durumundayım. Quwa.org sitesinde Pakistan Al-Khalid II için yapılan teknolojik modernizasyon çalışmalarından bahsediyor ama benim Facebook'ta üye olduğum bir grupta gördüğüm komple taret çözümü önerisini açıkçası bende bir daha bulamadım. Yeni bir fuardan maket fotosu vardı ve Leo2 NEO taretine benzer bir taret modeli mevcuttu. AKS optik pencerelerinin yerleri, zırh şekli, Sarp yerleşimi vb. tamamen aynı idi. Yalnız Taret yanları biraz daha futuristik bir çizimdeydi. Aramaya devam ediyorum. Pakistan olması olasılığı haklı gerekçelerle daha mantıklı olsada, bildiğiniz üzere ticaret pek müşteri ayırdetmez doğası gereği. Ama şimdi şüpheye düştüm, araştırıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2017, 22:28 
Süvariler

Şimdi öncelikle Manower'a teşekkür ederek, sizlerdende özür dileyerek, yakaladığım MBT taret modernizasyonu haberinin Hindistan Arjun içinmi, yoksa Pakistan Al-Khalid II içinmi olduğundan çokta emin olamadığımı belirtmek durumundayım. Quwa.org sitesinde Pakistan Al-Khalid II için yapılan teknolojik modernizasyon çalışmalarından bahsediyor ama benim Facebook'ta üye olduğum bir grupta gördüğüm komple taret çözümü önerisini açıkçası bende bir daha bulamadım. Yeni bir fuardan maket fotosu vardı ve Leo2 NEO taretine benzer bir taret modeli mevcuttu. AKS optik pencerelerinin yerleri, zırh şekli, Sarp yerleşimi vb. tamamen aynı idi. Yalnız Taret yanları biraz daha futuristik bir çizimdeydi. Aramaya devam ediyorum. Pakistan olması olasılığı haklı gerekçelerle daha mantıklı olsada, bildiğiniz üzere ticaret pek müşteri ayırdetmez doğası gereği. Ama şimdi şüpheye düştüm, araştırıyorum.
Twitter daki "Pakistan Defence" sayfasında Al-Khalid için olduğu paylaşılmıştı.

''Soruyorum size... Topyekün bir savaş mı istiyorsunuz? Eğer gerekirse, hayal edebileceklerimizden daha büyük ve daha radikal?.. O halde, şimdi, ayağa kalkın ve bırakın, fırtına kopsun!''
Joseph Goebbels

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2017, 08:11 
Akıncılar

Hay Allah razı olsun bertone. Aynen buydu, Pakistan Al-Khalid II içinmiş demek. Ki Dünyadaki diğer her türlü AMT içinde uyarlanabilecek bir çözüm. Aslında OTOKAR'da benzer bir şekilde, hatta daha fazlasını yapabilir halde. Bu kabiliyet değerlendirilmeli...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2017, 12:38 
Üye

Biraz onemsiz bir ayrinti belki ama o sis havanlarinin alti bostur umarim yoksa her turlu toz- yagmur - kar - camur orada birikecek :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2017, 19:43 
Üye

Herkesin çocukluğundan beri Red Alert oyunlarından aşina olduğu çift namlulu tank fikri, bana hep ilginç gelmiştir. Oyunlarda genelde Çin ve Rus tankları bu şekilde olmakla birlikte (malum ruslar herşeyin en büyük en donanımlısını yapar, ancak estetikten uzaktır. Abd nin şiir gibi gemiler uçaklar yapmasının tam tersi) gerçek hayatta da, Rusların bir topçu sistemini çift namlulu olarak tasarladığını görmekteyiz. Top ve daha çok tankları baz alırsak, çift namlu kullanılmasının avantajları/dezavantajları nelerdir. Neden kimse tercih etmez ?

Rus Topçusu
Resim

Tank Dizaynı
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2017, 20:46 
Süvariler

Mermi 'penetrate' etkisini arttırıp , daha küçük çaplı 105-90 mm gibi, fakat uzun menzilli 2 namlulu geniş kule belki tasarlanabilir. Otomatik doldurma sistemi olacak. Biri atış anında diğeri dolduracak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2017, 20:56 
Süvariler

Tank için söylüyorum neye 2 adet atılacak ?
Hani obüste alanı doyurmak için olabilir de tankta gereksiz bence zor hedefler için mühimmat seçimi yeterlidir herhalde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2017, 21:26 
Üye

Yan yana iki namlu atışlarda balans bozar, geri tepme kuvveti merkezde değil kenarlarda toplanır kule mekaniğini zorlar, fiziken olmaz bence, üst üste iki namlu olur, o da ne işe yarar bilmiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2017, 21:29 
Üye

Belki üst üste namlulu av tüfeği gibi ikili seri atış veya birincide vuramazsa hemen nişan hattını oluşturup ikinciyi gönderme amaçlanabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2017, 12:32 
Akıncılar

Oldu olacak 3 namlulu Gatling yapalım, tam olsun. :mrgreen: kesintisiz atış, hasmımızı mermi manyağı yaparız, bir takım düşman tankına tek tank yeter hem böylece. :lol:

Yoksa bir gün olurmu acep? :geek:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2017, 13:48 
Site Başkanı

birincide vuramazsa hemen nişan hattını oluşturup ikinciyi gönderme amaçlanabilir.
Nişan hattı oluşturmak için zaten bazı durumlarda kuleye tank topu ile yan yana monte edilmiş eş eksenli makineli tüfekten izli mermi ateşliyorlar ona göre düzeltmeleri yapıyorlardı. Aynı nedenle çeşitli ordu hizmetinde olan tankların namlu ucuna sabitlenen ve tankın içinden mekanizma ile ateşlenen piyade tüfekleri de kullanılıyordu. 93 tarihli bir fotoğrafta Bizim M60 lardan birinde de benzer bir mekanizmanın G3 piyade tüfeği ile uygulandığını görmüştüm. Tabi bu durum soğuk savaş tankları için geçerliydi, o kadar balistik düzeltme ve atış kontrol bilgisayarı olan günümüz tanklarında gereklimi tartışılır...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2017, 10:23 
Üye

Nişan hattı oluşturmak için zaten bazı durumlarda kuleye tank topu ile yan yana monte edilmiş eş eksenli makineli tüfekten izli mermi ateşliyorlar ona göre düzeltmeleri yapıyorlardı. Aynı nedenle çeşitli ordu hizmetinde olan tankların namlu ucuna sabitlenen ve tankın içinden mekanizma ile ateşlenen piyade tüfekleri de kullanılıyordu. 93 tarihli bir fotoğrafta Bizim M60 lardan birinde de benzer bir mekanizmanın G3 piyade tüfeği ile uygulandığını görmüştüm. Tabi bu durum soğuk savaş tankları için geçerliydi, o kadar balistik düzeltme ve atış kontrol bilgisayarı olan günümüz tanklarında gereklimi tartışılır...
Hedef 3-4 bin metrede ve atış bilgisayarı hesaplamayı yaptı mermiyi ateşledi, tam bu anda hedef hareket etti ve yerinden ayrıldı, işte o zaman hemen yeni hedef takibi ile ikinci atış işe yarayabilir. Güdümlü mermi kullanılabilirse hedef ne yaparsa yapsın kaçamaz, o zaman ikinci namluya gerek kalmaz, tanktan güdümlü mermi atan sistemlerde vardı sanırım forumda bahsi geçti diye hatırlıyorum yanlış kalmadıysa aklımda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eyl 2017, 11:08 
Genel Yetkili

Namluya G3 yada başka bir makineli tüfek takılması durumu top atışını küçük bir atış alanında simüle ederek 40-60 m uzaklıktaki yaklaşık 10 cm'lik hedeflere ateş edebilmek için monte ediliyor. Halen en gelişmiş tanklarda dahi top üzerine takılan bu sistemler atış eğitimlerinde kullanılmaktadır.

örnek:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2017, 14:01 
Süvariler

Namluya G3 yada başka bir makineli tüfek takılması durumu top atışını küçük bir atış alanında simüle ederek 40-60 m uzaklıktaki yaklaşık 10 cm'lik hedeflere ateş edebilmek için monte ediliyor. Halen en gelişmiş tanklarda dahi top üzerine takılan bu sistemler atış eğitimlerinde kullanılmaktadır.

örnek:

60 mt atışalanından görüntü bu.... tnakın motoru stop ettirilir.... yedek motor çalışır vaziyettedir... tankın top namlusuna monte edilen ESER cihazı NA TAKILAN G3 PİYADE tüfeği ile sabit-insan-korugan araç hedeflerine ; tankın içindeki nişancı tarafından ateş edilerek(3 köşe teşkilide ) yaptırılarak nişancı atış eğitimi kazandırılır.... yedek motor da çalıştrıldığı için telsizlerde çalışır durumdadır.... daha sonra hareketli hedefler e atışa geçilir... bu 60 mt ilerde bir kızak üzerinde sabit hızda hareket eden bir hedef üzerindeki kırmızı-sarı-mavi balonlara atış etirilir.... tank komutanı ve nişancı eğitimi için en ideal eğitimdir....

motorların sesleriii aks eder dağa taşa..; ordumun çelik kolu... ŞANLI EJDER SEN ÇOK YAŞA....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2017, 13:00 
Süvariler

Bizim taburda ki M-48A5T1 ler eser atış cihazına A4 takarlardı. Biz de ZMA namlusuna monte etmeye kalktık ağır geldi. Cihazı G3 e uyarladık. MKE nin 30mm namlucuk projesi vardı hala ürünleri arasında gösteriliyor. Birliklerde kullanıldı mı bilmiyorum. 105mm namlu içine yerleştirilip eğitimlerde kullanmak için yapılmış. Böylece namlu yıpranmayacak ve eğitim daha ucuza mal olacaktı. Aslında mantıklı bir çözüm. Daha uzun menzil için 40mm bir namlucuk yapılabilir. Böylece namlu yıpranmadan daha ucuza eğitim yapılabilir. Hatta 40mm mühimmatın balistik özellikleri Altay tankının atış bilgisayarına yüklenerek bir eğitim modu da ilave edilebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2017, 00:23 
Akıncılar

G-3 P.Tf. takılan sisteme ESER. A-4 Mk.Tf. takılan sisteme ise HANEM deniyor. Kısa mesafelerde top atışlarını simule etmek ve mürettebata atış melekesi kazandırmak maksadıyla kıtalarda uygulanan bir eğitim metodudur. Zamanında belki yararlıydı ama şu anda ne kadar verimli tartışılır. ESER zaten kullanımdan kalktı. HANEM sistemleri ise çok yoruldu ve sıhhatini yitirdi. Zaten kanımca tartışılabilir bir uygulamadır...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2017, 00:26 
Akıncılar

20 mm namlucuk sistemi modern tanklar olarak adlandırılan 60T ve 2A4 lerde kullanılıyor. 1000 m ye kadar top atışını simule edebiliyor. Ancak o da kıta şartlarında kullanılamaz. Atış poligonunda atılabılır. DAha yararalı ve verimli bir sistemdir bence.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2017, 11:57 
Akıncılar

Simulatörler bunun için var zaten. Çok daha yaygınlaşmalı. Fiili gerçek atış ilede uygulamalı olarak pekiştirilmeli. Mesela simülatörde sabit/hareketli hedeflere 10 başarılı atış sonrası, birer adette gerçek fiili atış. Artık teknoloji var..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2017, 11:01 
Genel Yetkili

Simülatör konusu açılmışken Havelsan'ın Altay için düşündüğü eğitim simülatörü merkezi maketi (IDEF'17)

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2017, 17:15 
Süvariler

Merkel ülkemize silah satışının yasaklanması gerektiğini söylemiş eğer böyle birşey çıkarsa altaya tank için ukrayna motoru farz olur artık..((((((

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2017, 17:33 
Süvariler

Merkel ülkemize silah satışının yasaklanması gerektiğini söylemiş eğer böyle birşey çıkarsa altaya tank için ukrayna motoru farz olur artık..((((((
Bende şimdi tam tersini okudum. İşid le etkin mücadele eden bir ülke , kısıtlamalar da daha derine inilmemeli demiş.

''Soruyorum size... Topyekün bir savaş mı istiyorsunuz? Eğer gerekirse, hayal edebileceklerimizden daha büyük ve daha radikal?.. O halde, şimdi, ayağa kalkın ve bırakın, fırtına kopsun!''
Joseph Goebbels

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2017, 17:59 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bir de kaynak koysanız ya... Merkel'in de parçası olduğu bir whatsapp grubu mu var ki göremiyoruz?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2017, 19:00 
Süvariler

sayın sanchez :milliyet gazetesinden alıntı olacaktı ama kaynak yasaklı mı değil mi bilemedim?Bir de gabriel(alman dış işleri bakanı yapmış açıklamayı)..Merkel düzeltmiş:(((kusuruma bakmayın....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2017, 20:15 
Süvariler

Bir de kaynak koysanız ya... Merkel'in de parçası olduğu bir whatsapp grubu mu var ki göremiyoruz?
Kaynaklı yasaklı olduğundan koymadım sputnik ve cnntürk te okumuştum ( cnntürk yasaklamıydı unuttum ama)
Edin:mobilden yazdığım için imla hataları için kusura bakmayın

Joseph Goebbels

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2017, 22:31 
Süvariler

Valla yarildim harika ya :) Hakikaten bu devlet baskanlarinin grubu var midir ? Trump : Kimyonnn yine fuze atmissin , bir otur sarayinda anam ya :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2017, 23:17 
Süvariler

Konu dağıldı ama Radyodan dinlediğim kadarıyla Almanya Türkiyeyi Çin , Rusya v e Kuzey Kore ile aynı Statüye koymak istiyormuş, nedeni ise Türkiyenin yüksek düzeyde Alman Memurları izlediğinden (birthday ara Memurları saydıkları fetoşun adamlarımı diye düşünmedim değil )

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2017, 13:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Mevcut perkins motor yeterli olur mu bilmem ama.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2017, 15:13 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Herkesin çocukluğundan beri Red Alert oyunlarından aşina olduğu çift namlulu tank fikri, bana hep ilginç gelmiştir. Oyunlarda genelde Çin ve Rus tankları bu şekilde olmakla birlikte (malum ruslar herşeyin en büyük en donanımlısını yapar, ancak estetikten uzaktır. Abd nin şiir gibi gemiler uçaklar yapmasının tam tersi) gerçek hayatta da, Rusların bir topçu sistemini çift namlulu olarak tasarladığını görmekteyiz. Top ve daha çok tankları baz alırsak, çift namlu kullanılmasının avantajları/dezavantajları nelerdir. Neden kimse tercih etmez ?
Almanlar zamanında(1970'lerde) ciddiye almışlar.
VT tank:
https://en.0wikipedia.org/index.php?q=a ... VlRfdGFuaw
Alıntı:
Mevcut perkins motor yeterli olur mu bilmem ama.
Bu önce Rolls Royce tasarımı ve yapımı bir motordu. Sonra caterpillar aldı yan şirketi Perkins'e verdi. Ukrayna motorundan daha iyi bir alternatif. Long live Brexit...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2017, 18:13 
Süvariler

İngiltere göstermiş olduğu sevencenlik ve bu şirin halleriyle sanki başta Almanya olmak üzere ABD'ye çembe takıyor gibi. Hani sanki ABD ve Almanya'nın Türkiye üzerine gizli bir ajandası car da İngiltere'nin işine gelmemiş gibi. 19.y.y. merhaba yeniden ne güzel.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2017, 23:53 
Üye

Bu işler böyle. Biz biraz da hep Amerikan çıkarını gütmek zorunda kaldık, çünkü Avrupa devletleri hem ekonomik, hem siyasal olarak ikinci dünya savaşı sonrası biraz ABD güdümünde kaldı. Fakat Almanya'nın son dönemdeki atılı gösterdi ki, artık kaçıncı Reich olur bilmem ama o geliyor :D Bu gidişatta kendini güçlendirmek isteyen İngiltere, Türkiye'den pazar kapmak ve olası yeni bir savaşta bu sefer kesinlikle insan gücümüzden yararlanmak istiyor sanırım. Çünkü özellikle doğu avrupa geneli resmen Almanya'nın ekonomik kölesi olmuş durumda. Fransa'da heralde yine teslim olup kurtarılmayı bekler :)
Çok mu ütopik?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2017, 01:31 
Süvariler

İngiliz derin düşünür, düşündüğünü de sezdirmez. Şimdi AB demek, aslında Almanya demek. Fransa-Almanya birlikteliği şeklinde lanse ediliyor lakin aslında Fransa' nın esamesi bile okunmaz. Birliği ayakta tutan Almanya' dır. Bunu artık herkes biliyor. Türkiye' nin potansiyeli büyük, fakat kullanamıyor. İşte İngilize burada fırsat doğdu. Türkiye' nin potansiyelinden sonuna kadar faydalanmak isteyecektir. Alman hegemonyasında ki AB' ye de rest çekti... Zaten birliğe hiç bir zaman tam olarak entegre de olmamıştı. Onlar başka dünyaların insanı. Hukuk sisteminden tutun da, zihin dünyasına kadar.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2017, 02:05 
Site Başkanı

Zaten birliğe hiç bir zaman tam olarak entegre de olmamıştı. Onlar başka dünyaların insanı. Hukuk sisteminden tutun da, zihin dünyasına kadar.
Burada esas sorgulanması gereken şey, batı medeniyeti ile Avrupa medeniyeti bir mi ki Biri olmayınca diğeri değil mi olunmuyor dur. Zira Almanya merkezinde gelişen AB kültürel politikası kendilerini modern batı medeniyetinin yaratıcıları ve nihai hakimleri olarak görmekteler. İngiltereye de brexıt sonrası bunu dayatmaya çalışıyorlar, siz Avrupalı olamayacaksınız, bu medeniyetten kopacaksınız demeye çalışıyorlar. Halbuki elin Amerikalısı, Kanadalısı, Avustralyalısı da Avrupa medeniyetinin bir parçası olmadan batı kültürüne ait, aksi söylenemez bile. Halbuki dediğiniz gibi Anglosaksonlar ada ülkesi olmanın verdiği izolasyon ile de Avrupa ana karasında yaşayan milletlere çok daha az entegre olmuş ve daha farklıdırlar. Dediğiniz üzere hukuk sisteminden devlet yapısına kadar bu farklılıklar net olarak görülebilir. Aslında sadece Birleşik Krallık ta değil. Avrupa kendi arasında Britanik dışında Napolyonik, Germanistik ve Nordik devlet sistemleri arasında bölünmüştür. (Sadece Batı Avrupayı baz alarak konuşuyorum yoksa iş uzar :) ) lakin kendilerini bu kültürel asimilasyondan kurtarmayı başaran bir İngilizler çıkmıştır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2017, 02:15 
Üye

Saydığınız ülkelerin başında zaten İngiltere kraliçesi var :)
Kuzey ülkeleri zaten hep bir başkadır. İngiltere kendi halindedir. Ana karada İspanya kopuktur. Atılım yapan İtalyan, Fransız ve Alman ekonomilerinden üçüncüsü son kulvarda arayı açınca batılılık, avrupalılık falan dinlemeden politikalarını dayatmaya başladı. Ben, yakın gelecekte Fransanın vs AB'den çıkmasını değil, AB'nin ikiye bölünerek doğu ve batı olarak kutuplaşacağını düşünüyorum. Bugün Türkiye'de satılan 300bin Alman motorunu Fransızlar ya da İngilizler kapmak istemez mi ?
İşin diğer tarafı, özellikle ingiliz ekonomisi koptu gitti. Orada adam çalıştırmak, altın çalıştırmak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2017, 07:31 
Süvariler

Ab ülkeleri daha 1940 larda hunharca birbirini kesip, katliam yaptılar. Geçen senelerde birbirlerini dinlediklerine dair haber çıkmıştı. Çıkarları ortak olana kadar ses çıkmaz ama ters düşerse yine birbirlerini tanımazlar.
İngiltere Hem Tf-x hem de şimdi tank motoru önerisiyle bizi epey kendine çekiyor gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2017, 19:22 
Üye

http://www.c4defence.com/Gundem/altay-i ... lif/4860/1
İngilizler motor konusunda teknoloji transferine yanaşmıyor fakat Türkiye'de ortak üretime sıcak bakıyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2017, 23:40 
Süvariler

Aklımda kalan İngiliz Tankın muazzam yakıt tüketimi olduğu.

Mustafa Kemal Atatürk

En son Kafkasya tarafından 15 Eyl 2017, 00:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2017, 00:26 
Üye

MTU İngilizlere satıldı.Burada İngilizlerle ortaklık kurulamaz mı?Yoksa MTU üzerinde Almanların hakkı var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2017, 02:51 
Site Başkanı

MTU İngilizlere satıldı.Burada İngilizlerle ortaklık kurulamaz mı?Yoksa MTU üzerinde Almanların hakkı var mı?
MTU nun sahibi olan İngiliz Rolls-Rouce Power systems şirketi, İngiliz Rolls-Royce ve Alman Daimler AG ortaklı bir kuruluş şu anda...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2017, 09:59 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Aklımda kalan İngiliz Tankın muazzam yakıt tüketimi olduğu.
Challenger tanklarını bilemem ama, madenlerde kullanılan iş makinaları arasında en fazla yakıt tüketimi Cat lerin(kavasaki, volvo, hyundai ve sumitomo ya kıyasla). Fiyat olarak ta en yüksek bu makinalar. Buna rağmen daha az arıza verdiğinden tercih ediliyorlar. Challenger güç grubunu da cat yapıyorsa ki yukarıda öyle yazıyor, motoru yalnız yakıt yönünden değerlendirmek doğru olmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2017, 20:19 
Akıncılar

Alıntı:
MTU nun sahibi olan İngiliz Rolls-Rouce Power systems şirketi, İngiliz Rolls-Royce ve Alman Daimler AG ortaklı bir kuruluş şu anda...
Almanlar engel olamaz bu durumda, MTU England üstünden satış yapılır. Lakin RENK transmisyon noolur bilemem. Gerçi onun yerinede Allison ürünleri kullanılabilir.

Bu arada, Alman'ların bir süredir aleni ilan edilmeden sürmekte olan savunma sanayi ambargosu, şu an hepten işleri durdurur hale geldi. Sadece NATO tedarik sistemi üzerinden yedek parça ve sistem tedariği yapılabiliyor. Lakin, BMC ile ortaklık kurarak ALTAY üretimine soyunan Rheinmetall, fabrika bitipte hadi üretim denildiğinde, bu devirde hükümeti ne kadar takar artık bilemem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2017, 20:30 
Akıncılar

Birde beni bu İngilizler ile işbirliği mevzusu çok rahatsız ediyor. Yüzyıllardır, özellikle son yüzyılda Türklerin olsun, müslümanların olsun, hep başımıza çorap örmüş, aleyhimize her bir pisliğin, planın arkasındaki beyin çıkmış olan bir devletle bu kadar yakınlaşmak beni rahatsız ediyor. Türk'ler tarihte İngiliz'ler, Fransız'lar, Ruslar, Persler, Yunan'lar vb. hep savaştı, bunların hep topraklarımızda gözü oldu ama Almanlar ile hiç savaşımız olmadı. Bizi kendi çıkarlarına 1. Dünya savaşına soktular ama bizim saltanatın rızasıyla oldu o iş.

İngiliz ipiyle kuyuya inilmez atasözü, acı tecrübelerle söylenmiş bir gerçektir. Siyasetin doğası gereği beraber dansa kalkabiliriz ama her daim bu söz kulağımızda küpe olarak ayaklarımıza dikkat etmeli, dansın ilerleyen hamlelerini çok dikkatli hesaplamalıyız.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5530 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1107 108 109 110 111 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Exabot [Bot], kivele ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: