TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Eyl 2017, 23:38

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 4740 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 189 90 91 92 9395 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 00:00 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Eğer öyleyse o bölgelere KMS, Korkut ,hawk gibi sistemlerle cruse ları yakalama imkanı olmazmı ?
Seyir füzeleri çeşitli. Karadan, denizden veya alçak irtifadaki uçaktan atılıp çok düşük irtifadan seyreden füzeleri tespit etmek bir yana, edilse bile vurmak zor. Bu füzelere karşı en iyi koruma bahsedilen nokta savunma sistemleriyle sağlanabilir. Yüksek irtifadan atılan seyir füzelerini ise mevcut en hızlı hipersonik füzeler dahil mach 14 hızına kadar s-400 vurabiliyor. Satürasyon saldırılarına karşı ise en çok baraj ateşi açan korkut gibi namlulu sistemlere güvenilmesi gerekir.

Alıntı:
Neyin kütüphanesi hocam?
Nato'nun sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 00:12 
Üye

S400 ya da muadili hava savunma sistemlerinin seyir füzelerine karşı etkili olabilmesi için bir radar erken uyarı ağından beslenmeleri gerekir. Çünkü bu füzeler çok alçaktan uçar. Arazi engebesi ve dünyanın yuvarlaklağından dolayı s400'ün kendi radarının tek başına tespit mesafesi kısalacaktır.

Çok sayıda farklı tipte füze kullanabilen s400'ün kullanılabileceği hedeflere arasında tabi ki seyir füzeleri, en başta da Tomahawk da var. Ama bunun için bir erken uyarı ağına bağlı olması gerekiyor.

S400ün yanında alınacak Pantsir vb sadece kısa mesafede s400 bataryasının korumasınsa işe yarar. Seyir füzesi için radar ve HEIK sensorlerinden beslenmesi lazim.

Suriye'deki S400 muhtemelen o Tomahawkları hiç görmedi bile. Zira konuşlanma amacı Nato / Türk uçaklarına caydırıcılık sağlamaktı. Bir erken uyarı ağına bağlı değil
Suriyediki tomahawk saldirisini elbette gorduk attiklari fuzelerin maliyeti verdikleri zarardan daha pahali olgu ertesi gunde pistler kullaanima acildi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 00:38 
Süvariler

Alıntı:
Abd bize de bir satürasyon saldırısı yapacağı zaman, kütüphanesi abd erişiminde olan aster sistemiyle bırakın bir şey vurmayı, herhangi bir şey görebileceğimizi bile sanmıyorum. Böyle bir saldırıda, abd'nin kimi zaman arsızca jamming yapıp saatlerce kör ettiği milli radar ağımızın da, hayal kırıklığından öteye gidebilecek bir kapasitesi olduğuna inanmıyorum. Şahsen, ne kadar para giderse gitsin, hiç bir zaman bizimle savaşmayacak olan rusya'nın ülkesini koruduğu sistemi, en azından bir seviyede güvenilir buluyorum.
Hocam ne alırsak alalım birçok unsur Harm füzelerinin menzilinde olacak yani cruse bile fazla.

Batılı mütefiklerimizin saldırısında batI menşeyli unsurlar bize hiç bir şekilde fayda sağlamayacakdır.

Bunun için Irak ve Libya saldırılarında Irak ve Libyanın kaç tane batılı hava silahını vurduğuna bakmak yeterlidir.
Ruslarınkinede fazla güvenmeyiniz, uçaklarını vurduğumuzda Türkler 1000 defa pişman olacak demişdi Putin bey, ayrıca Rte nin RTL TV sinde Antonia Rados ile yaptığı reportaj batı ve rus haberajanslarında epey yankılandı, orda bizim Nato mütefiği olduğumuzu vurgulayıp 5 ci maddenin devreye gireceğini söyleyip Türkiyenin Nato şemsiyesiyle korunacağını belirtdi Rte, bu daha sonra Stoltenberg tarafından teyit edildi.
Batı bunu zayıflık olarak algıladı ve hemen Türkiyenin Natodan kovulması gerekir gibi bir kampanya başlatıldı batı medyasında, burda Abd ve Rusya'nın hatda Almanyanın ortak ilişkisi olduğunu düşünüyorum
Putini bu durum fazlasıyla rahatsız etmiş olabilir, bu nedenle bu koruyucu şemsiyeyi bizim için yok etmeyi hedeflemiş olabilir.

En doğrusu tam gaz kendi sistemimizi geliştirmemiz doğru yol olacakdır.

Bu aradada hiç bir kapıyı kapatmamak gerekir.

Birde ortak üretim bize teknoloji transferi yapılacak anlamına gelmiyor bu o ülkede üretilen parçaları ülkemizde montajlıyacağız demek oluyor.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 01:37 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Askeri olarak göbekten bağlı (daha doğrusu bağımlı) olduğumuz, temel askeri güç çarpanlarımızın tamamının kaynağı olan NATO ve ABD'nin güya bize karşı olacak saldırısında bizi S-400'mü koruyacak veya onları S-400 mü caydıracak?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 02:27 
Süvariler

Askeri olarak göbekten bağlı (daha doğrusu bağımlı) olduğumuz, temel askeri güç çarpanlarımızın tamamının kaynağı olan NATO ve ABD'nin güya bize karşı olacak saldırısında bizi S-400'mü koruyacak veya onları S-400 mü caydıracak?

Yakın tehdit, uzak tehdit analizi yapacak olursak; şu an için en ciddi tehdit ABD kaynaklı değil midir? Darbe teşebbüsünde bulundu, güney sınırlarımız dahilinde terör devleti kurmak için var gücüyle bastırıyor, terör örgütlerine TIR' lar dolusu silah ve mühimmat gönderdi. Özel Kuvvetlerinin ne haltlar karıştığını ise Allah bilir! Bütün bunlar ortadayken, öylece oturup bekleyebilir misiniz!?

İşin teknik detaylarını işin uzmanları anlatıyor, bizler de bilgileniyoruz. Lakin işin teknik kısmından ziyade bir de stratejik boyutu- reel politiği var. İşin tekniğine girdiğimizde; elbette ki hiç kimse bünyeye aykırı bir sistem görmek istemez. Lakin madalyonun öteki tarafına baktığımızda, yukarıda anlattığımız gibi garabet bir durumla karşı karşıyayız. Ne yazık ki müttefiklik ilişkileri zedelenmiş, NATO şemsiyesi altında ki sözde müttefiklerimizin GİZLİ AJANDASI meydana çıkmıştır. Gerçi bu öğretiler doğduğumuz günden itibaren bizlere öğretilmiş olmakla birlikte; sağcı-muhafazakar kesinden gelenler için büyük bir şok etkisi yaratmıştır.

ABD ile kapışacak olursak S-400' ün hiç bir şey ifade etmeyeceğini herkes biliyor. ABD' ile asıl mücadele edecek unsur Seferberlik Sistemi ve müttefiklik ilişkisi olacaktır. Kendinizi Suriye' nin yerine koyarsanız; her hangi bir örtülü savaşta veya işgal harekatında ABD karşısında ki dayanak noktaları neler olabilir? Cevabı açıktır...

İşte bana göre S-400; ''Oynadığın oyunları görüyorum ve şimdiden O gün için kendimi hazırlanıyorum'' demenin Rusçası dır. Açıkçası şu saatten sonra, NATO' da hayırlı bir gelecek göremiyorum. Öyle anlaşılıyor ki batı sisteminden kopacağız; belki zaman alacak fakat gidişat O istikamettedir. Çünkü tehdit direkt olarak ABD kaynaklıdır.

Bizim ilham kaynağımız; doğrudan doğruya, Türk milletinin vicdanı olmuştur.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 06:12 
Süvariler

Şahsen, ne kadar para giderse gitsin, hiç bir zaman bizimle savaşmayacak olan rusya'nın ülkesini koruduğu sistemi, en azından bir seviyede güvenilir buluyorum.
Bu bölgede Rusya ile hayati bazı çıkar çatışmaları mız var. Kırım zaten ilhak edildi. Ermenistan da bize karşı kurulu s300ler ve Rus üssü var. Daha 60 sene evvel boğazlarda hak iddia ettikleri için natoya katılmadık mı? Karadeniz de şuan ciddi rekabet halindeyken nasıl hiç bir zaman saldırmaya cagini farz edelim ki

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 06:24 
Süvariler

Ek olarak balislik füze tehdidi daha çok doğu bloku (çin Rusya) ve Ortadoğu ülkelerin silahlı kuvvetleri kaynaklıdır. Eğer bu sistemi ABD için alıyorsak, Cruise füzeleri ve alçaktan uçan uçaklara karşı network bağlantısı şart.

S400 yanına konuşlanmış kısa menzilli füze savunma sistemleri s400 ün güvenliğini. Bir yere kadar sağlar. Ancak alçaktan sürünerek uçan Cruise füzeleri ni 100km uzakta durdurmak mümkün olmaz. S400 Ankara'da konuşlanmış ise Ankara il sınırları içerisinde Cruise füzelerini ancak vurulurlar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 15:09 
Üye

Ek olarak balislik füze tehdidi daha çok doğu bloku (çin Rusya) ve Ortadoğu ülkelerin silahlı kuvvetleri kaynaklıdır. Eğer bu sistemi ABD için alıyorsak, Cruise füzeleri ve alçaktan uçan uçaklara karşı network bağlantısı şart.

S400 yanına konuşlanmış kısa menzilli füze savunma sistemleri s400 ün güvenliğini. Bir yere kadar sağlar. Ancak alçaktan sürünerek uçan Cruise füzeleri ni 100km uzakta durdurmak mümkün olmaz. S400 Ankara'da konuşlanmış ise Ankara il sınırları içerisinde Cruise füzelerini ancak vurulurlar
Bir hava savunma sistemi katmanli sistem olarak olusturulur hisar alcak irtifa,orta irtifa bu yuzden gelistirildi nato uyumluda nework baglantisida var bizim eksigimiz yuksek irtifa yuksek irtifada tek savunmamiz f 16 lar oda yetersiz ustlerinden kalkip bolgeye intikali kilt atmalari en az 30 dk ama s 400 le bir kac dakikada reaksiyon verebiliyorsun buda caydiriciligimizi artiracak diger senaryolar haric ama biz hala cruise fuzesi avlamani derdindeyiz bunu alcak irtifa,orta irtifa yapar ,

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 15:40 
Süvariler

Bir hava savunma sistemi katmanli sistem olarak olusturulur hisar alcak irtifa,orta irtifa bu yuzden gelistirildi nato uyumluda nework baglantisida var bizim eksigimiz yuksek irtifa yuksek irtifada tek savunmamiz f 16 lar oda yetersiz ustlerinden kalkip bolgeye intikali kilt atmalari en az 30 dk ama s 400 le bir kac dakikada reaksiyon verebiliyorsun buda caydiriciligimizi artiracak diger senaryolar haric ama biz hala cruise fuzesi avlamani derdindeyiz bunu alcak irtifa,orta irtifa yapar ,
Aster sisteminin yüksek irtifa caydırıcılığı yok mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 17:30 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bir karar versek ABD ile müttefik miyiz değil miyiz ? Tam ülkenin ortasında ortadoğunun en gelişkin amerikan üssü ,tüm doğu cephesi hareketliliği izlediği devasa güçlü radarı dururken yüksekten geçen amerikan uçaklarına S-400 alıyoruz demek mantıklı mı? Öylesi bir durum tam da yarım hamileliği andırıyor, ya gebesindir ya değilsindir. Eğer düşünce ve tehdit algısı 1. xbsf ise yapılacak şudur oradan devam edersin, tehdit 2. asdfgs ise gidilecek yol diğeridir. Şu anki durumumuzu ya çeşitli kerelerde gösterdiğim hunilerden biriyle açıklanabilir, yahut da çölün kumları arasında kaldırıp çöpe atmaktan gocunmayacağımız bir gömü bulduk zannedersem.

-------->

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 17:35 
Yeni Üye

Aster sisteminin yüksek irtifa caydırıcılığı yok mu?
Var. Uçaklar, dronelar, balistik füzeler, seyir füzeleri ve anti-ship füzeler gibi sistemlere karşı etkilidir Aster-30.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 22:08 
Akıncılar

Resim
Sağ üsttekini beğendim.

Müttefiklik, bu kadar basit bir şey değil. Kesin, kalıcı, ezeli ve ebedi bir şey de değil. Hatırlayalım: Sovyetlerin hitler ile müttefikliği.

Müttefiklik, aslında ezelli ve ebedi olsa bile o kadar güvenilecek bir durum değil. Hatırlayalım: Uss Liberty.

Abd, en müttefik olduğumuz zamanlarda dahi suratımıza tokat çarpmaktan çekinmeyen bir müttefik. Hatırlayalım: Muavenet.

Tarihi gelişiminden dolayı içinde bulunduğumuz durumların, başka konularda yapmak istediklerimizi etkilemeyecek şekilde ayırt edilebilmesi iyi. Hatırlayalım: Amerikan bayrağı altında alman panzerleri sergileyen fransa'nın, belçika'nın almanya ile müttefikliği.

Dolayısıyla s-400 hem askeri hem de siyasi olarak bazı gelişmelere cevaptır. Askeri: Halen elimizde hiç olmayan eh'ye direnç gösterebilecek radar ve füze sistemlerine sahip olunması. Siyasi: En yakın müttefiklerimizden ve kendi paktımızdan çirkin hareketler bekliyoruz, bunlara hazırlık yapıyoruz mesajı verilmesi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 22:59 
Akıncılar

Sağ üsttekini beğendim.

Müttefiklik, bu kadar basit bir şey değil. Kesin, kalıcı, ezeli ve ebedi bir şey de değil. Hatırlayalım: Sovyetlerin hitler ile müttefikliği.

Müttefiklik, aslında ezelli ve ebedi olsa bile o kadar güvenilecek bir durum değil. Hatırlayalım: Uss Liberty.

Abd, en müttefik olduğumuz zamanlarda dahi suratımıza tokat çarpmaktan çekinmeyen bir müttefik. Hatırlayalım: Muavenet.

Tarihi gelişiminden dolayı içinde bulunduğumuz durumların, başka konularda yapmak istediklerimizi etkilemeyecek şekilde ayırt edilebilmesi iyi. Hatırlayalım: Amerikan bayrağı altında alman panzerleri sergileyen fransa'nın, belçika'nın almanya ile müttefikliği.

Dolayısıyla s-400 hem askeri hem de siyasi olarak bazı gelişmelere cevaptır. Askeri: Halen elimizde hiç olmayan eh'ye direnç gösterebilecek radar ve füze sistemlerine sahip olunması. Siyasi: En yakın müttefiklerimizden ve kendi paktımızdan çirkin hareketler bekliyoruz, bunlara hazırlık yapıyoruz mesajı verilmesi.
S-400 ile muttefiklerimize (ABD ve Almanya sanirim cunku Fransa ve Italya ile sorun gorunmuyor) cevap veriyoruz ama sonra gidip F-35 aliyoruz veya Almanya'dan denizalti, motor vs aliyoruz. O zaman bu mesaj verme isinde bir sorun yok mu sizce? ABD'ye gercek mesaj daha radikal bir karar, Incirlik'in kapatilmasi veya F-35 projesinden cikmak ile olabilirdi veya Alman'yadan hafif silahlar dahil alimlari kesmek, denizalti projesini iptal etmek gibi. Bunlar bizim Hollanda ile suni bir kriz cikarip portakal bicaklamamiza benziyor veya vatandaslara kotu Hollanda diyen yoneticimizin ailecek Hollanda'ya yatirim yapmasi gibi oluyor. Anlamadigim ABD yarin Turkiye'yi isgale gelecekmis, o yuzden acilen S-400 aliyoruz havasinda yorumlar var. Kim kimi isgal ediyor? Ozellikle Turkiye buyuklugunde ve nufus yapisindaki bir ulkeyi? Adamlar zaten TSK ve devletin icine binlerce casus sokmus, ve en buyuk yardimida yine bu hukumet yapmis. ABD'ye askeri tehdit olarak anlamda bakilsa bile ABD'nin elinde her turlu anti-S-400 imkani var. S-400 alarak ABD'ye karsi ustunluk vs kuracagimizi dusunenler varsa yanilmasinlar. Yunanistan veya Iran'a karsi ustunluk kurmak icin aliyoruz diyen cok yok ilginc.

S-400 aliminin arkasinda ne var sorunu cevap olarak benim sahsi dusuncem Suriye meselesinde S-400'lerin politik kaldirac olarak, genis alan savunmasi rolunde, kullanilmasinin onemi buyuk. Boyle bir sistem olsaydi, Rusya gibi bizde Suriye uzerinde hava sahasi kontrolunu daha rahat yapardik mantigi olabilir. Ikinci olarak Dr. Can Kasapoglu'nun son makalesinde belirttigi gibi HvKK'nin ciddi bir pilot kaybi ve harekata hazirlik oranindaki dusme nedeniyle, HvKK'nin oncelik verdigi OCA(offensive counter air) prensibinden ( dusman hava gucunun ve unsurlarinin yerinde vurulmasi ve hava ustunlugunun saglanmasi gorevi) DCA gorevine agirlik vermesi olarak yorumlanabilir. DCA'da hava sahasinin savunmasi HSS ve onleme ucaklar ile birlikte korunur ve olasi dusman hava hucumlarinin hedeflerine ulasmasi onlenmesi amaclanir. S-400 genis alan savunmasi saglayacak olmasi nedeniyle DCA'nin onemli bir ayagi olarak dusuunlebilir( ama tek basina kullanimda dezavantajlariyla birlikte).
S-400 alalim, sistemin uzerindeki teknolojileri ogrenelim dusunceside cok mantikli degil cunku Ruslar bu konularda sir vermeyecek kadarda uzmandir. S-400 nasil bir sistem, en azindan bize satilan versiyonu, ogreniriz. Teknoloji transferi icin guzelce oturup herseyi kagida dokerek anlasirsiniz. Neyi ne kadar paylasacaklar biliriz. Aselsan ve Roketsan tesislerinde parca uretim ve montaj hatti kurulur vs.

Fransa ve Italya(EUROSAM firmasi) ile Aster-30 uzerinden yeni hava savunma sistemi gelistirme anlasmasi yaptiktan sonra S-400'lerden ne alacagiz sorusuda biraz boslukta kaliyor. EUROSAM ile sadece balistik fuze onleyecek bir sistem gelistirmeyecegimizi dusunuyorum. Rusya'dan hava soluyan hedeflere karsi teknoloji, EUROSAM'dan balistik fuze onlemek icin teknoloji transferi gibi bir sonuc cikaranlar var. Bu sekilde iki ayri proje kit kaynaklarin israfi olarak gorurum eger boyle bir plan yapildiysa. Hisar projesi ile birlikte 3 farkli hava savunma projesine kaynak ve beyin gucu ayiracagiz demektir. Uzerine birde TF-2000 projesinin ihtiyaci uzun menzilli hava savunma fuzesi var. CAFRAD yanina bir fuze konmaz ise bir ise yaramaz, bir sistem olamaz. CAFRAD'in esi kim olacak. Rus mu, EUROSAM ile yapilacak ortak fuze mi? yoksa denizcilerin isteyeceyi SM-2 Block-3 serisi mi? Benim kizgim nokta iste burasi, bizim ihtiyaclarimiz kac yil oncesinden belli iken bu kadar suruncemede kalan projeler ve cikan farkli sonuclar, zaman ve kaynak israfi. Senin onerin nedir diye soran olursa, bir kac sayfa oncesini acip okusun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 23:25 
Üye

Bir karar versek ABD ile müttefik miyiz değil miyiz ? Tam ülkenin ortasında ortadoğunun en gelişkin amerikan üssü ,tüm doğu cephesi hareketliliği izlediği devasa güçlü radarı dururken yüksekten geçen amerikan uçaklarına S-400 alıyoruz demek mantıklı mı? Öylesi bir durum tam da yarım hamileliği andırıyor, ya gebesindir ya değilsindir. Eğer düşünce ve tehdit algısı 1. xbsf ise yapılacak şudur oradan devam edersin, tehdit 2. asdfgs ise gidilecek yol diğeridir. Şu anki durumumuzu ya çeşitli kerelerde gösterdiğim hunilerden biriyle açıklanabilir, yahut da çölün kumları arasında kaldırıp çöpe atmaktan gocunmayacağımız bir gömü bulduk zannedersem.

-------->

Resim
Cevabi cok basit birak huniyi muttefiklikle bagimliligi karistiranlar taksin,alti ustu bir silah sistemi aliyoruz
.Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben milletimin en büyük ve ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım. Çocukluğumdan bugüne kadar ailevî, hususî ve resmî hayatımın her safhasını yakından bilenler bu aşkım malumdur. Bence bir millete şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin özgürlük ve bağımsızlığına sahip olmasıyla kaimdir. Ben şahsen bu saydığım vasıflara, çok ehemmiyet veririm. Ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia edebilmek için milletimin de aynı vasıfları taşımasını esas şart bilirim. Ben yaşabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım. Bu sebeple milli bağımsızlık bence bir hayat meselesidir. Millet ve memleketin menfaatleri icap ettirirse, insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan dostluk ve siyaset münasebetlerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim. Ancak, benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgeçinceye kadar, amansız düşmanıyım. M.Kemal ATATURK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 23:29 
Süvariler

... Anlamadigim ABD yarin Turkiye'yi isgale gelecekmis, o yuzden acilen S-400 aliyoruz havasinda yorumlar var. Kim kimi isgal ediyor? Ozellikle Turkiye buyuklugunde ve nufus yapisindaki bir ulkeyi? ...
Bu tip yorumlar genelde benden çıktığı için, cevap hakkımı kullanmak isterim.

''Yarın gelecekmiş'' değil; 15 TEMMUZ da geldi (.) Üstelik 40 yıldır plan yapıyormuş. Peki nasıl geldi? Kendi tankımız, kendi tüfeğimiz ile geldi.

Meselenin teknik-mühendislik kısmını zaten işin ehli olan üstatlar yapıyor, sağ olsunlar. O na itirazımız yok ki! Lakin ehil olanlar niye meselenin reel politiğini düşünmüyorlar? Ben diyorum ki, Rusya ile ittifak kuruyoruz; O nedenle S-400 alınıyor diye düşüncem var -diyorum. Bu bakış açısı, bütün teknik değerlendirmelerin dışında ''stratejik'' bir karardır diyorum. Geleceğin güç çarpanı için bugünden adım atılıyor diyorum.

Pilot açığı var...Hava Savunma Füzeleri ile bu açığı kapatacağız veya şu şu teknik nedenlerden dolayı S-400 alıyoruz gibi bir düşünceye sahip değilim. Tehdit güncellemesi yaparak geleceğin direnç noktalarını inşa ediyoruz diyorum. Bu da benim düşüncem. Bakalım ne kadar doğru çıkacak?

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2017, 00:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

ABD ve Almanya ile yaşadığımız sorunlar gelip geçici anlaşmazlıklardan ibaret. Askeri bir tehdit olarak görmek gerçeği eğip bükmektir. ABD'nin Türkiye'ye saldıracağı, bölüp parçalayacağı şeklindeki, 60 yıllık ve halen en somut haliyle devam eden derin askeri müttefiklik (bağımlılık mı desem) ilişkisini bir kenara atarak yapılan akıl ötesi, beyin yakan değerlendirmeler analitik düşünmeden, reel-politikten yoksundur. Kategorik bir Amerikan karşıtlığına, alerjisine dayanmaktadır ne yazık ki. İktidar da bu çevreler gibi düşünürse mesele kendini gerçekleştiren kehanete dönüşebilir tabii. ABD bizi bölmeye çalışıyor, saldıracak paranoyasıyla zıtlaşırsanız askeri saldırının gerçekleşmesine de sebep olursunuz.

ABD ile yaşadığımız sorunların boyutunu, niteliğini sebeplerini ayrıntılarıyla değerlendirmek gerek. Yoksa algıda seçicilikle işimize gelen verileri görüp gelmeyenleri yok sayarak meseleleri çarpıtabiliyoruz. Mesela ABD ile YPG arasındaki sorunlara pek değinmiyoruz. ABD'nin YPG'ye diğer muhaliflere verdiği TOW, grad roketleri gibi spesifik silahlar vermediğini, Salih Müslim gibi liderlerin ABD'ye girişine, PYD'nin orada temsilcilik açmasına izin verilmediğini, PYD'nin ısrarına rağmen ilişkilerin resmiyete, siyasi-diplomatik bir niteliğe bürünmediğini, Federasyon ilanının tanınmadığını, ABD Dışişleri'nden ilişkilerin salt askeri-geçici olduğuna dair istikrarlı açıklamalar olduğunu belirtmek lazım. Belki de ISİD'in hakimiyet alanı ortadan kalktığında YPG'ye olan somut destek de bitebilir. Sözlü, formaliteden bir desteğe dönüşebilir. Sonucunu beklemek gerek.

ABD'nin FETÖ'nün darbe girişimine destek verdiği bence de doğru. Zarrab meselesi, Müslüman Kardeşler'e destek, Nusra ile ilişkiler, İsrail karşıtlığı, Avrupa'ya yönelik tehditkar dil, değişken, tutarsız dış politika anlayışı nedeniyle gerilen ilişkiler sonucu ABD, Erdoğan iktidarının FETÖ ile 17-25 Aralık'la başlayan mücadelesinde, FETÖ'yü desteklemiş olabilir. Malum şarlatanın örgütü değil de başka bir kesim de olsaydı yine darbe desteklenirdi ABD tarafından. Buradan iktidarın Amerikan karşıtı olduğu da çıkarılamaz. İktidar için ilkeler değil, iktidarın süregitmesi önceliktir. S-400 meselesi tıpkı İsrail, Hollanda, Almanya ile yaşanan sorunlar gibi şantajla karışık şovdan ibaret bir atılımdır bana göre, tipik atar yapıp sonunu getiremeyen AKP maceralarından biridir. Sanırım bu projenin başlatıcıları Batı'nın bize, bizim onlara olduğumuzdan daha çok muhtaç olduğu sanrısıyla yaşıyor. Bu atılımla NATO'nun gelip bize dileneceğini, ucuz HSS, teknoloji transferi sağlayabileceğimizi, iktidara ileride sıkıntı çıkarabilecek dış politika meselelerinin üstünün kapatılabileceğini zannediyorlar herhalde.

En son first officer tarafından 03 Ağu 2017, 00:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2017, 00:43 
Süvariler

...Kategorik bir Amerikan karşıtlığına, alerjisine dayanmaktadır ne yazık ki.
Amerikan karşıtlığı somut verilere dayanıyor. Yoksa, durup dururken niye karşıt olalım. 1946 yılından itibaren incelesinler, Türkiye' nin içine düştüğü her zorluğun arkasından ABD çıkar.

Bir Soru:

Amerikalılar sürekli olarak niye ''Dünyada ki Amerikan karşıtlığı ne kadardır'' diye araştırıyorlar?

Türk milletine O kadar çok kötülük yapmalarına rağmen; meseleyi ideolojik ya da soğuk savaş doktrinine dayandırdıkları için; millet asıl meselenin farkında değildi. Dünyada olup bitenleri ''Komünizm-Kapitalizm'' mücadelesi olarak gördüler ve O na göre taraf seçtiler. Oysa ki Varşova Paktı 1955 yılında kurulmuştu (!) Asıl mücadele ''Tam Bağımsızlık'' mücadelesidir.

Yapılacak ilk iş; dost-düşman tanımlamasını doğru yapmaktır. Forum üyeleri genel olarak; ''ABD ile çatışma alanlarımız olmasına rağmen düşman değiliz'' yaklaşımı içindeyken; ben deniz tam aksine, ''ABD düşmanca yaklaşım içindedir'' diyorum. O nedenle S-400 meselesini bu bakış açısıyla değerlendiriyorum.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2017, 01:04 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Amerikan karşıtlığı somut verilere dayanıyor. Yoksa, durup dururken niye karşıt olalım. 1946 yılından itibaren incelesinler, Türkiye' nin içine düştüğü her zorluğun arkasından ABD çıkar.

Bir Soru:

Amerikalılar sürekli olarak niye ''Dünyada ki Amerikan karşıtlığı ne kadardır'' diye araştırıyorlar?

Türk milletine O kadar çok kötülük yapmalarına rağmen; meseleyi ideolojik ya da soğuk savaş doktrinine dayandırdıkları için; millet asıl meselenin farkında değildi. Dünyada olup bitenleri ''Komünizm-Kapitalizm'' mücadelesi olarak gördüler ve O na göre taraf seçtiler. Oysa ki Varşova Paktı 1955 yılında kurulmuştu (!) Asıl mücadele ''Tam Bağımsızlık'' mücadelesidir.

Yapılacak ilk iş; dost-düşman tanımlamasını doğru yapmaktır. Forum üyeleri genel olarak; ''ABD ile çatışma alanlarımız olmasına rağmen düşman değiliz'' yaklaşımı içindeyken; ben deniz tam aksine, ''ABD düşmanca yaklaşım içindedir'' diyorum. O nedenle S-400 meselesini bu bakış açısıyla değerlendiriyorum.
Seni ikna etmek çok zor zaten Partikül, Nuh diyorsun peygamber demiyorsun. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2017, 01:22 
Akıncılar

Türkiye'nin Amerika ile barışık kalabildiği yılları zaten çok az anladık da. Yahu neden ya aşk ya nefret savrulmasındayız? Dost da bilme, önlemini al, tıkır tıkır işine bak, hatta bu yolda Amerikalı'yı da kullan.

Amerika mahallenin en gürbüz çocuğu. Santranca oturur, canı sıkılır tahtayı devirir, kafana da top atar aslında voleybol oynuyorduk diye. Küseceksen satranca da oturmayacaksın. Topun yok, tahtan yok, taşın yok. Herif manyak ama kıçından da ayrılmıyorsun. Sonra da anasına küfrediyorsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2017, 01:35 
Üye

Ülke olarak Amerika ile aramızdaki ilişki= Stockholm sendromu. Ülkeler arası güven bence söze değil ,sahada yaşanlara dayanmalı dır. Bugün gözümüzün önünde bölücü terör örgüt destekleniyor mu desteklenmiyor mu ? Sözde Abd Menbiç'in boşaldılması içinde garanti vermiş di sonuç? Abd bölücü terör örgüt 'ne silah veriyor, bizde S-400 alarak Abd'ye açık bir mesaj veriyor olamazmıyız. S-400 kısıtlı'da olsa işimize yarıyor mu yarıyor. Biraz pahalı bir mesaj ama...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2017, 01:52 
Süvariler

Alıntı:

Bir Soru:

Hocam ameriga konusunda haklısınız katılıyorum, fakat Rusya sütten çıkmış ak kaşık mı?
Hiç düşündünüz mü bölücü terör örgüt neden Marksist leninist bir örgüt diye, daha geriye gidersek İrandaki kurdistane devletini kim kurdurup destekledi, yada molla mustafa barzani nereden motivasyon buldu,veyahut Saidi Nursi kimin ajanlığını yaptı.

Bu ülke çok evvelden Mustafa Kemal Paşanın yolundan çıktı, düşünmeyi yabancılara bırakıp Sovyetler ve kapitalizm arasında konumundan dolayı tembel tembel yatarım dersen, gelen geçen tarafından öpülmeye razı olursan, tecavüze uğrayınca fazla şikayet etmeyeceksin.

Birde körfezin deli parasına el atarsan sorun yaşarsın, burda strateji sahibi olman gerekir, dişini saklamayacaksın.

Bizimkisi erken öten horoz gibi oldu.
Bizim çıkışımız denge politikası ile ancak.
Rusyanın emperyalist emelleri Abdninkinden çok daha can sıkıntısı yaratır.
Ruslar Türkleri Nazi mermilerine karşı silahsız kalkan olarak kullandı. 50 seneden fazla kemiklerine kadar sömürdü, benliklerini yok etdi.

Ne Abd ne Rusya tam bağımsız Türkiye.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2017, 08:26 
Akıncılar

O zaman bu mesaj verme isinde bir sorun yok mu sizce?
Hocam bence sorun yok. Her işin bir adabı vardır. Eğer cümbür cemaat bir sofrada yemek yiyorsak, bizim gürbüz delikanlıyla salata tabağımız ortaksa, ama bize biraz daha yakın diye tabağı alıp önümüze çekemeyiz. Herkes görür, ayıplar, ve karşılığında başımıza bir şey gelirse zaten haketmişti görgüsüz der. Bunun yerine, bir ufak tatlı kasesini önümüze çektiğimizde, kimin tatlısını yersek yiyelim, gürbüzün her ne kadar hoşuna gitmese de, hazmedemese de, başkaları buna en fazla afiyet olsun der. Bu işlerin adabı budur. ZAten incirlikteki a-10 üssünü kapatıp ne kazanacağız, az öteye taşınırlar, olan bize olur.

Abd bizi işgale gelir mi? Bilmiyorum. Ama gelmez diyemem. Bu toprakları biz kaba kuvvetle, kılıç zoruyla elde ettik. Yarın birgün, bizden daha kaba bir kuvvet, daha keskin kılıç ortaya çıkıp vatana göz dikebilir. Askerlik, esasen bunları düşünmek, buna karşı koymaktır. Yoksa eline kaleş tutuşturulmuş fistanlı da savaşır. Askerlik , "olmayacak şey yoktur, peki nasıl olacak?" demektir. Dolayısıyla bizim askerler bu ihtimali de değerlendirmiş ve "mutlaka gelecekler" diye düşünmüş olmalılar ki neredeyse yirmi yıl önceden böyle bir karar almışlar. Bence kesinlikle doğru bir karar ki üzerinden geçen onca zamana, olabilecek en kötü devlet idarelerine, kişi ve kurumların taban tabana zıt tiplerle değişmiş olmasına rağmen aynı noktaya gelinmiş olması kararın doğruluğunu tescilliyor.

Daha önce söyledim ama tekrarlamaktan çekinmeyeceğim, s-400 alımı geçtiğimiz on yılda (atabeyler, ergenekon, balyoz, ıslak imza, kozmik oda) gibi davalarda yargılanan devlet aklının projesidir. Bundan dolayı, her ne kadar başta pehlivan da olsa (kendisine bakışım malum) bu alımı içim rahat bir şekilde memnuniyetle karşılıyorum. Hatta, bir tarafta bizim pehlivan, diğer tarafta putin, kimbilir ne kadar akçeli iş dönecektir bilinmemesine rağmen umursamıyorum. S-400 gelsin de nasıl gelirse gelsin.

Neden gelsin? Bugüne kadar hep velvet glove ile gezdik. İlk defa (malum güce karşı) gerçekten iron fist olarak kabul edilebilecek ciddi bir silah sistemine sahip olacağız. En basit bir örnek vermek gerekirse, mesela s-400'e sahip olmamız bir btö devletine f-16 verilmesini engelleyecektir. Bölgedeki herhangi bir f-16'yı düşürüp, kusura bakmayın btö sandık diyebilme imkanı verecektir. Sadece bir örnek.

Kime karşı? Kuzeydoğudan saymaya başlayalım, Rusya? Savaşacağı kadar küçük bir ülke değiliz. Savaşacağı kadar büyük bir ülke de değiliz. Ayrıca, ayağımızın altından yer kayarken neden savaşalım? Gürcü? Geçiniz. Ermeni? Azerbaycan'ın muhatabı. İran? Bize fiske bile vuramaz, iç savaş çıkar. Irak=btö. Suriye=btö. Yunan=btö. Bulgar? Tırla geçiniz.

Dolayısıyla tehdit belli, düşman belli. Bu çerçevede, epey savundum ama s-400 çok iyi bir hamle.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2017, 08:30 
Süvariler

Bir karar verirken duygular yerine mantık , ulusal çıkar ve bir strateji üzerinden karar vermeliyiz. İran a ders vermek için Malatya'ya radar koyarsak, ABD ye ders vermek için Rusya'dan s400 alırsak, kırımı ilhak eden Rusya'ya veya Ermenistan a savunma desteği veren Rusya'ya atar için ne yapmalıyız.

Halktan toplanan vergilerin harcanması esnasında on kere düşünmeliyiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2017, 09:36 
Süvariler

Halktan toplanan vergilerin harcanması esnasında on kere düşünmeliyiz.
Toplanan vergiler Suriyeli sığınmacılar ile yandaş-yalaka takımına aktarılıyor. Türkiye' de zengin olmanın yolu yalaka olmaktan geçer. Ne kadar çok yalakaysan; O kadar çok zenginsin demektir...! Eskiden denirdi ki (90' lı yıllar) ''Bu memlekette ya topçu olacan, ya da popçu olacan'' derlerdi. O devirler dahi geçti gitti. 15 yıldır zenginliği '' yalakalık '' olarak algılayan bir kitle var. Liyakat, iyi eğitim, başarı, çok çalışma hak getire! Kısacası, siz ne kadar çok tasarruf ederseniz edin, musluğu elinde tutanlar; illa ki O tasarrufun içine edecektir. İşte O kadar aşağılık bir zihniyetle karşı karşıyayız. Lakin bu devir de geçecek. yalakalar yalakalıklarıyla kalırken; haksız kazançlar aslına rücu edecektir.

Bunları niye yazdık? Çünkü S-400 konusunda bir argüman olarak kullanılıyor. Kısacası argüman falan değildir. Toplanan vergileri ''aman, yerinde harcayalım'' şeklinde sadece siz ve biz düşünürüz. Onların öyle bir derdi yok! Türkiye Cumhuriyeti varlıklarını ganimet olarak görüp, talan ediyorlar. Adamlarda VATAN kavramı yok. Çünkü MİLLET kavramı yok. Devletin malını kendi malıymış gibi görüp; istediğim gibi harcarım mantığı var. Aksi olsaydı; devletin denetleme mekanizmaları işlevsiz hale getirilmezdi. Denetim sadece vatandaş için var. Harcayanlar için kaldırılmıştır.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2017, 23:37 
Akıncılar

Bir karar verirken duygular yerine mantık , ulusal çıkar ve bir strateji üzerinden karar vermeliyiz.
Tüm söylediklerimden ulusal çıkar strateji ve mantık yerine duygusal hezeyanlar çıkardıysanız size özel bir mantıki açıklama mesajı yazayım sn. anafor. Daha da yazmam ama bu son.

Bakın, foruma sürekli haber eklemesiyle ünlü bendeniz, 26 nisan 2016 tarihinde yine her zamanki gibi sıradan bir haber eklemişim;

Konu: Avustralya Savunma Güçleri
Alıntı:
Alman ThyssenKrupp şirketi Avustralya'nın milyarlarca Euro'luk denizaltı ihalesini Fransız sanayi holdingi DCNS'e kaptırdı. Avustralya'nın 34 milyar euroluk denizaltı ihalesini Fransız şirketi DCNS kazandı. Kaynak: Deutsche Welle http://www.dw.com/tr/dev-ihale-frans%C4 ... a-19214768 "Dev ihale Fransızların"
Evet haberi alman kaynağından vermişim. Bir de her zamanki gibi not düşmüşüm:
Kod:
(Haberin verilme biçimine ve <tüh ya> hissiyatına özellikle dikkat edelim)
Müteakip olarak, herhangi bir açıklama yapmadan, çok değil dört ay sonra forumda arkadaşlarımız neler yazmış onları ekliyorum.

Konu: Fransız Silahlı Kuvvetleri
Alıntı:
Fransız denizaltısıyla ilgili gizli bilgiler sızdı

Yaklaşık 100 yıldan bu yana denizaltı inşa eden Fransa Gemi İnşa Müdürlüğü (DCNS) ortaya çıkan endüstriyel casusluk olayı sonrası büyük finansal sıkıntılara girebilir.

Bir Avustralya gazetesi Scorpene tipi denizaltılara ait 22 bin sayfa gizli bilginin sızdırıldığını bildirdi.

Bu tip denizaltılardan 6 tanesi Hindistan’da ülke donanmasının yenilenmesi hedefiyle üretilmişti. Gözler bir anda Hindistan’a çevrilirken, yetkililer soruşturma açıldığını duyurdu.

Hindistan Savunma Bakanı Manohar Parrikar yaptığı açıklamada, “Donanma Komutanı’na bu sızan belgelerde nelerin sızdığı, bu sızan belgelerin bizim açımızdan ne ifade ettiği, eğer sızanlar arasında bizimle ilgili bilgiler varsa bunun bize nasıl etkileri olabileceği konusunun analiz edilmesi talimatını verdim.” dedi.

Fransız şirketi Avustralya Kraliyet Donanması için inşa edilecek 12 denizaltı için açılan 50 milyar Dolar değerindeki ihaleyi kazanmıştı.

Sızan belgelerin üretilecek denizaltıların güvenliğini etkileyebileceği ve Avustralya’nın “Asrın İhalesi” olarak tanımlanan ihaleden vazgeçebileceği belirtiliyor.

Kaynak : http://tr.euronews.com/2016/08/24/frans ... iler-sizdi
Alıntı:
50 milyar dolari kolay kolay yedirmezler adama ...
Alıntı:
İhalenin Fransa'ya kalmasını kim istemiyorsa , o yapmıştır :).Örn Almanya , Amerika gibi.Rakam çok yüksekmiş.
Bu noktaya kadar, gördüğünüz gibi duyguyu hissi bir yana bırakın şahsi bir katkı yapmadım. Bundan dolayı, üstteki tablodan kendi akıl, mantık ve stratejik planlamalarınıza göre bir anlam çıkarabilirsiniz.

Şahsi yorumuma gelince; gördüğünüz gibi ortalama bir zeka ve görüşe sahip biri olan naçizane ben, doğru yere baktığımda, bazı olacakları çok önceden görebiliyorum. Öyleyse, ben fakirin görebildiği şeyi koskoca devletlerin görüp önlem almamasını ihtimal dahilinde kabul etmiyorum. (Efendim bunlar dallamadır, görmemişlerdir diyebilirsiniz ama kabul edemem) Dolayısıyla, koskoca nükleer güç fransa'ya götüboklu alman bunu yapabiliyorsa, götümüzün dibinde cayır cayır stratejik operasyonlar yürüten süper güç abd bize ne yapmaz? Siz düşünün. Bu yandan bakınca, rus yapısı bir radar ve füze sistemi bana çok acil ve en mantıklı bir ihtiyaç gibi geliyor. Sürekli söylüyorsunuz ki nato ağına bağlı çalışamayacak. Ben de (en sonunda) derim ki zaten çalışmasın, ben zaten öyle istiyorum. (Bunu yıllar önce bu projeyi planlayanların ağzıyla söylüyorum) Dolayısıyla, başımız rahatken güvenebildiğimiz, başımız sıkıştığında ise hiç bir güvenilirliği olmayan "uyumlu" sistemlerdense ne vereceği belli olan ve bize yeten sisteme vergilerimizin gitmesini bin kere tercih ederim.

En basitinden, kıbrıs harekatında jet uçaklarına nerden teker bulduğumuzu araştırıp öğrenelim.

En son ilhan tarafından 10 Ağu 2017, 00:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2017, 23:58 
Süvariler

Eğer Rus sisteminin uyumlu olduğu savaş uçakları gemiler ve erken uyarı sistemi olan uçaklarımız da olacaksa , ulkedeki diğer radar sistemleri ile uyumlu yapıp o parayı harcayacaksak ve rus sisteminin de casusluga karşı proof olduğunu düşünüyorsak tabiki alabiliriz.

Amerika yaptığı son 10 yıldaki saldırıların büyük çoğunu tomahawk tarzı sistemleri kullanarak yapıyor. Eğer ABD ye karşı sağlam bir korunma isteniyorsa
Daha çok şeyler almalıyız.

Ek olarak Rus sisteminin kağıt üzerinde performansı çok iyi. Ancak Suriye'de Rus havacılığının ve Cruise füzelerinin hâlini gördük. Umarım S400 onlardan daha başarılı olur.

Benim görüşüm Kore lilerin yaptığı gibi bir model üzerinden yürünmesi. GAP filler olarak ikinci el veya kısıtlı miktarda bir sey alıp millî sistemimizin geliştirilmesi

Ek olarak mesela S400 satın aldıktan sonra farz edelim Ruslar Ukrayna da yaptıklarını Kazakistan da uygulama ya başladılar , yada bizim millî çıkarları miza cok ters hareket
Ederse nasıl bir yol izleyeceğiz.

ABD belki 70 yıldır buralarda , âmâ Ruslar 400 yıllık komşumuz bizim üzerimizdeki hesapları daha derindir

En son anafor2014 tarafından 10 Ağu 2017, 00:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 00:08 
Süvariler

Köşede ki kasap amca gelse ve mahalle halkına bıçak çekse diyelim; gidip O kasap amcadan et alır mısınız (?)

Örnek biraz ilginç olabilir lakin, ABD ile savaş halinde olduğumuzu unutmayalım.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 00:11 
Süvariler

İllaki Amerika dan alalım diyen yok ki aster var , ikinci el bir sistem alıp ortak geliştirme var, Kore modelini uygulamaya çalışmak var. Var oğlu var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 00:34 
Süvariler

Falkland savaşında Fransızlar Exocet füzelerinin kritik bilgilerini İngilizlere vererek İ giliz gemilerinin bu füzelerden korunmasını sağlamışlardı. Yarın biz elimizdeki Asteri bir ülkeye örneğin ABD'ye karşı kullanmayı düşündüğümüzdebu füzenin kritik bilgileri Abd'ye gidrr mi? Gider. S-400'ün bilgileri gidrr mi? Gitmez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 00:58 
Süvariler

Hocam bizim amerigayla, rusyayla savaşacak durumumuz yok.
Biz gidip kandile bile operasyon yapamıyoruz, suriyenin kuzeyine bile referandumda zatı şahane kazansın diye Rusya küçük bir operasyona izin verdi azıcık müsadelerinin dışına çıktık diye kahraman askerlerimizi şehit etdiler. Burda birçok kişi hala Suriyeye bir opersayon daha yapılacağını düşünüyor ama seçimlerden önce böye bir şey olacağįnı sanmıyorum. ( Eskişehire kadar gelen mısır ordusunu ingilizlerin durdurması gibi, nedeniyse osmanlı kolay kontrol edilebilir, güçlenen bir mısır ile baş edemeyiz korkusu yüzünden .Yani tek Adam kolay adam ) .
Başımızda bir Ecevit yokki milli çıkarlarımız sebebiyle amerigayla ters düşsün, adalarımız yunan tarafından işgale uğradı şu an eyyy çipras bile diyemedik, topraklarımızı işide ve bölücü kürt örgütüne terk edip sandukayı taşıdık bunuda başarılı operasyon diye ancak makarna severlere anlatabilirsin. Ey almanya deyip 1 Milyar euroluk ihaleyi almanlara verirsin.
Bu anlatdıklarımı dış güçler görmüyormu?

Yani bizim S400 konuşlandırmaya sebeb olacak bir ameriga tehditi yok.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 02:05 
Süvariler

...Yani bizim S400 konuşlandırmaya sebeb olacak bir ameriga tehditi yok.
Nasıl yok :shock: Peki daha ne olması lazımdı?

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 02:33 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Falkland savaşında Fransızlar Exocet füzelerinin kritik bilgilerini İngilizlere vererek İ giliz gemilerinin bu füzelerden korunmasını sağlamışlardı. Yarın biz elimizdeki Asteri bir ülkeye örneğin ABD'ye karşı kullanmayı düşündüğümüzdebu füzenin kritik bilgileri Abd'ye gidrr mi? Gider. S-400'ün bilgileri gidrr mi? Gitmez.
O olayda tam bir şehir efsanesi tadında. Evet bu işin bazı faydaları olmuştur ama adamın elinde bir avuç füze vardı onları da atacak bir avuç uçak. Attı bitti hepsi. Son derecede faydasını gördü. O devirde böyle güdümlü mühimmatlar şimdiki kadar bile hassas değilken hemde. Bu s 400 işi vizyonsuz bir iş. Bir şey Abd malı diye Abd ye karşı kullanamazsın olayı kadar saçma bir şey yok. O F16 larda, patriotlarda yeri gelir çokta güzel Abd yi vurur eğer bu sorun ise.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 02:42 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Yahu bize yüksek irtifadan uçacak uçağı vuracak değil diğer tehdit türleri için füze lazım. Bu sistem tam performans çalışmayacak. Hava savunma ağından kopuk anca kendi çapında radarı ile etrafı tarayacak. Sayısı düşük, kim bilir neleri indirgenmiş acayip bir sistem.

Yüksek irtifadaki uçağı AIM 120 AMRAAM ateşleyerekte vurursun. Yörünge de uçarsa yapacak bir şey yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 03:17 
Akıncılar

O olayda tam bir şehir efsanesi tadında. Evet bu işin bazı faydaları olmuştur ama adamın elinde bir avuç füze vardı onları da atacak bir avuç uçak. Attı bitti hepsi. Son derecede faydasını gördü. O devirde böyle güdümlü mühimmatlar şimdiki kadar bile hassas değilken hemde. Bu s 400 işi vizyonsuz bir iş. Bir şey Abd malı diye Abd ye karşı kullanamazsın olayı kadar saçma bir şey yok. O F16 larda, patriotlarda yeri gelir çokta güzel Abd yi vurur eğer bu sorun ise.
O sehir efsanesi hic bitmeyecek bu gidisle. Fransiz'larin yaptigi iyilik, teslim etmeleri gereken Exocet ve Super Etandart'lari savas suresince vermemek oldu. Arjantin'e onceden teslim edilmis sadece 5 Exocet fuzesi ve 5 Super Etandart ucagi ile 2 Ingiliz savas gemisini batirmayi basardi. Eger Arjantin'in elinde 30-40 fuze, tam filo Etandart olsaydi savas o kadar cabuk bitmezdi. Bu arada Ingilizlere en buyuk iyiligi ABD yapmistir. Hem Ingiliz gemilerine ve ucaklarina lojistik destek saglayarak, hemde RAF Harrier'lerin acil ihtiyaci olan ve donemin en gelismis H-H fuzesi olan Aim-9L Sidewinder'leri vermislerdir. Aim-9L fuzesi eski nesil Sidewinder fuzelerine gore all-aspect( her yonden) hedefine kilitlenebilmesi sayesinde, Harrier ucaklari Arjantin ucaklarina hava muharebelerinde ustunluk kurmuslardir. Bu ustunluk olmasaydi, Ingiliz donanmasi ve cikarma birlikleri daha buyuk kayiplar verebilirdi.

S-400 konusunda daha once yorumlarimi yazdim ama arkadaslarin bu son yorumlarini okuyunca, yine sormadan edemiyorum, ABD ile savas ihtimalaine karsi S-400 alinmasi nasil bir mantik cozemedim. O zaman Incirlikte ne ariyor bu adamlar? Veya biz neden F-35 almaya devam ediyoruz? ABD'den Patriot alirsak kendisine karsi kullanamayiz mantigi S-400 icinde aynen gecerli ve Ruslar ile savar veya kiriz olmayacagini garantisi yok. Daha 1.5 sene once adamlar Turkmen koylerini bombaliyordu gozumuzun onunde. Kirim ilhak edildi ses cikarmadik, neden? Orada bizim soydaslarimiz var. Kafkaslarda Rus dominant baskisi hala devam ediyor.

Bu arada bir dipnot duseyim, Turk Savunma Sanayi'nin yaptigi 1.6 milyar dolarlik ihracatin %50'si ABD'ye yapiliyor. Baska bir dipnot ABD Patriot'lari kendi ucaklarini ve ustune muttefik ucaklarini dusurmeyi basarmistir. Ve yine bir dipnot eklersek ABD kendi blackhawk helikopterlerinide (icine 2 Turk subay bulunan) dusurmeyi basarmistir ve daha bir cok ornek var. Sidewinder adres sormaz benden soylemesi. Ha derseni ki ABD Stand-off ECM yapar, GPS kapatir vs evet o dediklerinizin hepsini yapabilir. O zaman bizde kendi tedbirimizi alacagiz, muhtefiklik veya dostluk bir yere kadar. ISrail bile ABD guvenmediginden, kendi bagimsiz sistemlerine surekli para harciyor. NATO icinde bizden baska bu kadar farkli gudumlu muhimmat gelistiren baska ulke yok. Bir hava-hava ayagi kaldi, onuda yaparsak hic bir seyden korkmaya gerek yok. Akilli tedarik yontemi, akilli proje modelleri ile bagimsiz sistemler yapabiliz. Ornek, platform olarak begenmesekte T-129 bu yazdiklarima guzel bir ornektir veya Milgem. Bu acidan kusur bakmayin, S-400 cok akilli bir tedarik yontemi degil. Direk sistem almak zorunda degildik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 03:26 
Süvariler

Bir şey soracağım; Uzun Menzilli Hava Savunma Füzesini niye alıyoruz o zaman? NATO Müttefiki değil miyiz? dünyada ki hangi güç NATO ülkesine saldırmaya cesaret edebilir ki (!) Aklını peynir ekmekle yemiş olması gerekmiyor mu?

Düşünelim, bize kim saldırabilir?
Fransa mı, İngiltere mi, Yunanistan mı, Almanya mı, İtalya mı, Hollanda mı, Norveç mi?
Bunlar NATO müttefiki değil mi? İnsan hiç dostuna saldırır mı?

Diğer seçeneklere bakalım;
İran mı, Rusya mı, Çin mi, Zimbabve mi, Kuzey Kore mi?

Peki bunlar bize niye saldırsın?

İran desen, Şii Hilali desen; Şii var Hilali mi kaldı (!)
Rusya veya Çin desen; Aptal mı? SU-24' ü düşürdüğümüzde dahi savaş ilan etmediler. Adamlar da devlet aklı var; Muz Cumhuriyeti değildir.

ABD dediğiniz de Allah' ın sevgili kulu olduğuna göre; Uzun Menzilli Hava Savunma Füzesi bize ne gerek (!)
Niye verelim ki 2,5 milyar doları? Gelsin Amerika bizi korusun O zaman!

El alemin füzesi var, bizim niye yok (!) diye füze alınmayacağına göre; demek ki bir tehdit unsuru var...
Peki, O tehdit unsuru nedir? Bütün mesele bu.
Biz diyoruz ki, ABD tehdittir. S-400 tek başına ABD yi durduramaz belki ama Suriye' de olduğu şekliyle Rusya desteğini sağlar.

Soru şu;
ABD saldırısına karşı Suriye' yi destekleyen Rusya; ABD saldırısına karşı Türkiye' yi desteklemez mi?

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 03:44 
Süvariler

Alıntı:
Nasıl yok :shock: Peki daha ne olması lazımdı?
Bakın Ben yazacakdım sn.robust yazmış.

Biz Suriye ye girdiğimizde bölücü örgütün önünü kesdik ama hedef IŞİD Terör Örgütü oldu, 70 şehit vererek araya girdiğimizde hedef IŞİD Terör Örgütü oldu, bölücü kürt örgütü değil, ama kömürcülerin evet demesine yetdi.

Sonucda bizim şehitlerimiz abd ve bölücü kürt örgütün rakka operasyonunu kolaylaştırdı, bölücüler İNCİRLİKDEN hava desteği alarak işlerine devam ediyorlar .

Yarın Rusya ile Abd anlaşır ve biz ortada kalırız.

Bizimkisi koltuk korkusu, bakın 8 eylülde alman parlamenterler Konya ziyareti yapacak üstüne alman savunma bakanı zehir zemberek demokrasi dersi veriyor akp genel başkanına. ...

Bence S400 gelse fena olmaz, bizim ayağımızı bağladı, en azından zayıf yönlerini anlarız ama biraz pahalıya kaçar.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 05:07 
Süvariler

Bizim dış politika ve bölgenin dengeleri çok değişken iki sene evvel Rus uçağını vurduk , bizim f4 Suriye'de düşürüldü o dönem tehdit Rusya idi. Şimdi ABD iki sene sonra belki Almanya veya tekrar Rusya bilmek çok zor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2017, 21:38 
Süvariler

Bizler S-400 alınmalı mı, alınsın mı? diye tartışırken; galiba S-400 için imzalar gerçekten de atıldı (!) Öyle anlaşılıyor ki, CB yine kendini tutamayarak sırrımızı ağâh etti :roll: Geçenlerde imzalar atıldı diyordu... Rusya' dan gelen haberde ise kredi görüşmeleri devam ediyor gibisinden açıklamalar gelmişti. Bana kalırsa; Ruslar durumu kurtarmaya çalıştılar. Düşürdüğümüz SU-24 olayında da aynı tarz tepki geliştirmişlerdi. Yerden atılan füzeler ile vurulmuştur dedikleri halde; CB durduk yere çıkıp '' Hayır bir düşürdük; bir daha olsa, bir daha düşürürüz'' demişti.

Neyse... biz yine duymamış gibi tartışmaya devam edelim bari:) Açıkçası, bana göre de S-400 almakta fayda var...!

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2017, 00:04 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sorun olan ve sorun çıkarabilecek şey, Türkiye'nin s-400 alması değildir. Bir NATO üyesi ülkenin en kritik Rus silah sistemlerinden birini almasıdır. Olayın tam olarak neye tekabül ettiğini anlamak için başkaları üzerinden düşünmek gerekebilir. İspanya'nın, Polonya'nın veya Estonya'nın s-400 almasının NATO açısından anlamı ne olur? Bir de böyle düşünün.

Mısır, Hindistan veya diğer Arap krallıklarının durumunda olsaydık sıkıntı yoktu zaten. Gider istediğini alırsın, kimseye de hesap vermezsin. Ama bizzat Rus tehdidine karşı oluşturulmuş, senin de Rus tehdidi gerekçesiyle dahil olduğun, hala da en büyük tehdit algısı Rus yayılmacılığı olan bir askeri ittifakın üyesi olarak gidip "düşman"ın en kilit silah sistemini alıyorsun, dolayısıyla onunla, "düşman"la bir ortaklık kuruyorsun. Çelişki ve sıkıntı burada. Tehdit olarak görmüyorsan, en azından NATO ülkeleriyle aynı gerekçelerle tehdit olarak görmüyorsan, benzer algılara sahip değilsen, hele bir de NATO'yu ve onun ana bileşeni olan ABD'yi tehdit olarak görüyorsan, NATO'dan çıkmayı da açık bir şekilde gündemine almalısın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2017, 00:32 
Süvariler

Alıntı:
Sorun olan ve sorun çıkarabilecek şey, Türkiye'nin s-400 alması değildir. Bir NATO üyesi ülkenin en kritik Rus silah sistemlerinden birini almasıdır. Olayın tam olarak neye tekabül ettiğini anlamak için başkaları üzerinden düşünmek gerekebilir. İspanya'nın, Polonya'nın veya Estonya'nın s-400 almasının NATO açısından anlamı ne olur? Bir de böyle düşünün.

Mısır, Hindistan veya diğer Arap krallıklarının durumunda olsaydık sıkıntı yoktu zaten. Gider istediğini alırsın, kimseye de hesap vermezsin. Ama bizzat Rus tehdidine karşı oluşturulmuş, senin de Rus tehdidi gerekçesiyle dahil olduğun, hala da en büyük tehdit algısı Rus yayılmacılığı olan bir askeri ittifakın üyesi olarak gidip "düşman"ın en kilit silah sistemini alıyorsun, dolayısıyla onunla, "düşman"la bir ortaklık kuruyorsun. Çelişki ve sıkıntı burada. Tehdit olarak görmüyorsan, en azından NATO ülkeleriyle aynı gerekçelerle tehdit olarak görmüyorsan, benzer algılara sahip değilsen, hele bir de NATO'yu ve onun ana bileşeni olan ABD'yi tehdit olarak görüyorsan, NATO'dan çıkmayı da açık bir şekilde gündemine almalısın.
Neden Natodan çıkayımki, benim hiçbir işime yaramayan Radarı Mütefiklerin işine yarıyor diye koyuyorumya daha ne istiyorlar ?

Tabi birçok argüman bulunur ama kasaba insanlarının becerecekleri diplomatik işler değil bunlar.

Ben S400 Anadolu Kartalına koyarım, bazı mütefiklerde isterse gelir tatbikata katılır, Asterde alıcazya sorun nerde ;)

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2017, 00:38 
Süvariler

Onu Anadolu Kartalı'na koyup batılılara karşı tedbirler üzerinde çalıştırtmayacaklarından emin olabilirsiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2017, 00:51 
Süvariler

Alıntı:
Onu Anadolu Kartalı'na koyup batılılara karşı tedbirler üzerinde çalıştırtmayacaklarından emin olabilirsiniz.
Birtek tedbirmi?

Onlar bu sistemi bastırmaya çalışdıkça bizde zayıflıklarından ders çıkarıcağız!

Başka türlü nasıl öğreneceğiz bu işi ;)

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2017, 01:19 
Süvariler

Üstadım, demek istediğim Ruslar anlaşma metnine başka ülkelere bilgi ve belge verilmeyeceği ile bu silahlarla ortak tatbikat yapılmayacağına dair madde koymuşlardır. Ama biz bu silahın mutkaka içini dışını karıştırırız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2017, 01:25 
Süvariler

Alıntı:
Üstadım, demek istediğim Ruslar anlaşma metnine başka ülkelere bilgi ve belge verilmeyeceği ile bu silahlarla ortak tatbikat yapılmayacağına dair madde koymuşlardır. Ama biz bu silahın mutkaka içini dışını karıştırırız.
Neden?

Ruslar silahlarının zayıf yönlerini öğrenmek istemezmi :D

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2017, 01:37 
Üye

Neden ben S-400 sistemini NATO'ya açayım.Şimdilik en büyük tehdit bize sözde müttefiklerimizden geliyor.Hava savunmamızın önemli bir kısmını oluşturacak s-400'ün neden zayıf yönlerini onlara öğreteyim ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2017, 01:48 
Süvariler

Alıntı:
Neden ben S-400 sistemini NATO'ya açayım.Şimdilik en büyük tehdit bize sözde müttefiklerimizden geliyor.Hava savunmamızın önemli bir kısmını oluşturacak s-400'ün neden zayıf yönlerini onlara öğreteyim ki?
Ee tabikide onların yöntemlerini öğrenip elimdeki silahı daha etkili kulanabilmek için.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2017, 16:49 
Süvariler

Rosoboronexport: S-400 sozlesmesi imzalandi! https://t.co/Bw2warEKW5

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2017, 17:03 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Rosoboronexport: S-400 sozlesmesi imzalandi! https://t.co/Bw2warEKW5
Anladığım kadarıyla imzalanmış ancak yürürlüğe girmemiş. İşbirliği içinde bazı konularda çalışılıyormuş vb.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2017, 17:15 
Süvariler

Anladığım kadarıyla imzalanmış ancak yürürlüğe girmemiş. İşbirliği içinde bazı konularda çalışılıyormuş vb.
Adamlar haberi güncelledi, antlaşma imzalandı ama yürürlüğe girmedi diyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2017, 17:34 
Akıncılar

Bir kez daha güncellediler: "Ne imzalandı ne de yürürlüğe girdi ama hazır" diyor şimdi de: https://www.rt.com/news/400524-s400-russia-turkey-deal/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2017, 17:54 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

30 Ağustos resmi geçit töreninde S 400leri görmeden bu iş yılan hikayesi olarak kalacak gibi.:P Hakaten ha.Bu önümüzdeki 30 Ağustos töreninde şapkadan çıkan tavşan misali S 400 leri görüyomuşuz.:P Veya imzayı o gün atıyolarmış...:P Veya bi Antonov nakliye uçağından S 400 bataryaları inerken basına sızdırıyolarmış görüntüleri 30 Ağustos günü....:P

SAVAŞ BARIŞTIR
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR
BİLGİSİZLİK KUVVETTİR

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 4740 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 189 90 91 92 9395 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: assslan, HDS, menzil, YED ve 24 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: