TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Eyl 2017, 23:30

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 4739 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 188 89 90 91 9295 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 13:17 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

" Patriot, Toma Hawk gibi füze sistemlerini, hem de nazlanarak satıp, iyi para kazanmak varken " den sonrasını okumadım açıkçası.

Bu açıklama konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığını gösteriyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 15:29 
Süvariler

ABD'nin Rusya'ya yeni yaptırım kararları alması ve sonrasında Rusya'nın topraklarındaki ABD diplomatlarının sayısına kısıtlama getirip bazı ABD mülklerine el koyması bu alıma bakalım nasıl yansıyacak?

Büyük Millet Meclisi sizin yiğitlik çevrenizde korkusuzca bağımsızlık mücadelesine devam edebilmiştir. Bu nedenle Ankaralı hemşehrilerimin, bu vatanı kurtarma mücadelesinde ayrı bir şeref hissesi vardır.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

En son Taşra tarafından 28 Tem 2017, 15:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 15:49 
Site Başkanı

Diğer yandan, S-400 de teknoloji transferi de olacak deniliyor. Çok değil 20 gün önce MSB Fikri Işık " S-400 Acil alım" deyip, milli HSS için "Fransa ve İtalya ile kendi hss sistemimizi ve yeni sistemleri geliştirmek için işbirliği anlaşması yaptık" dedi.

O anlaşmaya ne oldu?
Bazen kafa karıştırmak gerekiyor öyle olmak zorunda büyük projeler bunlar getirisi çok büyük maliyetide.
Şunu diyebilirim Hisar-A ve O ilk çıktığı zaman bunun projelendirmesinde Hisar-U da vardı.
Şöyle bağlayalım konuyu bu öngörü projeye yansıtılmadı hiç bir zaman farklı kanallardan yürütüldü eksik olan noktaları tamamlayacak bir proje bu.
Ortaktan sonraki süreçte milli HSS zaten hazır olmuş olucak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 16:25 
Üye
Kullanıcı avatarı

Mekkeye atılan balistik füzeyi Suudi Arabistan savunma sistemleri 65 km kala kabe ye engellemiş. Sanırım ellerinde Patriot var onunla engellediler. İşin acayibi, husiler kim ? Kabeyi yıkmaya çalışıyor balistikle ? Kimden temin edip, kimin adına savaş çıkarmak için yapıyorlar.

Başka bir konu çoğu haber portalı ve sayfalarda, Rusyanın teknoloji transferine yeşil ışık yaktığı haberleri geçmekte. İbrahim Kalının sözleri ve teyit edilmemiş bilgilere dayanarak, ortak üretim den farklı olarak teknoloji transferini de kabul ettiği belirtilmekte. Rusya İran, Çin gibi Shangay dostlarına vermezken böyle bir ayrıcalığı, bize böyle bir şey neden versin ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 17:11 
Süvariler

Rusyadan kritik herhangi bir teknolojinin transfer edileceğini düşünmüyorum. Ortak üretim ve teknoloji transferinden kasıt ülkemizde montaj, yedek parçaların üretimi, fabrika seviyesi bakım kabiliyetinin kazanılması, belki yükte ağır pahada hafif bazı üretimlerin Türkiyeye kaydırılması gibi konular diye tahmin ediyorum. EUROSAM işi ise farklı oradan ciddi kazanımlarımız olacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 17:37 
Süvariler

Alıntı:
Rusyadan kritik herhangi bir teknolojinin transfer edileceğini düşünmüyorum. Ortak üretim ve teknoloji transferinden kasıt ülkemizde montaj, yedek parçaların üretimi, fabrika seviyesi bakım kabiliyetinin kazanılması, belki yükte ağır pahada hafif bazı üretimlerin Türkiyeye kaydırılması gibi konular diye tahmin ediyorum. EUROSAM işi ise farklı oradan ciddi kazanımlarımız olacaktır.
Kısmen aynı fikirdeyim, bence de S-400'den ciddi bir teknoloji transferi gelmez. EUROSAM konusunda @StrategyMaster kadar iyimser değilim, o proje sorunsuz yürümeyecek gibi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 18:48 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu Ruslara, hem de böyle devasa, stratejik bir askeri alanda neden bulaşıyoruz? Aldığımız şey bir tank, top, helikopter değil. Belli bir altyapıya dayanıp, istikrarlı bir şekilde o temelden yürümesi gereken Hava Savunma ağı. Başlığın gerilerinde belki tartışılmıştır, ben bulamadım. Madem kendi HSS'mizin üretimine kaynaklık edecek projeyi Avrupalılarla yapmayı düşünüyoruz. Neden acil alım olarak ikinci el Aster almıyoruz veya kiralamıyoruz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 19:15 
Akıncılar

S-400'un tasarim mimarisi yapisi karmasik bir sistem. Ayni batarya icinde bir kac farkli fuze( farkli menzil ve yetenekte) ve 2-3 farkli gudum teknigi kullaniliyor. Ayrica en az 2-3 farkli arama/angajman radari bulunuyor. Zaten bu ozelliklerinden dolayi hem pahali bir sistem, hem de bizim gibi ulkeler icin yerlilestirmesi zor bir sistem. Milli katki muhtemelen dusuk seviyede kalabilir. Sistemin herseyini kendimiz uretmeye kalkarsak zaten maliyetini karsilamak imkansiz olur. Fuze lanceri ve komuta kontrol araclarinin bile degistirilmesi bana gore mumkun degil. Bu araclarin hepsi S-400 icin ozel uretilmis araclar.

Hatirlatmakta fayda var Ruslarin cogu silah sisteminde iki versiyonu bulunur. Export versiyonlari kendi kullandiklarindan farkli oldugu veya guc/yetenek bakiminda downgraded olduklari biliniyor. Cok basit sekilde yazilim uzerinden yetenek kisitlamasi olabilecegi gibi, hardware olarak kisitlamalar olabilir. Ornegin, bir radarin icindeki T/R modullerinin 10kw yerine 5kw modul kullanilmasi bile sistemin menzil ve angajman yetenegini kisitlamaya yeter.

Bize en cok lazim olan sey fuze teknolojisi ve ozellikle Hisar mimarisina uygun olan 9M96E/E2 fuzeleri olabilir. Bu iki fuze aktif RF gudum ile Aselsan uretimi X band atis kontrol radarlari tarafindan desteklenebilir. E modeli 40km menzilli, E2 modeli 120km. Bu acidan bahse konu edilen teknoloji transferinin bu iki fuze uzerinden saglanacagini dusunuyorum cunku bu iki fuze bizim kendi milli sistemimizde isimize yarayabilecek fuzeler. Benim basindan beri savundugum Ruslardan komple sistem almak yerine parayi bastirip bu iki fuzenin veya birinin mili uretimini yapacak know-how satin almakti. S-400 icindeki uzun menzilli 200-250km 48H6E/E2 gibi TVM gudum kullandiklari icin Hisar mimarisina uygun degiller. Cok ozel radar ve gudum/komuta algoritmalari gerektiren fuzeler. Bu fuzeler ici fazla katki beklemiyorum.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 19:43 
Süvariler

Alıntı:
S-400'un tasarim mimarisi yapisi karmasik bir sistem. Ayni batarya icinde bir kac farkli fuze( farkli menzil ve yetenekte) ve 2-3 farkli gudum teknigi kullaniliyor. Ayrica en az 2-3 farkli arama/angajman radari bulunuyor. Zaten bu ozelliklerinden dolayi hem pahali bir sistem, hem de bizim gibi ulkeler icin yerlilestirmesi zor bir sistem. Milli katki muhtemelen dusuk seviyede kalabilir. Sistemin herseyini kendimiz uretmeye kalkarsak zaten maliyetini karsilamak imkansiz olur. Fuze lanceri ve komuta kontrol araclarinin bile degistirilmesi bana gore mumkun degil. Bu araclarin hepsi S-400 icin ozel uretilmis araclar.

Hatirlatmakta fayda var Ruslarin cogu silah sisteminde iki versiyonu bulunur. Export versiyonlari kendi kullandiklarindan farkli oldugu veya guc/yetenek bakiminda downgraded olduklari biliniyor. Cok basit sekilde yazilim uzerinden yetenek kisitlamasi olabilecegi gibi, hardware olarak kisitlamalar olabilir. Ornegin, bir radarin icindeki T/R modullerinin 10kw yerine 5kw modul kullanilmasi bile sistemin menzil ve angajman yetenegini kisitlamaya yeter.

Bize en cok lazim olan sey fuze teknolojisi ve ozellikle Hisar mimarisina uygun olan 9M96E/E2 fuzeleri olabilir. Bu iki fuze aktif RF gudum ile Aselsan uretimi X band atis kontrol radarlari tarafindan desteklenebilir. E modeli 40km menzilli, E2 modeli 120km. Bu acidan bahse konu edilen teknoloji transferinin bu iki fuze uzerinden saglanacagini dusunuyorum cunku bu iki fuze bizim kendi milli sistemimizde isimize yarayabilecek fuzeler. Benim basindan beri savundugum Ruslardan komple sistem almak yerine parayi bastirip bu iki fuzenin veya birinin mili uretimini yapacak know-how satin almakti. S-400 icindeki uzun menzilli 200-250km 48H6E/E2 gibi TVM gudum kullandiklari icin Hisar mimarisina uygun degiller. Cok ozel radar ve gudum/komuta algoritmalari gerektiren fuzeler. Bu fuzeler ici fazla katki beklemiyorum.

Resim
Bu nedenle Hisar o muadili füzelerde vardır demiştim.
Herhalde kombine edilip Seyir füzesinede etkili yapılıyordur.

Fakat Nato ile ciddi ciddi sorunlar olucakdır, Abd bu işin arkasını bırakmaz.

Yanlız akp genelbaşkanı İsraile hitaben hangi silahların olursa olsun, arkanda kim olursa olsun bizde iman var gibi bir cümle kullandı.

Böyle bir cümlenin geri dönüşü yoktur normalde.

Putinin Natoyu bölmek için bu S400 satışını yem olarak kullanabilir, son anda u dönüşüde olur belki sonuçta daha tehlikede olan İrana satış bile hem uzadı hemde daha düşük modeli ile oldu iyi ahbap olmalarına rağmen.

Fakat bizim için kırılan testiyi onarmak çok zor.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 19:47 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

9M96E serisi füzeler patriot sistemindeki PAC3 füzelerinin vuruş prensibi açısından muadilleri (hedefe direkt kinetik vuruş), ama güdümleme ve füze dinamikleri açısından bambaşka. Biz bu füzelerin teknolojisini Hisar sistemine uyarlar mıyız, uyarlayabilir miyiz ve uyarlamak ister miyiz?
96E2 füzesinin 96E den çok ciddi bir farkı yok, daha uzun menzil için daha güçlü bir motor içeriyor. 9M96E teknolojisinden bir füze devşirmektense , hazır konsorsiyum ortağı olduğumuz RIM-162 ESSMlerden orjin alan bir füze sisteminde şansımızı denemek doğru olmaz mı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 20:21 
Akıncılar

9M96E serisi füzeler patriot sistemindeki PAC3 füzelerinin vuruş prensibi açısından muadilleri (hedefe direkt kinetik vuruş), ama güdümleme ve füze dinamikleri açısından bambaşka. Biz bu füzelerin teknolojisini Hisar sistemine uyarlar mıyız, uyarlayabilir miyiz ve uyarlamak ister miyiz?
96E2 füzesinin 96E den çok ciddi bir farkı yok, daha uzun menzil için daha güçlü bir motor içeriyor. 9M96E teknolojisinden bir füze devşirmektense , hazır konsorsiyum ortağı olduğumuz RIM-162 ESSMlerden orjin alan bir füze sisteminde şansımızı denemek doğru olmaz mı ?
Bu gorusmeleri yapanlar ne dusunuluyor bilmiyoruz ama S-400 sistemi icinden alinip Hisar'a uyarlanabilecak fuze 9M96E/E2 serisi fuzeler. Bu fuzeler aktif RF gudumlu, ve ihtiyaci olan hedef guncellemesini(up link vasitasi ile) X band veya S band bir radar yapabilir. Hisar mimarisine benzer bu acidan. Prensip olarak PAC-3 benzeyen bir fuze, ve PAC-3 gibi burun kisminda manevra roketcileri felan var. Soguk atis yontemi ile lancerden atilmasi Hisar daki sicak atis lancere gore farkli. Ruslar sadece 9M96E fuzelerinden olan olusan bir sistemleri var. Bu sistemde Vityaz S-350 kodlamasi veriyorlar. Bu sistem mantik olarak Hisar sistemi benzeri bir mimariye sahip.

Keske Turkiye daha seffat bir surec ile ihtiyaclarini tartisabilse ve kamuoyu bilgilendirilse. HErsey kapali kapilar arkasinda, kim karar veriyor bu alimlara belli degil. HvKK bu konuda ne dusunuyor, hic soruldu mu acaba? Gercekten teknik konularda ne dusunuyorlar? Hic bir HvKK komutaninin bu konuda aciklamasini okumadim. Konusan bu konulardan anlamayan sivller. Sanki partiye makam araci aliniyormus gibi. OZellikle uzun menzilli sistemler cok pahali ve stratejik sistemlerdir. Ulkelerin bulunduklari jeopolitik konum ve dahil olduklari savunm organizasyonlarinin bu tercihlerde etkisi olur. Hem NATO uyesi olup, hemde en stratejik sistemde kafama gore takilma diye bir sey bana mantikli gelmiyor. Dunya oyle calismiyor. ABD kotu ama Rus iyiymis gibi bir sey yok. Dunya toz pembe degil. Her ikiside kendi cikari icin Turk'un gozunun yasina bakmaz. Kafkaslarda Ruslar her halti ceviriyor, Kirim'i ilhak ediyor ses yok. Bizim dogru tasarlanmis, akilli tedarik ve sanayilesme modelleri kurmamiz lazim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 21:19 
Üye

Bu gorusmeleri yapanlar ne dusunuluyor bilmiyoruz ama S-400 sistemi icinden alinip Hisar'a uyarlanabilecak fuze 9M96E/E2 serisi fuzeler. Bu fuzeler aktif RF gudumlu, ve ihtiyaci olan hedef guncellemesini(up link vasitasi ile) X band veya S band bir radar yapabilir. Hisar mimarisine benzer bu acidan. Prensip olarak PAC-3 benzeyen bir fuze, ve PAC-3 gibi burun kisminda manevra roketcileri felan var. Soguk atis yontemi ile lancerden atilmasi Hisar daki sicak atis lancere gore farkli. Ruslar sadece 9M96E fuzelerinden olan olusan bir sistemleri var. Bu sistemde Vityaz S-350 kodlamasi veriyorlar. Bu sistem mantik olarak Hisar sistemi benzeri bir mimariye sahip.

Keske Turkiye daha seffat bir surec ile ihtiyaclarini tartisabilse ve kamuoyu bilgilendirilse. HErsey kapali kapilar arkasinda, kim karar veriyor bu alimlara belli degil. HvKK bu konuda ne dusunuyor, hic soruldu mu acaba? Gercekten teknik konularda ne dusunuyorlar? Hic bir HvKK komutaninin bu konuda aciklamasini okumadim. Konusan bu konulardan anlamayan sivller. Sanki partiye makam araci aliniyormus gibi. OZellikle uzun menzilli sistemler cok pahali ve stratejik sistemlerdir. Ulkelerin bulunduklari jeopolitik konum ve dahil olduklari savunm organizasyonlarinin bu tercihlerde etkisi olur. Hem NATO uyesi olup, hemde en stratejik sistemde kafama gore takilma diye bir sey bana mantikli gelmiyor. Dunya oyle calismiyor. ABD kotu ama Rus iyiymis gibi bir sey yok. Dunya toz pembe degil. Her ikiside kendi cikari icin Turk'un gozunun yasina bakmaz. Kafkaslarda Ruslar her halti ceviriyor, Kirim'i ilhak ediyor ses yok. Bizim dogru tasarlanmis, akilli tedarik ve sanayilesme modelleri kurmamiz lazim.
20 kusur senedir uzun menzilli hava savunma sistemi alimi icin ugrasiyoruz su anda elimizdeki Bilgi birikimi kimsede yoktur,Hava kuvvetlerinden ilk dusuncelerini aldiklari kisiler coktan emekli oldu sonrakilerde ergenekon,balyoz sonrakilerde feto cu ciktilar simdi sorduklarininda aciklama yapacak durumlarinin oldugunu sanmiyorum bu konuda tek eksik siyasi irade .Ayriyeten hic bir devleti iyi kotu diye ayiramayiz sadece bu dunya menfaat dunyasi isimize gelen neyse ona gore hareket etmeliyiz...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 22:19 
Akıncılar

S-400, ABD'de sıkıntı yaratacaksa ismini Demokratik S-400 diye değiştirir, dostumuzu üzmeyiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 23:33 
Süvariler

S-400, ABD'de sıkıntı yaratacaksa ismini Demokratik S-400 diye değiştirir, dostumuzu üzmeyiz.
Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz.

Turkiyede buna oynuyor.. Forumda birçok kişi Rusya neden bize bu açılımı yaptı diye soruyor. Rusya'ya (Kırımdan dolayı ) hem AB hemde ABD tarafından ambargo ile kıskaca alınmaya çalışılıyor. Putin kurt, bence Türkiye ile ittifak kuramsa bile siyasi arenada kendine yandaş arıyor. Tabi birde işin ekonomik tarafı var anlaşmayı hiçbirimiz görmedik bize kaç paraya mal olacak belli değil.

Haa Rusya da zaten sütten çıkmış ak kaşık değil. Kafkasya'da Ermeniler ile ortak ordu kurmanın hesaplarını yapıyorlar. Bu ordu kime karşı bize mi bize değilse Azerbaycan Türkü kardeslerimize mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2017, 23:53 
Süvariler

Alıntı:
20 kusur senedir uzun menzilli hava savunma sistemi alimi icin ugrasiyoruz su anda elimizdeki Bilgi birikimi kimsede yoktur
Bu işi bilerek yapsaydık, 20 küsür sene sürmezdi!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2017, 12:41 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ruslardan alacağımız teknoloji o karmaşık radar teknolojisi kısmı olamaz mı?

Bana füze konusunda aster teknoloji transferi-radar konusunda rus sistemlerini anımsatan bir sistem resmi daha tamamlayıcı geliyor.

9M96E füzesi S-400'da ara rolde bir füze, Aster gibi ana aktör olacak verimlilikte de olmaması da muhtemel.

9M96E füzesi ancak bizim hisardan sonra atmamız gereken ilk adım olabilir. Lakin kendisi ulaşılmaz bir hedef, eşsiz bir kazanım değil. İşi Hisar-O ya kadar getiren ülke, 5 yıla biraz daha üzerine koyup 9M96E seviyesinde bir füzeyi kendisi üretse bu şaşılacak bir durum sayılmaz benim gözümde.

Yanlış hatırlamıyorsam, daha önce burada daha önceden paylaşılan bir tabloda, Hisar-o'nun tamamlanması ardından Hisar-o rf çalışmalarına başlanacağı iddia ediliyordu. Zaten akla yatkın olanda bu şekilde olması.

Diyelim ki 9M96E modelini beraber çalışıp ürettik, ve önümüzdeki ilk adımı oldukça hızlı attık. Bu bile ABM'ye giden yolun az bir kısmı. 2023 yılına geldiğimizde "hadi bize bi teknoloji transferi daha" diye yine kapı aşındırmaya devam mı edeceğiz?"

Daha olası diye 9M96E istemek yerine yakın sürede kendimiz üretme imkanımız hiç mi hiç olmayan sistemlerde bir ortaklık talep etsek, uzun vadede daha faydalı olmaz mıydı?

Dipnot :Trump'ın senatodan geçirdiği Rusya'ya son yaptırım paketi, Rusya ile 10milyon dolar üzeri iş yapan her şirketi kara listeye alıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2017, 14:24 
Üye

Rusya bize S-400 sisteminin ihraç versiyonunu verecek.Bizim burda füze ve radar teknolojisinde alacağımız kadar teknolojiyi almamız lazım.9M96E/E2 füzeleri bize yetmeyebilir fakat bizim hisar-u için yinede bir teknoloji basamağı olacaktır.Samp-T'den de teknoloji alacağız bu Türkiye için bir sıçrama tahtası olacaktır.Fakat S-400 sistemindeki radar ve yazılım konusunda da teknoloji transferi yapmalıyız.İnşallah bu işte olanlar bizim göremediklerimizi de görüp buna göre teknoloji transferi yaparlar.Nede olsa 2,5 milyar dolar bayılacağız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2017, 16:08 
Akıncılar

Ruslardan alacağımız teknoloji o karmaşık radar teknolojisi kısmı olamaz mı?

Bana füze konusunda aster teknoloji transferi-radar konusunda rus sistemlerini anımsatan bir sistem resmi daha tamamlayıcı geliyor.

9M96E füzesi S-400'da ara rolde bir füze, Aster gibi ana aktör olacak verimlilikte de olmaması da muhtemel.

9M96E füzesi ancak bizim hisardan sonra atmamız gereken ilk adım olabilir. Lakin kendisi ulaşılmaz bir hedef, eşsiz bir kazanım değil. İşi Hisar-O ya kadar getiren ülke, 5 yıla biraz daha üzerine koyup 9M96E seviyesinde bir füzeyi kendisi üretse bu şaşılacak bir durum sayılmaz benim gözümde.

Yanlış hatırlamıyorsam, daha önce burada daha önceden paylaşılan bir tabloda, Hisar-o'nun tamamlanması ardından Hisar-o rf çalışmalarına başlanacağı iddia ediliyordu. Zaten akla yatkın olanda bu şekilde olması.

Diyelim ki 9M96E modelini beraber çalışıp ürettik, ve önümüzdeki ilk adımı oldukça hızlı attık. Bu bile ABM'ye giden yolun az bir kısmı. 2023 yılına geldiğimizde "hadi bize bi teknoloji transferi daha" diye yine kapı aşındırmaya devam mı edeceğiz?"

Daha olası diye 9M96E istemek yerine yakın sürede kendimiz üretme imkanımız hiç mi hiç olmayan sistemlerde bir ortaklık talep etsek, uzun vadede daha faydalı olmaz mıydı?

Dipnot :Trump'ın senatodan geçirdiği Rusya'ya son yaptırım paketi, Rusya ile 10milyon dolar üzeri iş yapan her şirketi kara listeye alıyor.
Benim burada uzun suredir savundugum model, Hisar-A projesinin(mobil Hisar ve kamyon uzeri olani) milli imkanlar ile IIR gudumlu gelistirilmesi, Hisar-O icin ise baslangictan itibaren IIR degil, RF gudumlu ve HAWK ayarinda 40-50km yatay, 15-20km irtifa onleme yapabilecek bir fuzenin teknoloji transferi ile hizli sekilde Hisar sistemine entegrasyonu seklindeydi. Devaminda kendi milli RF gudumlu fuzemizin gelistirilip, sistem entegrasyonu. Bu sekilde yapilsaydi bugun belki Hisar-O RF fuzesiyle test atislarini yapmis ve seri uretime baslamak uzere olabilirdi. Bu tercih edilecek hazir fuze icin 9M96E veya E2 versiyonlarinin Ruslar ile pazarlik edilerek alinmasi bir alternatifti. Olmaz ise baska bir alternatif Cin olabilirdi. Cin'in farkli kisa-orta-uzun menzilli HSS projeleri var. Ornegin, HQ-16A ve B modellerini BUK-2 ve 3 fuzeleri uzerine sekillendirilmis, orta menzilli sistemler. Bora/Yildirim gibi Cin ile bu sistem uzerinden bir uretim modeli olabilirdi. Bu sekilde bir proje modeline hic kimse sesini cikarmaz, radari Aselsan'in Kalkan radari, komuta kontrol benim, gidip fuzeyi ToT ile yaparsin.

Hatta ABD/Raytheon ile calisarak ESSM/AMRAAM birlesmesinden ortaya cikan ESSM-ER bile dusunulebilirdi cunku Raytheon ortak ariyordu bu fuzeyi bir sisteme entegre edebilmek icin. Polonya'ya teklif edildi SA-6'nin modernizasyonu icin ve bugun NASSAM-II projesinde isteyene satilacak. Biz radar ve komuta kontrol yazilimlarinda belli bir tecrubeye ulasmisiz ama yuksek performansli ve belirttigim sinifta bir fuzenin gelistirilmesi cok uzun zaman alan bir surec ve bizim acil ihtiyacimiz var. Bu yuzden en azindan Hiar-O 'nin ESSM-ER gibi RF gudumlu hazir bir fuzede olabilirdi. Mevcut HvKK envanerindeki HAWK-XXI sisteminin eski MIM-23B fuzeleride demode artik, yerlerine fuze lazim. Ya sistemi komple cope atacagiz ki sistemdeki modern komuya kontrol sistemi ve Sentinel radarlarini cope atmak mantikli degil, ESSM-ER bu sistemin modernizasyonu icinde bir opsiyon olabilir.

Bakiniz bugun en cok zaman ve emek harcanan Hisar-A/O fuzelerini gelistirilmesi. Kolay degil, UMTAS bile kac yil surdu(10 yili gecti sanirim) ve yeni seri uretime giriyor. Bahse konu fuze ATGM olan UMTAS'in cok cok uzerinde performansa sahip olan bir fuze.

Ruslarin S-400 icindeki 91N6 Big Bird uzun menzilli arama radari PESA teknolojisi kullanan bir radar. AESA'nin bir seviye alti sayilan radar teknoloji sinifintaki radar. Aselsan'in sozlesmesi imzalanan uzun menzilli arama radari GaN R/T modulleriyle AESA teknolojisi kullanacak olmasi, CAFRAD projesinde onemli asama kaydedilmesi nedeniyle radar konusunda iyi durumda oldugumuz dusunenlerdenim. Sistemdeki diger angajman radari 92N6 Grave Stone ise sistemdeki 48H6(ve 40H6) serisi fuzelerin TVM yontemi ile gudulebilmesi icin ozel tasarlanmis angajman/aydinlatma radari. Bu radarin yerli uretilmesini bize bir katkisi olacagni sanmam, CAFRAD veya Hisar HSS mimarisinden cok farkli bir sistem. Patriot MPQ-65 gibi belli bir sektorde fuzelerin gudum kontrolunu yapan bir radar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2017, 00:08 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Benim burada uzun suredir savundugum model, Hisar-A projesinin(mobil Hisar ve kamyon uzeri olani) milli imkanlar ile IIR gudumlu gelistirilmesi, Hisar-O icin ise baslangictan itibaren IIR degil, RF gudumlu ve HAWK ayarinda 40-50km yatay, 15-20km irtifa onleme yapabilecek bir fuzenin teknoloji transferi ile hizli sekilde Hisar sistemine entegrasyonu seklindeydi. Devaminda kendi milli RF gudumlu fuzemizin gelistirilip, sistem entegrasyonu. Bu sekilde yapilsaydi bugun belki Hisar-O RF fuzesiyle test atislarini yapmis ve seri uretime baslamak uzere olabilirdi. Bu tercih edilecek hazir fuze icin 9M96E veya E2 versiyonlarinin Ruslar ile pazarlik edilerek alinmasi bir alternatifti. Olmaz ise baska bir alternatif Cin olabilirdi. Cin'in farkli kisa-orta-uzun menzilli HSS projeleri var. Ornegin, HQ-16A ve B modellerini BUK-2 ve 3 fuzeleri uzerine sekillendirilmis, orta menzilli sistemler. Bora/Yildirim gibi Cin ile bu sistem uzerinden bir uretim modeli olabilirdi. Bu sekilde bir proje modeline hic kimse sesini cikarmaz, radari Aselsan'in Kalkan radari, komuta kontrol benim, gidip fuzeyi ToT ile yaparsin.

Hatta ABD/Raytheon ile calisarak ESSM/AMRAAM birlesmesinden ortaya cikan ESSM-ER bile dusunulebilirdi cunku Raytheon ortak ariyordu bu fuzeyi bir sisteme entegre edebilmek icin. Polonya'ya teklif edildi SA-6'nin modernizasyonu icin ve bugun NASSAM-II projesinde isteyene satilacak. Biz radar ve komuta kontrol yazilimlarinda belli bir tecrubeye ulasmisiz ama yuksek performansli ve belirttigim sinifta bir fuzenin gelistirilmesi cok uzun zaman alan bir surec ve bizim acil ihtiyacimiz var. Bu yuzden en azindan Hiar-O 'nin ESSM-ER gibi RF gudumlu hazir bir fuzede olabilirdi. Mevcut HvKK envanerindeki HAWK-XXI sisteminin eski MIM-23B fuzeleride demode artik, yerlerine fuze lazim. Ya sistemi komple cope atacagiz ki sistemdeki modern komuya kontrol sistemi ve Sentinel radarlarini cope atmak mantikli degil, ESSM-ER bu sistemin modernizasyonu icinde bir opsiyon olabilir.

Bakiniz bugun en cok zaman ve emek harcanan Hisar-A/O fuzelerini gelistirilmesi. Kolay degil, UMTAS bile kac yil surdu(10 yili gecti sanirim) ve yeni seri uretime giriyor. Bahse konu fuze ATGM olan UMTAS'in cok cok uzerinde performansa sahip olan bir fuze.

Ruslarin S-400 icindeki 91N6 Big Bird uzun menzilli arama radari PESA teknolojisi kullanan bir radar. AESA'nin bir seviye alti sayilan radar teknoloji sinifintaki radar. Aselsan'in sozlesmesi imzalanan uzun menzilli arama radari GaN R/T modulleriyle AESA teknolojisi kullanacak olmasi, CAFRAD projesinde onemli asama kaydedilmesi nedeniyle radar konusunda iyi durumda oldugumuz dusunenlerdenim. Sistemdeki diger angajman radari 92N6 Grave Stone ise sistemdeki 48H6(ve 40H6) serisi fuzelerin TVM yontemi ile gudulebilmesi icin ozel tasarlanmis angajman/aydinlatma radari. Bu radarin yerli uretilmesini bize bir katkisi olacagni sanmam, CAFRAD veya Hisar HSS mimarisinden cok farkli bir sistem. Patriot MPQ-65 gibi belli bir sektorde fuzelerin gudum kontrolunu yapan bir radar.
Sn. Robust,

S400 lere değinirken erken dönem S-300'lerinde kullanlılan 76n6 "düşük irtifa tespit radarı"ndan evrilen 96L6 radarına da değinmek lazım. Rusların Cruise füzesi, Lantirn podlu uçaklar, ve Stealth uçaklara karşı S-400'ün etkili olacağı iddiasının temelindeki radar bu.

S-400 bizdeki birçok sistemle konuşamazken kendi içinde epey konuşan bir sistem.

At & Unut füzelerin kendine göre avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. (*Suriye'de ABD FA-18'i tarafıdan son vurulan Su-22 uçağına atılan ilk Aim-9x füzesi uçağı ıskaladı.Pilot 2. bir Aim 120 ateşleyerek uçağı düşürebildi.)

Hava savunması her aşamada katmanlılık gerektiren bir konsept.

Bence Track Via Missile ile At&Unut katmanlandırılabilir. Yer iletişimi olduğu sürece füzemiz Gravestone gibi "engagement radar"a bağlı kalır ve düzeltme alıp en iyi vuruş ihtimalini yakalayacak şekilde hedefe yaklaşır. Arayıcı başlıklar hit-to-kill için son safhada devreye girer.

Radarlara bir saldırı olması veya farklı bir sebepten iletişimin kopması halinde füze kendi arayıcılarıyla yoluna devam edebilecek donanımı da üzerinde taşır.

Eksiğimiz bence şu:

Ruslardan yada her kim öğretecekse ondan "yapay zekanın komuta merkezi olacak" tanıdığı füzeyi hedefin kaçınma manevralarına karşı en iyi hamleleleri yapacak algoritmaları nasıl kullanacağımızın bilgisini edinmeli, bu kabiliyeti "herhangi bir füze" ile kullanabilecek seviyeye gelmeliyiz. (Bu yolda 9m96e konsept olarak kullanılabilir.)

Bu noktada Gravestone'un gibi bir radarın çalışma prensibini öğrenmekte faydalı olacaktır.

Ayrıca Ruslar nasıl farklı mimarideki 9m96e ile 40n6'ları aynı sistem içerisinde kullanıyorsa çok ileride bizde benzer bir yolu takip edebiliriz.

Sonuç olarak;

Şimdi hem Aster konsorsiyumu hem Ruslarla teknoloji transferi konusunda momerandum elde etmiş gibi görünüyoruz.

SAMP-T'nin daha sade bir yer istasyonu konsepti var. Arabel radarı X-Band kullanan oda kendi başına Çafrad'dan çok iyi olmayan bir radar.

Aster füzesini ingilizler kendi SAMPSON çok fonksiyonlu radarları ile kullanıyor. Teorik olarak bizim Çafrad ile kullanabilmemize bir engel yok.

Block 1 NT geliştirmesini içeren bir Aster füzesini lisans altında, yada bir benzerini teknoloji transferi ile üretebilirsek. Bizim için tamamen doyurucu olur.

Tekliflerimizin finansal kısıtlılığına bakarsak "en olası ve en pratik çözüm 9m96e" olabilir.Lakin Aster kadar doyurucu ve uzun ömürlü olmaz. Ürküttüğümüz kurbağaya değmeyebilir.

Dediğiniz gibi 300-400 milyon dolar verip, HAWK'ları yer merkezli ESSM-yada NASAMS 2 olarak güncellemek, 9m96e'nin yerini oldukça ucuza rahatlıkla bir 10 sene doldurabilir.

Eğer Nato'dan bağımsız bir radar ağı kurmak niyetindeysek ÇAFRAD'ın göreceği resmi zenginleştirecek farklı radar türleri üretebilmek işimize yarayacaktır.

Temennim Ruslarla radar ağı ve tvm güdüm temelli, AB ile füze temelli bir ortaklık olması ve uzun ömürlü kazanımlar elde edilmesi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2017, 01:51 
Üye

s 400 secmemizin nedeni koral sistemi onlarinda bize verme sebebi yine koral abd ye tehtit olma sebebide yine bundan dolayi rusya ile kriz doneminde anlasilan cok iyi is cikardiki ortak uretim soz konusu tabiki daha kusursuz bir s 400 elimizde olacak...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2017, 08:05 
Akıncılar

Sn. Robust,

S400 lere değinirken erken dönem S-300'lerinde kullanlılan 76n6 "düşük irtifa tespit radarı"ndan evrilen 96L6 radarına da değinmek lazım. Rusların Cruise füzesi, Lantirn podlu uçaklar, ve Stealth uçaklara karşı S-400'ün etkili olacağı iddiasının temelindeki radar bu.

S-400 bizdeki birçok sistemle konuşamazken kendi içinde epey konuşan bir sistem.

At & Unut füzelerin kendine göre avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. (*Suriye'de ABD FA-18'i tarafıdan son vurulan Su-22 uçağına atılan ilk Aim-9x füzesi uçağı ıskaladı.Pilot 2. bir Aim 120 ateşleyerek uçağı düşürebildi.)

Hava savunması her aşamada katmanlılık gerektiren bir konsept.

Bence Track Via Missile ile At&Unut katmanlandırılabilir. Yer iletişimi olduğu sürece füzemiz Gravestone gibi "engagement radar"a bağlı kalır ve düzeltme alıp en iyi vuruş ihtimalini yakalayacak şekilde hedefe yaklaşır. Arayıcı başlıklar hit-to-kill için son safhada devreye girer.

Radarlara bir saldırı olması veya farklı bir sebepten iletişimin kopması halinde füze kendi arayıcılarıyla yoluna devam edebilecek donanımı da üzerinde taşır.

Eksiğimiz bence şu:

Ruslardan yada her kim öğretecekse ondan "yapay zekanın komuta merkezi olacak" tanıdığı füzeyi hedefin kaçınma manevralarına karşı en iyi hamleleleri yapacak algoritmaları nasıl kullanacağımızın bilgisini edinmeli, bu kabiliyeti "herhangi bir füze" ile kullanabilecek seviyeye gelmeliyiz. (Bu yolda 9m96e konsept olarak kullanılabilir.)

Bu noktada Gravestone'un gibi bir radarın çalışma prensibini öğrenmekte faydalı olacaktır.

Ayrıca Ruslar nasıl farklı mimarideki 9m96e ile 40n6'ları aynı sistem içerisinde kullanıyorsa çok ileride bizde benzer bir yolu takip edebiliriz.

Sonuç olarak;

Şimdi hem Aster konsorsiyumu hem Ruslarla teknoloji transferi konusunda momerandum elde etmiş gibi görünüyoruz.

SAMP-T'nin daha sade bir yer istasyonu konsepti var. Arabel radarı X-Band kullanan oda kendi başına Çafrad'dan çok iyi olmayan bir radar.

Aster füzesini ingilizler kendi SAMPSON çok fonksiyonlu radarları ile kullanıyor. Teorik olarak bizim Çafrad ile kullanabilmemize bir engel yok.

Block 1 NT geliştirmesini içeren bir Aster füzesini lisans altında, yada bir benzerini teknoloji transferi ile üretebilirsek. Bizim için tamamen doyurucu olur.

Tekliflerimizin finansal kısıtlılığına bakarsak "en olası ve en pratik çözüm 9m96e" olabilir.Lakin Aster kadar doyurucu ve uzun ömürlü olmaz. Ürküttüğümüz kurbağaya değmeyebilir.

Dediğiniz gibi 300-400 milyon dolar verip, HAWK'ları yer merkezli ESSM-yada NASAMS 2 olarak güncellemek, 9m96e'nin yerini oldukça ucuza rahatlıkla bir 10 sene doldurabilir.

Eğer Nato'dan bağımsız bir radar ağı kurmak niyetindeysek ÇAFRAD'ın göreceği resmi zenginleştirecek farklı radar türleri üretebilmek işimize yarayacaktır.

Temennim Ruslarla radar ağı ve tvm güdüm temelli, AB ile füze temelli bir ortaklık olması ve uzun ömürlü kazanımlar elde edilmesi.
Daha once yazdigim gibi S-400 fazla radar ve fuze alt bilesenlerin kullanildigi komplike bir sistem. Herseyini yerli uretmeye kalksak evin yolu bulunmaz, butun SSM butcesini ayirsak yetmez. Sizin bahsettiginiz sekilde genis kapsamli teknolji transferi beklemiyorum. Bizim isimize yarayacak seyler asagi yukari belli. Grave Stone radarinin calisma prensibini bilmek derken, Ruslar bize bunu verirse anlaminda sanirim. Rus mantalitesi her zaman kendi kullandigindan daha dusuk kalite ve kabiliyette sistemi Export versiyonu olarak satmak uzerine kurulmustur. Muhtemelen bize kendileri icin onemli gordukleri seyleri satmayacaklardir veya teknolojisi acmayacaklardir. Babamizin oglu degil, onunde kendine gore cekinceleri ve guvensizligi var.

TVM bence artik miladini doldurmus bir yontem. Hem hedefi, hem fuzeyi takip ederek yerde hesap yaparak gudum komutlarini fuzeye gondererek taktik balistik fuze onleyemezsiniz veya 1990-2000'lerin Patriot'u gibi olur. 1 vurursun, 5-6 iskalarsin. TVM ile fuze onlemesi zor. Amac hava soluyan hedefler veya ECM gibi konularda daha guclu cozumler belki olabilir. Gunumuzde yaygin kullanilan ve gelistirilen fuzelerde aktif RF veya IIR baslik ve at-guncelle-vur modu kullaniliyor. Bati'da son yillarda gelistirilen butun fuzeler (PAC-3, Aster, SM-6, THAAD, ESSM B2, ESSM-ER, Barak-8, Mica, AMRAAM) bu sekilde. Hisar ayni sekilde bu mimaridaki fuzeler ile gelistiriliyor. O yuzden ben Ruslarin aktif 9M96E veya daha gelimis 120km menzilli 9M96E2 fuzesini alalim faydali olur diyorum. Bu fuze orta yool( midcourse guidance) ucusta kendi icindeki INS ve Otopilotu ile ilk atis sirasinda 3-D radarin verdigi tahmini hedef ile bulusma noktasina dogru ucuyor. Hedefin ucus performansina bagli olarak hedef guncel konumu havada orta yol ucustaki fuzeye gonderildiginde INS/Otopilot ucus rotasini surekli duzelterek yeni bulusma noktasina(PIP, predicted intercept point) dogru ucuyor. Terminal asamda ki zaten hedefin 4-5km yakiindadir artik ve hedefini kendi sensoru ile gorerek vurabilir.

Diger yandan iki veya hatta uc farkli teknolojiyi kullanan HSS projesi yapacak kadar zengin miyiz tartisalim. Ruslar ile S-400 uzerinden ayri ortaklik, EUROSAM ile yeni bir fuze gelistirmek icin teknoloji paylasimi, ve bizim kendi Hisar projelerimiz ki kendi icinde alcak ve orta irtifa olarak bile farkli. Keza TF-2000 'in ne olacagi belli degil. CAFRAD ile hangi fuzeyi eslestirecegiz? ESSM kesin ama SM-2 mi? Aster mi? Veya Rus fuzeleri mi? Veya yerli fuze mi kullanilacak. Bunlar onemli kadarlar ve ulke savunmasinin gelecegini sekillendirecek.

Benim basindan beri soyledigim Turkiye kaynaklari kit bir ulke olarak uzun menzilli fuze tedarik ederken, bu tercih edecegi sistemin deniz ve kara uzerinde kullanilmasi olmasina dikkat edebilirdi. Fransa-Italya-Ingiltere bizden daha zengin ama tek fuze, Aster-15/30 serisi, ile iki farki ihtiyacini karsiliyor. Bu acidan S-400 isine girmek yerine enerjimizi ve finansmanimizi Aster-30 uzerine yogunlastirarak br tas ile iki kus vurmak mumkundu ama yapilmiyor, yapilmadi. Eminim CAFRAD icin ABD'nin kapisi calinir ve SM-2 Block-IIIA/B istenecektir. Artik ne cevap verirlir bekleyecegiz veya bunun bize maliyeti ne olacak. SSM bu konularda seffaf olabilir ama olmuyor, SSM'de ne olacagini bilmiyordur eminim. Kim hangi karari verecek tek kisinin agzina bakilacak yine.

Aktif radar gudumlu ESSM-ER konsunda ciddi birsey olabilirdi, Raytheon bu konularda ortaklik yapilabilir. Envanterdeki HAWK-XXI bataryasinin guncel tutulmasi icin yeni fuzelere ihtiyac var. Benim tahminim fuzeyi pazarlamaya calisan Raytheon bu cozumu SSM/HVKK HAWK yenilemesi icin onermistir ama ne cevap verirler, Hisar varken gerek yok mu derler artik kim bilir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2017, 12:36 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Daha öncede çok söyledim ve söylendi bu tek bir radar ve füze değil komple bir sistem. İçinde amaca göre füzeler ve radarlar bulunduran bir sistem. Bizim gibi batı menşeili bir savunma ağına dahil edilemeyeceği için bağımsız olarak kullanılacak. Bu da zaten kısıtlı sayıda ve indirgenmiş bir versiyon sistem için büyük bir dezavantaj oluşturur. İstenilen kapasitede kullanılamadığı için herhangi bir harp durumunda ilk hedef alınacak ve kolay avlanıcak bir sistem olacaktır. Ben burada bir vizyon göremiyorum. Çin sistemi içinde aynısını söylemiştim.

Bu iş btr ve mi serisi gibi doğu uyruklu araçların envantere katılıp kullanılmasına benzemez ki o araçları bile istenen bir performansla kullanamayıp elden geçirmek zorunda kaldık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2017, 12:54 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ondan şunu alalım, şundan bunu alalım. Şunu şurdan alırız, bunu burdan alırız, ortaya şöyle bir şey çıkarırız. Hisar-O da yaparız, U da yaparız, Eurosam'a da gireriz, SAMP-T de yaparız, Aster de yaparız. S-400 de alırız. Hem de export değil orjinalini alırız. Yanına da Pantsir koyarız. Para mı yok. Füze de yaparız. TF-2000'e de SM-2 alırız. Hem de hiçbir sıkıntıyla karşılaşmayız, NATO mato vız gelir tırıs gider. Hepsini 10 yıl içinde hallederiz, hiç de rezil olmayız, Fransa oluruz. Robust mobust, orko morko, teori meori yanlış düşünüyür, hiçbişi bilmiyür...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2017, 17:05 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ondan şunu alalım, şundan bunu alalım. Şunu şurdan alırız, bunu burdan alırız, ortaya şöyle bir şey çıkarırız. Hisar-O da yaparız, U da yaparız, Eurosam'a da gireriz, SAMP-T de yaparız, Aster de yaparız. S-400 de alırız. Hem de export değil orjinalini alırız. Yanına da Pantsir koyarız. Para mı yok. Füze de yaparız. TF-2000'e de SM-2 alırız. Hem de hiçbir sıkıntıyla karşılaşmayız, NATO mato vız gelir tırıs gider. Hepsini 10 yıl içinde hallederiz, hiç de rezil olmayız, Fransa oluruz. Robust mobust, orko morko, teori meori yanlış düşünüyür, hiçbişi bilmiyür...
Eleştiriniz bana ise, şöyle açıklayayım.

Cumhurbaşkanı sözcüsü çıkıp "Ruslarla teknoloji transferi konusunda anlaştık" diyor.

Eski Savunma bakanı Fikri Işık " Eurosam ile teknoloji transferi konusunda antlaştık" dedi.

Yalansa, zaten yakında kokusu çıkar. Değilse de, nasıl bir içerik olabilir merak ediyorum.

Ben nacizane, bu karmaşık sistemler içinden neyin "teknoloji transferi" olabilir? sorusu yada "neyin teknoloji transferi olsa daha yararlı olur? konusunda bir fikir alışverişi yapmak istedim. Bir şey bildiğimi iddia edip bir beyanda bulunmadım, düzeltilesi bir varsayımda bulundum. Birçok yeni detay öğrendiğim için kendi adıma memnunum.

Daha önce Sn Orko, ihale şartnamesinde "teknoloji transferi" kısmının çok havada kaldığını söyledi, ki öyle. Biz neyin teknoloji transferini istiyoruz hiç mi hiç belli değil. Yıllarca ne olduğu belli olmayan "teknoloji transferi" isteri karşılanmıyor diye ihale ertelendi.

Şimdi de, ortada 2 aday tarafından "teknoloji transferi" isterimizin karşılandığına dair açıklamalar mevcut. İmza aşamasına gelindi, küçük detaylar kaldı deniyor.

Burada doğal olarak sormamız gereken soru, bizim üreteceğimiz tek bir sisteme, iki birbirinden farklı sistemden yapılan teknoloji transferi nasıl tamamlayıcı bir fayda sağlayabilir olmalı.

Ben s-400 bataryasına aster füzesi takalım, yada arabel radarına 40n6 füzesi takalım, bide ucunda taramalı olsun demiyorum.

Bu iş uğruna milyarlar dökülen bir iş.

Aynı işi hem Rustan hem AB'den aynı işi öğrenmenin uzun etapta bir faydası yok. Birbiri ile uyumlu çalışmayacak iki parçanın detaylarını öğrenip uzun vadede birinden vazgeçmek zorunda kalmanın da bir faydası yok. Bunca siyasi restleşmeye değmeyecek ufak faydalarla avunmakta yersiz.

İçinden cımbızla seçip, sistemlerin hangi kısımları, ortak bir mimariye uyumlu olabilir, seçmeye çalışalım konuşalım tartışalım diyorum. Forum bunun için var.

Olmaz, olamaz, imkansız demek kolaya kaçmak bence. Kimleer kimlerle :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2017, 18:18 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kimsenin bize teknoloji falan vermek istediği yok. Biz Abdülhamit politikası ile birini diğerine kırdırarak zorla almaya çalışıyoruz.

Rusya, Türkiye'nin durumunun gayet farkında. Türkiye batıdan kopmuş durumda. Ancak zorunluluklar yüzünden köprüleri atamıyor. Türkiye'nin soğuk savaş dönemindeki gibi sadık batı müttefiği olmak yerine nispeten nötr bir konuma geçmesi bile Rusya için büyük kazanç. O yüzden Rusya bonkör bir tutum içinde.

Batı da normalde tahammül etmeyeceği Türkiye'ye karşı kendini tutuyor. En azından karşı tarafa geçmesine sebep olup başına hepten bela almak istemiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2017, 18:38 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Eleştiriniz bana ise, şöyle açıklayayım.
Tyras özel olarak sana karşı yazılmış bir ileti değildi. Forumda genel olarak S-400 alımının ciddiyetini, olası etkilerini, yol açabileceği sorunları görmezden gelerek yazıp çizen kesime yönelikti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2017, 19:01 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

S&H Dergisinin 178. sayısında olası S-400 sistemi alımının değerlendirildiği oldukça açıklayıcı bir makale bulunmaktadır. Bu makaleyi okuduktan sonra burada söz konusu sistemin alımına yönelik itirazların kaynağı ve gerekçesi hakkında yeterli bilgiye ulaşılabileceğini düşünmekteyim.

Gerçi üstatlar şu ana kadar yeterince açıklama yaptı ama hala ikna olmamış olanlar için farklı bir kaynak olarak faydalı olabilir.

Saygılarımla,

Edit:İmla

En son MANOWAR tarafından 01 Ağu 2017, 15:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 10:26 
Süvariler

Pentagon: Türkiye'nin alacağı S-400'lerden endişeliyiz https://t.co/LmQDqazPgl https://t.co/qaHZIoOUii

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 10:29 
Süvariler

Türkiye Cumhuriyeti'nin toprak bütünlüğü için de biz çok endişeliyiz umurlarında mı ? Bizimkiler acaba Ruslarla beraber bu S-400'leri güneye mi koyacak böylece belki de muhtemel ABD uçuşa yasak sahası tehlikeye girecek ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 10:53 
Süvariler

Rusya'nın planı o zaten sanırım. Suriye'deki S400 ile bizim olacak olan S400'ün biri eğer güney sınırına yerleştirilirse bir tandem yakalanıp, Amerikan uçaklarına karşı etkili bir savunma ortaya konulabilme potansiyeli... ABD bu yüzden zıplıyor daha çok. Yoksa almışsın almamışsın o onun için o kadar büyük bir sorun değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 10:59 
Akıncılar

Konu ile ilgili en nitelikli, nesnel ve bilgilendirici iki yazı:

EDAM'dan Can Kasapoğlu'nun raporu: https://t.co/TWoj3dJMla
kokpit.aero'da Sıtkı Egeli'nin yazısı: http://www.kokpit.aero/s400-sitki-egeli

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 12:52 
Süvariler

S-400 ün alım nedeni tamamen siyasi ve stratejik bence öyle olmasaydı bu kadar parayı hiçbir zaman gidip de yuzde yuz performans ya da verimle diyelim kullanamayacağımız bir sisteme vermezdik..Aster de zaten bence biz ab ve natodan kopmuyoruz bakın hem onu hem bunu alıyoruz diyerek denge politikası için alınmış gibi(ortak üretimden öğreneceğimiz teknoloji transferi tabiki önceliğimiz ama)duruyor.s-400 ler türk-rus-abd ilişkilerinde özellikle suriyenin kuzeyindeki pyd-hpg devleti,suriyenin geleceği ve türkiyenin sınır güvenliği konularında bizim de elimizdeki bir koz olarak kullanılacaktır velevki balistik füzeleri indiremesin..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 13:10 
Yeni Üye

S-400 ile bir ABD uçağının düşürü(lebi)leceğini düşünen var mı gerçekten acaba. Güney sınırında bu sistemin varlığı ABD için mi tehdit olur yoksa yanlışlıkla! ateşlenebilecek bir füzeden dolayı aslında bizim için mi tehdir olur?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 13:12 
Süvariler

Zaten tamamen siyasi bir alım, çevremizde Türkiyeye Natoya rağmen saldıracak birtek israil var (onların almanlardan bile daha ileri iyi ilişkileri var ruslarla) geriye birtek Abd kalıyor, onlarda suriyede tehdit olmayı bırakırlarsa bizde unsurları Kıbrısa konumlandırırız.

Ben bizim Abd ile diplomatik kominikasyonumuzda çok büyük hatalar yaptığımızdan bu duruma gelindiği kanısındayım.

Hariciye yerine şahsi yapılan at pazarlıkları yüzünden bu olumsuz tablo oluştu.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 13:19 
Süvariler

Aster füze sistemi ABD uçaklarına karşı bir tehdit oluşturamaz mı? İlla mesaj verme kaygısıyla S400 almaktansa Aster alsak ne olur ?

Teknik olarak S400 ün Aster'e üstünlükleri nedir ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 14:37 
Akıncılar

Zaten tamamen siyasi bir alım, çevremizde Türkiyeye Natoya rağmen saldıracak birtek israil var (onların almanlardan bile daha ileri iyi ilişkileri var ruslarla) geriye birtek Abd kalıyor, onlarda suriyede tehdit olmayı bırakırlarsa bizde unsurları Kıbrısa konumlandırırız.

Ben bizim Abd ile diplomatik kominikasyonumuzda çok büyük hatalar yaptığımızdan bu duruma gelindiği kanısındayım.

Hariciye yerine şahsi yapılan at pazarlıkları yüzünden bu olumsuz tablo oluştu.
Hocam, sadece Alman medyası takip etmekten böyle düşünüyor olabilirsin diyeceğim, ama "Bak Türk medyasında madalyonun öteki tarafı da anlatılıyor." diyemeyeceğim. Ondan susuyorum. ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 14:42 
Süvariler

Alıntı:
Hocam, sadece Alman medyası takip etmekten böyle düşünüyor olabilirsin diyeceğim, ama "Bak Türk medyasında madalyonun öteki tarafı da anlatılıyor." diyemeyeceğim. Ondan susuyorum. ;)
Mümkündür :)

Fakat ne konuda anlayamadım.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 17:40 
Süvariler

Aster füze sistemi ABD uçaklarına karşı bir tehdit oluşturamaz mı? İlla mesaj verme kaygısıyla S400 almaktansa Aster alsak ne olur ?

Teknik olarak S400 ün Aster'e üstünlükleri nedir ki?
Aster; Link-16, Nato ağına entegre edilebiliyor. S-400 de durum tam tersi. Teknik özelliklerin ötesinde bir durum bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 18:07 
Süvariler

Aster den hazır alım bizim başımızın daha az ağrımasına neden olu o kesin ama s-400 alımı da ister yerel ister bölgesel olsun güneydoğu ve egede elimizi rahatlatır...Kriz anında yorgo sıkıyorsa mirage uçursun:)))S-400 ün balistik füzelere önleme kabiliyetini hiç kullanamasak bile uçak,helikopter,ihalara karşı bayağı elimizi kuvvetlendirir.yorgolar oh-58 kiowa aldık diye sevinsinler garibanlar:)))

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 18:17 
Süvariler

S-400 sistemi envantere girerse , Aselsan'a iş düşer mi ? Ya da lisans altında üretim müteakiben milli sistemler erbabında ? Örnek ; SMART radarı ya da SATCOM anteni ya da Patriot'lar için yapılan üretim ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 19:28 
Süvariler

Aster; Link-16, Nato ağına entegre edilebiliyor. S-400 de durum tam tersi. Teknik özelliklerin ötesinde bir durum bu.
Benim kastettiğim s400 sistemini isteyen arkadaşlar genel olarak ABD uçaklarına karşı koymak için alınmak istendiği yönünde görüş bildiriyor. Bende o yüzden sordum aster alırsak Yunan ve abd uçaklarını tehdit edemeycek miyiz

Eğer S400 ün çok büyük bir ekonomik avantajı - teknik üstünlüğü veya teknoloji transferi yoksa seçimi yanlış olacaktır

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 21:29 
Akıncılar

Benim kastettiğim s400 sistemini isteyen arkadaşlar genel olarak ABD uçaklarına karşı koymak için alınmak istendiği yönünde görüş bildiriyor.
Bu görüşler doğrudur. Uzun hikayeyi anlatayım. 90'lı yıllar, o dönemki tsk komuta kademesi abd'nin ülkemizi bölme planlarından haberdar olarak buna karşı harekete geçmişti. Btö ile mücadelemizin ülkemizin ana gündemi olduğu dönem, masanın altında abd bize çeşitli pislikler yapıyordu, bunların da pek çoğu havada ve yüksek irtifada oluyordu. O dönem yüksek irtifa bizim ulaşamadığımız yerdi, (söylemekten utanmıyorum, hala böyle ya) irtifa sınırımız yine abd malı olan tek motorlu f-16'ların çıkabildiği yere kadardı. Bu sebeple, o dönemin son zamanlarında yüksek irtifada özellikle uçaklara, daha da özellikle amerikan uçaklarına karşı tehdit oluşturabilecek savunma sistemlerine sahip olmamız gerektiği düşüncesi oluştu, olgunlaştı ve gerekli yerler ikna edildikten, rusya'dan da "siz niyetinizden eminseniz biz size düşman değiliz" gibi olumlu bir cevabın alınmasından sonra o dönem yeni ortaya çıkan ve çok üstün özellikler barındıran s-400 sisteminin alınmasına karar verildi.

Başlığa konu projemizin amacı en başından beri s-400 tedarik etmektir. Her ne kadar projeyi başlatan ve yürüten kadrolarımız abd tarafından tsk'dan tasfiye edilmiş olsa da devranın dönmesi ile bu ihtiyacın gerekliliği teknik alanın ötesinde stratejik olarak anlamı idrak edildi. Ancak sonraki dönem rusya malum sebeplerden dolayı , en yukarı makamdan ısrarlı isteğimize rağmen güvenilmez bulduğu ülkemize s-400 vermemiş, bir alt modeli teklifinden geri adım atmamıştır. Çin sistemi buna tepki olarak, antey sisteminden daha düşük seviyede olmasına rağmen seçilmiştir. Daha sonra, gördüğümüz gelişmelere göre rusya, tsk'daki abd ajanı tasfiyesinden dolayı belirli bir yumuşama göstererek s-400' nihayetinde vermiştir.

S-400, hala güncel ve kabiliyeti yeterli bir sistem. Şansen hem sistemi beğeniyorum hem de alınmasında herhangi bir sakınca görmüyorum. Projenin çıkışındaki yüksek irtifada uçaklara önleme yapma kabiliyeti kazanma gereksinimimiz karşılanabilmiş değil, ortadan kalkmış da değil, dolayısıyla herhangi bir ağa bağlı olmadan kendi başına da gayet yeterli bir sistemi (sovyet/rus sistemleri genelde böyledir) envantere ne kadar erken alırsak o kadar iyidir.

Alçaktan uçak uçaklara karşı, balistik füzelere karşı yetersizdir şeklindeki teknik yorumları gereksiz buluyorum. Bu sistemin hedefi onlar değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 22:05 
Üye

Bende s-400 alınması taraftarıyım.Artık dahada belirgin ve acık ki bize tehdit Nato/Batı sistemleri kullanan ülkelerden geliyor ve bunun başında da Yunanistan var .S-400 ün gerek Egede gerekse Güneyde sınırımızda hatta zorda olsa Kıbrısa yerletirilse Doğu Akdenizde elimizi cok güçlendireceğini düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 22:12 
Süvariler

Cruise füzeleri? En son Suriye havalimanı nin sonu ortada. Kusura bakmayın ama 3 milyar dolar civarında para harcayıp sadece uçaklara karşı etkili olan ve diğer sistemlere entegre edilmesi mümkün olmayan bir sistem yerine.

Tüm ihtiyaçlarımizi aşağı yukarı karşılayacak , ortaklık imkanı sağlayan ek olarak gelecekte cafrad ile uyumlu çalışabilecek ve tf2000 de kullanma şansımız olabilecek bir sistemi secmeliyiz.

Batı ülkelerine karşı aster de yeterince stratejik bir tehdittir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 22:23 
Üye

Alıntı:
Cruise füzeleri? En son Suriye havalimanı nin sonu ortada. Kusura bakmayın ama 3 milyar dolar civarında para harcayıp sadece uçaklara karşı etkili olan ve diğer sistemlere entegre edilmesi mümkün olmayan bir sistem yerine.

Tüm ihtiyaçlarımizi aşağı yukarı karşılayacak , ortaklık imkanı sağlayan ek olarak gelecekte cafrad ile uyumlu çalışabilecek ve tf2000 de kullanma şansımız olabilecek bir sistemi secmeliyiz.

Batı ülkelerine karşı aster de yeterince stratejik bir tehdittir.
S-400 ün yanına Rusyadan Pantsir alınsa yada Korkut/Modernizeli Oerlikon konulsa seyir füzelerine karşı gayet iyi tedbir alınmış olur herhalde.Korkutun-Hisar-A nın amacı zaten seyir füzesi vurmak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 22:28 
Akıncılar

S400 ya da muadili hava savunma sistemlerinin seyir füzelerine karşı etkili olabilmesi için bir radar erken uyarı ağından beslenmeleri gerekir. Çünkü bu füzeler çok alçaktan uçar. Arazi engebesi ve dünyanın yuvarlaklağından dolayı s400'ün kendi radarının tek başına tespit mesafesi kısalacaktır.

Çok sayıda farklı tipte füze kullanabilen s400'ün kullanılabileceği hedeflere arasında tabi ki seyir füzeleri, en başta da Tomahawk da var. Ama bunun için bir erken uyarı ağına bağlı olması gerekiyor.

S400ün yanında alınacak Pantsir vb sadece kısa mesafede s400 bataryasının korumasınsa işe yarar. Seyir füzesi için radar ve HEIK sensorlerinden beslenmesi lazim.

Suriye'deki S400 muhtemelen o Tomahawkları hiç görmedi bile. Zira konuşlanma amacı Nato / Türk uçaklarına caydırıcılık sağlamaktı. Bir erken uyarı ağına bağlı değil

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 22:33 
Süvariler

Son Suriye saldırısında Amerika bildiğimiz saturasyon saldırısı yaptı. Aynı anda onlarca Cruise füzesi saldırısı yapti. Bu tarz saldırıları ancak kaynağına eş zamanlı saldırarak durdurma şansımız olabilir. Sadece savunma pozisyonda kalarak eninde sonunda yıkılacak bir baraj yaparız. Bu durumda havadaki uçaklarımız , denizaltıları mis , gemilerimiz ve yerdeki HSS sistemlerinin çok iyi koordinasyon içinde olması lazım. Sadece telsiz bağlantısı yetersiz kalır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 22:54 
Süvariler

Alıntı:
S400 ya da muadili hava savunma sistemlerinin seyir füzelerine karşı etkili olabilmesi için bir radar erken uyarı ağından beslenmeleri gerekir. Çünkü bu füzeler çok alçaktan uçar. Arazi engebesi ve dünyanın yuvarlaklağından dolayı s400'ün kendi radarının tek başına tespit mesafesi kısalacaktır.

Çok sayıda farklı tipte füze kullanabilen s400'ün kullanılabileceği hedeflere arasında tabi ki seyir füzeleri, en başta da Tomahawk da var. Ama bunun için bir erken uyarı ağına bağlı olması gerekiyor.

S400ün yanında alınacak Pantsir vb sadece kısa mesafede s400 bataryasının korumasınsa işe yarar. Seyir füzesi için radar ve HEIK sensorlerinden beslenmesi lazim.

Suriye'deki S400 muhtemelen o Tomahawkları hiç görmedi bile. Zira konuşlanma amacı Nato / Türk uçaklarına caydırıcılık sağlamaktı. Bir erken uyarı ağına bağlı değil
Hocam geleceğin projeksiyonlarında gösterilen yada planlanan sentetik Radar uydu (bence birde mümkünse İRR sensörlü uydu) cruse misselle ve balistik füze tesbitinde erken ihbar amaçlı kulanılabilirmi?

Birde ülkemizde Kendi radar ve uçaklarımızla vadi tümsek ve çukurumsu oluşumların radar kapsama dışı kalan bölgelerin yeri tespit edilip haritalandırılmışmıdır? Eğer öyleyse o bölgelere KMS, Korkut ,hawk gibi sistemlerle cruse ları yakalama imkanı olmazmı ?

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 23:31 
Akıncılar

Son Suriye saldırısında Amerika bildiğimiz saturasyon saldırısı yaptı.
Abd bize de bir satürasyon saldırısı yapacağı zaman, kütüphanesi abd erişiminde olan aster sistemiyle bırakın bir şey vurmayı, herhangi bir şey görebileceğimizi bile sanmıyorum. Böyle bir saldırıda, abd'nin kimi zaman arsızca jamming yapıp saatlerce kör ettiği milli radar ağımızın da, hayal kırıklığından öteye gidebilecek bir kapasitesi olduğuna inanmıyorum. Şahsen, ne kadar para giderse gitsin, hiç bir zaman bizimle savaşmayacak olan rusya'nın ülkesini koruduğu sistemi, en azından bir seviyede güvenilir buluyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2017, 23:39 
Akıncılar

...kütüphanesi abd erişiminde olan aster sistemiyle...

Neyin kütüphanesi hocam?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 00:00 
Akıncılar

Eğer öyleyse o bölgelere KMS, Korkut ,hawk gibi sistemlerle cruse ları yakalama imkanı olmazmı ?
Seyir füzeleri çeşitli. Karadan, denizden veya alçak irtifadaki uçaktan atılıp çok düşük irtifadan seyreden füzeleri tespit etmek bir yana, edilse bile vurmak zor. Bu füzelere karşı en iyi koruma bahsedilen nokta savunma sistemleriyle sağlanabilir. Yüksek irtifadan atılan seyir füzelerini ise mevcut en hızlı hipersonik füzeler dahil mach 14 hızına kadar s-400 vurabiliyor. Satürasyon saldırılarına karşı ise en çok baraj ateşi açan korkut gibi namlulu sistemlere güvenilmesi gerekir.

Alıntı:
Neyin kütüphanesi hocam?
Nato'nun sanırım.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 4739 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 188 89 90 91 9295 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: assslan, Colombo53 ve 13 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: