TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 23 Eyl 2017, 10:36

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3446 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 165 66 67 68 69 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Milli Piyade Tüfeği MPT-76
MesajGönderilme zamanı: 03 May 2017, 21:43 
Yeni Üye

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

10 sene önceye kadar halen Thompson, Sten gibi silahlar envanterdeydi ve onlardan denetlemeler olurdu. MPT 76 ilk dönütlerdeki gibi olsaydı gerçekten epey seviye atlardık. Üstadların "olumlu" gelişmeleri paylaşmalarını Altay kadar heyecanla bekliyorum artık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2017, 22:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Thompson 45 kalibre mermi atıyor. Elde olsaydı güneydoğuda hendek savaşlarında çok işe yarardı. Meskun mahal savaşları için birebir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2017, 22:15 
Site Başkanı

Thompson 45 kalibre mermi atıyor. Elde olsaydı güneydoğuda hendek savaşlarında çok işe yarardı. Meskun mahal savaşları için birebir.
Thompson kullanıldığı zaman için başarılı bir silah kabul edilebilir ama günümüz için antika bir silah. Özellikle bir makineli tabancaya göre aşırı ağır, hantal ve uzun. Ayrıca isabetsiz olduğunu eklemekte de yarar var. ABD ordusunun yaptığı testlerde 20 metre hedefine bile seri atışta ateşlendiğinde 30 mermide 2 isabet yapabiliyordu. Sadece .45 kalibre atıyor mermisi daha durdurucu diye kullanacaksak işimiz var. Ayrıca şehir savaşları klasik meskun mahal yada hendek savaşları gibi değil. Sadece belli bir nokta ve dar alandaki düşmanla savaşmıyorsun, hendekten yada binadan çıkınca sokaklarda ilerlerken 200 metre ötedeki binadan da üstüne ateş geliyor. O yüzden en azından 5.56 mühimmat kullanan piyade tüfekleri elzem. Yoksa elde dünya kadar MP5 vardı, ama hendek çatışmalarında asker tarafından kullanıldıklarını tek tük birkaç fotoğraf ile gördük...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2017, 22:55 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bugün bir sat personeliyle tesadüfi tanışma fırsatı buldum. Konu konuyu açtı ve mpt-76 ya geldi.Ağırlığından tutunda malzeme kalitesine kadar tüfeği epey bi eleştirdi. Bilmiyorum belki kendi kullandıkları tüfekler 5x56 olduğu için çok ağır gelmiş olabilir ama malzeme kalitesi kısmında çok kalitesiz bulmuş olması beni açıkçası epey hayal kırıklığına uğrattı.Fetöden tutunda Al-bab operasyonuna kadar epey bir konu konuştuk.Gerçekten anlattıkları karşısında ciddi anlamda şoka uğradım diyebilirim.Allah yardımcıları olsun...
Tüfek ilk çıktığından bu yana yazıyorum ben bunu. Jeton personel yakınınca düşüyor ancak. Herkes bu kafa ile devam etsin(Ki devam ediliyor). Daha neler neler yaşanacak bu piyade tüfeği konusunda görürsünüz.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2017, 22:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

SAT personelinin eline aldığı MKE yapımı mıymış, Kale yapımı mı acaba; gerçekten merak ettim.

Gerçi biz tahmin ediyoruz ama, neyse...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2017, 02:48 
Üye

SAT personelinin eline aldığı MKE yapımı mıymış, Kale yapımı mı acaba; gerçekten merak ettim.

Gerçi biz tahmin ediyoruz ama, neyse...
Hocam pek detaya giremedim. Daha ben mpt-76 kullanma şansını buldun mu sorusunu bitiremeden mpt-76 der demez 2-3 cümleyle ağır ifadelerle silaha giydirdi ve suratını buruşturdu tekrar silahla ilgili bişey sormaya çekindim açıkçası o tavrından sonra

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2017, 14:47 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Tem 2017, 14:52 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Tem 2017, 15:01 
Akıncılar

20.000 adet bir yılda teslim edilmeyecek miydi. Yılın 6. ayını bitidik?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Tem 2017, 15:19 
Süvariler

Teslimat adedinden ziyade, benim aklımı kurcalayan şey: MPT-76 Pakistan'ın yaz testlerinden çaktı. Neden acaba? 40 Küsür testten geçmemiş miydi bu tüfek?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Tem 2017, 22:01 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

20.000 adet bir yılda teslim edilmeyecek miydi. Yılın 6. ayını bitidik?
Önceki sayfalarda bahsedilen seri üretim kusurları yüzünden aksamış olabilir. Kervanı yolda düzüyoruz malum, her anlamda. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Tem 2017, 08:16 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Teslimat adedinden ziyade, benim aklımı kurcalayan şey: MPT-76 Pakistan'ın yaz testlerinden çaktı. Neden acaba? 40 Küsür testten geçmemiş miydi bu tüfek?
Kimin ürettikleri çaktı Kale kalıp mı yoksa MKE mi?

En son AVCI tarafından 06 Tem 2017, 11:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
İmla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Tem 2017, 09:05 
Yeni Üye

Bu test mevzunu tam bilen birisi var mı?Hep 42 ayrı testten geçti reklamı yapıldı ama bu kriterleri alt alta sıralayabilecek ve tüfeğin bu testleri geçtiğini ispatlayan parametreleri gösterir bir çizelge, bir makale okuyan var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Tem 2017, 09:20 
Süvariler

Alıntı:

kimin ürettikleri çaktı Kale kalıp mı yoksa MKE mi ?
MKEK Kusurun en kısa sürede düzeltileceğini beyan etmiş. Demek ki MKEK üretimi tüfek teste girmiş. Aslında sorduğum sorunun cevabını domuz gibi biliyorum. Prototip silahın kalitesini seri üretime yansıtamamışlar. Belki Kalekalıp üretimi tüfeklerde bu sorun aşılmıştır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Tem 2017, 10:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu MKEK ile bu iş olmaz özel firmalar yapsın bu işi, aynı fabrikanın müdürü tüfeğin tasarım planlarını satmaya çalışırken yakalandı daha ne olsun, devlet özelleştirecekse MKEK'i özelleştirsin, vereceklerse bu firmayı Bayraktara versinler mesela, ez azında hesap sorulabilecek birileri olur karşımızda, laubalilikten başka birşey değil bu yaşanan...

En son AVCI tarafından 06 Tem 2017, 11:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Cümle büyük harfle başlar, noktayla biter. Noktalama işaretlerinden önce boşluk bırakılmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Tem 2017, 16:53 
Süvariler

Alıntı:
Bu MKEK ile bu iş olmaz özel firmalar yapsın bu işi, aynı fabrikanın müdürü tüfeğin tasarım planlarını satmaya çalışırken yakalandı daha ne olsun, devlet özelleştirecekse MKEK'i özelleştirsin, vereceklerse bu firmayı Bayraktara versinler mesela, ez azında hesap sorulabilecek birileri olur karşımızda, laubalilikten başka birşey değil bu yaşanan...
Bayraktar ne alaka?

Bayraktardan hesap sorabileceğinizden eminmisiniz?

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Tem 2017, 16:56 
Süvariler

Bu Pakistan ın ihalesine biz katılmış mıydık ta silah testlerden geçememiş? İhaleye kabul edilen tüfeklerin arasında MPT-76 zaten yoktu. Daha doğrusu ar-15 kökenli hiç bir tüfek yoktu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Tem 2017, 20:35 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Pakistan testlerine katıldık diye hatırlıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Tem 2017, 20:47 
Akıncılar

Bu Pakistan ın ihalesine biz katılmış mıydık ta silah testlerden geçememiş? İhaleye kabul edilen tüfeklerin arasında MPT-76 zaten yoktu. Daha doğrusu ar-15 kökenli hiç bir tüfek yoktu.
Baştan dediğiniz gibiydi. Araya MPT-76 ile biri iki tane daha AR-15 tabanlı silah daha girdi. Lakin bu AR-15 tabanlı silahların hepsi sonra "elendi" dendi. MPT-76 için yaz testlerini geçemedi dendi. Fakat dikkat ederseniz hep dendi diyorum zira kesin bilgi yok. Üstelik bu AR-15 tabanlı tüfekler gerçekten rekabet için mi yoksa bir deney ortamı için mi istendi belli değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017, 08:14 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Söylendiğine göre, Fn Scar-H 7.62x51 kalibre olmasına rağmen sınıfının en az geri tepmeye sahip piyade tüfeği imiş. Geri tepmesinin az olmasında özel dizayn alev gizleyenin önemli payı olduğu düşünülüyor. Bizim mühendislere tüyo; Scar-H benzeri bir alev gizleyenle belki de MPT-76'nın geri tepme/şahlanma sorununu kolay yoldan çözebilirler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017, 23:52 
Yeni Üye

Tamam da bu tüfek bilmem kaç testten geçmedi mi?Sürekli bu durum reklam edilmiyor mu?. Belirli sayıda üretilip çok ağır koşullarda kullanılmadı mı?. Seri üretim olanlar aynı şekilde ağır koşullarda test edilmedi mi?. Nasıl bu kadar fark oluyor seri üretim ile prototipler arasında? MKE malzemeden çalan karedenizli müteahhit gibi mi iş yapıyor?
Prototipler ile seri üretim arasında malzeme farkı yok ki zaten hangi malzeme kullanılarak yapılacağı belli silahın. Ayrıca aynı testler seri üretim teslimatlarında da yapılıyor, bu konuda bir sorun olsa testler yapılırken belli olurdu. Kısaca malzeme aynı malzeme, test aynı test silahta bir fark yok biraz kişiye göre değişen bir durum.

Alıntı:
Bu sadece tek yerden değil tüfeği inceleme ve atma şansı bulmuş birden çok kişiden gelen bir yorum. Özellikle sergi modeli ile orduya verilen modelleri arasındaki malzeme kalitesi ve yüzey işlemleri arasında dağlar kadar fark olduğu bu sayfa üzerinde birden fazla kullanıcı tarafından yazılmıştı. İlk kez duyulan bir şey değil kısaca. Daha son yayınlanan resmi tanıtım videosunda dahi tüfeğin dipçiği seri atışta ateşleyen JÖH personelinin omzunda açılıyordu. malzeme ve üretim kalitesi olarak dünyada HK ile aynı seviyede olan askeri silah üreticisi sayısı bir elin parmağını geçmez ama MKE den bunca yıl ve üretim tecrübesinden sonra daha iyi bir performans bekleniyordu hali ile ama klasik MKE liğini yaptı. Ağırlık olarak ise 7.62 türdeşlerine göre pek ağır değil ama bu tüfeği standart piyadenin taşıyacağını hesaba kadarsak 5.56 modellerde göre daha hantal ve ağır kalacağı aşikar...
Mesela burada da aynı şey denilmiş ama sergi modeli ile orduya verilen arasında fark olması çok zor varsa bile ordudaki daha iyi durumdadır, çünkü sergi silahları zaten aynı parçalardan yapılıyor. Atıyorum 100 tane silah yapılırken 2 tane de fuar için yapılıyor. Hatta bazen eski silahlar fuar silahlarına çevrilebiliyor. Fuarlarda güzel görünmesinin sebebi fuardan önce bakım yapılmasıdır :)

Alıntı:
Malzemeden çalan karadenizli müteahit , teknik üniversite bitirince MKE de çalışıyor ve aynı haltı yiyor evet, zaten ülkenin sorunu bu zihniyet değil mi?
Aynı MKE bu silahı saçma sapan bir şekilde lanse etmedi mi ? Lanse eden fabrika müdür silahın planlarını satmaya çalışırken yakalanmadı mı ?
Bu kurumda tedarikten sorumlu adamında "boşver istediklerini değil ucuz olanı alalım" kafasında çalışmadığını söyleyebilir miyiz?
Çok önyargılı bir yorum olmuş. MKE Kurumu ne istenirse onu alır, kamu kurumu olduğu için "istenileni" ihaleyle en ucuz fiyatı verenden alır. Öyle boşver istediklerini değil öbürünü alalım deme şansı yok zaten, SSM kontrolünde olan bir proje MPT-76.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017, 23:57 
Akıncılar

MKE'nin kimsede olmayan kalite ve evsafta makine parkı var. Benim diyen Amerikalı silahçının parası yetip alamadığı tezgahı alıp koyabiliyor. Filek hatları keza. Kullandığı kesme sıvısı dahi piyasadaki en iyisi.

Buna rağmen nasıl bu garip işler çıkıyor anlamak kolay değil.

5,56 fişek hattını mesela, gayet iyi yaptırdılar. Otomasyonlu hat. El değmiyor. Sarfın en iyisi. Nasıl dandik mermi çıkar bilemiyorum. Ama çıkıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2017, 00:01 
Yeni Üye

Söylendiğine göre, Fn Scar-H 7.62x51 kalibre olmasına rağmen sınıfının en az geri tepmeye sahip piyade tüfeği imiş. Geri tepmesinin az olmasında özel dizayn alev gizleyenin önemli payı olduğu düşünülüyor. Bizim mühendislere tüyo; Scar-H benzeri bir alev gizleyenle belki de MPT-76'nın geri tepme/şahlanma sorununu kolay yoldan çözebilirler.
Açık uçlu olanı diyorsanız asker pek tutmuyor diye biliyorum açık uçlu olduğu için, sağa sola takılır falan diye düşünüyorlar sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2017, 00:58 
Süvariler

Alıntı:
MKE'nin kimsede olmayan kalite ve evsafta makine parkı var. Benim diyen Amerikalı silahçının parası yetip alamadığı tezgahı alıp koyabiliyor. Filek hatları keza. Kullandığı kesme sıvısı dahi piyasadaki en iyisi.

Buna rağmen nasıl bu garip işler çıkıyor anlamak kolay değil.

5,56 fişek hattını mesela, gayet iyi yaptırdılar. Otomasyonlu hat. El değmiyor. Sarfın en iyisi. Nasıl dandik mermi çıkar bilemiyorum. Ama çıkıyor.
:D Ben de memurum gerçi de, memurları da tam otomatik olanlarından seçerlerse dandik mermi çıkmaz herhalde!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2017, 01:18 
Süvariler

Murphy kanunlarına otomasyon falan da işlemiyor demek ki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2017, 14:18 
Üye

Alıntı:
kamu kurumu olduğu için "istenileni" ihaleyle en ucuz fiyatı verenden alır.
Devlet ihale kanununda en ucuz fiyat diye bir madde yok. Ekonomiklik,verimlilik bir sürü kıstas var. Tabi günümüzde kim hipler kanunu...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2017, 22:36 
Süvariler

Türkiyede sistem nasıl işliyor bilmem ama Almaya, Avusturya, Hollanda ve Fransa da Fabrika yada atölyede müessesenin en iyi elemanları Kalite Kontrolünde çalışır en iyi parayı onlar kazanır ve hiçkimseye bağlı değildirler, pozisyonu kaybetmemek içinde hiç kimsenin gözünün yaşına bakmazlar, kalite kontrolünde bir birim çok hata yaparsa o birim değişir. Bu nedenle bütün ürünler eşit kaliteyi yakalar. Anlaşılan MKEK de işler hatır gönül usulü gidiyor.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017, 00:37 
Süvariler

Türkiyede sistem nasıl işliyor bilmem ama Almaya, Avusturya, Hollanda ve Fransa da Fabrika yada atölyede müessesenin en iyi elemanları Kalite Kontrolünde çalışır en iyi parayı onlar kazanır ve hiçkimseye bağlı değildirler, pozisyonu kaybetmemek içinde hiç kimsenin gözünün yaşına bakmazlar, kalite kontrolünde bir birim çok hata yaparsa o birim değişir. Bu nedenle bütün ürünler eşit kaliteyi yakalar. Anlaşılan MKEK de işler hatır gönül usulü gidiyor.
Arkadaşımız güzel noktaya temas etti. Ben de çoğunlukla bilinmeyen bir uygulamayı hatırlatmak istiyorum.

Efendim Cumhuriyetin kuruluş yıllarında, en hızlı şekilde kalkınma modeli olarak tercih edilen 'Devletçi, Kamucu, Karma Ekonomik Modelin bir gereği de aynen özel teşebbüsler de olduğu gibi; ücretlerin tespitinde -işin mahiyetine göre- serbestlik prensibine dayanıyordu. Yani Kamu iktisadi Teşebbüsleri; iktisadın icaplarına göre yönetiliyordu. Sonradan bu uygulama terk dilerek -güya- standartlaşmaya gidildi. Bu vaziyet, KİT dediğimiz Kamu İktisadi Teşebbüsleri' nin aynen devlet dairesi hüviyetine bürünmesine neden olmuştur. Oysa ki devlet, aynen özel teşebbüsler de olduğu şekli ile sanayi tesisi işletiyordu. Bir süre sonra bu yanlış uygulamanın üstüne popülist uygulamalar, kendi partisinden olanları kayırmalar, iş bilmeyen ehliyetsiz insanları işe almalar ve iş bilmez dostları yönetici olarak atamalar da eklenince; KİT' ler verimsiz çalıştırılan sanayi tesisleri haline dönüşüverdi. Bu verimsizlik ise sonra ki dönemin Küreselci-Liberal hükumetleri için bahane olmuştur. Ölmüş eşek fiyatına devlet malını satanlar; sanki çok güzel bir iş yapıyorlarmış gibi, onu da övünç kaynağı haline getirmişlerdir. Örneğin dönemin Başbakanı Tansu ÇİLLER '' Son Sosyalist Devleti de Yıktık'' diyebilecek kadar zıvanadan çıkmıştı. Dün gibi hatırlarız... AKP Hükumetleri ise mevcut yanlışları düzelteceği yerde; elde kalan en stratejik kurumları '' Babalar gibi sattı (!)'' Mekanları cennet olmasın -diyoruz.

Bizim ilham kaynağımız; doğrudan doğruya, Türk milletinin vicdanı olmuştur.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017, 08:50 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Arkadaşımız güzel noktaya temas etti. Ben de çoğunlukla bilinmeyen bir uygulamayı hatırlatmak istiyorum.

Efendim Cumhuriyetin kuruluş yıllarında, en hızlı şekilde kalkınma modeli olarak tercih edilen 'Devletçi, Kamucu, Karma Ekonomik Modelin bir gereği de aynen özel teşebbüsler de olduğu gibi; ücretlerin tespitinde -işin mahiyetine göre- serbestlik prensibine dayanıyordu. Yani Kamu iktisadi Teşebbüsleri; iktisadın icaplarına göre yönetiliyordu. Sonradan bu uygulama terk dilerek -güya- standartlaşmaya gidildi. Bu vaziyet, KİT dediğimiz Kamu İktisadi Teşebbüsleri' nin aynen devlet dairesi hüviyetine bürünmesine neden olmuştur. Oysa ki devlet, aynen özel teşebbüsler de olduğu şekli ile sanayi tesisi işletiyordu. Bir süre sonra bu yanlış uygulamanın üstüne popülist uygulamalar, kendi partisinden olanları kayırmalar, iş bilmeyen ehliyetsiz insanları işe almalar ve iş bilmez dostları yönetici olarak atamalar da eklenince; KİT' ler verimsiz çalıştırılan sanayi tesisleri haline dönüşüverdi. Bu verimsizlik ise sonra ki dönemin Küreselci-Liberal hükumetleri için bahane olmuştur. Ölmüş eşek fiyatına devlet malını satanlar; sanki çok güzel bir iş yapıyorlarmış gibi, onu da övünç kaynağı haline getirmişlerdir. Örneğin dönemin Başbakanı Tansu ÇİLLER '' Son Sosyalist Devleti de Yıktık'' diyebilecek kadar zıvanadan çıkmıştı. Dün gibi hatırlarız... AKP Hükumetleri ise mevcut yanlışları düzelteceği yerde; elde kalan en stratejik kurumları '' Babalar gibi sattı (!)'' Mekanları cennet olmasın -diyoruz.
KİT mantalitesi ister istemez verimsizliğe, kötü idareye, yozlaşmaya yol açar. Sadece bizde değil ezici çoğunlukla tüm dünyada aynı sonucu vermiştir KİT'ler. Alman disiplini bile KİT yozlaşmasının önüne geçememiştir. Ne yaparsanız yapın, bu durumu değiştiremezsiniz. Şimdiye kadar çaresi bulunamamıştır. Devasız bir derttir kamu işletmeleri.

Diğer yandan, bir işletmenin asıl değeri birikimi, tecrübesi, marka değeri, piyasa hakimiyeti ve geleneğidir. Bunlar memur kafası ile olacak işler değildir. Arazisi, makina parkı vs. ise ikincil önemdedir. Eğer bir KİT özel sektöre devrolduktan sonra gerçek bir işletme, marka değeri haline gelmişse, dünya piyasalarında tutunabilmişse; satış bedavaya bile yapılmış olsa yine de büyük yarar sağlanmış demektir.

Bu çerçevede kesinlikle MKE'nin de özelleştirlmesi millet menfaatinedir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017, 10:49 
Süvariler

Ben stratejik tesislerin devlet eliyle işletilmesi taraftarıyım. Mesela bir Telekom' un özelleştirilmesine kökten karşıydım. Türkiye' nin iletişim altyapısını gittiler -üstelik kelepir fiyatına- Lübnan' lı Hariri ailesine devrettiler. Onlar da gitti CEO olarak bir İngilizi getirip şirketin başına oturttu! Ne kadar yanlış işler... Sadece şu özelleştirme hikayesi mercek altına alınabilmiş olsaydı; çoğu kişinin kellesi giderdi. Ömür boyu zindanlardan çıkamazlardı. Demek ki devletin, denetim mekanizması da işletilemiyor. Bilerek, isteyerek, planlayarak... Ondan hiç şüphe yok. Talan anlayışının olduğu yerde hiç bir hastalığın dermanını bulamazsınız. Çünkü karakterler yozlaşmıştır, insan yozlaşmıştır. Ne yazık ki yoz bir kültürle yetiştirilmiş, yozlaşmış insanlar tarafından yönetildik. Atatürk sonrası dönem budur...

MKE' nin elden geçirilmesi gerektiğine tamamen katılıyorum. Ancak özelleştirilerek devredilmesine tümden karşıyım. Ver kurtul anlayışıyla elimizde ki en stratejik tesisi de devredersek, bu işin sonu nereye varır! Peki bir vakıf işletmesi olan TAI, Roketsan veya Havelsan niye aynı sıkıntıları yaşamıyor? demek ki çaresi bellidir. Ayrıca, MKE üzerine hesaplar yapıldığını da anlayabiliyoruz. Zaten bir dönem MKE özelleştirilecek şirketler listesindeydi. Yoğun tepkiler üzerine geri adım atmışlardır.

Kısacası '' her şeyi satıp savalım, devleti küçültelim!'' anlayışı anlayış değildir. Bu söylemlerin arkasında ki hinliklerin nerelere vardığını çok iyi biliyoruz. Ancak genel olarak vatandaşlar bilmiyor. ''Memur Zihniyeti'' denildiği zaman, insanların tüyleri diken diken oluyor. Zaten memuriyeti de kaldıracaklar... Kısacası milletimiz, büyük bir kazık yemeden aklı başına gelmeyecek (!) Gelmiyor da...

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017, 11:27 
Süvariler

İşin ilginci Telekom özelinde öyle aman aman bir verimlilik veya teknoloji artışı sağlanamadı. Özelleştirmenin lehinde olan ana argümanlar bunlar. Madem bunlar olmayacaktı faturaları bari devlete öderdik 3-5 katkımız olurdu. Sene 2017 kullandığımız internet ortada. Halen adsl seviyesinde interneti data kotasıyla (AKN) fahiş fiyata alıyoruz. İşin stratejik yönünü adamların tüm iletişimini dinlemelerini falan söylemiyorum bile.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017, 12:13 
Üye

Özelleştirme denmez ona "profesyonelleşme" denir. Şirketin hak ve hürriyeti senin elinde olur ama kadro devinimi sağlayabilecek bir yapıyı oturtursun. Su işlerinden adamı tutup oraya atama şansın olmaz. Oraya memur sokmazsın.
Alanında başarılı isimler her zaman belli mevkilerde uzun süre çalışıp orayı belirli bir seviyede tutabilmiş insanlardır. Eğer kendi kurumunda bunu yakalayamamışsan kadro devinimi zorunludur ki 3-5 sene içinde bi cacık olup olmayacağı belli olur.
Ben devletin hemen hiçbir kurumunda ciddiyet görmüyorum. İşler hep hatır gönül tanıdık üstüne.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017, 16:07 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İşin ilginci Telekom özelinde öyle aman aman bir verimlilik veya teknoloji artışı sağlanamadı. Özelleştirmenin lehinde olan ana argümanlar bunlar. Madem bunlar olmayacaktı faturaları bari devlete öderdik 3-5 katkımız olurdu. Sene 2017 kullandığımız internet ortada. Halen adsl seviyesinde interneti data kotasıyla (AKN) fahiş fiyata alıyoruz. İşin stratejik yönünü adamların tüm iletişimini dinlemelerini falan söylemiyorum bile.
Telekom altyapı açısından bir nevi tekel konumunda. Tekel oluşu tam anlamıyla kırılmış değil. Tam olarak serbest rekabet şartları olsaydı o hantal yapısını koruyamazdı.

Gelişimin sırrı= özel sektör+ rekabet

KİT + Tekel = felaket

Özelleştirme politikaları uygulamak kolay değildir. Devlet içinde yuvalanmış çok sayıda çıkar grubu korkunç bir direnç gösterecektir. Tezgahın bozulması işlerine gelmeyecektir. Diğer yandan hükümetler de eğilim olarak özelleştirmeden hoşlanmaz çünkü yandaşlarına iş vermek ve beslemek zorundadırlar.

Arkadaşlar hiçbir şahsi çıkar güdüsü olmadan tüm samimiyetimle söylüyorum, kamu işletmeciliği ve sosyalist politikalar tüm dünyada felaketle sonuçlanmıştır. Şimdiye kadar bir ilacı da bulunamamıştır. Şöyle olsa, böyle yapılsa demekle bir yere varılamaz. O sistem öyle sonuç veriyor ve yapılacak da bir şey olmuyor.

Bu sebeple hem MKE hem de diğer kamu ve vakıf kuruluşlarının özelleştirilmesi hayati derecede önemlidir. Uzun vadede bunlar dünya çapında üretici güçler olmaya adaydır. MKE niçin bir HK veya FN olamasın? Türkiye nispeten ucuz işçilik ve eğitimli/yüksek insan kalitesi ile şanslı konumdadır şu anda. Batı ülkeleri kaliteli üretim yapsa da yüksek ücretler maliyetleri artırmaktadır. Doğu ülkelerinin çoğu ise kaliteli üretim yapacak bir altyapıdan yoksundur. Biz bu noktada şanslıyız.

Tabii ki, özelleştirme deyince milli sermayeden bahsettiğimi söylemeye gerek yok. Kritik tesisler yabancılara satılmamalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017, 17:13 
Süvariler

Katılmıyorum. Devletçilik, az zaman çok ve büyük işler başarmanın yöntemidir. Özelleştirilince her şey güzel olacak diye bir şey yoktur. SEKA örneği ortadadır. Adamlar aldıktan sonra fabrikayı kapatmışlardı!

Diyelim ki MKE özelleştirildi, en kritik dakikada sahibi tezgahları satıp şirketi tasfiyeye sokarsa ne olacak? Memleketin istikbali her hangi bir müsrif tüccarın eline bırakılır mı...!?

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017, 18:53 
Üye

Tekelleşme ortadan kalkarsa kapatılan 1 şirketin yerini yenisi alır. Ama mevcut durumda MKE ile eşit şartlarda rekabet edebiliyor mu özel şirketler?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017, 19:17 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Konu başlığı MPT. Konu dışına çıkmamaya özen gösterin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017, 22:10 
Yeni Üye

Tekelleşme ortadan kalkarsa kapatılan 1 şirketin yerini yenisi alır. Ama mevcut durumda MKE ile eşit şartlarda rekabet edebiliyor mu özel şirketler?
Etmemeleri için şu anda bir neden yok, kendi silahlarını üretip ihalelere katılma hakları var artık. Haberi burda http://www.cnnturk.com/turkiye/milli-sa ... kaldirildi

Bu haberden benim anladığım bu yanlış anlamıyorumdur umarım.

MKE'den daha güvenilir, kaliteli, uygun vs. yaparlarsa ordu alımı onlardan yapabilir. MPT-76 zaten 3 firmaya bölünmüş durumda. Gerçi MKE'den başka teslimat yapan yok henüz sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2017, 12:22 
Süvariler

Alıntı:
Etmemeleri için şu anda bir neden yok, kendi silahlarını üretip ihalelere katılma hakları var artık. Haberi burda http://www.cnnturk.com/turkiye/milli-sa ... kaldirildi

MKE'den daha güvenilir, kaliteli, uygun vs. yaparlarsa ordu alımı onlardan yapabilir. MPT-76 zaten 3 firmaya bölünmüş durumda. Gerçi MKE'den başka teslimat yapan yok henüz sanırım.
Sayın oraun, sanırım MKEK içinden haber alabiliyorsunuz. O halde size soruyorum, sizce MKEK'teki temel sorun nedir? Önerileriniz var mı bu sorunla ilgili olarak?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2017, 14:00 
Süvariler

Alıntı:

Peki ordu ya da polis MKE dışında başka bir yerden mühimmat alıyor mu ya da alabiliyor mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2017, 17:23 
Site Başkanı

Peki ordu ya da polis MKE dışında başka bir yerden mühimmat alıyor mu ya da alabiliyor mu?
HK dan 5.56 mm M885A1 tipi 5.56 mm alıyorlardı gayet, yine MKE nin ürettiği 7.62 NATO fişeklerini keskin nişancı tüfekleri için daha iyi balistik performans sağlayan türevlerini Fin Sako gibi kuruluşlardan da tedarik ediyorlar 8.6 mm (.338 Lapua Magnum) ve 12.7 mm (50. BMG) içinde keza öyle...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2017, 20:52 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

HK dan 5.56 mm M885A1 tipi 5.56 mm alıyorlardı gayet, yine MKE nin ürettiği 7.62 NATO fişeklerini keskin nişancı tüfekleri için daha iyi balistik performans sağlayan türevlerini Fin Sako gibi kuruluşlardan da tedarik ediyorlar 8.6 mm (.338 Lapua Magnum) ve 12.7 mm (50. BMG) içinde keza öyle...
Sn. Deno hocam yurt dışı alım yapıldığı zaten malum ama yurt içi ufak ufak da olsa fişek barut vb basit mühimmat üretimi ve tedariği konusunda MKE harici bir oluşuma gidip kendi ihtiyaç kalemleri doğrultusunda TSK'nın kurum içerisinde bir üretime başlama konusunda fikir/ihtimal olmuş olsa bu durum Tepe kadrolar açısından nasıl karşılanır/değerlendirilirdi?

Böyle bir düşünceleri şimdiye kadar oldu mu? bir fikriniz var mı?

Böyle bir oluşum olmuş olsa idi şuanda bulunduğumuz noktadan daha farklı bir konumda olmazmıydık?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2017, 23:36 
Süvariler

Alıntı:
Katılmıyorum. Devletçilik, az zaman çok ve büyük işler başarmanın yöntemidir. Özelleştirilince her şey güzel olacak diye bir şey yoktur. SEKA örneği ortadadır. Adamlar aldıktan sonra fabrikayı kapatmışlardı!

Diyelim ki MKE özelleştirildi, en kritik dakikada sahibi tezgahları satıp şirketi tasfiyeye sokarsa ne olacak? Memleketin istikbali her hangi bir müsrif tüccarın eline bırakılır mı...!?
Katılıyorum.

Örnek vereyim... bize Özelleştirmeyi önerenler şu sıralar kendileri Stratejik kurumları yabancı sermayeye satmamak için kanun çıkarmak üzereler.

Mesela Almanya....Almanyada Kuka Robot Firmasının Çinlilere satılması çok tepki topladı.
Satmadan önce Kukanın Askeri bölümü Firmadan ayrılsada ABD nin karşı çıkmaması için izin talebinde bulunulmuşdu, çünkü Kuka F35 Uçağı projesinde montaj hatındaki bazı ekipmanlarıda sağlamakta idi. http://www.capital.de/themen/washington ... -deal.html

Ayrıca çeşitli askeri araçların otomasyonu servolarını filanda yapıyordu arazisindeki test alanında Leopard ve Puma da görmüşdüm şahsen.
Bu bölümü Şirektden ayrılıp sonra satılsada Alman Hukümetininin tepkisini çekti.

Gelecekde Stratejik öneme sahip Şirketlerin yabancı sermayeye satışının önlenmesi için bu çarşamba yasa çıkaracak !

http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/w ... 02354.html

Halbuki birzamanlar (70 lerin sonu ) İmf tarafından Alman saksonya Eyaletinin başbakanı TürkiyeyI idare etmesi için atamışlardı aklımda kalan herifin bize Kapitalist sistemin serbest piyasanın hertürlü melanetini yamamaya çalışma çabaları varmış... Kabul görmemiş tab.

Mkek nin Devletde kalması ülkenin menfatine tabi am üretimi bei Özelleştirilince dentine tabi tutabiliriz, Mesela Katie kontrolü özel teşebüsse yükleyip gözden kaçırılan hatalarda şirkete ceza yükleme yoluyla... öte yandan gelecekde Ülkenin SubaylarınI yetiştirmesi için Erhan Afyoncu gibi bir...teslim ediyoruz, ordun yok oluyor Mühimatın ve Silahın sağlam olsa ne olur ?

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2017, 23:17 
Üye

Resim
Resim
Resim
Kaynak Sayın: https://twitter.com/AtacangenKur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2017, 02:20 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Off yine çıktı 5.56 sözde MPT'nin kardeşi tüfek. He canım he, tetik korkuluğunu ve kundağı şekil yapınca canı gönülden inandırk buna.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2017, 07:54 
Yeni Üye

Bütün bunlara izin veren maalesef gerekli Halkla İlişkiler çalışması yapmayan ordumuz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2017, 16:47 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2017, 18:43 
Üye

Alıntı:
Konu dışı olacak ama Silahtan ayrı olarak bi sosyal medya gerçeği göze çarpıyor.Herif adamıin fotosunu çalıyor üstüne bide kendi sayfasının amblemini koyuyor nasıl bi yüzsüzlük çözemedim.Hesabında kaç bin takipçisi var valla şaka gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2017, 19:57 
Yeni Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2017, 20:08 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Son iki fotoğraftaki MPT-55
Ciddi olamazsınız hocam. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2017, 20:15 
Yeni Üye

Ciddi olamazsınız hocam. :)
Valla direk fotoğrafı görüp yazdım sonraki yorumlara bakmadım :D Seri üretime geçmiş bu arada, Milli Savunma Bakanının korumaları kullanıyor MPT-55'leri fotoğrafları falan var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2017, 20:39 
Site Başkanı

Valla direk fotoğrafı görüp yazdım sonraki yorumlara bakmadım :D Seri üretime geçmiş bu arada, Milli Savunma Bakanının korumaları kullanıyor MPT-55'leri fotoğrafları falan var.
Biraz MKE reklamı olsun diye alındılardı. Çok ciddi sayılar yada toplu kullanımı söz konusu değil şu anda

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3446 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 165 66 67 68 69 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: