TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 21 Kas 2017, 01:43

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 178 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2014, 22:01 
Üye

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Acaba büyüklerimiz Japonya ile denizaltı yapım ortaklığı düşünmüş müdür.? Çünkü Avustralya Japonya ile bu tür bir proje geliştiriyor.Aslında bu gemiler 3000 ton üzerinde olması nedeniyle bizim isterlerimize daha uygun gibi duruyor.Almanların son yaptıklarından sonra Almanlara karşı bir nefret uyanmaya başladı bende.Tamam güzel işler yapıyorlar ama sağlam müttefik değiller ve üsütüne üstlük küstahlaşmaya başladılar,sanki elimiz onlara mahkummuş gibi.Japonların soryu denizaltıları ve sahip oldukları özellikler bence daha iyi gibi,en son aip sistemlerini değişmeye karar verdiler.modernize edecekler.Yeni bir teknoloji ile batarya güçlerini artıracaklar ve bu teknikle su altında daha uzun süre kalma yeteneğine kavuşmuş olacaklar.(stirling sistemini bırakacaklar).Belki anlaşılırsa daha çok teknoloji kazanımı da elde edebiliriz.şu an Japonlar ekoonomilerinin olumsuzluğu nedeni ile silah imalatıda dahil bir çok konuda yabancılarla iş yapmak istiyor.Bu bizim için bir fırsat olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2014, 11:44 
Akıncılar

Arkadaşlar Yunanlıların düştüğü komik halden elbette keyif aldım ama bu denizaltıdan biz de sipariş etmedik mi? Hem de 6 tane? Açı sorunu ve diğer sorunlar çözüldü mi aradan geçen sürede?

Ben bu işlerden anlamıyorum. Fakat tarihten anlarım. Abdülhamit zamanında Yunanlılar denizaltı aldı diye telaşlanıp, yine prototip aşamasındaki denizaltıları almıştık ama elimizde patlamıştı. Umarım aynısı olmaz...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2014, 01:13 
Akıncılar

Hocam bahsettiğin konuda yunanlılar " prototip " sahibi oldular , aynı dönemde G.Kore 3+6 adetlik bir sipariş verdi ve ikinci pakette hizmete girmeye başladı , yine Portekizin bir 214 olan denebilecek U-209PN leride hizmete girdi ,
kısaca bizim gemiler için inşa ve donatım hususunda gereken tecrübeler zaten canlı canlı yaşanmış durumda .

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2014, 01:20 
Akıncılar

Burada ilginç olan, nerede ise bir asırdır bu işi yapan Alman çuvalladı. Sonra nasıl toparladığı muamma. Hiç bir teknik bilgi yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2014, 01:25 
Akıncılar

Burada ilginç olan, nerede ise bir asırdır bu işi yapan Alman çuvalladı. Sonra nasıl toparladığı muamma. Hiç bir teknik bilgi yok.

Hocam Alman gerçekten çuvalladımı , yoksa sınıfının ilk gemisi olan bir nanede çıkması muhtemel ve çıkan problemler yunan yaygarası ile çuvallama algısımı oluşturdu ?

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2014, 01:37 
Akıncılar

Ben Yunan yaygarasına hiç inanmadım yani kastedilen anlamı ile inanmadım. Doğaldır, şartları falan, konuyu kullanmıştır ama esas derdi teknelerdi. Ortada sorun vardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2014, 01:53 
Akıncılar

Açıkcası benim bir bilgim yok bende merak ettiğim için sadece sordum zaten , ama galiba evvel yazılan Alman bir şekilde halletti ve teknik bir açıklamada yapmadılar konusu esas olan ,
belki ileride Alman kaynaklarından objektif olarak gerçek sorunlar neydi ne değildi ve nasıl halledildi ortaya çıkar , ama en azından bu sınıf için neyi yapmamaları gerektiğini iyi biliyorlar denilebilir herhalde .

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2014, 02:07 
Akıncılar

Kesinlikle, söylediklerin çok doğru. Zaman bu olayın ayrıntılarını ortaya döker. Böyle bir tekneye Yunan Deniz kuvvetlerinde kimse imza atmaz. Atan adam ya rüşvet yemiştir yada akıl almaz baskı görmüştür.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2014, 02:18 
Akıncılar

biraz işkembeden sallamak gibi olacak teknik olarak ama ,
konu bir denizaltı belki hata yapmanın yada yaptığın hatayı telafi etmenin en zor olduğu platform bu naneler , acaba Papanikolis kaba tabirle bir topal ördek olabilirmi , sadece olması envanterde görünmesi olmamasından daha iyidir şeklinde olduğu kadar düzelmiş olarak !

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2014, 02:27 
Akıncılar

Bilemiyoruz, adamın Alman'la karma karışık para hesabı var. Onların yansımaları bu olaya nasıl oldu mechul. Sorunları giderilmiş dendi, buna inamak zorundayız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Haz 2017, 16:15 
Süvariler

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Haz 2017, 16:20 
Akıncılar

Yanlardakiler "conformal phased array sonar" galiba değil mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Haz 2017, 16:48 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Yanlardakiler "conformal phased array sonar" galiba değil mi?
Makettekiler Flank Array Sonar (FAS). Artık Expanded Flank Array Sonar (EFAS)lar yerini alıyor."Conformal Phased" array sonarı nasıl bir şeydir ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Haz 2017, 16:50 
Akıncılar

Ne olacak, tamamen benim terimleri çorba etmem. "Flank Array" tabi.

"Expanded" nedir? Dizinin boyu ve dolayısı ile çözünürlüğü mü "expand" eden?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Haz 2017, 17:16 
Üye

Madem ki 2030 larda göreve başlıyacak bir denizaltı'yı tasarlıyoruz . Kuvvetin denizaltılardan kara hedefleri için seyir füzesi atma yeteneği kazanmak gibi bir düşüncesi varmıki ? VLS olucakmı bu denizaltında GEZGİN füzesi vs. için

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2017, 02:50 
Üye

MİLDEN'in boyutları hakkında bilgimiz var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2017, 08:37 
Uzaklaştırıldı

Sanırım vl füze kabiliyeti yok bu kötü oldu. İngiliz denizaltılarını andırıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2017, 16:59 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim
Fotoğrafta sol köşe de "Denize inişe 816 gün kaldı" diyor ? 4 Sene ha ben yaşlandım artık. :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2017, 21:14 
Üye

İlk planda olmasa bile bu modelden üretildikten sonra aynı modelin uzatılmış vls eklenmiş modelinide üretmeyi planlayabilirler. Özellikle mevcut hükümetin savunma konseptinden çıkmasından sonra büyük ihtimal gündeme gelecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2017, 21:39 
Üye

Torpidodan atılabilecek şekilde bir deniz-kara füzesi düşünülmüştür belki de? Konuşulmuştu sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2017, 23:43 
Üye

Torpidodan atılabilecek şekilde bir deniz-kara füzesi düşünülmüştür belki de? Konuşulmuştu sanırım.
O da mümkün ancak adetsel olarak torpidolar ile güdümlü füzelerden kaç adet depolanabilir ve yeterlimidir bilinmez. Ancak teknenin boyu biraz daha arttırılıp vls sistemi eklenirse en azından hatırı sayılır miktarda kara taarruz mühimatı taşıyabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2017, 23:49 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Fotoğrafta sol köşe de "Denize inişe 816 gün kaldı" diyor ? 4 Sene ha ben yaşlandım artık. :D
Hocam 1 satır yazıya bu kadar yanlış bilgiyi nasıl sığdırdın ya? (:

En son jumanji35 tarafından 17 Haz 2017, 02:03 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2017, 23:59 
Üye

O da mümkün ancak adetsel olarak torpidolar ile güdümlü füzelerden kaç adet depolanabilir ve yeterlimidir bilinmez. Ancak teknenin boyu biraz daha arttırılıp vls sistemi eklenirse en azından hatırı sayılır miktarda kara taarruz mühimatı taşıyabilir.
[/quote]

Dediğinize katılıyorum , sadece torpido tüpünden atılacak füze ile kara hedeflerini vururuz diye düşünülüyor ise , deniz hedeflerine karşı torpido sayısı azalacak .Madem yapıyoruz neden ileriyi düşünüp vls eklemiyoruz .Denizaltıyı üretiriz sonrada ya bu iyi oldu ama keşke vls ekleyipde seyir füzeside koysakdık diyecekler. bizim işimiz bu hep günü kurtaracak çözümler üretiyoruz . Bu denizaltının üretilmesi bile bir başarı olacak bizim için , kesinlikle küçümsemiyorum ama, yukarıda yazdığımıda söyleyecekler bence ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2017, 00:43 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2017, 03:11 
Süvariler

Bana U209, U212, U214 lere göre arkası çok daha uzun geldi, sank çift sıra halinde toplamda 10 tüp sığarmış gibime geldi.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2017, 07:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Şimdi biz maket üzerinden bu kadar yorum yapıyoruz da, bakalım ortaya çıkacak gemi böyle mi olacak? Altay'ın ilk resimleri ilk protototip arasında dünya kadar fark vardı, sonra AHT çıktı, bakalım son ürün nasıl olacak. Bunda da çok şey değişecektir. Biz ülke olarak füze roket teknolojisine bu kadar yoğunlaşmışken muhtemelen bu gemide de iyi bir füze kabiliyeti olur diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2017, 09:34 
Uzaklaştırıldı

Tahminim denizaltıdan vls füze atma kabiliyeti gemilerden atmaya göre kolay değil. Ki biz gemi vls si bile yapmadık henüz.

O füzenin o vlsden ayrılması var kovanla deniz yüzeyine çıkışı sonra denizden yükselişi var o boşalan vls gözünün su dolması var onun dışarıya tahriki var var oğlu var . Ha yüzeye çıkar atar geri iner diyorsanız o olurda düşman karasularında denizaltının kendi öz güvenliği için ne kadar doğru olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2017, 09:36 
Süvariler

Bu gemi dizaynina baktığımızda yelken kisminin onde olmasi ve beri kismin uzun kalmasi bana bir SBN gibi olmasa da konvansiyonel anlamda basit de olsa belki 6 ... kadar VLS hucresinin olabilecegi. Fakat gerek mini sub kismi gerek ana govde yuksekligi su anki mevcut tip-214'ler kadarsa VLS sigmaz gibi , o da ayri bir negat durum. Fransiz tasarimlarina mi benziyor sanki ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2017, 10:21 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Çok da şey etmeyiniz VLS yokmuş diye. Negatifliği nerede diye sorsak hayatınızda denizaltı görmeden sallama mazeretler üretmeyiniz.

Tomahawk botunda ki füze 533mmlik tüpe sığar.
İsrail Tip 209larıda 6 tane 533mmlik+4 tane de 650mm lik torpido tüpü bulunur.
Dikey lancer yapmak çok maliyetli ve denizaltının ömrünü erken tüketen bir durum iken ekstra torpidoya yer bulmak, hacim oluşturmak daha ekonomik ve çözülmesi daha kolay bir durumdur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2017, 10:50 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Forumda bir arkadaş yazmıştı, kim hatırlamıyorum ama fikri güzeldi; füze torpido tüpünden atılır, füze bir müddet torpido gibi gider sonra sabuntundan (ya da adı her neyse) ayrılır ve yüzeye çıkar. Boylece denizaltının konumu belli olmaz diye. Teknik olarak mümkündür diye düşünüyorum ama maliyeti ne kadar arttırır bilemiyorum. Ben yukarıda da yazdığım gibi bu denizaltının illaki füze kabiliyeti olacağını düşünüyorum ama vls ile olur ama torpido tüpünden atılır.... Bu kadar füze - roket çalışmamız varken aksini düşünemiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2017, 10:56 
Uzaklaştırıldı

Çok da şey etmeyiniz VLS yokmuş diye. Negatifliği nerede diye sorsak hayatınızda denizaltı görmeden sallama mazeretler üretmeyiniz.

Tomahawk botunda ki füze 533mmlik tüpe sığar.
İsrail Tip 209larıda 6 tane 533mmlik+4 tane de 650mm lik torpido tüpü bulunur.
Dikey lancer yapmak çok maliyetli ve denizaltının ömrünü erken tüketen bir durum iken ekstra torpidoya yer bulmak, hacim oluşturmak daha ekonomik ve çözülmesi daha kolay bir durumdur.
Denizci abim isterse denizaltının ömrünü yarıya düşürsün yinede itinayla üstüne gitmemiz gereken bir teknoloji. Çünkü nükleer başlıklı füze taşıyabilen nükleer tahrikli denizaltılar dünyanın en tehlikeli silahıdır.

Bir ülkeyi isterseniz işgal edin dümdüz edin ama onun böyle bir denizaltısı varsa okyanus ötesinde bile olsanız bir yerden çıkar ve size hiç beklemediğiniz bir anda unutulmaz bir nükleer saldırı yapabilir dibinizden . Birazda maharetli bir seyir füzesi kullanıyorsa vay halinize. Ve bunu 1 hafta sonrada 1 ay sonrada 1 yıl sonrada yapabilir.

Ben böyle bir silaha sahip bir ülkenin başka ülkeler tarafından fiili işgal edilebileceğini sanmıyorum.

Kısacası bedeli ne olursa olsun bizim bu teknolojiye ulaşmak için herşeyi yapmamız lazım. Şu an nükleer başlıklayıp tahriklemeyebiliriz ama en azından temel teknolojiye hakim olabiliriz.

Yapılamayacak bir teknoloji değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2017, 13:19 
Süvariler

Denizci abi denizalti dahi gormeden sallayip atip tutan biz cahillere, o daha iyi bilir bizi bizden :), vls lancer ve tup atis limitleri ve bu baglamda Gizlilik unsuru hakkinda da bilgi versin bir zahmet. Ayrica 2030'lu yillardan bahsediyoruz ki o zaman ki DA tasarimlari bile kimbilir nasil olacak ve VLS' yi gectim belki VLS standart olacak onun haricinde alternatif atis modlari da gelecek. Sadece TomaHawk degil en azindan DSH Helolarina karsi tedbir kisa menzil hava savunma fuzeleri ve iha harekati icin de VLS ve benzeri hususlar zaruri olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2017, 13:27 
Süvariler

Denizci abinin bahsetmis oldugu diger durumlara geginirsek evet dogrudur. Belki Israil kendi 650 mm'lik kovanlarindan torpido gibi firlatip balistikleri belki bir 5000 yd sonra su yuzeyine cikip atmosferik ateslemeyi gerceklestirmek ve gizliligini devam ettirmek istiyor da olabilir. Dibe cokmus bir denizalti da belli derinlik ve kosullarda , kitabi deger bakmak lazim , atisini yapsa bile katman alti denizalti sonarlara yakalanmadan kacis gerceklestirebilir diye dusunuyorum. Tabi yanlis anlasilmasin ne kadar derin o kadar guvenlidir diye bir husus yok. Flir, radar ve goz harici gorulmeyecek sig su harekatinda da bir denizalti belli kosullarda suustu unsurunun dibine kadar girebilir. Teknik konular bunlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2017, 16:02 
Uzaklaştırıldı

IDEF deki maketten VLS gibi bir şey olmayacağı görülüyor
Resim
Bu mil-den değil stm'nin kendi aip çözümü değilmiydi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2017, 16:37 
Süvariler

VLS kabiliyeti bence olmazsa olmaz. Hem e balistik füze atabilecek şekilde geniş bir VLS olması lazım. İkincil saldırı kabiliyeti için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2017, 17:04 
Süvariler

Alıntı:
Resim

Yukaridaki fotoğrafta projede DDS yada en azından flooded SDV (resimden muhtemelen COSMOS CE4F'in devşirmesi) olduğunu anlıyoruz, yani konvensyonal/sinsi taarruz amaçlı bir gemi; VLS vs gelecek modeller için öngörülür, şimdilik...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2017, 19:21 
Akıncılar

8 kovanlı gemının 2 kovanını oz savunma amaclı muhımatla doldursanız....Aynı anda 6 adet seyir fuzesını atabılırsınız demektır....Bu gemı kac muhımmat tasıyacak max 20 desek.....bunun bır kısmı torp. bır kısmı seyır fuzesı bır kısmı da ssm desek.......görev profılıne gore degısmekle berber 4 ssm artı 6 torp tasıyabılse gemı eder 10 mühimmat.....gerı kalan 10 seyır fuzesının 6 sını aynı anda atabılıyorsun....gerı kalan 4 unu de ıkıncı safhada atarsın.....Denızaltı gemısının boyutunu cok daha buyutmeden 214 sınıfı bır gemıyle asagı yukarı elde edılebılecek hesap bu.....yeter mı....bence gayet yeter....ılla VLS gerekmıyor....ne dersın sailor.....bu hesaba alternatıf vls koysak gemıye daha ne kazanacagız 32 hucrelı mk 41 koyacak halımız yok heralde...elde edılen hasıla 3 asagı 5 yukarı aynı olacaksa bence de varsın vls sız olsun....yeter kı AIP lı olsun ve o aıp turkıyede ıkmal edılebılır ve bakımı yapılabılır olsun....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2017, 19:39 
Üye

Çok da endişelenmemek gerek. Sonuçta bir çok büyük ülke denizaltı filolarına baktığımızda, bir kaç model i bir arada kullanıyorlar. Tek tip de çözülcek bir olay değil bu zaten. Düşünün hepsini vls li büyük denizaltı yapsak kıyılarımızda Yunanistan gibi ülkelerle savaş durumunda denizaltı avını yapmak için gereksiz olur. O yüzden tasarladıkları tarz bir tekne sessiz avcı savunma olarak kullanılır. Bu yapıldıktan sonra elimizde ki füze teknolojisine göre tekne büyütülüp kara taarruzu ağırlıklı vls li bir tekne yapılabilir. Muhtemelen de düşünülücektir.

Aynen hava kuvvetlerinde ki av önleme tfx konsepti ile hava yer ağırlıklı f35 ikilisi gibi düşünülebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2017, 00:57 
Uzaklaştırıldı

8 kovanlı gemının 2 kovanını oz savunma amaclı muhımatla doldursanız....Aynı anda 6 adet seyir fuzesını atabılırsınız demektır....Bu gemı kac muhımmat tasıyacak max 20 desek.....bunun bır kısmı torp. bır kısmı seyır fuzesı bır kısmı da ssm desek.......görev profılıne gore degısmekle berber 4 ssm artı 6 torp tasıyabılse gemı eder 10 mühimmat.....gerı kalan 10 seyır fuzesının 6 sını aynı anda atabılıyorsun....gerı kalan 4 unu de ıkıncı safhada atarsın.....Denızaltı gemısının boyutunu cok daha buyutmeden 214 sınıfı bır gemıyle asagı yukarı elde edılebılecek hesap bu.....yeter mı....bence gayet yeter....ılla VLS gerekmıyor....ne dersın sailor.....bu hesaba alternatıf vls koysak gemıye daha ne kazanacagız 32 hucrelı mk 41 koyacak halımız yok heralde...elde edılen hasıla 3 asagı 5 yukarı aynı olacaksa bence de varsın vls sız olsun....yeter kı AIP lı olsun ve o aıp turkıyede ıkmal edılebılır ve bakımı yapılabılır olsun....
O kadar pahalı bir gemiyi 2 torpido ilemi savunucaz ? Torpido javelin değil tık diye vurmaz. Torpido saldırısı çok yakından sinsice ve büyük hesaplamalarla yapılır heleki günümüz asuw kabiliyetini düşününce. Ki günümüz denizaltılarını korumak için sub-harpoon kabiliyeti kesinlikle lazım. yani oraya daha fazla torpido ve harpoon yazmanız lazım.

Ya ben şunu anlayamıyorum. torpido tube'u yapıpda sub vls yapmamak nedir. Vls deyince aklınıza hemen mk lar gelmesin çin stilide var mesela saab stilide var.

İşin uzmanlarına sormak istiyorum . Bir tip 209 alsak ortadan kesip bir halka daha eklesek orayıda delip vls eklesek sensörleride kuleye entegre etsek boosterlı vls kullansak . Ve atışları suyun altından değil yüzeyinden yapsak olmaz mı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2017, 13:31 
Akıncılar

http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/

Yukarıdaki çizim çalışmamı arz etmek isterim.

Resim

http://turkishnavyshipbucket.blogspot.c ... e-and.html

Karşılaştırma çalışmasını yukarıda arz ederim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2017, 21:31 
Üye

Milden denizaltinin daha büyük bir tonaj'da + 5000 tons gibi bize faydasi nasil olurdu? Hava savunma füzesi konulmasini düşünülebilir'mi SMX Ocean gibi?

Fazla yüklü gemilerinin bizim denizlerde pek uygun olmadiklari soyleniyordu , açiklamasi nedir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2017, 14:34 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

VLS isteyen yada yok diye üzülen hayıflanan arkadaşlar hangi denizaltılarda var tonajları itki sistemleri nedir bir detaylı inceleyin sonra konuşalım mı?

İlk bize nükleer itki lazım diyene giydireceğim. Daha AIP üretemedik bir sakin olun...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2017, 15:11 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bize nükler itki lazım yhaa. :lol: :lol: 10 bin bompa gücünde bomba atçak sonra o vls ile. Çiuu çiuu çiuu. :lol: :lol:

Yahu şaka maka, ortalama derinliği 350 metre olan suda ne yapacağız koca denizaltıyı. Ki adalık kesimlerde bu derinlik 50 metre civarı seyreder. Eldeki denizaltılar ile Batı Akdenizde gayet başarılı görevler icra ediliyor.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2017, 15:45 
Süvariler

Bu VLS den seyir füzesi atma işini sadece Amerikalılar yaptı sanırım. O da 8000 tonluk Virginia sınıfı nükleer saldırı denizaltısından, hepi topu 12 VLS ile. 7000 küsür tonluk İngiliz Astude sınıfı nükleer saldırı denizaltısı bile Tomahawk ları 533 mm torpido kovanından atıyor. 38 adet tomahawk ve torpido taşıyabiliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2017, 16:40 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

VLS'de füze atıldığı noktadan direk çıkacak yani denizaltı resmen ben buradayım diyecek. Tüpten atılırsa su altında bir süre ilerleyip sonra su üstüne çıkabilir. Bu denizaltı açısından daha güvenli. Hem böylece daha başka teknik işlerle daha az uğraşılmamış olur. VLS için denizaltının boyunu uzayacak, tonajını artacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2017, 18:02 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

VLS gibi gereksiz şeyleri bırakalım da şu MİLDEN tasarımına dönsek daha iyi olacak.

X tipi kuyruk dümeni kimsenin dikkatini çekmedi mi acaba?

Herkesin beklediği 2000 ton civarı bir denizaltı yerine U212A boyutlarında bir denizaltı olma olasılığı da bence az değil.

X tipi kuyruk dümeninin getireceği avantajlar veya dezavantajlar üzerinden tartışırsak MİLDEN'nin operasyonel yetenekleri konusunda daha fazla fikrimiz olabilir. Veya DzKK'nın yeni nesil denizaltılarından beklediği kabiliyetler hakkında da olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2017, 18:16 
Akıncılar

VLS isteyen yada yok diye üzülen hayıflanan arkadaşlar hangi denizaltılarda var tonajları itki sistemleri nedir bir detaylı inceleyin sonra konuşalım mı?
Kaldı ki Ruslar Kalibr'ı, ABD'liler, İngilizler Tomahawk'ı, İsrailliler (muhtemelen) Popeye Turbo'yu VLS'den mi atıyorlar?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2017, 18:27 
Süvariler

Hocam İsrailliler Almanlardan Denizaltıları teslim alınca İsrailli Teknisyenler tarafından modifiye edilerek birkaç Vls takıldı diye birkaç defa okumuşdum ama tamamen spekülasyon. Ama başka ne yönde modifiye edilirki dışarda üretilen bir denizaltı.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2017, 18:29 
Akıncılar

Hocam, 400m derinlikte gülüp oynayarak süzülecek bir "basınçlı kap" olan denizaltı gövdesine VLS denen zapazingo öyle tadilat ile falan takılamaz. Herkes bunları uygun torpido kovanından atıyor. Dikine "balistik füze" atışı denizaltılarda çok özel bir durum, koşul. Amerikalılar Tomahawk'ın bu şekilde atılabilmesini görüşüyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2017, 18:38 
Süvariler

Hocam İsrailliler Almanlardan Denizaltıları teslim alınca İsrailli Teknisyenler tarafından modifiye edilerek birkaç Vls takıldı diye birkaç defa okumuşdum ama tamamen spekülasyon. Ama başka ne yönde modifiye edilirki dışarda üretilen bir denizaltı.
Üstat, ilave edilen iki adet 650 mm torpido kovanı. Orko üstadın belirttiği gibi, muhtemelen Popeye Turbo için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2017, 18:44 
Süvariler

Sayın Orko, ABD' lilerin Virginia sınıfı nükleer saldırı denizaltılarında, Tomahawk için 12 VLS mevcut diye biliyorum. Ama gemi yaklaşık 115 metre ve 8000 ton.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 178 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: cankat ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: