TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Kas 2017, 22:37

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 434 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 15 6 7 8 9 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2016, 12:24 
Üye

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

SOM ailesi bu isteğinizi karşılıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2016, 15:27 
Süvariler

Agm-65 muadili havadan yere füzeler yerine elimizdeki 500lb ve 1000 lb lik bombalarımızı akıllı kitler sayesinde nokta atışı yapabilir duruma getiriyoruz.Mesela pkklıların mühümmat depolarını ve sığınaklarını ihalar lazerle işaretleyip f-16 larımız vuruyor.Elimizde yeterli olmasada güdüm kitlerini abd den aldığımızda oluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2016, 15:46 
Süvariler

Agm-65 muadili havadan yere füzeler yerine elimizdeki 500lb ve 1000 lb lik bombalarımızı akıllı kitler sayesinde nokta atışı yapabilir duruma getiriyoruz.Mesela pkklıların mühümmat depolarını ve sığınaklarını ihalar lazerle işaretleyip f-16 larımız vuruyor.Elimizde yeterli olmasada güdüm kitlerini abd den aldığımızda oluyor.
Güdüm kiti ile Maverick muadili füzeler aynı şey değildir. Güdüm kitinin o menzile ulaşması için belirli bir irtifadan atılması gerekmektedir. Ama füzeler için bir irtifa sınırı yoktur. Her an ateşlenebilirler. O yüzden bize böyle bir füze gereklidir. 20-25 km mesafelere ulaşabilecek bir füze ile işe başlayabiliriz.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2016, 17:24 
Üye
Kullanıcı avatarı

İkisi birbirine benzeyen ama bagdasmayan nokta tahrip gücü yada taşıdığı harp başlığı. İkisi de ihtiyaç, ama alternatif asla değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2016, 20:31 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Güdüm kiti ile Maverick muadili füzeler aynı şey değildir. Güdüm kitinin o menzile ulaşması için belirli bir irtifadan atılması gerekmektedir. Ama füzeler için bir irtifa sınırı yoktur. Her an ateşlenebilirler. O yüzden bize böyle bir füze gereklidir. 20-25 km mesafelere ulaşabilecek bir füze ile işe başlayabiliriz.
Mutabık. Birbirlerinin alternatifi olmadığı aşikardır. Fiyat/ etki oranı göz önüne alınırsa kendinden itkili sistemler yukarıda kalacaktır. Ama dediğim gibi ikisinin de amacı farklı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ağu 2016, 00:33 
Süvariler

Resim

Umtas yada Cirit i biraz aşarak AGM-65 in yerli versiyonu olsaydı diyorumç Böyle uçaklar için havadan yere güdümlü mühimmat programımız var mı acaba ?

Umtas XL/Hellfire tarzi birsey yapsak olmazmi? Aynen Cirit/Umtas gibi Archangela takilabilir mesela.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2016, 13:35 
Süvariler

Henüz hakkında çok fazla detay bulunmayan ve üzerindeki çalışmalar gizlilikle yürütülen yerli manpads’lerin içinde bulunduğumuz yıl içerisinde testlerine başlanacağı belirtiliyor. Çalışmaların ve testlerin başarıyla tamamlanmasının ardından önemli bir aksilik olmadığı takdirde 2018 yılında hizmete girmesi bekleniyor.

http://www.donanimhaber.com/savunma-san ... ampaign=dh

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2016, 13:23 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Gördüğüm kadarıyla birazcık kafa karışıklıgı olmuş gibi gibi.. Yurt içi ve Yurt dışı araştırmalarımdan esinlenerek biraz bilgi vermek isterim..
Öncelikle; TSK İsrail'le Popeye II füzelerini ortak yapmıştı. Azda olsa teknoloji transfer'i alındı. Yıldırım ailesi Çin'den, Kasırga ailesi ise, ABD'den gelmedir. Ayrıca TSK, Pakistan ve Çin'den devasa boyutlarda füze teknolojisi alıyor. Sebebi, İsrail tehdidi. Çin ve Türkiye, aslında her ne kadar birbirinden uzak dursada (bu böyle görünsede) durum böyle değil. Ve Çin; Türkiye'nin Şangay'a girmesini destekliyor ve istiyor. Bunun yanısıra; TSK'nın elinde 5000+ KM menzilli füzeler oldugunu, Pakistan ortaklıgıyla Min : 15+ nükleer silah oldugunu biliyoruz. Ancak bu, bomba'mı yoksa füze başlıgımı bilmiyoruz.. Fakat son olarak şunları aktarayım; Türkiye'nin başına 10 yıl bir felaket gelmez ise devasa bir güce sahip olunacak. Rabbim, düşmanlarımızı sevindirmesin İnşALLAH..

Şerefle bitirilmesi gereken en agir görev HAYAT'tır. Bu nedenle; bir lokma ekmek icin ŞEREF'ini ayaklar altina almaya, bir anlik zevk icin NAMUS'unu lekelemeye, bir anlik mevki icin AYAK öpmeye, günlük menfaatlerin icin FAZİLET'ini karalamaya degmez!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2016, 14:10 
Uzaklaştırıldı

Bunun yanısıra; TSK'nın elinde 5000+ KM menzilli füzeler oldugunu, Pakistan ortaklıgıyla Min : 15+ nükleer silah oldugunu biliyoruz. Ancak bu, bomba'mı yoksa füze başlıgımı bilmiyoruz.. Fakat son olarak şunları aktarayım; Türkiye'nin başına 10 yıl bir felaket gelmez ise devasa bir güce sahip olunacak. Rabbim, düşmanlarımızı sevindirmesin İnşALLAH..
Elimizde +5.000 km menzilli karadan karaya balistik füze var öyle mi ?
Hatta daha da fazlası Atom bombamızda var bir de....

Nerde bu bolluk ? Bilgisayar oyunu olsa bu silahlar kolay kolay sahip olunmaz, 8-10 Level geçmeden envantere girmez. Daha Sakarya ya güdüm kitini yeni beceriyoruz, Kasırga'nın Cep değerlerini iyileştirmek için uğraşıyoruz neyin 5.000 km menzilli füzesi bu ???

A Haber bile bu kadar uçmuyor propaganda haberi yaparken

En son chupacabra tarafından 25 Eyl 2016, 16:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2016, 14:49 
Süvariler

15 değil 1 tane bile nukleer baslığımız olsaydı abd ve batı başımızı çok ama çok ağrıtırdı.Batı istihbaratından kaçırarak hangi yöntemlerle pakıstandan ulkemize geldiği de ayrı bir konu?Biraz üfürme haberler bunlar zaten.Bir de gerçek bile olsa nükleer baslıklı 5000 km menzilli nukleer fuzeleri zaten bizimkilerde doğrulamaz zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2016, 14:53 
Üye

Gördüğüm kadarıyla birazcık kafa karışıklıgı olmuş gibi gibi.. Yurt içi ve Yurt dışı araştırmalarımdan esinlenerek biraz bilgi vermek isterim..
Öncelikle; TSK İsrail'le Popeye II füzelerini ortak yapmıştı. Azda olsa teknoloji transfer'i alındı. Yıldırım ailesi Çin'den, Kasırga ailesi ise, ABD'den gelmedir. Ayrıca TSK, Pakistan ve Çin'den devasa boyutlarda füze teknolojisi alıyor. Sebebi, İsrail tehdidi. Çin ve Türkiye, aslında her ne kadar birbirinden uzak dursada (bu böyle görünsede) durum böyle değil. Ve Çin; Türkiye'nin Şangay'a girmesini destekliyor ve istiyor. Bunun yanısıra; TSK'nın elinde 5000+ KM menzilli füzeler oldugunu, Pakistan ortaklıgıyla Min : 15+ nükleer silah oldugunu biliyoruz. Ancak bu, bomba'mı yoksa füze başlıgımı bilmiyoruz.. Fakat son olarak şunları aktarayım; Türkiye'nin başına 10 yıl bir felaket gelmez ise devasa bir güce sahip olunacak. Rabbim, düşmanlarımızı sevindirmesin İnşALLAH..
Sayin sky dancer

Uzay gemimiz var mı?özellikle hyperspace e çıkabilen,space jump yapabilen uzay gemilerimiz var mı?
Teşekkür ederim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2016, 15:02 
Genel Yetkili

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2016, 16:40 
Süvariler

BF konusunda çok iyiyizde 5000 nedir aga?
Şaka maka 30 Ağustos törenleri için 2 sistem göreceğimiz söyleniyordu darbe girişiminden sonra tören olmayınca göremedik acaba İDEF 2017'de görür müyüz ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2016, 17:10 
Üye

Alıntı:
Şaka maka 30 Ağustos törenleri için 2 sistem göreceğimiz söyleniyordu darbe girişiminden sonra tören olmayınca göremedik acaba İDEF 2017'de görür müyüz ?
Çok iyi derken ? Yine iki sistemden kastınız geçen fotous çıkan 6x6 daki araç ve Yıldrım-II mi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2016, 17:29 
Üye

Kendi uydumuzu kendimiz fırlattığımız gün 1000 km. menzilli BF yaptığımıza inanırım.
Suudi Arabistan'ın Çin'den aldığı DF füzelerinizde hatırlatırım.
Belki el altından BF satınalmış olabiliriz. Almışsakta bunu bilmemize imkan yok. Bizim TSK biraz ketum bu konularda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2016, 18:33 
Üye
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2016, 19:33 
Üye

TSK ketum da hükümet pek bir gevşek oy için propaganda olunca 5000 km yi yapalım kurdela keserek atışı yapılır onun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2016, 20:25 
Süvariler

Alıntı:
Çok iyi derken ? Yine iki sistemden kastınız geçen fotous çıkan 6x6 daki araç ve Yıldrım-II mi ?
Çok iyi :roll: ;) :)
İkincisini bilmiyorum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2016, 23:35 
Üye

Alıntı:
Sakin ol ve o klavyeyi bırak evlat. :D A Haber sende fazla kafa yapmış. :D Ak gençliğinde bir sınırı var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2016, 11:06 
Yeni Üye

Alıntı:
Hocam 8 yıldır takip edip öğrendiğim bütün bilgileri alt üst ettin sağol :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2016, 12:25 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Bunun yanısıra; TSK'nın elinde 5000+ KM menzilli füzeler oldugunu, Pakistan ortaklıgıyla Min : 15+ nükleer silah oldugunu biliyoruz. Ancak bu, bomba'mı yoksa füze başlıgımı bilmiyoruz.. Fakat son olarak şunları aktarayım; Türkiye'nin başına 10 yıl bir felaket gelmez ise devasa bir güce sahip olunacak. Rabbim, düşmanlarımızı sevindirmesin İnşALLAH..

Nerde bu bolluk ? Bilgisayar oyunu olsa bu silahlar kolay kolay sahip olunmaz, 8-10 Level geçmeden envantere girmez. Daha Sakarya ya güdüm kitini yeni beceriyoruz, Kasırga'nın Cep değerlerini iyileştirmek için uğraşıyoruz neyin 5.000 km menzilli füzesi bu ???

Devlet, herşeyi el altından sessizce yürüttüğü için kimse bilmiyorki zaten. Sende bilmiyorsun. Türkiye bunları tek başına yapamaz. Çin ve Pakistan yardımıyla yaptı.. Ayrıca '' A Haber '' izlemiyorum..

Alıntı:
Alıntı:
Sakin ol ve o klavyeyi bırak evlat. :D A Haber sende fazla kafa yapmış. :D Ak gençliğinde bir sınırı var.
1. '' A Haber '' izlemiyorum, 2. AK Parti'li değil, MHP'liyim. 3. Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmam. 4. Evlat diye konuşma benimle. Haddini bil terbiyesizlik yapma..

Şerefle bitirilmesi gereken en agir görev HAYAT'tır. Bu nedenle; bir lokma ekmek icin ŞEREF'ini ayaklar altina almaya, bir anlik zevk icin NAMUS'unu lekelemeye, bir anlik mevki icin AYAK öpmeye, günlük menfaatlerin icin FAZİLET'ini karalamaya degmez!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2016, 14:58 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Genel yazım kurallarını, hitap şekillerini unutuyorsunuz bazen. Kaç yaşında adamlarsınız, hatırlatılmak hoşunuza mı gidiyor, nedir?

1. Üslup.
2. Az sakin.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2016, 19:19 
Üye

Devlet bu kadar çok şey biliyorsa bir zahmet verilen şehitleri de engelleyiversin.
Boş goygoya karnımız tok.

''Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütü tamamen yok edilinceye kadar bu haklı mücadelesine azim ve kararlılıkla devam edecektir. bu vesile ile aziz şehitlerimize bir kere daha huzurunuzda tanrıdan rahmet diler, aziz ruhları önünde saygı ile eğilir, ailelerine ve bütün Türk ulusuna başsağlığı dileriz."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2016, 20:37 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Devlet, herşeyi el altından sessizce yürüttüğü için kimse bilmiyorki zaten. Sende bilmiyorsun. Türkiye bunları tek başına yapamaz. Çin ve Pakistan yardımıyla yaptı.. Ayrıca '' A Haber '' izlemiyorum..
Peki ülkemiz için son derece önemli ve gizli olan bu bilgileri hangi facebook sayfasından öğrendiniz?
Bir de ilk yorumunuzda " Min : 15+ nükleer silah oldugunu biliyoruz." şeklinde devlet sırlarını deşifre eden bir yorumda bulunmuşsunuz. Bu sırrı bilen diğer kişiler kimlerdir? Kaç kişilerdir? Bir de siz kimsiniz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2016, 21:19 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2016, 21:58 
Uzaklaştırıldı

Benim gibi adamı uzaklaştırıyorsun ve şu yorumlara bakinca acaba ben başka biryerdemi yada evrende kahvalti yaptim diyorum :( hayır benim üzerimdeki uzaklaştırmayı kaldırmayın ama Adaleti Sağlayın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2016, 22:04 
Süvariler

Alıntı:
Peki ülkemiz için son derece önemli ve gizli olan bu bilgileri hangi facebook sayfasından öğrendiniz?
Bir de ilk yorumunuzda " Min : 15+ nükleer silah oldugunu biliyoruz." şeklinde devlet sırlarını deşifre eden bir yorumda bulunmuşsunuz. Bu sırrı bilen diğer kişiler kimlerdir? Kaç kişilerdir? Bir de siz kimsiniz?
:lol: :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2016, 22:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Adamın üstüne gitmeyin :D Olur öyle.Her gelen bir şey yazmış.
Nükleeri bilmemde 500-1000 km arası füzelerimizin olduğunu tahmin ediyorum.
Çünkü yıldırımlar aniden ortaya çıkmıştı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2016, 23:02 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Bundan yaklaşık 2 yıl önce Sn. Cumhurbaşkanı' nın bir askeri tören geçişinde ( Sanırım 30 Ağustos Zafer Bayramı idi. ) Yıldırım füzeleri geçerken canlı yayında "Bu füzelerin 800 km menzilli olması için talimat verdim." gibisinden bir sözünü hatırlıyorum. Yanlışım varsa lütfen düzeltiniz.

Ayrıca 2012 yılının başlarında uzun menzilli füze geliştirme çalışmalarına başlandığı, 2 yıl sonra da ( 2014 yılında ) 2500 km menzilli füzenin hazır olacağı iddia edilmişti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2016, 23:07 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Bundan yaklaşık 2 yıl önce Sn. Cumhurbaşkanı' nın bir askeri tören geçişinde ( Sanırım 30 Ağustos Zafer Bayramı idi. ) Yıldırım füzeleri geçerken canlı yayında "Bu füzelerin 800 km menzilli olması için talimat verdim." gibisinden bir sözünü hatırlıyorum. Yanlışım varsa lütfen düzeltiniz.

Ayrıca 2012 yılının başlarında uzun menzilli füze geliştirme çalışmalarına başlandığı, 2 yıl sonra da ( 2014 yılında ) 2500 km menzilli füzenin hazır olacağı iddia edilmişti.

Aynen bu haberleri hatırlıyorum.300 den 800'e çıkmak zor olmasa gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2016, 23:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Şuraya şunu bırakıp aradan çekileyim; Geçtiğimiz bahar SSM'de bir panel yapılmıştı, bu panelde TAI'nın iha sorumlusu (ismini hatırlayamıyorum, uzun beyaz saçlı birisiydi) kendisine Anka'daki gecikmenin nedeni ile ilgili bir soru yönelttiğinde, "Biz bizden istenen isterleri yerine getirmeye çalışıyoruz, onun dışında üzerinde çalıştığımız birden fazla proje var.Bir yandan T-129,bir yandan Hürkuş vs. öteki yanda kamuoyuna açıklamaya yetkimin olmadığı GİZLİ projelerimiz var" şeklinde cevap vermişti.

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 01:03 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Alıntı:
Alıntı:
1. '' A Haber '' izlemiyorum, 2. AK Parti'li değil, MHP'liyim. 3. Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmam. 4. Evlat diye konuşma benimle. Haddini bil terbiyesizlik yapma..

Valla bunlar çok güzel haberler. 5000kmlik füzeler, nükleer silahlar vs. vs. Yanlız reise bir zahmet söyleyin, Suriye'ye konuşlanan tanklara bir de kafes zırh taktırsa, o zaman tam lider ülke oluruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 01:48 
Süvariler

Şuraya şunu bırakıp aradan çekileyim; Geçtiğimiz bahar SSM'de bir panel yapılmıştı, bu panelde TAI'nın iha sorumlusu (ismini hatırlayamıyorum, uzun beyaz saçlı birisiydi) kendisine Anka'daki gecikmenin nedeni ile ilgili bir soru yönelttiğinde, "Biz bizden istenen isterleri yerine getirmeye çalışıyoruz, onun dışında üzerinde çalıştığımız birden fazla proje var.Bir yandan T-129,bir yandan Hürkuş vs. öteki yanda kamuoyuna açıklamaya yetkimin olmadığı GİZLİ projelerimiz var" şeklinde cevap vermişti.
Yahu var. Var zaten bir şeyler. Bizden birileri de biliyor, elin oğlu da biliyor.
Ama susmak lazım. Susmak meziyet. Susmak bazen en büyük silah.

+15 nükleer bomba, dirty-bomb vs bunlar dert değil. Lüzumu da yok.
İrade var ya irade. İşte ondan lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 02:23 
Uzaklaştırıldı

Bunlar çok gizli bilgi her yerde olmaz devlet el altından gizlice yürütüyor ve tek başına yapamayacağı için dış ülkelerden destek alıyor ...

Yahu madem bu kadar gizli bu bilgiler siz nerden öğrendiniz. Hadi diyelim ki son yaşanan süreçlere kozmik odalar gizli planlar zaten folloş oldu bazı kesimlerden öğrenen öğrendi , bu gizli bilgileri gelip böyle bir açık kaynakta neden ifşaa ediyorsunuz. İKK diye bir şey var değil mi ???

+ 5.000 km menzilli balistik füze teknolojisi öyle kolay kolay elde edilecek bir şey değildir. Öyle kolay elde edilemez . Başka dost kardeş ülkeden de ver diyince vermezler , verdirmezler...!!!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 04:19 
Süvariler

+ 5.000 km menzilli balistik füze teknolojisi öyle kolay kolay elde edilecek bir şey değildir. Öyle kolay elde edilemez . Başka dost kardeş ülkeden de ver diyince vermezler , verdirmezler...!!!
Birkaç meczup dışında hiçbir aklı başında üye bu forumda +bilmem kaç 5000km füze geliştirdik, +15 kilo 3 kuruş atom bombası yaptık diye sayıklamaz. Bundan olsa olsa Zaytung'a içerik olur.

Ama bu işlerin bir de şöyle boyutu var: 30 Ağustos'ta ortaya çıkan sürprizlerin gizlisi saklısı vatandaş içindi. Sen ben içindi. Belki oradaki askeri ateşe içindi. Sarı çizmeli Mehmet Ağa içindi vesaire vesaire. Ama sen Varyag'ı 2 milyon Çinli turist gelecek diye geçirdiğin zaman en fazla sokaktaki çocuğu kandırırsın. Bilen biliyordu, onu demek istiyorum.

Ekstrem bir örnek olacak ama, Eylül 2007'de Gaziantep'te İsrail jetlerinin yakıt tankları ortaya çıkana kadar, o dönemde sokaktaki adamın, senin benim Deir ez-Zor'da Suriye'nin Kuzey Koreliler'le bir şeyler yaptığından haberimiz var mıydı? Ama haberi olması gerekenin oluyor bir şekilde, onu demek istiyorum.

Türkiye'nin uzun menzilli füze yapmak istediği bir gerçek mi? Gerçek.
Bu isteği devletin taa tepelerindeki şahıslardan bile duyduk mu? Duyduk.
Ama şu an bu istek, istemenin ötesine geçmiş midir?
Bilemeyiz. Bilsek de bilmeyiz, bilmiyorsak da bilemeyiz.
Bilmemeliyiz.

Umarım anlatabilmişimdir.
Hayırlısı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 09:26 
Site Başkanı

Kendisinin hesabı uzun süre uyku moduna geçirildi.

Böyle elemanların yazacağı yer burası değil facebook sayfası zira orda saçmalamak serbest.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 23:00 
Süvariler

Bizim haricimizde tüm istihbarat birimleri biliyordur kesin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 14:41 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Deveye neden eğri hesabı olacak ama , "Kasırga" Roketlerinin teknolojisi Amerikadan alınma değil, insanlar yalan yanlış şeyler öğrenmesin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 16:12 
Akıncılar

Bence Troll konuları bir kenara bırakıp AGM-65E seviyesinde yerli bir füze yapmalımıyız? Malum elimzdeki AGM-65'ler raf ömürlerinin sonlarına yaklaşıyor. Sonuçta serbest düşüm güdümlü bomba ile güdümlü bir hava-kara füzesi başka şeyler.

Ama UMTAS'ıda şişmanlatarak bir yere varamayız. Mızrak-D dersiniz booster ile 16 km dersiniz bir nebze. Umtas'ın sanırım bazen kaç kg harp başlığı olduğunu sanıyorum unutuyoruz.

AGM-65 Ailesi hakkında geniş bilgi.
https://en.wikipedia.org/wiki/AGM-65_Maverick

Dikkatinizi çekerim AGM-65E'de 136 HE kg harp başlığı mevcut... bunu UMTAS ile yapamayız yeni bir füze yeni bir tasarım gerekir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 17:24 
Akıncılar

Bence Troll konuları bir kenara bırakıp AGM-65E seviyesinde yerli bir füze yapmalımıyız? Malum elimzdeki AGM-65'ler raf ömürlerinin sonlarına yaklaşıyor. Sonuçta serbest düşüm güdümlü bomba ile güdümlü bir hava-kara füzesi başka şeyler.

Ama UMTAS'ıda şişmanlatarak bir yere varamayız. Mızrak-D dersiniz booster ile 16 km dersiniz bir nebze. Umtas'ın sanırım bazen kaç kg harp başlığı olduğunu sanıyorum unutuyoruz.

AGM-65 Ailesi hakkında geniş bilgi.
https://en.wikipedia.org/wiki/AGM-65_Maverick

Dikkatinizi çekerim AGM-65E'de 136 HE kg harp başlığı mevcut... bunu UMTAS ile yapamayız yeni bir füze yeni bir tasarım gerekir.
Gidisat daha cok stand-off mesafelerden, daha ucuz ve hafif muhimmatlar ile yuksek vurus hassasiyeti saglamak uzerine oldugunu unutmamak lazim. JDAM serisi, LGB serisi, SDM-I/II serileri, JSOW gibi farkli isler yapan muhimmatlar yayginlasinca Maverick'e ihtiyac gittikce azalacak ama kaybolmayacaktir. Maverick SEAD/CAS gorevlerinde hala kullanilabilir ki esas gorevi cok kritik sistemleri(radar, fuze lancerleri vs) veya zirhli techizati saf disi birakmak uzerine dusunulmus bir fuze. Yeni nesil bir Maverick yapmak istersem muhtemelen SOM'un yarisi kadar agirlikta (500lb, 250kg), 80-100kg harp basligina sahip(delici veya HE), turbojet motorlu, IIR/CCD kamerali, 2-yonlu veri link kullanarak 80-100km uzaktan veri alis-verisi ile hedef secme opsiyonu ve isaretleme imkani sunan bir cozum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2016, 13:16 
Akıncılar

Alıntı:

Gidisat daha cok stand-off mesafelerden, daha ucuz ve hafif muhimmatlar ile yuksek vurus hassasiyeti saglamak uzerine oldugunu unutmamak lazim. JDAM serisi, LGB serisi, SDM-I/II serileri, JSOW gibi farkli isler yapan muhimmatlar yayginlasinca Maverick'e ihtiyac gittikce azalacak ama kaybolmayacaktir. Maverick SEAD/CAS gorevlerinde hala kullanilabilir ki esas gorevi cok kritik sistemleri(radar, fuze lancerleri vs) veya zirhli techizati saf disi birakmak uzerine dusunulmus bir fuze. Yeni nesil bir Maverick yapmak istersem muhtemelen SOM'un yarisi kadar agirlikta (500lb, 250kg), 80-100kg harp basligina sahip(delici veya HE), turbojet motorlu, IIR/CCD kamerali, 2-yonlu veri link kullanarak 80-100km uzaktan veri alis-verisi ile hedef secme opsiyonu ve isaretleme imkani sunan bir cozum.
Hocam aynen katılıyorum ama başlığımız füze kabiliyeti olduğuna göre bu sınıf bir füze yapacak noktaya geldik mi? SOM yapıyoruz ya cevabı yeterli gelmez. Farklı şeyler farklı hacimler Muhakkak ki SOM'dan edinilen tecrübelerin bir kısmı ki bu önemli BİR KISMI kullanılabilecektir.

Etrafımızda ki Tehdit algısı giderek yükselmekte Uzun zaman önce Barzani/Peşmerge'nin hayal olarak gördüğü ATGM'ler Taktik tekerlekli araçlar ve müttefik bir Suriye Yapılanması (Suriye Demokratik Güçleri) gerçek oldu. AB ülkeri Almanya başta olmak üzere ve ABD Özerk yapı gereği yüksek kıymetli sistemler olan RADAR v.b sistemleri belki EH sistemlerinin bile bazılarını Peşmergeye transfer edebilirler.

Irak ordusunun durumu ortada alet var edavat var sonuç yok asker yok.

Bu durumda Meverick serisi yerli bir mühimmat ailesi üretilebilir mi? Maliyet etkin olabilir mi?

AGM-65G maliyeti 269.000 usd olarak geçmekte
http://www.f-16.net/f-16_armament_article4.html

Ayrıca bu mühimmat gurubunda geniş bir yelpazede kullnılabildiği gibi geniş bir güdüm uygulaması mevcut.
-IR
-IIR
-EO/TVR
-SAL
-IR/EO

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2016, 14:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Orko üstadın arkadaşının bir diğer yazısı.

https://www.linkedin.com/pulse/bir-roke ... l-g%C3%BCl

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2016, 15:01 
Akıncılar

Şunu da buraya yapıştıralım.Gün gelir lazım olur.
Alıntı:
Son söz bu çalışma için; bize sonradan dendi ki, ABD Genelkurmayı bir hafta sonra bizim Elmadağ’ında ne halt karıştırdığımızı resmi yazı ile bizim Genelkurmay’a sormuş. Sebebi hikmeti şu; tüm Kuzey yarıküreyi izleyen IRIS kodlu ve herhangi bir olası balistik füze ateşlemesini takip eden NORAD (Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı) uyduları DRTP’nin denemesin görüp kaydetmiş. Nokta.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2016, 15:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Şunu da buraya yapıştıralım.Gün gelir lazım olur.
Alıntı:
Son söz bu çalışma için; bize sonradan dendi ki, ABD Genelkurmayı bir hafta sonra bizim Elmadağ’ında ne halt karıştırdığımızı resmi yazı ile bizim Genelkurmay’a sormuş. Sebebi hikmeti şu; tüm Kuzey yarıküreyi izleyen IRIS kodlu ve herhangi bir olası balistik füze ateşlemesini takip eden NORAD (Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı) uyduları DRTP’nin denemesin görüp kaydetmiş. Nokta.
"Gerisayım tamamlanır tamamlanmaz boğuk bir patlama ve arkasında inanılmaz gürültü başladı. Modellemeden yakıtın teorik yanma süresini biliyordum. Saymaya başladım. Bir buçuk metrelik DRTP’nin motoru tam kırkbeş saniye çalıştı. Düzgün ve bebek kıçı kadar pürüssüz. Bilmeyenler için söyleyeyim, Uzay Mekiğinin Booster motorları yetmiş iki saniye çalışır. DRTP’nin iki segmenti kırkbeş saniye verimli şekilde sorunsuz çalıştı."

Bu da dursun üstad :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2016, 15:33 
Akıncılar

Beni de 99 yılına götürdü; Tuğrul Tınaztepe'nin iç balistik grubuna. :)

Çağrı çok "eksantrik" adamdır. Karapınar'a woodland kamuflajları ve boyalı botları ile giderdi. Boş bulunup selam çakan olurdu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2016, 08:47 
Akıncılar

"İlk yüzde yüz yerli roket tasarımını yapan ekipteydim. Bugün ortaya çıkan hemen tüm çalışmaların başlangıcını bizzat bizim ekibimiz yaptı (UMTAS, OMTAS, PGR, J+, HISAR, vs)."

https://www.linkedin.com/pulse/bir-roke ... eader-card

Demek ki geçen aylarda konuştuğumuz füze J+ imiş. Muhtemelen J'nin kabaca 300km olan versiyonu.

PGR nedir? Cirit olabilir mi (Precision Guided Rocket)?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2016, 18:38 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Aklıma gelen en önemli eksiklerimizden biri de, yerli tel güdümlü tanksavar ve ap füze.

O kadar Suriye videosu izledikten sonra diyorum ki, tanksavar özelliği yüzünden TOW'un açıkta gezen gruplarda kimi zaman etkin olamadığını gördük, tow lanceri ile uyumlu bir parça tesirli bir tow mühimmatımız olsa, Suriye'nin karşımıza çıkabilecek milis grupların tam bir panzehiri olurdu.

Umtas-Omtas gibi teknik kabiliyeti ve birim maliyeti yüksek olmayacak, 5 km'den görüş alanına giren 5-6 kişilk gruplara makinalı tüfek ve recoilles mevzilerine dahil çekinmeden atacaksın.

Güdümlenecek havan mermisi de benzer bir işi görebilir, ama füze atımının toplara göre sessiz olması, karşı tarafa atış sesinden sonra mevzilenmek yada dağılmak fırsatı vermiyor ve bir anlamda füzeler "stealth" konseptte iş yapıyor, daha etkili oluyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Mar 2017, 13:10 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim
Bu ne acaba ? :mrgreen: :geek:

"Komutan arkadan gelirse, Asla lider olamaz."
- BAŞBUĞ ATTİLA

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Mar 2017, 13:28 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bahsi Geçen BORA Füzesi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Mar 2017, 14:48 
Süvariler

Sol üstteki Çin tarafından geliştirilen M20 füzesi.

http://defence-blog.com/news/china-to-u ... -2016.html

Diğer 3 görüntü de yine Çin tarafından geliştirilen CX-1 füzesi atış testlerinden.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Türkiye'nin füze kabiliyeti
MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2017, 00:19 
Üye

Güzel bir kolaj izlemesi heyecanlandırıyor :)

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 434 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 15 6 7 8 9 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: dalcistr, Huysuz Şirin ve 15 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: