TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Kas 2017, 01:11

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 676 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 110 11 12 13 14 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 02 May 2017, 01:16 
Site Başkanı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Görünen delik kaskın ray ve kayışını tutan vida deliği kurşundan kaynaklanmıyor. Büyük olasılıkla kurşun kaskın dış yüzeyinden ray aksamı ve vidasını parçalayarak geçmiş. Personelimizi Allah korumuş kısaca...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2017, 17:24 
Akıncılar

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2017, 17:29 
Site Başkanı

Kamerayı nasıl montelemişler :)

Resim
:lol: :lol: :lol:

Bunun modeli farklı herhalde, yoksa Go-Pro ları gayet güzel kaskın üstüne yapışkan aksamları yada kask kayışları ile monteliyorlardı...

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2017, 19:00 
Akıncılar

Bugün Selimiyedeydim, nöbet tutan bütün askerlerin kasklarına go-pro tarzı kameralar koymuşlar. Tabi resim veremiyorum fakat, maalesef çoğu yamuk yumuk duruyor. Halbuki çoğuda uzaman asker. :(

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2017, 19:18 
Süvariler

Bugün Selimiyedeydim, nöbet tutan bütün askerlerin kasklarına go-pro tarzı kameralar koymuşlar. Tabi resim veremiyorum fakat, maalesef çoğu yamuk yumuk duruyor. Halbuki çoğuda uzaman asker. :(
Çankaya'da da durum aynı. Amfibiler biraz daha düzgünler ama.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2017, 15:33 
Akıncılar

Bunlar biraz da şahsiyet meselesi, malzeme istihkak edilen personelin, personel titizlenmiyorsa amirinin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2017, 19:42 
Uzaklaştırıldı

Hem gece görüş hemde termal kamerayı aynı bünyede toplayan '' aselsan van kedisi'' idef 2017 de sizlerle..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 May 2017, 02:32 
Süvariler

Bizim PKM kullanan personel neden mermi şeritleri için uygun ekipman kullanmıyor?Ne zaman denk gelsem uygun ekipmanın olmadığı görüyorum.Şimdi hücum yeleğine PKM mermileri için uygun yerler yapılan modeller var onları kullanıyorlar.
https://www.youtube.com/watch?v=uZ2SWWDt8Wg
Şurdaki asker gibi kamuflajın tasarımına uygun bir sırt çantası alıp mermi şeritlerini kutusuna koyup çantaya atmak var iken ne diye hep zor olan yollar seçiliyor anlamadım.PÖH'ler de de durum aynı,onlar mermi kutusunu kullanıyor ama geri kalanları üstlerine takıyorlar.Çanta alıp içine koymak ve bittiğinde ordan almak daha kolay değil mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 May 2017, 13:40 
Site Başkanı

Bizim PKM kullanan personel neden mermi şeritleri için uygun ekipman kullanmıyor?Ne zaman denk gelsem uygun ekipmanın olmadığı görüyorum.Şimdi hücum yeleğine PKM mermileri için uygun yerler yapılan modeller var onları kullanıyorlar.
https://www.youtube.com/watch?v=uZ2SWWDt8Wg
Şurdaki asker gibi kamuflajın tasarımına uygun bir sırt çantası alıp mermi şeritlerini kutusuna koyup çantaya atmak var iken ne diye hep zor olan yollar seçiliyor anlamadım.PÖH'ler de de durum aynı,onlar mermi kutusunu kullanıyor ama geri kalanları üstlerine takıyorlar.Çanta alıp içine koymak ve bittiğinde ordan almak daha kolay değil mi?
PKM için aynı örnekteki M249 da olduğu gibi yapılan yumuşak mayon torbaları mevcut lakin herhangi bir mayon takılması yada tutukluk yaşandığında şerit gerilip açılamadığı için kullanımı fazla tercih edilmiyor. Onun dışında PKM nişancıları mayonları MOLLE yeleklerine uygun mayon cebi takarak taşıyor zaten. PÖH ise apayrı bir konu. Çoğu sadece havasından öyle döşüyor üstüne diyebilirim...

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2017, 00:56 
Üye

"ASELSAN ile STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. arasında Komando Modernizasyonu Elektro Optik Sistemleri Tedariki ile ilgili olarak toplam bedeli 40.388.921,- ABD Doları ve 128.123.688,- TL olan bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2018 yılında gerçekleştirilecektir. "

Bu kadar yüksek bedelle ne alıyorlar? Elektro Optik denmiş ama tam olarak belli midir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2017, 08:38 
Uzaklaştırıldı

"ASELSAN ile STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. arasında Komando Modernizasyonu Elektro Optik Sistemleri Tedariki ile ilgili olarak toplam bedeli 40.388.921,- ABD Doları ve 128.123.688,- TL olan bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2018 yılında gerçekleştirilecektir. "

Bu kadar yüksek bedelle ne alıyorlar? Elektro Optik denmiş ama tam olarak belli midir?
Tüm komando birlikleri için standart optik belki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2017, 14:06 
Süvariler

Tüm komando birlikleri için standart optik belki.
Nerde o günler keşke olsa,
Bu arada Katar'a öncü birlikler gitmiş,birliklerin kamuflajlarının rengi farklı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2017, 14:27 
Süvariler

Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2017, 18:07 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Geçen STM, Aselsan ile komando modernizasyonu altında komandoların elektro optik ihtiyacına yönelik epey yüklü bir sözleşme imzaladı. Burada dikkatimi çeken ifade komando modernizasyonu ifadesi ve bu işi STM'nin yapması. Sanırım STM birkaç ayaklı bir modernizasyon faaliyeti yürütmeye başlamış. Tabi bu sadece benim öngörüm ama eğer böyle bir faaliyete başlandıysa bunun birçok ayağı olacaktır. Tekstilden tut ateş gücüne, muhabereden, balistik malzemelere kadar geniş bir bakış açısını içeriyordur inşallah bu komando modernizasyonu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2017, 18:33 
Site Başkanı

Geçen STM, Aselsan ile komando modernizasyonu altında komandoların elektro optik ihtiyacına yönelik epey yüklü bir sözleşme imzaladı. Burada dikkatimi çeken ifade komando modernizasyonu ifadesi ve bu işi STM'nin yapması. Sanırım STM birkaç ayaklı bir modernizasyon faaliyeti yürütmeye başlamış. Tabi bu sadece benim öngörüm ama eğer böyle bir faaliyete başlandıysa bunun birçok ayağı olacaktır. Tekstilden tut ateş gücüne, muhabereden, balistik malzemelere kadar geniş bir bakış açısını içeriyordur inşallah bu komando modernizasyonu.
STM proje planlama ve geliştirmede kendini kanıtlamış bir firma, yer aldığı yerli ve yabancı projelerde bunun göstergesi. Komando modernizasyon projesinin birden çok ayağı var ve dediğiniz gibi elektro-optik kısmı esas aselsan ile yapıldı. Temelinde komandonun kullandığı elektro-optik ekipmanların (dürbün + optik + lazer modülü + gece görüş dürbünü / gözlüğü) yenilenmesini ve arttırılmasını kapsıyor. Zira çoğu tugayın kullandığı AN/PVS-4, M900 serisi kızılötesi dürbünler ve PVS-7 ggg gibi gece görüş cihazları 1990 larda tasarlanmış ve bizde olanlarda kullanım ömürlerini doldurmaya yakın sistemler. Bunun yanında Engerek, piton/boa ve MINI TSD gibi yeni sistemlerde kullanılıyor ama eskileri komple değiştiremedik daha...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2017, 20:14 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Böyle bir faaliyete STM öncülüğünde başlanması ve teyidini almam beni sevindirdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2017, 19:21 
Site Başkanı

İyi yapmişlar güzel yapmişlar ama, yaptıkları yelek İngiliz üretici Warrior Assault Systems in DCS plaka taşıyıcısı. Ayni konsepti tsk kamuflajı ile kopyalamışlar. Yurt dışında pazarlamaya kalksalar patent hakkı ihlalinden firma sahiplerine hukuki yaptırım dahi uygulanabilir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2017, 19:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
İyi yapmişlar güzel yapmişlar ama, yaptıkları yelek İngiliz üretici Warrior Assault Systems in DCS plaka taşıyıcısı. Ayni konsepti tsk kamuflajı ile kopyalamışlar. Yurt dışında pazarlamaya kalksalar patent hakkı ihlalinden firma sahiplerine hukuki yaptırım dahi uygulanabilir...
Kendisi daha önce plakaya uygun tasarımda yapabiliriz demişti.O zaman bu o yeleklerden.Özel Kuvvetler Komutanlığına gönderdiği yeleğin tasarımını hiç paylaşmadı, paylaşsa keşke.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2017, 22:09 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Herkes anca ya numune yollar yada ökk deniyor diye palavra atar. Farklı firmalarda gördük bunu. Sorup soruşturunca ortaya çıktı ki ne ihale var ne de başka bir şey. Tanıdığımız olmasa belki yutturacaklar. Kopyanın kopyası ürünler ile bir yerlere varmaya çalışıyorlar.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2017, 23:03 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Benim en sevdiği askerlik saatimdi. Halada çok kullanışlı başarılı bulurum. Hafif, sağlam, ucuz, uzun ömürlü,alarmlı, su geçirmez , lambalı ve muhteşem nostalji dolu.

O kadar hor kullanmama rağmen kıramamıştım ve bozamamıştım.

Efsane asker saati Casio F91 W.

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2017, 14:33 
Süvariler

Yeni bir balistik başlık dağıtmışlar bazı birliklere. Düz yuvarlak olan tipten değil, MICH hiç değil; eski PASGT M88lerin en berbat halini seçmişler gibi.

Ops-Coreları, MICH2001leri görmüş bir ordu şu eski kompozit(hatta kevler zamanından kalma) kalıpta ihaleleri niye devam ettirir hala anlamıyorum.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2017, 14:43 
Site Başkanı

Yeni bir balistik başlık dağıtmışlar bazı birliklere. Düz yuvarlak olan tipten değil, MICH hiç değil; eski PASGT M88lerin en berbat halini seçmişler gibi.

Ops-Coreları, MICH2001leri görmüş bir ordu şu eski kompozit(hatta kevler zamanından kalma) kalıpta ihaleleri niye devam ettirir hala anlamıyorum.

Resim
Jandarma sınır birliklerine acil ihtiyaç dahilinde hazır alım yöntemi ile alındı o kasklar, TSK ya bağlı üreticiler yetmeyince bu şekilde en ucuz fiyatı dış üreticiden tedarik edebiliyorlar. Plansızlık ve sürdürülebilir adı altında yapılan sınırlı üretim başa bela.

Bu arada kevlar adı ile markalaştırılarak satılan para aramid sentetik fiber de kompozit bir materyaldir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2017, 00:34 
Süvariler

Çakma Ops core oldu.Şaka bir yana yeni üretilen başlıkların önünde neden gece görüş cihazı takılacak bir yer yok hala anlamış değilim.Ne kadardır ki bunun maliyeti...?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2017, 01:35 
Site Başkanı

Çakma Ops core oldu.Şaka bir yana yeni üretilen başlıkların önünde neden gece görüş cihazı takılacak bir yer yok hala anlamış değilim.Ne kadardır ki bunun maliyeti...?
İstendiği halde gergili monte hamili ile birlikte GGG ayağı takılabiliyor ordu üretimi kasklara da, burada önemi olan, standart piyade ve/veya komando benzeri birimlerde kaska monte gece görüş cihazına o kadar talep olmaması, silah üstü takılıyorlar daha çok, her kaska GGG monte yuvası yapalım ama kullanılmadığı sürece boşuna maliyet olmaktan başka bir şey olmaz. O yapılmadan önce 2017 yılında 20 yıl öncesinden kalma demode olmuş kaskın tasarımını azcık yuvarlayıp yeni kaskımız diye üretimini bırakmaları gerek, Savar yada Garanti gibi firmaların çok daha modern kesimli kaskları var bu ordu üretimi içi dışı geçmiş olandan

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2017, 23:33 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Fazla bir beklentiye girmeyin arkadaşlar. Kafalar hala aynı kafa. Boş aksesuarsız g3 gidiyor, yerine boş aksesuarsız mpt76 geliyor.

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2017, 00:25 
Üye

Dağ bölgesinde, özellikle bölgeye hakim üs bölgelerinde profesyonel biçimde nişan alınıp atış yapıldığını sanmıyorum 200 m mesafeden neyi nişan alacaksın ki. Hele ki 4x 6x 8x optikler 7.62 otomatik bir silahta tepmenin etkisiyle her atışta aşırı tepelenecek buda sinir bozucu bir durum olsa gerek her atışta nişan hattı bozulacak, ha eo tech tercih edilebilir çift göz nişan almayı sağlar ve görüş açını kısıtlamaz o ayrı. X'li optiklerin açıkçası pek bir avantaj sağladığını düşünmüyorum her seferinde nişan alıp vurma çabasıyla hedef noktaya ateş etmektense 4 5 tane mermiyi körlemesine nişanla hedef bölgeye gönderirim daha iyi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2017, 01:30 
Süvariler

Dağ bölgesinde, özellikle bölgeye hakim üs bölgelerinde profesyonel biçimde nişan alınıp atış yapıldığını sanmıyorum 200 m mesafeden neyi nişan alacaksın ki. Hele ki 4x 6x 8x optikler 7.62 otomatik bir silahta tepmenin etkisiyle her atışta aşırı tepelenecek buda sinir bozucu bir durum olsa gerek her atışta nişan hattı bozulacak, ha eo tech tercih edilebilir çift göz nişan almayı sağlar ve görüş açını kısıtlamaz o ayrı. X'li optiklerin açıkçası pek bir avantaj sağladığını düşünmüyorum her seferinde nişan alıp vurma çabasıyla hedef noktaya ateş etmektense 4 5 tane mermiyi körlemesine nişanla hedef bölgeye gönderirim daha iyi.
Yerli üretim 3E EOS Avcı 1-4x optik ile büyütmeli veya büyütmesiz nişan alınabilir.
http://www.trmilitary.com/viewtopic.php ... 25#p185671

EOTech veya Aimpoint gibi holografik/red dot 1x nişangahlar ile yine aynı firmalara ait ek yakınlaştırıcı kullanılabilir. Ateş ettim nişan hattım bozuldu diye de optik takılmamazlık yapılmaz. Mekanik nişangah bir yere kadar, her şeyin bir tekniği var.
http://www.trmilitary.com/viewtopic.php ... 00#p276286

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2017, 19:09 
Süvariler

Yayladere'deki temasta isabet alan bir Ops-Core Sentry personeli korumuş.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2017, 17:51 
Yeni Üye

Resim

Bu tarz içe geçmeli dizliklerin ordumuzda kullanımı nedir ? Ya da kullanılıyor mu ? Normal dizliklerden daha pratik ve kullanımı kolay duruyor. Ayrıca benim gözümde multicam kamuflajla bu tarz pantolonlar bütünleşmiş olduğu için ne zaman SAT'ların fotograflarını görsem ilk baktığım yer dizleri oluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2017, 23:57 
Site Başkanı

Bu tarz içe geçmeli dizliklerin ordumuzda kullanımı nedir ? Ya da kullanılıyor mu ? Normal dizliklerden daha pratik ve kullanımı kolay duruyor. Ayrıca benim gözümde multicam kamuflajla bu tarz pantolonlar bütünleşmiş olduğu için ne zaman SAT'ların fotograflarını görsem ilk baktığım yer dizleri oluyor.
Fotoğraflarda görülen Amerikan Crye Precision üretimi G3 kargo pantolonu. Bu konseptin mucidi de onlardır zaten. Orjinal Crye değil ama replika modellerinin bir kaç birimde kullanıldığını görmüştüm. Ayrıca sadece dizlikleri alıp terzide kendi pantolonlarına yuva açıp diktiren de var ki bence şu an için yapılabilecek en kolay ve pratik çözüm budur. Yine sipariş dahilinde özel bir firmaya bu kesimin aynısının TSK kamuflajlı modelini ürettiren bir JÖH birimi mevcuttu ama numunelik derecesinde idi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 19:00 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2017, 00:04 
Süvariler

Susturucu (sag alt kose) kullanimi bizde ne kadar mevcut? Yanilmiyorsam tabi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2017, 00:41 
Site Başkanı

Susturucu (sag alt kose) kullanimi bizde ne kadar mevcut? Yanilmiyorsam tabi.
Susturucu değil o, tüfekler kullanılmadığı zaman içine toz, kar, çamur, su vb. girmesin diye namlu uçlarına mühimmat sandıklarından çıkan süngerleri takıyorlar. 5.56 bastırıcısı (süpresörü -susturucu kat'iyen yanlış bir tabir-) o kadar ince ve küçük olmaz zaten. Aynı amaca hizmetle plastik turuncu namlu tapaları,sönük balon hatta kondom bile kullanılıyor...

TSK ve EGM de susturucu kullanımı kit halinde gelen (HK G28, LMT MWS308, L115/96, M110, JNG-90 vs. vs.) her keskin nişancı tüfeğinde mevcut olmak ile beraber tüfeklerde de 5.56 mm AR-15 platformları içinde (Colt M4/M4A1 ve HK416) eski tip KAC ve yeni tip HK bastırıcıları mevcut. Lakin bunları dar alanda efektif olarak kullanmak için tüfeklerin kısa namlulu olması gerekiyor ki bizimkilerde tek tük bir kaç birim dışında hep uzun namlu tüfek seviyor. Bu yüzden daha yaygın olan MKEK üretimi giydirme bastırıcılı MP5SD ler bu iş için ses altı (subsonik) mühimmatı ile daha çok kullanılıyor. Ki onlarda o kadar yaygın değil. Bir aralar bastırıcılı kullanım için Uzi serisi pek seviliyordu, koruma ekipleri dışında dede oldu onlarda...

Onun dışında başka konularda da bahsedildiği üzere bastırıcıların da aktif muharebede efektif kullanılması için namludan çıkış hızı ses altı (subsonik) olan barut hakkı azaltılmış özel mühimmat gerekir. Bu mühimmat ta hali ile tüfğein menzilini hayli ile düşürür. JNG-90 gibi 7.62 mm bir keskin nişancı tüfeği için azami ses altı mühimmat menzili 300 metre 5.56 mm platformlarda ise 100 metre civarında seyretmektedir. Ayrıca atacak tüfeğin mekanizması ile oynanmaz ise (yayı ses altı mühimmata uygun daha az sert yay ile değiştirilmez, yada AR-15 platformunda gaz pistonunun portu ayarlanmaya müsait değil ise) devir daim olmaz ve tüfek her atıştan sonra tekrar kurma kolu çekilmek sureti ile fişek yatağına mermi almak zorunda kalınır. TSK da birden çok silah ses altı mühimmat ile kullanımda bahsettiğim prosedürlerden geçmeye uygun yada geçmekte. Lakin bastırıcılar standart mühimmat ile kullanılsa da namlu alevini gizlemek ve silah sesini azcık azaltmak dışında başka bir işe yaramaz

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2017, 22:03 
Süvariler

Isparta Eğitimleri.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2017, 22:48 
Site Başkanı

Başta görülen yüzbaşımız insanları şaşırtmasın, özel kuvvet değil komando eğitmeni. Karabina M16 modelleri uzun zamandan beridir daha hafif ve taşıması kolay odluğu için kumandan sınıfı, yaverleri ve korumaları tarafından kullanılıyor . Kendisi de elindekini modifiye etmiş, güzelde olmuş...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2017, 22:50 
Süvariler

Susturucu değil o, tüfekler kullanılmadığı zaman içine toz, kar, çamur, su vb. girmesin diye namlu uçlarına mühimmat sandıklarından çıkan süngerleri takıyorlar. 5.56 bastırıcısı (süpresörü -susturucu kat'iyen yanlış bir tabir-) o kadar ince ve küçük olmaz zaten. Aynı amaca hizmetle plastik turuncu namlu tapaları,sönük balon hatta kondom bile kullanılıyor...

TSK ve EGM de susturucu kullanımı kit halinde gelen (HK G28, LMT MWS308, L115/96, M110, JNG-90 vs. vs.) her keskin nişancı tüfeğinde mevcut olmak ile beraber tüfeklerde de 5.56 mm AR-15 platformları içinde (Colt M4/M4A1 ve HK416) eski tip KAC ve yeni tip HK bastırıcıları mevcut. Lakin bunları dar alanda efektif olarak kullanmak için tüfeklerin kısa namlulu olması gerekiyor ki bizimkilerde tek tük bir kaç birim dışında hep uzun namlu tüfek seviyor. Bu yüzden daha yaygın olan MKEK üretimi giydirme bastırıcılı MP5SD ler bu iş için ses altı (subsonik) mühimmatı ile daha çok kullanılıyor. Ki onlarda o kadar yaygın değil. Bir aralar bastırıcılı kullanım için Uzi serisi pek seviliyordu, koruma ekipleri dışında dede oldu onlarda...

Onun dışında başka konularda da bahsedildiği üzere bastırıcıların da aktif muharebede efektif kullanılması için namludan çıkış hızı ses altı (subsonik) olan barut hakkı azaltılmış özel mühimmat gerekir. Bu mühimmat ta hali ile tüfğein menzilini hayli ile düşürür. JNG-90 gibi 7.62 mm bir keskin nişancı tüfeği için azami ses altı mühimmat menzili 300 metre 5.56 mm platformlarda ise 100 metre civarında seyretmektedir. Ayrıca atacak tüfeğin mekanizması ile oynanmaz ise (yayı ses altı mühimmata uygun daha az sert yay ile değiştirilmez, yada AR-15 platformunda gaz pistonunun portu ayarlanmaya müsait değil ise) devir daim olmaz ve tüfek her atıştan sonra tekrar kurma kolu çekilmek sureti ile fişek yatağına mermi almak zorunda kalınır. TSK da birden çok silah ses altı mühimmat ile kullanımda bahsettiğim prosedürlerden geçmeye uygun yada geçmekte. Lakin bastırıcılar standart mühimmat ile kullanılsa da namlu alevini gizlemek ve silah sesini azcık azaltmak dışında başka bir işe yaramaz
Tskler Deno ustad, bende ilk once temiz tutmak icin sanmistim ama biraz buyuk olunca belki susturucu olabilir diye dusundum. Bu arada namluyu temiz tutmak derken malesef fotograflarda namluyu yere koyanlari cok goruyorum. Bir kismi botun uzerine yerlestiriyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2017, 15:48 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yasaklılar arasında bulunmayan bir kaynaktan son zamanlarda revaçta olan peçler hakkında ilginç bir haber.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2017, 16:01 
Akıncılar

Nerelerine battıysa orda kalsın diyorum. Yazıyorum yazdıklarımı siliyorum. Sinirlenmemeye çalışıyorum. Ulan bizi biz yapan TÜRK kimliğimiz . Hala anlayamadınızmı . Elin Gavuru viking imgeleri takar elin yunanı Bizans bayraklarından peç yapar takar. Bize gelince . Rabia peçleri yapıp takmak lazım esasen . O genelge yayınlanmazdı o zaman..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2017, 16:26 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bizim zamanımızda çok daha sıkıydı. Arazide bile Peç takmayı bırak, değişik tip eldiven kep, yada tişört giymek bile yasaktı. Şimdi bakıyorum da isteyen istediğini yapabiliyor. İyi mi yoksa kötü mü yorumu size bırakıyorum.
Olayı Göktürkçe yazılar yazan peçler yasaklandı diye okursak, insanda nefret hissi uyandırıyor. Ama biri çıkıp da artık bu peç işinin suyunu çıkardılar, askeri disiplinden uzaklaşıyoruz dese anlarım. Sayın leventt in dediği gibi, yarın birisi rabia peçi yaptırır, başkası beşiktaş, fenerbahçe yada bize heryer Trabzon yazdırır.
Yalnız, bu yazdıklarınla eski Türkçe Türk yazmasının ne alakası var derseniz, kesinlikle haklısınız...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2017, 19:34 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Gündem değiştirme çabaları vol. bilmemkaçmilyon. Yönetmeliğe kalsanız bırakın armayı Türk Bayrağı, kompozit başlık kılıfı dahi takamazsınız.

Yüzde 40 vergiyi geçirirken vatanseverlik, meclise giren vatansız soyu sopu belirsiz PİÇ'in birisi rahatsız olunca hemen Türk yazıları kaldırılsın. 15 temmuzda GÖTlerini kurtaran o Türk yazıları ile gurur duyan komutanlar ve askerlerdi. Bunu da kimse unutmasın.

Bu yazıyı da moderatör ve diğer yöneticiler değiştirmesin lütfen.

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2017, 03:22 
Süvariler

Personele doğru dürüst teçhizat vermezler, Askerler cebinden harcayarak malzeme alır, kullanır ses yok, ama kendisinden Türk peçesi taksın vay anam vay.

Askern gurur ve morel kaynağından elinizi çekin, bu komutanların Türk olduğundan şüphe duyarım.....

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2017, 12:30 
Süvariler

Askerlerin kullandığı yelekler ile silahlara taktıkları eklentileri hep kendi ceplerinden mi ödüyorlar?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2017, 13:19 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2017, 13:29 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

MPT-76 şarjörü için ilave cepler yerine yeni yelekler gönderilmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2017, 21:31 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
MPT-76 şarjörü için ilave cepler yerine yeni yelekler gönderilmiş.
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2017, 22:03 
Site Başkanı

Cepler bu ara pek moda olan HSGI Taco tip olmuş güzel de, yelek tasarımı ve malzeme kalitesi her zamanki gibi yerlerde, kamuflaj nasıl bir materyalde yapıldı ise flaşta parlamış anlaşılmıyor bile, diğer ceplerde hörgüç gibi elde kalacak cinsten...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2017, 22:26 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Çok fazla şey etmeyin. Güzel malzeme dağıttıkları vakit ben söyleyeceğim. Kaale bile almaya değmecek tasarıma sahip bu dağıtlan yelek. Bir kaç yerde daha gördüm.

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2017, 17:51 
Üye

Alıntı:
Çok fazla şey etmeyin. Güzel malzeme dağıttıkları vakit ben söyleyeceğim. Kaale bile almaya değmecek tasarıma sahip bu dağıtlan yelek. Bir kaç yerde daha gördüm.
Hocam kızacaksınız belki ama o malzemeler sanırım hiç dağıtılmayacak çünkü bu işlere karar veren kişiler bu işten hiç anlamıyor gibime geliyor.

Dışarısı dinamit, dışarısı enkaz!

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2017, 16:02 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Devlet baba ihale etmez zaten böyle şeyleri. Personel kendi parasıyla alacak. Ondan ihale falan fişmekan bana göre olan şeyler değil.

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eki 2017, 23:22 
Süvariler

Benim korkum RTE'nin Özel kuvvetlerin felan kullandığı Ops Core kasklara veya makinalı tüfeklerine de müdahale etmeye kalkması,umarım böyle şeyler olmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2017, 00:22 
Üye

Benim korkum RTE'nin Özel kuvvetlerin felan kullandığı Ops Core kasklara veya makinalı tüfeklerine de müdahale etmeye kalkması,umarım böyle şeyler olmaz.
Müdahaleden kastınız nedir ? Ops core takmayın yerine yerine 8.ABMK üretimi kullanın gibi mi ?

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 676 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 110 11 12 13 14 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: