TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 23 Kas 2017, 04:30

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 431 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 15 6 7 8 9
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2016, 14:57 
Yeni Üye

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Bu irtifa işinde ne saçmaladı Roketsan. Önce 5 km dedi, 10 km dedi, sonra irtifayı sildi etkili menzil yazdı sadece falan filan. Biz 10 km irtifayı esas alalım. 10 km irtifa da öyle ''taş çatlasa'' irtifası değil, en optimum irtifasıdır sanırım. Yani gayet iyi bence. Hisar-O daha da enerjili, daha da yükseğe gider. Hayırlısıyla kaza bela olmadan yolunda gider umarım şu proje. Çok ağrıma gidiyor şöyle layıkıyla modern bir hava savunma savunma şemsiyesi kuramamak. Başaracağız ama.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2016, 17:18 
Uzaklaştırıldı

20 km bence irtifası

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2016, 21:01 
Süvariler

Aşağıdaki Linkte IRIS-T SLM özellikleri ile ilgili detaylı bilgi bulunuyor.

http://www.diehl.com/fileadmin/diehl-de ... Layout.pdf

Iris-t kısa menzilli füzenin irtifa değeri 5 km - menzili 15 km denmiş. Bu değerlere bakınca Hisar-A ile benzer değerler olduğu görülüyor. Eğer Hisar-O da Irist-SLM füzesi baz alınarak yapılmış ise, irtifa değeri 20km - menzili 40km olmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2016, 22:24 
Yeni Üye

Zaten Roketsan 10 km irtifa dedi bir kere, 5 km diye düşünmeye gerek yok bence. Hisar-A kocaman füze, 230 kg. Teknik yetersizliğimizden bu kadar ağır değildir sanırım. 10 km irtifayı optimum performans noktası olarak kabul etmek gerek, vuruş yüzdesinin düşmediği halen enerji dolu, öldürücü manevra yapabileceği nokta. Bu irtifanın üzerinde bir savaş uçağına değil ama İHA'ya da angaje olabilir 12 kmde mesela. Belki savaş uçağına da angaje olabilir, o irtifada hedef uçağın manevra yeteneği, hızı vs ne olacak işte bunlar hep kullanıcının elindeki kitapta olacak belki biz hiçbir zaman bilemeyebiliriz bunları. Ama 5 km olacak diye üzülmeye veya 10 km olacak diye burun kıvırmaya gerek yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2016, 09:19 
Uzaklaştırıldı

Ben yukarı da 20 km dedim sanırım orada duyduğumu yanlış yorumlamaktan ileri gelen bir hatam oldu
Video da operatör bakana ekran üzerinden brifing verirken "...19. km de 1 km kala güvenli olarak uçuşu sonlandıracağız" dedi. Ben onu her halde orta irtifa 20 km irtifalı gibi yorumladım ama sanırım irtifa değil menzilden bahsediyor oradaki o kişi. Biraz benzer sistemlerde rakamlara bakınca pek 20 km düşüncem mantıklı değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2016, 13:25 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Videoda durdurup da baktım Hisar-O için
İrtifa : 5 km
Menzil : 15 km
yazıyor.
Bu sayılar sadece Çok Alçak ve belki de çok zorlarsan Alçak irtifa için geçerli olabilir.
Orta İrtifa için gerekli olan mesafelerin üçte biri malesef...
Belirttiğiniz rakam Hisar-A 'nın verileri.

Kafama takılan şu; atışlarda gördüğümüz kadarıyla füzeler, tüplerin içinden ateşlenerek çıkıyor. Ben soğuk basınçla tüp dışına atılıp, dışarıda kendi kendine ateşlenen bir dikine fırlatma bekliyordum. İleride böyle bir sistem olacak mı? Yoksa hep böyle tüp içinden ateşlenerek mi fırlatılacak?
Cold launch sistemler biraz problemli olabiliyormuş. Motorun kanisterden atıldıktan sonra çalışmaması durumunda veya bir şeylerin ters gitmesi durumunda (ki olabilen şeyler bunlar) bu tip olaylarda yangın, inflak vs. sorunlarla karşılaşabiliniyormuş. Buda atıcının ve varsa yakınında bulunan diğer önemli ekipmanların tahribine sebep olabilir tabi ki değerli malzemeler bunların hepsi. Ayrıca sıcak ateşleme yöntemi ile ateşlenen füzeler bütün olarak ele alırsak biraz daha hafif olduğu biliniyor.
Tabi ki sizin dediğiniz soğuk ateşleme yönteminin de faydaları var. Kinematik değerlerin korunumuna fayda sağlıyor başlangıç enerjisine daha az harcama yaparak bunu yukarılarda değerlendirebilir, ayrıca fırlatma tüpü tekrar kullanılabiliyor. Bu konuları ele alırsak hangisi daha iyidir denilirse, bunu üstadların cevaplaması uygun olur benim öğrenebildiklerim bunlar.

En son Operatıon Atilla tarafından 19 Ara 2016, 13:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2016, 13:34 
Süvariler

Hatırladığım kadarı ile soğuk ateşleme yönteminde füze tüpden ayrıldıktan sonra ateşlenmeden önce hedefin bulunduğu yöne doğru gövde hareketi ile burnunu çevirip öyle ateşlenebiliyor. Bu Alçaktan gelen hedeflere karşı , havada kavis yapma ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

bknz:48 saniye
https://www.youtube.com/watch?v=hVHQehcqIBo

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016, 14:50 
Akıncılar

Hisar konusunu toparlamak gereki ise...

Hisar-A Hedeflenmiş İrtifa 5km Menzil 15 km
Hisar-O Hedeflenmiş İrtifa 10 km Menzil 25 km
Hisar Nokta: Hedeflenmiş İrtifa 10 km Menzil 40-50 km

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 01:50 
Süvariler

Alıntı:
İrtifa : 40 Km
Menzil : 500 km
Böyle çok uzak Hava Savunma Füzesi lazım.
Uydu, Avacs, UAV, Gemi ve Yer Radarlarıyla koordineli olan, yüksek manevra yeteneğine sahip bir füze.
Hatta tek bir füze olarak fırlatılan menzilin 4/5'ini böyle giden, son safhada 5-6'ya bölünüp (içinden 5-6 tane küçük füze çıkarak) hedefini bulan bir füze...
Birleşip Voltran'ı oluşturacaklar mı sonra?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 13:28 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
İrtifa : 40 Km
Menzil : 500 km
Böyle çok uzak Hava Savunma Füzesi lazım.
Uydu, Avacs, UAV, Gemi ve Yer Radarlarıyla koordineli olan, yüksek manevra yeteneğine sahip bir füze.
Hatta tek bir füze olarak fırlatılan menzilin 4/5'ini böyle giden, son safhada 5-6'ya bölünüp (içinden 5-6 tane küçük füze çıkarak) hedefini bulan bir füze...
Birleşip Voltran'ı oluşturacaklar mı sonra?
Sm-3 'ün ki gibi 3 aşamalı bir itki sisteminden bahsetmiş sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 14:48 
Süvariler

Arkadaşın söylediğinden benim anladığım 3 aşamalı itki sisteminden ziyade tek taşıyıcı füzeye bağlı 3-4 füze olması ve hedefe vardığında bunların ayrılıp aynı anda hedefi farklı açılardan vurması. Böylece örneğin hedef bir gemi olsun, hava savunma yada CIWS sistemi 1-2 tanesini vursa bile kalan füzelerin hedefi imha etmesi amaçlanıyor. Bir çeşit saturasyon saldırısı yani.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 14:53 
Süvariler

Alıntı:
Sm-3 'ün ki gibi 3 aşamalı bir itki sisteminden bahsetmiş sanırım.
"İçinden 5-6 tane küçük füze çıkarak hedefini bulan" diyor. Ben de bu küçük füzeler Voltran Voltran Voltran diye hönkürecekler mi diye sordum...

Şaka bir yana, bu etkili bir metot olsaydı çoktan realize edilmişti. Hava Savunma Füzeleri 1950'lerin ortalarından beri aktif olarak kullanılan ve geliştirilen araçlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2016, 10:32 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

:D
Tek füze ile yolun bir kısmını gidip, daha sonra içinden çıkan daha küçük füzelerin farklı uçak ya da füzeleri düşürmesini kastetmiştim.
Örneğin: 5 uçak Rusya'dan kalktı ve geliyor. Radarlar tespit etti ve Samsundan bu özelliklere sahip 1 füze fırlatıldı.
Uçaklar Karadenizin ortasına gelmeden füze onlara yaklaştı, öndeki başlık açıldı ve içinden 5 tane küçük füze çıkarak 5 uçağı düşürdü.
Bence mümkün...
Mümkün olmasına mümkün de karşı tedbirleri unutuyorsunuz. Bir seferde 5 füzeyi taşıyan taşıyıcı roket düşürülürse 5 tane füzeden olmayalım da. Adamlar o 5 uçağı Karadeniz'e çıplak göndermezler. Altlarında bir savunma şemsiyesi mutlaka olacaktır.

Bu fikir üzerinden gidersek ben olsam bir uçağa bir füze atarım, füzenin içinden çıkan 5 füze tek bir uçağa angaje olur. Sonrası havai fişek gösterisi. Tabii bunlar istekler, arzular. Realiteye dökersek birkaç gömlek büyük bedenler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 14:51 
Akıncılar

HİSAR-U gelecek. Booster eklenmiş hali ile kendi SM-2 IIIB ayarında kabiliyetimiz olacak. ASELSAN için artık olay tamamen çözülmüş halde, yaklaşımları diğer bir arkadaşında belirttiği gibi; Bana füzeden bahsedin gerisi kolay şeklinde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 15:03 
Süvariler

HİSAR-U gelecek. Booster eklenmiş hali ile kendi SM-2 IIIB ayarında kabiliyetimiz olacak. ASELSAN için artık olay tamamen çözülmüş halde, yaklaşımları diğer bir arkadaşında belirttiği gibi; Bana füzeden bahsedin gerisi kolay şeklinde.
S-400 niye o zaman ? Acil ihtiyac mi bir de kime karsi ? Yunanistan degil , Iran degil , Suriye hic degil , Rusya'yi kendi fuzesi ile vuracak degiliz ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 15:19 
Akıncılar

Alıntı:
S-400 niye o zaman ? Acil ihtiyac mi bir de kime karsi ? Yunanistan degil , Iran degil , Suriye hic degil , Rusya'yi kendi fuzesi ile vuracak degiliz ?
Bu biraz şuna benziyor; 'ATMACA geliyor ama Harpoon'ada devam veya Korkut-D geliyor ama biz Phalanx'a devam' gibi dünyaca tercih edilen kanıtlanmış ürün tedariğinin ilk etapta tercih edilmesi. HİSAR-U içinde daha vakit var açıkçası. -O projesi sonrası devam edecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2017, 15:35 
Süvariler

Anliyorum. Gerci dedigim gibi birinci oncelik balistik fuze ve seyir fuzesi tehdidi. ABD ve Rusya haric yakin hava tehdidi yok tabi 1 sistem Ege'ye yakin konuslanip Yunanistan'i taciz etmeyeceksek Rus sistemi'nin daha cok ABD'ye karsi oldugunu dusunuyorum. Bir de Israil faktoru var her ne kadar son yillarda guney sinirimiza ilistikleri pek duyulmasa da belki 1 sistem de guneye yakin baski unsuru olabilir. Yok Ankara ve Istanbul konuslu olursa tehdit baska demektir. Bu S-400 mu olur MEADS mi olur bilemem ama ozellikle S-400'un balistik fuze vurma kabiliyetini bilmiyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2017, 23:36 
Üye

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Haz 2017, 00:11 
Üye

Hisar-O nun testlerinden..
Resim

Personelin giyiminden bu günler de yapılmışa benzemiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 21:37 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2017, 03:36 
Süvariler

Bir soru; soğuk fırlatma sistemi tasarlamak, uygulamak çok mu problemli bir iş olurdu? Yetersiz ya da ucu ucuna yeterli olduğunu düşündüğümüz(herkesin değil)füze(kinematik)değerlerine hesaba kitaba katılabilecek katkısı olabilirdi diye düşünmeye başladım. Anlamsız mıdır?
Bir de sonuçta bu sistemler muharebe esnasında ya da öncesinde hareketli olan ya da durmakta olan birlikler ile beraber görev yapacak. Soğuk fırlatma sistemlerine haiz kanisterlere füze yükleme işlemi yapılabilmekte. Bu bir avantaj olabilir belki. HİSAR-O NOKTA'yı ayrı tutuyorum tabiki.
Bir de dünyada soğuk ve sıcak fırlatma yönteminden başka bir fırlatma yöntemi var mıdır? Biraz fantastik olacak ama füzeyi örneğin 100-200 metre ileriye ve yukarıya doğru fırlatabilecek bir mancınık sistemi gibi bir şey çok uygun olurdu doğrusu. Olabilirliğinden değilde merak ettiğimden soruyorum. Saygılar...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2017, 15:50 
Üye

Alıntı:
Bir soru; soğuk fırlatma sistemi tasarlamak, uygulamak çok mu problemli bir iş olurdu? Yetersiz ya da ucu ucuna yeterli olduğunu düşündüğümüz(herkesin değil)füze(kinematik)değerlerine hesaba kitaba katılabilecek katkısı olabilirdi diye düşünmeye başladım. Anlamsız mıdır?
Bir de sonuçta bu sistemler muharebe esnasında ya da öncesinde hareketli olan ya da durmakta olan birlikler ile beraber görev yapacak. Soğuk fırlatma sistemlerine haiz kanisterlere füze yükleme işlemi yapılabilmekte. Bu bir avantaj olabilir belki. HİSAR-O NOKTA'yı ayrı tutuyorum tabiki.
Bir de dünyada soğuk ve sıcak fırlatma yönteminden başka bir fırlatma yöntemi var mıdır? Biraz fantastik olacak ama füzeyi örneğin 100-200 metre ileriye ve yukarıya doğru fırlatabilecek bir mancınık sistemi gibi bir şey çok uygun olurdu doğrusu. Olabilirliğinden değilde merak ettiğimden soruyorum. Saygılar...
V2'ler rampadan atılıyordu mesela :) Yine öyle bir rampa dizayn edilebilir ama mobilizasyon sıfıra iner ve yerleri belli olur :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2017, 05:58 
Akıncılar

Cold launch denilen soguk firlatma sistemide bir cesit katapult aslinda. Lancerin icine yerlestirilmis gas itkili bir piston vasitasi ile fuze lancerin disina itiliyor. Daha sonra fuze motorunu atesliyor. Yeni generasyon Rus fuzelerin burun kisminda kucuk itki roketcikleri var. Lancerden cikinca donus yapacagi bas acisina dogru bu yonlendirme roketleri vasitasi ile yonlendiriliyor ve sonra ana roket atesleniyor. Bu acidan soguk atis sistemdeki fuzelerin tasarimi biraz farkli olabiliyor. Biraz daha komplike denebilir.

Soguk ve sicak atis sistemlerinin kendine gore avantaj ve dezavantajlari var. Kara uzerinde ve deniz uzerinde kullanimlarinda bu avantaj ve dezavantajlar daha keskin oluyor. Soguk firlatmanin en buyuk dezavantaji fuzenin lancerden cikis sonrasinda motorunun ateslememesi durumunda lancerin ve civardaki batarya unsurlarinin uzerine dusmesi ihtimali var. Gunumuz modern yakit kullanan fuzeleri yuksek guvenilirlikle (%95 ve uzeri) calisiyor olsa bile her 100 atistan 2-3 tanesi ariza yapmasi demek lancerin uzerine dusecek fuze hasara neden olacaktir. Bunun orneklerini Rus ve Cin S-300 sistemlerinde gorduk. En son Rusya'da yasanan kaza ciddi bir seydi ki lancer, TEL araci dahil kullanim disi kalmisti. Bir diger soguk atis dezavantaji, bu methodun lancerlerinde gas piston mekanizmasi bulunmasi ve dolayisiyla uretimlerini pahali olmasi durumu var. Sicak atista, ozellikle kara uzeri lancerler, daha basit sistemler, uretimleri daha kolay. Bu arada Ruslarin daha cok soguk firlatma kullanmalarinin nedeni konusunda farkli rivayetler var. Bunlardan bir tanesi Ruslarin roket yakiti teknolojisinin eski donemlerde verimlilik yeterli olmadigindan, agir fuzelerin(ICBM dahil sanirim) lancer disina soguk yontem ile firlatilarak, fuzeye ilk ivmenin verilmesinin gerekmesi amaclanmis diyenler var.

Deniz uzerinde ise durum farkli biraz. Gemi uzeri uygulamalarda soguk firlatma lancer sistemleri gemiye yerlesimi daha basit oluyor. Gemideki Mk-41 gibi sicak firtlatma lancer sistemlerde sicak gazinin disari atilmasi icin tahliye kanallari mevcut. Biraz daha agir lancerler oluyorlar dogal olarak. Soguk firlatmada fuze motorunun ateslenmemesi durumunda asagidaki geminin uzerine dusmesinin onlenmesi icin lancerlerin biraz egik yerlestirildigi soyleniyor.

Sonuc olarak iki sistemde bir cok ulke tarafindan kullaniliyor. Soguk atis ile menzilin artmasi mumkun olabilir ama ne kadar olabilir? Zaten ilk tasarimdaki performans hedefine gore fuzenin roket motoru buyuklugu, kullanacagi yakit miktari belirleniyor. Bu acidan ben soguk atisin menzil uzerine etkisinin ciddi rakamlar olacagini sanmiyorum. Ozellikle gunumuzu roket motorlari, kullanilan yuksek enerjili yakitlar, cift asamali(dual pulse) motorlar devreye girdigi dusunulurse firlatma sisteminde ana hedef basitlik(ve ekonomiklik) olacaktir. Benim dusuncem ABD dahil batinin soguk firlatmaya soguk olmasinin nedeni basarisiz roket motoru ateslemes durumunda fuzeni lancerin uzerine dusecek olmasi riskinin goze alinmamasi diyebiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2017, 15:39 
Süvariler

Hisar-O da kullanılacak IIR arayıcı başlığa alternatif olarak aktif RF başlık geliştirilmesine başlanmış, sözleşmede buna uygun değişiklikler yapılmış. Bozdogan görüş ötesi füzesinin RF başlığının laboratuvar ortamında yapılan testlerinin başarılı olması üzerine bu karar alınmış. Hisar-O aktif RF başlığı, Bozdoğan arayıcı başlığı üzerinden geliştirilecek, kara-hava angajmanlarına uygun yeni algoritmalar hazırlanacakmış. RF başlık Ku bandında çalışacak ve ucuza mal olması için mekanik taramalı olacakmış. 2019 da test atışları için hazır olacakmış.
Kaynak:Savunma Ve Havacılık 180. sayı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2017, 13:31 
Akıncılar

Hisar-O 25m menzil 10km irtifa olarak mı tasarlanıyor bir değişiklik oldu mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2017, 19:00 
Süvariler

Hisar-O 25m menzil 10km irtifa olarak mı tasarlanıyor bir değişiklik oldu mu?
Savunma ve Havacılık son sayıda 18 km irtifa 25+ km menzil yazıyordu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2017, 19:04 
Üye

18 km Orta irtifa için az değil mi ? Manpads lar 8km menziliyken, kısa menzilliyi nereye oturtucaz, ortayı nereye ?
Çok kısa stinger, kısa Rapier, Orta hawx ise, hisar a,o bunların neresinde...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2017, 19:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

18 km Orta irtifa için az değil mi ? Manpads lar 8km menziliyken, kısa menzilliyi nereye oturtucaz, ortayı nereye ?
İrtifa ve menzil aynı şeyler değildir.

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2017, 21:49 
Akıncılar

Alıntı:
Şu an ki manpads'ler genel olarak 5km irtifa 5-6 km menzil içerisinde etkili olabiliyorlar max. S&H 180. sayısını henüz okumadım ama
18 km irtifa orta menzil için gayet iyi.Menzilinde IIR içnin 25+ km olarak yansıtılmakta sanıyorum çıtayı IIR tarafında biraz daha yukarı çıkarmaya çalışıyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2017, 22:16 
Akıncılar

Daha öncede yazmıştık. HİSAR -A içinde, -O içinde, siz bir 10km daha ekleyin menzile, irtifada isterlerden daha yüksek...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2017, 22:33 
Üye

İrtifa tabiki önemli ancak menzil de önemli. Sonuçta bütün tehtidler yüksek irtifadan gelmiyor. Çoğu seyir füzesi şeklinde alçaktan ve uzaktan geliyor. Belki bu tarz tehtidler için aynı sistemlerin farklı versiyonları içinde çalışılıyordur...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2017, 01:06 
Süvariler

O irtifaya angajmana yetecek enerji taşıyabiliyor mu? Yine O irtifaya çıktığında menzili manpads kadar mı oluyor? Uçuş diyagramı görmeden yorum yapmak zor.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 431 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 15 6 7 8 9

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Alexa [Bot] ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: