TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 13 Ara 2017, 13:48

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 128 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2015, 16:26 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Rusya ile yaşanan gerginlik sanırım uzun bir süre daha devam edecek.İlk fırsatta Putin bunun öcünü almak isteyecektir askeri olarak.Artık bu Suriye içinde mi olur,Karadeniz üzerinde mi yoksa Denizde mi,bunu zaman gösterecek.Zaten ekonomik yaptırımlar malumunuz.Turizm ve diğer yatırımlar etkilenecek ve özellikle Turizm ve inşaat sektörünü zor günler bekliyor.Turizm konusunda zaten bu yıl krizlerden dolayı Rus Turist sayısında düşüş olmuştu.Ve genelde paket turlara rağbet gösteren bu grup "her şey dahil" konseptinin doğmasına sebep olan bir kesimdi.Yapılan araştırmalar ve istatistiklerde kar getirmeyen turist katagorisinde Ruslar ilk sırada.Kendi uçaklarıyla gelirler,300$ paket turlarla 1 hafta kalıp giderler.Bu bir nebze tolare edilebilir.Ama THY ve diğer hava yollarının bu işten zararlı çıkacağı aşikar.Zira Rusya'nın 10 şehrine haftalık 90 sefer söz konusu ve risk altında.Her ne kadar tarifeli uçuşlar etkilenmeyecek ve kısıtlamalar dışında dense bile,bu saat den sonra kim biner ki!?

Bunun yanı sıra askeri kapasite bağlamında bazı yapılanma ve kabiliyet konusunda biraz fazla kafa yormak gerekecek.Bunlar ve aslında ciddi olarak sıkıntımız olan bazı imkan ve kabiliyetlerinin ivedi olarak edinilmesi gerekeceği de aşikar.Benim şimdilik aklımda olanlar;

1-Hava SOJ projesinin bir an önce hayata geçirilmesi veya gerekirse kiralanması
2-Başta Hava Kuvvetleri üsleri olmak üzere,kritik merkezlerin hava savunma şemsiyesi edinimi(öncelik;8,7,5 AJÜ)Patriot vs..
3-Muharip uçak eksiğinin giderilmesi(PO-V ile 30-40 F-16 Plus)veya F-15 gibi hava üstünlük uçak tedariki
4-Hava-hava ilave AIM-120C-7/D ve AIM-9X/B-2 tedariği
5-Güdümlü Kasırga üretiminin hızlandırılması ve envantere girişi.
6-Uzun erimli hassas vuruşlu Excalibur veya Bonus 155mm topçu mühimmat tedariği
7-E-7 Mesa Peace Eagle platform opsiyonlarının işletilmesi
8-Gezgin,Atmaca,Yıldırım ve Bora sistem tedariki ve geliştirilmesinin tamamlanması envanter girişi
9-Hava savunma kapasiteli gemi kiralanması veya edinimi(Arleigh Burke ve Ticonderego)
10-NATO stoklarından mühimmat eksikliklerinin ivedi olarak giderilmesi

Bu arada yakın bir zamanda her hangi bir üs'de Open Day düzenlenmesi ve bazı yeni imkan ve kabiliyetlerin teşhir edilmesini bekliyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2015, 18:00 
Akıncılar

-PO-V kesinlikle başlamalı sayınında daha mantıklı rakalamlarda belirlenmesi gerek. 20 veya 30 adetle geçiştirilmemeli. F-16 50+ olabililr yada ikinci el F-16 + Modernizasyon şeklinde de olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2015, 00:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=J2ZI9XYHG_g[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2015, 01:06 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

-PO-V kesinlikle başlamalı sayınında daha mantıklı rakalamlarda belirlenmesi gerek. 20 veya 30 adetle geçiştirilmemeli. F-16 50+ olabililr yada ikinci el F-16 + Modernizasyon şeklinde de olabilir.
Neden elimizdeki F-16 ları az buldunuz ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2015, 17:39 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Neden elimizdeki F-16 ları az buldunuz ?
Hocam bunu ben söylemiyorum. Şu an F-4E'lerle ilgili ciddi kaygılar var 4 filomuzu ilerde tekrar açmak üzere söndürdük zaten şu an belli bir sayının altında ilerliyoruz bu nedenle sayımız az. Rusya krizi Suriye Irakta istikrarın yakın gelecekte beklenilmemesi ayrıca Toprak bütünlüğümüzün tehdidi uçaklarımız üzerinde çok fazla yüklenmeye sebep oluyor.

Bu nedenle.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2015, 18:25 
Uzaklaştırıldı

Sanki Rusların Suriye ye konuşlandığını haber alıp yada sezip geri çelikdi bu patriot lar gibi geliyor bana. Rusya ile her hangi bir senaryoda Türkler uğruna karşı karşıya kalmak istemediler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2015, 18:43 
Akıncılar

İyi de İspanyollar PATRIOT'ların görev süresini uzattı, İtalyanlar da iki batarya SAMP/T gönderiyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2016, 17:54 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İtalya'dan gelen 25 kişilik heyet, NATO bünyesinde konuşlandırılması planlanan hava savunma sistemi için Kahramanmaraş'ta ön inceleme yaptı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2016, 00:30 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İtalya'dan gelen 25 kişilik heyet, NATO bünyesinde konuşlandırılması planlanan hava savunma sistemi için Kahramanmaraş'ta ön inceleme yaptı.
Kurulan sistemi satın alırız diye umut ediyorum. Artık eksiklerimizi giderelim ateş çemberinin ortasında kaldık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2016, 03:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2016, 00:03 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2016, 00:57 
Süvariler

Tesisin konumu hakkında kafamda soru işaretleri oluştu. Kayalığın dibinde olması sistemin etkinliğini azaltmaz mı? Tabii bu soru belki farazi kaçar, gerekli analizler yapılmıştır diye düşünüyorum. Ayrıca dışarıdan falan böyle rahatça ve net görüntüler alınabilmesi tehlikeli değil mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2016, 01:36 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Neden Maraş'a koyuyorlar. Sınıra nerden baksan 50 km. PAC2 angajman menzili zaten 90km diye beyan edilmiş.
Sanırım öncelik Türkiye'den ziyade İncirlik üssü veya Malaytada'ki NATO radar güvenliği.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2016, 01:42 
Akıncılar

Hocam bizden alıştınız tabi sistemleri sınıra sıfır yerleştirmeye, adamlara laf atıyorsunuz. :P

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2016, 02:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ama ben olsam ( tabi NATO nun amacı pek bir farklı) bu füze bataryasını Gavur dağlarının tepesine kurardım. Suriyeyi görmek için değil radar çıplak gözünüz bile yeterli. Geçen ağustosta oralara gittim. Tam tepelerde Zorlu grubun kurduğu rüzgar türbinlerini gördüm. Hassa ve Akbez tarafının hemen batısındaki tepeler bölgeye çok hakim.

Maraş Antep Adana Kilis alayına yetecek bir örtü sağlardınız. Zaten yüksek olduğu için roketin yükselmek için yakıt kaybı minimum olur yatay düzlemde angajman menzili artardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2016, 08:24 
Süvariler

Sınıra sıfır . Yok üstad o kadar değil.

Ama ben olsam ( tabi NATO nun amacı pek bir farklı) bu füze bataryasını Gavur dağlarının tepesine kurardım. Suriyeyi görmek için değil radar çıplak gözünüz bile yeterli. Geçen ağustosta oralara gittim. Tam tepelerde Zorlu grubun kurduğu rüzgar türbinlerini gördüm. Hassa ve Akbez tarafının hemen batısındaki tepeler bölgeye çok hakim.

Maraş Antep Adana Kilis alayına yetecek bir örtü sağlardınız. Zaten yüksek olduğu için roketin yükselmek için yakıt kaybı minimum olur yatay düzlemde angajman menzili artardı.
Bu arada kendisi de koca bir hedef tahtasi olurdu. Topcu atisiyla saf disi birakmak cok kolay olurdu...

If your enemy is secure at all points, be prepared for him. If he is in superior strength, evade him. If your opponent is temperamental, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant. If he is taking his ease, give him no rest. If his forces are united, separate them. If sovereign and subject are in accord, put division between them. Attack him where he is unprepared, appear where you are not expected.
-Sun Tzu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2016, 14:14 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hocam kayalıklar kuzey yönünde yani sınırın ters tarafında ama çok yakın olması belki bir dezavantaj olabilir ama dediğiniz gibi. Dışarıdan çok net görüntü alabilirsiniz sağı solu piknik alanı, üst düzey bir devlet görevlimiz Alman Patriot sistemine iki el attı da etrafını biraz kapattılar. :)

Musti hocam, Amanoslar ve uzantısı sayılabilecek Gavur dağlarında bu ara bölücü terör örgüt'ü mensubu teröristlerin hareketlilikleri var. Oralara sistemi çıkarmak, kurmak ve korumak baya külfetli olacağından uzak duruyorlar galiba.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2016, 15:14 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sn. Gazza tepeleri görseydi fikri değişirdi. Saldırı yönü tepelerin sadece doğusu. Gayet güzel korunaklı geniş mevzi alanları çok sayıda mevcut olmalı.

Sn. Alpagut . Amanos , Gavurdağları , Pazarcık hattı zaten BTÖ nün geçiş hattı. 30 senedir geçiyorlarmış. Dağların üzerinde çok sayıda radar ve askeri tesis var. Hiç sıkıntı olmamış. Sadece batı tarafında Osmaniyede eylem yapıyorlar. Sebebi kaçması kolay diye.

BTÖ bu tepelerde eylem yapmıyor. Yerel halk arasında bölücülere destek pek az. Orada kurulacak bir NATO tesisine ilişemezler.

Kurulması konusunda zorluk olacağını sanmıyorum . Tepelerin üzeri çok sayıda büyük rüzgar türbinleri ile dolu. Yollar mevcut.

Biz Bahçe tarafından girdik . Hasanbeyli ( Devlet Bahçelinin memleketi) tarafında bayağı ilerleri gittik. Anayola inip İslahiyenin arkasında Hınzırlı yaylasına çıktık. Çok geniş ve güzel yerler. Yollar fena değil.

Ama NATO bu füzeleri Türkiye için değilde kendi radar ve üslerine hizmet etsin diye kurduğu için teklifimiz havada kalıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2016, 15:36 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Benim köyüm o taraflarda hocam, dediğiniz gibi bölgede terör örgütüne destek veren kimsecikler yok lakin kırsalda az da olsa terörist var. Geçenlerde rüzgar türbinlerinde çalışanlar görmüşler ve halktan erzak talep etmiş teröristler bu yüzden 1-2 hafta kadar kırsalda arama-tarama yaptı güvenlik güçleri. Ana amaç üslerini korumak olunca hafta sonu yaylalarda serinlemek yerine avm'lerde serinlemenin mümkün olduğu yerler elzem oluyor :)

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2016, 19:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2016, 20:59 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2016, 01:24 
Üye

İtalyanlarda patriot füzesi var mıydı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2016, 01:26 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

MEADS olacak o yanlış yazmışlar, bilmeden yazmışlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2016, 01:40 
Üye

Alıntı:
Samp T olması lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2016, 01:42 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ne Meads'i yahu. Meads daha gelişimini tamamlamamış bir ALMAN sistemi.

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2016, 02:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Maraş'a kurulan sistem Patriot veya MEADS değil. SAMP/T. Resimlerde Iveco kamyon üzerine konuşlandırılmış SAMP-T batarya ve kontrol merkezlerinin kurulum için Maraş'a intikali görülebilir.

Resim

Resim

Ve sistemin konuşlandırılmış, atışa hazır hali. Resim Maraş'ta çekildi.

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2016, 04:02 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kahramanmaraş ve füze ile ilgili olan her şeyi burada paylaşıyordum, geleneği bozmayayım dedim. NATO füzeleri olarak değerlendirilsin paylaştıklarım. Bende özür diliyorum ayrıca.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2017, 00:39 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sistem Patriot değil ama yeni konu açmak istemedim. Çok anlamamakla birlikte arızalı olan parçalar gitti yenileri geldi diyorlar ama komple yeni bir sistem getirmişler gibi. Arıza hakkında bilgisi olan var mı bu sistemlerin arızalanması ve bulunduğu yerde yapılamaması da garip geldi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2017, 01:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim
Resim
Resim
1991, Körfez Savaşı sırasında Irak sınırına konuşlandırılmış Patriot füzeleri.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 128 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: