TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Eki 2017, 14:22

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 178 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 24 Haz 2014, 12:30 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Eğer denizaltı riskli bölgede değilse tabiki harpoon kullanır. Ama riskli bölgede harpoon kullanmak ben buradayım diye bağırmakla eşdeğerdir.
Denizaltıyı denizaltı yapan onun suikastçiliğidir. Benim görüşüme göre nezaman kavitasyon torpidoları güdüme kavuşur, işte ozaman yeni bir denizaltı çağı başlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Haz 2014, 12:41 
Süvariler

Denizaltinin kullanacagi Harpoon olsun IDAS olsun savunma kacinma maksatli olur amac dusmani ekarte etmek degil birinci oncelikli. Gemilerin de tasidigi torpidolar savunma maksatli Denizalti batirmak degil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Haz 2014, 12:46 
Uzaklaştırıldı

Neden uyduruyorsunuz biliyormuş gibi kendinizden emin şekilde. Deniz altı savunma için mi kullanır torpido ve harpoon u. Saldırmak için ne kullanıyor peki. Mahmuzluyormu gemilere çarpıp.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Haz 2014, 15:23 
Süvariler

Neden uyduruyorsunuz biliyormuş gibi kendinizden emin şekilde. Deniz altı savunma için mi kullanır torpido ve harpoon u. Saldırmak için ne kullanıyor peki. Mahmuzluyormu gemilere çarpıp.
Beni uyduruyor kabul edin. Torpido ana silah olup durduk yere firkateyne bile atilmaz. Denizaltilarin gorevi (eger nukleer balistik tasimiyorsa) konvoya veya ucak gemisi gibi degerli buyuk hedeflere bir tane sallayip kacmaktir. Hic bir denizaltiya sen git harpoon ile su firkateyni batir demezler. Mecbur kalirsa veya firsat hedefi seklinde eger uygun ortam varsa sub harpoon atar. Bunun haricinde istihbarat , konvoy harekatini sekteye ugratma ve ozel kuvvetler intikali gibi gorevler de yapar. Mayin doseme dahil ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Haz 2014, 15:27 
Süvariler

Ayrica forumda Harpoon atis tekniklerini tartismistik. Bir Harpoon ile hucum diye bir sey yok en az 2 hatta 3 tane farkli sektorden atilmali yoksa karsi taraftaki gemi de balikci teknesi degil. Denizaltinin atacagi sub harpoon sadece panik yaratir nizami dagitir o kadar yoksa sansa kalmis o harpoon ile gemiyi vurmak. Yeri de belli oldu mu yer tepesine helikopteri vey DK ucagini. Ayrica dusman da saftirik tek firkateyn dolasmiyor savas zamani... vb. vb. vb.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2014, 22:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bugunun sevindirici bir haberi. "Milli Kavistasyon topidosu" projemiz bile varmış. Hemde yerli üretim. Gerçi bu program tablosu resmi bir kaynaktan mı tam olarak emin değilim ama . Tablo belki uydurma olabilir.

edit: Kaynak SAVTEK 2014 kapanış bildirisiymiş. Resmi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2014, 23:24 
Akıncılar

Proje değil yol haritası. Torpidonun kendisini yapmadan hangi platforma hangi konsept için super kavitasyon? Yolculuk nire hemşerim diye sorarlar adama

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2014, 00:57 
Süvariler

Ayıp olmazsa. Bu super kavitasyon ne diye sorabilirmiyim. Ekşisözlükden okudum anladığım kadarıyla suyun içindeki cismin etrafında kavitatörler sayesinde bir hava kabarcığı oluşuyormuş ve sürtünme 1e 1000 oranda azalıyormuş ve roket motoru vs.. bayağı yüksek hızlı bir olaya benziyor gibi. Ciddi bir teknoloji olsa gerek neden yaygın değil bu tür torpidolar.? Yada geleceğemi oynamakta daha.? Birde denizaltılarıda bu tür superkavite etmek kesin ilk benim aklıma gelmemiştir.? Mümkünmü.. Çok sordum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2014, 01:09 
Süvariler

Ayıp olmazsa. Bu super kavitasyon ne diye sorabilirmiyim. Ekşisözlükden okudum anladığım kadarıyla suyun içindeki cismin etrafında kavitatörler sayesinde bir hava kabarcığı oluşuyormuş ve sürtünme 1e 1000 oranda azalıyormuş ve roket motoru vs.. bayağı yüksek hızlı bir olaya benziyor gibi. Ciddi bir teknoloji olsa gerek neden yaygın değil bu tür torpidolar.? Yada geleceğemi oynamakta daha.? Birde denizaltılarıda bu tür superkavite etmek kesin ilk benim aklıma gelmemiştir.? Mümkünmü.. Çok sordum.
Cok hizli oldugu icin kursun gibi gidiyor. Gudumleyemiyorsun. Menzilleri de dusuk. Suda cok gurultu yapiyor bagira bagira geliyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2014, 01:43 
Akıncılar

Denizaltılar, silahları, sonarları ve hatta taktikleri hakında soru soran arladaşlar bir cevap alamayacağını hesaplayarak soru sorsa iyi olacak. Birisi sonar menzilini soruyordu. Daha neler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2014, 01:59 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2014, 02:06 
Süvariler

Gayet basit bir soru sordum, prensibini sordum, yabancı kaldığım bir terimdi vede açık kaynaklardada var cevap alınamayacak bir durum değil. Basitce bir tanımda gelmiş hemen sağolsunlar. Her hangi bir bilgide bulunmayacaksanız verecekleride engellemeyiniz, mani olmayınız. Bilgeliğinizi kendinize saklayınız aptalca bulduysanız soruyu, değersiz vs.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2014, 02:19 
Akıncılar

Taşı attıkda alakasız adamın kafasını yardık. Estağfurullah Destiny Hocam sizinle yada başkası ile ilgili bir imada bulunmadım. haddim değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2014, 02:23 
Akıncılar

Destiny, oradaki hedef siz değildiniz, genele yazılan birşeydi. Mesela sınırdaki tankların gece görüş menzilini soranlar falan var. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2014, 02:27 
Süvariler

Kusura bakmayınız balıkcı üstadım, yanlış anlamışım benim sorunun üzerine gelince üzerime alındım ister istemez. Ramazan etkisi diyelim. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2014, 02:28 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kavitasyon ingilizce oymak delmek demektir.

Resim

Deniz altında ilerleyen bir objenin hızı 100 knot dolayına erişmişse ve burun kısmında uygun form verilmiş bir kavitatör bulunuyorsa, bu durumda bütün cismin çevresini saracak bir hava kabarcığı meydana gelir.böylece suyun cisim üzerinde yaratttığı sürtünme kuvveti ortadan kalkmış ve hareket hava ortamında gerçekleşeceği için oluşan sürtünme yaklaşık binde birine düşmüş olur.bu noktada cihaz suda hareket etmediğinden, artık ilerlemek için pervanelere ihtiyaç duymamaktadır.bunun yerine çok daha yüksek hızlara ulaştırabilecek olan roket motorunun kullanılması gündeme gelmektedir.bu teknoloji ile birlikte su yüzeyinde veya altında hareket edecek aygıtlar mevcut hızlarının 4-5 katı yüksek hızlarda hareket edebileceklerdir.

Bilinen 2 operasyonel SKT den biri Rus VA-111 Shkval torpidosudur . iran donanmasında kullanılmaktadır.

Resim

Hatta 1998 de yeni çıkan 2. modelinin saatte 700 km nin üzerinde hıza 100 km menzile sahip olduğu tevatür edilmiştir. Bu hızda başlığa bile ihtiyaç duymayacağı kinetik enerjiyle bile gemiye zarar vermesinin mümkün olduğunu okumuştum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2014, 10:17 
Üye

Uydurma gibi olmasın ama mayın dökme gemisi gibi denizaltılar da derin sulara zaman ayarlı ya da uzaktan kontrollü torpidolar (Gerekli aparatıyla birlikte) yerleştirebilir mi? Böylece düşman denizaltılar denizaltı ararken aşağılarından ateşlenecek torpidolarla etkisiz hale getirilebilir. Çok mu imkansız olur?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2014, 10:25 
Akıncılar

Modern denizaltılarda çok sık rastlanmıyor ama 2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş döneminde üretilen pek çok denizaltının torpido tüpünden mayın salma kabiliyeti vardır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2014, 11:06 
Üye

Cevap için teşekkürler. Madem bu fikir o dönem için kullanışlıymış, teknolojinin gelişmesiyle birlikte üzerine koyularak tekrardan hayata geçirilebilir diye düşünüyorum. Hava savunma füzeleri varsa deniz altında da benzer sistemler (Portatif ya da sabit), neden olmasın? Yenilikçi yaklaşımlar gerekli. Örneğin atıyorum denize bırakılacak yoğun ve yayılmacı bir sıvıyla, gemilerin, denizaltıların motorları, elektronik aksamları devre dışı bırakılabilir mi, sonarlarının tespiti önlenebilir mi vb. araştırılması lazım

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2014, 11:11 
Akıncılar

Torpido gövdesi kullanan akıllı mayınlar ve UUV'ler geliştiriliyor. Bu konularda pek çok ülkenin ilginç ArGe çalışmaları var. "Area Denial" başlığı altında araştırabilirsiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2014, 14:41 
Süvariler

Torpido gövdesi kullanan akıllı mayınlar ve UUV'ler geliştiriliyor. Bu konularda pek çok ülkenin ilginç ArGe çalışmaları var. "Area Denial" başlığı altında araştırabilirsiniz.
Arda hocam sizce Türkiye'nin bu konularda önü açık mı ? yani ilkleri yapabilir miyiz? yoksa birkaç gündür forumda sık sık kuvvetin sınırları kabul etmesi gibi şeyler görüyorum.. Yani savunma sanayimiz bu kadar fazla proje ile başa çıkabilecek mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2014, 16:48 
Akıncılar

Yapılır, geliştirilir yani. Ama mesele bunların seri üretimini, ticarileştirmesini vb yapabilmek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2014, 20:13 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Weapons include ten swim-out torpedo tubes – four 650 mm-diameter and six 533 mm-diameter tubes. Published sources credit them with carrying DM-2A4 Seehake wire-guided torpedoes, UGM-84C Harpoon antiship missiles and Triton anti-helicopter missiles.

İsrailin aldığı son denizaltıda Triton anti-helikopter füzeside varmış. Ben bu sistemi yeni duydum. Bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın. Gugılda baktım pek sağlıklı bir bilgi yok .

Resim

Bir periskop biri şnorklel biride radar. 4. ne oluyor .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2014, 22:16 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2014, 12:41 
Akıncılar

Denizaltılarda periskop çoğunlukla iki tanedir: Seyir periskobu ve hücum (hedefleme) periskobu. Dolphin I sınıfı Kollmorgen Model 76 periskop setini kullanıyor. Fotograftaki Tanin denizaltısı yeni üretilen Dolphin II sınıfı; bunda da aynı periskop seti mi kullanılıyor bilmiyorum, kontrol etmem gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2014, 18:40 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Weapons include ten swim-out torpedo tubes – four 650 mm-diameter and six 533 mm-diameter tubes. Published sources credit them with carrying DM-2A4 Seehake wire-guided torpedoes, UGM-84C Harpoon antiship missiles and Triton anti-helicopter missiles.

İsrailin aldığı son denizaltıda Triton anti-helikopter füzeside varmış. Ben bu sistemi yeni duydum. Bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın. Gugılda baktım pek sağlıklı bir bilgi yok .

Resim

Bir periskop biri şnorklel biride radar. 4. ne oluyor .
Soldan sağa; Eccm/Esm, Şnorkel, Hücum Periskopu, Seyir Periskopu, Radar

Hücum periskopunun fiziki görünümüne istinaden Kollmorgen diyorum ama dış görünüm yine de aldatabilir. Teyide ihtiyacı var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2014, 17:02 
Bugün Defensenews.com da Japonların AIP sistemini bırakıp Lityum-iyon bataryalarına geçme kararı aldığına dair enteresan bir makale var. Yeni nesil denizaltı çalışmalarını (Avustralya ve belki bizim MilDen) etkileyebilecek bir konu.

http://www.defensenews.com/article/2014 ... Propulsion

Not: Bu arada Avustralyanın 6 adet Collins yerine geliştirilecek yeni nesil denizaltı programı bütçesi 33 milyar $!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2014, 20:22 
Süvariler

Bugün Defensenews.com da Japonların AIP sistemini bırakıp Lityum-iyon bataryalarına geçme kararı aldığına dair enteresan bir makale var. Yeni nesil denizaltı çalışmalarını (Avustralya ve belki bizim MilDen) etkileyebilecek bir konu.

http://www.defensenews.com/article/2014 ... Propulsion

Not: Bu arada Avustralyanın 6 adet Collins yerine geliştirilecek yeni nesil denizaltı programı bütçesi 33 milyar $!
Lityum polimer Nokia vardı bende. Hiç kullanmazsan veya azıcık kullanım ile 2 hafta gittiğini hatırlıyorum. Nokia 6210 :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2014, 22:28 
Uzaklaştırıldı

Teknolojimiz yeterse yaparız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2014, 22:40 
Genel Yetkili

Yapabiliriz bir engel yok
Teknolojimiz yeterse yaparız.
Alt tarafı iç içe 2 boru yahu tabi yaparız :D

da

İlk cümlenle ikincisi çelişiyor.

Öte yandan milden dediğimiz proje +2030'a takvimli. Vakit bol. Yaparız tabi niye yapamayalım.

Bir de bu iş bence tfx'den bile daha zor .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2014, 22:43 
Uzaklaştırıldı

Arkadaşın sorduğu nükleer yüzünden uluslar arası anltlaşmalar varmı engelleyici gibi anladım ben o manada yapabilirz dedim. Yapabiliriz ama alamayız mesela kimse satmaz bunu. Ama yaparsan kimsede yapma diyemez yasak değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2014, 01:13 
Süvariler

Belki çok uçuk birşey ama Nükleer denizaltı yapamazmıyız uluslararası antlaşmalar bu konuda bir engel teşkil ediyor mu?
Bizim gibi bir iç deniz ülkesi ama denizlerde söz sahibi olmak isteyen bir ülkenin yüzey gemilerinden daha çok denizaltı konusuna önem vermesi gerektiğinini düşünüyorum.
İlk önce denizaltında kullanılan çelikleri üretelim.Nükleerden önce çok şey var yapılması gereken.Yeni yapılan/yapılacak olan Cerbe sınıfı denizaltılar için yurt dışından sac geliyor.Nükleer denizaltı yapacaksak (veya herhangi bir denizaltı) alt sistemleri şimdiden oturtmak lazım.Ben bunun ilk adımı olarak sac üretimini düşünüyorum.Şu an o sacları üretecek bilgi var mı bilmiyorum?Ama sanayimizde bu işi yapacak makineler bulunur diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2014, 08:03 
Süvariler

o saclar ferromanyetik olacak. Yani henüz üretemediğimiz cinsten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2014, 09:16 
Akıncılar

Yeri geliyor ''İlk önce sacı üret'' lafını ben de kullanıyorum. Ama içinde biraz haksızlık olduğunu konu ile direk alakalı olmadığını biliyorum. Sac kendi içinde konuşulacak bir konu, denizaltı ise kendi içinde konuşulmalı. Yani dert değil sacı üretmesende olur. Ha üretirsen çok iyi olur, sana tahmin edemediğim ufuklar açabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2014, 15:07 
Süvariler

o saclar ferromanyetik olacak. Yani henüz üretemediğimiz cinsten.
Sacların mıknatıslanma özelliği olursa ben buradayım diye bağırmaz mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2014, 15:08 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2014, 15:17 
Süvariler

"Degaussing" denen bir mevzu da var..
Neden onun için enerji harcayalım?Ferro olanın para-sı dia-sı yok mudur?Varsa denizaltı yapımına uygun mu değil?Sebep nedir ferromanyetik sac kullanmak için?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2014, 15:30 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yunan medyasında S-120 papanikolis hakkında video haber. Yunanca bilmiyorum ama içerk eleştiri sanırım. Sankim denizaltı biraz fazla sallanıyor gibi .

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kT6B73UJY4c[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2014, 17:29 
Akıncılar

İnce uzun bir tüpü yüzdürüyorsun, ne kadar zor. Form zaten baş düşmanın. Ama var bazı çözümler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2014, 19:21 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bilmediğimden soruyorum nedir o çözümler hocam ? Balastları doldurulup denizaltıyı biraz batırmak gibi mi mesela ?

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2014, 20:14 
Akıncılar

Hocam ''yalpalık'' gibi çok basit bir yol. Uçak kanadı gibi düşün.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2014, 23:54 
Yeni Üye

geçmişe ait bu denizaltı ile ilgili şöyle bir haber buldum

http://www.ntvmsnbc.com/id/25078590

su yüzüne çıkarken aşırı derecede yan yatması sorun olarak gösterilmiş.Ben bu geminin ağırlık merkeziyle ilgili bir sorun olabileceğini tahmin ediyorum.Eğer bir teknede Ağırlık merkezi ne kadar yüksekte olursa ,geri döndürücü moment kolu o kadar az olur buda videoda gördüğünüz gibi geniş salınımlar yapmasına neden olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2014, 00:29 
Akıncılar

Haber eski bir haber forumda genişce tartışılmıştı. Mesele o değil, Video rahatsız etti beni. Sanki bir sorun var, şudur demek zor. Balasta bir sorunmu, tasarımda bir sorunmu, sadece bu videoda görülen duruma has bir sorunmu, karar vermek çok zor. Kullanan bilir.

Gerçi bu büyütülecek bir sorunmudur buna bile karar veremedim ama rahatsız oldum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2014, 00:49 
Yeni Üye

Eğer haberde yazılanlar ve videoya bakılacak olursa bir stabilite sorunu olduğu kesin ama bunu nedeni balast mıdır ,dizayn hatası mıdır yoksa üretim hatasımıdır onun hakkında anca fikir üretebilirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2014, 01:02 
Akıncılar

Alıntı:
Eğer haberde yazılanlar ve videoya bakılacak olursa bir stabilite sorunu olduğu kesin ama bunu nedeni balast mıdır ,dizayn hatası mıdır yoksa üretim hatasımıdır onun hakkında anca fikir üretebilirim.
Arkadaşlar bu eski forumda tartışıldı hatta bu sorun U-214'lerde giderildi üzerine G.Kore 3 adet teslim aldı.

Konu kısaca tarih oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2014, 01:07 
Akıncılar

Bu Video paylaşılmışmıydı, izlediğimi hatırlayamıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2014, 01:10 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Konu Papanikolis olunca yunanistan'ın bu denizaltıyı almamak için ne alavere dalavere çevirdiğini unutmayın. Yunanistan almıyorsa biz alacağız diyen bir Güney Kore'den sonra ve Almanya'nın kulağını çekmesinden sonraydı sanırım seve seve aldılar denizaltıyı diye hatırlıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2014, 01:18 
Akıncılar

Yunan videoyu özel hazırlamıştır diyorsun yani. :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2014, 01:37 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

2007'de şöyle bir video yayınlanmış (yunanca ama ingilizce altyazılı)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Z-qeJupFmIA[/youtube]

Edit: İzledikçe bir gülme geliyor anlatamam. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2014, 02:00 
Akıncılar

Bu haberler ilk çıktığında denizaltıcı bir tanıdığım,bu denizaltının yüzeye çıktığında 30 derece gibi yana yattığını söylemişti,yunanlılar bosuna yaygara koparmamış anlaşılan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2014, 22:01 
Üye

Acaba büyüklerimiz Japonya ile denizaltı yapım ortaklığı düşünmüş müdür.? Çünkü Avustralya Japonya ile bu tür bir proje geliştiriyor.Aslında bu gemiler 3000 ton üzerinde olması nedeniyle bizim isterlerimize daha uygun gibi duruyor.Almanların son yaptıklarından sonra Almanlara karşı bir nefret uyanmaya başladı bende.Tamam güzel işler yapıyorlar ama sağlam müttefik değiller ve üsütüne üstlük küstahlaşmaya başladılar,sanki elimiz onlara mahkummuş gibi.Japonların soryu denizaltıları ve sahip oldukları özellikler bence daha iyi gibi,en son aip sistemlerini değişmeye karar verdiler.modernize edecekler.Yeni bir teknoloji ile batarya güçlerini artıracaklar ve bu teknikle su altında daha uzun süre kalma yeteneğine kavuşmuş olacaklar.(stirling sistemini bırakacaklar).Belki anlaşılırsa daha çok teknoloji kazanımı da elde edebiliriz.şu an Japonlar ekoonomilerinin olumsuzluğu nedeni ile silah imalatıda dahil bir çok konuda yabancılarla iş yapmak istiyor.Bu bizim için bir fırsat olabilir.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 178 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hunter ve 13 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: