TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Oca 2018, 04:37

Tüm zamanlar UTC+03:00


Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: TSK KBRN Okul Komutanlığı
MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2012, 12:55 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 13 Tem 2012, 21:45
Mesajlar: 1233
Yaş:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=edHUjohX5U4[/youtube]


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2013, 01:17 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 06 Mar 2013, 21:20
Mesajlar: 580
Yaş:
http://www.aa.com.tr/tr/mod/fotograf-ga ... bel-kemigi

Onlar TSK'nın KBRN savunmasında bel kemiği

Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer saldırılar ile endüstriyel kazaların neden olacağı olumsuzlukların bertaraf edilmesiyle görevli TSK KBRN Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nın kullandığı malzemeler çok az dünya ülkesinde bulunuyor. Tamamına yakını yerli üretim olan TSK'nın envanterindeki ekipmanlarla her türlü KBRN saldırısına müdahale ediliyor, her türlü zehirli madde analizi yapılabiliniyor.


[spoiler]Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim[/spoiler]

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2013, 01:21 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Şub 2013, 03:00
Mesajlar: 5187
Yaş:
Aktifkarbon üstadın konusu. Ama galiba offline . :roll:


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2013, 02:14 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 02:25
Mesajlar: 1009
Yaş:
http://www.aa.com.tr/tr/haberler/254695 ... bel-kemigi
Alıntı:
Onlar TSK'nın KBRN savunmasında bel kemiği
Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer saldırıların neden olacağı olumsuzlukların bertaraf edilmesiyle görevli TSK KBRN Okulu kullandığı malzemeler çok az ülkede bulunuyor.

KONYA

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) Okulu ve Eğitim Merkeziği Komutanlığı, 1930 yılında kuruldu. Kurulduğu günden bu yana tüm teknolojik imkanları kullanarak profesyonel şekilde her türlü olumsuzluklara karşı hazır bulunan ve disiplini hiçbir zaman bırakmayan personel, görevini titizlikle yerine getiriyor.

KBRN taarruzlarının etkilerinden korunmak için, ihtiyaç duyulan korunma türüne göre geçirgen ya da geçirgen olmayan iki tip elbise kullanılıyor. Merkez, yaptığı eğitim ve öğretim faaliyetleri, açmış olduğu kurslarla KBRN savunması konusunda TSK birlik ve personeline, kamu kurum ve kuruluşlarıyla yabancı askeri personele eğitim veren tek kurum. KBRN Savunma Tabur Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nı KBRN savunması yönünden destekleyen tek birlik.

Personelin kullandığı ve tamamına yakını yerli olan malzemeler, çok az dünya ülkesinde yan yana görülebiliyor.

TSK'nın envanterindeki ekipmanlarla her türlü KBRN saldırısına müdahale edilebiliyor. Sahip oldukları aletlerle her türlü zehirli madde analizi yapılabiliyor. Merkez, TSK'nın ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın KBRN savunması konusundaki bel kemiği. KBRN savunması kapsamında düzenlenen uluslararası toplantı, seminer ve sempozyumlara da ev sahipliği yapılıyor.

Kullanılan malzemeler tanıtıldı

TSK KBRN Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı KBRN Savunma Tabur Kamutanı Piyade Yarbay Timür Baykal, muharebe sahasındaki her personelde bulunan KBRN Ferdi Koruyucu Teçhizatı ile KBRN taarruzlarından korunulduğunu bildirdi.

KBRN Belirleme ve Numune Alma Cihazlarını kullanan keşif ve temizleme birliklerinin, zehirli gazın kirliliğinin türünü, yoğunluğunu ve kirlilik bölgesinin sınırlarını tespit ettiğini belirten Baykal, personelin görev bitiminde KBRN temizleme cihazlarını eksiksiz kullandığını kaydetti.

Baykal, ''Temizleme cihazları, KBRN kirliliğine maruz kalan personel, araç, arazi ve tesislerin temizliğini yapmak maksadıyla temizleme unsurları tarafından kullanılan sistemlerdir'' dedi.

Maske Güven eğitimi

Çeşitli eğitimlerden geçirilen personel için en önemli unsurlardan birini de maske güven eğitimi oluşturuyor. KBRN koruyucu maske, personelin gazlardan kirlenmiş ortamda nefes almasını sağlıyor. Gözleri, yüzü örterek kullanıcıyı kimyasal ve biyolojik harp maddeleri ile radyoaktif alfa ve beta parçacıklarına karşı koruyor.

Maskesini takarak gerekli hazırlığını yapan personel, içine göz yaşartıcı gaz atılan maske güven çadırına alınıyor. Amaç, personelin en iyi şekilde hazırlandıktan sonra bölgeye gitmesini sağlamak. Maskesini iyi takamayan personel gaza maruz kaldığı için hemen kendisini dışarıya atıyor. Bu eğitim, personelde maskenin önemini anlamasını sağlıyor.

''Can dostu'' hemen yardımına koşuyor

Gerçekleştirilen tatbikat ise gerçeğini aratmadı. Gerekli numuneleri toplayıp, ölçümleri gerçekleştiren birlik personeli, tıbbi desteğe ihtiyaç duyan arkadaşlarına ilk yardım kapsamında atropin iğnesini yaptı. Gazdan etkilenen kişi, atropin iğnesini kendisi yapacak durumda değilse, yardımına ''can dostu'' koşuyor.

Kimyasal harp maddesine maruz kalan bölgeyi belirleyen birlik, kirlenmeye maruz kalan askeri personel ve araçların özel yöntemlerle çok maksatlı temizlenmesini gerçekleştirdi.
Öncelikle her YOLSUZLUK İDDİASI önemlidir!
Böyle bir iddia var ise ya iddia doğrudur, ya iddia sahibi yalancıdır. yalancı ise gereken yapılmalıdır. Gereken yapılmıyor ise sessizlikle unutturulmaya çalışılıyor veya enformasyonla, medya ile iddia örtülmeye çalışılıyor ise durum daha da vahimdir. Burada askerin KBRN techizatına sahip olmasına engel olunuyor diye kendimi paralarken, bir askeri birimin kalkıp herşeyi güllük gülistanlıkmış gibi anlatması aslında çok acı.
Kritik konuları sarı ile işaretledim.
TSK KBRN Okulu kullandığı malzemeler çok az ülkede bulunuyor.
Bir çok defa bu amaçla yayınlanan videolarda(Başlıca UMKE videoları) ellerindeki techizatı nasıl hatalı kullandıklarını defalarca uyarmıştım. Özellikle geçirgen tip elbiselerin kirlenme bölgesinden sonra personelin üzerinde iken yıkanmasına her türlü kanalı kullanarak uyarmama rağmen benzer video ve tatbikatları sürekli tekrarladılar. Elindeki malzemeleri nasıl kullanacağını bilemeyenlere istediğiniz malzemeyi verin fayda etmez.

kamu kurum ve kuruluşlarıyla yabancı askeri personele eğitim veren tek kurum.
Peki UMKE denilen kurum neyin nesi oluyor???

Personelin kullandığı ve tamamına yakını yerli olan malzemeler, çok az dünya ülkesinde yan yana görülebiliyor.
Gaz maskesi mi üretiyoruz, filtremi üretiyoruz, elbiseleri mi yapabiliyoruz. Geçirgen(aktif karbon kaplanmış) veya geçirgen olmayanlardan herhangibirini üreten tek bir firma var mı? NBC elbise ihalesindeki soytarılığı örtbas etmek için böyle haberler üretmekten onlar utanmıyorsa ben yarın utançları ile yüzleştiklerinde onlar için üzülmem.

Atropin iğnesi
Aslında bu başlı başına bir konu olarak ele alınabilecek bir konudur. Zamanında bu alanda çalışmaya başlıyan firmanın yok oluşu ilginç bir detaydır. Güzel avrat otu olarak bilinen bitkiden elde edilen bu kimyasal(artık sentetik te yapılabiliyor) tarihin en eski ilaçlarından biridir. Ve bu bitkinin anavatanı olan coğrafya da bizim topraklarımızdır.

Sonuç olarak SSM'in ana sayfadan duyuru yapmadan proje sayfasında yalan haberle hiçbir sorun yokmuş gibi yaptıkları duyurudan sonra bu haberin çıkması utanç verici.
Müsteşarın Şubat ayında seri üretime geçtik demesinden sonra sürekli eleman ilanları veren firmanın en sonunda fabrikayı taşıdığı haberine ulaştık. Ekim ayında yeni fabrikayı kuruyoruz derler iken kasım ayında 2.teslimat yılı başarı ile sonuçlandı diye haber ÇAKMALARI tek kelime ile rezillik.
Artık midem bulanıyor bunları okumaktan. Ama kendi iplerini kendileri çekiyor. Sağır sultanlık yapıp dilsiz şeytanı oynayarak kimyasal silah risklerinin arttığı bu günlerde ateşle oynuyorlar.
Bir şekilde bu hesap döndüğünde ne davalar açılacak göreceksiniz.

Kısa bir açıklama ile cevap verecek olursam: bu haber tamamen örtbas etme amaçlı hazırlanmış sipariş enformasyon çalışması.

_________________
Erhan DOĞUDAN
AC-GC Karbon Ürünleri ve Teknolojileri
İZMİR
[email protected]
http://www.aktifkarbon.com


SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2014, 11:32 
Çevrimdışı
Genel Yetkili

Kayıt: 03 Ağu 2012, 05:57
Mesajlar: 2060
Yaş:
TSK'nın stratejik birliği kapılarını ilk kez açtı
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer taarruzlara karşı oluşturduğu KBRN Savunma Özel Müdahale Birliği kapılarını ilk kez açtı.

Resim

KBRN Okul ve Eğitim Merkezi Komutanlığı bünyesinde oluşturulan 55 kişilik Savunma Özel Müdahale Birliği, çok az ülkede bulunan imkanlara sahip. Tehlike anında Türkiye’nin geneline müdahale edebilen özel ekip tatbikatlara da destek sağlıyor. Kim­ya­sal, bi­yo­lo­jik, rad­yo­lo­jik ve nük­le­er taa­rruz­la­ra kar­şı Kon­ya­’da bu­lu­nan Türk Si­lah­lı Kuv­vet­le­ri Kim­ya­sal Bi­yo­lo­jik Rad­yo­lo­jik Nük­le­er (KBRN) Okul ve Eği­tim Mer­ke­zi Ko­mu­tan­lı­ğı bün­ye­sin­de oluş­tu­ru­lan KBRN Sa­vun­ma Özel Mü­da­ha­le Bir­li­ği ilk kez gö­rün­tü­len­di. KBRN SÖMB 55 ki­şi­lik özel bir­lik, ola­sı bir teh­li­ke anın­da Tür­ki­ye­’nin ge­ne­li­ne mü­da­ha­le ede­bi­le­cek bir se­vi­ye­ye sa­hip. Bir­lik, bir­çok ku­rum­da da­hi bu­lun­ma­yan tek­no­lo­jik mal­ze­me ve ci­haz­lar­la do­na­tıl­mış.

Fotoğraflar için: http://www.ensonhaber.com/galeri/tsknin ... k-kez-acti

Kaynak: http://www.ensonhaber.com/tsknin-strate ... 04-22.html

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2014, 13:06 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 11:07
Mesajlar: 797
Yaş:
Tinkivinki, dipsi, lala, pooooo

:)


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2014, 14:34 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 02:25
Mesajlar: 1009
Yaş:
Alıntı:
TSK'nın stratejik birliği kapılarını ilk kez açtı
KBRN Okul ve Eğitim Merkezi Komutanlığı bünyesinde oluşturulan 55 kişilik Savunma Özel Müdahale Birliği, çok az ülkede bulunan imkanlara sahip. Tehlike anında Türkiye’nin geneline müdahale edebilen özel ekip tatbikatlara da destek sağlıyor. Kim­ya­sal, bi­yo­lo­jik, rad­yo­lo­jik ve nük­le­er taa­rruz­la­ra kar­şı Kon­ya­’da bu­lu­nan Türk Si­lah­lı Kuv­vet­le­ri Kim­ya­sal Bi­yo­lo­jik Rad­yo­lo­jik Nük­le­er (KBRN) Okul ve Eği­tim Mer­ke­zi Ko­mu­tan­lı­ğı bün­ye­sin­de oluş­tu­ru­lan KBRN Sa­vun­ma Özel Mü­da­ha­le Bir­li­ği ilk kez gö­rün­tü­len­di. KBRN SÖMB 55 ki­şi­lik özel bir­lik, ola­sı bir teh­li­ke anın­da Tür­ki­ye­’nin ge­ne­li­ne mü­da­ha­le ede­bi­le­cek bir se­vi­ye­ye sa­hip. Bir­lik, bir­çok ku­rum­da da­hi bu­lun­ma­yan tek­no­lo­jik mal­ze­me ve ci­haz­lar­la do­na­tıl­mış.
kapılarını ilk kez açtı: Konu başlığı iki sene önce açıldı ama nedense "en bi..." demeye bayılırız.
çok az ülkede bulunan imkanlara sahip: Zaten biz Türk milleti hep muhteşemizdir, en bi donanımlıyızdır.
55 ki­şi­lik özel bir­lik, ola­sı bir teh­li­ke anın­da Tür­ki­ye­’nin ge­ne­li­ne mü­da­ha­le ede­bi­le­cek bir se­vi­ye­ye sa­hip: 55 kişi ile? vay!!! Kedi sindirim sisteminin son halkasını görmüş yara sanmış diye bir söz aklıma geldi. 55kişi ile her yere müdehale edebiliriz diyene mi ona inanıp haberleştirene mi şaşırayım bilemedim. ama en iyisi:
Alıntı:
Tinkivinki, dipsi, lala, pooooo :)
Şubatta seri üretime geçen! , haziranda eleman arayan, kasımda fabrikayı taşıdık diye üretime ara verip(!) 17 aralık şokundan sonra aşka gelip 6 ocakta iki yıllık üretimi teslim alanların lafına itibar etmem.
...aynı temcit pilavını ısıtıp ısıtıp önmüze koyuyorlar, ama nedense bir benim sesimi duymuyorlar... nasılsa duyarlar!

_________________
Erhan DOĞUDAN
AC-GC Karbon Ürünleri ve Teknolojileri
İZMİR
[email protected]
http://www.aktifkarbon.com


SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye