TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 30 Mar 2017, 07:48

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Zırh Delici Tabanca
MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2016, 01:55 
Üye
Kullanıcı avatarı

Arsenal Firearms 2011 tabancası gibi çift şarjörlü çift namlulu zırh delici veyahut hollow point mermi kullanan bir tabanca yapılabilir mi ?

Meskun mahalde duvar vb. hedefleri delmek kolaylık sağlaması için .

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Zırh Delici Tabanca
MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2016, 13:16 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Rusların 480m/s ve 600m/s çıkış hızına sahip 9mm Parabellum mermileri var. Tabii bunlar antipersonel kullanımı nasıl etkiler tahmin edebilirsiniz, 357 magnumdan daha sert tepeceklerdir.
Çok gerekliyse 520m/s çıkış hızlı 10mm auto mermiler var.

Açıkçası bir tabancadan bekleyebileceğiniz şeylerin bir sınırı var. Sizin isterinizi karşıladığında, tabanca olmasının bir anlamı kalmıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2016, 18:25 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Sizce yapılabilir mi? Arsenal'in tabancası zaten bir fantezi silahı. Çift namlulu tabanca ne amaçla kullanılabilir ki? Nasıl taşınır?

Bu arada, sizden bana Hollow Point'i anlatmanızı rica ediyorum. Zırh deler mi yani bu da? Ne amaçla kullanılır?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2016, 18:40 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Sizce yapılabilir mi? Arsenal'in tabancası zaten bir fantezi silahı. Çift namlulu tabanca ne amaçla kullanılabilir ki? Nasıl taşınır?

Bu arada, sizden bana Hollow Point'i anlatmanızı rica ediyorum. Zırh deler mi yani bu da? Ne amaçla kullanılır?
Ben çok bilmiyorum hollow pointi ama zırh delmede yetersiz fakat içe doğru oyuk olduğu için sürtünme yüzeyini artirarak hedefin içinde daha çok kalmasi sağlanır dokulari parçalar. Çok etkili anti-personel bir mermi türü kısacası.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2016, 19:51 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Ben çok bilmiyorum hollow pointi ama zırh delmede yetersiz fakat içe doğru oyuk olduğu için sürtünme yüzeyini artirarak hedefin içinde daha çok kalmasi sağlanır dokulari parçalar. Çok etkili anti-personel bir mermi türü kısacası.
Pekâlâ, diğer soruları da cevaplarsanız memnun olurum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2016, 19:56 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hocam, şimdi hemen üzerine gitmeyelim arkadaşın. Belli ki yanlış bilgilendirilmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ağu 2016, 09:41 
Akıncılar

Duvar vs gibi engelleri delerek arkasında öldürücü etki yapabilecek kapasitedeki silahlar anti materyal sınıfı silahlara girmekte, tabanca boyutuna indirgenmesi mümkün olmamaktadır. Ancak zırh üzerindeki etkiler çelik çekirdekli, hafif, dolayısı ile yüksek namlu çıkış hızına sahip tabanca fişekleri ile sağlanmaktadır. Bu fişekler kevlar yada aramid tarzı kumaş balistik yelekler üzerinde etkili olmaktadır. Metal levhalar üzerinde de hatırı sayılır penetrasyon sağlamaktadırlar. Bu etkiler STANAG 2920 ye göre yapılan testlerle belirlenmektedir.
Hollow point mermiler canlı doku üzerinde genleşerek, yüzey alanını büyüterek daha geniş bir yara kanalı vasıtası ile terminal etkisinin arttırılması için dizayn edilmiş çekirdekler olup, bu etkiyi sadece canlı doku üzerinde gösterirler.

Bahsetmiş olduğunuz silah fantezi ürünü olup, hem ergonomi hem boyut hemde fonksiyonellik olarak sadece eğlence ve koleksiyon amaçlı kullanılabilecek bir silah olup pratik uygulamada tercih edilecek özelliklere sahip değildir.

saygılarımla

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ağu 2016, 12:33 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Sayın Asparuh,
Duvar vs gibi engelleri delerek arkasında öldürücü etki yapabilecek kapasitedeki silahlar anti materyal sınıfı silahlara girmekte, tabanca boyutuna indirgenmesi mümkün olmamaktadır. Ancak zırh üzerindeki etkiler çelik çekirdekli, hafif, dolayısı ile yüksek namlu çıkış hızına sahip tabanca fişekleri ile sağlanmaktadır. Bu fişekler kevlar yada aramid tarzı kumaş balistik yelekler üzerinde etkili olmaktadır. Metal levhalar üzerinde de hatırı sayılır penetrasyon sağlamaktadırlar. Bu etkiler STANAG 2920 ye göre yapılan testlerle belirlenmektedir.
Hollow point mermiler canlı doku üzerinde genleşerek, yüzey alanını büyüterek daha geniş bir yara kanalı vasıtası ile terminal etkisinin arttırılması için dizayn edilmiş çekirdekler olup, bu etkiyi sadece canlı doku üzerinde gösterirler.

Bahsetmiş olduğunuz silah fantezi ürünü olup, hem ergonomi hem boyut hemde fonksiyonellik olarak sadece eğlence ve koleksiyon amaçlı kullanılabilecek bir silah olup pratik uygulamada tercih edilecek özelliklere sahip değildir.

saygılarımla
Açıklamanız için teşekkür ederim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ağu 2016, 00:28 
Üye

Fn five-seven tabanca 5.7x28 mm çelik veya tungsten çekirdekli fişeği ile "zırh delici tabanca" tanımını karşılayabilir diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2016, 09:32 
Akıncılar

Zırh delme takatinin sınıflandırılması ve standartlar halinde belirlenmesi esnasında esas ele anılan mermi ve mermi çekirdekleri özellikleridir. Zırhların mukavemetleri kullanılan mermi çekirdeklerine karşı gösterilen direnç olarak belirlendiğinden bu tanımlamanın zırh delici tabanca şeklinde değilde "zırh delici mermi" olarak yapılması daha uygun olacaktır. 9mm parabellum fişeğine karşı onaylanmış TipIIA kevlar yelek 9mmFMJ mermilere karşı koruma sağlarken, Rus 9mmP 7Н31 fişeği aynı yeleği çok rahat delebilecektir. Sözü edilen fişek yüksek ilk hız, çelik nüvesi dolayısı 8mm levhayı 10 metre mesafelere kadar delebilmektedir. Yine 9mmP ile 9mm Kısa arasında bir güçte sınıflandırılan 9mm Makarov 57-N-181S yada 7N25 çekirdekleri ile 20metre mesafelere kadar 5mm levhaları delebilmektedir. Bu fişek kendinden daha güçlü 9mmP FMJ fişekleri durdurabilen bir yeleği, çelik nüvesi, hafif çekirdeğin sağlamış olduğu yüksek hızı ile rahatlıkla delebilecektir. Bu fişeğin kullanıldığı bir 9mm makarov tabanca rahatlıkla zırh delici özelliğe kavuşmuş olacaktır. Bu yüzden bu özelliğin tabancadan ziyade kullanılan fişek tipi üzerinden değerlendirilmesinin daha uygun olacağı kanaatindeyim.

Saygılarımla

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz