TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 12 Ara 2017, 11:31

Tüm zamanlar UTC+03:00


LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Küçük cep tabancaları
MesajGönderilme zamanı: 16 May 2016, 16:25 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Merhabalar,

6,35mmB Tabanca fişeği hakkında bir yazı yazma niyeti ile başladığım yazımı, mermi çaplarının küçülmesinden başlayarak konuyu 6,35mm çapa bağlamak isterken konu oldukça genişleyerek dağıldı. Yazının giriş kısmından gelişme kısmı olan 6,35mm kısmına geldiğimde ise yazı bir sayfadan fazla yer tutmuştu ki, sonuç kısmını kısa yoldan bağlayabilmek için başlığı “ küçük cep tabancaları” başlığı ile değiştirmenin daha uygun olacağını düşündüm. Niyetim 6,35mm çapında fikir beyan etmek iken kısmet istemeyerekte olsa küçük cep tabancaları oldu. Aslında hakkında kitaplar yazılabilecek ve detaylandırılabilecek bu konuda bu vesile ile bir kaç satır karalamış oldum.

Tarihlendirilebilmiş ilk taşınabilir ateşli silahların 1250 li yıllarda Çin’de ortaya çıkmasından itibaren silah endüstrisinin ana uğraşlarından bir tanesi de silahların daha ergonomik, ihtiyaçlara uygun boyutta yapılabilmesi gelmiştir. Zira ihtiyaç duyulduğu anda cepte, çantada yada belde bulundurulabilecek kadar ufak boyutlara yapılabilmesi için en büyük problem olan ateşleme mekanizmalarının geliştirilmesi gerekecektir. Zira ilk örnekleri fitilli ateşleme ile çalışan bu silahların kullanılabilmesi için atıcı yanında kükürte batırılmış için için yanan pamuktan bir fitil taşımak zorundaydı ki bu da silahları acil durumlarda hemen kullanılabilmesi için pek fonksiyonel kılmamaktaydı. Muhtemelen çakmaktaşını çıkarıp, kavı ateşleyip, fitili tutuşturup, nişan alıp, fitili falya deliğine basana kadar geçecek süre içinde muhtemelen devrin mütecavizleri ellerindeki büyük kılıçlar ile kurbanın kafatasının hava alması için yeterli genişlikte boşluklar açmış olacaklardı. O yüzden ateşli silahların ufak boyuta taşınması ve pratik ve ani ateşlemelere imkan vermesi için çakmaktaşlı ateşlemenin 1600’lü yıllarda ateşli silahlara adaptasyonu ile sağlanmıştır. Bu sistemde ateşlemeyi sağlayan çakmaktaşı horoz üzerinde bir vida vasıtası ile dururken, falya deliği yemleme barutu ile doldurulmuş ve üzeri horozun darbesi ile kalkan bir kapakla, dökülmesini engellemek için, koruma altına alınmış halde durmaktaydı. Bu durum silahın kullanıma hazır bir halde bulundurulmasına imkan verecek niteliktedir.

Ufak boyutu ile cep tabancası sayılabilecek ilk örnekleri Queen Anne tabancası sayılabilir. 1650 li yıllarda yapılmış olmasına rağmen, Kraliçe Anne zamanında popüler olması dolayısıyla Queen Anne tabancası adı ile anılırlar. Bu tabanca minyatür top namlusunu andıran zarif ve ince yapısıyla dikkat çeker. Ağızdan dolma silahlara eşlik eden namlu altına yerleştirilmiş harbi bu silahta olmaması bu ince yapısına katkıda bulunur. Bu silahın daha kısa namlulusu,”muff pistol” olarak adlandırılan tabanca derringer’lerin öncüsü sayılabilir. Muff bayanların elini içine sokarak ısıtma sağladıkları genellikle hayvan kürkünden yapılmış eşyaya verilen isimdir muhtemelen bunun içine sığacak kadar küçük olduklarından dolayı bu isim verilmiştir. “muff” mecazi olarak daha farklı bir anlam da taşımasına rağmen edep ve terbiye kuralları misliyle aşılacağından ilk sözlük anlamını kullanmak daha isabetli olacaktır. Bu silah çok düşük marjinal namlu hızına sahip olmalarına rağmen birkaç metre mesafe içinde ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilmektedir.

Daha sonraları kapsül ile ateşlemenin bulunması, üzerinde bulunan çakmaktaşı ve karşısında bulunan sürtünme plakasına olan ihtiyacı ortadan kaldırması sonucu mekanizmaların nispeten daha ufak yapılmasına olanak sağlamıştır. Kapsülle ateşlenen derringer adı verilen, ufak cep tabancalarının yeni kıta Amerika’da yaygınlaşması ile bu tarz ufak tabancalar bu isimle anılmaya başlamıştır. Amerikan başkanlarından Abraham Lincoln suikastinde de Philedelphia Deringeri denilen, .41 çapta üretilmiş olan tabanca kullanılmış, sol kulak arkasından giren kurşun sağ gözünün üzerine kadar ilerlemiştir. Başkan 1 gün sonra aldığı yaradan dolayı ölmüştür. Yakın mesafeden yapılan bu atış genelde 4-5 cm namlu boylarında yapılan bu tabancanın yakın mesafelerde ne yapabileceği konusunda fikir verir niteliktedir. En yakın şahitide muhtemelen başkanın kendisi olacaktır.

Metalik kovanlı fişeklerin icat edilmesi, ile küçük çapta nispeten ufak boyutlu silahların yapılmasına imkan vermiştir. Deringerler bir çok çapta genellikle çift namlulu olarak yapılmaya devam etmiş, vahşi batının hilekar kumarbazları arasında, hile yaptıklarının farkedilmesi halinde katrana bulanarak üzerinde tavuk tüyleriyle dolaşmaktan yada canlarını kurtaracak bir can simidi olarak popülerliğini korumuştur. 1857 yılında Smith Wesson model 1 revolverini yapmış ve bunda kullanılmak üzere .22 Rimfire kenardan ateşlemeli fişeği geliştirilmiştir. Hemen belirtmek gerekirki 1871 yılında .22 Long fişeğinin yapılmasıyla .22 Rimfire ismi, bugün halen kullanılmakta olan .22 short adını almıştır. Günümüz standartlarına göre oldukça marjinal sayılan bu fişek ve tabanca Amerikan iç savaşı sırasında yoğun olarak kullanılmıştır. Amerikada bu gelişmeler olurken Avrupa’da bisikletlileri köpeklerden korumak için velo-dog denilen, bisiklet için kullanılan, velocipede nin “velo” sunu, köpek anlamına gelen “dog” u da alarak velo-dog tabancası ve 5,5mm çapında velo-dog fişeğide geliştirilmiştir. Dört ayaklı hayvanlardan korunmak için yapılan, oldukça ufak yapısıyla yelek cebine sığabilecek boyutta olan bu silahların daha saldırgan iki ayaklı tehlikeleri bertaraf etmekte kullanılmaması için hiçbir neden yoktur. Velo-dog tabancalarına ülkemizde antikacılarda da genellikle yoğun küf içerisinde sıklıkla karşılaşılabilmektedir. Bu arada Britanya’da ise büyük çap düşük hız konseptinde, nispeten küçük, .44 Bulldog tabancaları İngiliz centilmenlerini ve Leydilerini tehlike karşısında yakın korumasını sağlıyorlardı. Birkaç modern Sherlock Holmes filminde, has adamın diğer bazı silahların yanı sıra, kankası Dr. Watson'un kişisel korunmasını bu revolverle sağladığı görülmektedir.

O zamana kadar toplu tabanca yada deringer tarzı silahlar piyasaya hakimdiler. 1895 yılında 5mm Bergman Almanyada, 1897 de 5mm Clement Belçikada yapılmasına rağmen, Yarı otomatik küçük cep tabancalarının popülerliğini kazanması için yapıldığı en popüler çap olan 6,35mm nin(Amerikada .25ACP) 1905 yılında büyük mucit John Moses Browning tarafından icat edilmesini beklemek gerekecektir. FNm1905 model küçük cep tabancası belki hem estetik, hem atış kapasitesi ve emniyet bakımından bir dönüm noktası sayılabilir. J.M.Browning’in .25 acp mermisini geliştirirken o zaman popüler olan 22 lrnin kesitsel yoğunluğuna sahip bir fişek geliştirmeye çalıştığı bazı kaynaklarda yazılmaktadır. 50 grainlik .25 acp ni kesitsel yoğunluğu 50/0,251karesi=793, 40 garinlik .22 lr nin kesitsel yoğunluğu 40/0,223karesi=804 olarak birbirine yakın değerler vermektedir. Doğrusunu Browningin kendisine bilmekle beraber doğruluk payı olma ihtimali yüksektir. Ancak .22LR 6,35mm den daha yüksek enerji değerlerine sahiptir. Yakın mesafelerde ise hor görüldüğü kadar zayıf bir fişek sayılmaz. Kafatasını rahatlıkla delebilecek, hayati organ ve damarlara ulaşabilecek bir kapasiteye sahiptir. Bu modayı ve yeni fişeğin popülerliğini takip etmek isteyen İngilizlerde , Browningin 1905 modeli ile mukayese edildiğinde, insanın estetik duygularına tekmeler vuran Webley Scott tabancalarıyla hayata geçirmişlerdir. Daha sonraları Almanlar walther model1 gibi, İtalyanlar ve özellikle İspanyol markaları bu çapta bir çok tabanca imal etmişlerdir. Avusturyalı Franz Pfannl şu an pahalı bir koleksiyon silahı olan 2.7mm Kolibri tabancası ile marjinal bir adım atmış, Alman August Menz, 4,25mm Liliput tabancaları ile sektörde yer edinmeye çalışmıştır.

İtalya’da Cesare Leckrer tarafından imal edilen, ufak boyutlu, açık sürgüden ateş eden, tam otomatik atış hızına haiz Leckrer tabancasıda bu fişeğin gücüne aşırı iyimser yaklaşımın üst noktasını oluşturmaktadır. Küçük çapının dezavantajını bertaraf etmek için 20 mermilik kapasitesine ve tam otomatik atış hızına güvenen silah umut edilen talebi görememiştir.

Ruslar ise saklaması kolay etkili bir tabanca yaklaşımına 70 li yıllarda 5,45x18mm fişeğini kullanan PSM tabancası ile karşılık vermişlerdir. Piyade silahları ile el silahlarını aynı çapta yapma geleneğini bu fişektede bozmayan Ruslar şişe boyunlu ve atıldığı namlu boyuna göre yüksek hızlı bu fişeği gizli servis subaylarının kullanımına sunmuşlardır. 315 metre namlu çıkış hızına sahip bu merminin kevlar yelekleri deldiği iddia edilmektedir.

Bu küçük kalibrelerin delme gücü ile ilgili olarak Bursanın eski silah ustalarından Kemal usta ile bir sohbet yaparken oldukça mantıklı bir örnek vermişti. Birisinin küçük çapların delme gücünün zayıflığından bahsederken, buna mukabil olarak, bir ağaça çekiçle bir çiviyimi kolay çakarsın bir inşaat demirinimi diye sormuştu. Hatta ayağının altındaki palet tahtasının takozunu göstererek daha yeni tamir etmiş olduğu 6,35 bir tabancanın palet takozunu delip beton tabana saplandığını göstermişti.

Küçük cep tabancalarında küçük mermi çaplarına yöneliş, Amerika kıtasının Vurunca oturtup bir daha yerinden kaldırmayacak şekilde özetlenebilecek, eksperlerin neredeyse takıntısı haline gelmiş durdurma gücü meselelerine istinaden, kompakt tabancaların güçlü servis fişeklerine uygun olarak, aynı zamanda ufak boyutunu muhafaza etme trendini muhafaza etmeye çalıştığı görülmektedir.Ruger LCP .380, Keltec P32,Glock26 ve forumda geçen gün paylaşılmış olan .380 çapına rağmen kilitli namlu kullanan taurus 180 curve ve birçokları sayılabilir. Revolverlerin en popüler olduğu kıtada North American Arms mini revolver .22 short çapta nerdeyse anahtarlığın ucuna takılabilecek boyutuyla dikkat çekmektedir.

Ülkemizde masadaki karşı sandalye uzaklığında ,çok yakın mesafeler için gerekli korunma ihtiyacını karşılanması için, dünyada bu gelişmelerin gösterildiği dönemde, koç boynuzlu kabzeli, dövme çelik Bursa bıçaklarının sivri ucu yeterli görülmüştür.

saygılarımla


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Küçük cep tabancaları
MesajGönderilme zamanı: 16 May 2016, 19:29 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 12 Tem 2012, 09:16
Mesajlar: 670
Yaş:
Paylaşım için teşekkürler sayın çoti.

Avrupa'da hizmet silahı kategorisine dahi giren, geniş kullanım bulan 6.35 mm çapın ülkemizdeki talebi çok da az değildir. Ucuz
İspanyol kopyaların nadiren rastlandığı bu memleketin insanları, daha çok FN1906, Mauser 1910, Vz45, Beretta 418 gibi kaliteli
mallara rağbet etmiş, kimileri de Belçika mamulatı küçük gizli horozlu revolverleri benimsemiş görünümdedir. 1960-80 arası tercih
şampiyonu, açık ara Beretta Model 950 gibidir.

6.35 mm fişeğin gücü üzerinde yurdumuzda da muhtelif tevatür mevcuttur. Küçük tabancalarıyla kağnı tekerleğini delip gectiğini
ifade edenler yanında, müteeaddit ateşlemelerin tamamının kösele palaska üzerinde kaldığını söyleyenler de mevcuttur.

Bu rivayetlerden güçsüzlüğü vurgulayanların çoğunda, ülkemiz insanının silah yağlamayı bilememe gerçeği yatmaktadır. bilindiği
gibi, 6.35 fişek küçük cirimde, barut hakkı da ona mümasil olan bir danedir. Tabancasını yağa bulamayı bakım zanneden çoğu
kullanıcı, devamlı olarak şarjörü de silah üzerinde tuttuğu cihetle, bir şekilde kovandan içeri nüfuz eden yağ, zaten çok küçük
olan barut hacminin büyük kısmını nemlendirerek güçsüz kılmakta, atışlar da ona keza olmaktadır. Uzun süre silah üzerinde beklemiş
fişeklerin ateşlendiğinde kontralit sandalya tabanı uzerinde kaldığı, aynı tabancanın yeni fişeklerle net delikler açtığı şahit olunmuş
gerçeklerdendir.

Diger taraftan 6.35 mm tabancalar, silah tasarımının ne boyutlara indirgenebileceğinin göstergeleridir. Bu konuda şampiyon, 1921
yılında pazara verildiğinden bu yana daha küçüğü yapılamıyan Walther Model 9 olsa gerektir.


Saygılar.

_________________
Mouth opens wide hides head behind.


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye