TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 22 Kas 2017, 21:12

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 105 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: TP9/Polis Tabancamız.
MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2017, 14:43 
Üye

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
@ZIRHLISUVARİ; Bakımla pekala ilgili olabilir. Namlu temizliği uzun süre yapılmamıştır, üzerine de overload bir fişek sürülmüştür. Namlu sizlere ömür... Tabii imalat hatası da olası. En temizi komple silahı imalatçıya kırım analizi için göndermek olur.
Namlu kırmanın bakımla alakalı olduğunu düşünmüyorum, yüksek basınçlı fişek kullanımı olabilir, yine de % 90 namlunun imalat safhasındaki, bilgi, tecrübe ve teknik yetersizliklerle ile ilgili olduğuna inanıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2017, 16:42 
Akıncılar

Çelik malzemede ısıl işlem, özenle ve belki her birim için ayrı ayrı yapılmadıkça, kitlesel tatbikatta az da olsa hatalı ürün
çıkmasına neden olabilir. Ateşleme iğnelerinin, eylemsizliğiyle, devamlı boşa tetik düşürme uygulamasında, çarparak aldığı
darbeler sonucu kırılması, "Metal yorgunluğu" ilavesiyle, bu nedenledir.

Browning tipi alçalan veya eğilerek seviye kaybeden tabanca namluları, her atışta, namlu kaidesi ve sürgü önü çıkışı arasında
ani bir darbeye maruz kalırlar ve üstte en zayıf kesim, yatak ve silindirik bölüm birleşimi, bu oluşumdan en etkilenen mahal
olur. Zaman içinde, ısıl işlem uygulamasında mukavemet bir şekilde az yahut çok alınmışsa, bu bölgeden kırım olabilir.

Bir tabanca için yirmibini geçen atım adedi, "Uzatmalar" seviyesinde kabul edilmeli ve silah emekliye ayrılmalıdır. aksi halde
"Kırıldığı yere kadar gitsin" düşüncesiyle kullanıma devamın sonunda kaçınılmaz sonuçta zarar görenlere atıcı da dahil olabilir.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2017, 20:58 
Üye

20.000 biraz az değil mi? 100.000 i devirmiş 30 civarı beretta fs 92 gördüm, hiçbiri namlu kırımı yaşamamıştı hatta namlu içleri gayet düzgün ve sürgünün çarptığı fişek yatağı gerisi yani namlunun diğer istikamette dibi deformasyon derecesinde aşınmamıştı, sadece bu silahı gözlemleme imkanım oldu diğerlerini bilemiyorum, uygun imalat ile minimum 50.000 atış güvenli olabilir diye düşünüyorum.
Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2017, 07:01 
Akıncılar

Günümüz teknolojik imkanlarına göre yirmibin atım az görülebilir. Ancak bu, her zaman sayım imkanı olmayan, her tür şart
ve ortamda neredeyse standart kabul edilmiş bir rakamdır. Bazı Çin yapımı tabancaların kullanım kitabında, helen namlu ömrü
olarak ikibin gösterilmektedir. Bundan kırk sene önceki, bizim Kırıkkale tabancalarımız için verilen rakam, o sıralarda genel
kabulde olan beşbindir.

Diğer taraftan, halen çok gelişmiş ve her saniye bu trendi yükselten metalurji uygulamalarında, yüzey sertleştirme prosesleri,
Nitrürleme, karbürleme, plazmatik difuzyon işlemleriyle namlu açık yüzleri, içinden çok daha sert ve mukavim hale getirilebilmektedir.
Zikredilen dayanım, kesit bünyede mevcut olmadığı cihetinden, aşırı stres altındaki mahaller, özellikle ince ve kalın ğeçiş birleşimleri,
sürekli kullanımda, dışarı ipucu vermeyen bir zorlanmaya maruz olup kırılma sebebi olabilirler. Çok sert kabuğun zaman içinde kılcal
çatlaklar, pullanmalar kesbetmesi, önlenemiyen oksidasyon artıklarının basınçla ortamdan uzaklaşması neticesi, farkedilmeyen ve
giderek büyüyen ince çatlaklar oluşabilir. Poligon şartlarında nisbeten kontrol altında olan bu vukuatın sahra ve çatışma ortamlarında
takibi zordur.

Beretta gibi doğrusal geri tepmeye muhatap namlularda, Browning sistemine nazaran bükülme zorlaması ters yönde ve daha azdır.
Söylenen kategoride, kırılma, çatlama vukuatı, genelde ayrı bir parça olan kilit bloklarında görülür.

Uç örnekler, toplumdaki iki yirmilik insan boyları nasıl ortalamayı etkilemezse, genelde disiplinli poligon ortamlarındaki umuma yansıtılan
atış adedleri de güvenli kullanım sınırlarının tesbitinde ölçü olamazlar. Olmamalıdırlar.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2017, 09:45 
Süvariler

Sayın strongarm;

Ortalama 20.000 adet atış ömrü sahra şartlarında güvenli kullanım adına limit kabul edilebilir. Ne var ki, bir firma " Namlumuzun 60.000 atışa kadar dayanımı vardır" diye reklam yapıyorsa -bakımın muntazam yapılması şartıyla- ben poligon şartlarında o dayanımı beklerim.

Sayın azap5555;

Namlu içinde biriken artıklar, özellikle overload fişeği daha tahripkar yapacaktır. Bunu kastetmiştim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2017, 11:42 
Akıncılar

Firma eğer, sıradan namlular için altmışbin atım dayanımı iddiasında ise, ya ortalama alma kriterlerini bilmiyor veya bu işlemi hiç
yapmamış demektir. Bir kaç denemeyle ulaşılan üç örnekler emsal olamaz.

Saygılar.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 105 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz