TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 16 Ara 2017, 11:53

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2016, 12:15 
Akıncılar

Yanılmıyorsam 80 li yılların sonu 90 lı yılların başında yayınlanan Av Doğa Silah adlı bir dergi vardı. Zengin bir içeriğe sahip dergi nedense Bursa gibi büyük şehirde çok kolay bulunmuyordu. Belkide her ay gerekli düzenlemeleri yetiştiremiyorlardı bilemiyorum ancak sayın strongarmın yazılarını takip edebilmek için ayda iki kez tüm gazete bayilerini dolaşır bulamayınca da kızardım. iki üç ayda bir anca çıkardı. Bulabildiğim sayılar hala arşivimde duruyor. O zaman Silahlar ile ilgili bilgi edinme kaynakları çok kısıtlıydı. En azından benim sahip olduğum imkanlar öyleydi. İnterneti daha Türkiyeye gelmemiş, bilgisayar olarak ise zengin arkadaşların oyun oynadığı comodere 64 lerin adını duymuştum. Benim için ulaşılabilir yegane bilgi kaynağı sözü edilen dergideki yazılar, birde bizim gibi hevesli ama cahilleri bulunca atıp tutan kahve experleriydi. Önceki bir kaç yazımda rahmetli silah Tamircisi Kemal amcadan bahsetmiştim. Lise yıllarında onun yanına gitmiş para mara istemiyorum yanında çıraklık yapayım demiştim. Oda muhtemelen işi öğrenir kafasına göre bir şeyler yapmaya çalışır kendi başına da benim başımada iş açmasın diye düşünmüş olmalı ki kabul etmemişti. O ara belindeki Tokarevi çıkartıp "silah dediğin bu yeterki isabet ettir 500 metreden adamı vurursun demişti" bu söz yıllarca benim aklımda kaldı kulaktan dolma bilgilerle araştırmaya çalıştım ama nafile. Daha sonra dergiden yazılarını takip ettiğim sayın strongarma o zamanın en hızlı habreleşme araçlarından biri olan mektupla sorularımı iletmiştim. Soruları tam hatırlamıyorum ama Rahmetli Kemal amcanın sözüyle ilintili olduğunu biliyorum. Sayın strongarmda 19 Ağustos 1995 yılında bir mektup ile sorularıma cevap vermişti. Aşağıda bu mektubu görebilirsiniz aradan geçen 21 yıl, değişen 4 eve rağmen, silahlar konusunda ilk bilgi kaynaklarımdan biri olması sebebiyle hala arşivimde duruyor. İlahi takdir neticesinde hayat değirmenin ağır taşlarına rağmen yıllar sonra tekrardan bu sayfalarda yazışma ve bilgilerinden istifade edebilme fırsatını yakalamış bulunuyorum. Bu vesile ile, her ne kadar şahsen tanışmamış olsak ta, kimileri know how düzeyinde olan, imalatçı firmaların çanta dolusu para vermeden yada çok para ve vakit harcamadan edinemeyeceği bilgisini biz silahseverlerin aydınlanması adına hiç çekinmeden paylaştığı için, tekrar teşekkürlerimi iletmek isterim.

Saygılarımla

Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2016, 12:33 
Akıncılar

Değer verip mektubumu sakladığınız için teşekkür ederim.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2016, 14:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İkinizin adınada sevindim. Bu bilgi birikimin gelecek nesillere aktarılması savunma sanayine daha çok meraklı veletlerin çoğalması temennisi ile...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2016, 17:34 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Daktilo ile iki sayfa hatasız yazı muhtemelen elektrikli değil manuel daktilo. Çok zor iş gerçekten el emeği göz nuru.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2016, 19:40 
Süvariler

Hani messiyi ronaldinhoyu canlı canlı izleyebilen bir nesil olarak kendimizi şanslı hissediyoruz ya. Silahlar konusunda sanırım aynı durum sayın strongarm için geçerli. Tasarlayıp üreten adamlara sorsanız bu bilgileri veremez sanırım. Allah başımızdan eksik etmesin.

Merak ettiğim bir konu danışmanlık yapıyor musunuz? Firmalar size ulaşıp bilgilerinize ihtiyaç duyuyorlar mı?

En son AVCI tarafından 10 Haz 2016, 19:47 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Türkçe'de noktalı soru işareti gibi bir noktalama işareti yoktur, noktalama işaretlerinden önce boşluk bı-ra-kıl-maz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2016, 20:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Vay be ikiniz birbirinizi nasıl buldunuz yıllar sonra bu forumda ? :) Ne güzel bir anı.
Umarım görüşürsünüz bir gün.Tokarevin mermi epey büyükmüş resimlerine baktım.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2016, 00:25 
Akıncılar

Yorumlarda bulunan arkadaşlara teşekkür ederim.
Geçen sene internette bir silah ile ilgili bilgi araştırırken tesadüfen sayın strongarmın bir metnini okudum. Metnin sayın strongarma has üslupta yazılmış olduğunu anlamam ile foruma üye olmam arasında geçen zaman saliseler ile ifade edilebilir. Bilgi dağarcığını geliştirmek isteyen bir silahseverin doğru adreste olduğunun teyiti için , sayın strongarm'ın paylaşımlarda bulunması yeterli bir referanstır. İnşallah tanışma fırsatını yakalamak içinde bir 20 yıl daha gerekmez.

saygılarımla

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Haz 2016, 10:50 
Akıncılar

Görüş ve iltifatlarını esirgemeyen arkadaşlara çok teşekkürler.

Sayın Pasific, ülkemiz sanayicileri, maalesef, henüz bilen ve araştıran ile, boş fıçı misalli çok ses vereni tefrik edebilir seviyeye
gelemedi. O nedenle silah üreticilerine danışmanlık hizmeti verebilmek, halen çok yol katedilmesi gerekli bir iştigal mevzuu.

Saygılar.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz