TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 14 Ara 2017, 13:14

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2016, 11:29 
Akıncılar

CZ-75 hiç şüphesiz dünyada olduğu kadar da ülkemizde de oldukça popüler ve tutulan bir tabancadır. Türkiye'de tanınması 1988 yılında Türk polis teşkilatının ihtiyacını karşılamak üzere yapılan ihaleyi kazanmasıyla olmuştur. Zira o yıllarda silah ithalatı oldukça zor, sivillere yapılan yabancı marka silah satışları da ancak emekli olan güvenlik güçlerinin beylik silahlarının yada zor alım silahların hibe yolu ile sağlanıyordu. CZ 75 15+1 mermi kapasitesinden dolayı Çek 16’lısı diye de tabir edilir. Ateşli silahlar ile yazılarıyla tanınan Robert Shimek’in 1980 li yıllarda silah literatüründe ilk defa telaffuz etmiş olduğu olduğu “Wonder Nine” yada harika 9 lar diye tabir edilen silahlar kategorisine giren güzel bir silahtır. Bu silahın bir diğer ilginç özelliği ise o zamanlar doğu bloku ülkelerinden biri olan Çekoslavakya’da dizayn ve imal edilmiş olmasına rağmen aynı zamanda da Avrupa ve Amerika’da da çok rağbet gören bir silah olmasıdır. Ne de olsa soğuk savaş yıllarında birbirini düşman olarak gören iki zıt kutbun silah konusunda ticari ilişkiler kurması çokta alışılmış bir durum değildir. Ülkemizde de oldukça tutulan, benimde atışını ve ergonomisini sbeğendiğim CZ 75’in dizayn ve geliştirilme aşamalarıyla ilgili olarak bu güzel silahın sahiplerinin ve meraklılarının ilgisini çekeceğini direkt üretici firmanın sağlamış olduğu, birazdan zikredilecek, bilgilerin faydalı olacağını umut ediyorum.

CZ-75 tabancasının yakalamış olduğu bu ticari başarıda silahın dizayn üstünlükleri ve kalitesi ile beraber profesyonel yönetim anlayışının da etkisinin küçümsenmemesi gerektiğini düşünüyorum. CZ-75 tabancasını üreten firmayla uzun yıllar önce irtibata geçmiş, silahlarla ilgili bir araştırma yaptığımı ve CZ-75 ile ilgili bana bilgi, doküman vs. göndermelerini rica etmiştim. İstediğim bilgiler kısa bir süre sonra adresime ulaşmıştı. Yine bundan kısa bir süre sonra firmanın ihracat müdürü beni aramış , bir süre sohbetten sonra Almanya da katıldıkları silah fuarına ürünleri hakkında daha detaylı bilgi için davet etmişti. Uzun yıllar uluslararası pazarlama yapıp, 4 pasaport eskitip, patronun kendisi bir yana kardeşi, dayıoğlu,yeğen vs muhtelif eş, dost, hamili kart yakinlara ve akrabalara sabır taşı misali meram anlatırken saç ağartarak edindiğim kıyas tecrübesinden hareketle bu davranış tarzının kurumsal ve pazarlamada vizyonu geniş bir firma profilindeki bir kuruluştan beklenebilecek bir şey olduğundan şaşırmamış, ancak göstermiş oldukları ilginin firmanın yönetimsel anlayışını ve kültürünü göstermesi bakımından dikkatimi çekmişti. Dünyanın dört bir tarafındaki diğer tüm bilinen silah markaları da benzer ilgi ve alakayı göstermişlerdi. Halen yeni ürünleri, organizasyonları vs. ile ilgili bilgilendirme mailleri mail kutuma gelmektedir. Beni asıl şaşırtan olay ise bu firmaya ve diğerlerine yapmış olduğum talebin aynısına ülkemizin bu işlerle meşgul olan en büyük kurumunun, üretmiş olduğu ürünler ile ilgili bilgi isteğime, verdikleri cevap olmuştu. Bana cevap yazmaları işin sevindirici tarafı olmuş ancak sormuş olduğum soruların sakıncalı bulunarak cevaplandırılmaması ve iki yaprak oldukça amatör yapılmış bir katalog ile yetinmem istenmesi işin üzücü tarafıydı. Muhtemelen soruların sakıncalı olmasından ziyade ağır işleyen bürokrasi ve ne cevap vereceklerinin bilmemeleri olasılığı, bana göre daha ağır basmaktadır. Aynı şekilde ürünleri ile ilgili tanıtıcı bilgi istediğim özel sektör firmalarından ise cevap bile alamamıştım.

Bundan birkaç yıl sonra yine yurtdışında silahlar konusunda referans olarak gösterilen birçok yazıları ve kitapları olan ve silah konusunda dünya çapında tanınan birisi benden Türkiye’de üretilen tabancalarla ilgili bilgi rica etmiş bende bunun üzerine birkaç üretici firma ile ürünleri hakkında bilgi vermeleri için irtibata geçmiş ancak yine herhangi bir cevap alamamıştım. Ya kendilerinin dünyada yeterince tanındığını ve ürünlerini tanıtmaya yada reklama ihtiyaçları olmadıklarını düşünmüşler, yada çok yoğun olduklarından bir cevap yazma zahmetine katlanamamışlardır! Diye düşünüyorum. Bu anlattıklarımın üzerinden 15 yıldan fazla bir süre geçmiş olduğundan dolayı bir takım anlayışların da değişmiş olduğunu tüm içtenliğimle umut ediyorum. Tabii bir şeyi üretmek ile yılların getirmiş olduğu yönetim ve üretim tecrübesi ile bir firma kültürü oluşturmak ve buna uygun profesyonel davranış tarzı sergilemek günümüzün yönetim bilimleri profesörlerinin en çok meşgul olduğu konulardan birisi olduğundan bu satırlar bu konuları irdelemek için yeterli gelmeyecektir ancak yeni yeni güçlenmeye başlayan silah sanayimizin yetkililerinin ufak ta olsa buradan çıkarması gereken bazı paylar olduğunu düşündüğüm için ifade etme gereğini duydum.

CZ-75 zamanın komünist rejiminin ticaret uygulamalarından ve bilgi akışının kısıtlı olmasından dolayı yanlışlıkla Zbrojkova Brno ile ilişkilendirilmiştir. Bunun sebebi ikinci dünya savaşından sonra Çekoslavakyadan yapılan tüm silah ihracatları merkezi bir acenta tarafından organize edilmiş ve ihraç edilen tüm ürünler üzerinde “BRNO” ibaresinin bulunması zorunlu kılınmıştır. CZ-75 Brnoda değil, dizayn edildiği günden bugüne kadar Slovak sınırı yakınlarındaki Uhersky Brod adlı kasabada üretilmiştir. Buradaki silah fabrikası 1936 yılında kurulmuş ancak zaman içinde bir çok değişik organizasyonel yapı altında faaliyetine devam etmiştir. Bu süre içinde almış olduğu isimler kronolojik sıraya göre aşağıdaki gibidir.

Ceska Zbrojovka, a.s., praha, zavod v Uherskem Brode 1936-1945
Ceska Zbrojovka, narodni podnik, Stranocike, zavod v Uherskem Brode 1946-1950
Zavody presneho strojirenstvi, n.p. Uhersky Brod 1950-1958
Zavody Rijnove revoluce n.p.Vsetin, Zavod 5 Uhersky Brod 1958-1965
Presne Strojirenstvi, n.p., Uhersky Brod 1965-1982
Agrozet Uhersky Brod, Koncernovy podnik 1983-1988
Ceska zbrojovka, statni podnik, Uhersky Brod 1988-1992
Ceska Zbrojovka, a.s. uhersky Brod 1992

O zamanki ismiyle Presne Strojirenstvi silah fabrikasının 9mm Parabellum çapta bir tabanca geliştirme çalışmaları 1969 yılında başlamıştır. Ancak yeni bir silah geliştirmek için gerekli altyapı ve teknik birikime sahip olmayan fabrika yeni emekli olmuş bir silah ustası ve dizaynırı olan Frantisek Koucky (1907-1994) ile işbirliğine gitmiştir. Frantisek Koucky CZ-75 tabancasının dizaynında büyük kardeşi Josef ile beraber çalışmasına ve silahın bir çok kaynaklarda Koucky kardeşler tarafından dizayn edildiği yazılmasına rağmen kritik noktaların ve ana hatlarının küçük kardeş Frantisek tarafından dizayn edildiği , Josef’in ise katkıda bulunduğu kabul edilmektedir. Her ikiside uzun yıllar çeşitli silah fabrikalarında çalışmış, Frantisek teknik yetenekleriyle büyük kardeş Josef ise daha çok organizasyonel yetenekleriyle ön plana çıkmıştır.

Frantisek Koucky ilk önce üstte rahat ve gizli olarak taşınabilecek ufak, tek sıra şarjör ve 8 adet mermi kapasitesine sahip bir tabanca üzerinde çalışmıştır ancak sonrasında daha yukarılardan gelen tabancanın kesinlikle yüksek mermi kapasitesine haiz bir dizayna sahip olması gerektiği talimatı dizaynı tümüyle değiştirmesine yol açmıştır. 1970 yılında ilk çalışan model prototipi aynı kabza uzunluğunda 16 mermi kapasiteli olarak yapılmıştır. Bu model alçalan namlulu kilit sistemine ve sürgünün gövde içinde ki kızaklarda hareket ettiği, tek tetik hareketli bir dizayna sahipti. Kovan atma boşluğu ise sürgünün tam üzerine saat 12 yönüne konumlandırılmıştı. Emniyet sistemi ise sadece kurulu olan horozu emniyete alabiliyordu. Daha sonraki geliştirme sürecinde boş kovan atma boşluğu sürgünün sağ tarafına alınmış, zaman kaybetmemek açısından ise prototip üzerindeki boşluk bir metal parçasıyla yamanarak kapatılmıştır. Daha sonraları tek hareketli tetik sisteminin çift hareketli etik sistemine çevrilmesi talep edilmiştir. Frantisek Koucky zamanın modern tabancalarında kullanılan çift kollu tetik ten ziyade toplu tabancalarda kullanılan tek kollu tetik sistemini kullanarak daha yumuşak bir çekiş elde etmiştir. Bu yumuşak tetik çift hareketli ilk atışlarda isabet oranını arttırmada katkıda bulunmuştur.

Tüm bu yenileştirme ve geliştirme çabalarının buluşturulduğu 0002 numaralı test prototipi 1972 yılında yapılmıştır. Birinci ve ikinci prototip arasında göze çarpan en büyük değişiklik yeniden dizayn edilen tetik sisteminden dolayı gövdenin büyük oranda modifiye edilmiş olmasıdır. Horoz ise oldukça büyük bir yapıdadır. Bu yeni prototip 1972 yılı boyunca bir seri zorlu testlere tabi tutulmuştur. Testler sırasında silahın göze çarpan en büyük handikapı zayıf atış hassasiyeti olduğu gözlenmiştir. Daha sonra sorunun namlu 348mm namlu yiv set oranının olduğu tespit edilmiş ve bu oran 9mm parabellum mermiyi yeterli düzeyde stabilize edecek şekilde yeniden belirlenmiştir.

En yoğun testler Kasım Aralık ayı boyunca ordu atış takımınca yapılmıştır. Toplam 4476 mermi atılmış, silahta meydana gelen tüm arıza ve tutukluklar gözlemlenerek kayıt altına alınmış dizayn üzerinde bir seri hassas düzeltme ve rötuş çalışmaları yapılmıştır. Tabancanın son final görünümü 1973 yılında ortaya çıkmıştır. Bu yeni ve final dizayna en yakın olan prototip ile 15-20 Kasım 1973 tarihleri arasında toplam 12.500 mermi atılmış, silah her 1000 atış arasında temizlenmiştir. Göze çarpan en önemli olumsuzluk ise ateşlenen son mermiden sonra sürgüyü açık tutmaya yarayan sürgü tutma mandalının düzgün çalışmamasıdır. Bu basit tutukluk kaynağının düzeltilmesi ile silah denemelerden başarı ile çıkmış ve numune üretimi aşamasına gelmiştir. 1975 yılında 00001 ile 00005 seri numaraları arasında 5 adet numune tabanca üretilmiştir. Bu numuneler ayrıca model ismini taşıyan ilk üretimlerdir. Gövdenin sol tarafında Bir daire içinde CZ amblemi ile “MODEL75 CAL. 9 PARA” yazılmıştır.

Bu test numunelerinde gözlemlenen en büyük olumsuzluklar yine atış hassasiyetinin az olması ile boş kovanın güvenli bir şekilde namludan çıkartılıp atılamaması olmuştur. Çıkarılan namlular ZKK 600 tüfeğine monte edilerek deneme atışları yapılmış namlunun hassasiyetinin yeterli olduğu görülmesi üzerine alçalan namlu kilit sistemine sahip tabancadaki namlunun aşağı ve yukarı hareketinin mermi grupmanlarını etkilediği farkedilmiştir. Bu durum düzeltilerek ve kovan çıkartma tırnağı yeniden dizayn edilerek Haziran 1975 yılında 00003 numaralı numune ile 5000 mermilik bir atış testi gerçekleştirilmiştir. Testlerde atış hassasiyetinin arttığı gözlenmiştir. Son 1800 mermi silahta temizlik yapılmadan ateşlenmiş olmasına rağmen tüm test atışları boyunca silah kaynaklı herhangi bir arıza ve tutukluk meydana gelmemiştir. Silahın dizaynı ile ilgili herhangi bir soru işaret kalmaması üzerine 1975 yılı ortalarında ilk lot 250 adetlik tabanca siparişi alınarak ilk seri üretim başlamıştır. İhracat pazarları hedef alınarak geliştirilen bu tabanca ilk başlarda istenen satış rakamlarını yakalayamamıştır. Ancak silah dünyası içinde tanınan ve görüşlerine saygı duyulan silah gurusu olan Jeff Cooper’ın daha yeni doğmuş bir bebek sayılan bu silah hakkındaki olumlu görüşleri satışları hatırı sayılır bir şekilde arttırmış, satış miktarını ancak fabrikanın üretim kapasitesi sınırlandırır olmuştu. 1977 yılında 2.000 adet, 1978 yılında 6.047 adet, 1979 yılında 6650 adet, 1980 yılında 9.000 adet, 1981 yılında 13.000 adet, 1982 yılında ise 22.000 adet üretim yapılmıştır.Bu silahların bir çoğu doğu bloku ülkeleri dışına satılmıştır.

CZ 75 dünyada en çok kopya edilen silahların başında gelir bunun sebebi dizaynının patent ile korunma altına alınmadığı söylenmektedir. Aslında CZ 75 in 4 ana önemli özelliğinin patenti Frantisek Koucky tarafından alınmıştır. Bunlar SA/DA tetik mekanizması, emniyet sistemi, sürgü tutma mandalının dizaynı, ve şarjör mandalının dizaynı. Bu özellikler için patent koruması sadece Çekoslavakya içinde alınmıştır ve bir süre sonrada patent koruması geçerliliğini yitirmiştir. Bu yüzden bu CZ 75 baz alınarak bir çok tabanca üretilmektedir. Yeni bir tabanca geliştirmenin zorluğunu bilen firmalar halihazırda kendini kanıtlamış, oldukça güvenilir bir dizayn olan bu dizaynı ufak birkaç kozmetik rötuş ile üreterek piyasaya sunmuşlardır. CZ-75 klonu sayılabilecek ve bu dizayn baz alınarak üretilmiş bir çok tabanca olmasına rağmen bunların arasında en çok bilinenleri şöyle sıralayabiliriz. IMI Jericho 941, Tanfoglio TZ-75 serisi, Sarsılmaz kılınç 2000, EAA witness sayılabilir.

CZ 75 ilk üretildiği yıllardan bugüne kadar hem görünüş hemde mekanizma olarak bir takım değişiklikler de geçirmiştir.1975 ve 80 yılları arasında üretilen silahlarda gövde de kısa sürgü kızakları vardır ve sürgünün ön kısmı oldukça yassı olarak dikkat çekmektedir. Ayrıca horozlarda kullanılan istinat emniyeti de bu süre içinde üretilen silahlarda olmayan bir özelliktir. 1980 den sonra gövde uzatılarak sürgünün yassı olan ön kısmının uzunluğu kısaltılmıştır.

Bu arada şunu da belirtelim ki yuvarlak ortası delikli horoz dizaynı 1988 yılında Türk Polis Teşkilatınca açılan ihaleyi kazanması üzerine Türk yetkililerin isteği doğrultusunda yapılmaya başlanmıştır. 1991 yılında arpacığın yerinden çıkarak kaybolma şikayetlerinin değişik müşterilerden gelmesi üzerine arpacık yerine bir pim vasıtası ile sabitlenmiştir. Yine aynı yıl içinde Tabancaya ateşleme iğnesi emniyet bloğu eklenmiş ve bunu belirtmek üzere Model isminin hemen arkasına B harfi eklenmiştir. CZ 75 B modellerinin hepsi bu emniyet sistemine sahiptir.

2007 yılına kadar bu silah 1.000.000 adedin üzerinde üretilmiştir. İmalatçısı olan Ceska Zbrojovka 1300 ün üzerinde çalışanıyla dünyanın en iyi tabanca ve tüfek üreticilerinden biridir.

Sayın strongarmın affına sığınarak, kendisinin eksik kalan kısımlarda, bilgilerimizi tamamlayarak bu silah hakkındaki bilgi dağarcığımızı geliştireceğimizi umuyorum.

Kaynak: Birth of a legend, David Pozdera, Jan Skramoussky, Ceska Zbrojovka

Not: Forumlarda pek tecrübem olmadığı için fotoğraf ekleyemedim. Sayın AVCI bu konuda bana yardımcı olursa sevinirim. Bana özelden mailinin gönderirse mail ile fotoğrafları eklemesi için kendisine gönderirim. Frantisek Koucky'nin elle yapmış olduğu ve üzerinde daha sonraları yapılan revizyonların aşamalarının gözüktüğü prototip imalat safhaları ilgi çekici olabilir.

Saygılarımla

En son çoti tarafından 10 Mar 2016, 15:03 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2016, 14:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Elinize sağlık Sn. çoti, görseller elime ulaştı.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2016, 15:21 
Akıncılar

Sayın AVCI'nın yükleme becerileriyle harika bir döküman çıkarmışsınız. Paylaşımlarınız için çok teşekkürler.

Forumumuzun tüm alt yapısının kaybolduğu ilk bölümünde CZ 75 ile alakadar bir yazı mevcuttu. Fakat artık onlara erişebilmek mümkün
değildir.

Joseph ve Frantisek Koucky biraderler, Çek'lerin "ZK" rümuzlu bütün hafif silahlarında imzaları olan, toplam 130 patentle, ükenin bu
konuda şampiyonlarıdırlar. Tabancanın tasarım süresi tamamı yaklaşık altı seneyi bulmuştur.

Silahın yapılandırılmasında, SIG 210 yaklaşımının büyük pay aldığı aşikardır. Namlu altı böbrek şekilli kilit atma kamı, sürgüyü dıştan
kavrayan gövde rayları ve ayrılabilir takılma dişi housingi, büyük ölçüde bu el silahından esinlenmiştir.

Alçalan namlulu sistemlerde kilit atma kamı, imalat toleranslarının iyi verilmediği ahvalde, geri tepmeyle arkaya hareket edip kilitten
kurtularak sürgüye yol veren namlunun pürhışım kendini yönlendiren elemana çarptığı mahaldir ve bu yükün, iyi bir planlamayla en
azından geri istikamette, gövdeye tevcihi gerekir. Böbrek şekilli kamların düşey yönde sademeye maruz kaldıkları, en zayıf tarafları
budur. Genelde, namlu altındaki bu yuva içinden geçen sürgü tutucu mandal silindirik gövdesinin çok iyi malzemeden yapılması ve ısıl
işlem görmesi gerekir. Bu nedenle, bizimkiler dahil çoğu firma parçayı, dövme çelikten yekpare yapıp talaşlı imalatla son şekline
ulaştırmaktadırlar. CZ 75 zikredilen safhayı önceden geçirmiş, muhtemelen aynı aksamı halen, MIM yöntemiyle üretim halindedir.

Tabancanın, standart haliyle, özelikle batılı experler tarafından en çok tenkid alan tarafı, takılma dişi ve çift hareket bağlantı koluna
yön veren, silahtan ayrılabilir yuvanın, yerine oturma toleranslarının bolluğudur. Tetiğe hakimiyette bayağı güçlük çıkartan bu yapılanma
en kısa yoldan, temas yüzeylerine çeşitli yerlerden vurulan çelik kalem darbelerinin şişkinlikleriyle kontrol altına alınabilmektedir.

CZ75'in, tetik hareket ekseni altına bağlı, dolayısıyla onunla aynı istikamette hareket eden tetik kolu, namlu eksenini düşürme yönünde
çok müsbet etki verse de bazı uzmanlar tarafından itmeğe çalıştığı, binaenaleyh, esneyerek tetik yolunu uzatma mahzuru olabileceği
yönlerinden beğenilmemektedir. Bu hareket yönünün bir diğer mahzuru, her atıştan sonra darbe elemanıyla irtibatı kesen tetik kolu
üzerindeki integral çıkıntının, sürgü içindeki karşılık yuvalarına, tek hareket durumunda, en arkada ulaşabilir olmasıdır. Böylelikle, sürgü
tam kapanmamış durumda tetikle darbe elemanı irtibatı devam etmekte, horoz düşmesiyle sademe sürgü altına isabetle ateşlemeye
neden olamasa da, kullanıcısına gereğinde çok kıymeti olabilecek zaman fraksiyonlarını kaybettirmektedir.

Tabanca, her ne kadar, Amerikalı'ların çok sevdikleri Luger benzeri, tek elle çabuk ulaşım ve etkinleşme verebilen şarjör salma düğmesine
sahipse de, yerinden çıkan fişek haznesinin silahtan ayrılıp düşmesine engel olan bir düzene sahiptir. Mamafih bu, tutumlu Avrupa yapım
felsefesinin uzantısı olup çoğu Çek tabancasında yer bulmuş bir yaklaşımdır. Bu işle görevli yayın çıkarıp alınmasıyla Amerikan taifesinin
hoşuna giden, acele yere düşme işlevine ulaşmak mümkün olmaktadır. Tetik kolu ve şarjör mandalına güç veren yayın tesbit elemanı
vida, zamanla kontrol ve sıkma gerektiren, tabancanın durduğu yerde çalışma özellikli tek aksamıdır.

CZ75'in metal gövdesi, aynen Browning tasarımı tabancalar gibi, kabza plakaları kırılıp veya kaybolup uzakaşsa dahi, hayati parçaların
işlevini engelleyebilecek dışarılık oluşumlara açık olmayan güvenli yapıda ve bu tür platformun gereklerini en iyi sergiler özelliktedir. Bu
cihetten, hizmet tabancası vasıflı, Beretta, SıgSauer, Walther gibi örneklerden ileridedir. Daha da öteye taşınmasına tek engel, nisbeten
zor ve çok parça ortaya döken sahra sökümüdür.

Saygılar.

En son strongarm tarafından 10 Mar 2016, 16:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2016, 16:16 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hey gidi CZ. Yukarıdan gelen emir olmasaymış şimdi tam istediğim gibi tek sıra şarjörlü, kalem gibi bir tabanca olacakmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2016, 17:43 
Akıncılar

Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için çok teşekkürler.

Daha önceki yazıların silindiğine ve okuma fırsatının olmadığına üzüldüm. Site yöneticilerinin ileride oluşabilecek aksaklıklara karşı en azından sonraki konuları tekrar yükleme için yedekleme yapmış olmalarını diliyorum. Zira forumda yazılanlar Türk dilinde yazılmış, hafif silahlar hakkında tam manada kaynak olarak kullanılabilecek zengin bir literatür içeriyor. Verilen bilgiler, her türlü hafif/ağır silahlara ulaşımın en kolay olduğu Amerika'da kendisine silah gurusu sıfatını uygun gören zevatların makaleleriyle karşılaştırıldığında bile çok daha fazla zengin, doyurucu ve ayrıntılı ve diğer platformlarla ilişkileri arasında kolay kolay bilenemeyecek ince detaylar içeriyor . Böylesine kıymetli bilgilerin korunması ve bir internet bağlantısı ile ulaşılabilir olması silah kültürümüzün gelişmesi açısından önemli.

teşekkürler

saygılarımla

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2016, 07:55 
Akıncılar

Teşekkürler. Düşünen kafalardaki tek bir suale dahi cevap olabilirsem ne mutlu.

Saygılar.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz