TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 15 Ara 2017, 15:21

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 30 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: SİLİNDİ.
MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2017, 02:29 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

En son AVCI tarafından 02 Eki 2017, 18:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Şub 2017, 14:10 
Akıncılar

Amerikan Ordonatı, yaklaşık kırk yıldır kullanmakta olduğu Beretta M9 modellerinin, yedeği olmayan tek parçası, gövdesinin
hizmet miadının dolmasıyla, yeni bir tabanca alma zorunluğundaydı. Açtığı test neticesinde kazanan katılımcıyı, her sene başı
düzenlenen, ülkenin dillere destan fuarı "Shot Show" ilk gününde açıklamış bulunmaktadır. Zorlu testleri ve ordonat isteklerini
tam karşılayabilen bu silah, "Sig Sauer P320"dir.

Gövde ve namlu değişimleriyle her sınıf ihtiyacı olan el silahı gereklerini karşılayabilen, üzerine pratik optik düzenlerini kabul eden
yapılanmayı havi ve Amerika içinde imal edilebilen bu tabancanın özelliklerine yakından bakmak faydalı olacaktır.

P 320;

- Plastik gövdeli bir tabancadır. Aslında kullanıcı elini ekstrem ısı farklarından koruma, yeteri mukavemet, hafiflik ve imalat kolaylığı
yönlerinden bu tercihin çok doğru olduğunu söylemek gerekecektir. Metal gövdeli el silahları, hernekadar, darbe ağırlıklı dış şartlara
daha mukavim gibi görünseler de, peşpeşe atışın çıkardığı ısı değişiminin ele intikalinde dezavantajlı durumda oldukları gibi, havi
oldukları ağaç ve plastik kabza altındaki hayati aksamın, bu koruyucu örtüyü kaybetmeleri halinde, işlerlikleri plastik gövdelilerden
daha yüksek seviyede değildir.

- Tanımı DA olmasına rağmen, tek hareketli iğne vuruşlu bir tetik sistemine sahiptir. Filvaki, başka hiç bir örnekte görülmeyen, darbe
elemanı üzerinde, tetikten gelen zorlamayla yukarı hareket ederek ateşleme yolu üzerindeki engelinden kurtulan bir darbe güvenliği
sisteminin bu serbest bırakma fiilini, genelde "Kurma" olarak algılanan çift hareket sisteminin ilk kademesi olarak kabul ahvali mevcutsa
bunun makul olduğu ifade edilebilir.

- İğne vuruşlu darbe elemanı, günümüzün çoğu hizmet tabancasında olduğu gibi, geri getirme yayına karşı kurulmaktadır. Bu sistemin
nisbeten mahzurlu tarafı, sürgünün, normal atış şartlarında olduğu gibi, en geriden tam süratini alarak kapanmaması durumunda, ona
kilitli namlu ile birlikte, gövde üzerindeki nihai uç noktaya erişememesi ahvalidir. Mamafih, tetiğin çekilerek ana yayın boşalmasıyla, tüm
alakadar aksam, olması gereken yere vasıl olacaklar, işlevlerini yerine getireceklerdir. Filvaki, zayıflamış geri getirme yayının, normal atış
durumunda dahi yeterli kapanmayı sağlayamaması durumunda, bu nevi kurulum sisteminin avantajlı bir tarafı olarak, ateşleme iğnesi
tam vuruş gücüne ulaşamıyacağı cihetinden, açık kapak güvenliği gibi çalışacak ve silah endaht edemiyecektir.

- Plastik gövde içinde, tüm tetik bağlantılı ateşleme sistemini havi çelik bir iç karkas mevcuttur. Tabancanın "Modüler" özeliğini veren
ana vasıf budur. Çeşitli hizmet grupları için farklı plastik dış yapılanmaların hepsine uyabilen bu grup sayesinde, silahın geniş bir kullanım
elastikiyeti oluşmaktadır.

- Günümüzünn çoğu iğne vuruşlu hizmet tabancasında, tetik ile aynı yöne, arkaya hareketle ateşleme veren tetik kolu, bu tabancada
ters istikametlidir ve düşme yahut başka bir darbe vukuunda, ataletiyle geri devinim çıkartarak darbe elemanını serbest bırakma
ihtimali bu şekilde ortadan kaldırıldığına vehmedildiği cihetinden, diğerleri gibi, tetiğin kazara etkilendirilmesine mani olacak, parmak itişi
ile devreden çıkacak bir otomatik ikincil tetikle techiz edilmemiştir. Filvaki, bu nazariye, yalnızca, namlu yukarı durumda düşüşlar veya
arkadan öne darbeler için geçerli olmak durumundadır. Tersi vukuatta, hayli ağır kütleyi havi tetik kolu öne hareket ederek ateşleme
iğnesine gerekli serbest bırakma devinimini nakledecek ve onu kurulu durumdan kurtaracaktır. Daha da ötesi, tetik kolu aksi yanında,
sol tarafta, sahra sökümü için diğer çoğu örnek gibi, boşa tetik çekme zorunluğunu berteraf amacıyla, söküm mandalı dönüşü ile arkaya,
şarjör alındığı zaman boşalan hazne yuvasına doğru hareket ederek ateşleme iğnesini kurulu duruma muhataptan meneden ikinci ve
hayli ağır bir kol daha mevcut olup, bu parça, şarjör yokken, namlu yukarı düşüşler veya arkadan öne doğru sademelerde, darbe
elemanını serbest bırakacak devinimi ataletiyle çıkartacak kütleyi havidir.

- Darbe güvenliği, bu ara moda olduğu gibi, ateşleme iğnesi yolu üzerinde, bu elemanın bir şekilde serbest kalması halinde, kapsüle
ulaşarak vuruşunu engelliyen, pasif iğne bloku üzerine bina edilmiştir. Yani, bir düşüş yahut sair benzer vukuatta, kullanıcı, bir anda,
kazara ateşleme vermemiş ancak kurulu ahvalden kurtulmuş bir tabancayla başbaşa kalacak, aciliyet tahtında, ateşe hazır zannettiği
silahını eline alabilirse, hoş olmayan, belki hayatına malolabilecek çok riskli bir vaziyete düçar olabilecektir.

- Elle etkilendirilen güvenlik mandalı, sadece tetik kolunu bloke etmektedir. Bu özellik, kullanıcısının, emniyet kanadı kapalı durumda,
sürgüyü hareket ettirerek dolum yapabilmesi, böylelikle dolu namluyla otomatik olarak güvenli ahvale geçişinin sağlanması cihetinden
tercih edilmiştir. Düşme yahut darbe vukuunda, tetik kolundan tamamen ayrı bir parça olan, ateşleme iğnesini kurulu şekilde tutan
elemanın yerini terketmesine engel olabilecek bir özelliği mevcut değildir.

-Namlu ekseni, diğer iğne ateşlemeli örneklere kıyasla farkedilir seviyede yüksektir. Bu özellik, silahın modulerliğini büyük ölçüde tesis
eden çelik iç karkasın, küçük değişikliklerle horoz vuruşlu türlerde de kullanımını sağlayan yapılanmasına uyum zorunluğunun bir gereğidir.

Büyük kısmı mahzur olarak nitelendirilebilecek yukarıda sayılan hususların, modülerlik vasfı dışında çoğunu ortadan kaldırabilecek başka
adaylar mevcutken Amerikan Ordonatı'nın P320'yi seçmesi, tabancayı, tali bir silah olarak kabulü ve kesinlikle namlu dolu ahvalde
taşımayı tasvip etmeyen bir görüş içinde olduğunun göstergesi şeklinde ifade edilebilir.

Saygılar.

-

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2017, 03:38 
Site Başkanı

Bu arada Glock M-17 ihalesine katılan 9x19mm lik G 19 ve G 17 modeli seçilmeyince tercihi protesto ettiğini ve yaptırım olarak uzun vadede ABD hükumetine bağlı herhangi bir kolluk ve askeri kuvvete silah satmamayı düşünmeye başladıklarını açıklamış. Forum üzerinde diğer konulardan bilindiği üzere FBI G17M (yada Gen.5) olarak adlandırılan yeni seri Glockları servis tabancası olarak almaya başlamıştı. Yine ABD silahlı kuvvetlerinde özel kuvvet unsurları tarafından SOCOM seviyesinde standart olarak kullanılan tabancalardı Glock modelleri, yerel kolluk kuvvetlerine değinmiyorum bile...

Bu Avusturyalılar silah ticaretind bu ara baya şımarmaya başladı, önce yalan yanlış bir haber üzerine bize yaptıkları silah ambargosu, sonra Glock un koskoca ABD hükumetine rest çekmesi...

https://www.armytimes.com/articles/gloc ... ew-handgun

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2017, 03:56 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kapitalizme hoş geldiniz. Bu daha hiç bir şey değil. Gelecekte bu gibi tekel olan şirketler devletlere savaş dahi açacak bu gidişle.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2017, 13:50 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

En son AVCI tarafından 02 Eki 2017, 17:37 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2017, 15:51 
Süvariler

Bu tabanca yanlış hatırlamıyorsam, bizim EGM ihalesi testlerinde dağılım kriterinden başarısız olmuştu.

Glock ve Canik testleri geçmişti. Hafızam beni yanıltmıyorsa, Canik özel seçilmiş numuneyi teste göndermiş, Glock ise seri imalattan rastgele seçilmiş ürünü teste sokmuştu. Testin galibi aslında Glock idi özetle. :)

ABD ordusu bu tabancayı neden seçti, anlam veremedim. Modülerlik hariç, ele avuca gelir bir "numara" göremiyorum bu tabancada. Sayın strongarm bu silahın zorlu testleri karşıladığını yazmış olsa da, ben bundan kuşkuluyum. Önceki servis tabancası olan Beretta'nın seçimi de falsoluydu diye hatırlıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2017, 17:15 
Akıncılar

Bu arada Glock M-17 ihalesine katılan 9x19mm lik G 19 ve G- 7 modeli seçilmeyince tercihi protesto ettiğini ve yaptırım olarak uzun vadede ABD hükumetine bağlı herhangi bir kolluk ve askeri kuvvete silah satmamayı düşünmeye başlatıklarını açıklamış.
Haber detayında Glock'un SS'ın seçilmesine sebep olan kriterler konusunda bir brifing aldığından bahsediyor. Bazen, üreticiler epeyce teknik derinliğe sahip olduklarından ve ekseriyeten popüler rakiplerin de derinlikleri, avantajları ve dezavantajlarını iyi bildiklerinden burada bahsedilen gerekçeler Glock'u tatmin etmemiş olabilir.

Biz esasen seçimin SS'ın "modülerlik" özelliği nedeniyle bu yönde gerçekleştiğini biliyorduk. Belki de brifingde başka gerekçeler de dillendirilmiştir. Bunu protesto etmiş olabilir. E protesto edersin hakikaten de, niye küsüp masayı deviriyorsun ergen gibi.
Belki de "Ohooo, ben işten anlamayan insanlarla ne diye muhatap olayım?" diye düşünmüş olabilir; Patron.. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2017, 18:01 
Akıncılar

ABD ordusunun Sig P320 tabanca seciminde sonra, ABD silah kullanicilari arasinda yogun bir tartisma var. Bir grup yanlis tercih diyor, bir grup dogru secim diyor. Glock taraftarlari memnun degil tercihten, ozellikle ABD ordusu versiyonunun (MHS) denenmemis bir versiyon diyorlar ki bence de haklilar. En guzel teknik karsilastirma ve yorumu, bu forumda sayin Strongarm'in yaptigini dusunuyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2017, 19:21 
Üye

Bu tabanca yanlış hatırlamıyorsam, bizim EGM ihalesi testlerinde dağılım kriterinden başarısız olmuştu.

Glock ve Canik testleri geçmişti. Hafızam beni yanıltmıyorsa, Canik özel seçilmiş numuneyi teste göndermiş, Glock ise seri imalattan rastgele seçilmiş ürünü teste sokmuştu. Testin galibi aslında Glock idi özetle. :)

ABD ordusu bu tabancayı neden seçti, anlam veremedim. Modülerlik hariç, ele avuca gelir bir "numara" göremiyorum bu tabancada. Sayın strongarm bu silahın zorlu testleri karşıladığını yazmış olsa da, ben bundan kuşkuluyum. Önceki servis tabancası olan Beretta'nın seçimi de falsoluydu diye hatırlıyorum.
Şu andaki moda, modüler tasarımından başka, tabancanın hassas atış yapabilmesi değil, arıza yapmadan her türlü olumsuz şartta çalışabilirliğinin en iyi olması, en hızlı şekilde doldurup veya dolu halde hedefe kolaylıkla yönlendirip sorunsuz ateşleyebilmek ve bu mesafe yanlış bilmiyorsam maksimum 7 metre civarı olduğundan, dağılımın, silahı değerlendirmede pek bir etkisi yok.
.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2017, 22:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

En son AVCI tarafından 02 Eki 2017, 17:37 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Mar 2017, 09:33 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Mar 2017, 10:45 
Üye

Ihalenin adi Modular Handgun System. Tam anlamiyla moduler olan tek silah sistemi Sig Sauer in P320'si.

O zaman ihaleyi Sig'in kazanmasina neden sasiriyor ki Beretta ya da Glock?

Benim anlamadigim ABD Ordusunun tabanca gibi bir son care silahinda farkli kalibre isteme nedeni. Hangi olasi durumda 9mm'yi birakip 40 Kalibreye gecelim diyecekler?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Mar 2017, 11:32 
Site Başkanı

Benim anlamadigim ABD Ordusunun tabanca gibi bir son care silahinda farkli kalibre isteme nedeni. Hangi olasi durumda 9mm'yi birakip 40 Kalibreye gecelim diyecekler?
Farklı kullanıcılar farklı tercihler, ordu deyip geçiyoruz da bunun karası ayrı havası ayrı denizi ayrı, özel kuvvetleri ayrı. Misal özel kuvvetler komutanlığı SOCOM bastırıcı (süpresör) ile ses altı kullanımda daha performanslı ve yıkım gücü yüksek olduğu için .40 S&W mühimmatını tercih ederken ordu genel bazda 9mm yi tercih ediyor. Başka bir neden ise özel kuvvetlerin daha çok meskun mahal ve sızma esaslı baskın görevlerinde uzmanlaştığı için tüfek tutukluğu durumunda tabancanın kritik öneme sahip olması. Şehir savaşı gibi istisnai durumlar dışında daha çok arazide 200-400 metre civarından çarpışan bitli piyadenin böyle bir derdi yok...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Mar 2017, 11:44 
Üye

Farklı kullanıcılar farklı tercihler, ordu deyip geçiyoruz da bunun karası ayrı havası ayrı denizi ayrı, özel kuvvetleri ayrı. Misal özel kuvvetler komutanlığı SOCOM bastırıcı (süpresör) ile ses altı kullanımda daha performanslı ve yıkım gücü yüksek olduğu için .40 S&W mühimmatını tercih ederken ordu genel bazda 9mm yi tercih ediyor. Başka bir neden ise özel kuvvetlerin daha çok meskun mahal ve sızma esaslı baskın görevlerinde uzmanlaştığı için tüfek tutukluğu durumunda tabancanın kritik öneme sahip olması. Şehir savaşı gibi istisnai durumlar dışında daha çok arazide 200-400 metre civarından çarpışan bitli piyadenin böyle bir derdi yok...
Bu konuda sikinti yok ama benim anlamadigim bunlar bir tabanca olsun, bunun farkli kalibreleri olsun demiyorlar. Bir tabancayi farkli kalibrelere donusturebileyim diyorlar.

OK gibi yapilar tabii ki istedikleri ve duruma uygun silahlari zaten seciyorlar. Ama geri kalan yuz binlerce kullanicinin kaibre degisimi yapmayi grektirecek bir durumu yok diye dusunuyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Mar 2017, 15:59 
Süvariler

Alıntı:
Sayın strongarm bu silahın zorlu testleri karşıladığını yazmış olsa da, ben bundan kuşkuluyum.
Olası bir yanlış anlamayı önleme adına belirteyim; kuşku duyduğum sayın strongarm değil, ABD ordusu!

ABD ordusunun tam olarak test sonuçlarına göre seçim yapmadığını düşünüyorum. Bu seçimde siyasi etkinin belirleyici olduğundan kuşkulanıyorum. Hatta neredeyse eminim bundan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Mar 2017, 23:35 
Üye

Amerikan ordusunun kararına birşey diyemem ama şahsen ordu adına yetkili kişi olsa idim, modülerlik yanında, plastik gövdeli haliyle hafif, emniyet mandalı olmayan, silaha zarar vermeden ve kolay tetik düşürme çalışması yapabilmek için horozlu, kurulu horozu emniyetle indirmek için sırıtmayan ele takılmayan mandalı olan, çift hareketli (tek hareketli modasının bir avantajı var mı? Ben bilmiyorum), haliyle her şartta çalışabilirliği en iyi ve en uzun ömürlü, ergonomik ve estetik yapılı, atış hassasiyeti en iyi (yeri gelir tabanca ile uzun atış yapmak icab eder), taleblerini karşılayan tabancayı seçerdim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2017, 00:17 
Üye

+p+ fişeklerle kullanılabilen ve fişek yatağının dolu olduğunu kullanıcıyı asla yanıltmadan gösterebilen (tercihen tırnağa bu özellik kazandırılabilir), bunları da ilave edelim olmazsa olmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 May 2017, 12:47 
Akıncılar

Bugün, Amerika'nın populer silah sitesi "Firearm Blog" dan alınan bir habere göre, Amerikan Hükümeti, yeni hizmet tabancası olarak
seçildiği bildirilen SigSauer 320 modeli haberi kesinlik taşımamaktaymış. Yani o kadar yorum ve sair haber, gerçekte olmayan bir
vakıa üzerine bina edilmiş. Testlerin kesin galibi belli değilmiş. Özellikle donanma yetkilileri kati bir tercihin henüz olmadığını belirtmişler.

Bu da böyle bir haber,

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2017, 08:37 
Akıncılar

Amerikan Hükümeti Hizmet Tabancası ihalesini kazanan P320, ünvanını ele geçirdiğinden bu yana, aldığı sağlı sollu darbelerle
artık ayakta duramaz vaziyete gelmiş görünümdedir.

Bilindiği giibi, ilk vuruş Herr Gaston'dan gelmiş, ancak hükümet tarafından reddedilmiş, ardından Steyr, firmayı çelik karkas gövde
kullanımı nedeniyle, patent haklarını ihlalden mahkemeye vermiş, derken, nihai testlerin yeterince yapılmadığı tezi ortaya atılmış,
Sig, dik durmaya çalışırken son darbe, tabancanın yere düşünce ateş aldığına vehmeden polis teşkilatı ve buna binaen deneme
yapıp gerçekten vukuatın doğruluğunu teyid eden bir silah sitesinden gelmiştir.

Düşme testlerini halen çok kişi ve kuruluş yapmakta ve acı gerçeği gözler önüne sermektedir. Genelde sadece kapsülü havi boş
kovanlarla yapılan denemeleri, gerçek fişek kullanarak icra eden safdiller dahi bulunmaktadır.

Gerçek, silahın belli bir açıda, namlu yukarı veya aşağı durumda, bir metreden biraz fazla yükseklikten yere atıldığında namludaki
kovanı ateşlediğini teyid eder yöndedir.

Sanal silah site ve bloglarında, olayı fiziki gerekçelerle izah edenlerin sayısı giderek artmaktadır.

SigSauer gibi bir firma bu gaflete nasıl düşebilmiştir. Muhtemel olarak neleri ihmal etmiş ve bu aşağılayıcı ahvale duçar olmuştur.

Tabancanın özelliklerine bakıldığında görülenler şunlardır;

- Darbe elemanı, anayayını üzerinde taşıyan aktif ateşleme iğnesidir.

- Kurulma, anayayı tam kompresyon halinde vukubulmakta ve bunu gerçekleyen parça, kısa bir hareket sonrası devreyi boşaltarak
kapsüle vuruşu sağlamaktadır. Yani, tabanca tek hareketlidir.

- Ateşleme iğnesi üzerinde, rotasyonel hareketle vuruş yolundan çekilen bir blok devresi bulunmaktadır ve bu mekanizma, tetiğin
hayli uzun bir devinimiyle güvenik ahvalinden uzaklaşmaktadır.

- Tetik ile irtibatta olduğu tetik kolu çelikten yapılmıştır ve ÇOĞU BENZER HİZMET TABANCASI AKSİNE ters yönlerde çalışma
vermektedirler. Yani, tetik geri hareketi, tetik kolunu İLERİ sürmektedir. Tetik devinim ekseni üstündeki aksamın kütlesel ağırlıkları,
tetik alt uzantısından fazladır. Buna göre, namlu yukarı düşüşlerde, tetik kolu ataletiyle arkaya hareket edeceğinden, öne devinimle
yol verdiği ateşleme iğnesinde olumsuz bir etkilenme yapamıyacaktır. Bu nedenle, diğer tabancalar benzeri, tetik üzeri ikinci bir tetik gibi
görünen pasif güvenlik manivelasına, Sig tasarımcıları yapılanmada yer vermemiştir. Filvaki, namlu önde düşüşlerde, ataletle tetik kolu
ileri gidecek ve kazara ateşleme nedeni olabilecektir. Ancak ve muhtemelen, yere vuruşla seken çekirdeklerin en fazla yirmibeş santim
yükselebildiği gerçeğinden hareketle, kurmay heyeti, buna fazla önem vermemiş gibidir.

- Tetik ve tetik kolunun, görevlerini gereğince yerine getirebilmeleri için çelikten yapılmaları zorunludur. Sadece parmakla temas eden
kısmı plastik üzerine enjeksiyonla yapmak mümkün olsa da, firma bu yola itibar etmemiş görünümdedir. Aslında böyle bir uygulama,
özellikle tehlikeli olan namlu yukarı düşüşlerde, ataletle hareket vukuatına nisbeten engel olabilecektir.

- Firmanın, "Moduler" yaklaşımının bir eseri olarak, tetik ve tetik kolu güç kaynağı, en arkada, bir kolu çelik karkas üzerinde, diğeri
hareketli aksamda tesbitli "V" şeklinde "Torsiyon/Firkete" yaydır ve muhtemelen tüm mazarrat bu elemandan kaynaklanmaktadır.
Zira, tesbit şekli, cirmi, ataletiyle düşme ve darbelerle kendiliğinden kurulup hareket yaratacak bir özellik taşımaktadır.

Bu serdedilenler çerçevesinde,

P320, mantıken, namlu yukarı düşüşlerde, tetik otomatik güvenliği olmasa dahi, hareket ekseni üstü aksamın ağırlığı alt kısımdan
fazla olduğu cihetinden sistemin geri hareketine neden olacağından, ateşleme için gerekli ileri devinimin tersi vukuatla bir sıkıntı
yaratmıyacaktır.

Ancak, özellikle yavaş çekim test videolarında görülmektedir ki, düşünülenin tam tersine, tetik geri devinimi düşüş sonunda
gerçekleşmektedir. Sig tasarımcıları acaba neyi ihmal etmişler, tetik otomatik güvenliğini ıskalayıp bu vukuata neden olmuşlardır.

Bu sualin muhtemel cevabı, konum ve şekli yukarıda izah edilen tetik kolu yayı olmalıdır. Düşüş neticesinde, tetik kolu geri hareketle
karkas yuvasındaki yerine çarpıp reboundla öne ivme kazanırken, pandül misali aşağı sallanmakta olan yayını etkileyerek ve
ataletiyle kurulmasına neden olarak kolu ileri sevketmekte, böylelikle tetik geri hareketiyle oluşacak fiili otomatik olarak çıkartarak
ateşlemeye neden olmaktadır.

Sig kurmayları, muhtemelen, tetik ve darbe elemanı ağırlıklarını mümkün olduğunca düşürerek, belki bir tetik pasif güvenliği ekleyerek
durumdan sıyrılacaklardır. Ancak, iç açıcı bir durumda olmadıkları ortadadır.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2017, 10:08 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bunlar da videolar. Şuan ortalık fena sallanıyor.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2017, 16:46 
Akıncılar

SIG menşeli son bir habere göre, hükümete verilecek MHS tabancaları, ZATEN, düzeltilmiş tetik sistemleri ile üretilmekteymiş.
http://soldiersystems.net/2017/08/08/si ... 0-upgrade/

Tüm siilahseverleri şaşkınlığa garkeden düşürme denemeleri, pazara verilmiş ticari modellerlle yapılmış olduklarından, firmanın
yaklaşık 30 derece dikten ayrılan şekilde namlu yukarı düşüşlerde böyle bir sıkıntıdan evvelce de haberdar bulunduğundan ve dahi,
yalnızca tetik grubu ve ateşleme iğnesi kütlelerini yüzde otuz civarında düşürmekle işin üstesinden gelinebileceğinin bilinciyle
önceden tedbirle, "Değiştirilmiş aksam" kullanarak MHS projesi tabancalarını ürettiklerinden...

Medar-ı iftiharımız Coni'lerin yeni cici tabancaları yere düşünce patlayan taiefsinden değilmiş. Buradan anlaşıldığı kadarı ile,
hükümet görevlileri kadar önem taşımayan, ticari modelden almış sivil kullanıcılar için de vaziyeti kurtaracak bir şeyler yapılırmış
artık.

Bir sıkıntının ne kadar kısa sürede def edildiğini görebiliyor musunuz muhterem arkadaşlar.

Saygılar.

En son strongarm tarafından 10 Ağu 2017, 14:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2017, 06:50 
Akıncılar

SIG, yayınladığı son beyanında, ticari model P320 üretiminin , düşme sonucu ateş alma arızası nedeniyle durdurulduğunu açıklamış.

Ancak, satılmış olan 500.000. Evet beşyüzbine yakın tabanca için herhengi bir iade çağrısında bulunmamış. Arızanın icabına bakılacağı
mealinde bir ifade serdetmiş.

Namlu yukarı durumda ve düşeyle 30 derece açıyla bir buçuk metreden düşen tabancanın ateş aldığı kesinleştiğine göre, kişilerin
aklına, "Acaba her silah sahibine bir açıölçer gönderip, düşme vukuunda acele ölçümle, 30 derece tesbitinde, acilen sütre gerisine
intikali" mi önerecek suallerinin belirmesine şaşmamak gerekecektir her ahvalde.

Latife tabii.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2017, 00:40 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2017, 00:57 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ağu 2017, 10:23 
Süvariler

One Minute!!, Yanlış mı anladım:

-Sig Firması bile bile sivil kullanıcıya 500.000 adet -ölümcül- defolu tabanca satıyor.
-Olay ortaya çıkınca da "Ehehe, ama ABD Ordusuna verdiğimiz tabancalarda bu kusuru düzelttik biz!" diyor ve sivile verilmiş tabancaları geri toplamak yerine pişkince "Kusur düzeltilecektir!" diyor.

Durum bu mudur?!

Vay anasını sayın seyirciler! Olayın hukuki taraflarını geçtim de, ABD Ordusu seri üretim Siglerin kalitesinden nasıl emin olacak, bu firmanın iş ahlakına nasıl güvenecek? Dahası, ABD Ordusunun kendi itibarı bu seçimden dolayı zedelenmeyecek mi?

NOT: Evet biliyorum, orduya verilen tabancalar düşünce gümlemiyormuş. İddia öyle. Ama sivil kullanıcıya çektiği muamele bu olan bir firmaya güvenipte ihale veren yetkililere ABD vergi mükellefi neden güvensin?

En son merzifonlu tarafından 15 Ağu 2017, 11:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ağu 2017, 11:26 
Akıncılar

Dün yayınlanan bir SIG beyanıyla, "İsteyen P320 sahiplerinin tabancalarını, önce seri numarasına bakıp, kuruluşla temasa geçerek
ve dahi, onların yönlendirmeleriyle silahı yollamaları halinde BEDAVA olarak tetik grubunun güvenli yapılandırılmaya çevrilip iade
edileceği" bildirilmiş.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ağu 2017, 11:35 
Süvariler

Sayın strongarm, bu beyan Sig firmasının durumunu düzeltmez.

İş ahlakı olan bir firma -hele ki ateşli silah üretiyorsa- a) bu kadar ağır kusurlu malı bile bile piyasaya sürmez. b) sadece isteklilerin silahlarını değil, tüm defolu silahları geri çağırır.

Çok değil, 20 sene önce bu rezalet vuku bulsaydı, Sig Şirketine kepenk kapattırırdı ABD hukuk sistemi. Trump'ın Başkan olduğu ABD'de bu türden rezaletlere şaşırmıyor kimse...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ağu 2017, 12:08 
Üye

Görüldüğü kadarıyla Sig Sauger firması, teknik seviye düşme durumu noktasına gelmiş, demek ki teknik seviyesi yüksek personel emeklilik ve sair sebeblerden ayrılınca yerine gelenler o evsafta değilmiş, firmayı bir kısım kilit noktadaki personelinin seçiminde yaptığı isabetsizlik noktasında yerden yere vurmamız şaşılacak durum değildir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ağu 2017, 16:19 
Akıncılar

İsviçre SIG ve Alman Sauer firmaları işbirliğiyle, zamanın "Wondernine" konseptinden pay almak için, üretimin pahalı olduğu ilk ülkede
tasarlanıp, nisbeten ucuz olduğu ikincisinde imalata alınan SigSauer ürünlerinin en başta gelen özelliği, geçmiş, başarılı güvenlik
yaklaşımları ile bir anda revaç bulan kombine tetik sistemli, yüksek fişek kapasiteli hizmet tabancaları pazarından, mümkün olan en
ekonomik metodlar ve yüksek kelitede yapılmış, belirgin özelliği olmayan, yerine göre hantal dahi sayılabilecek bir el silahı olmasıdır.
Ortaklık, böyle bir ürünle kendi adını riske atmak istemediğinden, ilk sürümlerine anlaştığı FN firmasıyla "Browning BDA" tanımını uygun
bulmuş, Amerika pazarında, güvenlik mandalı açma gerektirmeyen, horoz vuruşlu, sökümü basit, yüksek fişek kapasiteli ve aşırı itinalı
yapımıyla bir anda tutulmasıyla, 220'den başlayan, tamamı grup tasarımı, bir başka kuruluşta yapılması halinde sıradan dahi olmayacak
seriler hayata geçirilmiştir. Üretimin orijinal ortaklıktan çıkıp Amerika'lı sahiplere teslimiyle düşmeğe başlayan kalite, gereksiz oranda
hantal, aşırı parçalı üretimle, plastik gövdeli iğne vuruşlu P320'ye kadar ulaşmış, zaten zayıf olan tasarım kadrosuyla, halen nedeni
tam tesbit edilemeyen hayati kusurlarıyla bugüne ulaşmıştır.

Serinin tutulma nedeni, tasarımının seviyesinin değil üretim kalitesinin yüksekliğidir.

Tabancasını düşürerek kendini vurmayan bir polis memurun figanıyla giderek alevlenen, bugün özellikle sanal alemde, her kafadan bir ses
çıkartan, uzman geçinen taifenin tetik ve tetik kolu ters hareket özelliklerinden bihaber olduğu, kazayı tamamen ağır tetik kütlesine
yoran, silahın namlu yukarı ve aşağı düşüşlerin tamamında bu aksamın ne sebeple geri hareket ettiğini düşünmeyen, işin garibi, firma
uzmanlarının da aynı kanaat içinde gibi göründüğü bir karmaşa oluşmuştur. Sadece tetik güvenliği ekiyle savuturulabilecek vukuat,
muhtemelen, tasarıım ekibinin, ters yönlü tetik ve kolu özelliğine binaen tesis etmediği bu aksama karşı olmalarından giderek uzamakta
anlamsızlaşmaktadır.

Filvaki, tetik güvenliği eklense dahi, tabanca diğer tasarım özellikleriyle, darbe veya düşüş sonrası kurulu durumu muhafaza evsafında
değildir. Ancak, şimdilik ve başlarına bundan kayraklanan bir kaza vukubulmadıkça, kimsenin bu hassaya takıldığı yok gibidir.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ağu 2017, 22:07 
Üye

Detaylı ve değerli açıklamalarınızla bizleri aydınlattınız, şu tesbiti yapmakta bir eksiklik görmüyorum ki kurumları yücelten de batıran da çalışanlarıdır, kurumlar ehil kişileri bulduklarında veya yetişdirdiklerinde başarı sürpriz değil, aksi durumda konumuzdan bahisle Sig Sauer gibi özellikle el silahlarında otomobil dünyasının Mercedes'i sayılabilecek bir devin düştüğü trajikomik durumda sürpriz değil, bu durumlardan yerli silah sanayimizin ders alacağını düşünmemekle beraber dilerim.
Saygılarımla.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 30 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz