TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 22 Kas 2017, 08:28

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 155 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Türk F-4
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2016, 07:50 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Sadece bir fikir olarak ortaya atmak istedim. Yapilabilir ama tabii ihtiyac olmamasi veya ilave mali yuku olacaktir. HvKK pilotaj ve teknik egitim altyapisi cok guclu oldugundan pilotaj veya diger ihtisas gerektiren gorevlerde aciklarini kolay kapatabiliyor. Tahminen yillik ortalama 80-90 tegmen(jet/nakliye/helikopter) pilot brovesi aliyor.

Diger bir konuyuda konusmak lazim madem burada yaziyoruz. Muharip filo ve konuslanma olarak bakinca Turkiye'nin kuzey dogu bolgesinde( Malatya sehrimizin dogusu ve kuzeyine bir dogru cizdigimizda) buyuk bir cografyamiz hava ussumuz yok. Muharip filo olarak Diyarbakir 8AJU'nun lokasyonu guneyde oldugu gibi o bolgedeki is yuku oldukca fazla. Merzifon 5. AJU ise oldukca batida kaliyor. Erzurum'daki askeri ussumuzun bir jet ussune donusturulmesi dusunulebilir. Bu jet ussu hem kuzey dogumuz kafkasya bolgesini kontrol edebilecegi gibi ayni zamanda Diyarbakir 8. AJU'nin gorev yukunude hafifletebilir. HvKK kriz/savas zamanlari genel uygulamasi ana jet uslerinden ileri us bolgelerine kuvvet kaydirmasi yapiliyor ama benim dusuncem bolgedeki gelismeler nedeniyle, artik kalici bir usse ihtiyac olabilir. Bunun anlami muharip filo sayisinin 1-2 filo daha ilave edilmesi demektir.

F-4E/2020 kullanan 2 filo kaldi ve bir kac sene icinde butun F-4'ler Eskisehir'de toplanacak ve HvKK toplam muharip filo sayisinda en az 1 filo azalma olacak Malatya'daki 171. filo F-35 kurulana kadar. Bunun anlami bugun yasanan yogun devriye ucuslari ve teror orgutune karsi hava operasyonlari nedeniyle kuvvetin gucunde azalmaya mahal vermemek ici 1-2 filoluk ilave F-16 tedariginin ciddi dusunulmesi gerekebilir. Ortalik sut liman olsa, HvKK gorev yuku bu kadar yogun olmasa sorun olmaz sanirim. F-35 filolarinin yavas yavas kurulmasini ve sayinin yukselmesini beklenebilir ama bir 4-5 sene daha var ilk F-35 filosunun aktif hala gelmesine. Bu yuzdende aslinda uzun menzilli hava savunma sistemleri ile gerektiginde bolge savunmasi yapabilmek, HvKK'nin CAP yukunu hafifletmek lazim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2016, 08:16 
Yeni Üye

Sadece bir fikir olarak ortaya atmak istedim. Yapilabilir ama tabii ihtiyac olmamasi veya ilave mali yuku olacaktir. HvKK pilotaj ve teknik egitim altyapisi cok guclu oldugundan pilotaj veya diger ihtisas gerektiren gorevlerde aciklarini kolay kapatabiliyor. Tahminen yillik ortalama 80-90 tegmen(jet/nakliye/helikopter) pilot brovesi aliyor.

Diger bir konuyuda konusmak lazim madem burada yaziyoruz. Muharip filo ve konuslanma olarak bakinca Turkiye'nin kuzey dogu bolgesinde( Malatya sehrimizin dogusu ve kuzeyine bir dogru cizdigimizda) buyuk bir cografyamiz hava ussumuz yok. Muharip filo olarak Diyarbakir 8AJU'nun lokasyonu guneyde oldugu gibi o bolgedeki is yuku oldukca fazla. Merzifon 5. AJU ise oldukca batida kaliyor. Erzurum'daki askeri ussumuzun bir jet ussune donusturulmesi dusunulebilir. Bu jet ussu hem kuzey dogumuz kafkasya bolgesini kontrol edebilecegi gibi ayni zamanda Diyarbakir 8. AJU'nin gorev yukunude hafifletebilir. HvKK kriz/savas zamanlari genel uygulamasi ana jet uslerinden ileri us bolgelerine kuvvet kaydirmasi yapiliyor ama benim dusuncem bolgedeki gelismeler nedeniyle, artik kalici bir usse ihtiyac olabilir. Bunun anlami muharip filo sayisinin 1-2 filo daha ilave edilmesi demektir.

F-4E/2020 kullanan 2 filo kaldi ve bir kac sene icinde butun F-4'ler Eskisehir'de toplanacak ve HvKK toplam muharip filo sayisinda en az 1 filo azalma olacak Malatya'daki 171. filo F-35 kurulana kadar. Bunun anlami bugun yasanan yogun devriye ucuslari ve teror orgutune karsi hava operasyonlari nedeniyle kuvvetin gucunde azalmaya mahal vermemek ici 1-2 filoluk ilave F-16 tedariginin ciddi dusunulmesi gerekebilir. Ortalik sut liman olsa, HvKK gorev yuku bu kadar yogun olmasa sorun olmaz sanirim. F-35 filolarinin yavas yavas kurulmasini ve sayinin yukselmesini beklenebilir ama bir 4-5 sene daha var ilk F-35 filosunun aktif hala gelmesine. Bu yuzdende aslinda uzun menzilli hava savunma sistemleri ile gerektiginde bolge savunmasi yapabilmek, HvKK'nin CAP yukunu hafifletmek lazim.

Devriye ve terör örgütü operasyonları nedeniyle neden kuvvetin gücünde azalma olsun ki. Uçaklar zaten bunun içindir kullanınca güçleri azalmaz. Onlar havada iken Rusya saldırır ise hava alanında uçağımız mı olmaz endişesi anlamadım.
200 tane mükemmel düzeyde F 16 mız var bununla Avrupa da 3 tane hava kuvveti oluşturulur. THK lerini ikiye bölün yinede oldukça caydırıcı bir hava kuvveti ortaya çıkar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2016, 09:17 
Akıncılar

Bir ustteki cumleyi okumadiniz mi? Orada diyorum ki kalan 2 F-4/2020 filosu 2020 yilina kadar devre disi kalacak (HvKK'nin acikladigi plana gore) ve F-35 filosunun kurulmasida oyle dolu dizgin olmayabilir, ilk F-35 filosnun IOC kazanmasi 2020 veya 2021 bulursa HvKK'nin elindeki muharip savas filo sayisin bir sureligine 1-2 filo azalma olacak. Mevcut yapida bu acik olmamasi ici, F-35 filolarinin sayisal anlamda cogalana kadar ulke savunmasinda zafiyet olmamasi icin diyorum 1-2 filoluk F-16 almakta fayda oldugunu. Elbette bende biliyorum 200 kusur F-16 ucagimizin iyi oldugunu, yeni CCIP modernizasyonu gecirdigini felan. Ben toplam guc bakiyorum ve ilerde yasanabilecek olasi zaafiyetler karsi tedbir amacli dusunuyorum. OZellikle 30 adet ilave AESA ve CFT'li F-16V alimi F-35 veya TF-X prokesinde meydana gelebilecek gecikmelere karsida bir sigorta olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2016, 11:01 
Akıncılar

Aksi gibi 3F yazılım sürümü de gecikecek gibi. Bizim IOC'yi de vurabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2016, 13:22 
Süvariler

Ben de ilave f-16 cftli alımından yanayım.Bölge kaynar kazan durumunda ilave 30 uçak bize tfx ve f-35 gelene kadar yeter.f-4 ler envanterden çıksa bile gücümüzü azaltmamış oluruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2016, 13:24 
Akıncılar

Alıntı:
Yukarıda paylaşımı yapılan Emin Fındıklı beyin fotosundaki en sağdaki uçak yanılmıyorsam bir F-4/2020
O sırada F-4E/2020 yok. En sağdaki F-4E/TM
Hocam en sağdaki uçakta belirgin iki fark var birisi sırttaki büyük anten diğeride ALQ-178'in RWR sisteminin alıcılarından olan dikey kuyruğun üst ucundaki antenler ,
2015 itibariyle ilk Terminatörler envanterden çıkmaya başlayacaktı buda belki ilk uçak ama ???

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2016, 13:39 
Akıncılar

@SÇ, ETM'lerde Have Quick de HF anten de, ALQ-178'in pasif elemanları da vardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2016, 15:07 
Akıncılar

Hocam Işık modernizasyonundan geçen RF-4E 'lere uygulanmıştı ama Şimşek modernizasyonundan geçen F-4E 'lere uygulandığını bilmiyordum , son F-4E lerin hizmetten çıkışında özel boyanan bir uçak vardı önceki sayfada fotosu var o uçak Şimşek uçağı değilmiy di ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2016, 16:55 
Süvariler

Hocam Işık modernizasyonundan geçen RF-4E 'lere uygulanmıştı ama Şimşek modernizasyonundan geçen F-4E 'lere uygulandığını bilmiyordum , son F-4E lerin hizmetten çıkışında özel boyanan bir uçak vardı önceki sayfada fotosu var o uçak Şimşek uçağı değilmiy di ?
Merhaba,

envanterden çıkan 2020 var ama o fotoğraftakilerin arasında yok. HDS'nin dediği gibi Şimşek modernizasyonundan geçenlerde de var onlar. Özel boyalı uçak olarak kara şahini diyorsan, o düz F-4E modernize edilmemişti. O uçakta hala Malatya'da duruyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2016, 17:04 
Akıncılar

envanterden çıkan 2020 var ama o fotoğraftakilerin arasında yok. HDS'nin dediği gibi Şimşek modernizasyonundan geçenlerde de var onlar. Özel boyalı uçak olarak kara şahini diyorsan, o düz F-4E modernize edilmemişti. O uçakta hala Malatya'da duruyor.
Hocam teşekkürler ,
Malatyadaki "kara şahin'in" akibeti ne durumda peki bilginiz var mı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2016, 17:13 
Süvariler

Alıntı:
Hocam teşekkürler ,
Shelter içinde kaderini bekliyor. En azından açık havada değil.

https://www.instagram.com/p/_qogVWKh8u/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2016, 17:33 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Hocam teşekkürler ,

Turkiye'nin heryerinde park bahcelere kadar dusmus emektarlari gormustun gecen yil TR seyahatimde. T-33, F-5, F-104 gordum bir suru. Safranbolu'ya gitmistim, orada KKK'nin eski Do-28 vardi tepede bir yerde. Beyaza boyamislar fircayla, altta eski roundellerin golgesi gorunuyordu. Burdur'da askerlik yaptigim yerde bir F-102 kaderine terk edilmis sekilde birakilmisti, seri nosun almistim ama kaybettim. Dusunmek lazim bu ucaklari originaline uygun nasil muhafaza edebiliriz. Gonullulerden olusan bir ekip olmasi lazim, duzenli sekilde gidip bu ucaklari yikayacak gerekli yerlerini tamir edecek vs. HvKK kendi degerlerini korumak icin bir seyler yapiyorlar hakkini vermek lazim ama onlarin isi degil. Turkiye'de muzecilik olarak Koc'un calismalari takdir edilebilir, daha fazla ozel sektor destegi ile benzerlerini diger sehirlere yayginlastiaabilseler co kiyi olur. Sehirlerimizde buyuk sirketlerin sponsor oldugu bilim muzeleri kurulsa, bu ucaklardan bir kaci kapali ortamda sergilenseler, jet motorlari , fuzeler vs sergilenseler cocuklarin mutlaka ilgisini ceker. Sadece havacilik degil muhakkak, farkli bilim dallarinda sergilendigi kucuk deneylerin yapildigi bilim muzeleri hayal ediyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2016, 18:44 
Akıncılar

@cemdogut hocam teşekkürler umarım 77-0290 'da enaz bu şekilde korunur ..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2016, 20:59 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Hocam teşekkürler ,

Uzun vadede elden çıkarılacaksa en azından İstanbul Havacılık Müzesi'ne devredilsin. Türünün tek örneği..

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Şub 2016, 05:05 
Üye
Kullanıcı avatarı

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Şub 2016, 11:16 
Üye
Kullanıcı avatarı

İnsan kötü oluyor göklerde gördüğü, maketini yapamaktan defalarca keyif aldığı "Phantom"' unu kolu kanadı kırık, etrafı bağlı çaresiz görünce. Duygusal oldu ama hissettiğim bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2017, 16:54 
Üye
Kullanıcı avatarı

Uçan kuşları böyle görmek çok üzücü. Ben olsam Türkiye'nin bir çok şehrine uçak müzesi kurar bunları dağıtırdım. Ya da insansız yapılıp hedef uçak olarak kullanılabilirdi.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2017, 17:20 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Uçan kuşları böyle görmek çok üzücü. Ben olsam Türkiye'nin bir çok şehrine uçak müzesi kurar bunları dağıtırdım. Ya da insansız yapılıp hedef uçak olarak kullanılabilirdi.
Bu hurdalar için duyuru yapılmıyor.2 sene önce duyurulmuştu.İsim olarak tam hatırlasam da sayısını hatırlıyorum, 2 belediye almıştı.Hemde ücretsiz olarak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2017, 17:50 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Çok yazık gerçekten. Büyük meydanlara koysunlar birer tane. Çocuklar, gençler görüp özenirler uçaklara.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2017, 18:03 
Akıncılar

Aslinda ben Turkiye'de parklarda veya sehir iclerinde emekli ucaklar gordum. Yol kenarlarinda veya sehir ici parklarda T33, F-5, F-104, F100 gibi ucaklar gordum. Daha gecen gun Ankara Sincan'a F-4E koymuslar. Kayseri'ye giderken Kirsehir taraflarida T33 gordum, Safranbolu'ya gitmistim, orada Do-28 vardi eski kara kuvvetleri ucagi, fircayla beyaza boyamislardi. Burdur'da 58. Topcu Alayi icinde F-102 vardi, her tarafi dokuluyor bakimsizliktan. Bunlar sagda solda benim gibi 2-3 senede bir TR'ye gelen kisinin gordukleri. Siz Turkiye'de yasayanlar olarak daha siklikla goruyor olabilirsiniz. Onemli olan bu ucaklari bir yer ekoyduktan sonra duzgunce bakimli tutabilmek.

Ama elestiriye katiliyorum, universiteler basta olmak uzere daha farkli yerlerde de ucaklar sergilenebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2017, 18:05 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İsteyen Belediyeler müracaat edip alabiliyormuş uçakları. İzmit'te F4 var bir tane ama hali pek iyi değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2017, 18:36 
Süvariler

Biz bunlari niye ABD gibi ucak mezarligi kurup bu mezarliklara tasiyip paketle miyoruz ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2017, 18:40 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Biz bunlari niye ABD gibi ucak mezarligi kurup bu mezarliklara tasiyip paketle miyoruz ?
Herkesin cevabını bildiği bir soru soruyorsun :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2017, 20:14 
Üye

Sağlam 3-5 tanesini üniversitelere hibe etseler olmaz mı öğrenciler söksünler parçalasınlar ne biliyim, hayal güçlerini artırsınlar veya havacılık üniversitelerinde uçar halde verilse üzerine okulun adı yazılır. Uçar üzerine ekipman bağlanır ürün çıkar ama nerde bizim yöneticilerimizde o kafa nato beyin nato kafa. Pamukkale ün. tek.mes.yük. okulunda var okulun adını yerli halk bilmese bile uçaklı okul diye tarif edilir . Hani NASA'nın uçakları var ya araştırma için kullanılan onun gibi tübitak yazılsa üzerine test bed olarak kullanırlar belki.... Diyecek söz çok ama uygulayacak yönetici yok .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2017, 02:05 
Üye

Nam-ı diğer, uçan tabutlar....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2017, 13:21 
Akıncılar

- Sağda solda bir yerlerde, sembolik olarak, nöbetçi gibi yerleştirilerek.
- Tesis edilen yerel havacılık müzelerinde.
- Tesis edilen, yerel bilim, teknoloji parklarında, müzelerinde. Ben bunları artık "parklar" olarak anmak isterim.

Tek başına, bir "hulk" gövde olarak bekleyecek uçağın, bir tematik bağı olmadan bekletilen gövdelerin aslında pek kimseye faydası yok. Hele ki, arkasına bir de neondan "kova" takıp gece de kırmızı kırmızı yakıp söndürmenin hiç yok. Ama işte, gerekli yerlere bunlardan bir miktar serpiştirmek gerekir. Ama ODTÜ'deki havacılık sergisine koyarsın, "militarist" göstermesin diye uçakları beyaza boyar maymun edersin. Yahut, bir yere indirirsin, sonra da yıllar boyunca yağmur, güneş altında bırakır çürütürsün. Hayal kurdurtmaz, hayalleri yıkarsın.
Üstelik bunları emin şekilde yerleştirmek gerekir. Biraz da boy hizasından yükseltmek gerekir. Zira, gerekli önlemi alınmazsa bakımsızlıktan bir grup çocuğun üzerine yıkılabilir. En büyük risk de budur, kaçınılmasının da asıl sebebi budur.

Sağda solda, bir kaç ilde, çevre illerden trenle ulaşılabilecek noktalara küçük, mütevazi havacılık müzeleri kurulabilir. Misal, elde halen eğer var ise, Cengiz Topel'in RF-84'ü, onunki gibi boyanıp, süslenip, bir tente altında sergilenebilir. Bir "hikaye" anlatılır. Ne bileyim, ücreti mukabil aldığımız ve okyanusu uçarak geçen ilk F-5A'larımız o günkü haline getirilip hikayesi bir metal tablete yazılıp sergilenebilir. Havacılık kentlerinde bu kesinlikle olmalıdır. Bir uçak, hikayesi anlatacağı bir şeyleri olması gerekiyor. Maalesef, elimizdeki hiç bir değeri saklamadığımız için, Türkiye'de kapsamlı bir askeri ya da sivil havacılık müzesi yapacak malzeme yok. Türk tayyareciliği aslında dünyanın en zengin envanterlerinden birine sahip iken, şimdi ardında hiç bir şey yok. Bir tarafta Hadley's Harem'i sergilerken, bir yanda elimizde hiç bir ilk dönem jet uçağımız yok. Ama illa ki de tüm dönemleri anlatmak gerekmiyor. Ankara'da, İstanbul'da, Konya'da, en azından bir tane, çok ama çok kapsamlı müze yeter. Geri kalan yerlerde yine bir kesit anlatmak gerekir. Bir kaç uçak, bir kesit, bir hikaye. Bir şeyler vermek gerekir. Ki gençler ilham alabilsinler. Oysa bizim İstanbul'daki müze bile felaket durumda. Yazıklar olası bir haldeyiz.

Son olarak da teknoloji parkları mümkün. Eskişehir'de bunun güzel bir örneği var. Buralara bir kaç nesil uçağı koymak mümkün olabilir. Piston motorludan ilk jetlere, modern sayılabilecek jetlere kadar. Ama bunların hidrolik tertibatı, elektronikleri, motorlarının kesitleri vs eklenmek gerekir. Çok kapsamlı iş. Yine bir "hikaye" gerekir. Yani çocuklara bir şey anlatması, bir şey uyandırması gerekir.

Şimdi düşünelim, bunu yapacak kimse, umursama, bir motivasyon, bir heves, bir bilgi birikimi, bir arayış ve envanter var mı? Önce ona cevap verelim de sonra bence bunların zayi olup olmadığından bahsedelim.

Topluca biz, çocuklarımız ve ülkenin hikayesi "zayi" zaten, iki ton alüminyum çöpe düşmüş ne olacak?

Haydi kalkın, alın bir gövdeyi, elden geçirin elinizden geldiğince. Pırıl pırıl bir müzelik parça edin. Koç Müzesi'ne de ben sokacağım, söz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2017, 13:22 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Çok yazık gerçekten. Büyük meydanlara koysunlar birer tane. Çocuklar, gençler görüp özenirler uçaklara.
Güzel örneklerden bir tanesi:

https://twitter.com/UgurCelikbas/status ... 0436811776

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2017, 16:28 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
F-104'ü kast ettiniz değil mi ?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2017, 16:45 
Süvariler

Yanlış ve talihsiz bir ifade olmuş...

If your enemy is secure at all points, be prepared for him. If he is in superior strength, evade him. If your opponent is temperamental, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant. If he is taking his ease, give him no rest. If his forces are united, separate them. If sovereign and subject are in accord, put division between them. Attack him where he is unprepared, appear where you are not expected.
-Sun Tzu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2017, 17:08 
Üye

Alıntı:
Yanlış ve talihsiz bir ifade olmuş...
http://t24.com.tr/haber/abd-ordusu-ucan ... yor,289476
http://www.sozcu.com.tr/2015/gunun-icin ... ya-cikardi
https://sarizeybek.tv/ucan-tabut-dunya- ... ya-cikardi
http://www.milliyet.com.tr/ucan-tabutla ... m-2024336/
http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015 ... ri_kazalar
http://www.habervitrini.com/gundem/iste ... ari-237094
https://www.bobiler.org/monte/ucan-tabut-f4--167882

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2017, 17:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ya sabır... Gel de laf anlat şimdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2017, 17:28 
Üye

Alıntı:
Türk medyasının cehaleti işte.
Uçan tabut F-104 ün lakabı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2017, 17:34 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Aslında Koç müzesi gibi bir yerde 2 3 tane jet uçağı olmalı.Bir tane F5 kafası var diye biliyorum. Birde Cobra helikopteri kondurmuşlar baya yüksek bir yere. Eski uçak motorları falan da eklenir kokpit parçaları vs.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2017, 18:39 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Uçan tabut F-104 ün lakabı.
Değil aslında. Uçan tabut(flying coffin), dulbırakan(widowmaker) vb. bir sürü benzer lakap tarihte bir çok uçağa verilmiş kullananlar tarafından. B-24, B-26, Harrier, Mig-21 vb.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2017, 18:47 
Akıncılar

Sadece ucak degil, bir kac J-85 veya J79 turbojet motoru koysunlar muhendislik fakultelerine. Belki birilerine ilham gelir, merak eder bu makina nasil calisiyor diye.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2017, 21:28 
Süvariler

Simdi dogru mu anladim, siz f16 yazisina f4, ATAK yazisina Cobra resmi koyan, Aselsanin ucaksavarina atom bombasini durduruyor basligi atan Turk medyasini referans aldiniz oyle mi???

Peki

If your enemy is secure at all points, be prepared for him. If he is in superior strength, evade him. If your opponent is temperamental, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant. If he is taking his ease, give him no rest. If his forces are united, separate them. If sovereign and subject are in accord, put division between them. Attack him where he is unprepared, appear where you are not expected.
-Sun Tzu

En son Gazza tarafından 04 Nis 2017, 23:05 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2017, 23:03 
Üye

Alıntı:
Değil aslında. Uçan tabut(flying coffin), dulbırakan(widowmaker) vb. bir sürü benzer lakap tarihte bir çok uçağa verilmiş kullananlar tarafından. B-24, B-26, Harrier, Mig-21 vb.
Ama F-4 bunlardan biri değil. Bizde uçan tabut diyince akla F-104 geliyor.
Yıllardır hava kuvvetlerini sırtında taşıyan vefakar cefakar F-4 lere yapılan bu yakıştırmalar bizi üzüyor haliyle.
Keşke param olsada o hurdalıktaki uçakları tek tek satın alıp Türkiye'nin dört bir yanına dağıtsam.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2017, 05:06 
Üye

Alıntı:
Ya sabır... Gel de laf anlat şimdi.
Türk medyası yalan mı söylüyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2017, 05:39 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Evet

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2017, 06:51 
Üye

Alıntı:
İşleri o zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2017, 17:57 
Üye
Kullanıcı avatarı

Doğruyu söylediğini ne zaman gördünüz ? Yahu ben bile bak "ben" diyorum bir süre önce ünlü bir isimle trafik kazasına karıştım. Herif 70 kms hız limitli çevre yolunda yer alan göbekten 100 km üstü bir hızla bildiğin "kırmızı ışıkta" geçti, ben yeşilde karşıya doğru geçerken ortada buluştuk. Yandan vurunca buna takla makla attı ölecekti. Ertesi gün gazetelere, internet sitelerinde medyaya bir bakıyorum kırmızıda geçen benim. Böyle yazmışlar. :lol:

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2017, 19:15 
Akıncılar

Medya değil, polis raporu değişmiş olmasın da. Aman diyeyim. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Nis 2017, 18:40 
Süvariler

Alıntı:
Ama F-4 bunlardan biri değil. Bizde uçan tabut diyince akla F-104 geliyor.
Onu da daha cok yabanci literaturden ithal ettik, alman, kanada ve Abd gibi; bizde ve italyanlarda kullanimi kolay olmayip dusmelerine ragmen, ucmasi spor araba kullanimi gibi oldugundan o kadar de sevilmeyen ucaklar degildi...

Başa dön

Mesaj Başlığı: Türk F-4
MesajGönderilme zamanı: 04 May 2017, 02:26 
Site Başkanı

Onu da daha cok yabanci literaturden ithal ettik, alman, kanada ve Abd gibi; bizde ve italyanlarda kullanimi kolay olmayip dusmelerine ragmen, ucmasi spor araba kullanimi gibi oldugundan o kadar de sevilmeyen ucaklar degildi...
F-104 lerin üzerine yapışmış "Uçan Tabut" lakabı daha çok ABD havacılık literatüründen gelme. "Dul Bırakan" lakabı ise ilk kez Soğuk savaş sırasında Batı Alman Hava Kuvvetlerinde hizmet eden ve rekor sayılabilecek bir sayı olan 292 adet kaza/kırım yaşamış ve 115 pilotun hayatına mal olmuş F-104 lerin emekli edilmelerini talep eden pilot eşlerinin yaptığı kamuya açık eylemlerde kullanılmış oradan ABD ye de sıçramış.Uçağın kendisi hakkında birkaç kelam etmek gerekirse aslen yüksek irtifada uçan Sovyet bombardıman uçaklarını önleme amacı ile tasarlanmış, bu yüzden servis irtifası çok yüksek ve tırmanma hız rekortmeni bir uçak. Lakin servis hayatı boyunca bu uçak tasarım amacının dışında birden çok görevde kullanıldı. Özellikle ABD nin hibe ettiği B.Almanya, İtalya Yunanistan, İspanya ve Türkiye gibi NATO ülkelerinde hava-hava, hatta hava-bombardıman uçuşlarına bile çıktı buda hali ile kaza/kırım oranlarının artmasını sağladı. Konumuza gelecek olur isek "uçan tabut" kesinlikle F-4 ün lakaplarından biri değil, ilk kez Suriye'de vurulup düşen RF-4 ün ardından gazetecilerimizin uçak üzerine uydurmaya çalıştığı ve uçağa yakışmayan bir lakap.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017, 17:10 
Süvariler

Atış sahasında top atışı. Fonda Brrrrt sesinin olduğunu hayal edin :)

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017, 18:46 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Videosu olaydı hayal etmezdik. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017, 18:48 
Üye
Kullanıcı avatarı

Şu konu her üste çıktığında elim ayağım titreyerek giriyorum içeriye. Yine muazzam bir fotoğraf şimdiden Windows 10 kilit ekranım oldu bile. Cem bey ülkede bu işi hakkıyla yapan bir kaç fotoğrafçıdan birisiniz. Genç olarak belki de tek kişisiniz hatta. Size Instagram'dan da yazdım umarım ülkemize teslim edilecek ilk F-35'in tekerleklerinin topraklarımız ile buluşma anını fotoğraflamak ilk size nasip olur. :) Facebook'tan da talep etmişler çoktan gerçi ama bu fotoğrafa yüksek çözünürlük yakışır. Beklemedeyiz. :)

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017, 20:12 
Süvariler

Atış sahasında top atışı. Fonda Brrrrt sesinin olduğunu hayal edin :)

Resim
Alpu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017, 23:59 
Süvariler

Şu konu her üste çıktığında elim ayağım titreyerek giriyorum içeriye. Yine muazzam bir fotoğraf şimdiden Windows 10 kilit ekranım oldu bile. Cem bey ülkede bu işi hakkıyla yapan bir kaç fotoğrafçıdan birisiniz. Genç olarak belki de tek kişisiniz hatta. Size Instagram'dan da yazdım umarım ülkemize teslim edilecek ilk F-35'in tekerleklerinin topraklarımız ile buluşma anını fotoğraflamak ilk size nasip olur. :) Facebook'tan da talep etmişler çoktan gerçi ama bu fotoğrafa yüksek çözünürlük yakışır. Beklemedeyiz. :)
Çok teşekkür ederim, kısmet :) Fotoğrafın linki ekte, fizandan çekildiği için beklenti çok yüksek olmasın :)

https://we.tl/XZLisiI8YP

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2017, 00:01 
Süvariler

Alpu?
Evet Eskişehir'deki atış sahası.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 11:08 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 155 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: