TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 23 Mar 2017, 17:15

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 16104 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 5323 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 17:16 
Site Başkanı

Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde dün geceden bu yana Kuzey Irak yönüne yapılan bombalamalar bu sabahta devam etti
ÇUKURCA (Hakkari), (DHA)

Sabahın erken saatlerinden itibaren 2 kobra tipi helikopter sınır bölgesine bomba yağdırdı. Helikopterlerin bombaladığı bölgelerden dumanlar yükselmeye başladı.

Dün gece saat 00.30 sıralarında Hakkari'nin sınıra sıfır noktasında bulunan Çukurca İlçesi'nin Üzümlü bölgesindeki askeri birliklerden alınan bir görüntü üzerine Kuzey Irak yönüne doğru yoğun şekilde top ve silah atışı yapıldı. Top ve silah atışlarının ardından bölgeye iki kobra tipi helikopter gönderildi. Kobra helikopterleri de sabahın ilk ışıklarına kadar Kırmızı Tepe bölgesine bomba yağdırdı. Kobraların bombalaması saniye saniye kaydedilirken, bölgeden dumanlar yükselmeye başladı. Helikopterlerin zaman zaman bombalamayı sürdürdüğü belirtilirken, bölgeye asker ve mühimmat sevkiyatı da yapılıyor.

UÇAKLAR ÇUKURCA SEMALARINDA
Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde sabah saatlerinde kobraların sınır bölgelerine bomba yağdırmasının ardından saat 15.00 sıralarında Çukurca semalarında uçak sesleri duyuldu. Hakkari yönünden gelen 2 askeri uçağın Haskel Dağları üzerinden geçerek Irak'a doğru yöneldiği gözlendi. Uçakların sesleri yaklaşık 45 dakika boyunca duyuldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 17:25 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

18-20 Haziranda 300 terörist bulundu diye 4 bin asker katılıyor. Hani neredeler ? :evil:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 20:45 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 20:50 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Terörizm ile ilgili ayrı bir bölüm açmak gerekecek sanırım.

Allahü teâlâ hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 21:08 
Akıncılar

Şimdilik en uygun başlık burası galiba...

Bingöl kırsalında yaşanan çatışmada güvenlik güçleri 5 pkklıyı ölü ele geçirdi

Bingöl'de operasyon yürüten güvenlik güçleri, Sütgölü köyü kırsalında bir grup teröristle karşılaştı.
Çıkan çatışmada, 3'ü kadın 5 terörist ölü ele geçirildi.
Bölgede operasyonlar devam ediyor.

5 GÜN ÖNCE DE 1 pkkLI ÖLDÜRÜLDÜ
Bingöl'de 5 gün önce de kentin Genç İlçesi kırsalında güvenlik güçleri ve pkklılar arasında çıkan çatışmada 1 terörist öldürüldü, Çatışmada, 1 köy korucusu yaralandı.

DÜN ALTI bölücü terör örgüt'LI GÜVENLİK GÜÇLERİNE TESLİM OLDU
Pkklıların herhangi bir suç işlemedikleri takdirde etkin pişmanlık yasalarından yararlandırılarak serbest bırakılması teröristlerin pişman olarak geri dönmesine de olanak sağlıyor. Bu bağlamda Silopi ve Uludere ilçesi sınır bölgelerinde 1'i kadın 6 terör örgütü bölücü terör örgüt mensubu, güvenlik güçlerine teslim oldu.

ASKERHABER

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 21:55 
Akıncılar

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 12:26 
Üye

Anka ve t129 u aynı karede gördüğümüzde terör örgütünün sonu gelecek inşallah.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 12:32 
Akıncılar

Heron ile cobra aynı karede..

Hani :shock:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 12:33 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:

İlk fotoğraftaki Cobra'lardan birisi İHA gibi görünüyor. Sanırım arkadaş onu Heron sanmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 14:32 
Üye

Alıntı:
Alıntı:

İlk fotoğraftaki Cobra'lardan birisi İHA gibi görünüyor. Sanırım arkadaş onu Heron sanmış.
Evet; aynen öyle oldu.
Gönül ikisinin koordineli çalışmasını çok ister ki, ilk fotoğraftaki 2. cobrayı heron gördürdü sanırım.

Düzeltiyorum..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 15:20 
Akıncılar

yalnız şaşı oldum heron bulucam diye :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 15:42 
Site Başkanı

ŞIRNAK'ın Beytüşşebap ile Uludere ilçeleri ile Irak sınırında yer alan Kato dağında bir grup bölücü terör örgüt'lı teröristin tespit edilmesinden sonra bölgede operasyon başlatıldı.

bölücü terör örgüt'lılar ile temas sağlanırken, zaman zaman çatışmaların çıktığı ve operasyon bölgesindeki bazı hedeflerin havadan helikopterlerce bombalandığı belirtildi.

Kato Dağı'nda bir grup bölücü terör örgüt'lının görüntülerini tespit eden güvenlik güçleri, bu sabah saatlerinde bölgede hava destekli operasyon başlattı. Operasyon kapsamında bölücü terör örgüt'lı grubun kaçabileceği değerlendirilen noktalara Sikorsky helikopterlerle jandarma özel harekat timleri indirilirken, Kobra helikopterleri ise, zaman zaman sıcak temas sağlanan bölücü terör örgüt'lıların bulunduğu bölgeleri ateş altına aldı. Çıkan çatışmada kullanılan silah seslerinin yerleşim birimlerinden rahatlıkla duyulduğu belirtilirken, bombalanan alanlarda dumanların yükseldiği ifade edildi.

DHA

bölücü terör örgüt şantiye bastı!
HAKKARİ’nin Şemdinli İlçesi yakınlarındaki Beyyurdu Köyü’nde Bemko Çayı üzerinde inşaası süren Aslandağ Barajı şantiyesine gelen bir grup bölücü terör örgüt’lı terörist iş makinelerini ateşe verdi.

bölücü terör örgüt, BARAJ ŞANTİYESİNDEKİ İŞ MAKİNELERİNİ ATEŞE VERDİ
Dün gece şantiyeye gelen bir grup terörist, silah zoruyla görevlileri etkisiz hale getirerek, bölücü propaganda yaptı. bölücü terör örgüt’lı teröristler daha sonra yapımına 2008 yılında başlanan, 73 milyon 430 bin TL’ye mal olması beklenen enerji amaçlı barajın yapımında kullanılan iş makinelerini üzerine benzin dökerek ateşe verdikten sonra kaçtı. Görevlilerin saldırıyı haber vermesi üzerine güvenlik güçleri bölgede operasyona başladı.

DHA

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 15:54 
Site Başkanı

Şu şantiye basmaların artık cıvkı çıktı. Bu son derece önemli projelerin olduğu yerlere devlet asker yollamalı. bu iş böyle olmaz. yatırımcıda kacacak en son oralardan. bu işe çözüm bulunmalı. gerekirse özel güvenlik kuvvetleri falan tutulmalı.

Bazı maden ve barajları korumak için tutulmuş özel güvenlik görevlileri var. Bu kuvvetler askeri standartta silahlar kullanıyor G-3 , Ak-47 hatta M-4 bile kullananı gördüm...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 16:20 
Süvariler

Yapılan çalışmaları baltala, iş makinelerini yak, sonra da "dövlet bize bakmıyyyy" de.

Bu yıl başımdan geçen bir olayı aktarıyorum sizlere. Ne kadar rezil rüsva olduklarına siz karar verin. (Neden buraya yazdınız derseniz, bir nevi sivil terör mücadelesi diyelim.)

Yakın zamanda Ankara metrosunda ( Kızılay - Batıkent ) yolculuk yapıyorum. Bir genç (benle emsal) ile bir yaşlı amca hararetli bir şekilde konuşuyorlar, askerle ilgili sözler duyuyorum. İneceğim durağa 2 durak olduğu halde ayağa kalkıp yanlarına doğru gittim. Amcanın bu konularda bilgili olduğunu, tarih hakkında gence bilgi verdiğini zannettim. Bir de ne göreyim ! Amca terör örgütü metro sorumlusu sanki.

Çocukla tartışıyorlar, hükümete laf sokuyor amca, madem yüzde 50 aldı halletsin bizim işlerimizi demekte. İşlerinden kastı ise özerklik istiyorlar. Metrodan indik, çocuk örnekler vermeye başladı, etkileşimi yazıyorum. Ç= çocuk, A= amca

- (Ç) Camide namaz kıldıran, ezan okuyan imamdan ne istediniz?

- (A) Bizim dinle işimiz olmaz, onu düşünüyorsan 17.000 faili meçhulü bilmiyor musun sen?

- (Ç) 30.000 şehit var orada.

- (A) Hepsi aynı onların.

Şerefsizin son sözünden sonra artık dayanamadım, çocuğu çektim önümden, masum silahsız sivillerden, masum öğretmenlerden ne istediniz lan diyerek dikildim karşısına, o sırada it gibi büzüldü, laf gevelemeye başladı, çocuk kardeş sakin ol falan deyip önüme geçti, baktığımda adam koşar adım uzaklaşıyordu.

Sonuç; 7'den 70'e hepsi aynı bunların.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 16:25 
Site Başkanı

- (Ç) Camide namaz kıldıran, ezan okuyan imamdan ne istediniz?

- (A) Bizim dinle işimiz olmaz, onu düşünüyorsan 17.000 faili meçhulü bilmiyor musun sen?
Terör yapılanması 1990 larda G.Doğu daki köylerde İmamlık yapan şahısları kaçırıp çoğu zaman öldürmekte ve yerlerine kendi propagandalarını yapan imamlar yerleştirmekteydi.Aynı şeyi öğretmenler için de yapmışlardır. "Biz dinsiziz" mottoları atmaları "sözde" sahip oldukları ve militanlarına üzerinde düşünmelerine bile izin vermeden yalap şalap ezberletilen ideolojilerinden gelir. Zamnaında bu ideolojiye de Sovyetler' den her anlamda destek almak için saplanmışlardır. Yoksa şu anda kimin kime yardım ettiğini herkes açık ve net biliyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 16:46 
Akıncılar

Şu şantiye basmaların artık cıvkı çıktı. Bu son derece önemli projelerin olduğu yerlere devlet asker yollamalı. bu iş böyle olmaz. yatırımcıda kacacak en son oralardan. bu işe çözüm bulunmalı. gerekirse özel güvenlik kuvvetleri falan tutulmalı.
Özel güvenlikler var ki.Hem de DENO'nun dediği gibi.Zaten çoğu eski asker.(Güneydoğuda askerlik yapıp terhis alan,emekli askerler vs)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 22:36 
Süvariler

http://www.dha.com.tr/sirnakta-guvenlik ... 39493.html

http://www.dha.com.tr/iskenderunda-cati ... 39184.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 02:06 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Siyasi içerikli mesaj yazmamaya özen gösterelim.

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 04:11 
Süvariler

Sanırım Adminin yaptığı uyarı banaydı.Açık söylemek gerekirse mesajlarımın siyasi içerikli olduğunu düşünmüyorum anca bazı kraldan çok kralcılar bunu haşmetlilerine tepki olarak algılarsa siyasi içerikli tartışma başlatma ihtimali belirir ki ben de bunlara cevap vermem eminim bunlara cevap verenlerin sayısıda çok olmaz.

Şu da bir gerçek üyeliğin serbest olmasıyla birlikte benim gibi bilgisizler de forumda yazma imkanı elde etti.Forumun kalitesi adına zamanla kısıtlamaların olması gerektiğini düşünüyorum.Bunun üzerine yok Bizans vs. saçma tepkilerin doğduğunu Trmilitary kapalı olduğu zamanlarda gördüm ancak karşısındakinin düşüncesinden istifade etmek yerine onuda kendine benzetmeye çalışanların eleştirilerini de görmezden gelirsek bir şey kaybetmeyeceğimiz kanaatindeyim.

Buraya Şehitlerle ilgili haberleri eklememim nedeni ise açıkça söyleyeyim elimden bir şey gelmemesi.Bugün bir çok ülkedeki gaziler ve evine geri dönemeyenlerin yakınları -bizim için şehit onlar için sanırım bu kavram martyrdom - el üstünde tutulurken ( Bazı ülkelerde gazi işleri bakanlığı bile vardır.Örn:Kanada,Avustralya. Kaynak:http://www.sosyalsiyaset.net/Veterans/Canada.asp http://www.sosyalsiyaset.net/Veterans/Australia.asp

Başka ülkeler:http://www.sosyalsiyaset.net/Veterans/ ) sanırım bizim gazilerimizde en az onlar kadar el üstünde tutulmayı hak ediyor.Benim bir gazi vs. tanıdığm yok şehit yakını bile değilim ancak izlenimim bu yönde.

Son olarak bu konularda kaynak sorunu olabileceği aklınıza gelebilir ancak ben ülkemizin fakir olduğunu düşünmüyorum zaten doğu bloğu zihniyetiyle vergi toplayıp batı bloğu zihniyetiyle iş yaptığımızdan para sıkıntısı kelimesi aklımızın ucundan bile geçmemeli.(Ayrıca günmüzdeki bazı bakanlıkların gereklilikleride tartışmalı-AB,Kalkınma...-Sanırım iktidarın sürekliliği için bir kesime ufak hediyeler gerekli yani bu gereksiz bakanlık yoktur diyebiliriz halka yaramasada birilerine yarıyor ki varlar)

Aslında bu konularda bu senelere kadar pek bir şey yapılmadıysa sanrım bundan sonrada pek gelişme göstermek biraz hayalcilik olur.Kısaca bu umursamazlık milletimize yerleşmiş.Yine bir alıntıyla açıklarsak:

"Hava Kuvvetleri'nden emekli kurmay yarbayım. Eşimin babası, Kore gazisi... Kendi toprakları için savaşmış gazilerin torunlarına bile sahip çıkıyorlar. İki çocuğumuz var, Güney Kore firmasının gazi torunlarına verdiği bursla okuyorlar. Kore Hükümeti, Türk gazilerin torunlarını her sene yaz kampına götürüyor. Kore üniversitelerinde, burslu, master ve doktora imkanı tanıyorlar. Geçenlerde, Muharip Gaziler Derneği'ndeydim, Kore ve Kıbrıs gazileriyle sohbet ettim. KKTC büyükelçilerimiz bir kez bile gelmemiş. Güney Kore Büyükelçisi ise, eşi ve askeri ataşesiyle birlikte sürekli ziyaret ediyor."

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/20807410.asp

Toparlamak gerekirse bu mesajın hiç bir işe yaramayacağını biliyorum belki okuyan biri kendisi gibi düşünenlerin de var olduğunu farkettiğinde boşa kürek çekmemiş olurum.Site yöneticilerine de hak veriyor teknik bir forumda siyasi içerikli tartışmaların yıpratıcılığına inanıyorum.Özellikle fikirler değilde kişilikler karakterler üzerinden tartışma yürüten bizim gibi toplumlarda.

Son olarak geride bıraktıklarına sahip çıkılması dileğiyle;

http://www.sehitlervegaziler.gov.tr/alb ... =1&arama=1

Bu mesaj sonrası silinirsem anlayışla karşılarım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 04:14 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Sanırım Adminin yaptığı uyarı banaydı.
Size değildi başka bir üyeyeydi uyarı ve mesajı silindi.

Sakallı Nurettin Paşa”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 13:43 
Uzaklaştırıldı

Terörle gerçek manada mücadele edildiğine inanmıyorum. Asker canla başla mücadele ediyor etmesine de. Ben anlamıyorum teröristler İHA'lardan nasıl kaçıp 300 işiyle baskın yapabiliyorlar. Onu da geçtim ne diye askerler helikopterlerle taşınamıyor. Sonra da ağlıyoruz hain pusu vs. Beyinsizce işler yapmaya devam ederlerse daha çok pusu ve şehit haberi duyarız(bir sonraki pusuda hatırlatıcam bu cümleyi). 30 sene ya dile kolay. Hala zırlılarla üstlerine gidiyoruz. İnsaf azcık akıllansınlar artık. Sikorsky'leri süs diye aldıysak ona diyeceğim yok tabi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 14:01 
Site Başkanı

Terörle gerçek manada mücadele edildiğine inanmıyorum. Asker canla başla mücadele ediyor etmesine de. Ben anlamıyorum teröristler İHA'lardan nasıl kaçıp 300 işiyle baskın yapabiliyorlar. Onu da geçtim ne diye askerler helikopterlerle taşınamıyor. Sonra da ağlıyoruz hain pusu vs. Beyinsizce işler yapmaya devam ederlerse daha çok pusu ve şehit haberi duyarız(bir sonraki pusuda hatırlatıcam bu cümleyi). 30 sene ya dile kolay. Hala zırlılarla üstlerine gidiyoruz. İnsaf azcık akıllansınlar artık. Sikorsky'leri süs diye aldıysak ona diyeceğim yok tabi.
Hocam iyi güzel kötüleyelim ,kötüleyelim de yerinde ve doğru kötüleyelim lütfen. Sikorsky'ler personel nakli ve lojistik desteğinde son derece aktif olarak G:Doğu coğrafyasında kullanılmakta. Sizin o "zırhlılar ile gitme" dediğiniz olayların çoğu yol devriyesi görevleri. Zaten en çok askerimizi de o görevler sırasında kaybediyoruz. Ama yapılması şart bir mesele ,zira terör unsurlarının yol kesme olayları , EYP kurma olayları ,gizlendikleri köyler ve kaçakçılıkta kullandığı yolları berillemenin tek yolu odur. ha bu durumu nasıl en güvenli hale getirebiliriz , her devriye bir mayın tespit aracı (Husky gibi) 2-3 MRAP ile desteklenmiş konvoylar şeklinde yol devriyelerine çıkarlarsa bu risk minimalize edilir. Her personele bir balistik kask ,bir balistik yelek verdin mide (Zaten şu anda yol devriyelerini çoğu kullanıyor) tadından yenmez. terörist havada değil yerde hocam. Tamam gidilmesi güç araziler ve personelin direk intikali için helikopter kullanmak mantıklıdır ama işin birde bu tarafı var...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 14:06 
Uzaklaştırıldı

Yol devriyesi çok riskli ve yapılması son derece gereksiz. Neden mi? Sen askeri havadan taşırsan kimse yola İED kurmaz. Devriyeye de gerek kalmaz. Hayır hem neden hedef olayım ki. Kabak gibi hedef durumunda zırhlılar. Nasıl bu kadar az kayıp verdiğimize şaşıyorum zaten. Buna da şükür diyelim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 14:09 
Site Başkanı

Yol devriyesi çok riskli ve yapılması son derece gereksiz. Neden mi? Sen askeri havadan taşırsan kimse yola İED kurmaz. Devriyeye de gerek kalmaz. Hayır hem neden hedef olayım ki. Kabak gibi hedef duurmunda zırhlılar. Nasıl bu kadar az kayıp verdiğimize şaşıyorum zaten. Buna da şükür diyelim.
İş sadece EYP ile bitmiyor ki. Terörsit "vay TC askeri buradan geçmiyor" der oradan kaçakçılığını da yapar , intikalini de yapar. yolun üzerindeki köyde gizlenir de. Tamam teoride senin fikir güzelde. G.Doğu halkı güçlünün yanında duran bir halk. O yol devriyesini oradan geçireceksin ki "TC askeri bize yardım ediyor" desinler. Yoksa terörist taraflara çekilmeleri çok kolay olur. Hala Feoldal bir yapı hakim oralara...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 15:56 
Akıncılar

Yol devriyesi çok riskli ve yapılması son derece gereksiz. Neden mi? Sen askeri havadan taşırsan kimse yola İED kurmaz. Devriyeye de gerek kalmaz. Hayır hem neden hedef olayım ki. Kabak gibi hedef durumunda zırhlılar. Nasıl bu kadar az kayıp verdiğimize şaşıyorum zaten. Buna da şükür diyelim.
Yol devriyesi zaten önemli yerlerde helikopterle yapılır ama her yere de helikopter yetişmez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 16:11 
Akıncılar

Alıntı:
Yol devriyesi zaten önemli yerlerde helikopterle yapılır ama her yere de helikopter yetişmez.
Kim yapıyor Türk hava yolları mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 16:30 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
T-129'lar gelince İHA'larla verimli kullanabilirsek çok kolay yapılır. Kaldırırsın İHA'yı şu anda devriye yapan yollardan görüntü alır. Koordinatlar belirlenir T-129 kalkar yolu bombalar. Bu kadar basit. Ne gerek var zırhlı hedeflere?

En son T.M.U tarafından 15 Tem 2012, 16:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 16:37 
Akıncılar

Yol devriseyi saçmalık ve gereksiz. Hala destekleyenler de, Onca şehit verdik insaf.

Sap gibi hedef oluyorsun. İte adeta gel vur diyorsun. Helikopterle desteklense de hedef olursun. Adam ilk atışta askerini vurur sonra öldürsen ne olacak.

Amerika, meksika sınırı mesela örnek olabilir. Her şeyden önce sınırı bi kontrol edeceksin. Kendi topraklarında yol devriyesi yapan bi Türkiye vardır ondan eminim.

En başta siyasilerin umrunda olacak, şehit gelmiş adamların umrunda değil. Hala aynı şekilde devam. Bi strateji üretin.
Amerika-Meksika ne alaka?

Afganistan örneğini versenize?Onu niye vermiyorsunuz?Çünkü orada da asker çıkıp paşa paşa yol devriyesi yapıyor o yüzden.Bi biz mi yapıyor muşuz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 16:38 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Yol devriseyi saçmalık ve gereksiz. Hala destekleyenler de, Onca şehit verdik insaf.

Sap gibi hedef oluyorsun. İte adeta gel vur diyorsun. Helikopterle desteklense de hedef olursun. Adam ilk atışta askerini vurur sonra öldürsen ne olacak.

Amerika, meksika sınırı mesela örnek olabilir. Her şeyden önce sınırı bi kontrol edeceksin. Kendi topraklarında yol devriyesi yapan bi Türkiye vardır ondan eminim.

En başta siyasilerin umrunda olacak, şehit gelmiş adamların umrunda değil. Hala aynı şekilde devam. Bi strateji üretin.

Afganistan örneğini versenize?Onu niye vermiyorsunuz?Çünkü orada da asker çıkıp paşa paşa yol devriyesi yapıyor o yüzden.Bi biz mi yapıyor muşuz?
Verdikleri kayıplar ortada. Zırhı araçları bizim F-16'lardan daha iyi uçuyor :) Şahsi fikrim bu metodun doğru olmadığı.

Aklıma bir yol daha geldi. İHA'larla yolları gözetleyeceksin ve o yolda duraklayarak faailiyet halinde bulunan insanlar varsa o bölgeyi işaretleyeceksin, oradaki insanler gidince oraya iki adet MK-84'ü bırakacaksın mayın falan varsa patlasın gitsin.

En son T.M.U tarafından 15 Tem 2012, 16:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 16:44 
Site Başkanı

Alıntı:
Alıntı:

Verdikleir kayıplar ortada. Zırhı araçları bizim F-16'lardan daha iyi uçuyor :)
Orası biraz daha kötüce bir yer. Elin Talibanlısı bizimkiler gibi EYP ile durmuyor ki direk RPG ler ile patlatıyor. Ki Afganistan ABD işgali altındaki bir ülke. Bizim konuştuğumuzu bizim öz topraklarımız.Sınırı kesersin eyvallah ama terörist unsurların G.Doğuda yaşamasına ve konaklamasına ve çoğalmasına olanak verirsen sınırı kesmenin bir manası kalmaz. Ki Sınırı kesmekte o kadar kolay bir şey değil. G.Doğu dağlık sarp bir alan. Sınır nerede bitiyor nerede başlıyor anlayamaz tek elde kontrol edemezsin. Eskiden kışın devriyeler yapılmadığı zaman terörist köye iner köylerde silah zoru ile yada köylülerin rızası ile kalırlarmış. yazın köylü halkı askere "iyiki geldiniz teröristler gitti" dermiş .Terörist aynı şekilde yazın köylüye "bize yardım etmezseniz TC askeri kışın zaten gidecek yine biz bize kalacaz o zaman olacakları düşünün" diye tehtidler sallarmış. Yani yol devriyeleri bitse çoğu köyle bölücü terör örgüt yapılanmaları görünür. 3 er 5 er sonra bir bakmışız 50 şer 60 ar....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 16:50 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:

Verdikleri kayıplar ortada. Zırhı araçları bizim F-16'lardan daha iyi uçuyor :) Şahsi fikrim bu metodun doğru olmadığı.
Maalesef haklısın :( Tamam hadi paylaştıralım heronları,kim nereye gidiyor?

[wimg]http://f1207.hizliresim.com/z/h/9rcyf.png[/wimg]

Daha bunlar anayollar köyyolları falan yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 16:54 
Site Başkanı

Nasıl ne alaka, bal gibi alaka.

Şu anki stratejinin yanlış olduğu ortada. Orası kesin. Bunu hala savunanlar (yetkililer) farklı bir strateji üretemediklerinden aynı düzene devam. bir saldırı da, adını unuttum viedosu paylaşılmıştı, Mrap geçisinde patlatıyorlar. Adamın üstünden cobra geçiyor, 10 m üstünden, nerdeyse pilota el sallayacak, pilot görmüyor bile. Helikopter katılsa da bir şey değişmez devriyeye. Çünkü plan saçma.

Her şeyden önce sızmaları vs engelleyeceksin, yol devriyesi vs atma gibi saçma durumlarla uğraşılmasın.

Ek olarak saçma sapan örneklere gerek yok, abd işgal ettiği topraklarda yol devriyesi atıyor.
Düz kurak ve ormanlık pek bir alanı olmayan ABD-Meksika sınırını dağlık ve kayalık , sıcaklık farkının çok değişebildiği ve sınırın nerede bitip nerede başladığını ayırt edemediğin gayrinizami bir ortam olan G.Doğu coğrafyası ile bir tutmak ? Yorum yok...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 16:56 
Uzaklaştırıldı

Yani yol devriyeleri bitse çoğu köyle bölücü terör örgüt yapılanmaları görünür. 3 er 5 er sonra bir bakmışız 50 şer 60 ar....
Kontrolü bırakacağımızı kim söyledi. Köylere helikopterle yollarsın timi ne var ki bunda?

Yolları da yukarıda yazdığım gibi: Aklıma bir yol daha geldi. İHA'larla konvoyların geçeceği yolları gözetleyeceksin (kaç tane var bilmiyorum ama konvoyların geçtiği yerler az çok bellidir zaten çok olduğunu düşünmüyorum) ve o yolda duraklayarak faailiyet halinde insanlar varsa o bölgeyi işaretleyeceksin, oradaki insanlar gidince oraya iki adet MK-84'ü bırakacaksın mayın falan varsa patlasın gitsin.

En son T.M.U tarafından 15 Tem 2012, 16:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 16:59 
Akıncılar

Alıntı:
Yani yol devriyeleri bitse çoğu köyle bölücü terör örgüt yapılanmaları görünür. 3 er 5 er sonra bir bakmışız 50 şer 60 ar....
Kontrolü bırakacağımızı kim söyledi. Köylere helikopterle yollarsın timi ne var ki bunda?

Yolları da yukarıda yazdığım gibi: Aklıma bir yol daha geldi. İHA'larla konvoyların geçeceği yolları gözetleyeceksin (kaç tane var bilmiyorum ama konvoyların geçtiği yerler az çok bellidir zaten çok olduğunu düşünmüyorum) ve o yolda duraklayarak faailiyet halinde insanlar varsa o bölgeyi işaretleyeceksin, oradaki insanlar gidince oraya iki adet MK-84'ü bırakacaksın mayın falan varsa patlasın gitsin.
Resim

İki Mk 5-6 bin dolar+yolu mahvettin yeniden asfalt dökeceksin?Ayrıca bunu gördüğün her harekete yapcaksın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 17:00 
Site Başkanı

Alıntı:

Yolları da yukarıda yazdığım gibi: Aklıma bir yol daha geldi. İHA'larla yolları gözetleyeceksin (kaç tane var bilmiyorum ama bellidir zaten çok olduğunu düşünmüyorum) ve o yolda duraklayarak faailiyet halinde insanlar varsa o bölgeyi işaretleyeceksin, oradaki insanlar gidince oraya iki adet MK-84'ü bırakacaksın mayın falan varsa patlasın gitsin.
Her köye yollayacak kadar askerimiz olsa G.Doğu'da şu anda korucu uygulaması diye bir şey olmazdı. Artı ne kadar gönderirsen gönder ister 20 kişi ister 30 kişi o sonuçta kontrolün dışında bir ortamdasın ,karakol gibi değil orada bir terörist muhbiri varsa ve haber verse 2-3 terörist başı adamları ile koordineli bir saldırı düzenlese. Mevzi yok bir şey yok köyün içi. olacakları hayal etmek istemiyorum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 17:01 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Husky benzeri bir aracın arkasına 2 tane Kirpi'yi, onları arasına da bir tane JERRV'i koysak da devriyelerimize devam etsek? Kirpi'yi yapan BMC yapamayacak mı bu araçları? Uzun vadede 1km'ye helikopter kaldırmaktan daha ucuza gelmeyecek mi?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 17:01 
Uzaklaştırıldı

Ya hadi herşeyi geçtim 30 yıldır kimsenin aklına gelmiyor mu? İnsansız kara dedektör aracı ile konvoyu koruyamazlar mıydı? O önden gider tesbit yapardı. Diğer İKA da mayını patlatırdı. 5 İKA olsa yeter. 4 tanesi yolun sağını solunu ve ortaları tarar, diğeri de patlatır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 17:02 
Site Başkanı

Husky benzeri bir aracın arkasına 2 tane Kirpi'yi, onları arasına da bir tane JERRV'i koysak da devriyelerimize devam etsek? Kirpi'yi yapan BMC yapamayacak mı bu araçları? Uzun vadede 1km'ye helikopter kaldırmaktan daha ucuza gelmeyecek mi?
Bizde onu savunuyoruz ama :D Zaten TSK G.Doğu da kullanılmak üzere toplamında 50 adet Husky aracı sipariş etmişti arkasına diz Kirpi'yi Kobra'yı oh misss :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 17:03 
Uzaklaştırıldı

Her köye yollayacak kadar askerimiz olsa G.Doğu'da şu anda korucu uygulaması diye bir şey olmazdı. Artı ne kadar gönderirsen gönder ister 20 kişi ister 30 kişi o sonuçta kontrolün dışında bir ortamdasın ,karakol gibi değil orada bir terörist muhbiri varsa ve haber verse 2-3 terörist başı adamları ile koordineli bir saldırı düzenlese. Mevzi yok bir şey yok köyün içi. olacakları hayal etmek istemiyorum...
Her yere asker yollayıp yerleştirelim demedim ki. Helikopterlerle dolaşacaklar bölgede. Biz buradayız rahat olun mesajı verecekler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 17:04 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Ya hadi herşeyi geçtim 30 yıldır kimsenin aklına gelmiyor mu? İnsansız kara dedektör aracı ile konvoyu koruyamazlar mıydı? O önden gider tesbit yapardı. Diğer İKA da mayını patlatırdı. 5 İKA olsa yeter. 4 tanesi yolun sağını solunu ve ortaları tarar, diğeri de patlatır.
MRAP ideası(Latice olanı) son 10 yılda Batı dünyasında geliştiği için, yavaş yavaş...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 17:04 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:

Yolları da yukarıda yazdığım gibi: Aklıma bir yol daha geldi. İHA'larla yolları gözetleyeceksin (kaç tane var bilmiyorum ama bellidir zaten çok olduğunu düşünmüyorum) ve o yolda duraklayarak faailiyet halinde insanlar varsa o bölgeyi işaretleyeceksin, oradaki insanlar gidince oraya iki adet MK-84'ü bırakacaksın mayın falan varsa patlasın gitsin.
Ki olmayan şey değil.Askerler köye gittiler,teröristler köyün içinde pusuya düşürdüler.

Alıntı:

Burada bir soru;

Jammerları napcaz?O kadar para verdik aldık?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 17:05 
Uzaklaştırıldı

Burada bir soru;

Jammerları napcaz?O kadar para verdik aldık?[/b]
Kablolu düzenek kullanıyorlar. Bir işe yaramıyorlar ki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 17:06 
Site Başkanı

Alıntı:
Burada bir soru;

hep mi kablolu düzenek kullanır bu adamlar? Ya da bu jammerlar terörist telsiz iletişimini kesmekte işe yaramaz mı ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 17:09 
Uzaklaştırıldı

Ya da bu jammerlar terörist telsiz iletişimini kesmekte işe yaramaz mı ki?
Yarar heralde. Ama o dik arazinin hakim tepesinin arkasındaki iletişimi de kesebilir mi ki? Mesela BTR'ye pusu kurulan yerdeki kameraya çekenlerin olduğu yer. Oradakilerin olduğu yere sinyali ulaşır mı ki Jammer'in?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 17:11 
Site Başkanı

Alıntı:
Yarar heralde. Ama o dik arazinin hakim tepesinin arkasındaki iletişimi de kesebilir mi ki? Mesela BTR'ye pusu kurulan yerdeki kameraya çekenlerin olduğu yer. Oradakilerin olduğu yere sinyali ulaşı rmı ki Jammer'in?
Bilmiyorum ama bu kadar yıldır kullanılan efektif bir sistem. herhalde bir yarar noktası vardır ki kullanılıyordur...

Başa dön

Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Burada bir soru;

hep mi kablolu düzenek kullanır bu adamlar? Ya da bu jammerlar terörist telsiz iletişimini kesmekte işe yaramaz mı ki?
Telsiz iletişimini kesince ne olacak ki? Zaten adamlar ilk askeri birliğin geçişini bekliyorlar ve patlatıyorlar. En kötü ihtimalle kayıp verdirdik yada verdiremedik diye haber veremezler onun haricinde bir zararı olmaz herhalde.

Başa dön

Akıncılar

Alıntı:
Yarar heralde. Ama o dik arazinin hakim tepesinin arkasındaki iletişimi de kesebilir mi ki? Mesela BTR'ye pusu kurulan yerdeki kameraya çekenlerin olduğu yer. Oradakilerin olduğu yere sinyali ulaşır mı ki Jammer'in?
Saldırı yapılırken teröristler telsizleri kapatıyorlar diye biliyorum.Cızırtı yapıyor deniliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 17:15 
Uzaklaştırıldı

İki Mk 5-6 bin dolar+yolu mahvettin yeniden asfalt dökeceksin?Ayrıca bunu gördüğün her harekete yapcaksın.[/b]
Mayın varsa zaten afvalt pert olacak. En az 8 şehit, zırhlı araç kaybı. Aynı sayılır. Askerin şehit olmasından iyidir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 17:20 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Yol asfalt olursa bombalar sadece yol kenarlarına konulabilir. Bu durumda Kirpi yüksek ihtimal ile zarar görmez.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 17:21 
Site Başkanı

Alıntı:
İki Mk 5-6 bin dolar+yolu mahvettin yeniden asfalt dökeceksin?Ayrıca bunu gördüğün her harekete yapcaksın.[/b]
Mayın varsa zaten afvalt pert olacak. En az 8 şehit, zırhlı araç kaybı. Aynı sayılır. Askerin şehit olmasından iyidir.
Yahu her mayın her EYP patlamasında asker kaybı mı yaşanıyor? Hiç mayın imha ekipleri falan çağrılmıyor mu? Ya da o kadar MRAP tedarike dildi onlarda mı çöp çıktı? Tamam geçmişte mayın patlamasından çok şehit verdik çokta çektik ama son zamanda alınan önlemler ile bu tür olaylar minimalize edilmeye çalışıyor. Ki teröristler öncelikle en öndeki ve en sonraki araçları hedef alır daha sonra geriye kalan araçların hareket etmemesini sağlayarak ağır silahlar ile askerleri ateş altına alır. Burada devriye birliğinin vereceği reaksiyon süresi en önemlisidir. Ki büyük devriyeler ve konvoylar dışında bu kadar teferruata da girilmez. En son BMC-Kirpi 200 kiloluk bir EYP ye karşı askerlerimizi korumuştu mesela. Direk altında değil ama yakın bir yerinde patlamış sonuçta...

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 16104 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 5323 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: