TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Nis 2017, 08:22

Tüm zamanlar UTC+03:00


Loading


Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 90 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2012, 22:37 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 01:29
Mesajlar: 690
Yaş:
2 terörist ölü ele geçirildi
VAN'ın Süphan Mahalesi ile merkeze bağlı Bakacık Köyü yakınlarında Özel hareket polisleri ile çatışmaya giren 2 terörist ölü ele geçirildi.
Van DHA 23.09.2012 19:32


Teröristlerden birinin hastane polisini şehit eden olduğu belirtilirken, 2 teröristin üzerlerinde çok sayıda silah ve mühimmat da bulunduğu belirtildi.
Van İpekyolu Caddesi Üzerinde bulunan Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli polis memuru 26 yaşındaki Tuncay Akyüz'ün şehit edilmesini ardından polis geniş çaplı soruşturma başlattı. 2 teröristin Van Süphan Mahalesi ile merkeze bağlı Bakacık Köyü arasındaki bir yerde saklandıklarını belirlenmesi üzerine akşam saatlerinde bölgeye operasyon düzenlendi. Özel Hareket Polislerini katıldığı operasyonda, 2 terörist ölü ele geçirildi.

Teröristlerin üzerinde çok sayıda silah ve mühimmat bulunduğu belirtirken, birinin dün akşam polis memuru Akyüzü şehit eden terörist olduğu belirtildi. Bölgedeki operasyonlar ise halen sürüyor.

http://www.dha.com.tr/vanda-2-terorist- ... 66791.html

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2012, 11:47 
Çevrimdışı
Yeni Üye

Kayıt: 10 Eyl 2012, 19:32
Mesajlar: 24
Yaş:
http://www.memurlar.net/haber/288370/

Haberde btönün görüşmeler için hazır olduğundan bahsediliyor.

Ayrıca güzel bir haber olarak da ABD'den beklediğimiz helikopterlerin geldiği yazılı.
Bu helikopterler ne zaman aktif olarak kullanılmaya başlar ?


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2012, 19:42 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:37
Mesajlar: 660
Yaş:
Tunceli'de patlama: 7 Şehit

Tunceli kent merkezinde patlama meydana geldi. Patlamada yaralıların olduğu bildirildi. Patlamada 7 güvenlik görevlisi şehit oldu, bir terörist öldürüldü.

Tunceli’nin merkez Atatürk Mahallesi’nde bugün saat 18.00 sıralarında bir patlama meydana geldi. Şiddetli patlamada dumanlar kentin her tarafından görünürken, olay yerinde yaralıların bulunduğu belirtildi. Patlama bölgesine çok sayıda ambulans ve güvenlik güçleri sevk edildi.

Tunceli’deki patlamanın, teröristlerin polis aracına yönelik saldırısından kaynaklandığı bildirildi. Zırhlı polis aracının geçişi sırasında bölücü terör örgüt’lıların tuzakladığı patlayıcıyı uzaktan kumanda ile infilak ettirmesi üzerine araçta yangın çıktı. Patlamayla birlikte zırhlı araç ile bir sivil araçta çıkan yangın sürerken, yaralılar ambulanslarla Tunceli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Bölgede zaman zaman silah sesleri duyulurken, çok sayıda polis de olay yerine sevk edildi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21553686.asp

VİDEO: http://webtv.hurriyet.com.tr/2/38690/21 ... sonra.aspx


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2012, 23:46 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:37
Mesajlar: 660
Yaş:
G.Kurmay Başkanı'ndan önemli açıklamalar...

SORU: 2012 yılında terörle mücadelede verilen şehit sayısı ne kadardır? Aynı dönemde kaç örgüt elemanı etkisiz hale getirilmiştir?

CEVAP: TSK olarak 1 Ocak 2012'den 24 Eylül 2012'ye kadar terörle mücadele kapsamında verdiğimiz şehit sayısı 110'dur. Aynı dönemde 427 terörist ölü, 54 terörist yaralı/sağ olarak ele geçirilmiş, 117 terörist kendiliğinden teslim olmuştur. Etkisiz hale getirilen terörist toplamı 598 olmuştur.

SORU: Terörle mücadelede görev alan sınır birliklerinde sözleşmeli asker sayısı ne kadardır?

CEVAP: Şu anda sınır birliklerinde görev yapan sözleşmeli er sayısı 929'dur. Halen eğitimi devam etmekte olan 316 sözleşmeli er, eğitimlerini tamamlamalarını müteakip birliklerine katılacaktır.

SORU: Dönem dönem çeşitli çevrelerce Olağanüstü Hal'in yeniden uygulamaya konulması gündeme getiriliyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz; sizce OHAL gerekli mi?

CEVAP: Siyasi bir karardır.

SORU:Yürürlükte olan yasalar terörle mücadele için yeterli mi? TSK, terörle daha etkin bir mücadele için yeni yasal düzenlemelere ihtiyaç duymakta mıdır?

CEVAP: İhtiyaç olduğu düşünülmektedir. Konu ile ilgili düşünce ve teklifler yetkili makamlara sunulmuştur.

SORU: Türkiye 30 yıldır terörle mücadele ediyor. Sadece askeri yöntemlerle terörün bitirilmesi mümkün mü?

CEVAP: Terörün; siyasi, sosyal, ekonomik yönlerinin olduğu da bilinmektedir. Silahlı örgüt mensuplarıyla (teröristle) mücadele askeri yöntemlerle yapılmalıdır ki, öyle de oluyor.

SORU: KCK operasyonları bölücü terör örgüt ile mücadelede etkin rol oynamakta mıdır?

CEVAP: Terör örgütünün işbirlikçileriyle mücadele, teröristlerle mücadele kadar önemlidir. Bölgede korku ve şiddet uygulayan, örgüte zorla eleman kazandıran, özellikle silahlı terör eylemlerini ve sivil itaatsizlik türü eylemleri organize eden, halk üzerinde oluşturduğu baskı ile terör örgütüne zorla para temin eden ve halkımızı devlete karşı provoke edenlerin yakalanması; devletimizin bekasının sağlanması, yasaların hâkim kılınması ve halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması için hayati önemi haizdir.

SORU: Örgütün son dönemde özellikle Suriye ve İran tarafından yoğun destek gördüğü sıkça dile getirilmektedir.
bölücü terör örgüt terör örgütünün söz konusu iki ülkede kampları veya üslenme bölgeleri var mı? Örgütün son dönemde artan saldırılarının iddia edilen bu destekle bağlantısı söz konusu mu?

CEVAP: Terör örgütünün bahse konu ülkelerde terörist kampları vardır. Bu kamplarda teröristler eğitilmektedir. Hiçbir terör örgütü; siyasi, askeri, mali ve psikolojik destek almadan yaşayamaz.

SORU: MİT ve Emniyet ile istihbarat paylaşımı konusunda herhangi bir zafiyet var mı?

CEVAP: Böyle bir zaaf yoktur.

SORU : Türk Silahlı Kuvvetleri bölücü terör örgüt ile mücadelede ABD'den istihbarat desteği alıyor mu?

CEVAP: Sınırlı ölçüde alıyoruz.

SORU: bölücü terör örgüt terör örgütünün 2012 yılı eylemlerinin önceki dönemlere göre farklılıkları söz konusu mu? Örgütün alan hâkimiyeti kurmak istediğine dair yapılan yorumları nasıl karşılıyorsunuz?

CEVAP: Örgüt 2012 yılını “Final Yılı” olarak ilan etmiştir. Kendine göre son hamlelerini yapmaktadır, ancak başaramayacaktır. Örgütün “alan hâkimiyeti kurmak istediğine dair” verilen demeçler; yersiz, mesnetsiz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına yakışmayan yorumlardır.

SORU: Türk Silahlı Kuvvetlerinin bölücü terör örgüt'nın ana üstlenmesinin bulunduğu Kandil'e kalıcı bir operasyon gerçekleştirmesi sıkça tartışılan bir konu. Böyle bir operasyon teknik anlamda mümkün mü?

CEVAP: Teknik anlamda mümkündür.

SORU: Örgütün üst düzey yöneticilerinin nokta operasyonlarla etkisiz hale getirilmesi imkânsız mı?

CEVAP: Çok iyi korunuyorlar ve çok sık yer değiştiriyorlar. Etkisiz hale getirmek için çalışıyoruz.

SORU:
bölücü terör örgüt terör örgütünün elinde füze ve gelişmiş silahların olduğu iddiası doğru mudur?

CEVAP: Teyide muhtaç bilgiler alıyoruz.

SORU: Daha önceki açıklamalarınızda Dersim arşivlerinin tasnif edilmeye başlandığını belirtmiştiniz. Arşivlerin açılma tarihi belli mi?

CEVAP: Çalışma devam ediyor.

SORU : 35 yılı aşkın askerlik hayatınızda canınızı en çok yakan anınızı bizimle paylaşır mısınız?

CEVAP: Bu soruya cevap verilmeyecektir.

SORU: Her şehit haberinden sonra birileri çıkıp “Neden hiç zenginlerin çocukları şehit düşmüyor?” sorusunu yöneltiyor. Bu tür tepkileri nasıl karşılıyorsunuz?

CEVAP: Askerlik hizmeti Vatan hizmetidir. Zengin fakir ayırımı yapılmaz.

SORU: Şimdiye kadar çok kez silah arkadaşlarınızın cenazesine katıldınız. Her seferinde bu acıyı tekrar tatmak duygu dünyanızda ne tür değişikliklere neden oluyor?

CEVAP: Tarifi mümkün olmayan çok acı bir durum. Allah kimseye göstermesin.

Necdet Özel: Yargılamalar teröre karşı mücadelemizi etkilemezYargı sürecindeki personelimizin durumu bizleri derinden üzmektedir. Ancak, bu üzüntümüzün terörle mücadeledeki kararlılığımızı zaafa düşürmesi söz konusu değildir.

SORU: Çeşitli dava ve soruşturmalarda çok sayıda muvazzaf ve emekli TSK personeli tutuklu yargılanmaktadır. Bazı çevreler bu durumu bölücü terör örgüt terör örgütü ile mücadelede zaaf kaynağı olarak göstermektedir. Bu yorumlara ilişkin düşünceleriniz nedir?

CEVAP: Söz konusu personelin durumu mutlaka sistemi etkilemektedir. Daha önce de ifade edildiği gibi, tecrübeli personelin tutuklanmaları sebebiyle kadro görevlerinden uzak kalmalarının Türk Silahlı Kuvvetlerinin anayasa ve kanunlar ile üstlenmiş olduğu görevlerin ifasına olumsuz yansımaları olmaması için, imkanlar ölçüsünde gerekli tedbirler alınmıştır. Teröristle yürütülen mücadelede askeri faktörlerin yanı sıra, psikolojik faktörler de önemli rol oynar. Yargı sürecindeki personelimizin durumu bizleri derinden üzmektedir. Ancak, bu üzüntümüzün terörle mücadeledeki kararlılığımızı zaafa düşürmesi söz konusu değildir.

Sevkiyatlarda güvenlik tedbirleri tam alınıyor

SORU:
18 Eylül'de Bingöl'de meydana gelen saldırıda askerlerin toplu halde ve silahsız olarak sevk edildikleri iddia edildi ve bu durum eleştirildi. Söz konusu eleştirileri nasıl yorumluyorsunuz? Personelin izne gidiş dönüşlerinde veya terhislerinde havayolu ile sevkiyat yapılamaz mı?

CEVAP: Öncelikle eleştiriler, doğru bilgiye dayanıyorsa, yıkıcı değil yapıcı ise değer ifade eder. Bingöl'deki terörist saldırıda intikal esnasında alınan emniyet tedbirlerinin neler olduğu, Bingöl Valiliği'nin 18 Eylül 2012 tarihli açıklamasında da ifade edilmiştir. Sorun, bu alınan tedbirlerin etkinliği ve yeterliliği ile ilgilidir. Olayla ilgili olarak 8'inci Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından adli soruşturma başlatılmıştır.
Olayda, Elazığ-Bingöl-Muş karayolu güzergâhında konvoy öncesi menfezler dâhil yolun kontrolü yapılmış, 25 ayrı kontrol noktasında yolun emniyeti timlerce alınmış, ayrıca güzergâhta 6 BTR ve 4 shorland zırhlı aracı ile yol emniyet ve kontrol devriyesi icra edilmiştir. Konvoyun önüne ve arkasına zırhlı Kobra araçları, ortasına jammer konularak emniyet artırılmıştır. Olası herhangi bir gelişmeye müdahale etmek üzere silahlı helikopterler Bingöl merkezde hazır bekletilmiştir. Personelin hava yolu ile intikal ettirilmesi kapsamında; mevcut yönetmelik, personel intikallerinin yoğunluk arz ettiği dönemlerde, hava yolundan da istifadeyi mümkün kılmaktadır. Kasım 2011'den itibaren askeri personelimizi, imkanlar ölçüsünde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın uçaklarından ve bölgedeki helikopterlerden istifade ederek hava yoluyla taşıyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar toplam 10.352 personelin havadan intikali sağlanmıştır. Ayrıca konuyla ilgili olarak, Milli Savunma Bakanlığı ile havayolu şirketleri arasındaki görüşmeler devam etmektedir. Ancak her halükârda, uygulamada bütün intikallerin havayolu ile yapılması mümkün olmayabilecektir.

BİNGÖL'DE İSTİHBARAT ZAAFI YOK


SORU: 18 Eylül'de Bingöl'de meydana gelen olayda bir istihbarat zaafı var mı? Örgütün asker sevkiyatı hakkındaki istihbaratı nasıl elde ettiği hakkında bilgi söz konusu mu?

CEVAP: Olay öncesinde, teröristler tarafından bu olaya yönelik somut herhangi bir duyum veya bilgi alınmamıştır. Konvoy bilgisinin sızmasını önlemek için intikal günü, zamanca aldatma tedbiri uygulanarak değiştirilmektedir. Bu olay öncesinde de aldatma uygulanmıştır.

SORU: Afyon'da meydana gelen patlama ile ilgili sabotaj iddiaları konusunda ne düşünüyorsunuz?

CEVAP: Konuyla ilgili olarak Askerî Savcılık açıklamasını yapmıştır.

http://haber.gazetevatan.com/orgut-2012 ... GNZaaN0nEE


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2012, 20:51 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Tem 2012, 22:24
Mesajlar: 4258
Yaş: 39
Kars'ta helikoptere saldırı!

Kars’ın Kağızman ilçesi Sesveren köyü mevkiinde keşif uçuşu yapan bir askeri helikoptere teröristlerce ateş açıldı.

Kağızman Sesveren köyü mevkiinde arama tarama faaliyeti yapan askeri birliklere havadan destek için Erzurum’dan gönderilen askeri helikoptere teröristlilerce ateş açıldı.

Açılan ateş sonucu bir astsubay kulağından vurularak yaralandı. Yaralı astsubay helikopterle askeri hastaneye kaldırılırken, olay yerindeki güvenlik görevlileri operasyon başlattı.

Kaynak:Habertürk

_________________
Resim

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2012, 00:04 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:37
Mesajlar: 660
Yaş:
Jandarma karakoluna saldırı

HATAY'ın Kırıkhan İlçesi'ne bağlı Amanos dağları eteğindeki Güzelce Jandarma Karakolu'na bir grup bölücü terör örgüt'lı tarafından roketli saldırıda 1'i astsubay 3 asker yaralandı.

Yaklaşık 30 dakika süren çatışmanın ardından Amanos dağlarına kaçan terjöristlerin etkisiz hale getirilmesi için jandarma komando ile özel harekat timlerinin katıldığı geniş kapsamlı operasyon başlatıldı.

Amanos dağlarından üç ayrı noktadan karakola yaklaşan bölücü terör örgüt'lı teröristler, saat 21.30 sıralarında önce roketatar, ardından da uzun namlulu silahlarla saldırdı. jandarmanın da anında karşılık vermesiyle çıkan çatışma yaklaşık 30 dakika sürdü. Yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Güzelce Köyü'nden de duyulan silah sesleri, köylüleri endişelendirdi. Çatışmada 1'i astsubay 3 asker yaralandı. Yaralılar Kırıkhan Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Çatışmanın ardından Amanos dağlarına kaçan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için
jandarma komando ve Özel Harekat timlerinin de katıldığı geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Dün de Güzelce Karakolu yakınlarındaki kırsal alanda güvenlik güçleri ile bölücü terör örgüt'lılar arasında çıkan çatışmada 1 terörist ölü ele geçirilmişti.

http://www.dha.com.tr/guzelce-jandarma- ... 69720.html


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2012, 15:15 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:26
Mesajlar: 137
Yaş:
Şemdinli'de 14 terörist öldürüldü


Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor. Şemdinli'de 14 terörist etkisiz hale getirildi.

bölücü terör örgüt'lı teröristler Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bulunan Gediktepe karakoluna saldırı girişiminde bulundu. Terörist grup askerler tarafından fark edildi. Bölgeye hızla takviye sevk edildi. Jetlerin de katıldığı operasyonda 14 terörist etkisiz hale getirildi.

Çatışmada 3 asker hafif yaralandı.

Askerlerin tedavisi ayakta yapıldı. Bölgede hava destekli operasyon devam ediyor.
alıntı:sabah


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2012, 15:07 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 14:25
Mesajlar: 3136
Yaş:
Kaynaksız ve yorum içerikli iletiler silindi.

_________________
Resim
Death Star da sıkışıp kalmış stormtrooper


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2012, 17:56 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:26
Mesajlar: 137
Yaş:
Elazığ'da yol kesen bölücü terör örgüt'lılarla çatışma çıktı... Dört terörist öldürüldü

Elazığ Arıcak ilçesi Üçocak beldesinde dün yol kesen bir grup bölücü terör örgüt'lı teröristlere yönelik başlatılan operasyonda 4 terörist öldürüldü.
Elazığ'ın Arıcak ilçesine bağlı Bükardı kırsal alanında teröristlerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada 4 terörist silahlarıyla birlikte ölü olarak ele geçirildi.

Gece geç saatlerde güvenlik kuvvetlerinin termal kameralarla görüntü almasıyla başlayan çatışmada, 4 teröristin ölü olarak ele geçirildiği öğrenildi. Ölen teröristlerden birinin bölge sorumlusu olduğu ileri sürüldü.

Sabah saatlerinde Elazığ'dan giden takviye birliklerle birlikte operasyonlara hız verilirken, havadan ise kobra helikopterlerinin destek verdiği bildirildi.

alıntı:http://gundem.milliyet.com.tr/elazig-da ... efault.htm


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2012, 17:59 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:06
Mesajlar: 6839
Yaş:
Konular birleştirildi.

_________________
It is the duty of the patriot to protect his country from it's government.
-Thomas Paine


Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Antalya'da 3 Şehit.
MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2012, 22:15 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 24 Eyl 2012, 18:41
Mesajlar: 231
Yaş: 26
Antalya'nın Murutpaşa ve Kepez ilçelerinde devriye görevi yapan polis ekiplerine düzenlenen saldırılarda, ilk belirlemelere göre 3 polis memuru şehit oldu.

http://www.sabah.com.tr/Gundem/2012/10/ ... ri-3-sehit

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2012, 22:46 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 25 Tem 2012, 19:00
Mesajlar: 78
Yaş:
Antalya' da devriye görevi yapan motorsikletli polis ekiplerine bir otomobilden ateş açıldı. 3 polisin şehit olduğu olaydan sonra kaçan şahısların yakalanması için bölgede özel hareket timlerince operasyon başlatıldı.
Antalya'nın TRT Caddesi'nde devriye görevi yapan motorsikletli polis ekibine saat 20.30 sıralarında kırmızı renkli bir otomobilden ateş açıldı. Olayda bir polis ağır yaralandı. Silahlı saldırı sonucu Antalya polisi alarma geçerken, kaçan otomobilin peşine çok sayıda polis düştü. Yaralanan polis, Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılıp tedaviye alındı. Polis ekipleri, saldırganların içinde bulunduğu otomobili Cezayir Kavşağı'nda durdurmak için barikat kurdu. Barikatı aşan otomobilin içinden yine polislere ateş edildi. Olayda 2 polis memuru daha yaralandı. Polisler Akdeniz Üniversitesi Hastanesine götürüldü. Hastanede tedaviye alınan 3 polisde şehit düştü.
Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam devriye görevi yapan motorsikletli polis ekiplerine açılan ateş sonucu 3 polisin şehit olduğunu açıkladı. 2 polisin şehit olduğu Akdeniz Üniversitesi Hastanesine giden Emniyet Müdürü Sağlam, 2'si burada birisi de Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde olmak üzerine 3 polisin şehit olduğunu açıkladı. Olayın terörle ilgisi olup olmadığının araştırıldığını söyleyen Sağlam, otomobilin kaçtığı ormanlık alanda özel harekat timlerince operasyon yapıldığını söyledi. Gelişmeler üzerine Antalya Valisi Ahmet Altıparmak Garzinon Komutanı Tuğgeneral Kemal Korkmaz Akdeniz Üniversitesi Hastanesine gidip yetkililerden olay hakkında bilgi aldı.

Kaynak:DHA

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2012, 23:47 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 17 Tem 2012, 13:17
Mesajlar: 187
Yaş:
Alıntı:
saldırganların içinde bulunduğu otomobili Cezayir Kavşağı'nda durdurmak için barikat kurdu.
Düzeltmek istiyorum, Cezayir Kavşağı değil Cezaevi Kavşağı olayın olduğu yer


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2012, 23:20 
Çevrimdışı
Yeni Üye

Kayıt: 10 Eyl 2012, 19:32
Mesajlar: 24
Yaş:
2 terörist etkisiz hale getirildi

Tunceli'de çıkan çatışmada 2 terörist etkisiz hale getirildi.

Tunceli'de güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada, 2 terörist etkisiz hale getirildi.

Güvenlik güçleri, Hozat ve Ovacık kırsalında yürüttüğü operasyonlar esnasında, bir grup teröristle karşılaştı.

15 kişi oldukları belirlenen teröristlerle sıcak temas sağlandı.

Yaklaşık 2 saat süren çatışmanın ardından, 2 terörist silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildi.

Kaçan teröristleri yakalamak için bölgeye Jandarma Özel Harekat timleri sevkedildi.

Operasyonlar hava destekli devam ediyor.

http://www.trtturk.com.tr/haber/2-teror ... rildi.html


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2012, 00:03 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 31 Tem 2012, 11:59
Mesajlar: 292
Yaş:
Tunceli'de çatışma...
Kalabalık bir grupla sıcak temas...
http://www.dha.com.tr/tunceli-hozatta-c ... 71988.html

_________________
"Canı pahasına savaşanlar için yaşamın bir tadı vardır, ama saklananlar bu tadı asla bilmez."


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2012, 05:44 
Çevrimdışı
Genel Yetkili

Kayıt: 03 Ağu 2012, 05:57
Mesajlar: 2027
Yaş:
Kamyonla gelen bölücü terör örgüt'lılara darbe
Tunceli’nin Hozat İlçesi’nde Yüceldi Jandarma Karakoluna kamyonla eylem yapmak isteyen bir grup bölücü terör örgüt’lı, baskınla ilgili önceden ihbar alan güvenlik güçlerince etkisiz hale getirildi.
Güncelleme:07 Ekim 2012 04:18
2 teröristin öldürüldüğü çatışmadan sonra bölücü terör örgüt’lılar ağır silahlarını bırakarak kaçtı.

Hozat İlçesi Yüceldi Jandarma Karakoluna dün akşam saldırı yapılacağı istihbaratını alan güvenlik güçleri, karakola uzak bir çok noktada önlem alarak bölücü terör örgüt’lıların gelişini bekledi. 10 kişiden oluşan bölücü terör örgüt’lı grup, gasp ettikleri bir kamyonla Yüceldi Jandarma Karakoluna doğru hareket ettiler. Askerler saat 16.30 sıralarında bölücü terör örgüt’lıları ’dur’ ihtarında bulundu. ’Dur’ ihtarına bölücü terör örgüt’lılar ateşle karşılık verince çıkan çatışma, gece geç saatlere kadar devam etti. 2 bölücü terör örgüt’lının öldürüldüğü çatışmadan sonra sabah saatlerinde bölgede yapılan aramada çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

KAMYON ŞOFÖRÜ YARALI YAKALANDI

Tunceli Valiliği’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, 2 bölücü terör örgüt’lının öldürüldüğü çatışmada kamyon şoförünün de yaralandığı bildirildi. Valilik açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

"05.10.2012 tarihinde Hozat kırsalında bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik düzenlenen operasyonda; 2 BTÖ mensubu etkisiz hale getirilmiş, 1 işbirlikçi şahıs olay yerinde yaralı olarak aracı ile birlikte ele geçirilmiştir. Operasyonun ardından yapılan arazi aramasında, 1 M-16 piyade tüfeği, 1 Bixi makinalı tüfek, 4 Kalaşnikof piyade tüfeği, 4 el bombası ve 1 telsiz ile birlikte bu silahlara ait çok sayıda mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir."

Tunceli ve Hozat İlçesinden havadan ve karadan bölgeye sevk edilen çok sayıda özel birliklerin başlattığı operasyon ise devam ediyor. Hozat kırsal kesiminde yoğunlaşan operasyonlarda bölücü terör örgüt’lılar ile yer yer çatışmaların sürdüğü belirtildi.

http://haber.mynet.com/kamyonla-gelen-p ... 79-guncel/

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2012, 11:05 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 16 Tem 2012, 02:54
Mesajlar: 215
Yaş:
Alıntı:
Antalya'nın Murutpaşa ve Kepez ilçelerinde devriye görevi yapan polis ekiplerine düzenlenen saldırılarda, ilk belirlemelere göre 3 polis memuru şehit oldu.

http://www.sabah.com.tr/Gundem/2012/10/ ... ri-3-sehit
Bu olay terör olayı değildir,olay açığa çıktı şizofreni hastası bir kişinin yapmış olduğu adi bir suç.Bu vatandaş zaten ölü olarak ele geçirildi.

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2012, 00:55 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:37
Mesajlar: 660
Yaş:
Şemdinli’de Ne Oldu?

Eylül ayı içinde Şemdinli’de çok önemli gelişmeler yaşandı. Olaylar basın yayın organlarında öyle bir verildi ki herkesin aklında bazı sorular oluştu. TSK ve güvenlik güçlerimiz gerçekten Şemdinli’de bölücü terör örgüt terör örgütüne karşı başarısız mı oldu? Yoksa tarihine yeni bir destan mı yazdı? Bir de operasyonu uzmanlardan dinleyelim ve değerlendirmelerimizi buna göre yapalım.

Bu metin birçok basın mensubuna gönderilmiştir. Basından aldığımız bu metni sizlerle paylaşmayı uygun gördük. Çünkü basın organlarında yeterince ayrıntılı verilmediği için tam olarak anlaşılamayabilirdi. Bu metni okuduktan sonra bir de özeleştiri yapalım. Yeterli bilgiye sahip olmadığı gibi, bu konularda uzman olmayan kişilerin yaptığı yorumların bizleri ne kadar yanlış yönlendirdiğini görelim.

1. Operasyon Öncesi:


Terör örgütünün “final yılı” olarak ilan ettiği 2012 yılında, başta Irak ve Suriye’de yaşanan olaylar olmak üzere, bölgesel dengelerde oluşan değişimler nedeni ile stratejik hedeflerine ulaşma konusundaki beklentileri artmıştır. Türkiye içerisinde sözde kurtarılmış bölgeler kurabileceğini değerlendiren terör örgütü, halkımız üzerinde duygusal boyutta etki yapacak ve bir güven bunalımı oluşturacak kadar “sansasyonel” eylemlere yönelmiştir.

Bu nedenle terör örgütünün lider kadrosu özellikle Haziran ayı başından itibaren tüm Türkiye’de, asker ve sivil ayırımı yapmadan eylem yapma ve halkla güvenlik güçlerini karşı karşıya getirme konusunda alt kadrolarına kesin bir talimat vermiştir. Terörle mücadele geneli incelendiğinde aslında “tarihi” sayılabilecek gelişmeler yaşandığı böylesine kritik bir dönemde, Türk Silahlı Kuvvetleri, her ne kadar basına fazla yansımasa da, aralıksız ve yoğun bir şekilde operasyonlara devam etmiş, terör örgütünün yükselen beklentilerini boşa çıkartarak ve örgüte beklemediği ölçüde büyük zayiatlar verdirmiştir.

Şemdinli’de terör örgütü oldukça tehlikeli bir planı devreye sokmuştur. Yaklaşık bir senedir büyük bir baskı altında bulunan, özellikle “Tunceli, Bingöl, Diyarbakır, Siirt, Şırnak” kırsalında kesintisiz devam eden operasyonlarla hedeflediği eylemleri yapamayan ve psikolojik olarak yıpranan terör örgütü; kendine çıkış kapısı olarak, hem yurt dışı kamplara yakın olan, hem de amaçları için uygun olduğunu değerlendirdiği Şemdinli bölgesini seçmiştir.

“Şemdinli’nin tamamen ele geçirilmesi ve kurtarılmış bölge oluşturulması” olarak özetlenebilecek stratejik hedefleri doğrultusunda terör örgütü; Temmuz ayı başından itibaren İran’da bulunan Şehidan, Irak’ta bulunan Hakurk (Cerme, Kaniraş, Ari) ve Avaşin-Basyan kamplarından eylemlerinde “asıl hedef” olarak seçtiği Şemdinli’ye yoğun bir şekilde terörist aktardığı yönündeki duyumlarda artış kaydedilmiştir.

Mayıs 2012’de TSK tarafından Irak’taki kamplara yönelik basına yansımayan bir sınır ötesi operasyon icra edilmiştir. Bu operasyonda geçmişten farklı olarak terör örgütü mensupları güvenlik güçleri ile yoğun çatışmaya girmek yerine ısrarla temastan kaçınmış ve bu operasyonlarda hiç çatışma yaşanmamıştır. Bu durum, TSK tarafından “dikkatle değerlendirilmesi gereken bir gelişme” olarak görülmüş ve Şemdinli’ye yönelik duyumlarla birlikte ele alındığında terör örgütünün “normalden farklı bir faaliyet hazırlığı içinde olabileceği” şeklinde yorumlanmıştır.

Haziran ayı başından itibaren, bölge halkından, İran ve Irak’taki kamplardan Şemdinli kırsalına kalabalık terörist gruplarının geldiğine yönelik alınan duyumların sayısında büyük artış olmuştur. Bu duyumların teyidi maksadıyla teknik istihbarat gayretleri (telsiz kestirmeleri ve dinlemeleri, İHA ve diğer hedef tespit vasıtaları ile elde edilen görüntülerin analizi vb.) Şemdinli ve civarına yoğunlaştırılmıştır. Bu nedenle, İHA’lar(1) ve keşif uçakları ile bu bölge üzerinde Temmuz ayı başından itibaren yoğun olarak gözetleme ve hedef tespiti yapılmaya başlanmıştır.

Büyük bir gizlilik ile yürütülen bu keşif ve hedef tespiti faaliyetlerinde, terör örgütünün Şemdinli ve civarındaki köylere hâkim tepelere Doçka ve keskin nişancı tüfek mevzileri tesis ettiği, hazırladığı mevzilerini direnek noktaları şeklinde tahkim ettiği ve bu direnek noktalarına yaklaşma istikametlerini mayın/EYP ile tuzaklayarak engel ve erken ihbar sistemleri tesis ettiği, aslında kendini bir “BÜYÜK MÜCADELE” için hazırladığı görülmüştür. Bu dönemde önemli bir istihbarat başarısı da Şemdinli bölgesi civarındaki terörist grupların telsiz çevrimlerinin başarılı şekilde çözülmesidir. Bölgede yayına çıktığı tespit edilen 70 farklı telsiz kodu tespit edilmiş, bu eyleme katılmak için toplamda 200-350 civarı teröristin bölgeye geldiği değerlendirmesi yapılmıştır.

Ağustos ayı boyunca Türkiye gündemi çok daha başka konularla meşgulken Ankara’da Genelkurmay Karargâhında toplantı üstüne toplantı yapılmakta, “sessiz sedasız” yapılacak Operasyonun detayları planlanmaktadır.

Bölge halkından gelen duyumların teknik istihbarat gayretleri ile teyit edilmesi ile Şemdinli bölgesinde terör örgütünün sansasyonel bir eylem hazırlığında olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Genelkurmay Karargâhında büyük resmi elde etmek için yapılan istihbarat analizlerinde, bu terörist grupların Şemdinli İlçe merkezinde büyük çaplı eylemlerde bulunabileceği, yollar üzerinde Mayın, El Yapımı Patlayıcı (EYP) döşeme ve halkı sindirmek için yol kesme gibi faaliyetler yürütebileceği sonucuna ulaşılmıştır.

Yapılan telsiz ve telefon dinlemelerinde, terör örgütünün planlamalarında çatışmaları Şemdinli şehir merkezine taşımayı ve sivil halkı da çatışma ortamının içine çekerek Şemdinli ve Hakkâri bölgesinde halk ile güvenlik güçlerini karşı karşıya getirmeyi temel hedef olarak seçtiği öngörülmüştür.

Ayrıca, terör örgütü mensuplarının, Şemdinli’deki vatandaşlarımızı, içindeki işbirlikçilerini kullanarak silahlandırmaya çalıştığı ve halk ile güvenlik güçlerini silahlı bir çatışma ortamında karşı karşıya getirmeye yönelik hazırlık içinde olduğu da istihbar edilmiştir.

Burada terör örgütünün bu karanlık emellerine, Şemdinli halkının destek vermediğinin bilinmesinde büyük önem vardır. Operasyon aslında sadece TSK’nın değil, Şemdinli halkının da bir başarısıdır. Operasyona katılan üst düzey bir askeri yetkilinin “Şemdinli halkının desteği, başarımızın anahtarıdır.” şeklindeki açıklamaları bu açıdan çarpıcıdır. Çünkü Şemdinli halkı, örgüte tarihi bir tepki göstermiş, baskı altında olmasına rağmen örgüte “HAYIR” demiştir.

Bu tarihlerde terör örgütünün basın-yayın organlarında çıkan “Şemdinli’de kontrol bizde.” şeklindeki haberler ve bunu destekleyici nitelikte yapılan açıklamalar da (“bölücü terör örgüt’nın Irak-Türkiye sınırında 33 km. derinliğinde ve 400 km. uzunluğunda bir alanı kontrol ettiği” açıklamaları) terör örgütünün “fiilen yapamadığı ve oluşturamadığı algıyı propaganda yoluyla oluşturma gayreti” olarak yorumlanmıştır.

Resim

27 adet 3000 metrenin üstünde zirvenin bulunduğu, ortalama rakımı 2000 m olan dağlık bölgede; arazinin sert ve kesikli yapısı, operasyonda kendi kendine yetebilen, profesyonel ve üstün eğitimli küçük unsurlara ihtiyaç göstermiştir. Bu nedenle Özel Kuvvetler Komutanının başında olduğu Özel Kuvvetler Karargâhı, Eylül ayı başında büyük bir gizlilik içinde bölgeye gönderilmiştir.

Resim

Resim

Özel Kuvvetler Komutanlığı, aynı gizlilikle arazi keşfi ve hedef tespit faaliyetlerine başlamıştır. Yine Özel Kuvvet unsurlarına, arazi keşfi faaliyetlerinde Hava Kuvvetleri mensubu tecrübeli pilotlardan ve Astsubaylarımızdan oluşan (Taktik Hava Kontrol Ekibi – İHK+HİS) timleri de bilfiil katılmıştır. Hem operasyon öncesi, hem de operasyon sırasında 10’a yakın tecrübeli Hava Kuvvetleri personelinin kara unsurları ile bilfiil arazide kahramanca görev yaptığının bilinmesi önemli bir detaydır.

Öte yandan Jandarma Özel Harekât Taburu (Efeler), Şemdinli Polis Özel Harekât unsurları ve komando taburlarından oluşan 2000’e yakın personel, gizliliğe tam riayet ederek operasyon planlamasını ve yığınaklanma faaliyetini başarı ile icra etmiştir. Yığınaklanma esnasında terör örgütü mensuplarına herhangi bir “emare” verilmemesi de operasyonda başarıyı getiren temel etkenlerdendir.

2. Operasyonun İcrası:

Şafak Operasyonu; terör örgütünün Şemdinli bölgesindeki vatandaşlarımız üzerindeki son dönemde artan fiziki ve psikolojik baskısını kırmak, terör örgütünün planladığı hedeflere ulaşmasını engellemek ve bölgeyi teröristlerden temizlemek maksadıyla, Şemdinli’nin 4-5 km güneyinde Kırmızı T.-Sandalye T.-Geyrezini T.-Kelek T.Geniş T. Nirkola T.-Gomane T. hattını kapsayan bölgede, 08 Eylül 2012 tarihinden itibaren, Komando, Jandarma Özel Harekât, Özel Kuvvetler ve Polis Özel Harekât timleri gibi tamamı profesyonel yaklaşık 2000 personel ile bölge halkından 100 civarında korucunun katılımıyla 8 Eylül akşamı başlatılmıştır.

Resim

Karadan katılan unsurlara Taarruz Helikopterleri ve F-16 uçakları ile yoğun yakın hava desteği, Skorsky helikopterleri ile lojistik destek sağlanmıştır. Bu desteğe ilişkin krokiler ile açıklayıcı fotoğraflara metnin sonundaki bağlantıdan ulaşılabilir.

Operasyonun bütün aşamaları başlangıçtan itibaren Mülki makamların izni çerçevesinde, yerel ve merkezi istihbarat birimleri ile tam bir koordinasyon içinde yürütülmüş, operasyon ile ilgili olarak sürekli bir şekilde Hükümetin ilgili birimleri bilgilendirilmiştir.

Operasyonun ilk aşamasında; (8-9 Eylül) farklı bir taktik yaklaşım uygulanmıştır. Eskiden bu tarz kritik operasyonlarda Hava Kuvvetleri kullanılamaz, önce operasyon bölgesi çevre emniyet unsurları ile çembere alınmaya çalışılır ve bu unsurların himayesinde diğer unsurlar operasyon bölgesine girerdi. Oldukça yorucu ve zaman kaybettirici olan bu yöntemde çoğunlukla teröristler durumu fark eder ve operasyon bölgesinden kaçarlardı.

Ancak Şafak Operasyonunda baskın etkisi sağlamak maksadıyla bu yaklaşım terk edilmiştir. Yaklaşık 1,5 aydan beri titizlik ve gizlilikle yürütülen arazi ve hedef keşfi faaliyetlerinden elde edilen bilgiler ışığında belirlenen hedefler, arazideki özel birliklerimiz tarafından, LİMÖS (Milli savunma sanayi tarafından geliştirilmiş lazer işaretleyici) ile işaretlenmiş ve F-16’lar tarafından lazer güdümlü mühimmatla tam on ikiden vurulmuştur.

Operasyon boyunca bu şoku üzerinden atamayan ve kontrolsüz bir şekilde araziye dağılan terör örgütü mensupları operasyonun müteakip aşamalarında küçük birlik harekâtı icra edilen seçkin birliklerimizce etkisiz hale getirilmiştir.

Operasyonun ikinci aşamasında; (9-10 Eylül) öncelikle büyük bir gizlilik içerisinde içinde tank takviyeli motorlu piyade kolları tarafından operasyon bölgesindeki kritik sıyrılma istikametleri tutulmuş ve bu unsurların gece ve gündüz gözetlemeleri ile operasyon bölgesi tecrit edilmiştir. Yine bu aşamada bölgede keşfe uygun hâkim arazi arızaları Özel Kuvvet unsurları tarafından tutulmuş ve operasyon bölgesinin tamamında karadan bir keşif ve gözetleme ağı kurulmuştur.

İHA’lar tarafından havadan, yerdeki unsurlar tarafından karadan yapılan gözetleme (özellikle gece termal gözetleme) sayesinde Hava Kuvvetleri Uçakları tarafından ağır darbe yiyen, bu nedenle araziye dağılan terörist grupların yerleri bir bir tespit edilmiştir. Bu aşamada, şehit ve yaralı verilmemiştir.

Operasyonun üçüncü aşamasında; (10-15 Eylül) Yerleri tespit edilen terörist gruplara yönelik Özel Hava Grubu helikopterleri ve özel kuvvet unsurları tarafından gece uçar birlik indirmesi şeklinde görüntü alınan yerlere nokta operasyonu düzenlemiştir. Dünyada çok az ülke ordusu bu tarzda ve bu çapta gece uçar birlik harekâtı kabiliyetine sahiptir.

Müteakiben JÖH (Efeler) unsurları, görüntü alınan bölgelere nokta operasyonu yapmak üzere 11 Eylül sabaha karşı uçar birlik harekâtı ile (Skorsky helikopterle) bölgeye atılmış ve operasyona dâhil olmuştur. Bu aşamada, 11-15 Eylül tarihleri arasında (tam 4 gün) araziye atılan bu unsurlar sürekli temasta kalmıştır.

Resim

Özellikle 13 Eylül günü, Şemdinli’ye hâkim bir arazi olan ve bu aşamadaki çatışmaların yoğunlukla yaşandığı Gomane Tepe, bir komando bölüğü tarafından kontrol altına alınmış, bölüğün girdiği çatışma ve sonrasında, hava kuvvetleri uçakları ve Fırtına Obüslerinin etkili ateşleriyle, Gomane Tepe’de 10 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Bu çatışmada, Hava Kuvvetleri uçaklarının Ziyaret T., Cami T. Evliyanyayla, Kelketi T bölgelerine, İHA ve karadan lazerle işaretlenen hedefleri tam isabetle vurması ile teröristler ağır kayıp vermiştir. Ayrıca kullanılan teknoloji sayesinde, sivil yerleşim yerlerinin zarar görmesi engellenmiş, nokta atışlar icra edilmiştir. Gomane Tepe’de bulunan bölük personelinin kahramanlığıyla, teröristler beklemedikleri şekilde yakalanmış, direnmek isteyen teröristler ateş altına alınarak etkisiz hale getirilmiştir.

Bu aşamada, 3 personelimiz şehit olmuş, 2 personelimiz ise hafif yaralanmıştır.

Genelkurmay Başkanı, 13 Eylül günü sabah saatlerinde devam eden Şafak Operasyonunu yerinde görmek ve birliklere moral vermek maksadıyla Şemdinli’ye gelmiş, devam eden başarılı operasyonu yerinde izlemiştir.

Operasyonun dördüncü aşamasında; (15-19 Eylül) Bir önceki aşamada, tam dört gün boyunca aralıksız süren çatışmalarda sürekli temastan kaçan terör örgütü mensuplarını, elinden kaçırmamak amacıyla “yapışan” birliklerimizin ısrarlı takibi sonucu operasyon bölgesi yaklaşık 3 km kuzeybatıya doğru kaymıştır (Şemdinli 4 km batısı).

Aslında büyük bir sürprizle başlayan (F-16’ların nokta atışları), küçük birliklerin nokta tarzında operasyonlarıyla devam eden, tankların görerek ve etkili atışları ile de bölgede sıkışıp kalan teröristlerin, teması keserek “kaçma” gayretleri operasyonun kuzey batı istikametine kaymasına neden olmuştur. Bu gelişmeyle 11 Eylül’den beri çatışan ve bölgede bulunan unsurlar yerine, yeni birlikler, teröristlerin muhtemel kaçma istikametlerini kapatacak şekilde pusu icra etmek üzere bırakılmışlardır.


Bu aşamada; Hava Kuvvetlerinin nokta atışlarıyla şaşıran, bir önceki safhada unsurların ısrarlı temasları ile iyice afallayan ve ağır kayıplar veren dağılmış terörist gruplar, kaçma istikametlerini kapatacak şekilde araziye havadan indirilen unsurlarımızla kıskaca alınmıştır. Kaçan teröristlerin tamamı Özel Kuvvetler, Şemdinli PÖH ve JÖH unsurlarından oluşan bu ikinci dalganın cenderesi altında sıkıştırılmışlardır.

Bu son darbeyi de yiyen terörist gruplar iyice dağılmış ve panik içinde toplu olarak operasyon bölgesinden kaçma girişiminde bulunmuşlardır. Teması keserek bölgeden kaçmak isteyen teröristler bu sefer, F-16’ların ve Havadan Yere güdümlü füze atma kabiliyetine sahip taarruz helikopterlerinin atışları ile etkisiz hale getirilmiştir. Teröristlerin “bozguna uğraması” olarak adlandırılabilecek bu son aşamada, 3 personelimiz şehit olmuş ve 5 personelimiz yaralanmıştır. Öte yandan 62 terörist etkisiz hale getirilmiş, 1 terörist ise kendi isteği ile güvenlik güçlerine teslim olmuştur.


14 Eylül’de terörist elebaşlarının Kandil’den “Şemdinli’de ağır kayıplar verdikleri, ne pahasına olursa olsun mutlaka bir karakola sansasyonel bir saldırı düzenlenmesi” yönündeki talimatları üzerine, bir grup terörist Güzelkonak Karakoluna intihar sayılabilecek şekilde, gündüz saatlerinde (öğlen 15.00’te) sivil tip bir kamyonla, sivil kıyafetlerle saldırmıştır. (Teröristler gündüz koşullarında normalde karakollara saldırmazlar.)

Araçtan inerek nizamiyeye saldıran bu gruptan 4 terörist nizamiye kapısından atlayarak karakola sızmaya çalışmış, ancak Kulede Nöbet tutan Mehmetçiğin dikkati ve cesareti sayesinde ikisi, karakol personelinin karşılık vermesiyle de diğer iki terörist etkisiz hale getirilmiştir Daha sonra devam eden çatışmalarda 5 terörist daha etkisiz hale getirilmiş, karakoldan şehit verilmemiştir.

Bu saldırıdaki en önemli ayrıntı ise, Güzelkonak Köyü halkının teröristlerin kendilerini “canlı kalkan” olarak kullanma talepleri ve tehditlerine rağmen, teröristlere karşı çıkmaları ve güvenlik güçleri ile birlikte hareket etmeleridir. Bu nedenle teröristlerle köyde yaşayan vatandaşlar arasında çıkan çatışmada, köyünü savunan korucu Abdülaziz MARMARA şehit olmuş, 2 korucu ve bir vatandaşımız da yaralanmıştır. Köye sızmayı başaran teröristlere köy halkının karşı koyması olmasa, karakola yönelik köyün etrafındaki ağıllardan ve karakolun karşısındaki ilköğretim okulundan gelen atışlar pek çok kayıp verilmesine neden olabilirdi. Kısaca Güzelkonak Köyü halkı teröristlere karşı köyünü kahramanca savunmuş, şehit vermiş, ancak köyünü teröristlere teslim etmemiştir.

Yine, 15 Eylül akşamı itibarı ile teröristlerin 18 Ağustos 2012 tarihinde, BDP’li milletvekilleri ile kucaklaştıkları Zorgeçit bölgesi ve bölgedeki en kritik arazi olan Kırmızı T. bölgesi tamamen emniyet altına alınmıştır. Ayrıca Şemdinli-Derecik yolunun da emniyeti sağlanarak yol 24 saat kullanıma açılmıştır.

16 Eylül sabaha karşı kara unsurlarının bildirmesi ve İHA’ların doğrulaması ile, F-16’ların 20 kişilik bir grubun tamamını etkisiz hale getirmeleri operasyonun en büyük başarılarındadır. Bu örnek aynı zamanda terörle mücadelede kara ve hava unsurlarının yakın koordinesinin ve yüksek teknolojiyi etkin kullanmanın güzel bir örneğidir.

16 Eylül, öğlen vakitlerinde Şemdinli-Güzelkonak istikametinde iki kobra aracı ile intikal eden askerlerimizin dikkati neticesinde, teröristlerin yola döşediği EYP fark edilmiş, araçlarda bulunan askerlerimizin müdahalesiyle EYP’yi patlatmak için bekleyen iki terörist etkisiz hale getirilmiştir.

8 gündür devam eden çatışmalar sonunda tükenme noktasına gelen örgüt mensupları, 16 Eylül öğleden sonra, Irak kuzeyindeki kamplardan personel ve mühimmat takviyesi istemişlerdir. Bu istek üzerine, Irak kuzeyinden bölgeye mühimmat getiren terörist grup da (7 terörist ve 12 katır) İHA’larla tespit edilmiş ve Irak kuzeyinde uçaklarımızla etkisiz hale getirilmiştir. Irak’tan gelen takviyeleri vurulan teröristler, bu sefer de İran’da bulunan kamplardaki gruplara yönelmişler ve onların bölgeye takviye getirmelerini istemişlerdir.

3. Operasyonun Sonuçları:


a. On bir gün süren Şafak Operasyonu neticesinde 137 terörist ölü, 1 terörist sağ olarak ele geçirilmiş olup terör örgütünden çeşitli cins tüfek, mühimmat ve pek çok malzeme ele geçirilmiştir. Ayrıca, uydu görüntüleri ve hava keşfi neticesinde, Irak kuzeyinde bulunan örgüt mezarlıklarında açılan yeni mezar sayısındaki büyük artışlar, terör örgütünün verdiği kayıpları göstermesi açısından anlamlıdır.

Teröristlerin operasyonda ağır kayıplar verdiğinin bir diğer göstergesi ise operasyon sonrasında Irak’ın kuzeyindeki kamplardan merkez kamplara giden Şemdinli bölgesini gösterir yoklama kayıtlarıdır. Bu kayıtlardan Şemdinli bölgesine gelen teröristlerin yaklaşık %60’nın etkisiz hale getirildiği değerlendirilmektedir.

Operasyonda çıkan çatışmalarda toplam 6 personel ve 2 GKK şehit olmuş, dokuz personel ise hafif şekilde yaralanmıştır.

b. Şafak Operasyonu hem taktik yaklaşım hem de kullanılan teknoloji açısından öncekilere benzemeyen bir tarzda icra edilmiştir. Bu operasyon pek çok açıdan ilklere sahne olmuştur. Örneğin;

(1) Taktik açıdan eskiden kullanılan “ARA-BUL-YOK ET” olarak özetlenebilecek sadece kara birliklerine ve teröristlerin bir çember içine alınarak bu çember içinde aranıp bulunmasına dayanan eski yaklaşım yerine yoğun istihbarata dayanan, kara ve hava unsurlarının müşterek kullanıldığı ve özel birliklerle hava kuvvetlerinin yakın koordinesiyle icra edilen, hedef tespitinde, haberleşmede ve mühimmatta ileri teknoloji kullanımını öngören “İZLE-GÖR-YOK ET” yaklaşımı başarı ile uygulanmıştır.

(2) Operasyon boyunca tank ve diğer zırhlı araçların hem ateş gücünden hem de arazi gözetleme (gündüz görüş ve termal) yeteneklerinden azami istifade edilmiştir.

(3) Tecrübeli pilotlar bizzat karadan özel birliklerle harekâta katılarak F-16’ların yerdeki gözleri olmuşlardır.

(4) Halktan gelen duyumların teknik istihbaratla teyidi sonucunda yapılan istihbarat analizleri ile operasyonun planlaması yapılmıştır. Bu kadar kısa sürede bu kadar az sayıdaki birlikle bu kadar büyük çaplı başarı sağlanan operasyonun başarısında istihbarat gayretlerinin payı büyüktür. Terör örgütüne tam da Şemdinli’yi hedef seçtiği planını yürürlüğe koymadan önce bölgede en fazla gücünü topladığı zamanda hiç beklemediği şekilde ilk darbe vurulmuş ve müteakip süreçte de insiyatif sürekli elde tutularak toparlanmasına imkân verilmemiştir. Örgütün en çok kayıplarını 14, 15, 16 Eylül tarihlerinde vermesi de bunu göstermektedir.

c. Operasyon süresince İnsansız Hava Araçları, termal kameralar ve operasyondaki birliklerce tespit edilen 30 hedefe 11 Hava Harekâtı icra edilmiştir. Bu hava harekâtları sonucunda çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği, elde edilen görüntülerin değerlendirilmesinden ve birliklerin gözetlemelerinden anlaşılmıştır.

ç. 8-19 Eylül tarihleri arasında 11 gün süren ve her gün gece gündüz çatışmaların yaşandığı operasyonda Skorsky helikopterler 151 sorti personel nakliyesi, 108 sorti ise mühimmat ve kumanya takviyesi yapmış olup bu 259 sortinin toplamında 2372 saat (819’u operatif amaçlı ve gece karanlığında) uçuş yapılmıştır. Operasyon boyunca tüm helikopter ve uçak pilotları büyük bir özveri ile “uçuş saati limitlerini zorlayarak” uçmuşlardır. Uçuş saati limitlerine rağmen hava boyutunda bu kadar yoğun geçen operasyonda bir kaza yaşanmaması da büyük bir başarıdır. Operasyona katılan hava araçlarından sadece bir Skorsky helikoptere 14 Eylül tarihinde teröristlerce ateş açılmış, kuyruk kısmından ve gövdeden 5 isabet almasına rağmen helikopter başarı ile üssüne geri dönebilmiştir.

d. Operasyonun ilk aşamasına katılan personel 4 gün boyunca, ikinci aşamasına katılan personel 6 gün boyunca bilfiil arazide kalmıştır. Üzerlerinde sırt çantası, çelik başlık, çekil yelek, silah ve mühimmatlarla 30 kg'a yakın yükle operasyona katılan her bir personelimiz insanüstü bir gayretle operasyon boyunca ortalama 40-50 km. yol yürümüştür.

e. Taktik anlamda, operasyon bölücü terör örgüt terör örgütünde tam bir şok yaratmıştır. Öncelikle terör örgütü Şemdinli hakkında planladığı hiçbir amacına ulaşamamış, bırakın Şemdinli’de hâkimiyeti sağlamayı böylesine büyük bir saldırı için hazırlanan güçlerinin büyük bir bölümünü kaybetmiştir. Özellikle telsiz dinlemelerinden saldırıyı planlayan ve saldırıya katılmak üzere bölgede bulunan ancak kaçmayı başarabilen, kurtulan sözde lider kadroların uğradıkları büyük başarısızlığın hesabını vermek üzere (muhtemelen infaz edilecekler) Kandil’e çağrılmışlardır.

Operasyonun son günü itibarı ile teröristlerin bölgede yoğun olarak yuvalandıkları yerler olduğu değerlendirilen Zorgeçit ve Kelketi Dağı bölgeleri temizlenmiş, BTÖ tarafından yerlerinden yurtlarından edilen Zorgeçit köylülerimiz Şemdinli Kaymakamlığı tarafından köylerine davet edilmiştir.

Şafak Operasyonunun gerçekleştirildiği bölgenin kroki ve fotoğrafları ile operasyonun bütün fotoğraflarını görmek için tıklayınız.

http://www.bilgesam.org/tr/images/stori ... aflari.pdf

Dipnotlar:

(1) Kamuoyunda İHA’larla ilgili yanlış bilinen ve düzeltilmesi gereken önemli bir husus vardır. Bir bölgede havada İHA bulunması bu bölgenin her yerinin gözetlendiği anlamına gelmemektedir. İHA’lar uydudan alınan resimler gibi geniş bir alanı değil, kameralarının özelliği gereği 200mX200m’lik gibi dar bir alanın resmini alabilmektedir. Yani 10kmX10km’lik bir alanda bir hedefin tespit ihtimali 0.004 (onbinde 4)’tür. Bu nedenle geniş coğrafyada devam eden terörist faaliyetlerin tamamını aynı anda izleme imkânları bulunmamaktadır.

KAYNAK: http://www.bilgesam.org/tr/index.php?op ... Itemid=147


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2012, 01:19 
Çevrimdışı
Site Başkanı

Kayıt: 13 Ağu 2012, 19:35
Mesajlar: 1264
Yaş:
Alıntı:
Diyarbakır'da canlı bomba kendini ihbar etti

Diyarbakır'da park oturan bir kişinin üzerinde bomba düzeneği bulunduğu ihbarı üzerine polis alarma geçti. Polis, üzerinde düzenek bulunan kişiyle robotla gönderdiği telefon üzerinden irtibat kurdu. Canlı bomba, "Üzerimdekinden kurtulmak istiyorum. Bana yardım edin" demesi üzerine polis patlayıcıyı etkisiz hale getirmek için çalışmalara başladı.

Diyarbakır’da park oturan bir kişinin üzerinde bomba düzeneği bulunduğu ihbarı üzerine polis alarma geçti. Polis, üzerinde düzenek bulunan kişiyle, bomba imha ekibinin kullandığı robatla gönderdiği telefon üzerinden irtibat kurdu. Canlı bomba, "Üzerimdekinden kurtulmak istiyorum. Bana yardım edin" demesi üzerine polis, patlayıcıyı etkisiz hale getirmek için çalışma başlattı.

ÜZERİNDEKİ DÜZENEKE PARKTA OTURDU

Bugün saat 21.30 sıralarında Merkez Kayapınar İlçesi’nde Kaymakamlığının hemen karşısında bulunan parkta bir kişinin üzerinde bomba düzeneği bulunduğu yönünde polise ihbar yapıldı. İhbar üzerine alarma geçen polis, canlı bomba olduğu belirtilen kişinin bulunduğu parka giden tüm yolları araç ve yaya trafiğine kapattı. Bölgeye çok sayıda özel harekat polisleri ile keskin nişancılar yerleştirildi. Polis, çevre binalarda oturan vatandaşları sık sık balkon ve pencerelerinden içeriye girmesi konusunda uyardı. Parka frekans karıştırıcı Jammer’li araçlar da getirilirken, yaklaşık 1 kilometre mesafeden itibaren olay yerinin tüm çevresi boşaltıldı.

ROBOTLA CEP TELEFONU GÖNDERİLDİ

Polis, üzerinde bomba bulunduğu belirtilen kişiyle irtibat kurmak için yoğun çaba harcadı. Yanına hiç kimsenin yaklaşmadığı canlı bomba ile irtibat kurmak için patlayıcı imha çalışmalarında kullanılan robotla, cep telefonu gönderildi.

CANLI BOMBA, AĞLAYARAK POLİSTEN YARDIM İSTEDİ

Cep telefonunu alan canlı bomba polise, "Üzerimdekinden kurtulmak istiyorum. Bana yardım edin" dedi. Bunun üzerin polis, bomba düzeneğini etkisiz hale getirebilmesi için yine robot yardımıyla arasında makas da bulunan malzemeler gönderdi. Zaman zaman gözyaşı dökerek yardım isteyen canlı bomba üzerindeki patlayıcıyı etkisiz hale getirmek için çalışırken, polis de kendisine sürekli telefonla yönlendirmeye çalıştı.

PARKTA VOLTA ATTI

Oldukça tedirgin olduğu ifade edilen ve bir ayağı sakat olduğu anlaşılan canlı bomba, sık sık sigara içerek bulunduğu bank çevresinde kısa adımlarla yürüyüş yaptı. Bomba uzmanının telefon yardımıyla yönlendirdiği canlı bomba, üzerindeki düzenekten kurtulmaya çalıştı.

ÖZEL KIYAFETLİ BOMBA UZMANI, CANLI BOMBANIN YANINA GİTTİ

Saat 23.00’e kadar bomba imha ekibindeki görevlilerin çabasına rağmen canlı bomba, üzerindeki bombayı etkisiz hale getiremedi. Bu sırada psikolojisinin oldukça bozuk ve tedirgin davranışlarda bulunmaya başlayan can bombanın yanına özel kıyafetli bir bomba uzmanı gitti. Güvenlik güçlerinin nefeslerini kesen olayla ilgili bomba uzmanı canlı bombanın üzerindeki düzeğini etkisiz hale getirmek için çalışma başlattı.
http://www.posta.com.tr/turkiye/HaberDe ... eID=143421


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2012, 17:06 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 09:26
Mesajlar: 137
Yaş:
Tunceli'de yoğun çatışmalar nedeniyle karayolu kapatıldı.

TUNCELİ’de geçen ay bomba yüklü aracı infilak ettirerek 6 askeri şehit ederek, 1 kadının ölümüne neden olan, 150 kiloluk bombayla yeni eylem hazırlığındayken yerleri tespit edilen bölücü terör örgüt’lı grubu etkisiz hale getirmek için jandarma ve polis harekat timleri hava destekli operasyon düzenledi. Çatışmalar yer yer sürerken, Kobra helikopterler bölücü terör örgüt’lıların bulunduğu alanları bombalıyor. Çatışmalar nedeniyle Tunceli-Hozat karayolu da ulaşıma kapatıldı.

Tunceli’de 25 Eylül günü Tunceli 4’üncü Komanda Tugay Komutanı Tuğgeneral Metin Akkaya’nın saniyelerle kurtulduğu, 6 askerin şehit olduğu 1 sivil kadının da yaşamını yitirdiği bombalı araçla saldırıyı gerçekleştiren bölücü terör örgüt’lıların yerleri güvenlik güçleri tarafından tespit edildi. Yaklaşık 15-20 kişilik bölücü terör örgüt’lı grubun yanlarında güvenlik güçlerine yönelik saldırılarda kullanacağı iki ayrı düzenekle patlatılmayı hazır 150 kiloluk patlayıcı bulunduğu da belirlendi.

Tunceli kent merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Zerguat Ormanları, Arman ile Çılga Köyü’nün ormanlık ve dağlık alanında bulunan bölücü terör örgüt’lıları etkisiz hale getirmek için bu sabah helikopterlerin desteklediği operasyon düzenlendi. Tunceli Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Murat Kırkaya’nın komuta ettiği operasyonu, bölücü terör örgüt’lıların saldırısından saniyelerle kurtulan 4’üncü Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Metin Akkaya da operasyon bölgesinden yönetiyor. Operasyona 4’üncü Komando Tugay Komutanlığı’ndan Jandarma Özel Harekat ile Polis Özel Harekat timleri katılıyor. Timler Sikorsky helikopterlerle bölücü terör örgüt’lıların bulunduğu alanlara indirildi.

ASKERLERİN YOLUNA BOMBA TUZAKLANDI Operasyon bölgesine zırhlı araçlarla karadan giden askerlerin geçiş yoluna sık ormanların hakim olduğu Zerguvat Bölgesi’nde bölücü terör örgüt’lılar tarafından 2 ayrı el yapımı patlayıcılı tuzak kuruldu. Güvenlik güçlerinin fark ettiği patlayıcılar etkisiz hale getirildi.

Sık ormanlık içinde kaçmaya çalışan bölücü terör örgüt’lı grupla öğle saatlerinde sıcak temas sağlandı. Güvenlik güçleri ile bölücü terör örgüt’lılar arasındaki çatışmaların yer yer sürdüğü bildirildi. Bu arada bölücü terör örgüt’lıların bulunduğu alanlar da Kobra helikopterler tarafından yoğun ateş altına alınıp, bombalandı. Bölgeye götürülen seyyar toplarla da bölücü terör örgüt’lıların bulunduğu alanlar top atışı altına alındı.

TUNCELİ-HOZAT YOLU KAPATILDI Operasyon bölgesinden geçen Tunceli-Hozat İlçesi karayolu da çatışma ve bölücü terör örgüt’lıların karayoluna patlayıcılar tuzakladığının belirlenmesi üzerine ulaşıma kapatıldı.

alıntı:milliyet gündem


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2012, 18:51 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 18 Eyl 2012, 12:13
Mesajlar: 76
Yaş:
Genelkumay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle:
"Vatani hizmetini tamamlamış duyarlı birçok vatandaşımız, Genelkurmay Başkanına ilettikleri mesaj ve mektuplarla, öGönüllüö olarak Mehmetçikle birlikte teröristle mücadeleye katılmak istediklerini bildirmiştir. Milletimizin birlik ve beraberliğine ve ülkemizin bekasına kast edenlere karşı verilen mücadelede aktif olarak görev alma isteğini dile getiren bu talepler, ülkemizin kahraman evlatlarının yüreklerinde taşıdıkları vatan, millet ve bayrak sevgisinin en güzel tezahürüdür. Asil milletimizin bu teveccühü, hâlihazırda bölücü terör örgütü mensuplarıyla mücadele görevini sürdürmekte olan kahraman Mehmetçiğin azim ve kararlılığını perçinlemektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, bağrından çıktığı Yüce milletinin sevgisinden, güveninden ve sonsuz desteğinden aldığı güçle, bölücü terör örgütü mensuplarına karşı verilen mücadeleyi aralıksız sürdürmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları adına, Yüce milletimizin asil evlatlarına, dile getirdikleri samimi duygularından ve vermiş oldukları güçlü destekten dolayı, teşekkür ediyor, sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz."

Kaynak: DHA


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2012, 18:35 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 04 Eki 2012, 18:34
Mesajlar: 290
Yaş:
Terörist ele başı Murat Karayılan, sözde Hakkari sorumlusuna bakın hangi talimatları veriyor.

Reşit Dostum: Devlet son zamanlarda Şemdinli’de aldığı noktalar yüzünden eylem yapamıyoruz. Tepelere tank koymuşlar.
Cemal: Son zamanlarda araba kullanılarak yapılan eylemlerin hepsi başarısız. Asker önlem almış arkadaşlar kendilerini imha etsinler. Canlı bomba olsunlar, Canlı bomba olacaklar iyice eğitilsin, Metropollere gönderilsin, nerde ses getirecekse orda patlatmasını söylesin. Bombacı arkadaşlar motive edilsin. Canlı bomba eylemleri iyi planlansın araçlara da başarısız olduk bu şekilde yapsınlar.
Cemal: Asker Şemdinli’de ve Beytülşebap’ta önlemlerini almış o yüzden zayıf olan noktaları tespit edin. Karakolları bastığımızda rezil olup dönüyoruz. O zayıf noktaları tespit edin onların karşısına Docka kurun ve uzaktan taciz edin bir kaç asker öldürün ses gelir.
Cemal: Arkadaşlara söyleyin iki grup olsunlar, birileri kış üstlenmesine hazırlık yapsın diğeri eylemlere devam etsin. Kış üstlenmelerini iyi yapın gruplar birbirine yakın olsun, biri operasyon yerse diğeri yardımına gitsin, kamplarda DVD çalar dahi kullanılmasın. Elektronik hiç bir şey olmasın. Kış üstlenmesine büyük gruplar halinde girilmesin, küçük ve bir birine yakın olsunlar.
Cemal: Bölgedeki asker çok tecrübeli konumunu belirtecek şekilde hareket etmiyor. Sürekli geziyor ve sizden fazla dağda duruyor, köy korucuları operasyona gece gündüz destek veriyor. Hatta operasyondaki askerin çevre güvenliğini korucular alıyor.
TRT HABER

_________________
Resim

“Türk tarihi ile uğraşan bütün Avrupalı tarihçilerin biricik gayesi vardır, o da Türkleri tarihlerinden koparmaktır.” Artur Sraton


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2012, 02:32 
Çevrimdışı
Genel Yetkili

Kayıt: 03 Ağu 2012, 05:57
Mesajlar: 2027
Yaş:
Hakkari'de iki karakola eş zamanlı saldırı
Çukurca ilçesindeki iki karakol ile bir üs bölgesine terör örgütü mensuplarınca saldırıda bulunuldu.

bölücü terör örgüt'lı teröristler Hakkari'nin Çukurca ilçesinde bulunan iki jandarma karakoluna eş zamanlı saldırı düzenledi. Güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesiyle başlayan çatışmanın devam ettiği bildirildi.

UZUN NAMLULU SİLAHLARLA SALDIRDILAR
bölücü terör örgüt üyeleri tarafından Çukurca ilçesindeki Işıklı ve Karataş Jandarma Karakol komutanlıkları ile Gazitepe üs bölgesine akşam saatlerinde uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla eş zamanlı saldırı düzenlendi.

Güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesi üzerine çıkan çatışma halen devam ederken, silah sesleri ilçe merkezinden de duyuldu.

Hakkari Dağ Komando Tugay Komutanlığı'ndan kalkan helikopterlerin de çatışma bölgesine doğru gittiği görüldü.

Bölgede hava destekli geniş çaplı operasyon başlatıldı.http://www.ensonhaber.com/cukurcada-cat ... 10-16.html

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2012, 12:47 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 04 Eki 2012, 18:34
Mesajlar: 290
Yaş:
Hakkari'nin Kazan Vadisi'nde yürütülen operasyonun dünkü bölümünde 20 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Güvenlik güçlerinin, pazartesi günü Kazan Vadisi'nde başlattığı operasyonlarda hakim noktaları tuttukları ve bölgedeki bütün hareketliliği takip ettikleri kaydedildi.
Alınan bilgilere göre, insansız hava araçlarının dün gece 30 kişilik terörist bir grubu tespit etmesi üzerine, söz konusu bölgeye havadan ve karadan müdahale edildi.
Bombardımanın ardından yapılan değerlendirmeler ve bölgeden alınan görüntüler ışığında 20 teröristin etkisiz hale getirildiği belirlendi.
Bölgede arazi arama tarama faaliyeti yapılmadığından, terörist gruptan kurtulan olup olmadığı konusu netlik kazanmadı.

_________________
Resim

“Türk tarihi ile uğraşan bütün Avrupalı tarihçilerin biricik gayesi vardır, o da Türkleri tarihlerinden koparmaktır.” Artur Sraton


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2012, 15:20 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 04 Eki 2012, 18:34
Mesajlar: 290
Yaş:
İçişleri Bakanlığı'nın Başbakanlığa gönderdiği terörle mücadelede uygulanacak ödül yönetmeliği taslağı bir yılı aşkın süredir imzada bekliyor.
Başbakanlık'ta halen inceleme safhasında olduğu öğrenilen taslak, bölücü terör örgüt'nın 20'si Avrupa'da bulunan 50 kişilik lider kadrosunu yakalanmasını sağlayanlara 4 milyon liraya kadar ödül verilmesini kapsıyor.
Yönetmeliğin onaylanması halinde, özellikle Kuzey Irak'taki peşmergelerin bölücü terör örgüt'nın “1” numaralarının yakalanması için Türkiye ile işbirliği yapması planlanıyor.
LİDER KADROSU 4 MİLYON DOLAR
Yönetmelik taslağında, Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan, Fehman Hüseyin ile Oslo görüşmelerine katılan Mustafa Karasu, Sabri Ok ve Zübeyir Aydar gibi isimler yer alıyor. Alt sınır olan 2 milyon liralık ödül ise örgütün bölge sorumluları ile Avrupa'da faaliyet gösteren birim yöneticileri için belirleniyor.
ANLIK İSTİHBARAT 100 BİN TL
Taslağa göre, olaya göre gelen anlık istihbarat bilgileri için ise verilecek ödül miktarını operasyonu yapan birim Ödül Komisyonu'na önerecek. İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı'nın başkanlığını yapacağı ve 3 emniyet 3 de jandarma personelinden oluşan 7 kişilik komisyonun onayı alındıktan sonra teröristi yakalatana ödeme yapacak.
Komisyonun onaylayacağı ödül miktarı ise 100 bin TL ile sınırlandırılacak. İhbarın ardından gerçekleştirilen operasyonlarda elde edilen başarı ödül miktarı ile doğru orantılı olacak. İhbarı yapan vatandaşın kimliğinin gizlenmesi ise ana prensip olarak görülecek. Gerek duyurulursa, farklı bir ilde farklı bir kimlikle yaşayabilme imkanı tanınacak.
Kaynak: Hurriyet.com.tr

_________________
Resim

“Türk tarihi ile uğraşan bütün Avrupalı tarihçilerin biricik gayesi vardır, o da Türkleri tarihlerinden koparmaktır.” Artur Sraton


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2012, 23:03 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 04 Eki 2012, 18:25
Mesajlar: 94
Yaş:
Hakkari'de Hain Saldırı 2 Polis Şehit Oldu..!

Hakkari-Van karayolunda devriye görevi yapan Hakkari Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Polisi'ne Hakkari'ye 20 kilometre uzaklıktaki Kırıkdağ Köyü yakınlarında mayınlı saldırı düzenlendi.

Daha önce bölücü terör örgüt'lılar tarafından yola döşenen patlayıcılar zırhlı aracın geçişi sırasında uzaktan kumanda ile infilak ettirildi. Meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 2 özel harekat polisi şehit olurken, yaralıların da olduğu belirtildi. Patlama sonrası bölgeye çok sayıda özel harekat polisi sevk edilirken, bölücü terör örgüt'lıların etkisiz hale getirilmesi için operasyon başlatıldı.

Patlamanın ardından özel harekat polisinin yoğun bir şekilde havaya ateş açtığı belirtildi. Yaralıların da ambulanslarla Hakkari Devlet Hastanesi'ne götürülüp tedaviye alındı.

VAN'DA ASKERİ ARACA SALDIRI

Van'da bir askeri konvoya seyir halindeyken taşlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 3 asker hafif yaralanırken, taşlı saldırının olduğu bölgeye çok sayıda polis sevkedildi.

Van'dan Hakkari yönüne gitmekte olan 10 araçlık askeri konvoya, Van'a 5 kilometre uzaklıkta bulunan Kurubaş Köyü yakınlarında saat 20.00 sıralarında bir düğünde bulunanlar tarafından taşlı saldırı yapıldı. Saldırıda konvoyun güvenliğini sağlayan araçta bulunan 3 asker hafif şekilde yaralandı. Yaralılar olay yerine çağrılan ambulansta tedavi edilirken, çok sayıda polis olay yerine sevk edildi. Yaralıların tedavisinin ardından konvoy yoluna devam ederken, polis taşlı saldırıyı yapan şüphelileri arıyor.

Hürriyet


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2012, 21:50 
Çevrimdışı
Genel Yetkili

Kayıt: 03 Ağu 2012, 05:57
Mesajlar: 2027
Yaş:
bölücü terör örgüt, Diyarbakır'da görevden dönen güvenlik güçlerine mayınlı saldırı düzenledi.
Diyarbakır'ın Lice İlçesi'ne bağlı Ergin Köyü kırsalında bölücü terör örgüt'lı teröristler tarafından yola döşenen patlayıcı, askeri konvoyun geçişi sırasında infilak ettirildi. Olayca can kaybı olmadı.

Patlayıcının askeri konvoyun geçişine saniyeler kala patlaması nedeniyle can kaybı yaşanmazken, bölgede operasyon başlatıldı.

Lice'ye bağlı Ergin Köyü yoluna bugün sabah saatlerinde şüpheli bir aracın girdiği ihbarını alan güvenlik güçleri, alarma geçti.

3 zırhlı araç ve havadan Kobra helikopterlerinin desteği ile bölgeye giden güvenlik güçleri, şüpheli araca rastlamazken, ardından dönüşe geçildi. Zırhlı araçların geçişinden saniyeler önce köy yolunda bölücü terör örgüt'lılar tarafından yola döşenen patlayıcı, uzaktan kumandayla infilak ettirildi.

Patlayıcının askeri konvoyun geçişi sırasında uzaktan kumanda ile patlatılmak istendiği, ancak konvoyun gelişine saniyeler kala patladığı belirtildi.

Saldırıda ölen ya da yaralanan olmazken, bölgede operasyon başlatıldı.

VALİ AÇIKLAMA YAPTI

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Lice-Diyarbakır karayolunun Lice-Hani yol ayrımı yakınlarına yerleştirilmiş patlayıcının, güvenlik güçlerinin Lice'nin Ergin köyünden dönüşü sırasında teröristlerce patlatıldığını bildirdi. Toprak, konvoydaki zırhlı bir aracın önünde meydana gelen patlamada can kaybı ya da yaralanan olmadığını kaydetti.
http://www.haberler.com/askeri-konvoya- ... 21-haberi/

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2012, 15:44 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 04 Eki 2012, 18:34
Mesajlar: 290
Yaş:
İçişleri Bakanlığı, 2012 yılındaki terör operasyonlarıyla ilgili kapsamlı bir rapor yayınladı. Rapora göre Türkiye kırsalı ve hava operasyonunun yapıldığı Kuzey Irak'ta toplam 970 bölücü terör örgüt'lı öldürüldü. 30 bölücü terör örgüt'lının yaralı ele geçirildiğinin kaydedildiği raporda 174 bölücü terör örgüt'lının da teslim olduğu belirtildi.

6 BİN 300 ÖRGÜT ÜYESİ GÖZALTINDA ALINDI
Öte yandan polis ve jandarmanın 9 aylık süreçte gerçekleştirdiği operasyonlarda 6 bin 300 örgüt üyesi, milis, sempatizan, örgüte yardım ve yataklık eden kişi gözaltına alınırken operasyonlarda 300 kilo C-4 ve A-4 ve 2 bin 900 kilogram patlayıcı yapımında kullanılan mühimmat ele geçirildi.

TÜRKİYE'DEKİ bölücü terör örgüt'LI SAYISI
İçişleri Bakanlığı raporunda yer alan dikkat çekici bir bilgi de mevcut bölücü terör örgüt'lı sayısı. Daha önce 5 bin 500-6 bin civarında olan bölücü terör örgüt'lı sayısı 4 bine gerilerken Türkiye kırsalında bin 500 ile bin 600 arasında bölücü terör örgüt'lının bulunduğu bilgisine yer verildi.


EL BOMBALARI RUSYA VE ALMANYA MENŞELİ
Emniyet birimleri operasyonlarda 400 adet Kaleşnikof, M-16 ve Kanas gibi uzun namlulu silah ve 800 adet el bombası ele geçirdi. Ele geçirilen el bombaları Rusya ve Almanya menşeli.TRTHaber

_________________
Resim

“Türk tarihi ile uğraşan bütün Avrupalı tarihçilerin biricik gayesi vardır, o da Türkleri tarihlerinden koparmaktır.” Artur Sraton


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2012, 11:59 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 23 Eyl 2012, 23:39
Mesajlar: 222
Yaş:
Sınıra zeplin
Zeynep GÜRCANLI24 Ekim 2012
e-posta

Türkiye, son dönemde bölücü terör örgüt’lı teröristlerin yoğun şekilde giriş yaptığı Irak sınırının teknolojik gözetlenmesini güçlendirmek için zeplin satın alacak. İsrail ve ABD tarafından üretilen zepline, Aselsan tarafından radar ve optik sistemlerle takviye yapılacak, böylece Türkiye’nin kullanımına daha uygun hale getirilecek. Zeplinin Türkiye’ye maliyeti 60 milyon doları bulacak.

TÜRKİYE, artan terör saldırılarına karşı sınır güvenliğini artırabilmek için yeni arayışlara girdi. Üzerinde durulan önlem, bölücü terör örgüt’lıların son dönemde yoğun şekilde giriş yaptıkları Türkiye-Irak sınırının teknolojik gözetlenmesini güçlendirmek. TSK, ABD’nin gerek Meksika sınırından yasadışı geçişleri ve uyuşturucu trafiğini gözetlemek, gerekse Afganistan’da terör faaliyetlerini izleyebilmek için kullandığı zeplinli keşif-gözetleme araçları üzerinde duruyor. 

ŞEHRİ O SAVUNACAK
Bu tip araçların üretiminde 2 ülke öne çıkıyor; İsrail ve ABD. TSK, ABD’nin kullandığı zeplinler için 2007’de ilk girişimi yaptı ancak mali durum ve diğer savunma öncelikleri dikkate alınarak hayata geçirilemedi. Genelkurmay Başkanlığı’nın isteği üzerine Savunma Sanayi Müsteşarlığı, havadan keşif ve gözetleme balonu üreten firmalar konusunda ön çalışma yaptı, Lockheed Martin firması öne çıktı. Irak sınırının keşif ve gözetlenmesi konusunda Amerikan Lockheed Martin firmasının ürettiği kısaca TARS adı verilen sistem beğenildi. Zeplinlerin maliyeti yaklaşık 60 milyon dolar. Aselsan tarafından üretilecek radar ve optik sistemlerle takviye yapılacak, böylece Türkiye’nin kullanımına daha uygun hale getirilecek. Helyum gazı ile şişen zeplinlerin üzerinde elektro optik ve kızılötesi kameralar, lazer aydınlatma sistemleri, gözetleme radarı ile elde edilen verilerle görüntüyü harekat merkezine aktaracak fiber optik kablo donanımları bulunuyor. Yere çelik halatlarla bağlanıyor. Çok yüksek irtifada bulunduklarından bölücü terör örgüt terör örgütünün elindeki hafif silahlarla zeplinleri vurma olasılığı düşük görünüyor. Zeplinler, 100 km şiddetindeki rüzgâra karşı dayanacak şekilde oluşturulmuşlar ve aküyle çalışıyorlar.

ANKA’YA SİLAH

Irak sınırının gözetlenmesi için ilk insansız hava araçları İsrail’den alındı. Heron adlı araçlardan randıman sağlanamadı. Bunun üzerine Türkiye ANKA adı verilen Türk yapımı aracın üretimine 2004’te başladı. 2010’da ilk ANKA hangardan çıkarıldı. Biri ile test uçuşu birkaç ay önce yapıldı ancak teknik sorun nedeniyle kontrolden çıktı. Üzerine silah da yüklenebilecek ikinci nesil ANKA’lar için düğmeye basıldı. Havada 24 saat kalabilen, 30 bin feette uçabilen, 1.5 ton ağırlığı olan ANKA’ların silahlandırılması için önce, güçlü pervane motorunun takılması planlanıyor. ANKA’lara monte edilecek silaha, “cirit füzesi” deniyor.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21768215.asp


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2012, 19:43 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:37
Mesajlar: 660
Yaş:
UÇAKSAVAR MERMİSİ ATAN SİLAH ELE GEÇİRİLDİ

Yağış ve sisli havada saldıran bölücü terör örgüt'lılardan ölü olarak ele geçirilen teröristlerin üzerinde çıkan silah Türkiye'de ilk kez ele geçirildi. bölücü terör örgüt'lıların Kuzey Irak'ta özel olarak yaptırdıkları ve örgüt içinde sınırlı sayıda bulunan, uçaksavar mermisi atışı yapan silahın helikopterlere yönelik saldırılarda kullanıldığı belirtildi. Ele geçirilen silahın özel harekat timlerinin kullandığı zırhı araçları delecek yapıya sahip olduğu kaydedildi. Bölgede çatışmalar yer yer sürürken, kent içinde alınan geniş güvenlik önlemleri devam ediyor.

http://gundem.milliyet.com.tr/ilk-kez-e ... efault.htm


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2012, 21:27 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 04 Eki 2012, 18:34
Mesajlar: 290
Yaş:
Bayram İznine Giden Askerler Tuzak Kuracaklardı
Nokta istihbarata dayalı operasyonlarla bölücü terör örgütüne ağır darbe vuruldu.
Eli kanlı örgüt kayıplarını gizlemek için ses getirici saldırılar peşinde.Güvenlik güçleri ise buna müsaade etmemek için var gücüyle çalışıyor.
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bayram iznine giden askerlere tuzak kurmaya çalışan teröristlerin oyunu son anda bozuldu.
Teröristlerin Altınsu Köyü mevkiinde menfeze bomba düzeneği kurmaya çalıştığı istihbaratı alındı.
Bölgeye jandarma özel harekat ve polis özel harekat timleri sevk edildi.Kısa sürede teröristlerin izine rastlandı.
Çatışmada; 1 terörist etkisiz hale getirildi, 2 terörist sağ yakalandı.
Bölgede yapılan incelemede menfez altına yerleştirilmiş 50 kilogram patlayıcı bulundu.Patlayıcı uzman ekiplerce imha edildi.
Kaçan 1 teröristin yakalanması için bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı. TRTHABER

_________________
Resim

“Türk tarihi ile uğraşan bütün Avrupalı tarihçilerin biricik gayesi vardır, o da Türkleri tarihlerinden koparmaktır.” Artur Sraton


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2012, 21:06 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 20 Ağu 2012, 16:08
Mesajlar: 1010
Yaş:
Şemdinli'de büyük bir patlama meydana geldi

Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde bugün akşam saatlerinde bölücü terör örgüt’nın polislere yönelik bombalı saldırısında, düğünden dağılanlar arasında bulunan 15 yaşındaki Faris Demircan yaşamını yitirdi, 18 kişi de yaralandı.

Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre, "Şemdinli ilçe merkezi girişinde büyük bir patlama meydana geldi. Yaralılar var" dedi. İlçede elektriklerin kesik olduğu bildirildi..

DHA

bölücü terör örgüt’lı teröristler, ilçe girişindeki Beşevler Mahallesi’nde bulunan eski polis kontrol noktası yakınında park ettikleri bomba yüklü aracı, bugün saat 16.40’ta, Özel Harekat Şubesi ekibi geçerken infilak ettirdi. Kulakları sağır eden patlamayla birlikte ortalık savaş alanına döndü. Zırhlı araçtaki polisler saldırıyı hafif sıyrıklarla atlatırken, hemen yakındaki düğün yerinden dağılanlardan 15 yaşındaki Faris Demircan hayatını kaybetti, 18 kişi de yaralandı. Patlamanın etkisiyle çevredeki ev ve işyerleri hasar gördü. Yaralılar Şemdinli Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Güvenlik güçleri saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin yakalanması için bölgede operasyon başlattı.

http://gundem.milliyet.com.tr/semdinli- ... efault.htm

Video

http://video.milliyet.com.tr/video-izle ... rO52X.html

Polisin Kobrasına saldırı olmuş. Şükür ki polislerimiz kobra sayesinde hayatını kaybetmemiş ama bir vatandaşımız şehit olmuş. Vatan saolsun..

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2012, 21:14 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 20 Ağu 2012, 16:08
Mesajlar: 1010
Yaş:
[wimg]http://im.haberturk.com/galeri/2012/11/ ... 7c18_k.jpg[/wimg]
[wimg]http://im.haberturk.com/galeri/2012/11/ ... cdbe_k.jpg[/wimg]

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2012, 21:26 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 20 Ağu 2012, 16:08
Mesajlar: 1010
Yaş:
Büyük ihtimalle radyatör suyu..
ama yaralanan polislerimizde var. Durumları veya yaraları nedir bilemiyoruz, Allah acil şifalar versin.
[wimg][wimg]http://im.haberturk.com/galeri/2012/11/ ... 9282_k.jpg[/wimg][/wimg]
[wimg]http://im.haberturk.com/galeri/2012/11/ ... 465d_k.jpg[/wimg]

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 05 Kas 2012, 19:17 
Çevrimdışı
Site Başkanı

Kayıt: 13 Ağu 2012, 19:35
Mesajlar: 1264
Yaş:
Arkadaşlar burası yorum veya tartışma bölümü değil buraya haber eklenicek bu kadar basit resim,yorum ve diğer meteryalleri terörle mücadele yorum konusuna atınız lütfen.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2012, 17:13 
Çevrimdışı
Yeni Üye

Kayıt: 11 Tem 2012, 22:09
Mesajlar: 9
Yaş:
http://www.cnnturk.com/2012/guncel/11/0 ... index.html


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2012, 22:05 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 13 Tem 2012, 17:47
Mesajlar: 212
Yaş:
Hakkari Valiliği, Şemdinli'de 3 gündür süren operasyonlarda 42 bölücü terör örgüt'lının öldürüldüğünü açıkladı.
Hakkari DHA 09.11.2012 20:02


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2012, 14:56 
Çevrimdışı
Site Başkanı

Kayıt: 13 Ağu 2012, 19:35
Mesajlar: 1264
Yaş:
Alıntı:
Şemdinli'de çatışma: 5 şehit

HAKKARİ - Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Ortaklar köyü kırsalında çıkan çatışmada, ilk belirlemelere göre 5 askerin şehit olduğu, 1 askerin de yaralandığı bildirildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25398716


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2012, 16:03 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 20 Ağu 2012, 16:08
Mesajlar: 1010
Yaş:
Allah Rahmet eylesin..

Şehitlerden birisi Şehitlerimizi almaya giden helikoptere teröristlerin ateş açması sonucu vurulan bir helikopter teknisyenimiz..

Vatan saolsun.. :cry:

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2012, 18:15 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Tem 2012, 22:24
Mesajlar: 4258
Yaş: 39
Çukurca'da çatışma!

Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki üs bölgesine saldırı girişiminde bulunan teröristler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 1 uzman çavuş ağır yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Çukurca ilçesi Gazi Tepe Askeri Üs Bölgesi'ne sabah saatlerinde terör örgütü bölücü terör örgüt üyelerince havanlı ve uzun namlulu silahlarla taciz ateşi açıldı.

Güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada bir uzman çavuş ağır yaralandı.

Yaralı asker, helikopter ile Hakkari Devlet Hastanesi'ne getirildi. Yoğun bakım ünitesinde tutulan askerin, hava muhalefeti nedeniyle Van'a sevk edilemediği belirtildi. Öte yandan saldırıyı gerçekleştiren terörist gurubun etkisiz hale getirilmesi için de bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı.

AA

_________________
Resim

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2012, 20:11 
Çevrimdışı
Yeni Üye

Kayıt: 20 Ağu 2012, 20:48
Mesajlar: 3
Yaş:
Aktütün'de 8 bölücü terör örgüt'lı Öldürüldü


Hakkari Valiliği bölgede terör örgütüne yönelik yürütülen operasyonla ilgili açıklama yaptı.

Hakkari Şemdinli ilçesine bağlı Aktütün bölgesinde devam eden operasyonlarda 8 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyonda çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

Hakkari Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, 28 Kasım 2012 tarihinde Aktütün bölgesinde termal kameralarla alınan terörist görüntüsü üzerine bölgeye insansız hava araçların yönlendirildiği belirtildi. İnsansız hava araçlarının bölgede 8 teröristin bulunduğunu belirlemesi üzerine bölgeye hava kuvvetleri ile destekli operasyon başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, dün gece saatlerinde yapılan operasyonda Aktütün köyünün batısında bulunan Avaşin Basyan bölgesinde kış üstlenmesi hazırlığı yaptığı belirlenen 8 terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

Ayrıca Şemdinli'nin Ortaklar Şoşe Deresi bölgesinde terör örgütü mensuplarının kış üstlenmesinde kullandığı bir sığınağın bulunduğu ihbarı üzerine geçici köy korucularının da katıldığı arama-tarama faaliyetinde çok sayıda mühimmat ve yaşam malzemesi bulundu.

Sığınaktaki arama çalışmalarında 3 el yapımı patlayıcı madde ateşleme düzeneği ve çok sayıda batarya bloğu, 1 adet RPG–7 mühimmat ve sevk fişeği, çok sayıda miktarda yiyecek malzemesi, 3 goratex elbise, 5 top el yapımı patlayıcı madde imalatında kullanılan kablo, çok sayıda kazı malzemesi (kazma, kürek) ele geçirildiği belirtildi.

http://www.sondakika.com/haber/haber-ak ... u-4132925/


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2012, 00:16 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 13 Tem 2012, 17:47
Mesajlar: 212
Yaş:
Terör örgütüne 25 milyon liralık darbe
Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı'nın yaptığı operasyonda Terör örgütü bölücü terör örgüt'ya ait olduğu belirlenen 21 ton esrar ele geçirildi. Ele geçen uyuşturucunun ekonomik değerinin 25 milyon liraya yakın olduğu iddia edildiMUSA KESLER-ÖZEL HABER

İstihbarat birimlerinin yaptığı tesbitlerin ardından Diyarbakır'ın Lice İlçesi kırsal kesiminde operasyonlar başlatan jandarma istihbarat ve özel harekat birimleri sığınaklara gizlenmiş halde 5 tonu toz haline getirilmiş toplam 21 ton esrar elegeçirildi. Yapılan operasyonda ayrıca çok miktarda giyim eşyası, silah ve mühimmat bulundu. Olayla ilglisi olduğu tesbit edilen 3 kişi ise yakalanarak gözaltına alındı.

Piyasa değeri 25 milyon lira
http://gundem.milliyet.com.tr/teror-org ... efault.htm
Esrarın bölücü terör örgüt'ya ait olduğu ve bölgede bugüne kadar tek seferde ele geçirilen en yüksek miktarda uyuştrucu olduğu belirtildi. Diyarbakır jandandarma birimlerinin Ekim ayında gerçekleştirdiği opreasyonda 15 buçuk ton esrar ele geçirilmişti. Uzmanlar, uyuşturucunun bölücü terör örgüt'nın en önemli gelir kaynağı olduğu, yapılan bu operasyonla örgüte finansal anlamda büyük darbe vurulduğunu belirtti. Ele geçirilen uyuşturucunun ekonomik değerinin ise 25 milyona liraya yakın olduğu iddia edildi. Bölgedeki operasyonların kapsamlı bir şekilde devam edeceği öğrenildi


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2012, 15:38 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 13 Tem 2012, 17:47
Mesajlar: 212
Yaş:
DİYARBAKIR - Diyarbakır'da son yılların en büyük uyuşturucu operasyonu yapıldı.


Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Lice ilçesindeki 4 köyde gerçekleştirilen operasyonda 21 ton esrar ele geçirildiğini kaydederek, bunun Diyarbakır'da bugüne kadar ele geçirilen en yüksek uyuşturucu miktarı olduğunu söyledi.

Vali Mustafa Toprak, yaptığı açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı'nın sevk ve idaresindeki 39 timden oluşan kuvvetin, 13-14 Aralık'ta hava destekli olarak Lice ilçesinin 4 köyünde operasyon düzenlediğini bildirdi.

Operasyonda, uyuşturucu maddelerin imal ve saklandığı 34 yerin tespitinin yapıldığını belirten Toprak, toplam 21 ton esrar maddesi, uyuşturucu imalathanesi olarak kullanılan sığınak, depo ile bomba yapımında kullanılan amonyum nitrat, silah ve mühimmat ele geçirildiğini kaydetti.

Vali Toprak, ele geçirilen uyuşturucunun piyasa değerini 40 milyon lira olarak açıklarken, terör örgütünün finans desteğine darbe vurulduğunu ifade etti.

http://www.dunya.com/diyarbakirda-21-to ... 74811h.htm


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2012, 17:48 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 23 Eyl 2012, 23:39
Mesajlar: 222
Yaş:
BTÖ'ne büyük operasyon
Şırnak’taki Bestler-Dereler bölgesinde kış hazırlığındaki bölücü terör örgüt’lılara yönelik düzenlenen operasyonda 32 sığınak bulunup imha edilirken 60 kilo patlayıcı ele geçirildi. Tunceli’de ise kış üstlenmesine girmeye hazırlanan bölücü terör örgüt’lı 2 ayrı grubu etkisiz hale getirmek için sıfırın altında 15 derece soğuk ve yer yer yarım metreyi aşan karda hava destekli kapsamlı operasyon başlatıldı.
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22164579.asp


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2012, 02:14 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 01:46
Mesajlar: 156
Yaş:
Son gunlerde teroristin elinde javelin tanksavar roketi ele gecirildi haberleri cikiyor, bu genelkurmay tarafindan su an yalanlanmis durumda ancak sinek ic bulandiriyor cok da moral bozucu.

http://askerhaber.com/haber/8007/abd-me ... uladi.html

_________________
-----------------------------
Turkish & Greek Defence:
http://z8.invisionfree.com/Turkish_Grecian/index.php


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2012, 00:02 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 18 Tem 2012, 02:38
Mesajlar: 5286
Yaş:
Resim

Er ve erbaşların görev yerlerine uçakla ücretsiz olarak taşınmasına ilişkin imzalanan protokol uyarınca acemi eğitimini tamamlayan 161 asker, Amasya'dan Kars'a gönderildi.

Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Hava Yolları (THY) arasında imzalanan, erbaş ve erlerin sivil havayolları ile taşınmasını kapsayan protokol uyarınca, acemi eğitimlerini tamamlayan 161 er, Amasya Merzifon Havalimanı'ndan birliklerine katılmak üzere uçakla Kars'a gönderildi.

Amasya 15. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı'nda acemi eğitimlerini tamamlayan bin 200 erden 161'i, birliklerine katılmak üzere Amasya Merzifon Havalimanı'ndan AnadoluJet'e ait uçakla ücretsiz olarak Kars'a gönderildi.

İlk kez uçağa binen erlerden bazıları büyük heyecan yaşarken, yükseklik ve kapalı alan fobisi olan askerlere sakinleştirici iğne yapıldı.

Uçağa binen erlerden Serdar Ağca, ilk kez bir uçak yolculuğu yapacağı için heyecanlı olduğunu belirterek, ''Zorlu acemi eğitiminden usta birliğim olan Kars'a gideceğim. Konforlu ve hızlı ulaşım imkanı sağlayan devlet büyüklerine teşekkür ediyorum. Karayolu ile gitsem 10-12 saatte ancak Kars'ta olacaktım'' dedi.

Merzifon Kaymakamı ve havalimanı mülki amiri Fatih Geyim ise bin 200 askerin havalimanından 3 gün içinde uçakla usta birliklerine sevkıyatının gerçekleşeceğini kaydetti.

PROTOKOL İMZALANMIŞTI

Er ve erbaşların birliklerine sevkıyatı sırasında, terör başta olmak üzere çeşitli zorluklar yaşanması nedeniyle harekete geçen Milli Savunma Bakanlığı, THY ile askerlerin havayolu ile taşınması için protokol imzalamıştı. Bu protokol uyarınca, er ve erbaşlar dünden itibaren birliklerine giderken, dağıtım iznine çıkışlarında ve terhis olduklarında havayolunu ücretsiz olarak kullanacaklar.

250 BİN ASKER TAŞINACAK

6 ay sürecek ve daha sonra uzatılması planlanan protokol kapsamında, 250 bin er ve erbaşın havayoluyla taşınması öngörülüyor. Yapılan sözleşmeyle mevcut havaalanları kullanılarak, erbaş ve erlerin tespit edilen 142 güzergah üzerinden taşınması sağlanacak.

ntvmsnbc.com

Çok güzel bir gelişme. (önceden böyle bir konu açıldı mı bilmiyorum, bakındım ancak bulamadım.)


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2012, 15:54 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 13 Tem 2012, 17:47
Mesajlar: 212
Yaş:
Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı tarafından, 81 ilin TEM Şube Müdürlüğü'nün katılımıyla '2012 Yılı Terörle Mücadele Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı' yapıldı. Toplantının yapılış amacı, 'Merkez ve taşra birimlerinin bilgi ve tecrübelerini paylaşabilmeleri ve daha başarılı operasyonlar için kendi aralarında koordinasyon sağlayabilmeleri' olarak açıklandı.

Toplantıda, terör olaylarının önlenmesi ve etkisizleştirilmesi için yapılan operasyonel çalışmalara ara verilmeden devam edileceği kararı alındı. Ayrıca, terör örgütlerine katılımı önlemek için bilgilendirme ve önleme faaliyetlerinin sürdürüleceği belirtilirken, yapılan toplantının faydalı olduğu ve devam ettirilmesi gerektiği kararlaştırıldı. 2012 yılında meydana gelen terör olayları ve gerçekleştirilen operasyonların genel olarak değerlendirmesinin yapıldığı toplantı ile terör olaylarının engellenmesi için önümüzdeki döneme ait uygulama stratejisinin belirlenmesi amaçlandı.

10 AYDA ŞEHİT SAYISI 123

Milli Savunma Bakanlığı 'nın verilerine göre, şehit sayısı 2009'da 56, 2010'da 88, 2011'de 99 ve 1 Ocak-31 Ekim 2012 tarihleri arasında 123.

İçişleri Bakanlığı 'nın verilerine göre ise 2002-2011 yılları arasında ülke genelinde meydana gelen terör olaylarında 81 polis, 734 asker olmak üzere, toplam 815 güvenlik mensubu şehit oldu. Toplam 5 bin 94 asker ve polis de yaralandı. Son 8 ayda terör örgütü 85 vatandaşı kaçırdı, 75'ini serbest bıraktı.

Bakanlığın, 2012 yılındaki terör operasyonlarıyla ilgili raporu ise şöyle: "Yılın ilk 9 ayında Türkiye kırsalı ve Kuzey Irak'ta düzenlenen operasyonlarda 970 terörist öldürüldü, 174'ü teslim oldu. Örgüt üyesi, milis, sempatizan ile örgüte yardım yataklık eden 6 bin 300 kişi bölücü terör örgüt /KCK soruşturmalarında gözaltına alındı. Operasyonlarda, toplam 300 kilo RDX (C-4, A-4 plastik patlayıcı) ile 2 ton 900 kilogram el yapımı patlayıcı ele geçirildi. Kara ve hava harekatlarıyla bölücü terör örgüt'daki 5 bin 500 - 6 bin dolayında olan eleman sayısı 4 - 4 bin 500'e geriledi."

Şu anda Türkiye kırsalında bin 500 - bin 600 dolayında silahlı teröristin bulunduğu bildirildi. Bordo Bereliler, Jandarma Özel Harekat, Polis Özel Harekat ve komando birliklerince icra edilen operasyonlarda 400 adet Kaleşnikof, M-16 ve Kanas gibi uzun namlulu silah ele geçti, 800 adet el bombası yakalandı. Savunma tipi el bombaların Rusya ve Almanya menşeli olduğu bildirildi.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2012, 22:07 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 13 Tem 2012, 17:47
Mesajlar: 212
Yaş:
Diyarbakır-Bingöl üçgeninde, kırsal alanda tespit edilen teröristlere 2012 yılının son gününde ağır darbe vuruldu. 10 terörist öldürüldü.


2012 yılının bitmesine sayılı saatler kala Diyarbakır ’ın Lice ve Hani ilçesi ile Bingöl’ün Genç ilçesi üçgeninde bölücü terör örgüt terör örgütüne yönelik geniş çaplı operasyon başlatıldı. bölücü terör örgüt’ya yılın son darbesini vuran Mehmetçik, teröristlerin kullandığı kullandığı mağaraları da helikopterle ateş altına aldı.

Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır'ın Hani, Lice ve Bingöl’ün Genç ilçeleri kırsalında bulunan dağlık arazideki mağaralarda kış üstlenmesine giren bir grup teröristin olduğu bilgisi üzerine sabah erken saatlerde bölgede operasyon başlatıldı. Operasyonun Lice ilçesi Şenlik köyü Akçapınar, Küçük Ziyaret, Büyük Ziyaret, Hambaz ve Taşlık mezraları kırsalında yoğunlaştırılırken, operasyona havalanan helikopterler de destek verdi. Karadan başlatılan operasyona havadan destek veren Kobra tipi helikopterler bölücü terör örgüt’lıların kullandığı tespit edilen sığınakları bir bir ateş altına alarak imha etti. Operasyon bölgesine yakın köylerde helikopterlerin ateş etmesi duyulurken, yer yer sıcak temasın sağlandığı öğrenildi.

Öte yandan operasyon bölgesine giden yollarda mevzilenen özel harekat polisleri geniş güvenlik önlemleri alarak giriş ve çıkışlara izin vermedi.

İHA


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2013, 17:32 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 01 Eki 2012, 17:18
Mesajlar: 414
Yaş:
http://www.haberturk.com/haberturk/habe ... il-darbesi


http://gundem.milliyet.com.tr/bölücü terör örgüt-ya-yi ... efault.htm

Alıntı:
Diyarbakır'daki 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı'na bağlı 8'inci Ana Jet Üssü'nde yılın son sınır ötesi hava operasyonu için hareketli anlar yaşandı. Irak'ın kuzeyinde istihbarat amaçlı uçuş yapan İnsansız Hava Araçları (İHA) Zap Vadisi, Avaşin ve Basyan bölgelerinde hareketli terörist gruplar tespit etti. Koordinatların belirlenmesinin ardından Diyarbakır'da konuşlu bulunan 181 ve 182'nci filolardan 8 F-16 savaş uçağı 'acil' kodlu emirle saat 21.30'da peş peşe havalanarak bölgeye gitti. Hakkari bölgesinden sınırı geçerek Irak'ın kuzeyine geçen savaş uçakları saat 22.00'dan itibaren 3 ayrı bölgede tespit edilen hedeflere eş zamanlı bomba yağdırdı.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2013, 20:31 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 21 Ağu 2012, 17:40
Mesajlar: 1747
Yaş:
Alıntı:
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22271653.asp
46 Terorist öldürülmüş operasyonda
Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’nın, Kuzey Irak’taki Bölücü Terör Örgütü kamplarına yönelik yaptığı istihbarat çalışmalarında, özellikle Türkiye’deki sınır karakollarına saldırı yapan teröristlerin konuşlandığı Kani Rash’ın koordinat bilgilerine ulaşıldı.

Hakkâri sınırındaki kampa ait mağaraların yerleri tespit edilerek bilgiler Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’yla paylaşıldı. Güvenlik güçleri, teyit edilmiş bilgiler üzerine, 22 Aralık sabahı Kuzey Irak’a hava operasyonu düzenledi. Jandarmaya bağlı özel birliklerin karadan destek verdiği operasyonda, 68 teröristin barındığı kamp yerle bir edildi.

Zaman zaman sıcak çatışmaların da yaşandığı operasyonda 46 terörist öldürülürken, 22 terörist kaçtı. Öldürülen teröristlerin 12’si kadın. Teröristlere ait 5 barınağın imha edildiği operasyonda ayrıca, çok sayıda uzun namlulu silah ve patlayıcı madde ele geçirildi. Öte yandan son 1 hafta içinde örgütten kaçan 18 Bölücü Terör Örgütü’lı güvenlik güçlerine teslim oldu.

Hürriyet


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 90 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye