TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 22 Eyl 2017, 00:29

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 925 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 519 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: SAT ve SAS Birlikleri
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 17:39 
Süvariler

Dünya çapında organize edilmiş Ilk sualtı taarruz elemanları II Dünya Savasinda İtalyan Kraliyet Dz. Kvv. bağlı olarak görev veren "Gamma Birliği" oldu.

Bu küçük grup, komutan J. Valerio Borghese tarafından komuta edilmiş, özellikle İngiliz olmak üzere birçok hedefi başarıyla vurmuş ve en önemlisi, şimdi bile kullanılan birçok taktik ve tekniği (örnek olarak şimdiki Swimmer Delivery Vehicle, SDV'lerin meşhur "babasi" Maiali -sonra Ingiliz Chariot) geliştirip kullanmıştır. Kisa bir süre sonra US "Özel dalgıçları" (UDT - Underwater Demolition Team) Atlantik ve en çok Pasifik sahnesinde olmak üzere devreye girmiş ve birçok çıkarmadan önce sahil devriye ve keşif işlevlerini yerine getirmişti. Vietnam savaşı sırasında UDT'lerin kabiliyetlerinden istifade edilip gemi ve sahil tesislerine baskınlar düzenlenmiş, ihtiyaç gereğince bazı UDT personele karaya yönelik eğitime ağırlık vererek SEAL timleri oluşturulmuştur.

TÜRKİYE'DE SAT/SAS TARİHİ

Türkiyede bu konuda gelismeler çok daha yakin zamanlara dayanıyor: ilk SAT grubu 1963 yilinda ABD'den (San Diego) gelen UDT/SEAL kursu öğretmenlerinin İskenderun yakınlarında açtığı ve yürüttüğü kurstan mezun olan personel ile oluşmaya başladı.

İlk ismi Sualtı Komando (SAK) olmakla beraber bilahara teşkil edilen SAM (Sualtı Müdefaa) ile birlikte SAS (Sualtı Savunma) ve SAT (Sualtı Taarruz) Grup Komutanlığı olarak Kurtarma ve Sualtı Komutanlığına (KSK) bağlıydı. 1974'de SAS ve SAT Grup Komutanlığı (GK) kuruluş değiştirerek Donanma Komutanlığı emrine girdi, ancak Gölcük civarinda uygun yer olmadığından tekrar KSK altına döndü (1). Grup, Kıbrıs harekatı sırasında ilk defa hedef sahili çıkarma öncesi teftiş ederek aktif görev aldı.

SAS GK'nin ABD'deki karşılığı EOD (explosive ordinance disposal) timleri olup, ilk defa II Dünya Savaşı sonrasında halkın güvenliği için tehlike arzeden patlamamış mermi, mayın, torpido gibi maddeleri etkisiz hale getirmek için kuruldu. Türkiye'de bu görevi 1966 yılına kadar mayın imha ekipleri üstlenmişti, ancak gelişen harp silah ve araçlarını daha iyi takip edebilmek için bu timleri özel eğitime tabii tutmak gereği duyulmaya başlandı: EOD timlerini kurup, bazı dalgıç personeli ABD'ye, EOD kursuna göndermenin zamanı gelmişti. Böylece kurulan timlere sualtı müdefa (SAM) ismi verilerek Dz. Kvv. bünyesine katıldı ve SAT ile aynı komutanlık altında birleştirildi. '80 li yıllara kadar amfibi harekat görevleri olmayan bu timlere 3,5/5 kulaç arasında bölgede mayın temizleme görevi de verildi. Bu sıralarda ortaya çıkan ihtiyaç nedeniyle SAS'lardan bazı kritik tesis ve limanların sinsi taarruzlara karşı korunmasında da istifade edilmesi yoluna gidildi.

Kuruluş şekilleri izah edilen SAT ve SAS timleri günümüzde bile pek tanınmamaları ve görev ayrımları medya tarafindan genellikle doğru olarak yapılmadığı için SAS/SAT olarak beraber anılmış, hatta EOD ve UDT olarak değişik görevli değil de, yanlış şekilde tamamen birbirine alternatif iki SEAL grubu gibi tanıtılmıştır.

(1) KSK'ye bağlı Sualtı Eğitim GK Dalgıç, SAT ve SAS görevlerini yapacak subay, astsubayla kurbağadam ve 2. sınıf dalgıç erleri yetiştirmektedir.

ALINTI

Kardak'ta Yunanlıları etkisiz hale getiren onlardı, Öcalan'ı İmralı'ya onlar götürdü... İşte hiçbir deniz aracı olmadan İzmir'den dalıp Yunanistan'dan çıkabilen kahraman SAT komandolarımız... Onları televizyon ekranlarında ilk kez 1996 yılında Başbakan Tansu Çiller, “O asker gidecek, o bayrak inecek!” dedikten sonra zodiac botlarla Yunan bayrağının dalgalandığı Kardak’a giderken gördük.

1999 yılında bölücü terör örgüt lideri Abdullah Öcalan’ı Bandırma’dan İmralı’ya götürme görevi yine onlara verildi. Son olarak, İsrail ateşi altındaki Lübnan’da mahsur kalan bin 200 Türk’ün getirilmesi için, Türk Dışişleri ve Genelkurmay Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği tahliye kapsamında, görev alan SAT (Sualtı Taarruz) ve SAS (Sualtı Savunma) komandoları dünyaya parmak ısırttı. Türkiye tarihinin en büyük denizaşırı tahliye operasyonunu gerçekleştiren özel ve seçilmiş askerler, medyaya yansıyan güven veren görüntüleriyle herkesin ilgi odağı oldu.

Dünyanın en tehlikeli askerleriyle aslında ilk defa 1963 yılında tanıştık. Türkiye’nin ilk sualtı taarruz timi, Amerikalılar tarafından Sovyetler’e karşı eğitildi. Türk SAT birliği, gerektiğinde ‘demir perde’nin arkasına geçmek ve o taraftan gelecek tehlikelere karşı anında karşılık vermek üzere kuruldu.

Çünkü o yıllarda ABD için İstanbul Boğazı, Rus denizaltılarına karşı kapatılması gereken en stratejik yolların başında geliyordu. Boğaz, Anadolukavağı ve Yenimahalle Orduevi’nin bulunduğu noktalardan dibe kadar çelik ağlarla örüldü. Sovyetler’in atom bombası yüklü ölüm gemilerinin önü Türk sularında kesildiği için Amerikalılar, okyanus ötesinde rahat uyuyabiliyordu. Soğuk Savaş’ın tehlikeli saatlerinin yaşandığı bu yıllarda ABD, çelik ağlarla yetinmiyor, gerektiğinde sıcak temasa girebilecek çok özel birlikler yetiştirmek istiyordu. O tarihlerde Türkiye’nin su birlikleri vardı ama sualtı timleri yoktu. Türk SAT’ı, bir anlamda ABD’nin nükleer korkusunun bir ürünü olarak ortaya çıktı. Çünkü Amerika, gözünün arkada kalmaması için İstanbul Boğazı’nda baskın, sabotaj, savunma, istihbarat yapacak bir birlik istiyordu. İki süper güç arasındaki nükleer gerilim doruk noktasına çıkarken, 1963 yılında Türk SAT’ının kurulmasına karar verildi.

Savaş şartlarında geçen eğitimler atom silahları konusunda uzman olan Amerikalı Binbaşı Bob Gallagher tarafından verildi. Eğitimler o kadar ağırdı ki 76 kişiden 11 kişi kalıyordu. Vietnam’daki başarılarından dolayı beş kez şeref madalyası alan, ayağında platinle yaşayan ve bazı parmakları olmayan Gallagher, 1. Körfez Savaşı sırasında ateşe verilen petrol kuyularını patlatma yöntemleriyle söndürmeyi başaran sıra dışı bir asker. Vietnam Savaşı boyunca her sene iki Türk timi, Amerikalıların Vietnam’da kullandığı taktikleri, silahları öğrenmek üzere Amerika’ya gönderildi. çapulcu savaş taktikleri, ileri marin keşif, sualtı silahları konularında eğitim aldılar. Sonunda, Amerika ile başa çıkabilecek dünyadaki çok ender timlerden biri yetişti.

Ardından Beykoz’daki, stratejik öneme sahip Mania Grubu’nda göreve başladılar. Denizden gelecek bir Rus tehdidiyle, ilk sıcak teması bu grup sağlayacak; denizde, denizaltında ve karada aralıksız savaşacaktı. SAT’lar, Boğaz’ın soğuk sularında, üçüncü dünya savaşına yol açabilecek K-19 benzeri bir kaza ya da saldırıya karşı yıllarca tetikte bekledi. Amerikalılarla birlikte 40 civarında taktik geliştirildi. Soğuk Savaş döneminden kalma Mania Grubu, bugün aynı noktada görevini sürdürüyor.

1964-67 Kıbrıs olayları yaşanırken, SAT’lar Akdeniz’de bir yerde sabotaj tatbikatları yapıyor, Ayşe’yi tatile çıkarmaya hazırlanıyordu. Boğaz’da Rusları bekleyen SAT’lara, 1974’te Rumlarla savaşmak nasip oldu. Kıbrıs Barış Harekâtı öncesi komandolar ikiye ayrıldı. 24 kişiden oluşan SAT1, Girne önlerindeki mayınları temizleyip, sahili ve köprü başlarını tuttu. Girne Kalesi’nde gizlenen komandolar, önceden belirlenmiş binalara girerek, önemli belgeleri ele geçirerek Türkiye’ye getirdi. SAT’lar, daha sonra hiç kayıp vermeden sabotajlar düzenleyerek Girne’yi ele geçirdi. Daha kalabalık olan SAT2 ise, savaşın seyrine göre, İzmir yakınlarında 12 adayı ele geçirmek üzere tetikte bekliyordu. SAT’lar Kıbrıs Harekâtı’nı bir antrenman olarak görüyor!

Türk SAT’ları hiçbir deniz aracı olmasa bile, İzmir sahilinden 12 adaya ve Yunanistan’a 30, Mersin’den de 40 kilometre sualtından yüzerek Kıbrıs’a çıkıp operasyon yapabilecek kabiliyete sahip. Karadeniz’in karanlık sularında sabotaj tatbikatlarına katılan SAT’lar bazen hayatlarını kaybedebiliyor. Bir sonraki tatbikatta bazılarının cesetleri, bazılarının da kemikleri bulunuyor. Emekli SAT komandosu Namık Ekin, “Balıklar, yengeçler belden aşağısını götürmüş halde çok arkadaşımızı bulduk. Tüplerini bulduk. Bazılarını da iskelet halinde yıllar sonra ağlara takılı bulduk.” diyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gözbebeği olan ve insan gücünün dayanacağı son noktaya varan bir eğitimden geçen SAT komandoları, kurulduğu günden bugüne 21 kayıp verdi.
http://www.haberegider.com/

En son Sanchez tarafından 28 Tem 2012, 23:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Konu başlığı düzenlendi.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: SAT VE SAS KOMANDOLARI
MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2012, 15:32 
Süvariler

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2012, 16:30 
Akıncılar

Deniz kuvvetleri ordu içinde farklı bir ordu gibi;kültürü,personeli,yaşam tarzları...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2012, 16:33 
Süvariler

Deniz kuvvetleri ordu içinde farklı bir ordu gibi;kültürü,personeli,yaşam tarzları...
Genelde öyledir zaten. Deniz kuvvetleri bütün ordularda özerk bi yapıdadır. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2012, 16:36 
Süvariler

Bu hayati idameyi anlamış değilim.Artık en kötü durumdaki askerlerde bile konserveler var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2012, 22:41 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

SAT timleri Deniz Kuvvetlerinin tek komando birliği olup, SAS'lar sanıldığının aksine komando değil bir ihtisas birliğidir. Konu başlığı SAT ve SAS Birlikleri olarak değişirse daha doğru olur sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2012, 22:43 
Süvariler

SAT timleri Deniz Kuvvetlerinin tek komando birliği olup, SAS'lar sanıldığının aksine komando değil bir ihtisas birliğidir. Konu başlığı SAT ve SAS Birlikleri olarak değişirse daha doğru olur sanırım.
Böyle bi konuyu eski forumda da tartışmıştık.SAS komando olmasa bile icra edecegi görevler "komando" sıfatı gerektirdiginden ve komandonun yaptıgı biçimde yapcagından komando deniliyor demiştik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2012, 22:47 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Haklısın tartışmıştık, kendisini komando olarak adlandırmayan bir birliği biz neden komando olarak adlandıralım ki. Deniz Kuvvetleri komutanlığından daha iyi bilemeyiz ki bu konuyu. O yüzden gerçeğine sadık kalınmalı diye düşünüyorum. Saygılarımla,

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: SAT ve SAS Birlikleri
MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2012, 23:53 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2012, 02:30 
Akıncılar

Deniz Kuvvetlerine "Askeriye'nin Sosyetesi " derler. ;)

SAT timi ile bir hafta kadar ortak eğitim aldık.

Kardak Krizin de ki başarıların dan sonra Kurmayın kendilerine verdiği önem arttı. Belki askeriye içerisin de en donanımlı ve eksiksiz birliktir. Eldivenleri Kore'den, özel bazı kıyafetleri İngiltere den flan... o derece..

Ve bir gölgeden farkları yok.. Eğitim seviyeleri çok yüksek..
Evet yelekleri ingiltereden geliyor.Can simidi gibi bir özelliği var,ipi çekiyorsun şişiyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2012, 09:25 
Süvariler

Alıntı:
Genelde öyledir zaten. Deniz kuvvetleri bütün ordularda özerk bi yapıdadır. :)
Hatta onlar kendilerine asker diyince kızarlar hayır biz denizciyiz derler :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2012, 09:31 
Süvariler

Varmı böyle bi eğitim ya bu nedir hele o kurbağları ağızlarına attıkları an ben izlerken bile acayip oldum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2012, 12:26 
Süvariler

O Kudretli Soruyu Soran Olmamış Bari Ben Sorayım :) Kaç Sat Ve Sas Personelimiz Mevcut ? Tabiki Tam Net Sayı Vermek Zor Ben Tahmini X/X Arası Diye Soruyorum

Bizde Kaç Heli Var , Kaç Tank Var , Kaç Uçak Var Sorusu Soruluyor Ama Burada Sorulmamış

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2012, 12:29 
Uzaklaştırıldı

O Kudretli Soruyu Soran Olmamış Bari Ben Sorayım :) Kaç Sat Ve Sas Personelimiz Mevcut ? Tabiki Tam Net Sayı Vermek Zor Ben Tahmini X/X Arası Diye Soruyorum

Bizde Kaç Heli Var , Kaç Tank Var , Kaç Uçak Var Sorusu Soruluyor Ama Burada Sorulmamış
Bir avuç deniliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2012, 13:36 
Süvariler

Kardak Krizin de ki başarıların dan sonra Kurmayın kendilerine verdiği önem arttı. Belki askeriye içerisin de en donanımlı ve eksiksiz birliktir. Eldivenleri Kore'den, özel bazı kıyafetleri İngiltere den flan... o derece..

Askeriye içerisindeki en donanımlı ve eksiksiz birlik ökk'dir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2012, 13:45 
Süvariler

Alıntı:

Bence matmat26'nın dediği gibi en sağlam birlik SAT'tır bana görede ama bu adamları aktif kullanmıyoruz ki yok somali korsanlarıymış falan e tamam güzelde bize ne kadar faydaları var ki en son yanlış hatılamıyorsam şu gemiyi kaçıran teröristi indirmişlerdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2012, 13:47 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:

Bence matmat26'nın dediği gibi en sağlam birlik SAT'tır bana görede ama bu adamları aktif kullanmıyoruz ki yok somali korsanlarıymış falan e tamam güzelde bize ne kadar faydaları var ki en son yanlış hatılamıyorsam şu gemiyi kaçıran teröristi indirmişlerdi.
SAS'lar güneydoğuda geziyor da SAT'lar hakkında fikrim yok :?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2012, 13:52 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

SAS'lar güneydoğuda geziyor da SAT'lar hakkında fikrim yok :?
SAS'larmı geziyor tam tersi olsa kayıtsız bi şekilde inanırımda SAS'ın doğuda işi ne SAT adı üstünde Su Altı Taaruz he tamam doğuda su altında olmucaklar ama sonuçta Taaruz timi yani :D doğuda SAT olsa daha iyi olurmuş :|

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2012, 13:54 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

ÖKK mensupları gizli operasyonlarda görev aldıgı için ve bundan bizim gibi sivillerin haberdar olamadıgı için başarılarını bilmiyoruz ve görevlerini duydugunuz adamları övüyorsunuz normal olarak.4 yıl nerede 8 ay eğitim nerede..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2012, 14:02 
Süvariler

@fransua Üstad konusmaya gerek yok bu saatten sonra o gizli operasyonlarla şehit vermenin ne alakası var.Adamlar yola mayın kuruyorlar devriye gezen arabayı patlatıyorlar 2 şehit.Ne yani gelsin ökk personeli süperman gibi arabayı kaldırıp mı geçirsin?Boş sivil değilim diyosun dedigin şeylere bak.
Onu bende anlıyorum SOF bişi demiyorum ÖKK her teröristin peşine düşçek hali yok adamların hedefi büyük oluyo terörist başlarını vuruyo ama onlar başları vururken bizim askerlerde ölüyo onlarada bi çare lazım değilmi ama neyse konuyu saptırıyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2012, 14:06 
Süvariler

Alıntı:
@fransua Üstad konusmaya gerek yok bu saatten sonra o gizli operasyonlarla şehit vermenin ne alakası var.Adamlar yola mayın kuruyorlar devriye gezen arabayı patlatıyorlar 2 şehit.Ne yani gelsin ökk personeli süperman gibi arabayı kaldırıp mı geçirsin?Boş sivil değilim diyosun dedigin şeylere bak.
Onu bende anlıyorum SOF bişi demiyorum ÖKK her teröristin peşine düşçek hali yok adamların hedefi büyük oluyo terörist başlarını vuruyo ama onlar başları vururken bizim askerlerde ölüyo onlarada bi çare lazım değilmi ama neyse konuyu saptırıyoruz.
Hocam mesajları zaten silerler ama şunu aydınlatalım hepsinin görev tanımı farklı.Sen istersen doğuya SAT ları gönder bişey değişmeyecek.Terör sadece askerin sınıfı veya çeşidiyle bitecek bir şey değil.Terörle mücadele konusunda tartısıyoruz bunu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2012, 14:17 
Akıncılar

SAS'larmı geziyor tam tersi olsa kayıtsız bi şekilde inanırımda SAS'ın doğuda işi ne SAT adı üstünde Su Altı Taaruz he tamam doğuda su altında olmucaklar ama sonuçta Taaruz timi yani :D doğuda SAT olsa daha iyi olurmuş :|
Resim
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2012, 20:01 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

ÖKK mensupları gizli operasyonlarda görev aldıgı için ve bundan bizim gibi sivillerin haberdar olamadıgı için başarılarını bilmiyoruz ve görevlerini duydugunuz adamları övüyorsunuz normal olarak.4 yıl nerede 8 ay eğitim nerede..
İlk önce Özel Kuvvetlerin içindeki birlikler Sat'lardan daha iyi. Hani bütün Özel Kuvvetler değil ha sadece bir kaç birlik başlı başına Sat'lardan daha iyi bunu duyunca bende şaşırmıştım ama geçti çok şükür.

Özel Kuvvetler savaş zamanı halkı örgütler, öyle işlere bakar. Bir ara Şemdin Sakık'ın yakalanması var onun haricinde dağda istihbarat amaçlı dolaşıyorlar diyebiliyorum bir Amerika değiliz ki gidelim Güneydoğu Asya'da, Afrika'da operasyon yapalım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2012, 20:07 
Süvariler

Bu konu tartışmaya açık olmakla birlikte benim düşüncem :
SAT lar sadece kendi alanlarında ağırlıklı eğitim aldıklarından bu kulvarda oldukça başarılılar;ÖKK ise kara,hava,deniz yanı kısacası tüm konuların hepsinde iyi olmak zorunda olduklarından SAT ları bu konuda bi tık daha iyi olarak düşünüyorum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2012, 20:09 
Akıncılar

Amerika değiliz ki gidelim Güneydoğu Asya'da, Afrika'da operasyon yapalım.
Onu bilemeyiz hocam. MİT kendi içinde opersayonel tim barındırmadığı için operasyonda özel kuvvetler personelinden destek alıyor diye biliyorum. Yani; eğer yurt dışı bir istihbarat operasyonu gerçekleştiriliyorsa bunda özel kuvvetleri kullanılır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2012, 20:41 
Süvariler

Alıntı:
Amerika değiliz ki gidelim Güneydoğu Asya'da, Afrika'da operasyon yapalım.
Onu bilemeyiz hocam. MİT kendi içinde opersayonel tim barındırmadığı için operasyonda özel kuvvetler personelinden destek alıyor diye biliyorum. Yani; eğer yurt dışı bir istihbarat operasyonu gerçekleştiriliyorsa bunda özel kuvvetleri kullanılır.
Aynen öyle.Ancak mit'in yapısındaki değişiklikle "modern mit" kapsamında operasyon daire başkanlığı oluşturuldu.Bu başkanlığın elemanları ökk mensupları ile beraber operasyon yapıyor.Yineliyorum böyle bi operasyon olsa bile bizim haberimiz olmaz :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2012, 20:49 
Süvariler

@dalamper Ökk birimlere ayrılır.Senin dediğin halkı örgütleme vb işler mak tarafından yapılır.Yani biraz daha psikolojik savaş icra ederler.Aynı zamanda mak kritik bölgelerdeki rehine operasyonlarını yapar.

Ökk ile satları kıyaslayamayız.Çünkü satlar su altı operasyonlarında ustalaşırlar ve iyi derecede dalgıçtırlar.ÖKK personeli ise serbest dalış eğitimi alır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 01:32 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Geçmişte yaptığım bir sohbette SAS ve SAT komandolarının sağlık durumlarının en üst düzeyde olmaları gerektiğini, dişinde bir çürük dahi olsa kursu tamamlayamamasına sebebiyet verdiğini duymuştum. Ne kadarı doğru bilemem beni yedi mi onu da bilemem ama böyle ciddi şekilde sağlığın ön planda tutulduğu doğru mudur? Veya o günkü şartlar ile bugünkü şartlar hala benzerlik gösteriyor mudur?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 01:39 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Yok öyle bir şey. Valla tanıştığım bir arkadaşın bana SAT komandosu olduğunu söylemese inanmazdım. (O söylemedi abisi kendisiyle övündüğü için herkese anlatıyordu) Sıradan görünümlü bazı konularda devamlı suretle eğitilerek direnç kazandırılmış doğal ufak tefek yetenekleri de olan insan sonuçta.
Onlarda dişlerinden kanal tedavisi görüyorlar merak etmeyin yani. 8-)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 01:41 
Site Başkanı

Geçmişte yaptığım bir sohbette SAS ve SAT komandolarının sağlık durumlarının en üst düzeyde olmaları gerektiğini, dişinde bir çürük dahi olsa kursu tamamlayamamasına sebebiyet verdiğini duymuştum. Ne kadarı doğru bilemem beni yedi mi onu da bilemem ama böyle ciddi şekilde sağlığın ön planda tutulduğu doğru mudur? Veya o günkü şartlar ile bugünkü şartlar hala benzerlik gösteriyor mudur?
Çoğu ağırlık kaldırıp vücutlarını "fit" tutmaya çalışıyor ama hayal edilen gibi her tarafından kas fışkıran adamlar değiller. Türk standartlarına göre vücut yapıları "fena olmayan" adamlardır kendileri. Tabi aşırı uçlara kaçmış personel de var ama ortalama bu şekildeler...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 01:41 
Süvariler

Yok öyle bir şey. Valla tanıştığım bir arkadaşın bana SAT komandosu olduğunu söylemese inanmazdım. (O söylemedi abisi kendisiyle övündüğü için herkese anlatıyordu) Sıradan görünümlü bazı konularda devamlı suretle eğitilerek direnç kazandırılmış doğal ufak tefek yetenekleri de olan insan sonuçta.
Onlarda dişlerinden kanal tedavisi görüyorlar merak etmeyin yani. 8-)
Aynı şeyi pilotlar için de diyorlar.Dişinde çürük olmayacak vs.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 01:44 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Ağız ve diş sağlına değil ama gözlerdeki ufacık bir problem bile pilot seçimlerinde sıkıntı yaratıyor. HvKK nın bir subayı olabilirsiniz ama pilotu olmak gerçekten insan üstü bir çaba gerektiriyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 01:45 
Süvariler

Alıntı:
Ağız ve diş sağlına değil ama gözlerdeki ufacık bir problem bile pilot seçimlerinde sıkıntı yaratıyor. HvKK nın bir subayı olabilirsiniz ama pilotu olmak gerçekten insan üstü bir çaba gerektiriyor.
Öyle bir çabam yok kendimi HHO'ya layık görmüyorum zaten :) Olursa KHO-KAMYO ve DAMYO deniyecegim seneye.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 01:50 
Akıncılar

Alıntı:
Çoğu ağırlık kaldırıp vücutlarını "fit" tutmaya çalışıyor ama hayal edilen gibi her tarafından kas fışkıran adamlar değiller. Türk standartlarına göre vücut yapıları "fena olmayan" adamlardır kendileri. Tabi aşırı uçlara kaçmış personel de var ama ortalama bu şekildeler...
Emin misin :roll: Attığım resimdeki gayet fitti :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 02:00 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Bu muhabbet 1997 yılında olmuştu. Konuştuğum kişi Denizci Bayan Üsteğmen. Babası da rütbece sağlam olunca kalkıpta beni mi yiyorsun diyemedim.

O zamanlar da böyle bir sağlık prosedürü olabilir mi acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 02:04 
Site Başkanı

Alıntı:
Alıntı:
Emin misin :roll: Attığım resimdeki gayet fitti :lol:
İşte o yüzden yukarıdaki yorumumda "Türk standartlarına göre" ibaresini kullanmıştım :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 02:07 
Akıncılar

Bu muhabbet 1997 yılında olmuştu. Konuştuğum kişi Denizci Bayan Üsteğmen. Babası da rütbece sağlam olunca kalkıpta beni mi yiyorsun diyemedim.

O zamanlar da böyle bir sağlık prosedürü olabilir mi acaba?
Diş çürüğünü bilmem ama askeriyenin bulabildiği en sağlam kişileri istediği kesin çünkü onların eğitimiydi,teçhiz edilmesiydi derken ordu o kişiler için bir sürü para akıtıyor. Aynısı askeri okullara girerken de geçerli. Ordu her zaman iyinin iyisini ister. 8-)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 02:08 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Diş çürüğü basit bir örnekti. Daha çok şey anlatıldı da burada yazmanın bir getirisi olmaz diye eklemiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 03:12 
Süvariler

Diş çürüğü basit bir örnekti. Daha çok şey anlatıldı da burada yazmanın bir getirisi olmaz diye eklemiyorum.
Diş çürüğü çok derin bir şart.Düzgün bir çene yapısı diş yapısı vs olabilir ama diş çürüğü kadar da olamaz bence.Vücuttaki diğer hastalık belirtileri tabi ki sorun olacaktır.Askeri okul sağlık aşamalarında kanser oldugunu ögrenen çocuk bile vardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 21:09 
Süvariler

Her birimin kendine has eğitim şartları ve prosedürleri, görev tanımları var iken kıyas yapmak niye ?

Adamlar suda bile SAS-SAT olarak ayrıma gitmiş.. Çünkü bunların görev tanımı farklı, eğitim şartları da..

ÖKK en iyisi.. En mükemmeli... En donanımlısıdır vs.. Ne güzel :)

Ben sadece gördüğümü söyledim.. SAT görmeniz bile mümkün değil iken..

Bakın bu adamlar psikopat.. Gemi de bile birbirlerine bubi tuzağı kuran adamlar.. KIRIKLAR.

Bi ara size Iskenderun Alay da yaptıklarını anlatırım.. :o
Gemi de bubi tuzağı kurmak bir şey mi? Özel Kuvvetteki elemanlar birbirlerinin ceplerine el bombası falan atıyolar.. Acayip deli herifler. Aşmışlar üstadım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 22:57 
Süvariler

Alıntı:
Her birimin kendine has eğitim şartları ve prosedürleri, görev tanımları var iken kıyas yapmak niye ?

Adamlar suda bile SAS-SAT olarak ayrıma gitmiş.. Çünkü bunların görev tanımı farklı, eğitim şartları da..

Bakın bu adamlar psikopat.. Gemi de bile birbirlerine bubi tuzağı kuran adamlar.. KIRIKLAR.

Gemi de bubi tuzağı kurmak bir şey mi? Özel Kuvvetteki elemanlar birbirlerinin ceplerine el bombası falan atıyolar.. Acayip deli herifler. Aşmışlar üstadım.
Siz bunları nereden biliyorsunuz samanyolu haberde filan mı diyor :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2012, 00:09 
Süvariler

Aynen hatta bugün ki haberde Türk pilotlarının Scramble muhabbetine kalkıp birbirlerine füze attıklarını söylüyorlardı. -.-

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2012, 00:20 
Süvariler

Alıntı:
Aynen hatta bugün ki haberde Türk pilotlarının Scramble muhabbetine kalkıp birbirlerine füze attıklarını söylüyorlardı. -.-
O da güzelmiş :P Bilirsin samanyolu polisten başkasını sevmez :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2012, 00:29 
Süvariler

Zahmet olmazsa anlatır mısın iskenderunu ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2012, 00:24 
Süvariler

İnci sözlükte hayat hikayesi bekliyormuş gibi olucak :D ama bir zahmet iskenderunu anlatabilir misiniz ?
Anlatsa anlatırdı hocam.Ağustos'un başında yazmış.Hala ses yok.Her şey laf.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2012, 04:05 
Süvariler

Peki..

Belirli dönemler içerisin de haftalık, aylık yada günlük olarak kuvvetin hem kendi güvenliğini sınamak hem de operasyonel olarak durumlarını kontrol etmek için kendi içlerin de eğitim verilir.

Bu eğitim ayrıca oyun dur.. Belirli kurallar koyulur o kuralları aşmadan ast-üst ilişkisini önemsemeden oyun başlar. Yada az önemseyerek diyelim..

SAT komandoların bir numaralı amacı sızıntıdır.. Sızmak, kamufle olmak yarasa gibi görünmeden gitmek.. ve hedef noktaya ulaşıldığın da işaret bırakmaktır. "Gerçek durum için ise sabotaj yapmaktır."

Diğer grubun amacı ise bunları yakalamak, görmek, eğitim mermisi ile ateş etmek vb.. Sızma esnasında görmek oyunu kazanmak için yeterlidir..

Birlik seçilir.. Tam kapasite güvenlikli, yüksek tel örgülü, nöbetçi kuleleri olan... Hani buraya sinek bile giremez dediğiniz birlik...

Tabi çok kısa süre önceden bu birliğin komutanına bildirilir ve haberleri olması sağlanır.. Çünkü Oyun başladığın da Raporlama yazılmaya başlanılır... Herkes durumun sonuçlarına katlanacaktır.

Iskenderun da işte aynen böyle..

Alay Komutanına haber verilir.. Kendisi bi duruma çok kızar ve atışır.. Daha sonra o sinirle birliği turuncu alarma yükseltir ve tüm askerleri nöbet ve devriye yazar. Kendisi o kadar emindir ki sat komutanına "hani gelemediniz ? ne oldu sıkıysa gelin" diyecek kadar kendisine güvenmektedir..

İşte böyle bir mevzu..

Sonuca gelelim.. Sadece tek SAT birliğe sızar.. Alay komutanın odasına Cam dan girer ve masasın altına tersten diğer taraftan çıkacak şekil de bıçağı saplar ve ucuna not iliştirir. ve kendisi süzülür...

Oyun bitmiş ve sonuçlanmıştır.. Ancak Alay Komutanının daha bundan haberi yoktur :)) ve askerler hala bi taarruz beklemekte ve devriye-nöbet birliğin için de karınca gibi dönmekteler..

ve bu eğitimler ve sonuçları den.kom. dergisin de yayınlanmaktadır.
Böyle bir olay Hollanda'da bir yarışmada olduğu söylenmişti.

Sat'ların binaya sızıp, kasayı, açıp paketi alması lazım Sat'lar paketi alıp not bırakıyorlar falan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2012, 04:46 
Yeni Üye

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2012, 17:14 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2012, 17:37 
Akıncılar

İlk resimdekiler Türk değil.
Doch! :lol:

Türk Türk...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2012, 17:41 
Süvariler

Alıntı:
İlk resimdekiler Türk değil.
Doch! :lol:

Türk Türk...
Bizim helikopterlerin kuyruk kısmında navy mi yazıyor?Bu tatbikat mı yoksa?

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 925 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 519 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: merced12, PARTİKÜL, SÜVARİ, ZoDaC ve 11 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: