TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 22 Eyl 2017, 00:29

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 222 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 5 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 06:04 
Süvariler

Bu HvKK MAK personeliyle ÖKK MAK personelinin ne gibi farklılıkları var ?

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 16:55 
Süvariler

Önceden çok konusu açıldı söylendi.HVKK SAR personeli görevinin gerektirdiği arama kurtarma faaliyetlerini icra ediyor.ÖKK MAK "muharebe" arama kurtarma olduğu için farklı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 16:58 
Akıncılar

Yahu işte başka birimler altındaki timler bunlar.. Görevi mi var?.. Hava Kuvvetleri de 2.75" füze atan helikopter ile çiçek atılan yere gitmiyor demek ki.. Uçar personelin gittiği her ortamda, her tehditte personel kurtarma ve geri getirme yapabilmek ile özelleşmiş bir ekip Hava Kuvvetleri personeli..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 18:05 
Süvariler

Alıntı:
Önceden çok konusu açıldı söylendi.HVKK SAR personeli görevinin gerektirdiği arama kurtarma faaliyetlerini icra ediyor.ÖKK MAK "muharebe" arama kurtarma olduğu için farklı.
Forum içerisinde arama yaptığımda net bir sonuca ulaşamadım üstadım, o yüzden burada fotoğrafları görünce sorma gereği hissettim.

HvKK CSAR = Combat Search and Rescue, yani Muharebe Arama Kurtarma
ÖKK MAK = Muharebe Arama Kurtarma

Yani iki biriminde amacı "muharebe" arama kurtarma gibi gözüküyor isimlerine bakıldığında. Yıllar önce İzmir / Uzunada da HvKK MAK personelini eğitim yaparken görmüştüm ancak o dönemde bizde orada Hayati idame eğitimi yaptığımızdan görüşme fırsatım olmamıştı. Ayrıca geçen yıla kadar Tunceli Komando Tugayında görev yapan bir üsteğmen arkadaşımın HvKK MAK kursuna katılmak için başvurduğunu ve kursun oldukça zorlu bir kurs olduğunu biliyorum. Daha öncesinde KKK personelinden HvKK MAK birimine personel alınıp alınmadığından emin değilim.

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 18:08 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Forum içerisinde arama yaptığımda net bir sonuca ulaşamadım üstadım, o yüzden burada fotoğrafları görünce sorma gereği hissettim.

HvKK CSAR = Combat Search and Rescue, yani Muharebe Arama Kurtarma
ÖKK MAK = Muharebe Arama Kurtarma

Yani iki biriminde amacı "muharebe" arama kurtarma gibi gözüküyor isimlerine bakıldığında. Yıllar önce İzmir / Uzunada da HvKK MAK personelini eğitim yaparken görmüştüm ancak o dönemde bizde orada Hayati idame eğitimi yaptığımızdan görüşme fırsatım olmamıştı. Ayrıca geçen yıla kadar Tunceli Komando Tugayında görev yapan bir üsteğmen arkadaşımın HvKK MAK kursuna katılmak için başvurduğunu ve kursun oldukça zorlu bir kurs olduğunu biliyorum. Daha öncesinde KKK personelinden HvKK MAK birimine personel alınıp alınmadığından emin değilim.

Yanlız şöyle bir şey var.Biri özel kuvvetlere bağlı biri hava kuvvetlerine.Aynı şey olmadıgını buradan da görüyoruz.Sayın dum yazmıştı farklarını.ÖKK MAK personeli özel görev kuvvetidir.Esir düşen personelin kurtarılması,düşman hattına sızmak,pusuya düşen birlikleri kurtarmak gibi özel görevleri var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 18:26 
Akıncılar

Havacıların AK ile MAK birlikleri arasında şöyle bir fark var, her ikisi de silahlı olmasına rağmen AK yalnız kendisini savunmak, görev sırasında saldırı olursa öz savunma yapmak için silah taşır ve güvenliği başka birimlerce sağlanan bölgede görev yapar. Düşman ateşi ve saldırısı karşısında görev yapmaz, ilerlemez, yardım çağırır. MAK ise doğrudan silahlı düşman güçleri üzerine operasyon planlayabilir ve icra edebilir. Çatışmaya girerek düşman güçlerine taarruz edebilir, düşman hatlarının arkasında operasyon icra edebilir. Hava kuvvetleri demek ki kendi başına kurtarma operasyonu düzenleme ihtiyacı duymuş ve bu nedenle mak timlerini oluşturmuş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 18:33 
Süvariler

Havacıların AK ile MAK birlikleri arasında şöyle bir fark var, her ikisi de silahlı olmasına rağmen AK yalnız kendisini savunmak, görev sırasında saldırı olursa öz savunma yapmak için silah taşır ve güvenliği başka birimlerce sağlanan bölgede görev yapar. Düşman ateşi ve saldırısı karşısında görev yapmaz, ilerlemez, yardım çağırır. MAK ise doğrudan silahlı düşman güçleri üzerine operasyon planlayabilir ve icra edebilir. Çatışmaya girerek düşman güçlerine taarruz edebilir, düşman hatlarının arkasında operasyon icra edebilir. Hava kuvvetleri demek ki kendi başına kurtarma operasyonu düzenleme ihtiyacı duymuş ve bu nedenle mak timlerini oluşturmuş.
Aslında ÖKK MAK'ta birleşse bir şey yok :D

Neden böyle bir birime ihtiyaç duyulduğunu anlamış değilim halen.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 18:35 
Akıncılar

Hava kuvvetleri ökk'ye emir veremez çünkü..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 18:37 
Süvariler

Genelkurmay'a iletemez mi isteğini?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 18:40 
Süvariler

Alıntı:

Görev yoğunluğu ve konuşlu bulundukları yerlerden dolayı bir ayrıma gidilmiş olabilir. Düşünün ki Ege Denizinde Yunan kıta sahalığı dahilinde düşen bir uçağımızın pilotlarının kurtarılması vb görevler için HvKK MAK ekipleri hazırda tutuluyor olabilirler.

HvKK AK birimleri tüm Ana Jet Üslerinde bulunuyor. Tamamına yakını Cougar helikopterleri ile techiz edildiler, sadece halen UH-1 kullanan birkaç üs kaldı (Akıncı 4.üs sanırım), onun sebebi de Ankara civarında olabilecek herhangi bir kaza / kırım durumunda Güvercinlik'ten KKK AK birimlerinin rahatça yetişebilecek olması sanırım.

HvKK MAK birimleri ise daha belli başlı üslerde konuşlular yanlış aklımda kalmadıysa.

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 18:42 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Görev yoğunluğu ve konuşlu bulundukları yerlerden dolayı bir ayrıma gidilmiş olabilir. Düşünün ki Ege Denizinde Yunan kıta sahalığı dahilinde düşen bir uçağımızın pilotlarının kurtarılması vb görevler için HvKK MAK ekipleri hazırda tutuluyor olabilirler.

HvKK AK birimleri tüm Ana Jet Üslerinde bulunuyor. Tamamına yakını Cougar helikopterleri ile techiz edildiler, sadece halen UH-1 kullanan birkaç üs kaldı (Akıncı 4.üs sanırım), onun sebebi de Ankara civarında olabilecek herhangi bir kaza / kırım durumunda Güvercinlik'ten KKK AK birimlerinin rahatça yetişebilecek olması sanırım.

HvKK MAK birimleri ise daha belli başlı üslerde konuşlular yanlış aklımda kalmadıysa.
Peki,ÖKK'nin personeline verdiği eğitimi HVKK verebilecek mi kendi personeline?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 18:59 
Süvariler

Peki,ÖKK'nin personeline verdiği eğitimi HVKK verebilecek mi kendi personeline?
HvKK MAK kursu 54 hafta süren yoğun, ağır ve kesintisiz bir eğitimdir. Kursu başarıyla tamamlayabilen personel MAK Brövesi takmaya hak kazanır. Tüm kuvvetlerden personel bu kursa katılabilir ve tamamladığı takdirde HvKK MAK birliklerinde görev yapabilir.

Bu arada bir dip not olarak geçeyim TSK tarihinde kamuoyuna bildirilen ilk MAK harekatını da HvKK MAK birlikleri gerçekleştirmiştir. (1 MAK personeli ile Panama bandıralı gemi güvertesine inilmiş)

http://www.milliyet.com.tr/2006/05/23/son/sondun19.asp

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 21:04 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

HvKK SAR, kuvvetin kendi bünyesinde oluşturduğu ve filolarımızda konuşlandırdığı güzide bir birliğimiz. Bu birliğimiz ayrıca Özel Kuvvetlerden sonra lazer güdümlü bombaların hedeflerine işaretleme yapabilme eğitimine ve kabiliyetine sahip, bu yapısıyla aslında sadece silahlı arama kurtarma (CSAR) faaliyetleri değil düşman hattında uçaklarımıza ve taarruz helikopterlerimize destek verebilecek bir unsurdur.

Bunun dışında KKK da kendi bünyesinde bir arama kurtarma birimi oluşturmuştur ve bu birimde Kara Kuvvetlerimize bağlı S-70 SAR helikopterlerinde konuşlanmışlardır.

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 22:59 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Uçak düştü, pilot yaralı, bekliyor. Düşman yaklaşıyor, yakalayacak pilotu. Bürokrasi mi beklensin?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 23:07 
Süvariler

Dünya'daki her ordu çok önem verdikleri pilot vb personelini sınır ötesinde bırakmak istemez hem haber alma hemde moral açısından ve MAK (CSAR) ekiplerinin kurulma amacı budur.

Amerikan Hava Kuvvetleri de HvKK MAK benzeri bir birime sahiptir (AFSOC - Air Forces Special Operations Command)

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 23:13 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Uçak düştü, pilot yaralı, bekliyor. Düşman yaklaşıyor, yakalayacak pilotu. Bürokrasi mi beklensin?
Bu gibi durumlarda bürokrasi olmaz, olmaz (benim ki sadece tahmin). Ordunun içindekiler bu gibi acil durumları düşünmüş, gerekli protokolleri hazırlamışlardır. Basitçe kim nereden destek alacağını ve kime destek olacağını biliyordur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 23:17 
Süvariler

Dünya'daki her ordu çok önem verdikleri pilot vb personelini sınır ötesinde bırakmak istemez hem haber alma hemde moral açısından ve MAK (CSAR) ekiplerinin kurulma amacı budur.

Amerikan Hava Kuvvetleri de HvKK MAK benzeri bir birime sahiptir (AFSOC - Air Forces Special Operations Command)
Amerika'da kuruldu diye mi gerekli diyorsunuz ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 23:20 
Süvariler

Alıntı:

Hayır üstadım, bakın bir üstteki cümlede ne demişim: "Dünya'daki her ordu"

ABD var diye değil, ihtiyaç olduğu için.

Konuyu çok dağıtıyoruz sanırım, TSK Fotoğraf Galerisi MAK başlığına döndü. Sanırım TSK'da konuşlu AK, MAK Birimleri şeklinde bir başlık açılırsa altında ilerlememiz daha iyi olur. Saygılar

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 23:25 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Konuyu çok dağıtıyoruz sanırım, TSK Fotoğraf Galerisi MAK başlığına döndü. Sanırım TSK'da konuşlu AK, MAK Birimleri şeklinde bir başlık açılırsa altında ilerlememiz daha iyi olur. Saygılar
Açın devam edelim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 23:30 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bu gibi durumlarda bürokrasi olmaz, olmaz (benim ki sadece tahmin). Ordunun içindekiler bu gibi acil durumları düşünmüş, gerekli protokolleri hazırlamışlardır. Basitçe kim nereden destek alacağını ve kime destek olacağını biliyordur.
Bunu bilemeyiz ki. Şöyle sorayım, HVKK CSAR'ın ne zararı var?
İngiltere, Fransa, ABD gibi ülkeler de kullanıyorsa bunu, bir şey biliyor olamazlar mı?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 23:34 
Süvariler

Alıntı:
Bunu bilemeyiz ki. Şöyle sorayım, HVKK CSAR'ın ne zararı var?
İngiltere, Fransa, ABD gibi ülkeler de kullanıyorsa bunu, bir şey biliyor olamazlar mı?
Zararı var demiyoruz ki zaten.Bunu kuran büyüklerimiz,rütbelilerimiz de düşünmüştür eğrisini doğrusunu da; biz yorumluyoruz.

Hemen hemen aynı görev tanımları için 2 farklı birlik hem de özel birlik olunca ayrı harcama,ayrı eğitim masrafları,ayrı ekipman vs çıkıyor ortaya.Buna ne gerek var?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 23:36 
Süvariler

Alıntı:

AK / MAK konularında benden çok daha bilgili üstatlarımız vardır elbette forumda, onlar varken ben özellikle de "Yeni Üye" olarak başlık açmak istemem.

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 23:38 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

AK / MAK konularında benden çok daha bilgili üstatlarımız vardır elbette forumda, onlar varken ben özellikle de "Yeni Üye" olarak başlık açmak istemem.
Siz "Merak ettikleriniz" başlığına merak ettiğiniz bir konu olarak açarsanız,daha bilgili olanlarımız da yorumlarıyla destek verirler.Konuyu da açıklığa kavuşturmuş oluruz.Ölüm yok sonunda :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 23:41 
Akıncılar

Hava Kuvvetleri'nin bir hedef öncelik ve özellik çalışması olduğunu varsayalım.. Bir saldırı planladığını düşünelim..

Bu saldırıya giden, hava önlemecilerin, adedi, uçak tipleri, bunların kaç adet mühimmat ile kaç adet düşmanı düşüreceği/caydıracağı.. Bunların ne kadar havada kalabileceği, ikmal yapıp yapmayacakları.. yapacaklar ise kaç adet yapacakları.. Nerede yapacakları.. Nasıl yedeklenecekleri..

Gruba önderlik edecek SEAD'cıların kaç uçaktan oluşacakları.. kaç adet uçağın kaç adet ve ne tip mühimmat kullanacakları ve bununla oradaki savunmayı ne kadar baskı altında tutabileceği..

Arkadan gelecek saldırı paketinin, ne tip mühimmatları kaç adetle uçakla taşıyıp, kimin teşhis ve tespit, kimin işaretleme, kimin atış yapacağı.. O hedefin tahribi için kaç adet tayyare ve mühimmat ve en önemlisi süre gerektireceği..

Arkadan gelecek olan müteakip saldırı paketleri var ise onlar için aynı şey..

En sonda gelecek hasar tespiti yapacak keşifçilerin kim ne nasıl olacakları..

Bunların emniyet payları ve istatistiken, bu tayyarelerin kaçının kaybedilebileceğine dair bir çalışması vardır.. Ve bu saldırı grubuna belki de bir de SAR ve CSAR grubu iştirak edecektir.. Yukarıda anılan grup/ekip/ekipmanın hepsi nasıl o saldırıya ait ve Hava Kuvvetleri'nin bağlısı ise, bu grup da öyledir.. "Birlikte" çalışırlar..

Değil mi?..

Başa dön

Mesaj Başlığı: TSK'da AK/MAK Birlikleri
MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 23:42 
Süvariler

TSK Personeli Fotoğrafları başlığında konu dışı olarak oldukça fazla ileti oluşturduk, sanırım buradan devam etmemiz daha uygun olacaktır. Daha bilgili üyelerimizin katkılarını bekleriz.

Benim bildiğim AK / MAK birliklerimiz:

ÖKK - MAK
HvKK - MAK
HvKK - AK
KKK - AK

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 23:43 
Süvariler

Siz "Merak ettikleriniz" başlığına merak ettiğiniz bir konu olarak açarsanız,daha bilgili olanlarımız da yorumlarıyla destek verirler.Konuyu da açıklığa kavuşturmuş oluruz.Ölüm yok sonunda :lol:
Üstadım buyrun :)

forum/viewtopic.php?f=23&t=2297

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 23:45 
Süvariler

Hava Kuvvetleri'nin bir hedef öncelik ve özellik çalışması olduğunu varsayalım.. Bir saldırı planladığını düşünelim..

Bu saldırıya giden, hava önlemecilerin, adedi, uçak tipleri, bunların kaç adet mühimmat ile kaç adet düşmanı düşüreceği/caydıracağı.. Bunların ne kadar havada kalabileceği, ikmal yapıp yapmayacakları.. yapacaklar ise kaç adet yapacakları.. Nerede yapacakları.. Nasıl yedeklenecekleri..

Gruba önderlik edecek SEAD'cıların kaç uçaktan oluşacakları.. kaç adet uçağın kaç adet ve ne tip mühimmat kullanacakları ve bununla oradaki savunmayı ne kadar baskı altında tutabileceği..

Arkadan gelecek saldırı paketinin, ne tip mühimmatları kaç adetle uçakla taşıyıp, kimin teşhis ve tespit, kimin işaretleme, kimin atış yapacağı.. O hedefin tahribi için kaç adet tayyare ve mühimmat ve en önemlisi süre gerektireceği..

Arkadan gelecek olan müteakip saldırı paketleri var ise onlar için aynı şey..

En sonda gelecek hasar tespiti yapacak keşifçilerin kim ne nasıl olacakları..

Bunların emniyet payları ve istatistiken, bu tayyarelerin kaçının kaybedilebileceğine dair bir çalışması vardır.. Ve bu saldırı grubuna belki de bir de SAR ve CSAR grubu iştirak edecektir.. Yukarıda anılan grup/ekip/ekipmanın hepsi nasıl o saldırıya ait ve Hava Kuvvetleri'nin bağlısı ise, bu grup da öyledir.. "Birlikte" çalışırlar..

Değil mi?..
Doğrudur.Ancak benim takıldığım farklı bir konu.Şimdi pilot kayıp diyelim bunun aranması-bulunması sizin yukarıda saydığınız angaryalı işler HVKK CSAR personelinin.Kara kuvvetleri de kurdu arama kurtarma birliği.Şimdi karacı personel kaybolsa bu sefer de onlar kendi personeli olduğu için gidecek.ÖKK MAK ne zaman nereye ne yapmaya gidecek ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 23:48 
Akıncılar

Onlar özel kuvvetçi.. Uçak gelir, düşman duyar.. Düşürürse bilir.. Bir dolu patırtı, kütürtü.. Zaten HvKK'nın SAR/CSAR'cıları da ciddi bir silah yükü ile gidiyorlar.. Ateş aça aça.. Yaklaştıkleri yeri baskı altına ala ala..
(Ek: Hatırlar mısınız; Forumun bayıldığı, olsa tek başına terörü bitireceğini düşündüğü Minigun'lar TGMHP kapsamındaki HvKK bağlısı SAR/CSAR helikopterleri için isteniyordu..)

Özel Kuvvetler ise bambaşka insanlar.. Bambaşka görevler.. Bambaşka işler..

Soru:
Niye ÖKK'ya CH-47 alıyoruz?..
Niye ÖKK'nın S-70 "Yarasa"larına bir dolu yakıt tankı taktık?.. Ne diye bunların arazi takip radarları var?..

En son HDS tarafından 21 Oca 2013, 23:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: TSK'da AK/MAK Birlikleri
MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 23:51 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Oca 2013, 23:58 
Süvariler

Doğrudur.Ancak benim takıldığım farklı bir konu.Şimdi pilot kayıp diyelim bunun aranması-bulunması sizin yukarıda saydığınız angaryalı işler HVKK CSAR personelinin.Kara kuvvetleri de kurdu arama kurtarma birliği.Şimdi karacı personel kaybolsa bu sefer de onlar kendi personeli olduğu için gidecek.ÖKK MAK ne zaman nereye ne yapmaya gidecek ?
Üstadım ÖKK MAK Alayı'nın amaçları ve varoluş sebepleri daha farklı sanırım. Sonuçta ÖKK MAK'ları ÖKK Kursunu bitirdikten sonra ayrıca MAK kursu alıyorlar.

Ancak HvKK MAK'larında böyle bir durum yok, onlar HvKK'nın açtığı MAK kursunu başarıyla tamamlayabildikleri takdirde bu birliklere atanıyorlar. KKK'nın birliği MAK değil zannımca (yanlış biliyorsam düzeltilsin), doğrudan AK faaliyetleri için varlar diye düşünüyorum.

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 00:31 
Süvariler

kağıt üstündeki görev tanımlarına takılıp kalmayın. sonuçta o görevleri yapacak olan da yapamayacak olan da insan. etiketi değil malzemeyi önemseyin.
orası muhakkak öyle üstadım ama görevlerde uzmanlaşma gibi bir durum söz konusu

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 15:59 
Süvariler

Daha bilgili ve deneyimli üstatlarımız da bu başlığa katkıda bulunurlarsa sevinirim.

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 19:01 
Akıncılar

Bu diyarların en ünlüsü olan delta nedir? Bir MAK birliğidir. Yaptığı görevlerin kaçta kaçı mak'tır?..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 20:44 
Süvariler

Bu diyarların en ünlüsü olan delta nedir? Bir MAK birliğidir. Yaptığı görevlerin kaçta kaçı mak'tır?..
Ben de onu düşündüm.Amerikanların SEAL 6 birliği yapmıyor mu kurtarma operasyonlarını,ani baskınları ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Oca 2013, 23:36 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Ben de onu düşündüm.Amerikanların SEAL 6 birliği yapmıyor mu kurtarma operasyonlarını,ani baskınları ?
Seal Deniz kuvvetlerinin. Delta(1. SFOD-D), ordu bünyesinde.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2013, 00:39 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Seal Deniz kuvvetlerinin. Delta(1. SFOD-D), ordu bünyesinde.
Yine Delta Force sayılıyorlar yani.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2013, 00:40 
Süvariler

HvKK MAK personelinin kullandığı AS-532 UL Cougar Helikopteri

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2013, 19:18 
Genel Yetkili

*Uçak düşer, o uçuşun emrinde o görev için emre verilen ve görev müddetince hazırda bekleyen HVKK MAK timi bölgeye gider pilotu ve ekipmanı emniyete alır,

*Gemi batar/kaza olur, Olayın vuku bulduğu saha komutanlığındaki Dzkk'ne bağlı timler gider, kazazedeleri ve ekipmanı emniyete alır.

*Kara harekat bölgesinde bir helikopter düşer veya bazı personel geride kalır, KKK timleri gider emniyete alır.

*Kısaca her kuvvet yapacağı harekatta kendi unsurlarının emniyetini alacak, gerektiğinde müdahale ederek ateş altında personelini ve ekipmanını arayacak ve kurtaracak KENDİ birimini harekat süresince plana dahil eder.

ÖKK-MAK timi ise bu birimlerle beraber çalışabileceği gibi, ayrıca bağımsız olarak ayrı bir operasyon için, gerekirse derinlikte icabında hepsinin ihtiyaçlarına da cevap verir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2013, 20:24 
Genel Yetkili

Yine Delta Force sayılıyorlar yani.
Ne dediğini anlamadım? Kim ney sayılıyor?

ABD ordusunda 3 tane 1.sınıf özel görev birimi bulunmaktadır. (Tier 1, Special Mission Unit-SMU) Bu birimler Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri bünyesinde görevlerini icra etmektedir.

1- Kara Kuvettleri bünyesindeki 1.sınıf özel görev birimi "1st SFOD-D" ya da bilinen lakabıyla Delta Force. Tam ismi 1st Special Forces Operational Detachment-Delta'dır

2- Deniz Kuvvetleri bünyesindeki 1.sınıf özel görev birimi "DEVGRU" ya da bilinen lakabıyla SEAL Team 6. Tam ismi Naval Special Warfare Development Group'dur. 1987'de SEAL Team 6 kaldırılmış yerine DEVGRU kurulmuştur.

3- Hava Kuvvetleri bünyesindeki 1.sınıf özel görev birimi "24th STS". Tam ismi 24th Special Tactics Squadron'dur.

Bu saydığım üçlü en üst seviye olup bunların haricinde daha farklı seviyelerde SOG, STG, MARSOC, JMUA, JTRF, RRC, FCD gibi pek çok kişinin ismini duymadığı irili ufaklı özel kuvvet birimleri mevcuttur.

Bunun haricinde bir de tabiki Ordu İstihbarat bünyesindeki ISA bulunmaktadır. Tam ismi Intelligence Support Activity'dir bilinen lakabı GREY FOX'tur.

En sonunda ise bütün bunlarında üstünde tabiki CIA'in SAD'ı gelir. SAD yani tam ismiyle "Special Activities Division" üstte saydığım üç birimin personeli arasından seçilen toplama bir birimdir. Personel kalıcı değildir. CIA bir görev icra edeceği zaman bü üç birimin içierisinden kendi isterlerine uygun personeli seçip sadece o görevi yerine getirecek özel bir takım oluşturur. Usame Bin-Ladin'in öldürüldüğü "Neptün Mızrağı" operasyonu buna bir örnektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2013, 20:29 
Süvariler

2- Deniz Kuvvetleri bünyesindeki 1.sınıf özel görev birimi "DEVGRU" ya da bilinen lakabıyla SEAL Team 6. Tam ismi Naval Special Warfare Development Group'dur. 1987'de SEAL Team 6 kaldırılmış yerine DEVGRU kurulmuştur.
Bunu delta sandım değilmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 00:22 
Akıncılar

Usame Bin-Ladin'in öldürüldüğü "Neptün Mızrağı" operasyonu buna bir örnektir.
O değil de adamlar ne operasyon yaptılar,stealth helikopterler falan...

Sen o helikopteri ne ara Asya'ya getirdin,nerede sakladın,kaç tane yaptın?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 00:26 
Süvariler

Alıntı:

ABD'nin elinde stealth helikopterler mi varmış ?

Getirmesi götürmesi kolay eğer öyle bir helikopterleri varsa C-5 Galaxy uçaklarıyla stratejik ulaştırma imkanlarına sahipler.

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 00:32 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:

ABD'nin elinde stealth helikopterler mi varmış ?

Getirmesi götürmesi kolay eğer öyle bir helikopterleri varsa C-5 Galaxy uçaklarıyla stratejik ulaştırma imkanlarına sahipler.
Öyleymiş diye tahmin ediyoruz.Orasını burasını bükmüşler helikopterin.

C-5'in Afganistan'da inebileceği kaç havaalanı var?Sadece Kabil havaalanını diye düşünüyorum.,orasıda ana baba günü.

Neyse yani sonuçta adamlar gitti,mahalleyi bastı,sonra geri döndüler.Yani,yani...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 00:48 
Genel Yetkili

Bu türden 2 tip helikopterleri mevcut. Her ikisi de sikorsky üzerinden geliştirilen bu helikopterlerden birincisi sessizlik özellikleri kazandırılmış ve KISMİ olarak radar sinyallerine karşı fiziki tadilat geçirmiş olanı ki Ladin operasyonunda kullanılan ve düşen budur ( stealth). İkinci tip helikopter ise sessizlik özelliği kazandırılmasının yanı sıra radara karşı stealth özellikleri de üst seviyede ve daha gelişmiş olanı ( ghost ).Sırf görülür veya ele geçer diye götürmediklerini söylüyorlar ve haksız da sayılmazlar, gideni düştü malum.

O operasyonda panoramik gece görüş gözlüğü de kullanıldı ki yakında bizimkiler de tedarik edecek diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 00:54 
Süvariler

Bu türden 2 tip helikopterleri mevcut. Her ikisi de sikorsky üzerinden geliştirilen bu helikopterlerden birincisi sessizlik özellikleri kazandırılmış ve KISMİ olarak radar sinyallerine karşı fiziki tadilat geçirmiş olanı ki Ladin operasyonunda kullanılan ve düşen budur ( stealth). İkinci tip helikopter ise sessizlik özelliği kazandırılmasının yanı sıra radara karşı stealth özellikleri de üst seviyede ve daha gelişmiş olanı ( ghost ).Sırf görülür veya ele geçer diye götürmediklerini söylüyorlar ve haksız da sayılmazlar, gideni düştü malum.

O operasyonda panoramik gece görüş gözlüğü de kullanıldı ki yakında bizimkiler de tedarik edecek diye düşünüyorum.
Panoramik gece görüş gözlüğü şu fotoğraf makinelerinde kullanılan panorama özelliği ile benzerlik taşıyor mu?

Ne gibi üstünlükleri ve dezavantajları var normal gözlüklere göre?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 01:04 
Genel Yetkili

Resim

Resim

Doubles the field of view.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 01:20 
Akıncılar

Evet içeriğe dikkat http://www.haberturk.com/dunya/haber/68 ... yen-grafik

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 08:45 
Akıncılar

Açıkta bekleyen bir adet cv-lhd olunca pek de zor olmuyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 21:35 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 21:43 
Akıncılar

Alıntı:
Evet.
Fazla genç değiller mi ? :) Brövelere de bakarsak baya da sağlam adamlar.
Mak brövesi var.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 222 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 5 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: merced12, PARTİKÜL, SÜVARİ, ZoDaC ve 11 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: