TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 16 Ara 2017, 00:32

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 17 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2015, 13:31 
Süvariler

Aşağıdaki konularda neden 4 yıllık eğitim veren bir kurumumuz yok. Bu meslektekiler neden amele seçilir gibi herhangi 4 yıllık mezunlarından seçiliyor. Ayrıca bu kişilerin eğitimi 2-3 aylık eğitimlerle neden geçiştirilir!

- İtfaiyeci
- Acil personeli (ambulans şoförü ve teknisyen)
- Sivil savunma ve kurtarma
- Özel araç şoförlüğü (itfaiye, makam şoförlüğü, ambulans şoförlüğü vb.)

Amerika'da bu birimlerin elemanları asker gibi yetiştiriliyor. Yani bu işe uygun insanlar bulunup eğitiliyor. Ayrıca sürekli eğitimle gelişmeleri sağlanıyor. Ayrıca her birim genel ve acil hizmet konularında bilgili. Yani bir polis acil müdahale yapabiliyor, ilk yardım konusunda eğitimliler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2015, 13:36 
Süvariler

Ambulanslarda 2 ATT ve 1 paramedik görev yapıyor. Şöfor ise ATT oluyor dönüşümlü bir biçimde. ATT'ler liseden alınıyordu, kendim de liseden alınan son ATT öğrencisiyim. Paramedikler ise 2 yıllık yüksek okullardan alınıyor.
Galiba son ATT'ler mezun olduktan sonra ya ATT'ler tamamen bitecek ya da ATT'ler 2 yıllık yüksek okulla paramedikler de 4 yıllık okulla alınacaklar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2015, 13:37 
Süvariler

Üniversitelerimizde ve özellikle büyük şehir belediyelerimizde, yukarıda belirttiğiniz alanlar için bölümler açıldı/açılıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2015, 14:28 
Akıncılar

Amerika'da bu işe uygun elemanlar bulunup yetiştirilmiyor. İlgili şartları sağlarsan, epey pahalı olan meslek kurslarına gidiyorsun ve sertifiye oluyorsun. Genelde ilk seviye, çaylak eğitimleri sonucu ancak ya taşrada iş bulabiliyorsun ya da bir süre gönüllü çalışmayı sineye çekiyorsun. Ya da gönüllülerin pek nöbet tutamadığı vardiyalar için kadro peşinde koşarsın. Artık Wisconsin'de mi bulursun kadr kısmet.. İtfaiyeci de öyle.

Yeterince saat ve vardiya doldurunca ileri seviye eğitimleri almaya hak kazanırsın.. Ona daha da fazla para dökersin, ambulans stajını, itfaiye stajını yaparsın.. Belki ancak o zaman para kazanmaya başlama şansın olur.

EMT-Basic ile başlar, iki sene adamdan sayılmazsın. Ne zaman ki EMT-Intermediate olursun, o zaman belki.. EMT-Paramedic olursan ancak Advanced Life Support, Cardiac Life Support verebilirsin. İlaç verebilirsin. O zaman ancak para kazanırsın. O da bir dolu paraya ve beş yılına patlar. Millet bunun parasını, geçimini sağlamak için garsonluk yapıyor.

İtfaiyeci olursan Firfighter I-II eğitimlerini alırsın.. Üzerine EMT cilası çekebilirsin. Süslemek istersen, yerine göre Haz-Mat, Confined Space Rescue eğitimlerini, çokça para ödeyerek alırsın..

Bizde bunlar bedava.. Bu işlerin de pek iplendiği yok..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2015, 14:46 
Süvariler

ABD de bir polisin sahip olduğu bilgi ile bizimkini karşılaştırırsanız aradaki farkı görürsünüz. Adamlar kesinlikle bir polis okulundan mezunlar. Bizimki gibi eğitim fakültesi veya iş bulunamayan 4 yıllıklardan adam toplamıyorlar. Hepsi en az 2-3 dalda iyi eğitimliler. İlk yardımda hepsi iyiler. Bizde kaza yapanın başında polis sadece şerit çekiyor, ilk yardım yapamıyor. Bizde polis aracı kullananlar ne eğitimi alıyor. Özel araç kullanım eğitimi ne derecede veriliyor!

Amerikanın neredeyse en iyi eğitimli kurumu itfaiye. Bizdeki ile karşılaştırmak bile istemiyorum (bazı göz önünde olan yerler hariç). Geçende profesyonel Türk itfaiyecileri gösteri sırasında maket insanı yaktılar :)

4 yıllık savunma, kurtarma ve acil durum bölümü açılmalı. İtfaiyeciler sadece bu kurumdan mezun olmalı. Bizde hortum tutanı itfaiyeci yapıyorlar. Tüm dallar ilk yardımı çok iyi bilmeli.

Bir trafik polisi ambulans gelene kadar temel ilk yardımı yapabilse çok kişi kurtulur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2015, 14:50 
Süvariler

Haymana da bir dükkanda yangın çıkmıştı. Bir tane kırmızı renkli itfaiye kamyonu geldi (renginden anladık itfaiye olduğunu). İçinden kalın kazaklı ve göbekli bir amca çıktı (her hangi bir korumaya sahip olmayan bir amca). Suyu anca dükkan tamamen yanınca açabildiler. Sanki araç ilk defa kullanıyordu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2015, 18:53 
Süvariler

Alıntı:
ABD de bir polisin sahip olduğu bilgi ile bizimkini karşılaştırırsanız aradaki farkı görürsünüz. Adamlar kesinlikle bir polis okulundan mezunlar. Bizimki gibi eğitim fakültesi veya iş bulunamayan 4 yıllıklardan adam toplamıyorlar. Hepsi en az 2-3 dalda iyi eğitimliler. İlk yardımda hepsi iyiler. Bizde kaza yapanın başında polis sadece şerit çekiyor, ilk yardım yapamıyor. Bizde polis aracı kullananlar ne eğitimi alıyor. Özel araç kullanım eğitimi ne derecede veriliyor!

Amerikanın neredeyse en iyi eğitimli kurumu itfaiye. Bizdeki ile karşılaştırmak bile istemiyorum (bazı göz önünde olan yerler hariç). Geçende profesyonel Türk itfaiyecileri gösteri sırasında maket insanı yaktılar :)

4 yıllık savunma, kurtarma ve acil durum bölümü açılmalı. İtfaiyeciler sadece bu kurumdan mezun olmalı. Bizde hortum tutanı itfaiyeci yapıyorlar. Tüm dallar ilk yardımı çok iyi bilmeli.

Bir trafik polisi ambulans gelene kadar temel ilk yardımı yapabilse çok kişi kurtulur.
Ambulanslarda görev yapacak personel için hali hazırda 2 yıllık(şimdilik) Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği bölümü var. Yine hali hazırda 4 yıllık Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü var.

Bence ilk yardımla ilgili asıl sıkıntı şu;

Ben Lise 3 ATT bölümü öğrencisiyim, ben lise 4 olunca, 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımla AABT(Paramedik)bölümüne geçmek istesem, sağlıkla ilgili en ufak alakası olmayan kız meslekteki öğrenci ile aynı gözüküyorum.
Lise temeli olmayıp Paramedik okuyanlar geçmişte sağlık tecrübesi olmadığı için 2 yıl içinde çok fazla konu öğrenmek zorunda kalıyolar ve en basit damar yolu açma, kan alma veya aklınıza gelebilecek şeylerden tökezliyorlar.

Benim şahsi fikrim Paramediklere sadece ATT bölümünden kişiler alınmalı.(2 yıllık olduğu süre boyunca) Eğer 4 yıllık olursa (ki olacak deniyor) dediğim sıkıntılar da kalmaz.

Polislere acil yardım eğitimi verilse tabi ki iyi olur ama 50 yaşına gelmiş bir insana temelden ilk yardımı öğretmek kalıcı olmaz, varsayalım öğrettiniz, o polis iyi bir şey yapacağım derken hastayı daha da kötü duruma sokabilir.

Düşünün ehliyet alırken bile o kadar CPR öğretiliyor hangi birimiz hatırlıyor veya kaza anında karar verip uygulayabilir? Ama şu an okuyan polis adaylarına öğretilmeli. En basitinden nasıl turnike yapılır veya nasıl CPR yapılır ADAM gibi öğretilse bile çok faydalı olur.

Özet olarak, Savunma-Kurtarma amaçlı 4 yıllık bölüm mevcut, acil yardım olarak şu anlık 2 yıllık var ama 4 yıllık olacak(mış).

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2015, 23:25 
Akıncılar

Bazı şehirlerin itfaiyesinin Amerikan yetkin itfaiyesinden çok az farkı var..

Bazı şehirlerdeki ambulans kuruluşunun bilgi seviyeleri çok iyi ve tepki süreleri, yetkinlikleri bir çok Amerikan EMS'inden iyi..

Bizde bu işler taşrada tavsıyor.. Taşra belediyeleri zaten ne ki itfaiyesi ne olsun?.. Amerika dediğin yerde "chief" dışında hemen tüm itfaiyeciler gönüllüdür.. "Community service"ten geçer.. Para toplanır.. Kıyafetini falan gerekirse kendi alır..

Aynı Amerika'da hemen tüm müzelerdeki rehberler, korumacılar falan gönüllüdür.. Liselidir, emeklidir, eski askerdir, odur budur..
Amerikan polisi dediğin adamın çoğu ya asker çıkmasıdır, ya ailedendir, ya da zaten hukuk falan okuyordur.. Kolej parası için gecenin 3'ünde boklu bir mahallede, boklu bir hamburgerci soyulmasın diye kasada bekler..

Bu kadar büyütmeyin gözünüzde.. Bir geçim ya da hizmet etme kapısıdır..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2015, 09:13 
Akıncılar

Alıntı:
Yeniçeri sistemini düşünüyorum da,aslında şu an tam ihtiyaç duyulan şey.
Çok büyük sayılara ulaşmayan tam muharip bir kara birliği.Tabiki çocuktan yetiştirme vs. olarak değil.Perspektif olarak.Bizim askerimizin en kötüsü 3 aylık asker,en iyisi 12 aylık.Yanlışım varsa affola fakat bu bana ölücek adam sürüsü gibi geliyor.
Hocam eğitim ne kadar uzun olur? Yıllarca sürmesini beklemekte doğru değil Çavuş talimgah'tan çıkan 3 aylık çavuş attımı vurur mesela.

Yani eğitim bir yere kadar, eğitimi süresinden ziyade içeriğine değinmek lazım çünkü bir yerden sonra okuldan çıkıp sahada devam etmek lazım.

Eğitimin verilmesi kadar pekişmesi ve alışkanlık haline gelmeside önemli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2015, 10:27 
Süvariler

Bence bir trafik polisinin ölmek üzere olan bir kişiye sadece koruma bandı çekerek bakması hiç hoş değil. Yani zaten halkın ilk yardım bilgisi yok. Bence ambulans gelene kadar en azından yaralının ölmemesini sağlayacak ve ambülansa hazırlayacak bilgiye sahip olmalıdırlar.

Polis eğitimlerinde müfredat gözden geçirilmeli. Sadece savunma üzerine olunca polis sadece dayak görevi var sanıyor.

Bu arada ben bazı itfaiyelerde er olmak için seçmelerin yapıldığını gördüm. Başvuranların çoğu uzun süredir işsiz 4 yıllık mezunu idi. Bence itfaiyecilerin hepsi en az 1-2 yıllık genel ilk yardım bilgisine sahip olmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2015, 12:38 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

O kadar "delikanlı" adamız, itfaiyenin gönüllülük programlarına katılanınız var mı?
Yine, hemen her belediye nezdinde Arama-Kurtarma birimleri zorunlu hale getirildi veya getirilecek, başvuranınız oldu mu?
İkincisi için arkadaşlardan bana teklif geldi, anlattılar. Gayet kapsamlı bir dalış-tırmanış vd. eğitimi veriyorlar.
Tavsiye ederim.
İlki ise gönlümde yatan aslandır. Hanıma çıtlattım, az daha boşuyordu.
Gönüllü itfaiyecilik de neymiş?
Halbuki, ABD'de çok saygı görürler itfaiye erleri.
Eğitimi de kolay değil gibi.
Academy'leri var vs.

İlaveten, neighbourhood watch benzeri şeyler bizde de olabilir.
Oturacaksın arabaya, elinde telsiz haber vereceksin, şüpheli bir mesele olursa.
Silah kullanmana gerek yok, yetkin de yok zaten.
Bizde esas sorun eğitim falan değil, isteyene var o eğitimler!
Esas mesele iş yapacak adamımız az.

Bir de şu var; atıcılık klüplerimiz avcıların elinden kurtarılmalı :)
Yedi ceddim avcıdır, ben hariç, kızmayın yani.
Onlar zaten bana sayıyorlar, ben de onlara...
Trap-skeet çalışsak fena mı olurdu???

Boyun eğmek şân ve şerefle yaşamış ecdâdımıza yapılması mümkün ihânetlerin en büyüğüdür... Savaşta cengâverlerin kaderi ölümdür. Biz ölsek de kahramanlığımızın şânı yaşayacak, çocuklarımız torunlarımız diğer kavimlerin efendisi olacaktır. ÇİÇİ

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2015, 17:34 
Akıncılar

Gönüllülük işi önemli aslında.

O kadar "delikanlı" adamız, itfaiyenin gönüllülük programlarına katılanınız var mı?
Yine, hemen her belediye nezdinde Arama-Kurtarma birimleri zorunlu hale getirildi veya getirilecek, başvuranınız oldu mu?
İkincisi için arkadaşlardan bana teklif geldi, anlattılar. Gayet kapsamlı bir dalış-tırmanış vd. eğitimi veriyorlar.
Tavsiye ederim.
İlki ise gönlümde yatan aslandır. Hanıma çıtlattım, az daha boşuyordu.
Gönüllü itfaiyecilik de neymiş?
Halbuki, ABD'de çok saygı görürler itfaiye erleri.
Eğitimi de kolay değil gibi.
Academy'leri var vs.

İlaveten, neighbourhood watch benzeri şeyler bizde de olabilir.
Oturacaksın arabaya, elinde telsiz haber vereceksin, şüpheli bir mesele olursa.
Silah kullanmana gerek yok, yetkin de yok zaten.
Bizde esas sorun eğitim falan değil, isteyene var o eğitimler!
Esas mesele iş yapacak adamımız az.

Bir de şu var; atıcılık klüplerimiz avcıların elinden kurtarılmalı :)
Yedi ceddim avcıdır, ben hariç, kızmayın yani.
Onlar zaten bana sayıyorlar, ben de onlara...
Trap-skeet çalışsak fena mı olurdu???
İş yapacak adamın az olması kadar, sistemdeki keyfiyet faktörü de büyük sıkıntı. Şu şehirde aslan gibi gönüllü itfaiyecilik programı varken, berikinde 'sen kimsin!', bu şehirde birim envanterinden telsizi malzemeni gönüllüye zimmet karşılığı teslim eder, birlikte göreve çıkarırken şurda tatbikatı kenardan izlemek mesele oluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2015, 19:47 
Akıncılar

Bizde hortum tutanı itfaiyeci yapıyorlar.
Aslında tam böyle değil. Bizim özellikle büyükşehir itfaiyelerimiz gerek teknik gerek eğitim açısından çok iyi durumdalar. Tabi Türk olduğumuzun nişanesi olarak musibet başa gelmeden öğrenmeyi sevmediğimizden dolayı bunun için 99 depremlerini, tüpraş ve tuzla tersanesi yangınlarını görmeleri gerekti. Artık organizasyon ve nitelik olarak vasatın üstündeler. Ama bir eksiğimiz duruyor, küçük teşkilatlarda standardizasyon olarak iyi değiliz. Aynı birlikte çok iyi eğitimli itfaiyecilerle gönüllüden halliceler bir arada bulunuyor.
Alıntı:
Bence bir trafik polisinin ölmek üzere olan bir kişiye sadece koruma bandı çekerek bakması hiç hoş değil.
Tabiki değil, tamam da, ben şunca yıllık ömrümde kazaya ambulanstan önce gelen polis gördüğümü hatırlamıyorum. Yani ciddi bir sorun mudur? Olsa bile orada polis ne yapabilecekse yapar, bir şey yapamayacağı durumsa ambulansı bekler ki zaten doğrusu da budur. Yok polis sıhhiye gibi olsun istersek adamların zaten ambulans gibi donanımlı bir araçla gezmesi gerekir. Bunun mümkünatı yok yani.
Alıntı:
4 yıllık savunma, kurtarma ve acil durum bölümü açılmalı.
Sivil savunma teşkilatımız çok iyi durumda. Beraber görev yapmış biri olarak söylüyorum hem eğitim hem donanım olarak güven veriyorlar. Tek dalgıç sorununu temelli halledemediler sanırım, onda da saçma sapan bürokratik sıkıntılarla uğraşıyorlardı.

Arama kurtarmanın temel-teorik eğitimi kısadır, çok önemli değildir. Onların asıl eğitimi görev başı ve meslek içi-yaşam boyu eğitim şeklinde oluyor. Bunu fakülte ile sağlayamayız, iyilik değil kötülük yapmış oluruz öyle 4 yıl okul sırasında oturtarak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2015, 00:39 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Neden?
İnanılmaz yoğun bir iş.
7/24, bayram-seyran dinlemeden dağa-bayıra koşturup cesetten, dalda kalmış kediye kadar çeşitli müşterileri kurtarıyorsunuz.
Hakikaten inanılmaz ve programlı bir hayata bile engel olabiliyor, en azından benim arkadaşlar öyle.
Buluşalım, konuşalım diyoruz, yoldayken haber geliyor, ver elini falan köyüne, yardıma...

Boyun eğmek şân ve şerefle yaşamış ecdâdımıza yapılması mümkün ihânetlerin en büyüğüdür... Savaşta cengâverlerin kaderi ölümdür. Biz ölsek de kahramanlığımızın şânı yaşayacak, çocuklarımız torunlarımız diğer kavimlerin efendisi olacaktır. ÇİÇİ

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2015, 00:51 
Süvariler

Bazen acaba itfaiye teşkilatlarımızda standardizasyon ve eğitim birliği olması adına belediyelerden alınıp Afad ya da başka bir kurum bünyesinde merkezi bir yapıya mı geçseler diyorum.

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2015, 20:31 
Süvariler

Bence tüm özel birimleri yönetecek bir birime bağlanmalı. Belediye nedir ya. İtfaiye denince seçimden önce bayrak asan ekip geliyor aklıma.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2015, 12:40 
Yeni Üye

Ülkemizde itfaiyecilik için myo var. Kocaeli de. Eğitim kalitesi ne durumda bilemem ama Büyükşehirden ciddi destek aldıklarını duymuştum.
Arama kurtarma için ise branş branş olmaktadır. Dağcılık arama kurtarma, deprem arama kurtarma, su altı ve üstü arama kurtarma vb. Ben Gazi Üni. okurken Gazi Üniversitesi Doğa sporları ve Arama Kurtarma Klubü (GÜDAK) arama kurtarma işine ciddi yatırım yapmıştı. Güdak arama kurtarma Ankara da ki Sivil Savunma merkezinde eğitim alıyordu. Bu eğitim iki hafta olmakla birlikte daha çok deprem üzerine idi. Ara ara tatbikatlar ve eğitimler devam ediyordu. Bu merkez ankaralıların güvercinlik diye bildiğin yerin karşısında kalır.
Bu eğitim sırasında eğitmenlerimizin de dediği gibi asıl eğitim sahada oluyor. Öncelikli olarak; öncesinde hazırlanma, enkaza ulaşıldığında etrafı güvenlik altına alma, ekipmanları kurma, canlı olup olmadığını bulma, enkaza giriş şekilleri, enkazdan çıkartma şekilleri vb. şeklinde devam ediyordu. Birde dağcılık tarzında olmasa da binadan yaralı indirme, çıkartma, küleler arası geçiş, küleden inme, yangın söndürme vb.
Yukarıda İlhan ustadımın dediği gibi arama kurtarma biraz tecrübe işidir. Bize eğitim veren eğitmenlerimizin tecrübelerimi dinlemek bizim için ayrı bir bilgi birikimi idi. Örneğin enkazın üzerinde eliniz asla cebinizde olmasın veya elinizi cebinize atmayınız dediler. Dünyadaki en kıymetli eşyanız cebinizden düşse yerden alıp tekrardan cebinize atmayınız denildi. Siz orada can kurtarmaya giderken kendi canınızdan olursunuz demişlerdi. Bir izmitli olarak o anki milletin psikolojisini iyi bilirim.
Şu anda aktif çalışan çok yakın arkadaşlarım afadda arama kurtarma teknisyenidir. Bu arkadaşlardan ben teoride çok ileri olsamda baya bir tecrübeye dayalı bir iştir. Bu arkadaşlarda eğitimlerini ciddi şekilde de alsa da ben ÖDTÜ'nin kendi eğitim sistemini beğeniyordum. Ödtü fakülte açsa iyi olur ama Hacettepe açar ise kaçın.
Saygılar.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 17 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz