TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Oca 2018, 09:54

Tüm zamanlar UTC+03:00


Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2013, 23:31 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 02 Eyl 2012, 14:17
Mesajlar: 250
Yaş:
Servislerarası İstihbarat için Direktörlük veya bilinen adıyla Servislerarası İstihbarat kısa adıyla ISI, Pakistan İslam Cumhuriyeti'nin ana istihbarat teşkilatıdır. Görevi kritik ulusal güvenlik operasyonları ve istihbarattır. ISI ilk olarak 1947 Hindistan-Pakistan Savaşı sırasında İstihbarat Bürosu ve Askeri İstihbarat arasındaki koordinasyonu sağlamak için kurulmuştur. Ancak diğer iki teşkilatın zayıflaması ve ISI'ın Sovyet-Afgan Savaşı sırasında CIA ile birlikte Müjahiddin'e verdiği destek ve Afgan İç Savaşı sırasında Hint-İran destekli Kuzey İttifakı'na karşı Taliban'a verdiği destek ile büyük bir güç kazanmış ve Pakistan'ın en büyük istihbarat teşkilatı haline gelmiştir.

Şu anda yöneticiliğini Zahir-ül İslam yapmaktadır. ISI'ın sloganı "inanç, birlik, disiplin" dir. Kurucusu ve ilk yöneticisi İngiliz General Robert Cawthome'dır. Merkezi İslamabad'ın Capital Venue bölgesindedir. Tahmini 10.000 personeli bulunmaktadır. Bazı uzmanlara göre ISI insan kaynakları açısından dünyanın en büyük istihbarat servisidir.

ISI BÖLÜMLERİ

1. Gizli Eylem Bölümü : Örtülü operasyonlardan sorumlu paramiliter bir birimdir. CIA'in SAD birimi örnek alınarak oluşturulmuştur. Personelinin çoğu SAD (Special Activities Division) tarafından eğitilmiştir.
2. Ortak İstihbarat X : ISI'ın tüm diğer bölümlerini koordine eder. Diğer bölümlerin topladığı istihbaratları değerlendirip analiz eder ve işlenmiş istihbarat raporu haline getirir.
3. Ortak İstihbarat Bürosu : Politik istihbarat toplamakla sorumludur. Üç biriminden biri sadece Hindistan'la ilgilenir.
4. Ortak Karşı-İstihbarat Bürosu : Pakistan içindeki diplomatlar ile Pakistanlı diplomatların izlenmesinden ve Orta Doğu, Güney Asya, Orta Asya, Çin ve Afganistan bölgesinde istihbarat toplamakla görevlidir.
5. Ortak İstihbarat Kuzey : Cemmu ve Keşmir bölgesi ile Pakistan'ın kuzey bölgelerinden istihbarat toplamakla sorumludur.
6. Ortak İstihbarat Karışık : Diğer ülkelerdeki ileri ve üst düzey istihbarat toplama operasyonlarından sorumludur.
7. Ortak Sinyal İstihbarat Bürosu :Hindistan-Pakistan sınırı boyunca faaliyet gösterir. ELİNT, COMİNT, SİGINT operasyonlarından ve önlemlerinden sorumludur.
8. Ortak İstihbarat Teknik : İstihbarat operasyonları için bilimsel ve teknolojik destek sağlamakla görevlidir.
9. SS Direktörlüğü : Pakistan devletine karşı faaliyet gösteren terörist organizasyonları izlemekle görevlidir. Paramiliter operasyonlar ve gizli eylemlerden de sorumludur.
10. İç Politika Bölümü : Pakistan içindeki sağ ve sol siyaseti izlemekle görevlidir.Kaynaklar: http://en.wikipedia.org/wiki/ISI

_________________
Resim
"Kendini kısıtlamadan, kontrolü olmadan, duygu bir kaostur." Equilibrium


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye