TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 13 Ara 2017, 13:51

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2013, 20:44 
Süvariler

İşgal yada topyekün harp sırasında ülkelerin elektrik elektrik altyapılarının kısmen yada tamamen yok edildiği bir gerçek(Kosova, Irak,vb.).

Peki bu şimdiye kadar nasıl başarıldı ve nasıl başarılabilir?

Bildiğim kadarıyla daha önce soft bomb*(BLU-114/B) kullanılarak, yada konvansiyonel olarak santrallerin ve diğer altyapıların bombalanması ile bu hedefe ulaşıldı.

Bundan sonrası için henüz denenmemiş olsa da siber saldırılarla bu hedefin gerçekleştirilebileceğine inanılıyor.

Bu örnekler haricinde daha önce kullanılmış bildiğiniz bir yöntem var mı? Yada bundan sonra nasıl bir teknoloji kullanılabilir? Değerli fikirlerinizi bekliyorum.

Not: Lütfen bu teknoloji Türkiye'ye neden lazım olsun ki, yada sivil altyapılara saldırı askeri açıdan etik değil gibi konulara kaydırmayalım konuyu.

*bkz. http://en.wikipedia.org/wiki/BLU-114/B_%22Soft-Bomb%22

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2013, 04:28 
Süvariler

Siber saldırı ile bu işlemi gerçekleştiremezsiniz Santral ve trafoları bombalayıp etkisiz halle getirebilirsiniz.Elektrik üreten barajları vs. vs. bombalayabilirsiniz bunu çoğaltabiliriz. Ama siber saldırı ile sanal ortamda bir ülkenin elektriklerini kesemezsiniz. Yani uzun lafın kısası elektrik üretim ve dağıtım merkezlerini bombalamanız yeterlidir.Zaten ufak bi operasyonla elektrik dağıtım krokilerini bulmak zor olmasa gerek.
1. Öncelikle elektrik üretim ve dağıtım merkezlerini bombalamak her zaman mümkün olmayabilir. Her halükarda ülkenin derinlemesine saldırı düzenleyecek yada savunma hattını yaracak imkanınız olmayabilir.

2. Siber saldırılarla elektrik dağıtım şebekesinin etkisiz hale getirilmesi mümkündür. Bununla ilgili maalesef Türkçe çok fazla yayın yok ancak merak edenler buraya [1] bakabilirler. Türkçe haber kaynağı olarak da fikir vermesi açısından şöyle bir şey var [2]. Hatta bu mevzu Libya saldırısında da söz konusu olmuştu. Ancak siber saldırı düzenlenmesi lüks olarak değerlendirildi. Zaten ihtiyaç ta kalmadı[3]. Sonuç olarak siber saldırı ile sistemin etkisiz hale getirilmesi mümkündür.

3. Son dediğiniz doğru (elektrik hatlarının şemalarına ulaşmak çok zor bir iş değil).

[1] http://www.sans.org/reading-room/whitep ... attack-606

[2] http://www.hurriyet.com.tr/gundem/23546499.asp

[3] http://www.nytimes.com/2011/10/18/world ... .html?_r=0

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2013, 10:20 
Akıncılar

Virüs saldırıları da bir olasılık olabilir mi?..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2013, 22:20 
Süvariler

Benim anlamadığım nokta siber saldırı ile nasıl etkisiz hale geliyor siz bir seksoneri sigortayı virüsle nasıl indireceksiniz ?? biraz mantık
Akıllı şebeke sistemleri yani scada ile yönetilen sistemlerde mümkün olablir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2013, 23:07 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Amerikanın sırf bu iş için geliştirdiği özel bir hava mühimmatı var. Bir bomba kabının içine makaralar halinde yüzlerce metre açılabilen elektirik iletkeni teller/filamentler var. Yüksek gerilim hatları ve trafo merkezleri çıplak tellerden yapıldığı için üzerlerine bu iletken makaralı teller atıldığında kısa devrelere yol açarak bir ülkenin ulusal enterkonnekte elektirik iletim hatlarını felç edebilriler.

Hatırladığım kadarıyla 1990 larda NATO nun Yugoslavya ya karşı operasyonunda kullanıldılar. THK da bu mühimmat mevcut mu bilgi yok.

En son musti tarafından 20 Ağu 2013, 23:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2013, 23:18 
Süvariler

bizim ülkemizde sanırsam o sistemler yok bu işin içinde olduğumdan biliyorum efendim.

Enerjisa Ankara da Kcetas Kayseri de aktif olarak kullanıyor. Ayrıca Tiaş Milli yük tevzi sisteminde scada kullanmaktadır.

'http://www.dektmk.org.tr/pdf/enerji_kongresi_11/101.pdf''

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2013, 23:32 
Süvariler

peki efendim bu sistemi açabilir misiniz ? bana sistem odası mı ? mevcut kullanılan ana elemanlar neler TMŞ tarzı şarlterler mi ? elektrınik kondaktör tarzı bişey mi ?
Askeri forumda uzun uzadıya anlatmayım. Aşağıdaki linkte detayları mevcut.
''http://www.belgeler.com/blg/2fzt/elektr ... ygulamasi1''

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2013, 23:51 
Süvariler

İşgal yada topyekün harp sırasında ülkelerin elektrik elektrik altyapılarının kısmen yada tamamen yok edildiği bir gerçek(Kosova, Irak,vb.).

Peki bu şimdiye kadar nasıl başarıldı ve nasıl başarılabilir?

Bildiğim kadarıyla daha önce soft bomb*(BLU-114/B) kullanılarak, yada konvansiyonel olarak santrallerin ve diğer altyapıların bombalanması ile bu hedefe ulaşıldı.

Bundan sonrası için henüz denenmemiş olsa da siber saldırılarla bu hedefin gerçekleştirilebileceğine inanılıyor.

Bu örnekler haricinde daha önce kullanılmış bildiğiniz bir yöntem var mı? Yada bundan sonra nasıl bir teknoloji kullanılabilir? Değerli fikirlerinizi bekliyorum.

Not: Lütfen bu teknoloji Türkiye'ye neden lazım olsun ki, yada sivil altyapılara saldırı askeri açıdan etik değil gibi konulara kaydırmayalım konuyu.

*bkz. http://en.wikipedia.org/wiki/BLU-114/B_%22Soft-Bomb%22
Çok basit sayılabilecek yöntemler var. Ama birilerinin aklına karpuz kabuğunu sokmayalım. Bildiklerimiz bizde kalsın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2013, 11:43 
Süvariler

EMP saldırısı da bir seçenek. Altyapıdan ziyade, yeterince koruması olmayan tüm elektronik aletleri bozar. Böylece elektriğiniz olsa da işe yaramaz.

Hatta Rus Mig-25 ve ilk dönem Mig-29'lar, EMP saldırısından etkilenmesin için elektronik sistemler yerine mekanik lambalı sistemler kullanıyordu. Yeni nesil sistemlerde Faraday kafesi temelli EMP koruma sistemleri geliştirildi, yinede siviller korumasız.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: