TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 13 Ara 2017, 14:04

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 27 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2013, 05:29 
Süvariler

Uzun yazılar okuyucuyu sıktığından kısa kısa modunda yazacağım.

Başlayalım bakalım hayırlısı,

İstihkamcılar, harekât alanının tamamında istihkam faaliyetlerini yönetmek suretiyle, karma sınıf ve silah timinin ayrılmaz bir parçası olarak görev icra ederler. İstihkamcılar, muharebede dost birliklerin hareket kabiliyetini artırma, düşmanın hareket kabiliyetini engelleme ve beka görevleri icra eder ve muharebe destek kuvvetlerine istihkam desteği sağlar. Taarruzî harekâtta istihkamcılar normal olarak manevrayı desteklemek için, gayretlerini aşağıda belirtilen faaliyetler üzerinde yoğunlaştırırlar. Ayrıca istihkamcılar , savaş anında cepheye ilk giden ve en son dönen birliklerdir.

1.)Engellerden gedik ve geçitler açarlar veya bunları kaldırırlar,
2.)Tahkimli mevzilere taarruza yardım ederler,
3.)Taarruz eden dost kuvvetlerin yanlarını korumak için engeller tesis ederler.evet ederler

Yukarıdaki tanımı kesin bir istihkamcı yapmış.Piyade nin kankası gibi bir anlatış var.Oysa benim gördüğüm istihkam bölüğünün
pek savaşçı kimliği yoktu. :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2013, 05:51 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

İstihkamcılara ne dendiğini birde argo olarak söyler misiniz? 8-)

SAVAŞ BARIŞTIR
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR
BİLGİSİZLİK KUVVETTİR

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2013, 05:53 
Süvariler

Aşağıdaki Hava kuvvetlerinden bir istihkamcının tanımı,galiba yüksekten korktuğu için uçak uçurmayı eklememiş

İstihkâm Sınıfı:
Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait taşınmaz malların temini, inşaatı, bakım-onarımı ve emlak işleri ile ilgili istihkâm, inşaat ve tesis bakım programlarını ve çalışmalarını idare eder. İstihkâm birlik ve teşkillerine komuta eder.

İstihkâm Sınıfının Rolü ve Önemi
Hava Kuvvetleri Komutanlığı savaşta ve barışta kendisine verilen görevleri yerine getirebilmesi için şu üç temel unsura gereksinim duymaktadır. Bunlar; personel, silah ve silah sistemleri ile tesislerdir.
Bu üç unsurun birbirine olan önem ve önceliği hiçbir zaman mukayese edilemez. Hava Kuvvetleri Komutanlığının görevini icra edebilmesi için sabit tesislere mutlaka ihtiyacı vardır. Bu tesislerin ekonomik değerleri küçümsenmeyecek rakamlardır. İstihkâm sınıfı; bu tesislerin bakımı, onarımı ve bazılarının da işletilmesinden sorumludur.

İstihkâm Sınıfının Görevleri
Bina, tesis, tesisat ve altyapı sistemlerinin bakım ve onarımını yapmak, envanter kayıtlarını tutmak, kamulaştırma ve kayıt silme işlemlerini yürütmek, uçuş faaliyetlerine yönelik görevleri yerine getirmek, inşaata yönelik projeler üretmek, teknik danışmanlık yapmak, gizleme, sisleme, tahkimat gibi pasif hava savunmayı destekleyecek görevleri icra etmek, pist çabuk onarım dâhil savaş hasar onarım faaliyetlerini gerçekleştirmek, gerektiğinde intikal ederek harekât görevlerini desteklemek.

düzeltiyorum:uçuş faaliyetlerine yönelik görevleri yerine getirmek pilotluk olarak mı ? acaba

En son muratali tarafından 22 Mar 2013, 06:03 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2013, 06:00 
Süvariler

bunu hemen değilde alıştıra alıştıra söyleyecektim.

ABD'liler istihkama kazmacı diyorlar.

Bizde istihkamcılık baya bir eski olduğundan ''lağımcı'' kelimesi yapışıp kalmış.Tarihi bir isim sonuçta :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2013, 06:01 
Akıncılar

Lağamcı yada mezarcı benim bildiklerim. :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2013, 06:09 
Süvariler

Alıntı:

Lağamcı yada mezarcı benim bildiklerim. :D
Ben zaten başıma geleceği biliyordum. :mrgreen:

Genede burası ''suriye'de iç savaş'' başlığından daha az tehlikeli :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2013, 16:40 
Süvariler

Türkiye istihkama nasıl bakıyor,ne istiyor bu istihkam dan :D

görüş 1:(Bu görüşte topçulara ufak bir sataşma var.)

muharip sınıf sayılan topçu birliklerine "görüş mesafesinde düşman tankı gördükleri takdirde mevzilerini terk etmeleri" söylenirken, askeri teamüllere göre yardımcı muharip sınıf sayılan istihkamcılara "düşman tankını yok etme" görevi verilmektedir. hatta istihkam okulundaki eğitimlerde, tank paletine demir çubuk sokarak nasıl tahrip edilebileceği gösterilir.

görüş 2:(insana bu kadar yüklenilir mi?)

inşaat işi mi yapılacak? istihkam koşsun.
elektrikle ilgili bir sıkıntı mı var? istihkam koşsun.
mayın mı döşenecek? istihkam koşsun. (burada ince ince ünlemler var, anlayana tabii)
mayın taraması mı yapılacak? istihkam koşsun.
şehit anıtı mı yapılacak? istihkam koşsun.
lojman bakımı mı? istihkam!
harfiyat işi? yine istihkam!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2013, 17:04 
Süvariler

savaşta ordunun en önünde giderek engelleri ve mayınları temizlemek suretiyle orduya yol açan,konaklama sırasında mayın tarlası döşeyerek ordunun güvenliğini sağlayan,savaş sonrası mayınları temizleyip en arkadan gelen,en bahtsız,en bedevi, asker sınıfı.nefte rengi civit mavisidir.istihkam savaş ve istihkam inşaat birlikleri vardır.

görüş 4:

düşenin vay haline dedirten askeri birliklerdir.

görüş 5:

savaşlarda en öncü savaş sonlarında da en sonuncu birlikler istihkamcılardan seçilir. acar bir istihkamcı olarak kendime lağımcı ya da mezarcı denmesinden pek rahatsız olmam. keza istihkamcılık, her iki surette de fantastik bir görüntü arzedebilecek maharet ve tekniklerle donatılmış ehemmiyeti gayet yüksek ve tahammülfersa bir gayret isteyen sınıftır.

nerde nasıl bir engel var, keşif yapılır birlikler intikal ederler ve tahrip mi yapılacak, mayın mı yerleştirilecek veya sökülecek efendim, köprü mü kurulacak bir anda ne yapmaları gerekiyor, yapıverirler. sağlamlık, sürat ve dikkat istihkamcılığın üç temel saç ayağıdır.

Yukarıdaki yazılardan istihkamın görevlerini öğrendik

Bu sınıftan kurmay da az çıkıyormuş.

Görev gırtlağa dayanmış bunlar niye isyan etmiyor diye soran olursa

İstihkam okulu İzmir Narlıdere de deniz manzaralı güzel bir yerde,tahminim kendi kendilerini orada rehabilite ediyorlar :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2013, 17:25 
Süvariler

Dışarıdan bilmeden istihkama bakış açısı:

memurlar forumunda geçen bir konuşma

soru A: Sözleşmeli istihkam subayı olacağım. nasıl istihkam sınıfı rahat mıdır.

cevap B : çok rahat iyi ki olmuşsun döşeğini de yanında getir yatar uyursun mesaide o kadar rahat tövbe yarabbi böyle adamları subay
yapıyorlar orduya bide.

soru A : sadece görüş alıyım dedim.

Uzaktan davulun sesi güzel gelir olayı istihkam kelimesinde mi var anlamadım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2013, 21:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Eski bir istihkam savaş taburu çavuşu ( ÇEM çavuşu) olarak derimki istihkam çok güzeldir. Karacıların en renkli sınıfıdır.

İçinde inşaat mayın siper yol köprü mezar itfaiye tahrip tuzaklama tuvalet tünel yakmak dahil bir sürü dalın olduğu hemen hemen nizami savaşta en muharip sınıflardandır . Savaşta en önde gider. Gelirken en son gelir.

Er RYAN ı kurtarmak filminde Tom Hanks ve grubu yanlış hatırlamıyorsam 1. (combat enginer) savaşçı istihkam takımıdır.Çıkartmalara en önde giderler. Mızrağın ucudurlar.

Kıbrıs Barış harekatında hatrı sayılır bir istihkamcı kaybı vardır. :(

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2013, 21:25 
Süvariler

Konuyu dagıtmak gibi olacak ama Arkeologlarada mezarcı dediklerinden ve Arkeoloji ögrencisi oldugumdan sanırım askerde istihkama düşeceğim :D

En son biohazard tarafından 22 Mar 2013, 21:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2013, 21:30 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Mezarcı derler . Çünkü savaşlarda mezarları istihkamcılar kazar . Bunun için bir yönetmeliği bile var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2013, 00:21 
Uzaklaştırıldı

Gelibolu Dirikköy İstikham Savaş taburunda vatani görevimi yaptım. İstikham eğitimi çok çeşitli ve zordu. Sanırım tüm amacı Meriç nehrini geçmek olan 2. Kolordu komutanlığı, özellikle istikham sınıfına aşırı disiplinli ve planlı bir eğitim verdiriyordu. Hemen yanımızdaki tabur köprücü istikham taburuydu. Daha ilerde Ortaköy zırhlı tugayı vardı. Bol bol köprü yapıp, geriye topluyorduk. Başımızda resmen kronometre tutuluyordu.

Soytarıların ömrü, kralarınınki kadardır. (Fransız ata sözü)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2013, 00:36 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Gelibolu Dirikköy İstikham Savaş taburunda vatani görevimi yaptım. İstikham eğitimi çok çeşitli ve zordu. Sanırım tüm amacı Meriç nehrini geçmek olan 2. Kolordu komutanlığı, özellikle istikham sınıfına aşırı disiplinli ve planlı bir eğitim verdiriyordu. Hemen yanımızdaki tabur köprücü istikham taburuydu. Daha ilerde Ortaköy zırhlı tugayı vardı. Bol bol köprü yapıp, geriye topluyorduk. Başımızda resmen kronometre tutuluyordu.
Ben de askerliğimi 18. Zırhlı Tugayda yaptım.Kısa dönem.307 idim.MKNZ Piyade.Az çok bilirim oradaki eğitimleri...Bizim tugay Saroza bakıyodu.Çıkarmaya elverişli çok plaj var orda.Tugayın görevi çıkarmayı engellemekti.Bi kez bu yönde tatbikat yapmıştık.Komutan telsizden bildirmişti.Düşman gayri nizmi unsurları içimize sızdı tedbir alın diye.Sonra çıkan çatışmada 3 şehit.Bu şehitlerden biri de bendim. :shock: Tugaya dönmem gerekiyodu.Bu yüzden şehit gösterildim.

SAVAŞ BARIŞTIR
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR
BİLGİSİZLİK KUVVETTİR

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2013, 01:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Benim en çok hoşuma gidenler ise patlayıcılar ve mayınlardı . Zıplayan mayın (sanırım m16) bangolore ve claymore mayınları. Özellikle bubi tuzakçılığı çok çok zevkli konudur. Çok uzundur ve çeşitlidir . ama biz pek göremedik.

Mesela selebantla sarılmış el bombası soba borusuna konur.Düşamn sobayı yakar. bir süre sonra bant eridiği için patlar. Zaten metalden olan soba tam bir şarapnel yağmuruna döner.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2013, 10:54 
Süvariler

Alıntı:
Ben de askerliğimi 18. Zırhlı Tugayda yaptım.Kısa dönem.307 idim.MKNZ Piyade.Az çok bilirim oradaki eğitimleri...Bizim tugay Saroza bakıyodu.Çıkarmaya elverişli çok plaj var orda.Tugayın görevi çıkarmayı engellemekti.Bi kez bu yönde tatbikat yapmıştık.Komutan telsizden bildirmişti.Düşman gayri nizmi unsurları içimize sızdı tedbir alın diye.Sonra çıkan çatışmada 3 şehit.Bu şehitlerden biri de bendim. :shock: Tugaya dönmem gerekiyodu.Bu yüzden şehit gösterildim.
İyi bir konuya girmişim sanıyorum.

Benim İstihkamla ilgili aklımda kalan

Biz burnu 5 karış havada Hava İndirme ve Paraşüt Taburu olarak Fallschirmjäger pozlarında bize prefabrik yapmaya çalışan savaşçı özelliği olmayan malatyalı İskihkam inşaat bölüğünü (tüm kadrosunu) baya itip kakmıştık.Şimdi düşündümde abartmışız biraz galiba :mrgreen:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2013, 15:38 
Süvariler

Bu arada bu askeri yapının iki ayrı tipi olduğunu öğrendim arkadaşlardan

1.)İstihkam savaş :Bu bölümün işi zormuş
2.)İstihkam inşaat :Bunun zaten hayatı kararmış ben iyi biliyorum ;)

Askeri birliklerin kendilerine özgü marşları vardır.Bu marşlar birliğin karakterini ortaya koyar

"karşıki dağlar,
sert kayalar,
ıssız çöller,
anadan ayrı,
babadan ayrı,
yarimden ayrı,
buz gibi dağlar,
sıra sıra dağlar,
geeliyor istihkamlar!

mayın(ya da ölü) gömecekler,
çukur kazacaklar,

İsTiHKaM MaRŞı

Coşkun suda, denizde, biz köprüler kurarız,
Yarılmayan dağlarda geniş yollar açarız,
Lağımlarla patlatır, titretiriz her yeri
Düşmana dehşet verir istihkamın erleri.

Kazma, balta, kürek, sığınaklar kazarız,
Tel örgüsü, hendekle çelik ağlar kurarız,
Mavi yaka, orduya şanla şeref bahşeder
Al Sancağın altında düşmanları kahreder.

Bu marşı komando yada piyade marşıyla kendiniz karşılaştırın artık
Bu marştan dehşete düşen sadece İstihkamcılar bence :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Mar 2013, 18:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Çok iyi suikastçi olur bu istihkamcılar. konuştuğum bir istihkamcı subay söylemişti. "bir kişiyi/birliği/timi/bölüğü/taburu v.b. pusuya düşürmek için komando eğitimi yetmez istihkam eğitimide gereklidir." demişti. hak vermedim değil açıkçası.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2013, 12:26 
Süvariler

Çok iyi suikastçi olur bu istihkamcılar. konuştuğum bir istihkamcı subay söylemişti. "bir kişiyi/birliği/timi/bölüğü/taburu v.b. pusuya düşürmek için komando eğitimi yetmez istihkam eğitimide gereklidir." demişti. hak vermedim değil açıkçası.
Doğrudur.

Vietnam savaşında vietnamlı istihkamcıların abd topçu taburuna bir baskınlarını okumuştum.

Gece sızıp telörgüleri açmışlar bütün claymore mayınlarını ters çevirmişler.Sahte bir saldırı yapınca abd liler claymore leri ateşlemişler.
Sonrasında istihkamcılara pek iş düşmemiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Mar 2013, 20:08 
Süvariler

İskihkam eğitimi Narlıdere deki okulda veriliyor.

Er eğitim taburu ile kurslar taburu var.

Kurslar taburu: jeneratör,köprücü,inşaat,operatör bölükleri şeklinde

Er eğitim taburuda tahminim kurslar taburu şeklinde eğitim veriliyor.

İstihkam eğitimi ile ilgili bilgi verebilecek arkadaşlar katkıda bulunabilir.

Bir sonraki aşamada kullanılan ekipmanları inceleyelim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2013, 01:44 
Akıncılar

Hava İstihkam Okulu bünyesinde, subay,astsubay, sivil memur, uzman erbaş ve er/erbaş hedef kitlesine ait verilen temel eğitim / kurs programları aşağıda sıralanmıştır:

TEMEL EĞİTİMLER:

İstihkam Subay Temel Eğitimi
Misafir Askeri Personel İstihkam Subay Temel Eğitimi
Misafir Askeri Personel Elektrik İhtihsal Operatör/Makinist Astsubay Temel Eğitimi
Astsubaydan Subay Yetiştirme Temel Eğitimi

ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU EĞİTİMLERİ:

İstihkam Astsubay Temel Eğitimi
İnşaat Makineleri Operatörü Astsubay Temel Eğitimi
İnşaat Makineleri Makinisti Astsubayı Temel Eğitimi
Elektrik Kuvvetli İhtihsal Operatör Makinisti Astsubay Temel Eğitimi
Sıhhi Tesisat Su İkmal Tasfiye ve Isı Makinisti Astsubay Temel Eğitimi
Soğutma Havalandırma Makinisti Astsubay Temel Eğitimi
Elektrik Bariyer Makinist Astsubay Temel Eğitimi
Yangın Astsubayı Temel Eğitimi

SÖZLEŞMELİ ASTSUBAY TEMEL EĞİTİMLERİ:

Sözleşmeli İstihkam Astsubay Temel Eğitimi
Sözleşmeli İnşaat Makineleri Operatörü Astsubay Temel Eğitimi
Sözleşmeli İnşaat Makineleri Makinisti Astsubayı Temel Eğitimi
Sözleşmeli Elektrik Kuvvetli İhtihsal Operatör Makinisti Astsubay Temel Eğitimi
Sözleşmeli Sıhhi Tesisat Su İkmal Tasfiye ve Isı Makinisti Astsubay Temel Eğitimi
Sözleşmeli Soğutma Havalandırma Makinisti Astsubay Temel Eğitimi
Sözleşmeli Elektrik Bariyer Makinist Astsubay Temel Eğitimi
Sözleşmeli Yangın Astsubayı Temel Eğitimi

KURSLAR

Harekat Planlama ve İş Kontrol Amirliği Kursu
Enerji Yönetimi Kursu
Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde Yüksek Gerilim Altında Çalışma (EKAT) Kursu
Paratoner ve Topraklama Kursu
Otomatik Yangın Algılama İhbar ve söndürme Sistemleri İşletme Kursu
Otomatik Sulu Yangın Söndürme Sistemleri Bakım Onarım İşletme Kursu
Genel Maksat Araç Makinisti Kursu
İnşaat Makineleri Vinç Operatörü G Sınıfı Sürücü Kursu
İnşaat Makineleri Sürücü Sertifikası Kursu
İnşaat Makineleri Bakım Yardımcı Uzman Erbaş Kursu
İnşaat Makineleri Operatör Yardımcı Uzman Erbaş Kursu
Elektrik Bariyer Yardımcı Er Kursu

Görevi:

Hava birliklerindeki mevcut bina, meydan, fenni tesis ve tesisatın her türlü bakım ve onarımları, yangın söndürme ve kırım kurtarma hizmetleri ile istihkam inşaat hizmetleri için, Subay, Astsubay, Uzman Erbaş, Er ve Teknik Eleman yetiştirmek, Eğitim-Öğretim ile ilgili araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yürütmek, envantere giren/girecek olan araç, gereç, sistem, makineler vs. ile ilgili danışmanlık yaparak eğitime yansıtmak, tekamül ve tatbiki eğitimlerle personelin mesleki gelişimlerini sağlamaktır.

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2013, 13:01 
Süvariler

Havacıların iş makinesi kamuflajları biraz farklı gördüm.

Farkedilmesin tarzı değilde fark edilsin üstüne yanlışlıkla bir şey konmasın şeklinde :)

Denizcilerdeki istihkam inşaat-emlak ve tamir bakım olarak bilgi aldım.

Anfibi tugayında görevi mayın temizleme olan istihkam kısımları vardır diye tahmin ediyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2013, 18:21 
Akıncılar

Anfibi tugayında görevi mayın temizleme olan istihkam kısımları vardır diye tahmin ediyorum.
Özellikle destek taburunda istihkam savaş bölükleri var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2013, 19:57 
Süvariler

Alıntı:
Özellikle destek taburunda istihkam savaş bölükleri var.

Burada gördük ki istihkamcılar ingilizcesi sappers(kazmacılar) bizim tabirimizle mezarcılar modern orduların eli ayağı.

Görevleri ve sorumluluklarından bir tanesi ateş altında köprü kurmak ve yol açmak.Şöyle düşünelim piyade,tankçı eli silahının
tetiğinde kendine açılan ateşe karşılık veriyor.İstihkamcı üstüne gelen ateş altında(düşman köprüyü kurdurmamak için herhalde eline ne geçerse istihkamcılara atar) sırtına asılı tüfek (belki o da yok) elinde takım çantası köprü kurmaya uğraşıyor.

Tank,top,tanksavar,uçak,uçaksavar sayısı,modernisazyon tamamda istihkam meriç nehrini geçemezse ne olacak? :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Haz 2014, 02:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Burada gördük ki istihkamcılar ingilizcesi sappers(kazmacılar) bizim tabirimizle mezarcılar modern orduların eli ayağı.

:D
Doğrusu "engineer " dır. Yani mühendis . Sappers bizdeki mezarcılara karşılık gelir. Anfibi savaşta ilk çıkarma teknelerinde yada botlarında en önde istihkam savaş takımları gider . Akabinde deniz piyadeleri , kara piyade ve tankçılar gelir. Kıyı başında alan emniyeti sağlanınca hemen mayın temizliğine tel örgü kirpilerin kaldırılmasına güvenli yaklaşma kıyısının yapılması sağlanır. Tabi bu bzideki çıkartmadır . ABD ve Rusyada farklıdır.

Mayın çoksa zaman kaybedilmek istenmiyorsa TAMGEÇ veya TAMKAR ile güvenli ilerleme hatları açılır. Şimdilerde yeni temin edilen zemin destekleme kamyonu ile kumsala metal halı serilir.

Resim

Dozer bıçaklı tanklarla yollar açılır .

Resim

Çıkarma alanına en yakın su kaynakları tespit edilip ilgili ikmal sağlanır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2014, 15:34 
Yeni Üye

Forum da uzun zamandır okuyucu olarak bulunmaktayım . Askerlik görevimi Şanlıurfa İstihkam Savaş Bölüğünde yapacağım . Herkese selamlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2014, 00:08 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Rus TM-83 çukur imlalı infared fünyeli anti-tank mayını. Ben 99 da askerken bu yada benzer sistem bizde yoktu. NATO da bazı üyelerde varmış.

Sistemin devamlı olarak pilini şarjlı olması lazım. Şarjı yaklaşık 1 ay idare edebiliyormuş. Klasik mayından ziyade spontane tank tuzaklama için ideal gözüküyor. Sistem er ile tankı birbirinden ayırabiliyor. Sistemde aynı zamanda elle müdahale içinde tuzaklama var. Yani ha deyince yerinden kaldırırsanız bum. Mayın 100 metre mesafeden ateşlendiğinde 10 santime kadar homojen çeliğe nufuz edebiliyor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vvVD0Kl5vTM[/youtube]

Buda Polonya yapımı muadili MFB anti tank mayını.

Resim

Alman PARM-1. Yalnız bu fiber kablo ile çalışıyor. Tank Kabloyu ezdiğinde ateşleniyor.

Resim

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 27 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: