TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 21 Eyl 2017, 15:13

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 344 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 57 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: JÖAK Timleri
MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2012, 18:08 
Süvariler

Jandarma Genel Komutanlığı’nın en seçkin birliği sayılan JÖAK, uçak, tren, gemi otobüs kaçırma, rehine alma, bina işgali ve hücre evi baskını ile yaşanacak doğal afetlerde hayat kurtarmak amacıyla kuruldu. Özel birliği dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman kurdurttu. Yüzde 80’i subay, astsubay gibi rütbeli personelden oluşan tim mensupları gerçekleştirdikleri ‘kusursuz’ operasyonlar ile tanınıyor.

Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) bünyesinde, Operasyon, Özel Harekat (JÖH), Arama ve Kurtarma Taburları ile Barışı Destekleme Bölüğü bulunuyor. Operasyon ve Özel Harekat Taburu’nda 124’er rütbeli personel görev yapıyor. Bünyesinde; Dağcılık, Su Altı ve Köpekli Arama-Kurtarma timleri bulunun Arama-Kurtarma Taburu’nun mevcudu 235 kişi. 3 Tabur ile 1 Bölük’ten oluşan JÖAK’ta 700’ü aşkın ‘Rambo’ yeralıyor. Sadece JÖH Taburu’nda özel eğitimli er ve erbaşlar bulunuyor.

Tim mensupları, olası bir terörist eyleme karşı heran hazır olmak amacıyla Esenboğa Havalimanı ve Behiçbey Tren İstasyonu’nda düzenli olarak eğitim tatbikatları gerçekleştiriyor.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: JÖAK Timleri
MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2012, 18:11 
Akıncılar

Hocam personelin yüzlerini buzlarsanız daha sağlıklı bir paylaşım platformuna sahip olabiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2012, 18:13 
Süvariler

Hocam personelin yüzlerini buzlarsanız daha sağlıklı bir paylaşım platformuna sahip olabiliriz.
turkmilitary ye böyle koyulmuş sorun olsaydı boyarlardı hocam.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2012, 18:17 
Uzaklaştırıldı

Bu şekilde kalkan kullanıyorlar mı? Kullanmıyorlarsa büyük eksiklik. Kapıyı tekmeleyip girmek gösteriden öteye gitmiyor maalesef. PÖH'ün devrimci karargah operasyonunda birçok kayıp vermiştik hatırlarsınız.

Resim

En son T.M.U tarafından 21 Tem 2012, 18:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2012, 18:27 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 19:18 
Üye

Buradan bakıldığında düşünmesi ve izlemesi güzel geliyor. Fakat bu kadar donanımlı ve profesyonel timler neden daha yaygın değil? Sokakta rastlayalım demiyorum :D fakat en azından televizyonda olsun, uluslarararası yayınlarda olsun, biraz gururlanalım. Sonuçta bu tarz forumlara herkes dahil olamıyor. Bir çok insan görmeli. Lütfen gösteriş olarak algılamayalım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 21:03 
Süvariler

Buradan bakıldığında düşünmesi ve izlemesi güzel geliyor. Fakat bu kadar donanımlı ve profesyonel timler neden daha yaygın değil? Sokakta rastlayalım demiyorum :D fakat en azından televizyonda olsun, uluslarararası yayınlarda olsun, biraz gururlanalım. Sonuçta bu tarz forumlara herkes dahil olamıyor. Bir çok insan görmeli. Lütfen gösteriş olarak algılamayalım.
Güzel kardeşim PÖH'ü hergün görüyoruz da ne oluyor :) Paldır küldür giriyorlar 15 yıldır aranan teröristin evine.Girişe bi düzenek kursa hepsi oracıkta şehit olacak.Bu timler OHAL bölgeleri için düşünülmüş gizli operasyonlar için varlar.O yüzden pek göremiyoruz.Hatta hiç :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2012, 19:34 
Süvariler

Fransadaki bi tatbikatta çekilmiş görüntüler..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2012, 03:08 
Üye

Kalkanla meskun mahale önce girerseniz olası bir bubi tuzağını ya da düşmanı görme açınız azalır. Kapı açılmadan önce olası bir ateşli saldırya önce el bombası atarak ya da binanın yapısana göre değişen teknikler var.

Şuanda özel harekat,arama kurtarma ve operasyon birlikleri olarak jandarmanın kurs verdiği bir çok yabancı ülke var.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2012, 11:51 
Süvariler

JÖAK mensuplarıyla tanışıp sohbet etme imkanım olmuştu. Subay ve astsubaylardan oluşuyor.Benim tanıştığım timin komutanı üsteğmendi.Diğer personel astsubaylardan oluşuyordu.Ayrıca iki keskin nişancı uzman jandarma arkadaş vardı.Anlatılana göre bu birimde 5 yıldan fazla görev yapılmasına müsaade edilmiyor.Tabi istisnalar var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2012, 21:12 
Süvariler

JÖAK mensuplarıyla tanışıp sohbet etme imkanım olmuştu. Subay ve astsubaylardan oluşuyor.Benim tanıştığım timin komutanı üsteğmendi.Diğer personel astsubaylardan oluşuyordu.Ayrıca iki keskin nişancı uzman jandarma arkadaş vardı.Anlatılana göre bu birimde 5 yıldan fazla görev yapılmasına müsaade edilmiyor.Tabi istisnalar var.
Peki şark görevinden gelen personele o kadar kurs ver donat sonra 5 yıl görev yaptırıp yolla böyle mantık olur mu :roll: Ordan sonra nereye yönlendiriyorlar personeli?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 00:25 
Süvariler

Şark görevinden sonra batıda kayak tesislerinde arama kurtarma görevinde bulunanlar var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 00:31 
Süvariler

Şark görevinden sonra batıda kayak tesislerinde arama kurtarma görevinde bulunanlar var.
JÖAK sadece özel harekat değil zaten biliyorsunuz.Dağcılık-arama kurtarma vs çeşitleri var.Ancak yukarıdaki arkadaşın dedigi gibi 5 sene için personele okadar eğitim ver sonra yolla saçma geldi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 00:41 
Site Başkanı

Alıntı:
JÖAK sadece özel harekat değil zaten biliyorsunuz.Dağcılık-arama kurtarma vs çeşitleri var.Ancak yukarıdaki arkadaşın dedigi gibi 5 sene için personele okadar eğitim ver sonra yolla saçma geldi.
Gelen personel boş gelmiyor yalnız. JÖAK olarak seçilen personelin çoğu Jandarma Komando veya JÖH personeli olarak kırsalda operasyonlara çıkmış personel oluyor. Yani zaten deneyimli personel TSK içinde 5-10 yıl çalışmış. Hal böyle olunca da 5 yıl tutup sizin tabiriniz ile "yolluyorlar"...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 00:56 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Gelen personel boş gelmiyor yalnız. JÖAK olarak seçilen personelin çoğu Jandarma Komando veya JÖH personeli olarak kırsalda operasyonlara çıkmış personel oluyor. Yani zaten deneyimli personel TSK içinde 5-10 yıl çalışmış. Hal böyle olunca da 5 yıl tutup sizin tabiriniz ile "yolluyorlar"...
Onu biliyorum.Yani JÖH'ten geldiklerini.Yukarıdaki mesajımda da belirttim.Ancak siz de bilirsiniz ki JÖAK'ın kursları birçok alanda ve gayet iyi bence(bildiklerime göre konusuyorum).Benim sitemim neden 5 yıl gibi kısa bir süre ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 23:25 
Süvariler

Görüştüğüm JÖAK personeli 5 yıl sınırlamasının sebebinin organize suç benzeri suçlara karışılmasının önlenmesi ve gayri yasal örgütlenmelerin önlenmesi olduğunu söylemişlerdi.
Yukarıda bazı arkadaşların belirttiği gibi hemen hepsi JÖH ve asayiş tecrübesi olan personeldi.

Bir anekdot; bir uzman arkadaş JÖAK personeli için 'teşkilatın altın çocukları' derdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2012, 00:22 
Süvariler

Görüştüğüm JÖAK personeli 5 yıl sınırlamasının sebebinin organize suç benzeri suçlara karışılmasının önlenmesi ve gayri yasal örgütlenmelerin önlenmesi olduğunu söylemişlerdi.
Yukarıda bazı arkadaşların belirttiği gibi hemen hepsi JÖH ve asayiş tecrübesi olan personeldi.

Bir anekdot; bir uzman arkadaş JÖAK personeli için 'teşkilatın altın çocukları' derdi.
Üstad,ona bakarsan onu yapacak adam her yerde yapar.Böyle bir çok birim var.Sırf JÖAK personeline özgü bir şey değil yani :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2012, 00:50 
Süvariler

Belkide işin sırrı açılımında gizli: Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2012, 14:44 
Üye

Jandarma özel harekat
sb,astsb,uzm.j. ve uzm erb. sadece ve sadece baska yok

jandarma operasyon taburu
sb,astsb,uzm.j.uzm.erb.

jandarma komando birlikleri
Sb,astsb,uzm j.,uzm erb.,er ve erbaştan oluşur (yine son zamanda erlerin yerine uzm.erb alımı olmuştur.)
jandarma arama kurtarma
bünyesinde subay,astsb,uzm.j.ve uzm erb. bulunur.(son dönemlerde uzm.erb. alımı artmış olup timler profesyonelleştirilmiştir.)

jandarma özel asayiş komando bölüğü jandarma özel asayiş diye birşey yoktur jandarma özel asayiş komando bölüğü vardır bunun tam adı budur. il jandarma komutanlıklarına bağlıdır. Genelde amacı dışında toplumsal olaylara müdahalede kullanılırlar.. Ama kuruluş amaçları terörün şehirlere sıçaradığında müdahalesidir. Personelleri genelde batıda jöh,joak ve aktif komando birliklerinden gelenler...doğuda ise genelde genç ve komando eğitimi almış (izmir foça da ) personeldir. Hatırlayalım baskında J.Ütğm. özel asayiş komando bölüğünde 2008 mezunu şehit olmuştu.

bu birliklerin tam anlamıyla görevleri ve kuruluş amaçları farklı olup, tamamen yetiştirilmiş personeli ihtisasına uygun yerlerde çalıştırmak için sınıflandırılmıştır.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2012, 14:50 
Süvariler

arkadaşlar çok karıştı..

Jandarma özel harekat
sb,astsb,uzm.j. ve uzm erb. sadece ve sadece baska yok

jandarma operasyon taburu
sb,astsb,uzm.j.uzm.erb.

jandarma komando birlikleri
Sb,astsb,uzm j.,uzm erb.,er ve erbaştan oluşur (yine son zamanda erlerin yerine uzm.erb alımı olmuştur.)
jandarma arama kurtarma
bünyesinde subay,astsb,uzm.j.ve uzm erb. bulunur.(son dönemlerde uzm.erb. alımı artmış olup timler profesyonelleştirilmiştir.)

jandarma özel asayiş komando bölüğü jandarma özel asayiş diye birşey yoktur jandarma özel asayiş komando bölüğü vardır bunun tam adı budur. il jandarma komutanlıklarına bağlıdır. Genelde amacı dışında toplumsal olaylara müdahalede kullanılırlar.. Ama kuruluş amaçları terörün şehirlere sıçaradığında müdahalesidir. Personelleri genelde batıda jöh,joak ve aktif komando birliklerinden gelenler...doğuda ise genelde genç ve komando eğitimi almış (izmir foça da ) personeldir. Hatırlayalım baskında J.Ütğm. özel asayiş komando bölüğünde 2008 mezunu şehit olmuştu.

bu birliklerin tam anlamıyla görevleri ve kuruluş amaçları farklı olup, tamamen yetiştirilmiş personeli ihtisasına uygun yerlerde çalıştırmak için sınıflandırılmıştır.
Karışan bir şey yok.JÖAK mensuplarının gördükleri o kurslardan sonra neden 5 yıl gibi kısa bir süre görevlendirildigini tartışıyoruz.Zaten JÖAK üzerine tartışıyoruz.JÖH,JAK vs bahsedilmedi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2012, 14:52 
Üye

ben size söylemedim farkettiyseniz yukarıda bir uzm.erb temini olmadığı söylenmiş.. ayırca 5 yılda görev değişikliği olmuyor öyle birşey yok. Siz bana merak ettiğiniz birliği söyleyin ben size söyleyim görev değişikliği hangi şartlarda oluyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2012, 14:54 
Süvariler

ben size söylemedim farkettiyseniz yukarıda bir uzm.erb temini olmadığı söylenmiş.. ayırca 5 yılda görev değişikliği olmuyor öyle birşey yok. Siz bana merak ettiğiniz birliği söyleyin ben size söyleyim görev değişikliği hangi şartlarda oluyor.
Hmm görmemişim kusura bakmayın.Biraz yukarıda tartıştık mesajları gördüyseniz eğer açıklarsanız sevinirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2012, 15:00 
Üye

tabiki söylerim ama şuan yukarıdan buraya kadar okuduklarıma baktığımızda net bir şey söylemek mümkün değil mesela JÖAK tan bahsedeyim sizlere.. Jöak timlerinde bulunan personel çok sayıda kurs almaktadır. Zaten bunların iyi seviyeye gelmesi en az 3 yılı bulmaktadır. Komando kursu sadece 6 ay.. ve bu timler için vazgeçilmez bir kurs. Diğerlerini saymakla bitmez. Genelde Jöak tan ya sağlık problemiyle ya da yaş sınırıyla ayrılırsınız. Bunlarda zaten genelde yine batıda jandarma özel asayiş komando birliklerine ya da komando eğitim alayarına verilir. Yaş sınırına gelince ben tam bilmediğim yaş sınırını yanlış bilgi vermek istemiyorum. Ama akşam saat 18:30 dan sonra öğrenip yazıcam. Jandarma ile merak ettiğiniz bir şey olursa bildiğim ölçüde cevap vermek isterim bilmesemde mutlaka öğrenirim ;)

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2012, 15:03 
Süvariler

tabiki söylerim ama şuan yukarıdan buraya kadar okuduklarıma baktığımızda net bir şey söylemek mümkün değil mesela JÖAK tan bahsedeyim sizlere.. Jöak timlerinde bulunan personel çok sayıda kurs almaktadır. Zaten bunların iyi seviyeye gelmesi en az 3 yılı bulmaktadır. Komando kursu sadece 6 ay.. ve bu timler için vazgeçilmez bir kurs. Diğerlerini saymakla bitmez. Genelde Jöak tan ya sağlık problemiyle ya da yaş sınırıyla ayrılırsınız. Bunlarda zaten genelde yine batıda jandarma özel asayiş komando birliklerine ya da komando eğitim alayarına verilir. Yaş sınırına gelince ben tam bilmediğim yaş sınırını yanlış bilgi vermek istemiyorum. Ama akşam saat 18:30 dan sonra öğrenip yazıcam. Jandarma ile merak ettiğiniz bir şey olursa bildiğim ölçüde cevap vermek isterim bilmesemde mutlaka öğrenirim ;)
Peki JÖAK'a girmek için mutlaka kırsalda görev yapmış JÖH personeli mi olmak gerekiyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2012, 15:08 
Üye

Tabiki hayır ama onlara öncelik tanınıyor. Genç olup komando kursu görmek yeterli zaten girdikten sonra çeşitli kursalardan geçip eğer kabiliyetiniz varsa kalıyorsunuz..

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2012, 21:31 
Üye

jöakla ilgili yaş sınırını öğrencem demiştim.. yaş sınırıda yok ilerleyen yaşlardada personelin tecrübesinden yararlanmak amacıyla öğretmen olarak kullanılmakta.. Bir ekip çalışması olduğu için ekiple anlaşamama gibi durumlarda, kendi isteğiyle (tabi amirin kabul etmesi ) ve yeterlilik azaldığında sadece ayrılma oluyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2012, 22:52 
Süvariler

jöakla ilgili yaş sınırını öğrencem demiştim.. yaş sınırıda yok ilerleyen yaşlardada personelin tecrübesinden yararlanmak amacıyla öğretmen olarak kullanılmakta.. Bir ekip çalışması olduğu için ekiple anlaşamama gibi durumlarda, kendi isteğiyle (tabi amirin kabul etmesi ) ve yeterlilik azaldığında sadece ayrılma oluyor.
Anladım.Teşekkürler ilgilendiğiniz için.Diğer arkadaşlara da yardımcı olmuştur eminim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2012, 22:56 
Üye

iyi forumlar..

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2012, 01:24 
Akıncılar

Alıntı:
Temin ile istihdam farklı kavramları ifade eden kelimelerdir.

Uzman erbaş temini var ancak JÖAK operasyon taburunda istihdamı yok, arama kurtarma taburunda var.

Operasyon taburu timleri sb., astsb. ve uz.j. lardan oluşurlar.

Asayiş komando bölükleri hakkında verdiğiniz bilgilere ise yalnızca gülüyorum nedenini sormayınız.

Selamlar...
Deno'nun onu ne anlamda söyledği aşikar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2012, 01:53 
Üye

Alıntı:

Uzman erbaş temini var ancak JÖAK operasyon taburunda istihdamı yok, arama kurtarma taburunda var.

Selamlar...
siz operasyon taburunda uzm.erb. olmadığını söylüyorsunuz bende size diyorum ki ben buraya isterseniz 13 agustostan sonra operasyon taburundan uzm.erb. fotografı getiricem..

ayrıca jandarma özel asayiş komando bölüğünün doğudaki görevini söylemedim farkındaysanız batıdaki görevini söyledim

madem iyi biliyorsanız batıdakı jandarma özel asayiş komando bölüğü ne gibi faaliyetler icra eder anlatınız bizde yanlışlarımızı düzeltelim.. tabi batıdaki bu komando bölüğündeki '' kanas '' kadro silahının ne işe yaradığınıda anlatın..

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2012, 00:35 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Üsluba aykırı iletiler silindi,lütfen herkes dikkat etsin.

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2012, 01:31 
Üye

şu benim jandarma özel asayiş ile söylediğime gülüp geçiyordunuzda yine aynılarını söylemişsiniz.. zaten genelde benzer şeyler söyledik ve şunuda söyleyim farklı bir yerde değiliz aynı yerdeyiz yorumlarıma bakarsanız sadece jandarmayla ilgili yazmışımdır. Bunuda düşünmeliydiniz. Ben illa biliyorum demiyorum sizle sadece aynı frekanstan konuşamıyoruz nedenini bir kaç gündür anlayamadım. ? hatam sadece operasyon taburunda uzm.erb. var demek mi ? kaç gündür uzm.erb. var ve mk.tf nişancısı diyorsunuz.. oldu olacak tim kuruluşunuda sayın... kanası er kullanıyor demişsiniz bunuda ben anlayamadım kusura bakmayın..

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2012, 01:36 
Üye

Selamlar...[/quote]
Deno'nun onu ne anlamda söyledği aşikar.[/quote]

Kanas dediğiniz silahı bende timde er taşıyor, ne işe yarıyor derseniz, ehil olmayan elde hiç bir işe yaramıyor. JÖAK' da operasyon taburunda uzman erbaş yoktur, arama kurtarma taburunda vardır bunu da yineliyorum.

Uzman erbaşlar JÖH timlerinde, komando timlerinde görev yapar, bizde de var mtf. nişancısı olarak benim timde de bir tane var ne iş yaptıklarını, eğitimlerini, mesleğe giriş şartlarını, kendilerinden beklentileri vs. hepsini çok iyi bilirim afaki konuşmayınız...[/quote]
bu arada burda yazmak için askerlik tecrübesine gerek yok.. teşkilatta sınav tecrübe sınavı yapsalar 20 yıllık çok personel atılırda burda yazan kişiler onlardan daha iyi biliyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2012, 21:03 
Üye

o sınavların cevaplarının verildiğini siz benden iyi biliyorsunuz size kimliğimi açıklamak zorunda değilim ama güvendiğim birine tarafsız kimliğimi ve herşeyi ona gösterebilirim.

bu arada 20 yıl iç güvenlik yapılmaz. 11 yıl güneydoğuda görev yapılmaz. şuan en fazla doğuda görev yapan personel 4 doğu yapmıştır ( bazı haller dışında ) ama siz 11 yıl yapmışsınız bir de doğudasınız bana inandırıcı gelmedi.

en fazla 3 doğu çok emekli olmadınız beklediniz 4 diyelim 4*2 eşittir 8 yapar hadi 1 tanesini 3 yıl yaptınız 9 yapar ikisini 3 yıl yapsanız yine 10 yapar ben anlamadım bu işi..

bu arada ben sizin tim k. olduğunuzada inanmıyorum ama dediğim gibi sizle artık muhattap olmuyorum çünkü herşeyi siz biliyorsunuz bana gerek yok

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2012, 22:34 
Süvariler

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2012, 23:42 
Akıncılar

Gözlüklü yada lens kullanan kişiler için herhangi bir engel var mıdır ?
Var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2012, 23:43 
Süvariler

Gözlüklü yada lens kullanan kişiler için herhangi bir engel var mıdır ?
Bu birime girmeyi geçtim öyle biri askeri okula alınmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2012, 11:28 
Süvariler

Alıntı:
Bu birime girmeyi geçtim öyle biri askeri okula alınmaz.
Neden oyle bir sey var?

Hani asker.. Oraya buraya atlayacak gozlugu felan duser diyemi?
Alinmamalari tabikide mantikli.. Kotu goruyorlar bide harp sirasinda kim bilir ne hale girerler.
Ama bunun arkasindaki fikir nedir?
Sağlamı varken gözlüklüsüyle niye uğraşsın?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2012, 22:57 
Süvariler

Askerde Ankara'da JÖA binasında yemek, yatak JÖH binasında da iş, çalışma. JÖH'ün tamamı rütbeli. Cezaevlerinin basıldığı yıllar. Ulucanlar, Bayrampaşa, Çankırı vs. Çok hareketli yıllardı. Bol hikaye dinlerdik JÖA'daki arkadaşlardan... Anlat anlat bitiremezlerdi. Hele boyu kadar Kanas kullanan Anamurlu çocukla tüm tabur dalga geçerdi... Merak ederdim bu kadar kısa boylu birine bu tüfeği neden vermişler diye. Ancak herhalde "At binenin, kılıç kuşananın."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2012, 23:00 
Süvariler

Askerde Ankara'da JÖA binasında yemek, yatak JÖH binasında da iş, çalışma. JÖH'ün tamamı rütbeli. Cezaevlerinin basıldığı yıllar. Ulucanlar, Bayrampaşa, Çankırı vs. Çok hareketli yıllardı. Bol hikaye dinlerdik JÖA'daki arkadaşlardan... Anlat anlat bitiremezlerdi. Hele boyu kadar Kanas kullanan Anamurlu çocukla tüm tabur dalga geçerdi... Merak ederdim bu kadar kısa boylu birine bu tüfeği neden vermişler diye. Ancak herhalde "At binenin, kılıç kuşananın."
Bu işler hırsla oluyor herhalde.ÖKK'nin personelleri arasında da kısa boylular çok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2012, 09:50 
Süvariler

Alıntı:
Sağlamı varken gözlüklüsüyle niye uğraşsın?
Ama gonullu, cok istiyor?

Öyle şey mi olur,bende tıp istiyorum ama puanım yetmiyor alsınlar beni.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2012, 14:51 
Süvariler

Gözün bozuksa nişan almakta falan zorlanırsın. Hem gözlük var savaşın ortasında gözlükle mi uğraşacaksın oradan oraya koşacaksın o gözlüğün düşüp senin saf dışı kalma ihtimalin var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2012, 12:27 
Süvariler

Gözün bozuksa nişan almakta falan zorlanırsın. Hem gözlük var savaşın ortasında gözlükle mi uğraşacaksın oradan oraya koşacaksın o gözlüğün düşüp senin saf dışı kalma ihtimalin var.

Gözlük kalmadı artık.Lazerle çizdiriyorlar bitiyor.Ama o seni en fazla 10 yıl idare eder.İlk hali gibi olmuyor göz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2012, 10:34 
Süvariler

Gozluk olmaz zaten, lens kullansin veya lazer yaptirsin..

Hicmi imkan tanimiyorlar?

Daga gozlukle cikmak kendini olume atmaktan baska bir sey degil.
Çizdirdiğin göz bile çok fazla dayanmaz ki.5-6sene sonra yine ufaktan sorunlar cıkarmaya baslayacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2012, 17:30 
Süvariler

Alıntı:
Gozluk olmaz zaten, lens kullansin veya lazer yaptirsin..

Hicmi imkan tanimiyorlar?

Daga gozlukle cikmak kendini olume atmaktan baska bir sey degil.
Çizdirdiğin göz bile çok fazla dayanmaz ki.5-6sene sonra yine ufaktan sorunlar cıkarmaya baslayacak.
Gözünü çizdirenleri de almıyorlar diyebiliyorum ben.

Göz muayenesinde belli oluyormuş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2012, 17:30 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2012, 14:51 
Süvariler

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ej7oFshPW8I[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2012, 14:55 
Uzaklaştırıldı

Keskin nişancı bir uzman çavuş.

Resim
Sanırım arkadaki yapıyı Çanakkale'de görmüştüm.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2012, 16:36 
Süvariler

Arkadaşlar iyi diyorsunuz hoş diyorsunuzda çatışmada,dağda,bayırda gözlük düşer vb.Fox tvde bundan bir kaç yıl önce bayram dolayısıyla bir jandarma özel harekat birliğini gösteriyorlardı ve bir üsteğmen gözlüklüydü ayrıca polis özel harekattada gözlük kullananlara nadirde olsa haberlerde denk geldim sonradan takmışlarsa bilemem.Biraz tolerans keşke biraz tolerans tanısalar.Bu göz bozukluğu yüzünden bende hayal kırıklığına uğradım hala bir harbiyeli gördüğümde imrenerek bakarım ardından ne yalan söyleyim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2012, 16:52 
Süvariler

Arkadaşlar iyi diyorsunuz hoş diyorsunuzda çatışmada,dağda,bayırda gözlük düşer vb.Fox tvde bundan bir kaç yıl önce bayram dolayısıyla bir jandarma özel harekat birliğini gösteriyorlardı ve bir üsteğmen gözlüklüydü ayrıca polis özel harekattada gözlük kullananlara nadirde olsa haberlerde denk geldim sonradan takmışlarsa bilemem.Biraz tolerans keşke biraz tolerans tanısalar.Bu göz bozukluğu yüzünden bende hayal kırıklığına uğradım hala bir harbiyeli gördüğümde imrenerek bakarım ardından ne yalan söyleyim.
Ya torpildir. Ya da sen girersin birliğe orada görevini icra ederken gözün bozulmaya başlar.

Sonuçta herkesin gözü doğuştan bozulmuyor. 50 yıl sonra gözü bozulan da var. 2 yaşında bozulan da. Şimdi sen adama ''usta sen o kadar eğitimi, sınavı başarıyla geçtin ama gözün bozuk seni birlikten atıyoruz'' denir mi?

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 344 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 57 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: