TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Nis 2017, 22:08

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 124 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2014, 12:52 
Süvariler

Elazığ'da askeri araç kaza yapmış. 1 şehit, 3 yaralı...
http://www.milliyet.com.tr/elazig-da-as ... m-1948585/

Haberde Jöh taburu deniliyor ondan buraya yazdım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2014, 13:01 
Akıncılar

Askeri araç değil bu yahu. Asker taşıyan araç.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2014, 13:16 
Süvariler

Askeri araç değil bu yahu. Asker taşıyan araç.
Valla hocam resimleri şimdi gördüm. Yasaklı bir kaynaktan öğrendim haberi. Milliyeti görünce de hemen linki yapıştırdım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2014, 13:24 
Akıncılar

Bu yine basın abukluğu. Hemen tüm haberlerde böyle geçiyor.

Hoş, giden can gitmiş, araç yeşil olsa ne oluuur, beyaz olsa ne yazar..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2015, 00:01 
Üye

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

[spoiler]Doğubayazıt İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı Jandarma Özel Harekat Timleri, bugün saat 18.30'da işyerleri kapandıktan sonra Şehit Mehmet Özer Caddesi üzerinde 6 katlı bir apartmanın çevresini kuşattı. Polisin de destek verdiği yoğun güvenlik önlemleri altında apartmana girerek operasyonu başlatan timler, evlerde arama yaptı. Caddeden geçiş kontrollü olarak yapılırken operasyonun kimlere yönelik olduğu konusunda açıklama yapılmadı. Operasyon, devam ediyor.

http://www.ntv.com.tr/galeri/turkiye/ja ... a4u_j0d-6Q[/spoiler]

Fosforlu olan yelek jandarma trafik yelekleri mi yoksa kendi normal yelekler mi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2015, 11:56 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2015, 12:47 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Fosforlu olan yelek jandarma trafik yelekleri mi yoksa kendi normal yelekler mi ?
Resim
Resim

Bunun üzerine yelek giymişler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2015, 13:00 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2015, 13:34 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Resim
Resim

[/spoiler]

Normal jandarma fosforlu yelekleriymiş merakımı giderdim. Bende anlamadım o yelekleri neden giydiklerini yada ortak operasyonlarda jandarma olmasını belirtmesi falan mı gerekiyor. Yani fosforlu yelek giyip üzerine hucum yeleği giymek neden gerekti çözülmeyi bekleyen bir gizem olarak kalacak herhalde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2015, 18:08 
Akıncılar

[spoiler]
Alıntı:
Alıntı:
Resim
Resim

[/spoiler]

Normal jandarma fosforlu yelekleriymiş merakımı giderdim. Bende anlamadım o yelekleri neden giydiklerini yada ortak operasyonlarda jandarma olmasını belirtmesi falan mı gerekiyor. Yani fosforlu yelek giyip üzerine hucum yeleği giymek neden gerekti çözülmeyi bekleyen bir gizem olarak kalacak herhalde.

Jandarma personeli asayiş görevi sırasında kırmızı-mavi ve fosforlu bantlı bir yelek giyiyorlar. JÖH personeli de aşina olduğumuz ekipmanlarına ek olarak bu yeleklerden giymişler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2015, 21:26 
Site Başkanı

Jandarma personeli asayiş görevi sırasında kırmızı-mavi ve fosforlu bantlı bir yelek giyiyorlar. JÖH personeli de aşina olduğumuz ekipmanlarına ek olarak bu yeleklerden giymişler.
Onlar büyük olasılıkla JÖH operasyonu sırasında ortam güvenliğini sağlayan standart jandarma birlikleri. Teçhizat ve G3 lerinden anlaşılıyor zaten...

Bu arada o yelekler Jandarma bünyesine 2013 yılında yapılan 10.000 lik bir alımla kazandırıldı. Yozgatta adı-sadı duyulmamış bir tekstil firmasının. Beğendiğim tek yanları piyasadaki diğer ürünlerin aksine MOLLE aksamının da kamuflaj renginde olması lakin materyalin ve baskı tekniğinin kalitesizliğinden olsa gerek azcık ışıkta reflektif yelek gibi parlamaya başlıyorlar. Şimdi o yelekleri de beğenmediler de yeni bir ihale açacaklar...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2015, 04:26 
Süvariler

[pdfview]http://www.jandarma.tsk.tr/duyurular/J. ... Raporu.pdf[/pdfview]

http://www.jandarma.tsk.tr/duyurular/J. ... Raporu.pdf

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Mar 2015, 10:52 
Üye

Resim

Şu yığma taş kuleyi övgüyle faaliyet raporuna koymak için çok düşündüler mi acaba. Bir yığın da güzel kule yapıldı.
Onu before-after babında oraya yerleştirmiş olmasınlar sakın; yoksa ben mi yanlış anladım?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Mar 2015, 22:03 
Akıncılar

Saçma sapan konuşmayın. Eski yığma kuleler yerine yeni tip kuleler yapılıyor anlamında o. Kimse 2015 yılında yıgma tas kule yapmıyor artık. Dagların basına neler yapılabıldıgını gorsenız sasarsınız. Garıp garıp yorumlar ve ıthamlarda bulunmayın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2015, 02:49 
Site Başkanı

Yeni yapılan kalekollar bile yığma taş. Üstüne sıva çekiyorlar.
O Kalekolların yüklenicileri daha ihale aşamasında devletle masaya oturup bina yapı organlarının RPG gibi belli başlı patlayıcı roket ve mühimmatlara belli mesafeden dayanabilirliği hususunda bazı standartlar ve garantiler vererek işe başlıyor. Yani Kalekol deyince işin içine son teknoloji elektronik gözlem, tespit, müdahale ve komuta&kontrol ekipmanı dışında binanın dayanımı da giriyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2015, 02:53 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Resim

Burası Aktütün (yeni)

Resim

Resim

Taş ile yapılıyor evet bence çokta mantıklı köy hayatını yaşamış biri olarak yığma taş olanının bile çok sağlam olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca bu kulelerle eski yığma taş kuleleri karıştırmayın. Bunlarda yüksek miktarda beton ve genişlik mevcut rpg saldırılarına karşı düz bir betondan çok daha avantajlı olacağı kanaatindeyim tecrübeli hocalarımız daha iyi bilirler tabi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Haz 2015, 21:21 
Süvariler

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Haz 2015, 21:35 
Üye

JANDARMA'nın 176.yılı kutlamaları kapsamında KARAKOLA SIZMAYA ÇALIŞAN TERÖRİSTLERE OPERASYON

JANDARMANIN 176.YILI KUTLU OLSUN

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Haz 2015, 22:02 
Site Başkanı

JANDARMA'nın 176.yılı kutlamaları kapsamında KARAKOLA SIZMAYA ÇALIŞAN TERÖRİSTLERE OPERASYON

JANDARMANIN 176.YILI KUTLU OLSUN

Resim

aselsan ın yeni tip mini gece görüş ve MINI TSD25 termal dürbünleri sonunda kullanıma girmiş, o kazulet gibi Piton ve gece görüş dürbünlerinden daha kompakt ve hafif üstelik görüntü kalitesi de daha berrak. Gece görüş dürbünü üzerindeki RMR tip mini red dot ile de yakın mesafe çatışmalarında daha rahat nişan almayı sağlıyor. Ayrıda üzerinde bulunan IR ışık ve lazer ünitesi de cihazın aydınlatma ve nişan alma kapasitesini arttırıyor. aselsan bunu neredeyse Piton u piyasaya süreceği zaman çıkartmalıydı aslında millet çokdan termal boylarını küçültmüştü o devirde ama bizimkiler biraz geriden geliyor :roll:

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Haz 2015, 23:59 
Süvariler

Deno daha önce bu konuya dair dolaylı bir cevap vermiş ancak benim merak ettiğim nokta neden bu tür dizlik kullanmakta ısrarcıyız ? Muhtemel kullanımı basit veya ucuz cevaplarınızı öngörerek neden ülke içinde bir firma ''Crye Precision Knee Pad'' tarzı bir ürünü arz etmiyor veya edemiyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Haz 2015, 00:32 
Site Başkanı

Deno daha önce bu konuya dair dolaylı bir cevap vermiş ancak benim merak ettiğim nokta neden bu tür dizlik kullanmakta ısrarcıyız ? Muhtemel kullanımı basit veya ucuz cevaplarınızı öngörerek neden ülke içinde bir firma ''Crye Precision Knee Pad'' tarzı bir ürünü arz etmiyor veya edemiyor?
Daha önce yazmıştım, yine yazıyorum. O dediğin pantolon Amerikan Pazarında bile 200 dolardan satılıyor, ordu bile sadece özel kuvvet ve elit personeline tedarike diyor. Geri kalanlardan isteyen elini cebine atıyor satın alıyor. Bizim içinde aynı, isteyen özel-güzel replikasını falan tedarik ediyor internetten. SAT larda çıkmıştı...

Yine daha önce yazmıştım, TSK ya kısa zamanda uygulanabilecek en iyi çözüm diz kısımlarında sünger ped yuvası olan pantolonlar, crye tip diz pedleri kadar kavrama sağlayamasalar da aynı ölçüde koruma sağlıyorlar, bunları yerli olarak ANAFARTA ve bazı ikmal bakım komutanlıkları özel-güzel personel için üretiyor. Sadece o yeni Amerikan kesim üniformalar alt-üst 400 lira para tutuyor. Kesimleri, kumaşı ve dikiş teknikleri çok daha kaliteli malzemeden yapıldığı, yapımında çok daha fazla malzeme harcandığı ve tasarım/üretim süreleri diğerlerine göre uzun olduğu için. Bunlar yılda iki kez değişen şeyler, daha botuna, içliğine, montuna, beresine, eldivenine, soğuk iklim elbisesine falan girmiyorum vede. Alt-üst üniforma takımı...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Haz 2015, 01:26 
Akıncılar

...aselsan bunu neredeyse Piton u piyasaya süreceği zaman çıkartmalıydı aslında millet çokdan termal boylarını küçültmüştü o devirde ama bizimkiler biraz geriden geliyor :roll:
Yeni nesillerin esprisi SWIR olmaları. Sensör, bunun büyüklüğü ve hassasiyeti ve ihtiyaç duyduğu optiklerin büyüklüğü eski sistemlerden tamamen farklı..
Aselsan 3-5 mikron teknolojisini kazanınca işte bunlar çıktı, CATS çıktı, falan filan..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Haz 2015, 07:34 
Süvariler

Alıntı:
Daha önce yazmıştım, yine yazıyorum. O dediğin pantolon Amerikan Pazarında bile 200 dolardan satılıyor, ordu bile sadece özel kuvvet ve elit personeline tedarike diyor. Geri kalanlardan isteyen elini cebine atıyor satın alıyor. Bizim içinde aynı, isteyen özel-güzel replikasını falan tedarik ediyor internetten. SAT larda çıkmıştı...

Yine daha önce yazmıştım, TSK ya kısa zamanda uygulanabilecek en iyi çözüm diz kısımlarında sünger ped yuvası olan pantolonlar, crye tip diz pedleri kadar kavrama sağlayamasalar da aynı ölçüde koruma sağlıyorlar, bunları yerli olarak ANAFARTA ve bazı ikmal bakım komutanlıkları özel-güzel personel için üretiyor. Sadece o yeni Amerikan kesim üniformalar alt-üst 400 lira para tutuyor. Kesimleri, kumaşı ve dikiş teknikleri çok daha kaliteli malzemeden yapıldığı, yapımında çok daha fazla malzeme harcandığı ve tasarım/üretim süreleri diğerlerine göre uzun olduğu için. Bunlar yılda iki kez değişen şeyler, daha botuna, içliğine, montuna, beresine, eldivenine, soğuk iklim elbisesine falan girmiyorum vede. Alt-üst üniforma takımı...

Resim
Kısacası maliyet ve üretim süreçleri dolayısıyla şahsımında beyan ettiği gibi neden bunu kullanıyoruz, değiştirilmesi gerekir gibi öneriler kısa vadede gerçekçi durmuyor ancak yapılması gereken kanımca yerli firmaların çoğalması sonrasında bunların konuşulması olacak. Teşekkür ederiz Deno.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2015, 22:02 
Üye

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2015, 23:58 
Süvariler

Jandarma Genel Komutanlığı 176. yılı kutlamalarına ek olarak;

[spoiler]Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim[/spoiler]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2015, 08:08 
Akıncılar

Ben bu yeni spoleti hiç sevmedim. Bayrağa kazık girmiş gibi tuhaf, terbiyesiz bir şey. İşin kötüsü yavaştan sağda solda çoğalıyor, arabaların üstüne falan yapıştırıyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2015, 23:58 
Süvariler

http://www.jandarma.tsk.tr/tanitim/Jandarma_Dergisi.htm

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2015, 02:11 
Uzaklaştırıldı

Jandarma'ya derhal adam akıllı bir üniforma yapılmalı, kentsel yerlerde bu üniformayla gezmelidir. Araçları yenilenmelidir. Silahları güncellenmelidir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2015, 21:38 
Uzaklaştırıldı

Üniforma olarak bir karar vermeleri lazım...
Özellikle şehirlerde şu kamuflaj mantığından kurtulması gerekiyor.
Turizm Jandarması kıyafeti olarak bilinen kıyafetin biraz daha modernleşmesi gerekiyor.

Örneğin şu her olayda sırtlarına geçirdikleri arkasında Jandarma , Jandarma Trafik, Jandarma Cezaevi yazan yeleklerin formatında bir üniforma tasarlanabilir....

Araç gereç olarak Terörle Mücadele bölgeleri dışındaki komutanlıklardaki Devriye Müdahale Araçları Land Rover yerine Isuzu Dmax,Mıtsubishi L-200 gibi modern araçlarla değiştirilmeye başlandı.. Aynı şekilde tarihi eser Ford Transit araçlar da yeni Transit'ler ile değiştiriliyor.... ( Bir tek Jöak'ın siyah Transitlerini yenilemediler daha , onlara da Swat birimlerinin kullandığı özel üretim minibüs tarzı bir araç tasarlamak lazım sanki.. :roll: )

Bir çok Alay Komutanlığında en fazla 3-5 time yetecek kadar bulunan Toplumsal Olayları Önleme personel kitleri (Robocop) artık yeni alımlar ile neredeyse bölük düzeyinde personele yetecek kadar depolarda bulunduruluyor. Bunların yanında Göz Yaşartıcı gaz tüfekleri ve mühimmatları da alınmaya devam ediliyor.

Ancak bana göre en büyük sıkıntı üniforma..... Halen Kamuflaj ile şehirlerde dolaşan jandarma personeli var.. Ya da yakası bağrı bir türlü düz durmayan o garip Turizm kıyafeti ile dolaşanlar gibi...
Demek istedigim silahlar, gaz kapsülü atan mudehale silahları değil. Tüfeklerden bahsediyorum. Yıl olmuş bilmem kaç, hala adliye çıkışında G3'lü erler görmek mümkün.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2015, 12:15 
Genel Yetkili

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2015, 00:44 
Üye
Kullanıcı avatarı

[center]Jandarmanın,İç İşleri Bakanlığına bağlanması nedeniyle komando birlikleri ve karakollarında da bir değişiklik olacak mı ?[/center]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2015, 00:23 
Akıncılar

[center]Jandarmanın,İç İşleri Bakanlığına bağlanması nedeniyle komando birlikleri ve karakollarında da bir değişiklik olacak mı ?[/center]
Bu sorunun tam cevabı, açık bir forumda dile getirilemez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2015, 02:35 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Şu korsanın bluetooth gibi bir bağlantıyla kablosuzunu yapsalarmış. Çatışamada yada koşuşturmada o kablo sağa sola dolanır. Tüfek elden düşşe boyuna zarar verir belkide.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2015, 02:38 
Site Başkanı

Resim

Şu korsanın bluetooth gibi bir bağlantıyla kablosuzunu yapsalarmış. Çatışamada yada koşuşturmada o kablo sağa sola dolanır. Tüfek elden düşşe boyuna zarar verir belkide.
Kablo yönetimini adam gibi yapar, kaskın ya da şapkanın içinden geçirir yeleğin ön MOLLE kayışlarından tüfeğe yönlendirir isen bir cacık olmaz. Kafa kayışları ve cak girişinin toleransı o kadar yüksek değil vede, inceleme fırsatım olmuştu. Tüfak düşerse ikisinden biri atar...

Bana kalırsa meskun mahalde bina köşe ve kapı girişleri dışında arazide kullanılacak bir şey değil. O göz aparatı görüntü çözünürlüğünü çok düşürüyor zira adam akıllı bir şey göremiyorsun...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2015, 01:47 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aH6mBMFIpGo[/youtube]

:D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ağu 2015, 14:17 
Üye
Kullanıcı avatarı

TSK'nın Youtube kanalından Jandarma Genel Komutanlığı'yla ilgili videolara ulaşabilirsiniz

https://www.youtube.com/channel/UCCj4Tm ... Zm3ymaG3RQ

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 21:22 
Uzaklaştırıldı

Nereye yazacağını bilemedim. Bu elleri ve ayakları plastik kelepçeli olarak denize atılan komandolar ne yapıyorlar?

Yüzüyorlarsa nasıl yüzüyorlar?
Kurtuluyorlarsa nasıl kurtuluyorlar?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 21:44 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Sırt üstü yatar ayaklarını eş güdümlü olarak çırparak kıyıya varırsın. Bek bir esprisi yok işin. Paniklemeyen adamı boğamazsınız.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.

Attila Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 22:57 
Uzaklaştırıldı

Gözü kapalı atıyorlar, yanlış yere doğru yüzerse?

Bir de, iki ayak bağlı şekildeyken, belden kırarak mı çırpıyorlar yoksa dizden kırarak mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 23:21 
Akıncılar

Bir de, iki ayak bağlı şekildeyken, belden kırarak mı çırpıyorlar yoksa dizden kırarak mı?

Yanlış mı biliyorum ama bu eğitim amacı boğulma hissine alışmak değil miydi? Ben hatırlıyorum biz araziye çıkarken kursiyerleri atıyorlardı Foça'da, tabi altta profesyonel yüzücüler vs. vardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2015, 23:23 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Yanlış mı biliyorum ama bu eğitim amacı boğulma hissine alışmak değil miydi? Ben hatırlıyorum biz araziye çıkarken kursiyerleri atıyorlardı Foça'da, tabi altta profesyonel yüzücüler vs. vardı.
Bende öyle okudum, bir süre sonra çıkarıyorlarmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2015, 19:58 
Uzaklaştırıldı

Yakın zamanda Jandarma Teşkilatı'nın yapısında daha da değişiklik yapılacak mı acaba?
TSK'dan tamamen ayırıp Erat sisteminden de muaf kılınırsa aynen ABD'deki sistem kır polisi olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2015, 21:22 
Akıncılar

Kalçadan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2015, 22:21 
Uzaklaştırıldı

Kalçadan dediğiniz bölge tam baldırların olduğu bölgeden değil mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2015, 21:33 
Süvariler

http://www.jandarma.tsk.tr/tanitim/Jandarma_Dergisi.htm

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Şub 2016, 20:28 
Süvariler

http://www.jandarma.tsk.tr/duyurular/fa ... index.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2016, 20:08 
Süvariler

http://www.jandarma.tsk.tr/tanitim/derg ... index.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2016, 00:19 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Yeni Jandarma Üniforması (?)

Kaynak: İnci Sözlük. :roll:

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2016, 01:23 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Yeni Jandarma Üniforması (?)

Kaynak: İnci Sözlük. :roll:

Resim

Mavi olması iyi olmuş.Renk tonunu biraz tutturamamışlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2016, 01:29 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

İyi mi?

Gardiyan olmuş gardiyan...

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 124 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: brhn, dflipflop, hilmicamdali, keskin3581 ve 10 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: