TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 11 Ara 2017, 16:07

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 222 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: TSK'da AK/MAK Birlikleri
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 21:43 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Alıntı:
Evet.
Fazla genç değiller mi ? :) Brövelere de bakarsak baya da sağlam adamlar.
Mak brövesi var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 21:52 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 22:05 
Akıncılar

Alıntı:
Almıyor desem inanacak mısınız?
HVKK'ya bagli mak'tan olma ihtimallerini soruyorum ben.ÖKK MAK'ta bu kadar genç personel olmasina sasirdim.
Rütbe renkleri siyah.Hvkk olsa mavi olur.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 22:25 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar bunlar MAK mı?

Resim
Bu Abi'ler Kara Kuvvetlerinin sar helikopterlerinde konuşlu personel. 2010 yılında Kara Havacılık Okul Komutanlığı basın mensuplarına gezdirilirken bu Abi'lerde mini bir tatbikat yapmışlardı. http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galer ... rid=2&p=32 bu linkte de diğer fotoğraflara bakabilirsiniz.

Ayrıca bu yazıyıda okumanızı isterim, http://www.hurriyet.com.tr/gundem/14226304.asp

En son menzil tarafından 27 Oca 2013, 22:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 22:31 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 22:31 
Akıncılar

Bu abiler Kara Kuvvetlerinin sar helikopterlerinde konuşlu personel. 2010 yılında Kara Havacılık Okul Komutanlığına basın mensupları gezdirilirken bu Abi'lerde mini bir tatbikat yapmışlardı. http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galer ... rid=2&p=32 bu linkte de diğer fotoğraflara bakabilirsiniz.

Ayrıca bu yazıyıda okumanızı isterim, http://www.hurriyet.com.tr/gundem/14226304.as
Resim
Alıntı:
Sn menzil teşekkür ederim.Sonuçta bunlar hangi birliğe mensup?
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2013, 23:59 
Akıncılar

TSK Personeli Fotoğrafları başlığında konu dışı olarak oldukça fazla ileti oluşturduk, sanırım buradan devam etmemiz daha uygun olacaktır. Daha bilgili üyelerimizin katkılarını bekleriz.

Benim bildiğim AK / MAK birliklerimiz:

ÖKK - MAK
HvKK - MAK
HvKK - AK
KKK - AK
JAK ve DAK var, Jandarma Arama Kurtarma ve Doğal Afet Arama Kurtarma taburları. DAK silahsız bir birlik, ÖKK bünyesinde kurulmuştu, yakın dönemde ÖKK komutasından alınarak Jandarma'ya, yanılmıyorsam İnsani Yardım Tugayı'na bağlandı.

JAK'a dair detaylı bilgim yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2013, 05:01 
Süvariler

Her şey iyi güzel de memleketimin ordu depolarında adam gibi silah mı kalmadı da o uyduruk AK-47 leri almışınız boynunuza... Hele bi de o beter seyyar dipçikler ile o silahlar tamamen rezalet bir atış performansı sağlıyor...

Kıyafet, techizat tamam , ama o silahlar... ???
M-4 lerin , Colt carabinlerin hadi hiç bulamadınız M-16 A2 lerin kıtlığına kıran mı girdi be abiler... ???
Üstadım bu personelin nerede ve hangi örtülü görevi icra edeceklerini bilmiyoruz sonuçta ve çevremizdeki ülkelerde bol miktarda AK-47 mevcut. Bilmem anlatabildim mi ? ;)

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2013, 07:13 
Yeni Üye

Hayır fotoğraftaki astsubay kıdemli çavuşların fotoğrafları çok daha önceye ait, hatta yine bu forumda geçmişti mezkur personelin subaylığa geçiş yaptığı söylenmişti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2013, 09:21 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Bu diyarların en ünlüsü olan delta nedir? Bir MAK birliğidir. Yaptığı görevlerin kaçta kaçı mak'tır?..
Ben de onu düşündüm.Amerikanların SEAL 6 birliği yapmıyor mu kurtarma operasyonlarını,ani baskınları ?
Delta MAK birligi degildir, Amerikanlarin "Tier 1" dedigi Amerikan Ozel Kuvvetlerin en ustunudur. Tabii ki yetkilerin arasinda MAK var (SEAL Timleri icinde gecerli) ama onun disinda bir cok gorevleri var. HvKK MAK birligine en yakin Amerikan birligi US Air Force Pararescue'idir. Kisaca "PJ's". Tipki US Air Force Pararescue gibi, HvKK MAK'in tek gorevi Muharebe Arama Kurtarma, ÖKK veya Amerikan Delta/SEAL Timleri gibi dusmanin bolgesine sabotaj, istihbarat icin sizamazlar, bir Özel Birlik olabilirler, ama oyle yetkileri yoktur.

Peki, neden HvKK'ya bagli boyle bir birlik var? Denizcilerin Özel Birligi var, Karacilarin'da var, hatta Jandarma ve Sahil Guvenligin bile var, neden Havacilarin olmasin, tabii taaruz icin kurulmamis ise bile? Tabii bunlar sadece benim fikrim. :)

Konu dışı; Yorumumda bir kac hata bulunabilir. Maalesef ancak sabahin korunde telefonumla internete bakma şansim oluyor.

Iyi sabahlar, :)
Tolga
Tolgacım selam :)
Wikipedia üzerinden gidersen bazı yerlerde çakılırsın. Delta, kuruluş olarak bir mak amacıyla başlamış bir birliktir. Bizim mak'ın dengidir. Hatta bizim mak delta'dan feyz alınarak kurulmuştur.
Ak/mak görev ayırdını komutanlar bile yapamıyorken sizin yapabilmeniz şaşırtıcı :) Bu adamlar hava kuvvetlerine de bağlı olsa sadece arama kurtarma yaparlar, başka da bir şeyler yapmazlar demek için çok yukarılarda bir yerden bildiriyor olmak gerek :) Havacıların ak'tan mak'a geçişinin en büyük sebebi düşman hatlarının gerisine sızma, muharip operasyon planlama ve icra etme yeteneğidir. Sınırı aştıktan sonra ne olacağını kimse bilemez. Sabataj da yaparlar, istihbarat da toplarlar, baskın da yaparlar. Zaten bunun için ak değil mak...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2013, 10:27 
Akıncılar

Ilk olarak, bence wikipedia bir kaynak olarak asla kullanilmali. :D
Bu cümle kenarda dursun, çözdükten sonra cevap vereceğim buna.
Tolgacım, bir kurtarma operasyonunun hangi alt görevleri içereceğini bilemezsiniz. Birini kurtarmak için istihbarat toplanması, sabotaj yapılması, belki birilerinin kaçırılması, yakalanması, başka şeyler yapılması, sonra düşmandan kaçılması, artık akla gelmeyen başa gelen türlü şeylerin yapılması gerekebilir. Örneğin ruslar bu görevde yabancı bir ülkede sivilleri kaçırıp parçalarına ayırarak hasımlarına postalamış ve bu sayede rehinelerini kurtarmıştır. Kısacası, mak görevi askerliğin tüm dallarını içeren en hassas ve tehlikeli görevdir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2014, 16:02 
Üye

AK ve MAK kısaltmaları aslında sadece görev kapsamını tanımlar. AK / SAR (Arama kurtarma) dost topraklarda ve barış şartlarında icra edilen silahsız arama ve kurtarma faaliyetlerini tanımlarken MAK / CSAR (Muharebe Arama Kurtarma) Savaş veya çatışma döneminde ağırlıklı olarak düşman topraklarda gerçekleştirilen silahlı arama kurtarma faaliyetleridir. Amerikalı havacı abiler de bizim buradaki makçı nedir akçı nedir tartışmalarını yaşadılar mı bilmem ama AK/MAK görevlerini icra eden personele PJ (Pararesque Jumper) deyip geçmişlerdir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2015, 12:16 
Süvariler

Geçen hafta yurtiçinde bir kayak merkezinde tatildeydim. Tatilim esnasında dağda HvKK MAK ekipleriyle denk geldim. Kendimi biraz tanıttıktan sonra sohbet ettim birkaç arkadaşla. Kursiyerlerin "Aşırı Soğuklarda Muharebe ve Hayatta Kalma" eğitimi için geldiklerini, o esnada kayak melekelerini de tazeleme fırsatı buldukları için birkaç günlerini kayak yaparak geçirdiklerini söylediler.

Gözlemlerim; hem eğitim, hem motivasyon, hem de malzeme-techizat olarak gayet yeterli bir düzeydeydi MAK ekibinden denk geldiğim arkadaşlar.

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

Mesaj Başlığı: Bordo Bereliler
MesajGönderilme zamanı: 23 May 2015, 14:23 
Süvariler

Yerini bulamadım o yüzden buraya attım. Bir de bu tam olarak hangi birim oluyor?
Resim
Resim
Resim
Resim

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Bordo Bereliler
MesajGönderilme zamanı: 23 May 2015, 14:40 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2015, 14:44 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Konu birleştirildi ve gerekli alana taşındı.

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2015, 15:28 
Akıncılar

AA Facebook sayfasında biraz daha büyük boyutlusunu paylaşıyor fotoğrafların. Oradan da alabilirsiniz.

[spoiler]Resim
Resim
Resim
Resim[/spoiler]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 May 2015, 07:07 
Akıncılar

Megafon o. Arama/Kurtarma helikopterlerinde faydalı bir ekipmandır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2015, 18:07 
Site Başkanı

HvKK MAK birliklerinin tüfek envanteri de TSK içindeki diğer özel kuvvet birimleri gibi yenilenmiş. Görseller Çiğli 2. AJÜ de yapılan 104. yıl kutlamalarından, şahsım tarafından çekildi...

HK416A5 5.56x45mm piyade tüfeği

Resim

Resim

Resim

HK G28 7.62x51mm yarı-otomatik keskin nişancı tüfeği ve Hk MG4 5.56x45mm hafif makineli tüfeği...

Resim

Resim

Resim

...

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2015, 18:26 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2015, 19:04 
Genel Yetkili

Forum değil, beğenmezükçüler bayi toplantısı. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2015, 20:22 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2015, 21:26 
Akıncılar

Biz neden MPT'ye söyle güzel bir dürbün takıp DMR'ye çevirmiyoruz da G28 alıyoruz. Hatta Kale Kalıpta böyle bir versiyonu vardı. Eldeki Dragunov'ları bile böyle yenileyebiliriz. Bu arada MG4 bizim ordudan bu adımı hiç beklemezdim. :shock:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2015, 21:40 
Site Başkanı

Biz neden MPT'ye söyle güzel bir dürbün takıp DMR'ye çevirmiyoruz da G28 alıyoruz. Hatta Kale Kalıpta böyle bir versiyonu vardı. Eldeki Dragunov'ları bile böyle yenileyebiliriz. Bu arada MG4 bizim ordudan bu adımı hiç beklemezdim. :shock:
Dragunov işi yaş, mühimmatı NATO standartlarında olmamak ile birlikte 7.62x54 mmR keskin nişancı tüfeğine uygun bir mühimmat değil. Balistik değerleri rezalet.Zaten Dragunov un kendisi 2.3 MOA isabet değerine sahip bir tüfek. Bunu kalkıp ta 1.5 MOA ve altında isabet değerine sahip match tetikli bilmem neli HK G28 gibi bir tüfek ile kıyaslamak biraz hakaret olur...

Fantezilere hiç gerek yok. kale nin ürettiği MPT-76 nın DMR modeli manga seviyesi yarı-otomatik keskin nişancı tüfeği olarak iş görecektir. Zaten kuvvet eldeki SVD leri bu model ile değiştirmeyi planlıyor. Lakin kalifikasyonu, arazi testleri yapılmamış ve seri üretimi başlamamış daha "yeni" bir tüfek. Özel kuvvet gibi kritik birliklerin bu kadar süre beklemeye lüksü olmayabilir, o yüzden köklü markaların modellerini seçiyorlar. Kaldı ki yerel üreticinin -kim olursa olsun- seri üretimde HK ile aynı materyal kalitesini çıkaracağına inanmak biraz hayalperestlik olur...

Yoksa sarsılmaz da yıllardır kendi 7.62x51mm lik M110 Super SASS modelini üretiyor, da bizimkiler neden yabancıdan tüfek alıyor? Yerli ile yabancının ne farkı var? Dışarıdan bakınca ikisi de aynı alanın modern tüfekleri ama burada sorulması gereken sorular bunlar bence...

Hoş zaten eldeki SVD ler de artık bipod, ray sistemi ile takılan termal ve GGG dürbünleri yada harici dürbünler ile hizmet veriyor ama, yukarıda değindiğim nedenlerden ötürü "eşeğe bağlamışsın altın semer" e dönüyor iş..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2015, 22:09 
Akıncılar

Fantezilere hiç gerek yok. kale nin ürettiği MPT-76 nın DMR modeli manga seviyesi yarı-otomatik keskin nişancı tüfeği olarak iş görecektir. Zaten kuvvet eldeki SVD leri bu model ile değiştirmeyi planlıyor. Lakin kalifikasyonu, arazi testleri yapılmamış ve seri üretimi başlamamış daha "yeni" bir tüfek. Özel kuvvet gibi kritik birliklerin bu kadar süre beklemeye lüksü olmayabilir, o yüzden köklü markaların modellerini seçiyorlar. Kaldı ki yerel üreticinin -kim olursa olsun- seri üretimde HK ile aynı materyal kalitesini çıkaracağına inanmak biraz hayalperestlik olur...
Haklısınız özel kuvvetler için bekleme gibi bir lüks yok. Fakat dediğiniz gibi manga seviyesinde güzel olur. Benim gördüğüm JÖH ve çok az da olsa JÖAK Dragunovları üstünde çok güzel dürbün vs sistemler var ama silah dediğiniz gibi çok yaşlı artık. Özel kuvvetler biraz özenti mi yapıyor da mı yabancıya yöneliyor bilemedim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2015, 22:15 
Akıncılar

Talep şartnamesini HK416'ya, G28'e göre yazmışlardır..

İyi de etmişler..

Söylediklerine göre beş sene kadar önce talep etmişler, Konya'daki AKİP'cilere yeni gelmiş..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2015, 22:31 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Amerikada artık önüne gelen sub moa ar-10 yapmaya başladı. FN Minimi MK3 denilen kendini kanıtlamış ve klon olmayan bir makineli tüfek var piyasada. Ama gel gör ki bas bas paracıkları HK'ya. Hem daha iyisi hemde daha ucuzu var piyasada.

Beğenmeyince de beğenmezükçü oluyoruz. Paraları bizden çıkıyor hatırlatılır!

Ufak not: 5 yıl önce g28 yoktu.

HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2015, 22:36 
Süvariler

Bu kadar HK'nın envantere girmesinde MPT76'yla bir bağlantısı olduğunu düşünüyorum. İlk Mehmetçik adlı prototip ortaya çıktığında gördüğümüz Ulm'un geyik boynuzlarının MPT76'da kaybolmasının bu konuyla ilgisi var gibime geliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2015, 22:47 
Site Başkanı

Haklısınız özel kuvvetler için bekleme gibi bir lüks yok. Fakat dediğiniz gibi manga seviyesinde güzel olur. Benim gördüğüm JÖH ve çok az da olsa JÖAK Dragunovları üstünde çok güzel dürbün vs sistemler var ama silah dediğiniz gibi çok yaşlı artık. Özel kuvvetler biraz özenti mi yapıyor da mı yabancıya yöneliyor bilemedim.
JÖAK ta aktif olarak kullanılan SVD mi kalmış? Kaç yıldan beridir envanterlerinde 22" namlulu 7.62x51 lik KAC SR-25 ler ve aynı platformun 5.56x45mm lik modeli olan ArmaLite M15A4(t) ler var. Galil in keskin nişancı tüfeği olan 7.62x51 lik GALATZ bile var adamlarda. Onun dışında daha yeni G28 aldılar aynı sınıfta. SVD nin yüzüne en son bakacak birim JÖAK olmalı...

Jandarma dışında KKK da modifiyeli SVD modelleri var. Hatta artık bipodlu olmayanın görseli çıkmıyor neredeyse...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2015, 22:52 
Süvariler

Alıntı:
JÖAK ta aktif olarak kullanılan SVD mi kalmış? Kaç yıldan beridir envanterlerinde 22" namlulu 7.62x51 lik KAC SR-25 ler ve aynı platformun 5.56x45mm lik modeli olan ArmaLite M15A4(t) ler var. Galil in keskin nişancı tüfeği olan 7.62x51 lik GALATZ bile var adamlarda. Onun dışında daha yeni G28 aldılar aynı sınıfta. SVD nin yüzüne en son bakacak birim JÖAK olmalı...

Jandarma dışında KKK da modifiyeli SVD modelleri var. Hatta artık bipodlu olmayanın görseli çıkmıyor neredeyse...

O SVD'lerdeki bipodlar Tuzla Piyade Okulu'nun MuhLab'nın işidir, aynı proje kapsamında BKC'lerde mekanizmasında yapılan bir modifikasyonla 7.62X51 atabilecek hale dönüştürülmesi de vardı hatta prototipler bayağı da atıyordu ama o proje rafa kalktı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2015, 23:14 
Akıncılar

Alıntı:

Foça'da kullanıyorlardı. Lakin sahada ne kadar tercih ediliyor bilmiyorum. Hatta eğitimin bir bölümünde bay baya mecburi kullanımı var. Sizin de dediğiniz gibi tüfekler bidoplu, gece görüşlü vs. GALATZ ve SR-25'leri de gördüm fakat eğitimde daha çok Dragunov gidiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 May 2015, 23:23 
Süvariler

g28, mg4 tarz değil...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2015, 12:29 
Akıncılar

Resim

En son Misafir tarafından 01 Haz 2015, 12:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Personel Güvenliği

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2015, 12:35 
Uzaklaştırıldı

Hava Kuvvetlerinin son derece nadiren yaptığı bir gösteriye gidip sadece tüfek fotoğrafları çekmek yalnızcaTRMye has bir özellik olsa gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2015, 18:18 
Site Başkanı

Hava Kuvvetlerinin son derece nadiren yaptığı bir gösteriye gidip sadece tüfek fotoğrafları çekmek yalnızcaTRMye has bir özellik olsa gerek.

Yööö, henüz paylaşmamış olmam sadece tüfeklerin görsellerini çektiğim anlamına gelmiyor. Elimde sadece gösteride çektiğim 400 küsür görsel var. Yavaş yavaş paylaşırım sevdiklerimi 8-)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2015, 22:28 
Süvariler

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2015, 23:01 
Uzaklaştırıldı

Elalem piyadeler için lazer silahına geçmeden bizimkiler silahlara takılan optikleri standart hale getirmeyecekler...

Uğur Dündarın yıllar önce fırın baskını yaptığı trajikomik sahne aklıma geliverdi bu resimleri görünce. Fırında fareler, böcekler ralli yaparken fırıncı kafasındaki bone ile iş yerinde hijyen sağladığını anlatıyordu...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2015, 23:35 
Akıncılar

Ufak not: 5 yıl önce g28 yoktu.
Olması gerekmiyor.. Onlar, birlik olarak talebi o zaman yapmışlar.. Muhtemelen ÖKK, HvKK MAK, DzKK SAT ve SAS'ları ve sair birlik taleplerini iletti.. Bir toplu alıma, standardizasyona gitmek istediker.. Bir ihtimal çok çeşitli beklentiler ve "görüş"ler ile artık çingene çadırına dönen envanteri bu şekilde kısıtlı tutabildiler..

Bunlar bir ihtimal tek kalemde alınmış ve Jandarma dahil bir dolu birliğe dağıtılmış gibi görünüyor.. Bu sürede G28'i keskin nişancı okulundan eksperler vs denemiş ve yakın zamanda ihaleye bir şartname yazmış, tek tek de bu birliklerden "görüş" sormuş olabilirler..

Belli ki silahlar ve bir dolu kişisel ekipman bir seferde tedarik edilmiş..

En iyisi ya da en uygununu almışlardır demiyorum.. Ama alımın boyutu doğrudan alımı mümkün kılmayabilirken ihaleyi zorunlu kılabilir.. Ve tabi bu en uygun fiyatlı sistem kalmanın yanında, belli bazı "ihale" şartlarını (teminat mektubu, Ankara mahkemeleri, vs) kabul eden bir kaç firmadan en iyisi HK olabilir., daha miniskül Amerikalı üreticiler bizimle iş yapmayı pek bilmezler..

Bunlar hep olasılık..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 12:55 
Site Başkanı

Elalem piyadeler için lazer silahına geçmeden bizimkiler silahlara takılan optikleri standart hale getirmeyecekler...

Uğur Dündarın yıllar önce fırın baskını yaptığı trajikomik sahne aklıma geliverdi bu resimleri görünce. Fırında fareler, böcekler ralli yaparken fırıncı kafasındaki bone ile iş yerinde hijyen sağladığını anlatıyordu...
Sadece yapılan tek bir tatbikattan gelen görseldeyorum yapmak kolay ama HvKK nın MAK birliklerinde Trijicon yapımı refleks nişangahları ve yine aynı firmanın ACOG dürbünleri mevcut. Yine HvKK nın 104. yıl gösterisinde icra edilen MAK birliklerinin kullandığı Hk416A5 tüfeklerinde EO Tech marka holografik nişangahları mevcuttu. Onun dışında yurt dışından tüfek üzerinde yer alan Kızılötesi ışık kaynağı ve y,ne kızılötesi / pasif ışın kaynağına sahip lazer işaretleyici içeren aydınlatma üniteleri sipariş edilmişti...

Kaldı ki KKK nın 1. Ana Bakım Merkezi Komutanlığı tarafından ordu bünyesinde kullanılmak için holografik nişangah üretimi mevcut, Onun dışında MPT ler için 3E EOS üretimi 6x aydınlatmalı AVCI dürbünün 20.000 adetlik ön alımının yapılması konuşuluyor şu anda. Gece operasyonları için kullanılan silaha monte ve çeşitli büyütme oranına sahip kızıl ötesi ve termal ekipmandan söz etmiyorum bile.

Yani bir şeyler oluyor ama personel sayısı ve personele ayrılan bütçe itibarı ile işler yavaş ilerliyor. Şu anda operasyonel ve elit birlikleri dışında piyadesine standart optik veren çok az ordu var. Avrupa'da bile şu anda her piyadesine standart olarak elektro-optik nişanlama ekipmanı veren ve personel olarak belli bir sayının üzerinde olan Birleşik Krallık, Almanya, Hollanda, İsveç ve Norveç var benim bildiğim. Ha şu anda dünyada sıfırlama ve kalifikasyon atışlarını optik aksesuar ile yaptıran bir tek İngiltere ve ABD var oda ayrı bir olay ama...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2015, 20:32 
Akıncılar

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Tem 2015, 17:57 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Tem 2015, 03:12 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Işık 2015 Tatbikatından AS532 Cougar CSAR Helikopterinden 7.62 lik M134 Minigun atışları.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dlAenlgcbT0[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2015, 18:21 
Üye

http://www.hvkk.tsk.tr/Resim/TR/Galeri/ ... foto-3.jpg
http://www.hvkk.tsk.tr/Resim/TR/Galeri/ ... foto-6.jpg
http://www.hvkk.tsk.tr/Resim/TR/Galeri/ ... foto-7.jpg

HvKK MAK timlerinin bej berelerine yeni yeni alışırken birde bu Laci bereli arkadaşlar çıktı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2015, 20:01 
Süvariler

Bugün başka bir başlıkta sormuştum ama cevap veren olmadı. Bu abiler hangi birliğe mensup, bilen var mı? Peçleri de bir acayip sanki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2015, 02:53 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Gatling lerin sonunda geldiğine çok sevindim . Allah korusun Suriye veya Irak ta zorda kalcak pilotlarımızın umudu bu kahramanlar olacaktır . Ürdünlü pilotun başına neler gelmişti.

Aslında bu arada bu MAK lara ATAK larda eskort etse . En son bir helikopter kazasında enkaza ulaşamak çok zaman almıştı. Umarım pilotlara otomatik GPS veri cihazı gibi bir şey sağlanmıştır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2015, 10:16 
Genel Yetkili

http://www.hvkk.tsk.tr/Resim/TR/Galeri/ ... foto-7.jpg

Bu resimdeki subayların biri kamuflaj üstünü dışarı salmış , diğeri ise pantolon içine sokmuş...
Gördüğüm kadarı ile ikisinin kamuflajı da aynı... Bi standardı yok mu bu işin... İçeri ya da dışarıda kalacak diye...
Dışarı salınan uzun kollu ceket, içeri sokulan kısa kollu gömlek de ondan, Dikkat edersen ceketin alt yanlarında da cep var, nasıl soksun icine...

Ayrıca standardiı var o isin. Kuvvet komutanının karşisına sallapati çıkacak halleri yok herhalde. Salak mı bu adamlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2015, 10:56 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2015, 11:11 
Süvariler

Bitmez o askerlik!.. :roll:

Esas aslında gelen komutan ne giyiyorsa onu giymek ama komutan da uçuş tulumu giymiş, nereden bulsun füzeci albay onu hemen :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ağu 2015, 15:03 
Akıncılar

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2015, 18:36 
Akıncılar

Dün biz tam bulamadık, Elcan'ın önündeki dürbünü bilen var mı?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2015, 18:45 
Site Başkanı

Dün biz tam bulamadık, Elcan'ın önündeki dürbünü bilen var mı?

Resim

Amerikan L3 Insight yapımı AN/PVS-24 kızılöetesi gece görüş dürbünü...

http://www.knesekguns.com/commercial/In ... S-I2-Gen-3

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 222 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: