TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 25 Nis 2017, 03:54

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 750 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 111 12 13 14 15 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Polis Özel Birlikler
MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2016, 23:45 
Üye
Kullanıcı avatarı

Mesela ordumuz sınır ötesinde bir şehirde meskun mahal operasyonu yapacak. Bu operasyona bu konuda tecrübeli olan PÖH birlikleri de katılır mı sizce ? En son Çiller döneminde ağır silahlarla teçhiz edilmişlerdi sizce yeniden teçhiz edilmeliler mi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2016, 23:56 
Site Başkanı

Mesela ordumuz sınır ötesinde bir şehirde meskun mahal operasyonu yapacak. Bu operasyona bu konuda tecrübeli olan PÖH birlikleri de katılır mı sizce ? En son Çiller döneminde ağır silahlarla teçhiz edilmişlerdi sizce yeniden teçhiz edilmeliler mi ?
Çiller döneminde olan ağır silahların hepsi -hatta daha fazlası- şu anda PÖH envanterinde mevcut zaten. 2012 sonrasında PÖH ün tekrar arazi operasyonlarına daha aktif katılımı kararlaştırıldığından beri silah envanteri olarak anti-tank füzecisi dışında standart bir piyade mangasından farkı yok. Gerektiğinde kullanırlar ama o ayrı bir mevzu...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2016, 00:28 
Site Başkanı

Ben hala anlamış değilim, bunlar Polis değili mi ? Bunlar ilk başta Kanunsuzlara karşı kullanılması gerekmiyor mu ? Sınır Ötesi ve yakınında asıl Görev Ordunun değil midir ?
Tabi ki sınır ötesi görev ordunun görevi ama polis özel birimlerinin de ileride başlarına gelebilecek olası bir şehir çatışmasına karşı arazi tecrübesi kazanmak için orduyu destekleyici nitelikte yurt dışına göreve gitmesi pek şaşılacak bir durum değil. Aynısını ABD kolluk kuvvetleri olarak nitelendirdiği DEA ve FBI özel birlikleri FAST ve HRT için de yapmıştı. Hatta Marshall ın görevi tutuklu nakli ve adalet binalarının korunması olan birimi SOG un bile tutuklu tahliyesi için Afganistan maceraları olmuştu. Çok yapılmamış şeyler değil yani...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2016, 00:58 
Uzaklaştırıldı

Sam amcadaki durum yokluk veya eksiklikten Marshall personeli'nin veya Swat personeli'nin yurt dışı savaş bölgesine göndermek değil... Tamamen o birliklerin de değişik senaryoları aktif olarak yaşayıp tecrübe kazanması...

Ancak bizdeki durum farklı... Pöh mecburiyetten dağa çıkıp terörle savaşıyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2016, 06:46 
Süvariler

Sam amcadaki durum yokluk veya eksiklikten Marshall personeli'nin veya Swat personeli'nin yurt dışı savaş bölgesine göndermek değil... Tamamen o birliklerin de değişik senaryoları aktif olarak yaşayıp tecrübe kazanması...

Ancak bizdeki durum farklı... Pöh mecburiyetten dağa çıkıp terörle savaşıyor...
PÖH meskun mahal disinda operasyonlara katiliyor mu? Katiliyorsa onca komanda tugayi ve profesyonel asker yetersiz mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2016, 21:56 
Üye

Geçmişte az aşındırmadılar Güneydoğu'nun dağlarını ama şu anda orada arazide varlar mı bilmiyorum. Ben genelde JÖH-ÖKK ve az çok da komandoların olduğu operasyon bilgileri paylaşıldı fotoğraflar çıktı. Zaten topyekün bir arazi operasyonu olmadı ki daha.

Not: Erdoğan'a suikast düzenlemeye çalışan timi arazide arama çalışmalarına katılıyor PÖH aktif olarak. Otobüslerle getirildiler bunun için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2016, 20:16 
Uzaklaştırıldı

EGM en kısa zamanda anti-darbe birimini kurmalı. Önümüzdeki yıllarda böyle bir kalkışma olmayacağının hiç kimse garantisini veremez. Silahlı kuvvetler en kötü durum senaryolarına göre hareket etmeli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2016, 21:06 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
EGM en kısa zamanda anti-darbe birimini kurmalı. Önümüzdeki yıllarda böyle bir kalkışma olmayacağının hiç kimse garantisini veremez. Silahlı kuvvetler en kötü durum senaryolarına göre hareket etmeli.
Orduya karşı anti-darbe polisi mi? Bu ne gibi sonuçlar doğurabilir?

Sadece mevcut yönetim değil, ileride gelecek yönetimler de gün olup yoldan çıkarsa ne olacak? Kendilerine doğrudan bağlı ağır silahlı birliklerle orduya savaş açarsa ne gibi sonuçlar doğar?

Orduya güvensizlik varsa bu başka şekilde halledilebilir. Orduya karşı bir anti-birlik kurmak akıllı bir iş değil. Orduya bu kadar büyük güvensizlik varsa tesfiye edin gitsin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2016, 21:12 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Orduya karşı anti-darbe polisi mi? Bu ne gibi sonuçlar doğurabilir?

Sadece mevcut yönetim değil, ileride gelecek yönetimler de gün olup yoldan çıkarsa ne olacak? Kendilerine doğrudan bağlı ağır silahlı birliklerle orduya savaş açarsa ne gibi sonuçlar doğar?

Orduya güvensizlik varsa bu başka şekilde halledilebilir. Orduya karşı bir anti-birlik kurmak akıllı bir iş değil. Orduya bu kadar büyük güvensizlik varsa tesfiye edin gitsin.
Orduya karşı demedim lafımı çarpıtmayın lütfen. 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı koyacak silahlı kuvvetler polisti ve şunu kabul edelim, polisin ağır silah eksikliği çok ama çok pahalıya patlayacaktı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Tem 2016, 21:45 
Süvariler

Anti-Darbe birimine nasıl güveneceğiz? Anti-darbe birimi de ağır silahlarla darbe yapabilir. Bu iş böyle olmaz. Anti birimler kurarak, onu buraya bunu şuraya bağlayarak, orayı burayı kapatarak vs. darbe engellenemez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2016, 00:03 
Uzaklaştırıldı

Anti-Darbe birimine nasıl güveneceğiz? Anti-darbe birimi de ağır silahlarla darbe yapabilir. Bu iş böyle olmaz. Anti birimler kurarak, onu buraya bunu şuraya bağlayarak, orayı burayı kapatarak vs. darbe engellenemez.
Ağır silah tekelini ortadan kaldırmalıyız demek istediğim nokta o.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2016, 00:11 
Uzaklaştırıldı

Leo-2 mi vereceğiz Polise, Yoksa Atak mı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2016, 00:22 
Uzaklaştırıldı

Ağır silahtan kasıt nedir ?
Leo-2 mi vereceğiz Polise, Yoksa Atak mı ?

MANPADS mesela. ATGM olabilir.

Ellerinde olsa kullanmazlar mıydı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2016, 00:26 
Süvariler

Alıntı:
Üstadım anlıyorum ne demek istediğinizi fakat tek el dediğimiz Türk Silahlı Kuvvetleri. Birbirine alternatif güçler oluşturacağımıza şu kadrolaşmanın önüne geçelim. Böyle yapılandırmalara girmek orduyu moral olarak yıpratacak ve kendilerine güvenilmediğini hissedecekler.

Bence darbe ihtimaline karşı polise ATGM, MANPADS vereceğimize TSK'yı lağvedelim. Üvey evlat muamelesi görüyor TSK 15 Temmuz'dan beri(Bunu sizin özelinizde söylemiyorum 1nsane, genel söylüyorum). Kişisel düşüncem TSK'nın darbe yapmasına silahlı önlem aldığımız an TSK'yı bitirmiş oluruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2016, 02:44 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Alıntı:
Üstadım anlıyorum ne demek istediğinizi fakat tek el dediğimiz Türk Silahlı Kuvvetleri. Birbirine alternatif güçler oluşturacağımıza şu kadrolaşmanın önüne geçelim. Böyle yapılandırmalara girmek orduyu moral olarak yıpratacak ve kendilerine güvenilmediğini hissedecekler.

Bence darbe ihtimaline karşı polise ATGM, MANPADS vereceğimize TSK'yı lağvedelim. Üvey evlat muamelesi görüyor TSK 15 Temmuz'dan beri(Bunu sizin özelinizde söylemiyorum 1nsane, genel söylüyorum). Kişisel düşüncem TSK'nın darbe yapmasına silahlı önlem aldığımız an TSK'yı bitirmiş oluruz.
Ben kendi halkına ateş eden helikopter/uçak görüp anında müdahale edilememesini kabul etmiyorum. Asker askere müdahale etmekte çok geç kaldı arkadaşlar. Bütünü ile haklı nedenler. Kim dost kim düşman bilinmedi. Olayın boyutu ilk başta anlaşılmadı. Olması gerektiği gibi "Asker kışlasından çıkmayacak, uçak/helikopter havalanmayacak" denildi. İş doğal olarak polise düştü ama bir süre çaresiz kaldılar karşı koyacak bir şeyleri olmadığı için. Sırf bu yüzden belki saatlerce siviller öldü. Benim itirazım bu noktada. Ben EGM'nin ağır silahlar edinmesini bu yüzden destekliyorum. Direkten döndüğümüz gerçeği midemi bulandırıyor.

Özellikle diğer taraflara girmiyorum, tartışılan başlık kapatıldı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2016, 03:15 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Ben kendi halkına ateş eden helikopter/uçak görüp anında müdahale edilememesini kabul etmiyorum. Asker askere müdahale etmekte çok geç kaldı arkadaşlar. Bütünü ile haklı nedenler. Kim dost kim düşman bilinmedi. Olayın boyutu ilk başta anlaşılmadı. Olması gerektiği gibi "Asker kışlasından çıkmayacak, uçak/helikopter havalanmayacak" denildi. İş doğal olarak polise düştü ama bir süre çaresiz kaldılar karşı koyacak bir şeyleri olmadığı için. Sırf bu yüzden belki saatlerce siviller öldü. Benim itirazım bu noktada. Ben EGM'nin ağır silahlar edinmesini bu yüzden destekliyorum. Direkten döndüğümüz gerçeği midemi bulandırıyor.

Özellikle diğer taraflara girmiyorum, tartışılan başlık kapatıldı.
EGM'nin elinde karşı koyacak silahları olsaydı o gecenin daha kansız biteceğini düşünüyorsunuz. Peki ya öyle olmasaydı? Karşıdan saldırı yedi diye o esnada darbeye katılan tankından uçağına, er'inden subayına var güçleriyle karşılık verselerdi daha mı kansız biterdi yoksa daha mı kanlı? Bence bunu da göz ardı etmemek lazım Sayın üstadım. İnsanlarımızın başına bir daha o gecedeki gibi kötü şeylerin gelmesini engellemenin yolu birbirlerine karşı koyabilecek güçler oluşturmak, ağır silahları tek elden çıkarmak gibi anlayışlar değildir bunu tekrar belirme ihtiyacı duyuyorum. Bu iş bu şekilde kendi güvenlik güçlerine güvensizliği temel alan bir düşünce üzerinde şekillenirse o işin sonu sıkıntı olur. Güvenmediğin adamın yarın öbür gün seni korumasını beklemek hayalcilik olur.

Polisin ATGM, MANPADS gibi sistemlerle işi olmaz. Oldu olacak 1-2 filo F-16 da alsınlar, hava kuvvetleri kalkışırsa önleme yaparlar.

Ülkenin kurumlarına elalemin ülkelerinin desteklediği hainleri, çete mensuplarını(FETÖ gibi) sızdırmayacaksın. Sızdırdığın sürece istediğin kadar fiziki önlem al hiçbir şey değişmez. Gün gelir emir alırlar 80 de olduğu gibi topyekün kalkışırlar, o zaman kim durduracak koca orduyu? ATGM'li MANPADS'lı polis mi, sivil halk olarak bizler mi? Bir daha böyle kötü şeyler yaşamamak için günlük çözümler yerine daha geçerli ve uzun vadeli çözümler bulmamız gerekiyor. İnşallah becerebiliriz ve bir daha yaşanmaz böyle kötü şeyler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2016, 11:30 
Üye

Zaten asker kışlasından çıkmadı.Bunu yapanlar bir terör örgütü,bunu unutmamak lazım.
Klasik anlamda asker kışladan çıkacak olsa zaten 2006-2006 gibi falan çıkması lazımdı ama çıkmasının en büyük zararının yine askeriyeye olduğunu bildikleri için yapmadılar.Zaten bu tür işlerin modasının geçtiğini biliyorlardı.
Sizin söylediğiniz şey mesela sınav sistemi ya da okula alış prosedürünü ayarlayamadığın için askeri okulları kapatmak gibi bişey.
Adam zaten üstüne düşen görevi yapıyor,sen sadece okula alımdan sorumlusun,onu da yapamıyosun,yapamadığın için okulu kapatmak istiyorun gibi bişeyler.
Küçük operatif birlikler olur fakat alternatif bir güç oluşturmak sonun başlangıcı olur.Hatta ortası falan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2016, 12:00 
Bana kalırsa ordumuz ehliyetini kaybetmiştir.Onu bunu içişlerine,dışişlerine bağlamak yada polise ağır silah vermek yerine ordumuzun kaybetmiş olduğu ehliyetini geri kazandırmamız gerekiyor.Bunuda ancak liyakat sahibi kadrolar ve adam akıllı bir sınav sistemiyle sağlayabiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2016, 15:28 
Uzaklaştırıldı

Polis bu yahuuu... Ağır silahın ne işi var poliste ??
Emniyet gücünden "rejim muhafızı" yaratma gibi bir durum çıkacak ortaya...

O gece isyancılar silaha çok fazla başvurmadıysa karşısında bulunan kolluk kuvvetinin silahlı mukavemet göstermemesinden...

Yoksa düşünün köprüyü tutan tanklara Polisin Ural aracından inen bir personel elindeki Rpg-7 ile Ateş edip isabet sağlasa o tanklar öyle duracak mı ? Karşı tarafa doğru elinde ne varsa gönderecekti...

Dünyada polis kuvvetlerinin envanteri bellidir. Onun dışında envantere eklenecek her ağır silah sıkıntı yaratır ileride...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2016, 17:54 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ağu 2016, 10:54 
Yeni Üye

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ağu 2016, 14:39 
Yeni Üye

Resim

Bu ''yanlış hedef'' adlı bir filmin fragmanından, eğitmenin gerçekten özel harekat eğitmeni olduğu söyleniyor, fragmanı izledim, film gerçekten iğrenç, keşke eğitmenin bağırdığı yere de seslendirme yapsalarmış, gerçekten izlerken üzüldüm :(

Resim

Resim

Bu abimizin her fotoğrafında yelekteki muşta duruyor. Amacını çözemedim ama aklıma değişik fanteziler de gelmiyor değil

Resim

Resim

Ortadaki bildiğiniz satır evet.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ağu 2016, 14:40 
Yeni Üye

Resim

PÖH' e daha çok ve daha profesyonel arazi eğitimi verilmesi dileğiyle.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2016, 12:14 
Yeni Üye

Resim

----------

Adıyaman'da, zırhlı polis özel harekat aracı ile bir otomobilin çarpışması sonucu 1 özel harekat polisi şehit olurken 2 özel harekat polisi ise ağır şekilde yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Mevlüt A., idaresindeki 16 LD 756 plakalı otomobil ile Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Özel Harekat Şube Müdürlüğü'ne ait zırhlı polis özel harekat aracı Sakarya Caddesi Beri Köprüsü Kavşağında çarpıştı. Zırhlı araç ile otomobilin çarpışması sonucu zırhlı araç taklalar attıktan sonra ters dönerek durabildi. Meydana gelen kazada zırhlı araç içerisinde bulunan 3 polis yaralandı. Yaralılar olay yerine gelen 112 Acil Sağlık ekiplerince yapılan ilk müdahalenin ardından Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedavi altına alınan yaralı özel harekat polislerinden biri bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olurken diğer iki polisin ise hayati tehlikelerinin devam ettiği öğrenildi.

------------

Bir ara sosyal medyada bir fotoğraf dolaştı belki siz de görmüşsünüzdür, kırmızı ışıkta duran markasını hatırlamadığım bir arabaya şahin arkadan çarpıyor, arabanın tamponu bile yamulmazken şahin dümdüz oluyor. Aklıma o geldi bu haberi görünce.

Ne kadar dandik olursa olsun, nereden hangi açıyla çarpmış olursa olsun, sivil bir otomobil bile zırhlı tonlarca ağırlığı olan bir araç çarpıştığında sivilin şoförüne bir şey olmazken zırhlı araç defalarca takla atıp ters dönüp içindeki personelden birini şehit edip diğeri ikisini ağır yaralıyorsa o iş olmamıştır. Kimse boşuna ''şöyle çarptıysa normaldir, buradan çarptıysa takla atar tabii, şu açıyla çarptıysa tabii...'' gibi şeyler yazmasın, asla ama asla kabul etmeyeceğim. Tekrar ediyorum, sivil araçla çarpışınca ağırlığını toplayamayıp savrulan, taklalar atan, ters dönen, içindeki personeli patlama yokken bile çarpma etkisiyle dümdüz eden bir ''zırhlı araç'' a sahibiz ve bununla gurur duyuyor, Türk mühendisliği harikası olduğu için durmadan övünüyoruz. Personelimizi bu araçla savaş alanına yolluyor, 4 ton 5 ton gibi inanılmaz rakamlara ulaşan ağırlıktaki eyp' lerin üzerinden geçiriyoruz, sonra da elimizi şehitin tabutuna koyup mikrofon alıp siyaset yaparak oy topluyoruz. Türkiye gelişiyor, Türkiye ilerliyor.

Şehitlerimize Allah rahmet eylesin. Keşke er gibi savaşarak şehit olsalardı, böyle pisi pisine gitmeselerdi. Muhtemelen o bölgedeki en iyi en sağlam zırhlı araç emniyet müdürlerinden birinin altına peşkeş çekilmiştir, sahadaki memur kimin umrunda?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2016, 20:28 
Yeni Üye

Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2016, 18:34 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2016, 22:38 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başlıklar yeni mi?Yoksa modifiye mi edildiler acaba?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2016, 22:52 
Site Başkanı

Başlıklar yeni mi?Yoksa modifiye mi edildiler acaba?
Hayır, daha önce siyah kılıf ve ray aksamları ile gördüğümüz KCI model kaskların PÖH ün yeni tip kullandığı kamuflaj ve uygun ray GGG ayağı ile teçhiz edilmiş hali. Güzel de olmuş kamuflaj bütünlüğünü yakalamış daha nizami toplu duruyorlar. Bir de şu yelekleri doğru giyebilseler her şey çok güzel olacak ama...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2016, 23:20 
Üye
Kullanıcı avatarı

Kıyafetleri bildiğim kadarıyla yanmaz kumaş değilse de öyle olması gerekli şu kısa kol olayından kurtulmaları gerekli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ağu 2016, 23:29 
Site Başkanı

Kıyafetleri bildiğim kadarıyla yanmaz kumaş değilse de öyle olması gerekli şu kısa kol olayından kurtulmaları gerekli.
Yanmaz değil ısı dayanımlı kumaş zira onlarda çok yüksek olarak tabir edebileceğimiz belli bir dereceden sonra yanmaya başlıyor. Ve evet aklımda kaldığı kadarı ile PÖH ün yeni kamuflaj üniformaları ısı dayanımı olan drifire malzemeden ama emin olamadım...

Arazide bir nebze de meskun mahalde kısa kollu fanila ciddi sıkıntılar yaratır. Bu konuda da diğer hususlarda olduğu gibi genel bir boş vermişlik mevcut yine...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ağu 2016, 15:14 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 13:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Resim

Almanlar'ın bıçakları saldırılara karşı önlemleri...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 14:41 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ne görüntü bütünlüğünü bozan kontrast , neden görünürlüğü azaltan koyuluk. Süt kahvesi ile kahve arasında gidip gelen desen . Gece operasyonlarında personeli açığa çıkaran bir açıklık. Bir kaç esaslı yıkamadan sonra kalan koyulukta giderse.

Hayırlısı olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 15:37 
Üye

Yeni kamuflajı beğenen var mı ?

Ne görüntü bütünlüğünü bozan kontrast , neden görünürlüğü azaltan koyuluk. Süt kahvesi ile kahve arasında gidip gelen desen . Gece operasyonlarında personeli açığa çıkaran bir açıklık. Bir kaç esaslı yıkamadan sonra kalan koyulukta giderse.

Hayırlısı olsun.
Maalesef PÖH'ü araziye çıkarmak zorunda kaldığımız için araziye uygun ve güzel bir kamuflaj. PÖH'ün araziye çıkmayıp sadece meskun mahalde rehine, soygun vs. operasyonlarına katıldığı bir ülkemiz olsa düz siyah, düz yeşil vs. askeri tip olmayan bir kamuflaj daha güzel olabilirdi.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2016, 18:19 
Süvariler

Alıntı:
Yeni kamuflajı beğenen var mı ?
Polise kahverengi tonlarını yakıştırıyorum. Benim hoşuma gidiyor.
Ayrıca bahsettiğiniz gibi, dünya teşkilatlarında genellikle düz siyah veya düz yeşil kullanılıyor.
Bizimki de kahverengi kamuflaj ( toprak rengi desek daha doğru aslında ) oluversin; Alameti Farîkası' dır.
Yakıştırıyorum yani:)

Muhtaç Olduğun Kudret;
Damarlarında ki Asil Kanda Mevcuttur.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2016, 12:20 
Süvariler

Şehit Özel Harekatçı Polis İlyas Kaygusuz
Diyarbakır - 31.03.2016

Resim

Nişangah ve gövde bir çeşit MGL/GMG gibi duruyor ama yanda da sanki bir mermi şeridi var; silahı tam çözemedim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2016, 17:05 
Site Başkanı

Şehit Özel Harekatçı Polis İlyas Kaygusuz
Diyarbakır - 31.03.2016

Resim

Nişangah ve gövde bir çeşit MGL/GMG gibi duruyor ama yanda da sanki bir mermi şeridi var; silahı tam çözemedim.
Çin yapımı Type 67 7.62x54mm makineli tüfeği, PKM ile aynı mühimmat ve benzer mekanizma kullanmakta. Eskiden PÖH ün standart 7.62 genel maksat makineli tüfeği idi ve Polis Havacılığa bağlı S70 helikopterlerinde de kullanılmakta idi. Lakin yaklaşık 1-2 yıllık bir süreçte hepsi 7.62x51mm lik Amerikan USO M60E6 makineli tüfekleri ile değiştirildiler. Özel Harekat büyesinde Kullanımları yok artık...

Type 67 (Eski)
Resim

M60E6 (Klasik el kundaklı modeli)
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2016, 19:11 
Süvariler

M60'ı kapıya taktıklarını öğrenmiş oldum. FN Mag veya PK kullanıyorlardır diye düşünüyordum.
Bu arada; hem E4 hem E6 mı alındı yoksa E4 ile E6 arasındaki benzerliklerden dolayı bir aralar hatalı bilgi mi geçildi envanter hakkında?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2016, 20:11 
Site Başkanı

EGM bünyesine alınan M60 ların hepsi E6 modeli. Dipçiğinin alta doğru kıvrımlı olması E6 ya özel bir husus en kolay oradan anlaşılabilir. Sarece bizimkiler ray aksamlı değil klasik sabit tutamaklı el kundağı ile alındığı için bazılarının kafalar karışmış

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2016, 23:35 
Süvariler

Gaziantep, IŞİD Terör Örgütü'ne yönelik operasyon. Şu başlıklar görev sırasında her zaman kafada olsa keşke.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2016, 14:50 
Üye

EGM bünyesine alınan M60 ların hepsi E6 modeli. Dipçiğinin alta doğru kıvrımlı olması E6 ya özel bir husus en kolay oradan anlaşılabilir. Sarece bizimkiler ray aksamlı değil klasik sabit tutamaklı el kundağı ile alındığı için bazılarının kafalar karışmış
E6 ile e4 farkı nedir hocam?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2016, 20:04 
Site Başkanı

Kısada anlatmak gerekir ise M60 modelinin revize edilmiş güncel versiyonu, temel farklılıkları polimer ve farklı tasralanmış el kundağı, tetik aksamı ve kabzası ve iç mekanizmasında hafifletilmeye gidilmiş bir dizi parça mevcut . Aynı zamanda hareketli askı kayış yuvaları, 2 nokta kayış eklentisi gibi yenilikleri de mevcut. E4 modelinden daha hafif....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2016, 20:39 
Süvariler

PÖH mensubunun kullandığı ürün 3E EOS şirketine ait termal ailesinden (c sınıfı) olabilir mi?
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2016, 20:45 
Site Başkanı

PÖH mensubunun kullandığı ürün 3E EOS şirketine ait termal ailesinden (c sınıfı) olabilir mi?
Resim
Fotoğraftaki bana 3EEOS tan ziyade daha çok Fotoniks modelleri gibi geldi. Özgün modeller yerine Amerikan L3 Insight firmasının optik ve elektro-optik modellerini lisans altı üreten bir kurum. MAK silah üstü olarka kullandığı AN/PVS-24 ggg leri de onlar üretmişti. Fotoğraftaki ise yine şirket portföyünde olan M2124 mini kızılötesi gece görüş nişangahı olmalı...

Resim

http://www.fotoniks.com.tr/tr/urunler/g ... sistemleri

Bu alanda her ne kadar lisans altı da olsa aselsan hegomonyasının kırıldığını görmek sevindirici

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2016, 10:31 
Üye

Alıntı:
Kısada anlatmak gerekir ise M60 modelinin revize edilmiş güncel versiyonu, temel farklılıkları polimer ve farklı tasralanmış el kundağı, tetik aksamı ve kabzası ve iç mekanizmasında hafifletilmeye gidilmiş bir dizi parça mevcut . Aynı zamanda hareketli askı kayış yuvaları, 2 nokta kayış eklentisi gibi yenilikleri de mevcut. E4 modelinden daha hafif....
Teşekkür ederim :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eki 2016, 07:29 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2016, 00:32 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Kaynak Sayın mey? Ne olacakmış?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2016, 06:59 
Üye

Bayağı bir büyük olan devlet büyüğü beğenmemis.Bu nasıl kamuflaj demiş.Şuankinin yeşili olacak galiba.Ocakta değişmeye başlıyacakmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2016, 14:23 
Yeni Üye

Yuh artık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2016, 17:52 
Süvariler

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 750 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 111 12 13 14 15 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: