TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Eyl 2017, 20:30

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 802 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 110 11 12 13 1417 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Polis Özel Birlikler
MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 15:15 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Birde şu JÖH'lere alınan HD kameradan takmış yanılmıyorsam?
EGM, aksiyon kameralarını önceden de kullanıyordu. Çevik Kuvvet, Yunuslar, Şahinler ve PÖH lerde görmüştük.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 15:20 
Site Başkanı

Alıntı:
Birde şu JÖH'lere alınan HD kameradan takmış yanılmıyorsam?
EGM, aksiyon kameralarını önceden de kullanıyordu. Çevik Kuvvet, Yunuslar, Şahinler ve PÖH lerde görmüştük.
De kaska takılı ray tipi modelini görmemiştik. öncekileri hep Go-Pro idi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 15:28 
Süvariler

Şöyleleri de vardı. Ray aparatı ile birlikte geliyordur bunlar da.

Resim

Resim

Henüz kaskta ray olmadığı için omza takanını falan görmüştüm PÖH'te.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 15:30 
Site Başkanı

Şöyleleri de vardı. Ray aparatı ile birlikte geliyordur bunlar da.

Henüz kaskta ray olmadığı için omza takanını falan görmüştüm PÖH'te.
Evet Çeviktekileri unutmuşum şimdi oldu...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 17:53 
Üye

Rengarenk olsa da dirseklikler felan tebrik etmek lazım. Kaskı geçtik inşallah yakın zamanda bunlarda standart olur. Bilgilendirme için de teşekkür ederim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 18:19 
Akıncılar

Bu tip kameralar ray olmadan da kaska takılabiliyor, hatta GoPro'dan sonra en başarılı marka olan Contour'un temel argümanı bu, kaska iliştirilmeye uygun ince yapı, esnek yapışkan montaj ayağı, vb.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 21:44 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 21:48 
Akıncılar

Bizde bir laf var ya, kervan yolda düzülür diye. Canlı canlı onu yaşıyoruz. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2016, 01:33 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2016, 16:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Forum içinde bir daha konuyla alakasız iletiler paylaşılmasın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2016, 14:14 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2016, 14:46 
Süvariler

teçhizat yönünden gerçekten baya iyi gözükmeye başlamış bizimkiler :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2016, 01:31 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Emekli PÖH mensupları EPÖHDER diye bir dernek kurmuşlar. Dernek ayırca eski emekli üyelerden 5.56 BİRLİĞİ diye bir grupta kurmuş. Yurt çapında faaliyet göstereceklermiş.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2016, 19:35 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2016, 19:37 
Site Başkanı

İlk tüfeğin marka-modelini çıkaramadım.
7.62x51mm LMT MWS308 keskin nişancı tüfeği. 20" namlulu modeli...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2016, 19:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
İlk tüfeğin marka-modelini çıkaramadım.
7.62x51mm LMT MWS308 keskin nişancı tüfeği...

Teşekkürler hocam, sizin rehbere baya bir baktım en yakın LMT gelmişti ama yine de sormak istedim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2016, 19:50 
Site Başkanı

Teşekkürler hocam, sizin rehbere baya bir baktım en yakın LMT gelmişti ama yine de sormak istedim.

Söz konusu tüfeğin ray, namlu ve dipçik gibi parçaları kullanıcı tercihine göre seçilebildiği için PÖH ün konfigürasyonuna birebir benzeyen görseli fazla yok, bu yüzden anlaşılmaması normal. Bu arda namluya 20" dedik ama görsellere tekrar bakınca 22" gibi geldi. Onu kullanan adam o namlu boyu ile 1,000 metreden kelle alır artık ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2016, 20:28 
Site Başkanı

Hakkari Yüksekova da JÖH personeli ile birlikte bölge temizliğinde yer alan PÖH personeli...

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2016, 20:39 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

PÖH personeli hala Steyr tabanca kullanıyormuş demek...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2016, 20:48 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

JÖH personeli neden PÖH kamuflajlı pantolon giymiş? :?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2016, 20:55 
Akıncılar

Operasyonel tempo nedeni ile enteresan bir lojistik durum var, karacıların yeni kaskını takan polis, polisin pantolonunu giyen jandarma, vb. Ya ellerindekini paylaşıyorlar, ya da tedarik imkanı olduğunda ilk ellerine geçeni kullanıyorlar, sanıyorum ikisi de söz konusu oluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2016, 21:02 
Akıncılar

Üstat ben şöyle bir muhabbeti kulağımla duydum, iki JÖH arasında,
- Ooo senin pantol rahat görünüyor ama
+ Çantada var bir tane daha vereyim mi?
- Ver ver, bunla yürünmüyo
Çanta açılır pantolon verilir ve diğer arkadaş pantolonu değiştirir,
- Oh rahatladım be

O yüzden çok takılmamak gerekir bu görüntülere. :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2016, 22:04 
Üye
Kullanıcı avatarı

Yahu askerlik mesleği bir millete o milletin evladına giydiği ile kullandığı teçhizat ile bu kadar mı yakışır, Endamın yeter diyorum. Maşaallah... Allah hepsini korusun.

Şehitlerimiz var biliyorum, Allah hepsine rahmet etsin. Fakat bu aslan parçalarına biraz moral için, lütfen kusura bakmayın: https://youtube.com/watch?v=QhwRyFdBN8Q

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2016, 23:59 
Üye

Senelerce imrenerek baktım ABD'nin tam teçhizat askerlerine bizimkilerde de görmek çok güzel. Şimdilik kısıtlı sayı elbette ama devamı gelicektir illaki. Askerin teçhizatı beni havadaki f-16 sayısından daha çok ilgilendiriyor nedendir bilmem.
Pantolona da çok takılmamak lazım ne güzel işte kardeş kardeş paylaşıyolar :D Asker ve polisin bu kadar iç içe operasyon yapması sonucu olur böyle şeyler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2016, 00:37 
Üye

Resimlerden anladığımız kadarı ile komuta JÖH personellerinde galiba PÖH'un durumu nasıl her timde sayıları 1-2 kişi galiba neden bu şekilde dizilim var? Teknik detay ise özel mesaj atarsanız sevinirim buradan yazmak belki uygun değildir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Nis 2016, 00:50 
Akıncılar

Malzeme tabii ki paylaşılır, hele ki sahada. Maksadım soran arkadaşa, farklı bir birimin üniformasının neden giyildiğini izah etmek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Nis 2016, 17:47 
Süvariler

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2016, 12:25 
Üye

Son iki gündür şöyle değişik şeylerle karşılaşıyorum:

Resim (Tişört yanıltmasın, Azerbaycana destek için giyilmiş, paylaşılan sayfada da belirtilmiş Türk Polisi diye - ki zaten adamın boynunda özel harekat ''şeysi'' var)

Resim

Resim

Yavaş yavaş şüphelenmeye başladım artık, acaba yeni kamuflajlar bunlar mı diye. Çünkü daha şuan bulamadığım üç - beş farklı resim daha vardı.

Acaba personelin serbestliğinden mi kaynaklanıyor? Zira birden bire böyle bir kamuflaj değişimine uğranacağını sanmam. Bir kaç kişi birbirinden görüp beğenip giyip geçmiş sanırım? Ama böyle bir şeye geçilse fena da olmaz hani.

Resim

Elim değmişken şunu da paylaşayım da hatırı kalmasın. Hakikaten fena.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2016, 23:55 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Son zamanlarda bu tip bozkurtlu, 3 Hilalli, Göktürkçe Türk yazılı simgeler takmak serbest mi acaba ? Askeri bir personele sormuştum ÖKK ve JÖH personeli kendi yaptırıp takabiliyor falan demişti ama doğruluğu var mıdır PÖH'te de böyle bir uygulama var mıdır ?

Resim

Aşk düştü gönlümüze...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2016, 01:07 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Son zamanlarda bu tip bozkurtlu, 3 Hilalli, Göktürkçe Türk yazılı simgeler takmak serbest mi acaba ? Askeri bir personele sormuştum ÖKK ve JÖH personeli kendi yaptırıp takabiliyor falan demişti ama doğruluğu var mıdır PÖH'te de böyle bir uygulama var mıdır ?

Resim

Tabiri caizse tonlarca patlayıcının içerisinde sek sek oynarcasına, kelle koltukta gezen adamın gönlünü bir peç uğruna kimse kırmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2016, 04:49 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Resim

Tabiri caizse tonlarca patlayıcının içerisinde sek sek oynarcasına, kelle koltukta gezen adamın gönlünü bir peç uğruna kimse kırmaz.
Hayır onu demek istemiyorum tabi ki taksınlar kastettiğim böyle şeyler serbest midir yoksa yiğitler kendi başlarına her şeyi göze alıp mı takıyor (Meslekten ihraç da dahil) ? Sonuçta Diyarbakır'da birkaç yıl önce göstericilere bozkurt işareti yapan çevik kuvvet polisi görevden alınmıştı ve 90'ların efsane PÖH'leri bile bıyıkları yüzünden bir sürü eleştiriye maruz kalmıştı kastettiğim artık bunlar aşıldı mı yoksa hala devam ediyor fakat personel ne olursa olsun diyerek mi takıyor ?

Aşk düştü gönlümüze...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2016, 05:50 
Süvariler

Bu tip peçlere "moral peçi" deniliyor. Normalde havacılarda görmeye alışık olduğumuz bu peçler, karada iş gören birlik ve personelde de kullanılmakta belli bir zamandır.

Çok çok çok absürd bir peç değil ise sıkıntı çıkarmaz diye düşünüyorum. Mesela bu örnekte öyle bir şey yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2016, 12:49 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

O peçleri ben üretiyorum. Şimdiye kadar laf eden çıkmadı(Çıkarsa da suratını avuçlarım). 2000 kadar verdim bunların 1800 kadarı satış. Kalanı hediye.
Göktürk peçlerinden, 3 Hilal'e, Türk Bayraklarından, kan grubun kadar... En büyük moral de Bir Hışımla Geldi Geçti yazısını onlar için uyarlamam oldu. İki Deli Bir Araya Gelmemeliydik, Güneş Girmeyen Eve Jöh Girer, Sana Nazar Değmiş Gel Bir Kurşun Dökelim... Duvarlara yazdıkları şeyleri onlar için ölümsüzleştiriyorum. Yazı gider peç kalır ;) Maliyeti az, ondan ucuz ucuz veriyorum. SAT'lardan Komandoya kadar herkes de var.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2016, 14:33 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Resim

Hayır onu demek istemiyorum tabi ki taksınlar kastettiğim böyle şeyler serbest midir yoksa yiğitler kendi başlarına her şeyi göze alıp mı takıyor (Meslekten ihraç da dahil) ? Sonuçta Diyarbakır'da birkaç yıl önce göstericilere bozkurt işareti yapan çevik kuvvet polisi görevden alınmıştı ve 90'ların efsane PÖH'leri bile bıyıkları yüzünden bir sürü eleştiriye maruz kalmıştı kastettiğim artık bunlar aşıldı mı yoksa hala devam ediyor fakat personel ne olursa olsun diyerek mi takıyor ?

Peçlerin kişisel serbestliği ile ilgili bir yönetmelik maddesi yoktur muhtemelen. Giydiğiniz botun rengine bile karışan müdürler var ama tozda dumanda ferman okunmaz demişler.

Shock hocam ellerinize emeğinize sağlık...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2016, 16:01 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bilgilendirme için sağolun arkadaşlar. Shock Hocam emeğinize sağlık gerçekten güzel düşünmüşsünüz.

Aşk düştü gönlümüze...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2016, 21:33 
Akıncılar

böyle şeyler serbest midir yoksa yiğitler kendi başlarına her şeyi göze alıp mı takıyor (Meslekten ihraç da dahil) ? Sonuçta Diyarbakır'da birkaç yıl önce göstericilere bozkurt işareti yapan çevik kuvvet polisi görevden alınmıştı ve 90'ların efsane PÖH'leri bile bıyıkları yüzünden bir sürü eleştiriye maruz kalmıştı kastettiğim artık bunlar aşıldı mı yoksa hala devam ediyor fakat personel ne olursa olsun diyerek mi takıyor ?
Pöh'te evveliyatından da zaten herkes bilir ki ülkücü sembollerine kimse karışmazdı. Yani şöyle, hilal bıyıklı komiser sana gelip Türk sembolü yasak çıkart onu mı diyecek? Demez tabiki. Siyasilerin çok gözüne batmayacak şeylerde meslekten ihraç falan söz konusu olmaz. Bu konu poliste tamamen siyasi duruma bağlı. Aslında üniforma ve silahın üzerinde resmiyetten başka her şey yasak. Çoğu kişide olan şarjörün altına yapıştırılan ufak Türk bayrağı var ya o bile yasak. Ama zamanın ve durumun şartlarına göre çok esneyebilen bir konu. (Örnek vereyim) Ampulcüler paralellerle kanlı baçıklı olmasaydı belki bugün belki bir vakit sonra fetonun sembollerini bile görmeye başlaabilirdik. (Biraz abarttım)

Şok'un bahsettiği yazılar meselesine gelince, bunlar personel için bir moral meselesi olduğu için kimse karışamaz. Merminin altından kalkıp iki dakika soluklanan adam yatak odasında rujla yazı yazdı diye işlem yapacak olursan yarın o merminin altına girecek kimi bulacaksın? Koşullar gereği şimdilik böyle şeyler hoş görülmrk zorunda. Ama başka zaman olsa siyasi çıkar elde etmek için peşini bırakmazlardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2016, 21:57 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
böyle şeyler serbest midir yoksa yiğitler kendi başlarına her şeyi göze alıp mı takıyor (Meslekten ihraç da dahil) ? Sonuçta Diyarbakır'da birkaç yıl önce göstericilere bozkurt işareti yapan çevik kuvvet polisi görevden alınmıştı ve 90'ların efsane PÖH'leri bile bıyıkları yüzünden bir sürü eleştiriye maruz kalmıştı kastettiğim artık bunlar aşıldı mı yoksa hala devam ediyor fakat personel ne olursa olsun diyerek mi takıyor ?
Pöh'te evveliyatından da zaten herkes bilir ki ülkücü sembollerine kimse karışmazdı. Yani şöyle, hilal bıyıklı komiser sana gelip Türk sembolü yasak çıkart onu mı diyecek? Demez tabiki. Siyasilerin çok gözüne batmayacak şeylerde meslekten ihraç falan söz konusu olmaz. Bu konu poliste tamamen siyasi duruma bağlı. Aslında üniforma ve silahın üzerinde resmiyetten başka her şey yasak. Çoğu kişide olan şarjörün altına yapıştırılan ufak Türk bayrağı var ya o bile yasak. Ama zamanın ve durumun şartlarına göre çok esneyebilen bir konu. (Örnek vereyim) Ampulcüler paralellerle kanlı baçıklı olmasaydı belki bugün belki bir vakit sonra fetonun sembollerini bile görmeye başlaabilirdik. (Biraz abarttım)

Şok'un bahsettiği yazılar meselesine gelince, bunlar personel için bir moral meselesi olduğu için kimse karışamaz. Merminin altından kalkıp iki dakika soluklanan adam yatak odasında rujla yazı yazdı diye işlem yapacak olursan yarın o merminin altına girecek kimi bulacaksın? Koşullar gereği şimdilik böyle şeyler hoş görülmrk zorunda. Ama başka zaman olsa siyasi çıkar elde etmek için peşini bırakmazlardı.
Henüz 2011 yılında, şöyle bir olay yaşanmıştı:

Akabinde Sivas Valiliği gösteri yürüyüşünde bulunan polisler hakkında soruşturma açmıştı. Özel Harekat Daire Başkanını görevden almışlardı.

http://www.milliyet.com.tr/bozkurt-poli ... efault.htm

Şimdi ise, fetoculara peşkeş çektikleri koltukları makamları geri almaya çalışıyorlar, o soruşturma açtıkları Bozkurtları geri göreve çağırıyorlar. Hepsi doğuda canlarını siper ediyorlar.

AKP Türk karşıtı bir oluşumdur!

Ziya Gökalp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2016, 22:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Eğer PÖH ve JÖH'ün propagandasını çok iyi yaparsak bunun TSK ve EGM'nin yaptığı/yapacağı personel alımlarında çok etkili olacağını düşünüyorum. Adamların ekipmanları, görünüşleri, yaptıkları iş forumda da bir çok kişinin oynadığı FPS oyunlardaki karakterlerden farklı değil. Bu tür şeyler insanları özendiriyor. Benim gördüğüm ABD'de bu çok etkili oluyor. Bizde de denemeye değer.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2016, 00:07 
Üye

"Punisher" peçi çok güzel olmuş anlam ve öneme uygun şekilde :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2016, 14:23 
Süvariler

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2016, 15:01 
Site Başkanı

Yanlış anlaşılmasın diye açıklayalım, bastonu da espri maiyetinde komandolar hediye etmiş...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2016, 15:55 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 22:13 
Süvariler

https://twitter.com/SavunmaTekno/status ... 5873487872

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 23:24 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Teleskopik merdiven denilen şeyi bilmemek...

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 23:50 
Akıncılar

Sahada asker polis elinden geleni yapiyor hic kuskum yok. Riski goze alip kepcenin icine binmisler. Kepceye RPG roket veya mermi isabet etmesi durumunda yarali veya sehit vermek icin yeterdi herhalde. Karsidaki teroristler fare gibi heryerden cikarlar. Bizim EGM ve Jandarma kurmay heyetlerinin bu operasyonlari oturup iyi degerlendirmesi ve gerekli egitim, silah ve techizatin kisa surede tamamlanmasi lazim. O kadar sehit verdik ki, bu sehitlerimizin bize bir ders olarak ogretecegi bir seyler olmasi lazim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016, 01:04 
Süvariler

Sahada asker polis elinden geleni yapiyor hic kuskum yok. Riski goze alip kepcenin icine binmisler. Kepceye RPG roket veya mermi isabet etmesi durumunda yarali veya sehit vermek icin yeterdi herhalde. Karsidaki teroristler fare gibi heryerden cikarlar. Bizim EGM ve Jandarma kurmay heyetlerinin bu operasyonlari oturup iyi degerlendirmesi ve gerekli egitim, silah ve techizatin kisa surede tamamlanmasi lazim. O kadar sehit verdik ki, bu sehitlerimizin bize bir ders olarak ogretecegi bir seyler olmasi lazim.

Allah kolaylık versin kelle koltukta emirleri yerine getirmeye çalışıyorlar biz burada o yok bu yok diye diye dilimizde tüy bitti duyan eden yok sanırsam ne diyim :(

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016, 01:49 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Evin içindeki eyp tuzaklarına hangi teçhizat ile karşı koyacağız hocam ? Yık geç usulüne evet diyen kaç siyasi sözünü tekrarladı veya arkasında durdu ? Sonra bu tür genç kardeşlerimizin kanı kaynıyor, sabırı tükeniyor, ne olacaksa olsun diye birşeyler yapmaya çalışıyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016, 08:59 
Üye
Kullanıcı avatarı

Hergün yemekte bir- iki sandalyenin boş kaldığı, ranzasının yanındaki yatağın bozulmadığını, dolap boşaltmanın ne olduğunu bilmeyen adamlara yazıyorsunuz. Anlamalarını beklemek anlamsız. Git deniyor, gir deniyor, ortamın verdiği pisikoloji ile ne canın aklında nede cananın. Bir sonrakine, daha sonrakine... Bitsin diye acele ile ve çoğu zaman eksik tedbirlerle.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 May 2016, 21:01 
Süvariler

Şırnak'ta PÖH'ün balistik başlığının isabet aldıktan sonraki hali. Mermi kaksı delmiş ama personel iyiymiş.

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 May 2016, 21:14 
Süvariler

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 May 2016, 21:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 802 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 110 11 12 13 1417 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: