TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Eki 2017, 18:55

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 808 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 19 10 11 12 1317 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Polis Özel Birlikler
MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2016, 02:04 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2016, 02:06 
Üye

Bayan olmasından ziyade kask takmaları güzel yakında hepsini kasklı göreceğiz:)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2016, 01:45 
Süvariler

Daha önce çıkmış mıydı bilmiyorum ama ben E/XPS'i ilk kez gördüm PÖH'te.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2016, 01:48 
Site Başkanı

Daha önce çıkmış mıydı bilmiyorum ama ben E/XPS'i ilk kez gördüm PÖH'te.

Resim
Aynı kullanıcının daha net görselleri arka sayfalarda paylaşılmıştı. Ayrıca nişangah EO Tech XPS ürünü değil. Aynı modeli kopyalayan başka bir üreticinin, üzerindeki logo EO Tech ile uymuyor...

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2016, 01:53 
Süvariler

Alımla iligli bir bilgi veya tahmin var mı? Yüksek sayıda toplu alım, deneme amaçlı az sayıda veya kişisel temin olma olasılıkları nedir?

Sormamım sebebi, şuana kadar yeterli sayıda alım yapılmışken ve lisansaltı üretilirken yeni seriye ihtiyaç duyulacak bir durumun olup olmadığıdır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Mar 2016, 02:14 
Site Başkanı

Dikkatten kaçmış...
Alımla iligli bir bilgi veya tahmin var mı? Yüksek sayıda toplu alım, deneme amaçlı az sayıda veya kişisel temin olma olasılıkları nedir?

Sormamım sebebi, şuana kadar yeterli sayıda alım yapılmışken ve lisansaltı üretilirken yeni seriye ihtiyaç duyulacak bir durumun olup olmadığıdır.
1.ABMK nın ürettikleri lisans altı değildi bildiğin kendi modelleri idi. Onun dışında aselsan ın SAT lara ürettiği XPS2/3 lerin bir kısmı lisanslı üretim bir kısmı da dışarıdan alınma. Bunların dışında Fotoniks te kendi holografik modellerini üretiyordu en son...

Belli bir sayıda alındı evet ama bence yeterli sayıda alındığı söylenemez. Hala demir nişangah SIG516 ile harekat bölgesinde gördüğümüz çok PÖH fotoğrafı var. Tabi bu kişinin kendi tercihidir diyebiliriz ama bir değil iki değil böyle gördüğümüz. TSK da da SAT/SAS, ÖKK ve JÖAK gibi birliklerde elektro optik nişangahlar neredeyse standart olmuş iken JÖH ve diğer komando birlikleri için bunu söylemek pek doğru olmaz. Tabi manga içinde her silah üstünde farklı görev tanımına uygun ve spesifik nişangahlar kullanılır ama buna rağmen halen boş olan tüfekler var. Hoş KKK nın holografik nişangahlarını da sadece Komando ve altı birliklerin kullanımında gördüm. Çok fazla yaygınlaşmadı. Genellikle yine EO Tech gibi firmalardan tedarik edildi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2016, 00:15 
Süvariler

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2016, 19:01 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bunu yeni gördüm

Resim
Bu alımlar 2014-2015 dönemini kapsayan alımlarmış. Haberin bir kısmını alıntılıyorum.
Alıntı:
Çelik yığınağının hazineye maliyeti; 625 milyon lira! Katmerciler’den alınan TOMA’ların birim fiyatı 206 ila 235 bin Avro arasında değişiyor. Volkan İtfaiye’ye her bir TOMA için yaklaşık 295 bin dolar ödendi. BMC Otomotiv Sanayii’nden alınan TOMA’ların birim fiyatları ise 223 bin ila 235 bin Avro arasında . TOMA’lar için Katmerciler’e 30,5 milyon, BMC’ye 41 milyon Avro, Volkan İtfaiye’ye ise yaklaşık 18 milyon dolar ödendi. Toplamda 379 adet TOMA’nın hazineye maliyeti böylece 265 milyon TL’yi aştı.

126 adet ‘Yeni Nesil Zırhlı Personel Taşıyıcı ve Müdahale Aracı için Otokar’a toplam 48,5 milyon lira ödendi.

60 zırhlının satın alınacağı International Armored Group’a ödenen para ise 10 milyon 710 bin Dolar oldu.

120 ‘Zırhlı Taktik Tipi Taşıt’ için Nurol ve BMC’ye ödenen para firma başına yaklaşık 30 milyon Avro.

Otokar Otomotiv Sanayii’nden alınan 120 adet Shortland için devletin kasasından çıkan para ise 39 milyon lira.

Anadolu Isuzu Otomotiv’den alınan gizli zırhlı otobüslerin toplam maliyeti 32 milyon lira.

Best Group Savunma Sanayii’nden alınan 159 ‘Gizli Zırhlı Kamyonet’ için ise hazine 24 milyon lira ödeyecek.

20 adet ‘Zırhlı Kazıcı Yükleyici’nin birim fiyatı ise 174 bin Dolar olarak belirlenmiş. Hendekleri sağ salim aşmanın hazineye bedeli toplam 3 milyon 480 bin Dolar.

Böylelikle, Kasım-Aralık 2014 tarihlerinde dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın onayı ile Güneydoğu illeri için; 379 adet TOMA, 186 adet Yeni Nesil Personel Taşıyıcı ve Müdahale Aracı, 120 adet Shortland Tipi Zırhlı Personel Taşıyıcı, 120 adet Zırhlı Taktik Tipi Taşıt, 120 adet Gizli Zırhlı Otobüs, 159 adet Gizli Zırhlı Kamyonet ve 20 adet Zırhlı Kazıcı Yükleyici’nin devlete toplam maliyeti 625 milyon 671 bin 570 lira oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2016, 12:25 
Süvariler

Yeni kamuflaj bu sanırım. Biraz ton değişmiş gibi.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2016, 12:45 
Site Başkanı

Bağlar'daki operasyondan.

Yeni kamuflaj bu sanırım. Biraz ton değişmiş gibi.

Evet, kamuflaj tonu değil de balistik yelek üreticisinin tonu tam tutturamamasından da kaynaklanıyor olabilir muhtemel. Zira SAK tarafından paylaşılan videoda PÖH için üretim aşamasında olan kamuflajlar ilk gördüğümüz model ile aynı idi.

Ayrıca bazı personelde yeni tip kamuflaj ve üniforma ile dağıtılacak Haix marka botlardan da görmek mümkün...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2016, 13:10 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Açık konuşmak gerekirse istediğim renklerde yapılmış bu çelik yelekler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2016, 13:27 
Site Başkanı

Çelik değil canım aramid / kompozit balistik 8-)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2016, 13:40 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Çelik değil canım aramid / kompozit balistik 8-)
:lol:

Zor geliyor öyle ozit istik falan... Çelik deyip geçiyorum. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2016, 15:52 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Biraz kırmızı duruyor soluk ışık altında. Bir yerlerden edinip analiz etmek lazım. A-TACS AU ile bir karşılaştırmak lazım özellikle. Fakat bana göre AU biraz daha başarısı yüksek gibi duruyor. Birde uygun dar dokuma kullanmamışlar yeleklerde. Tan 499 renk daha uygun olur bu tip renklerde. Gördüğüm kadarıyla koyote kahvesine(coyote brown) yakın bir renk kullanılmış.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2016, 14:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Şimdi düşündüm de, keşke bu tonların arasına biraz yeşil ve sarı da ekleselermiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2016, 16:01 
Süvariler

Sayın Atakk 'Terörle Mücadele' başlığı altında paylaşmış zaten. :)

Edit: Repost

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2016, 17:52 
Üye
Kullanıcı avatarı

Tarih belli değil, yer Mardin. Dikkatimi çeken şey Shortland'ın arkasındaki iki abimizin üzerinde yeni kamuflajlardan var sanırsam doğru muyum?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2016, 21:16 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Tarih belli değil, yer Mardin. Dikkatimi çeken şey Shortland'ın arkasındaki iki abimizin üzerinde yeni kamuflajlardan var sanırsam doğru muyum?
Kamuflaj kıyafet aynı da, balistik yelekteki kamuflajlar farklı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2016, 21:55 
Üye
Kullanıcı avatarı

Balistik yeleklerdeki kamuflaj bölgeye daha uygun olmuş sanki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2016, 10:52 
Süvariler

http://aljazeera.com.tr/haber/savci-kir ... oruntuleri

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2016, 12:58 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2016, 14:14 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Sizce neler yanlış yapılmış? Doğrusu nasıl olmalıydı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2016, 16:26 
Üye
Kullanıcı avatarı

Olay olduğu günden beri aklımda bir soru var hazır yeri gelmişken üstadlara sormak istiyorum. Binanın havalandırma sistemine gaz anestezi verilip ( belirli bir miktarda) içerideki teröristlerin bayılıp etkisiz hale gelmesi gibi bir durum olabilir miydi? Ayrıca PÖH her ihtimale karşı yanlarında gaz maskesi bulunduruyor mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2016, 16:47 
Akıncılar

Ben yanlış mıu görüyorum, bilmiyorum, ancak "giriş" için çok hazırlıksız yakalanmış gibiler. Bağrış çığırış ile "Geliyoruz, ayağınızı denk alın" deniyor.

O zamanlarda bir haber vardı, aslında müzakereler devam ediyordu, "Öldürün" emri dışarıdan telefonla geldi, diye. Belki de doğruydu ve hakikaten beklemiyorlardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2016, 16:47 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Sizce neler yanlış yapılmış? Doğrusu nasıl olmalıydı?
O gün o binada hiç bir şey doğru gitmedi.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2016, 17:38 
Yeni Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2016, 18:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Müzakerelerin sürdüğü sırada ne olduysa, teröristler aniden savcıyı öldürme kararı alıyor. Polisin hazırlıksız yakalanmasının nedeni bu olabilir. Kapının hemen dışında mevzilenip, her an içeriye girecekmiş izlenimi vermemek ve teröristleri ürkütüp savcıyı vurmalarını engellemek için koridorun sonunda durma emri almış olabilirler. Müzakereyi yapan ekip olayın konuşarak halledilebileceği yönünde belirtiler sezmiş olabilir. Ama müzakere süresince zaman kazanıp farklı bir yol izlenebilirdi belki.

William Shakespeare/ Macbeth

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2016, 18:39 
Süvariler

Alıntı:
Olay olduğu günden beri aklımda bir soru var hazır yeri gelmişken üstadlara sormak istiyorum. Binanın havalandırma sistemine gaz anestezi verilip ( belirli bir miktarda) içerideki teröristlerin bayılıp etkisiz hale gelmesi gibi bir durum olabilir miydi? Ayrıca PÖH her ihtimale karşı yanlarında gaz maskesi bulunduruyor mu?
Hocam Rusların meşhur baskını vardı, böyle bir şey denemişlerdi ama denedikleri ortamda sivillerde olduğu için bayağı başarısız olmuştu.
Aynı şeyi sivillerin olmadığı bir bölgede yapmak hiç de mantıksız değil ama asıl mesele o binaya yaklaşmakta bence, yaklaşırken de kayıp veriyoruz sanırım.

Ayrıca bir süre gaz maskelerinin değişmesi gerekecek, kısa sürede maskeler değiştirilebilir mi sahada onu bilemiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2016, 18:53 
Site Başkanı

Alıntı:
Hocam Rusların meşhur baskını vardı, böyle bir şey denemişlerdi ama denedikleri ortamda sivillerde olduğu için bayağı başarısız olmuştu.
Aynı şeyi sivillerin olmadığı bir bölgede yapmak hiç de mantıksız değil ama asıl mesele o binaya yaklaşmakta bence, yaklaşırken de kayıp veriyoruz sanırım.

Ayrıca bir süre gaz maskelerinin değişmesi gerekecek, kısa sürede maskeler değiştirilebilir mi sahada onu bilemiyorum.
2002 Nord-Ost baskını....

O olayda Rusların gazın dozajını ayarlayamaması yüzünden ölenler olmuştu, aynı zamanda baskın sonrası çıkan kargaşada ölenler ile bayılanları ayıramadıkları ve tek bir alana yığdıkları için yığın altında kalıpta havasızlıktan ölen rehinelerin sayısı, ölenlerin çoğunluğunu oluşturmakta idi. Kısacası baskın yapan takım ve harekat planlanmasından kaynaklanan ciddi bozukluklar mevcuttu, Nord-ost ve Beslan dan sonra Ruslar kendilerini bu alanda oldukça geliştirdi. Özellikle FSB ye bağlı ve rehine kurtarma alanında uzmanlaşmış silahlı birlikleri ve Gruppa Alfa personeli ciddi anlamda göz doldurur cinsten...

Bu olayda geniş bir mekan yok, saldırganlar rehineyi küçük bir odada sıkıştırmış durumda. Müzakere en mantıklı yöntem, yapılacak operasyonun risk oranı yüksek zira küçük bir odada adamlar silahlarını savcının kafasına dayamış vaziyette bekliyor, birde gaza verirsen adamlar direk tetiği sıkıp ortalığa kontrolsüzce ateş edebilir. Ayrıca gaz nedeni ile göz gözü görmediği için müdahale edecek takım birbirini bile vurabilir tabiri caiz ise "çük" kadar alanda. Giriş öncesi dikkat dağıtıcı flaş bombası ve benzeri şoklayıcı kullanılabilir oda müdahale takımının inisiyatifine kalmış, saldırganlar herhangi bir ses yada hareket hissettiği anda yine tetiği sıkabilir müdahale yapacak birlik ne kadar hızlı olursa olsun...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2016, 19:04 
Süvariler

Renksiz, kokusuz bir bayıltıcı veya sinirsel fonksiyonları etkisiz kılan bir gazın(hangi gazlar bilmiyorum) taktik müdahale hızına en verimli katkıyı sağlayacak müdahale türünü baz alırsak; ne kadar sürede ve farkettirmeden şahısları etkisiz kılabilir? Bu konuda bir araştırma, istatistik veya örnek arz edecek kaynak var mıdır?

Öğrenmek istediğim; eğer gazlı müdahale olmuş olsaydı, saldırganlar bu gazın etkisinde olduklarını farketmeden de küçük bir odada, rehinenin kafasına silahı dayamışken oracıkta düşüp etkisiz kalırlar mıydı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2016, 19:33 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2016, 19:35 
Üye

O olayda Rusların gazın dozajını ayarlayamaması yüzünden ölenler olmuştu, aynı zamanda baskın sonrası çıkan kargaşada ölenler ile bayılanları ayıramadıkları ve tek bir alana yığdıkları için yığın altında kalıpta havasızlıktan ölen rehinelerin sayısı, ölenlerin çoğunluğunu oluşturmakta idi. Kısacası baskın yapan takım ve harekat planlanmasından kaynaklanan ciddi bozukluklar mevcuttu, Nord-ost ve Beslan dan sonra Ruslar kendilerini bu alanda oldukça geliştirdi. Özellikle FSB ye bağlı ve rehine kurtarma alanında uzmanlaşmış silahlı birlikleri ve Gruppa Alfa personeli ciddi anlamda göz doldurur cinsten...

Bu olayda geniş bir mekan yok, saldırganlar rehineyi küçük bir odada sıkıştırmış durumda. Müzakere en mantıklı yöntem, yapılacak operasyonun risk oranı yüksek zira küçük bir odada adamlar silahlarını savcının kafasına dayamış vaziyette bekliyor, birde gaza verirsen adamlar direk tetiği sıkıp ortalığa kontrolsüzce ateş edebilir. Ayrıca gaz nedeni ile göz gözü görmediği için müdahale edecek takım birbirini bile vurabilir tabiri caiz ise "çük" kadar alanda. Giriş öncesi dikkat dağıtıcı flaş bombası ve benzeri şoklayıcı kullanılabilir oda müdahale takımının inisiyatifine kalmış, saldırganlar herhangi bir ses yada hareket hissettiği anda yine tetiği sıkabilir müdahale yapacak birlik ne kadar hızlı olursa olsun...
Beslan da ki beceriksizliklerinden sonra Rus halkının bu durumlarda orduya güveni nasıl?
Bir de çok geliştirdi demişsiniz yakın tarihte var mı bunun bir örneği isim ya da link olarak verebilir misiniz?
Çünkü Beslan ve Nord-ost gerçek anlamda bir katliam her şeyi saldırganlara bıraksalar bu kadar zarar veremezlerdi diye düşünüyorum.[/quote]

Beslan da ki beceriksizliklerinden sonra Rus halkının bu durumlarda orduya güveni nasıl?
Bir de çok geliştirdi demişsiniz yakın tarihte var mı bunun bir örneği isim ya da link olarak verebilir misiniz?
Çünkü Beslan ve Nord-ost gerçek anlamda bir katliam her şeyi saldırganlara bıraksalar bu kadar zarar veremezlerdi diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2016, 20:14 
Site Başkanı

Alıntı:

Çünkü Beslan ve Nord-ost gerçek anlamda bir katliam her şeyi saldırganlara bıraksalar bu kadar zarar veremezlerdi diye düşünüyorum.

Konumuz bu değil ama bu iki olayın olduğu zamanlar, Rusya halen Sovyetlerden kalma ekonomik sorunlarını çözmeye ve devlet olarak kendi otoritesini oturtmaya çalışıyordu. Ordunun diğer alanlarında olduğu gibi istihbarat ve bunun gibi terörist saldırıları önleme alanında kurulan spesifik bir birim yoktu yada gerekli birlikle yetersizdi. Putin in geniş çaplı ordu modernizasyonları neticesinde istihbarat teşkilatı olan FSB de bundan nasibini aldı, özellikle son 5-6 yılda batı ve ABD kaynaklı muhtelif ekipman ve taktikler ile eğitilerek geliştirildiler. Söz konusu birimlerin eğitim ve teçhizat kalitesinin yer aldığı forum linklerini aşağıda veriyorum. Oradan anlaşılabilir sanırsam

viewtopic.php?f=55&t=4440&p=222253&hilit=FSB#p222253

Ayrıca Beslan ve Nord-Ost ta sivillere bu kadar umursamadan operasyon yapmalarının altındaki psikolojik neden gayet net olarak görülebilir. Adamlar orada sivilleri rehine alan teröristlere, rehine aldıkları sivillerin can güvenliğini ikinci plana atarak operasyon yaparken "söz konusu siz iseniz gerekirse kendi halkımızı bile öldürürüz" cinsinden bir mesaj ve korkutma vererek gelecekte olacak olayları bu şekilde engellemeye çalışıyor. İnsani olduğu söylenemez elbette...

Burada da yine eğitimleri ile ilgili detayı videolar bulmak mümkün.

https://www.youtube.com/watch?v=rI01qKAqYts

https://www.youtube.com/watch?v=M1fY8lblBlQ

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2016, 20:44 
Akıncılar

Mümkün, dozajı ayarlamak sıkıntılı.
Kesinlikle...Hele ki insanoğlunun değişik fiziksel özellikleri,boy,kilo vs. gibi etmenleri göz önünde bulundurulursa...Adam ameliyata gireceği zaman narkozun ölçüsünü kiloya göre ayarladığı düşünüldüğünde ne kadar hassas olunması gerektiği anlaşılır herhalde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2016, 22:09 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ben yanlış mıu görüyorum, bilmiyorum, ancak "giriş" için çok hazırlıksız yakalanmış gibiler. Bağrış çığırış ile "Geliyoruz, ayağınızı denk alın" deniyor.

O zamanlarda bir haber vardı, aslında müzakereler devam ediyordu, "Öldürün" emri dışarıdan telefonla geldi, diye. Belki de doğruydu ve hakikaten beklemiyorlardı.
Aslında haklısınız üstad. Ama PÖH ün bazı taktikleri farklı. Tantana olayı kasıtlıymış .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Mar 2016, 10:25 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Mümkün, dozajı ayarlamak sıkıntılı.
Kesinlikle...Hele ki insanoğlunun değişik fiziksel özellikleri,boy,kilo vs. gibi etmenleri göz önünde bulundurulursa...Adam ameliy ata gireceği zaman narkozun ölçüsünü kiloya göre ayarladığı düşünüldüğünde ne kadar hassas olunması gerektiği anlaşılır herhalde.
Hocam ben anestezistim. Narkoz kiloya göre verilmez. Belli bir dozu yoktur. Hatta nasıl etki ettiği bile bilinmez. Sadece indüksiyon (Başlangıç) dozu ve idame dozu vardır. Damardan enjekte edilen Pentothal, Diprivan gibi anestetik ilaçlarda hasta uyuyunca kesilir. Kirpik refleksi kaybı bunun ölçüsüdür. Gaz da da toplam 6Lt/dk akış olması gerekir. Bunun %21 oksijen, kalanı ise N2O gazıdır. Bu bağlamda olaylarda verilen anestezi gazı nasıl birşeydir veya gerçek midir ona da şüphe ile bakarım zira bu gazlar kokuludur. Bilinen kokusuz ticari hiçbir anestezik gaz yoktur. Zaten bilinen gaz halindeki anestezikler (N2O) ağrı kesicidir. Oldukça güvenlidir. Bunu da basarsın odaya içerdekiler 1-2 saat sonra mayhoş olur girer alırsın. Öldürmez yani. Nord-Ost gibi bir tiyatro salonunu uyutabilecek gaz miktarı ciddi boyutlardadır (1-2 tanker). Ama şu da var havalandormayı kapatıp ortama CO2 basarsın %50 konsantrasyonda insanı şapşallaştırır, nefes nefese bırakır. Ama çok kontrollü olmak gerekir.
Ha Rusları kendi buluşu gizli gazları varsa onu bilemem.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Mar 2016, 17:09 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Böyle bir fotoğraf bekliyordum, iyi oldu. Yeni PÖH kamuflajı ile TSK kamuflajı karşılaştırılabilir.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Mar 2016, 18:33 
Süvariler

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Mar 2016, 19:19 
Süvariler

PÖH'te ops core almış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Mar 2016, 19:52 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Mar 2016, 22:14 
Site Başkanı

PÖH'te ops core almış.
Değil, sağında solunda ray ve ortasında ggg ayak yuvası olan her kaska ops-core demeyelim. Yurt dışında birden çok bilinen/bilinmeyen muhtelif üretici kendi kaskları için ray ve ggg yuvası üretiyor. Bu da zaten o markalardan birinin üretimi olan ACH/MICH modeli. Kesin marka adını söylemek güç ama ops-core olmadığı kesin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Mar 2016, 22:34 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hem kalkan hem tüfek. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Mar 2016, 23:04 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resimler çok hoş ve isabetli . PÖH JÖH hep omuz omuza . Fırsat kollayan İç düşmanlara çok güzel kapak oluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 12:51 
Yeni Üye

En son AVCI tarafından 31 Mar 2016, 13:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Ülke adları büyük yazılır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 13:37 
Üye

Bilmediğim için soruyorum kasklar siyah alınmış ama PÖH kamuflaj değiştirecek o zaman ne olacak bu kasklara?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 13:49 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bilmediğim için soruyorum kasklar siyah alınmış ama PÖH kamuflaj değiştirecek o zaman ne olacak bu kasklara?

Ray ve ayak yuvası sökülebiliyor sanırım. Siyah cover değiştirilir uygun kamuflajla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 13:51 
Site Başkanı

Alıntı:

Ray ve ayak yuvası sökülebiliyor sanırım. Siyah cover değiştirilir uygun kamuflajla.

Evet aynen öyle olacak

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 14:06 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 14:29 
Site Başkanı

Yiğidimizi maşallahı var nazar değmesin ama grinin 50 tonu resmen 8-) Neyse yeni kamuflaja tamamen geçene kadar böyle renkli fotoğraflar göreceğiz gibi biraz. Galiba filtrenin de etkisi var böyle görünmesinde...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 15:11 
Süvariler

Birde şu JÖH'lere alınan HD kameradan takmış yanılmıyorsam?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2016, 15:15 
Süvariler

Birde şu JÖH'lere alınan HD kameradan takmış yanılmıyorsam?
EGM, aksiyon kameralarını önceden de kullanıyordu. Çevik Kuvvet, Yunuslar, Şahinler ve PÖH lerde görmüştük.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 808 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 19 10 11 12 1317 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: