TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 11 Ara 2017, 08:53

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 813 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 113 14 15 16 17 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Polis Özel Birlikler
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2017, 14:33 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Şimdi alıntı yapıp da sayayı uzatmayım, alttan 4. görselde eğitim görenlerden birinin kaskında TSK kamuflajı var. Neden acaba?
Bir teori;
İç güvenlik harekatı sırasında JÖH ve komanlarla icra edilen müşterek operasyonlarda gördüğümüz ekipman paylaşımından kalan bir başlık koruyucu olabilir.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Polis Özel Birlikler
MesajGönderilme zamanı: 10 May 2017, 21:26 
Üye
Kullanıcı avatarı

Sig 716 sanırım.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 May 2017, 21:37 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Sig 716 sanırım.
LMT-308

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 01:21 
Üye

Resim

En son cafsed tarafından 28 Ağu 2017, 20:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 02:16 
Site Başkanı

Tübitak'ın PÖH isteğine özel olarak bir kaç askeri malzeme üreticisi ile ortak geliştirdiği lazer ikaz esaslı eğitim sistemini de bu şekilde görmüş olduk. Göründüğü kadarı ile sensör aksamı bu alanda en yaygın kullanılan sistem olan MILES in aksine belli noktalar dışında kullanıcının her yerine bir kıyafet olarak dağıtılmış. Bu bariz olarak gerçekçiliği azaltır ve özellikle arazide hareketi kısıtlar lakin MILES in en büyük sorunu olan sensörleri algılanamaması için kullanıcı tarafından gizleme olanağını ortadan kaldırıyor. Bu açıdan güzel düşünülmüş...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2017, 18:22 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2017, 20:12 
Üye

OHAL kapsamında lise mezunu 10.000 pöh alımı yaptılar, daha da alacaklar ve eğitim süresini 4 aya indirdiler.4 ay içinde liseden yeni mezun bir çocuğa nasıl eğitim verecekler....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2017, 21:03 
Akıncılar

OHAL kapsamında lise mezunu 10.000 pöh alımı yaptılar, daha da alacaklar ve eğitim süresini 4 aya indirdiler.4 ay içinde liseden yeni mezun bir çocuğa nasıl eğitim verecekler....
Güzel bir programlama ve iyi eğiticiler ile 4 ayda çok şey öğretilebilir. Programlama konusunu bilmiyorum ama yaşlı kurtların bir kısmının geri döndüğünü biliyoruz. 4 ay kısa bir süre değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2017, 14:33 
Süvariler

Gelisen tehditler uzeri ve yeni yapilan alimlara gore POHu da yeniden yapilandirmak gerekli olurmu?
Bir nevi Jandarma gibi olsun, J. Kom > JOH > JOAK > ??

Ayrica POH icerisinde daha ozel birimler kuruluyormu? Ozellikle son yillarda gelisen tehditlere bakarsak buyuk sehirlerde ani hareket edebilen ve ozel techizatli olan ekipler lazim. Sanirim daha once konusulmustu ve DENO NYPDin CT birimlerini ornek gostermisti.

Dun Ingilterede yapilan saldirida 8 dakikada mudahale edilmis. Adamlarin elinde bicak degil silah olsa durum cok daha kotu olabilirdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2017, 17:33 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

4 ay bildiğim kadarıyla sadece temel eğitimi kapsıyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2017, 18:13 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

ek olarak mülakattaki spor parkurunuda gayet ciddi ve güzel ayarlamışlar, arkadaşlarım arasında sporla uğraşmayıpta geçen görmedim daha, parkuru incelemedim ama herkesin geçebileceği bir parkur değil diyorlar.

Aşk düştü gönlümüze...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2017, 18:25 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Aynen öyle.Temel eğitimi aldıktan sonra atandıkları bölgedeki eğitmenler ve deneyimli polisler tarafından ekstra eğitime de tutuluyorlar.Hatta yeni düzenleme ile bu atama sonrası verilen eğitimlere o bölgedeki Polis Özel Harekat dışındaki diğer polis birlikleri de katılıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2017, 18:51 
Üye
Kullanıcı avatarı

Kendi şahsi düşüncem polislik olsun, askerlik olsun 18 yaş bir gencin eline silah vermek için küçük bir yaş. Bu yaş sınırı en az 22-24 olmalı.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2017, 20:24 
Akıncılar

Kolluk kuvveti olmak sadece kondüsyon ve atıcılık demek değildir. Kolluk kuvveti "kanun kudreti" demektir. Gücü, yakıcılığı, tahrip kuvveti artan kuvvetin de bir o kadar kanun gözünün keskinleşmesi gerekir.

4 ayda müsait geçlerden sırım gibi atlet ve atıcılar yetiştirilebilir ama vazife ve selahiyete ilişkin bir dirhem öğretilemez.

Tıpkı tetik disiplini gibi kanun disiplini, atış melekesi gibi mevzuat melekesi hatta daha kesifi gerekir. Biz burada çuvallıyoruz ve; Çuvallıyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2017, 20:41 
Üye

Bir dirhem deyişinize tam olarak katılıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2017, 21:29 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kolluk kuvveti olmak sadece kondüsyon ve atıcılık demek değildir. Kolluk kuvveti "kanun kudreti" demektir. Gücü, yakıcılığı, tahrip kuvveti artan kuvvetin de bir o kadar kanun gözünün keskinleşmesi gerekir.

4 ayda müsait geçlerden sırım gibi atlet ve atıcılar yetiştirilebilir ama vazife ve selahiyete ilişkin bir dirhem öğretilemez.

Tıpkı tetik disiplini gibi kanun disiplini, atış melekesi gibi mevzuat melekesi hatta daha kesifi gerekir. Biz burada çuvallıyoruz ve; Çuvallıyoruz.
Elin swatına laf ediyordun.. Eline silah verilmiş bu "weaponized" çocuklar daha çok Dilek Doğanların, masumların canını yakacak.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2017, 21:44 
Üye
Kullanıcı avatarı

Elin swatına laf ediyordun.. Eline silah verilmiş bu "weaponized" çocuklar daha çok Dilek Doğanların, masumların canını yakacak.
Benim de demek istediğim bu yönde. 18 yaş belinde taşıdığın silahın bilincini, sorumluluğunu kaldırabilecek bir yaş değil.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2017, 02:08 
Üye

Dilek doğan güzel bir örnek olmuş masumluk abidesi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2017, 13:59 
Akıncılar

Yahu, elin Swat'ına ne laf edeyim? Elin Swat'ı polisten geliyor, askerden geliyor. Onları da gözünden yaş gelinceye kadar o eyaletin kanunu mevzuatı hakkında derse tabi tutuyorlar. Amerikalı bunu yapar, aşılmaması gereken çizgileri, personeline geri zekalıya anlatır gibi, bir kas hafızası geliştirtir gibi anlatır, belletir.

Biz bu kadar münakaşanın çıkmasına müsait bir sosyal devinim ve evrimden gelmiyoruz. Batı'daki özellikle sermaye ve "serflik" kökenli toplumsal çalkalanmaların karşılığını biz hiç yaşamadık. İyi tarafı, hep ufak ufak ama sürekli ürkek adımlarla ilerledik, bizde hiç kelleler yuvarlanmadı. Kötü tarafı, bu çalkantıların Batı kültürlerinin alnına mıhladığı bir hak ve hukuk" zemini bizde hiç oluşmadı. Onun altlığını oluuşturacak devinimden yoksun olunca, hak ve hukuk bizde romantik bir şey oluyor. "Hakimler"in falan temsil ettiğini düşünüyoruz bunu.

Dolayısı ile, ne hak biliriz ne hukuk. Kenar mahalledeki kıçıkırık mahalle bakkalı dahi dondurma dolabını umum amme malına, yani kaldırıma koyar geçer. Dükkanının önünü "hinterland"ı kabul eder. Biz bunları kanıksamışızdır. Bu tür temel hak hukuk bilincine dahi sahip olmayan toplumun sol militanı da abuk olur, polisi de. Hepsinin insan kaynağı aynı havuzdur. Er meydanında ikisi de toplumdan almadıkları, sahibi olmadıkları bir "hak "ile hoyratlığa kalkar.

İşin kötüsü, bu şaşkınlık sadece poliste falan olsa yaşanır gider. Üstelik polis her yerde biraz "serttir", öyle çok arkadaş canlısı değildir belki. Türkiye'nin her kurumu böyle. SGK da böyle, basit internet servis sağlayıcısı firma da öyle, ticaret odaları da öyle.

..Ancak, Dilek Doğan olayı kötü "execute" edilmiş bir ve sonucu çok acı bir "kaza" ile neticelenmiş bir operasyon. Buna ne kadar örnek olur bilmem. Bilmiyorum siz muhtemelen daha küçüktünüz ancak, daha "elini kolunu sallayarak" rutin arama yapan polislerin ateş altında kaldıkları çok olurdu eskiden.Ne olursa olsun, teşkilat da o günlerin refleksleri ile hareket ediyor. Üstelik de belirli bir operasyonel refleks geliştirebilmiş değil. Ufak tefek ama önemli bir dolu detay gözden kaçınca dolu silah kazaya daha yatkın oluyor.

Bunlarda da çizgiyi doğru yere çekmek gerek. Yoksa, tıpkı Tahir Elçi'nin kaza kurşununa kurban gittiği olaydaki gibi, herifçioğlu, teröristlerini sokağa salar, bunlar iki polisi şehit edip kaçarlarken arasına daldıkları grup ile çıkan çatışmada vurulan bir "masum" için de "siz öldürdünüz" diyebilir.

Bu yüzsüzlük, bu akıl yetmezlik bu memlekette var. O "Etrak-ı bir idrak"ı belki eskiler zevzeklikle söyledi. Ama bugün bunu defalarca haklı çıkaracak malzemeyi üretip saldık sokaklara.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2017, 02:00 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

EGM, Özel Harekatın envanterine 50 kalibre kullanan keskin nişancı tüfeği katmak üzere.Tüfeğin ismini uygun bir zamanda söylerim yada söylenilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2017, 18:53 
Site Başkanı

EGM, Özel Harekatın envanterine 50 kalibre kullanan keskin nişancı tüfeği katmak üzere.Tüfeğin ismini uygun bir zamanda söylerim yada söylenilir.
Zaten TSK envanterinden transfer edilmiş az miktarda 50 kalibre Barrett M82 tüfeği vardı belli bir zamandır. hatta tek tük fotoğrafları da çıkmıştı, bir tanesi cumhurbaşkanlığı koruma konusunda mevcuttu ama yaygın olarak kullanılması söz konusu değildi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2017, 18:59 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Zaten TSK envanterinden transfer edilmiş az miktarda 50 kalibre Barrett M82 tüfeği vardı belli bir zamandır. hatta tek tük fotoğrafları da çıkmıştı, bir tanesi cumhurbaşkanlığı koruma konusunda mevcuttu ama yaygın olarak kullanılması söz konusu değildi.
M82 dışında, deneme süreçleri bitmek üzere olan ve olumlu karşılanan bir başka tüfek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 02:08 
Üye

Alıntı:
4 ay temel eğitim filan değil, adaylar pomemlerde aldıkları 4 aylık eğitim sonucu göreve başlayacaklar.Önceden meslek içinden alım yapıyorlardı.2014-2016 yılları arası daha çok lisans mezunlarından alım yapıldı ve eğitim süresi 6 aya indirildi, benim yeni mezun PÖH arkadaşım var, 6 aylık bir eğitim sonucunda şuanda Elazığ'da özel harekatçı.Şimdi ise OHAL kapsamında KHK ile sınavsız, lise mezunu 10000 kişilik bir alım yaparak eğitim süresini 4 aya indirdiler.Sizin bahsettiğiniz temel eğitim konusu JÖH'te var, siz jandarmayla karıştırıyorsunuz anlaşılan.Mülakatlara gelince, açıkçası ben parkurda zor birşey göremedim ve hiç beklemediğim kişilerden geçenler oldu.Bakan Soylu'nun açıklamasına göre tekrar alım olacak ama şartlar aynı kalır mı, belli değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 08:42 
Akıncılar

Galiba ileride hepimiz bir kaç ay da olsa özel harekatçı olacağız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 18:23 
Üye

Elin Hollandalısının asayiş polisindeki bile nizam,düzen ve istekliliğe bakınca bizim özel harekatçıları insan ister istemez sorguluyor.
http://youtu.be/ZEq9sQJLOgg

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 18:37 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Anlamıyorum 4 ayda bir insan ne öğrenebilir de çatışma bölgesine gönderilir?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 21:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Van'da PÖH mensupları tarafından teröristlere kötü muamele iddiasıyla hükümet üyeli meclis insan hakları komisyonu tarafından savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş.

Van da emniyete roket attıktan sonra canlı yakalanan 3 BTÖ'lü resimleri nette paylaşılmış. Ama twitter da hükümete bağlı komsiyon başkanına tepkiler bayağı çok.

Not: Resimleri bu foruma eklemeyelim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 21:32 
Üye

Pöhler bir evi basıyor 10-15 kişi bence bu sayı 5-6 'ya düşürülüp geri kalan personel jöh bünyesine dahil edilmeli. Pöhlerin atıcılıkları da iyi kırsalda çok daha yararlı olabilir

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 21:42 
Üye

Alıntı:
Elin Hollandalısının asayiş polisindeki bile nizam,düzen ve istekliliğe bakınca bizim özel harekatçıları insan ister istemez sorguluyor.
http://youtu.be/ZEq9sQJLOgg
Flood yapmış olacağım ama elin hollandalısı bizim pöhün yanında çevik kuvvet kalır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 22:10 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Van'da PÖH mensupları tarafından teröristlere kötü muamele iddiasıyla hükümet üyeli meclis insan hakları komisyonu tarafından savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş.

Van da emniyete roket attıktan sonra canlı yakalanan 3 BTÖ'lü resimleri nette paylaşılmış. Ama twitter da hükümete bağlı komsiyon başkanına tepkiler bayağı çok.

Not: Resimleri bu foruma eklemeyelim.
Aynı şahıs, Diyarbakır'da kasaptan satır çalarak Nevruz kutlama alanındaki güvenlik noktasındaki polislerimize zarar vermeyi amaçlarken öldürülen teröristi öldüren polisler hakkında da bu tür ithamlarda bulunmuş, Valiliğin denetimli serbestlik kararına (soruşturma açıldıysa prosedür gereği) mahkeme görevden alma kararı vermişti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 22:41 
Yeni Üye

Alıntı:
Flood yapmış olacağım ama elin hollandalısı bizim pöhün yanında çevik kuvvet kalır.

O elin 'hollandalısı'nı PÖH personeli ile yan yana koysak hangisi daha estetik duruş sergiler?
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 23:13 
Akıncılar

Sn.Sfenks senin bile polisi sorgulama durumuna düştüğün günlere geldiysek, ülkemiz ve milletimizin ilerleyişinin müspet yönde olacağına olan umutlar az da olsa artabilir.

Bununla birlikte, olayın sebebine gelirsek esas sebep hollanda ve örnek gösterilebilecek benzer ülkelerde, polisin; aynen şimdi senin yaptığın gibi sorgulanabilir ve denetlenebilir olmasıdır. Zira bu ülkelerde, polis teşkilatları en ufak yanlışlarında tepelerine çökecek onlarca, yüzlerce kişi, kurum, örgüt vb. olacağını bilirler. Bu da her türlü icraat sahasında çok titiz ve nizami olmayı gerektiriyor. Tabi bunun yanında, personel temininin siyasi şahısların işşiz hısım akrabası havuzundan değil de ciddi bir eleme ve liyakat testinden geçebilenlerden yapılıyor olmasının da destekleyici etkisi mevcut. Bu gibi batı ülkelerinde polis olmak çok zordur, polis olunca da hizmet etme bilincini kazanmış olurlar. Bizdeki gibi hükmetme arzusundaki polis nadir çıkar.

Polis teşkilatları ve bu gibi ayrıntılarının şekli, ülkelerin gelişmişlik derecelerinin de başlıca göstergelerinden biridir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 01:17 
Üye

Alıntı:
O elin 'hollandalısı'nı PÖH personeli ile yan yana koysak hangisi daha estetik duruş sergiler?
Resim
Ben yorumumda biraz bilgisiz davranmış olabilirim. Teçhizat olarak iyi olabilirler. Bizim personelimiz de çok yakın zamanda bu seviyelere gelicektir inanıyorum. Benim anlatmak istediğim husus iş yükü kısmı. Başı sonu belli olmayan mesai saatleri, kırsalda terörle mücadele, karakollara destek vermek. Başka ülkelerde akreple giderken 300 kilo bomba patlama gibi bir risk var mı? Bizim personelimizin iş yükü muadillerine göre çok ağır. Daha bir sürü kriter vardır elbet uzar gider. Bende isterdim sayıdan önce nitelikli personel olmasını. Gitsinler 2-3 yıl eğitim alsınlar ama biz norveç,danimarka,hollanda değiliz. Bize sayı lazım ne kadar çok o kadar iyi. 10.000 adamı nasıl alacaksın? Mecbur eğitim sürelerini kısacaksınki bu kadar adamı mezun edebil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 09:52 
Site Başkanı

Ben yorumumda biraz bilgisiz davranmış olabilirim. Teçhizat olarak iyi olabilirler. Bizim personelimiz de çok yakın zamanda bu seviyelere gelicektir inanıyorum. Benim anlatmak istediğim husus iş yükü kısmı. Başı sonu belli olmayan mesai saatleri, kırsalda terörle mücadele, karakollara destek vermek. Başka ülkelerde akreple giderken 300 kilo bomba patlama gibi bir risk var mı? Bizim personelimizin iş yükü muadillerine göre çok ağır. Daha bir sürü kriter vardır elbet uzar gider. Bende isterdim sayıdan önce nitelikli personel olmasını. Gitsinler 2-3 yıl eğitim alsınlar ama biz norveç,danimarka,hollanda değiliz. Bize sayı lazım ne kadar çok o kadar iyi. 10.000 adamı nasıl alacaksın? Mecbur eğitim sürelerini kısacaksınki bu kadar adamı mezun edebil.
EGM özel harekat alımlarında bu kafayla davranırsa hiç bir zaman aynı sebiyeye gelemezler. Sen 10.000-20.000 özel harekat polisini bu seviyede donatamazsın. Donattın diyelim personeline bu teçhizatın efektif kullanımı için ihtiyaç olan asgari eğitim ve bilinç seviyesine 4 ay gibi kısa bir sürede getiremezsin. EGM PÖH ü bildiğiniz özel harekat polisinden paramiliter bir güce çevirmeye çalışıyor şu aralar.Son zamanlarda PÖH e tedarik edilen daha çok askeri tip silahlar da bunun göstergesi ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 21:02 
Üye
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 22:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

40 yılın başında, olsun olsun tabanca taşıyan 2 tane kokocuyu yakalamak için böyle Cobretti ayağına bürünmüş Hollandalıyla, hergün PKM, SVD, keleş , RPG, DSHK,EYP ile saldıran BTÖ 'ye kafa atan son bir senede 100 den fazla şehit veren PÖH'e biraz haksızlık ediyorsunuz.

Şu Hollandalılar Şırnak , Hakkaride bir yaz geçirsinler. Bakın bakalım o omuzlar testeronla şişkin şekilde yukarıda öyle gezer mi ? Yada eylülü görmeden istifayı basıyor mu ?

Hatırlayın Fransız polisini. Onlarda böyle pek bir havalıydı. Ama ne gördük. Markette sıkıştırıldıkları 2 teröriste hoplaya zıplaya rastgele görmeden sallayarak ateş ediyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 23:07 
Site Başkanı

40 yılın başında, olsun olsun tabanca taşıyan 2 tane kokocuyu yakalamak için böyle Cobretti ayağına bürünmüş Hollandalıyla, hergün PKM, SVD, keleş , RPG, DSHK,EYP ile saldıran BTÖ 'ye kafa atan son bir senede 100 den fazla şehit veren PÖH'e biraz haksızlık ediyorsunuz.

Şu Hollandalılar Şırnak , Hakkaride bir yaz geçirsinler. Bakın bakalım o omuzlar testeronla şişkin şekilde yukarıda öyle gezer mi ? Yada eylülü görmeden istifayı basıyor mu ?

Hatırlayın Fransız polisini. Onlarda böyle pek bir havalıydı. Ama ne gördük. Markette sıkıştırıldıkları 2 teröriste hoplaya zıplaya rastgele görmeden sallayarak ateş ediyorlar.
Pek uzağa bakmaya gerke yok. Bizde jip çıkmayınca yürümeye başlayan ve yarı yolda ayağımız şişti bahanesi ile askerle müşterek yapılan operasyondan dönen PÖH timlerinin hikayeleri da mevcut 90 larda. Üstelik birden fazla kaynakta geçiyor. Yine birden çok asker tarafından dillendirilen şeyler pöh personelinin disiplinsiz ve eğitimden uzak hareketleri .Amacım kimseyi kötülemek değil. elbet ki PÖH bünyesinden çok cengaver vatansever ve milleti için canını vermiş polisler çıkartmış bir kurum. Ama görünen köy kılavuz istemiyor. 4 ayda özel harekat polisi eğitmek demek bu adamları dağlarda ölmeye gönderiyorsun, insan canını hiçe sayıyor önemsemiyorsun demek. Buda bizim millet olarak kronik hastalığımız herhalde. Ortada bir sorun var ama yine "ölen ölür kalan sağlar bizimdir, vatan millet Sakarya" kafası ile devam ediyoruz 30 yıldır...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Tem 2017, 21:08 
Üye
Kullanıcı avatarı

http://www.haberturk.com/dunya/haber/15 ... bekletildi

Bugün G20 zirvesin cumhurbaşkanının konvoyu vinçte şüpheli biri yüzünden durdurulmuş. Dikkatimi alman polis özel birliğinin ekipmanı, kıyafeti çekti. En ufak bir şehir içi olayında bile gözlerinde balistik gözlük var ki bizimkiler kask takmaya bile 2-3 yıldır başladı. Halen o tehlikenin içine ekipman olarak çıplak gidiyorlar. Diğer bir hususta bizim polis özel harekat neden şehir içinde askeri kamuflaj kullanıyor(dağ bayırdakileri ayrı tutuyorum)? Şehir içi özel birlikleri biraz araştırdım genel olarak çoğu ülke düz renk kullanmış(küçük ülkeler hariç). Pantolon kesimleri bile çok rahat gözüküyor. Gerçekten bu konuda cahilim ama İstanbulun, Ankaranın göbeğinde bu kamuflaj ise yarıyor mu? Biz mi çok akıllıyız şehir içinde askeri polis kamuflaj giyiyoruz yoksa onlar mı aklın yolu bir politikası izliyor, gerçekten bilmiyorum.
Karşılaştırma açısından;

Resim
Resim
Resim
Resim

Buda bizim kamuflaj;
Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Tem 2017, 21:57 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alamy ve diğer stock foto sitelerinden foto paylaşırken eğer fotoğrafı satın almadıysanız linkini koyun. Altında watermark olması yeterli değil.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017, 17:15 
Üye

Dizi film konularını alakalı başlıkta tartışınız.

En son Hun_Alpha tarafından 20 Tem 2017, 18:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Konu dışı...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017, 21:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

PÖH 'ün kullandığı Ops-core benzeri miğferler Koreli KCI firmasının ürünleriymiş. Tanesi yaklaşık 1700 USD fiyatla tedarik edilmiş.

KCI firmasının linkleri.

https://www.thai-koreagroup.com/grooming
https://docs.wixstatic.com/ugd/875efe_b ... 27ad29.pdf

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2017, 15:29 
Site Başkanı

PÖH 'ün kullandığı Ops-core benzeri miğferler Koreli KCI firmasının ürünleriymiş. Tanesi yaklaşık 1700 USD fiyatla tedarik edilmiş.

KCI firmasının linkleri.

https://www.thai-koreagroup.com/grooming
https://docs.wixstatic.com/ugd/875efe_b ... 27ad29.pdf
Bu yeni bir bilgi değil ki bir yıldan uzun bir süre önce yine bu başlık altında paylaşılıp tartışması yapılmıştı. Yine 2 bölüm geriden takip ediyorsun musti...

http://www.trmilitary.com/viewtopic.php ... re#p226185

Ayrıca şu anda PÖH te kullanılan modern kaskların hepsi KDI değil. KCI olanlar ilk parti olarak alınan siyah modellerdi. Daha sora 3M den ten renkli combat modeli ve esas büyük miktarda da Garanti giyim üretimi kamuflajlı olan ACH modelleri alındı. Hepsinden önce alınan Alman Ulbrichts Zenturio balistik vizörlü titanyum kaskları da söylememe gerek yok herhalde...

Ortadaki siyah KCI sağ ve soldaki Garanti Giyim in ACH modeli

Resim

http://www.garantigiyim.com/balistik-koruyucu-migferler

3M Combat

Resim

http://www.3m.com/3M/en_US/company-us/a ... 809&rt=rud

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2017, 01:01 
Süvariler

PÖH yeni bir keskin nişancı tüfeği mi almış?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2017, 01:49 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resmi kaynaklardan fotoğraf çıkana kadar hiç bir şey alınmamış varsayın. Hele ki stratejik piyade ekipmanları konusunda...

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2017, 02:00 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2017, 09:34 
Üye
Kullanıcı avatarı

2. fotoğraftaki PÖH amirimizin tabancası Desert Eagle mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2017, 18:25 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2017, 18:54 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Üstelik kılıf solda, kabzası 12 yönüne bakacak şekilde. Garip.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2017, 20:34 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

O silahı ne güzel takmış öyle. Vallahi şaşırdım.

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2017, 21:27 
Üye

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2017, 21:38 
Süvariler

Normalde sağ tarafa servis tabancası alınınca sola da şahsi/destek tabancası konulabiliyor. Bunu genelde öldürücü + öldürücü olmayan(elektroşok, plastik mühimmat v.b.) tabanca olarak ayarlıyorlar. Sağlak iseniz kabza o yönde tutulabilir normal olarak. Fotoğraftaki amirimiz bu amaçla mı yapmıştır? Muhtemelen hayır...

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 813 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 113 14 15 16 17 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: