TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 26 May 2017, 14:12

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 754 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 516 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Polis Özel Birlikler
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 17:52 
Süvariler

Terör örgütlerinin meskun mahal veya kırsal alanlardaki silahlı eylemlerini engellemek, gerçekleştirilen eylemlerin faillerini etkisiz hale getirmek veya yakalamak, uçak, araç, gemi, metro, tren, bina gibi kapalı alanlarda rehin alınan kişi veya kişileri kurtarmak, yüksek tehdit altında bulunan devlet büyüklerinin güvenliğini sağlamak, sivil havacılığa açık havaalanlarında operasyon gerektiren olaylara müdahale etmek özel maharet gerektirdiğinden modern silah, mühimmat, araç ve gereçlerle donatılmış çağımızın çeşitli taktik ve tekniklerini kullanabilecek özel eğitim görmüş birime ihtiyaç duyulmuş ve 1982 yılında Asayiş Dairesi Başkanlığı bünyesinde merkezde "Özel Hareket Şube Müdürlüğü" ve Ankara, İstanbul, İzmir illerinde ise "Özel Harekat Grup Amirlikleri" şeklinde teşkilatlandırılmıştır.

Günün değişen ve gelişen şartları neticesinde 1987 yılında Asayiş Dairesi Başkanlığı bünyesinden alınarak Terörle Mücadele ve Harekat Dairesi Başkanlığı bünyesinde "Özel Hareket Şube Müdürlüğü" olarak 1993 yılına kadar faaliyet göstermiştir.

Özellikle bölücü terör olaylarının artması nedeniyle 1993 yılında "Özel Harekat Şube Müdürlüğü" Özel Harekat Dairesi Başkanlığı'na dönüştürülerek hizmete başlamıştır.

Özel Harekat Daire Başkanlığı merkezde Eğitim Merkezi, İnsan Kaynakları, Strateji Geliştirme ve Destek, Hizmeti Geliştirme, İç Hizmetler, Koruma, 1 Taktik, 2 Taktik, 3 Taktik, 4 Taktik, 5 Taktik Şube Müdürlükleri şeklinde (11) Şube Müdürlüğü ve (32) I. Bölge (24) II. Bölgede olmak üzere (56) ilde Özel Harekat Şube Müdürlüğü şeklinde teşkilatlanmıştır.

Özel Harekat Daire Başkanlığı merkezde Emniyet Genel Müdürüne, İl Özel Harekat Şube Müdürlükleri İl Emniyet Müdürüne doğrudan bağlı olarak görev yapar.

Özel Harekat birimine alınacak personel seçiminde; teşkilatımız gönüllü amir ve memurları arasından polislik mesleğine girişte aranan şartlara haiz, spor ve bedeni geliştirme çalışmalarına yatkın fiziki güce sahip, soğukkanlı, disiplinli, atıcılıkta üstün başarı ve eğitimde başarılı olabileceği anlaşılan, azimli ve dayanıklı olanların seçimi yapılarak en az (5) ay süreli olmak üzere özel harekat eğitimine tabi tutulurlar.

Özel harekat eğitimine tabi tutulan personele özel harekat birimlerinde kullanılan her türlü silahlarla atış eğitimleri, keskin nişancılık, silah kullanma teknikleri, arazi ve dağcılık, kapalı alanlarda (bina, uçak, tren, otobüs) rehine kurtarma, spor ve yakın savunma, Atatürk İlke ve İnkılapları, insan hakları konularında eğitim verilir. Özel harekat temel eğitimini başarı ile bitirenler Özel Harekat Şube Müdürlüklerine atanırlar.

Kuruluştan günümüze kadar 42 dönem halinde temel özel harekat kursu açılmış ve bu kurslarda teşkilatımıza mensup amir ve memur 13.441 personele Özel harekat kursu verilmiştir.

Dairemiz tarafından Özel harekat birimlerinde görevli personele 86 dönem halinde 2728 personele Zırhlı Araçlar Kursu, 44 dönem halinde 1134 personele Hafif Zırhlı Araçlar Kursu verilmiştir.

Teşkilatımızın diğer birimlerine 23 dönem halinde 446 personele Acil Müdahale Kursu ve 79 dönem halinde 2505 personele Hafif Zırhlı Araçlar Sürücü ve Kuleci Kursu, Zırhlı Araçlar Sürücü Kursu ve Silah Sistemleri Kullanıcısı Kursu verilmiştir.

Bugüne kadar Filistin, Irak, K.K.T.C, Kosova, Makedonya, Özbekistan, Sudan, Ürdün, Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Cezayir, Polonya, Pakistan (Pencap), Suriye, Türkmenistan, Suudi Arabistan, Çin Halk Cumhuriyeti İç Güvenlik Birimlerinden katılan (1356) personele temel özel harekat kursu, acil müdahale kursu, keskin nişancılık kursu, ileri seviye atış kursu, yakın alan çatışması uçak operasyon kursu, rehine kurtarma operasyonu kursu, bina operasyonları ve rehine müzakere kursu, önemli kişileri koruma kursu, meskun mahal operasyonları kursu, temel ve ileri seviye operasyonel atış teknikleri kursu, ateşli silahlar eğiticilerinin eğitimi kursu, arazi operasyonları kursu, ileri düzeyde silah kullanma ve atış teknikleri kursu ve uzman öğretmenlik kursu verilerek uçak, bina, araç gibi kapalı alanlarda rehin alma olaylarına ve yasa dışı unsurlara müdahale konularında yapılan operasyonlarda başarı oranının artması, dost ve kardeş ülke konumunda olan ülke polislerinin de modern uygulama biçimlerini kendi ülkelerinde uygulama imkanlarının yaratılması amaçlanmıştır.

Hizmetlerin olumlu yönde başarı ile yürütülmesi, verimliliğin artması amacıyla değişen ve gelişen taktik ve teknikler ile gelişme gösteren silah, mühimmat, araç-gereç, teknik malzeme yenilikleri takip edilmekte ve mali kaynakların imkanları ölçüsünde temin edilmektedir.

Hedeflerimiz; İcrası yüksek risk taşıyan görevleri yerine getirebilecek profesyonellerde bulunması gereken nitelikleri tespit ederek buna uygun personeli seçmek, söz konusu görevlerin ifasını mümkün kılacak olan bilgi, beceri ve davranışları personele en üst düzeyde kazandıracak eğitim plan ve programlarını hazırlamak ve uygulamak, uygulanan eğitim programlarında en fazla yeterlilik düzeyini sağlamak, kullanılacak özel silah, teçhizat ve taktikler konusunda değişen ve gelişen şartları sürekli olarak göz önünde bulundurarak bunlara uyum göstermek, zor görev şartlarının gerektirdiği uzmanlaşma ve branşlaşmaya önem vermek, yüksek riskli operasyonların yanı sıra önleme, koruma, kurtarma ve verilebilecek diğer görevleri üstün bir görev anlayışıyla yerine getirmek, operasyonel kadroların yanı sıra eğitimci kadroları da yetiştirerek eğitimlerin kalitesini artırmayı hedeflemek, alanıyla ilgili konularda ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliği yapmak ve eğitimler verebilen bir kurum olmaktır.

http://www.egm.gov.tr/icerik_detay.aspx?id=169

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Polis Özel Birlikler
MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 21:51 
Süvariler

Özel Harekatın eğitimini nasıl buluyorsunuz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 18:55 
Süvariler

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 19:06 
Süvariler

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2012, 02:21 
Süvariler

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2012, 15:32 
Süvariler

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2012, 15:34 
Süvariler

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ağu 2012, 10:04 
Uzaklaştırıldı

Terörle mücadelede aktif görev alan özel harekat polislerine yeni silah desteği geldi. Geçen yıl ilk kez alınan Alman yapımı Sig Sauer 516 tüfekler özel timden tam not aldı. Askerle birlikte operasyonlara çıkan özel time 4 bin adet Sig Sauer tam otomatik tüfek alındı. İhale 7.5 milyon dolar tuttu.TAKVİM

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ağu 2012, 16:15 
Akıncılar

İyi eğitilmediklerini düşünmek yanlış olur herhalde, daha önce terörle mücadele sırasında kendilerini kanıtladılar. Arazide nasıl olduklarını bilmiyorum, ama meskun mahalde nizami davranmadıkları zaman zaman görülüyor, neden, n'için bilemiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ağu 2012, 16:55 
Süvariler

Alıntı:
İyi eğitilmediklerini düşünmek yanlış olur herhalde, daha önce terörle mücadele sırasında kendilerini kanıtladılar. Arazide nasıl olduklarını bilmiyorum, ama meskun mahalde nizami davranmadıkları zaman zaman görülüyor, neden, n'için bilemiyorum.
Onu yazdıgım zamanlar toydum baya :) Şimdi bilgi sahibi oldum.Terörle mücadelede etkinler ancak meskun mahal için aynı şeyi söylemek mümkün değil gibi hocam.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2012, 02:13 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Onu yazdıgım zamanlar toydum baya :) Şimdi bilgi sahibi oldum.Terörle mücadelede etkinler ancak meskun mahal için aynı şeyi söylemek mümkün değil gibi hocam.
Eğitim mükemmel ama pratik tartışılır bizim PÖH'ler dağda çok iyilerde gel gelelim şu meskun mahalde biraz topallıyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2012, 11:56 
Süvariler

Fransua dostum,aslına bakarsan eğitim de o kadar iyi sayılmaz.Diğer videolar kısmında yabancıların polis ve jandarma kuvvetlerinin eğitimine bak bir de bizimkinlere bak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Ağu 2012, 17:24 
Süvariler

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2012, 12:41 
Süvariler

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2012, 12:53 
Akıncılar

Resim

Resim
Kamuflajlı yelek DPM desenli galiba, acaba İngiltere'den mi tedarik edilmiş?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2012, 13:09 
Süvariler

Bir bilgim yok.Öğrenmeye çalışayım.DPM'li ama İngiltereden mi geldi bilmiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2012, 13:32 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2012, 20:18 
Süvariler

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KKmzle69vIA[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2012, 00:06 
Süvariler

Arkadaşlar personelin giydiği çelik yelek mi?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2012, 00:10 
Site Başkanı

Resim
Evet balistik yeleğe benziyor. Kevlar da olabilir ama yandan bağlamalı olduğu için o ihtimal düşük...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2012, 00:10 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2012, 00:12 
Süvariler

Alıntı:

Resim
Evet balistik yeleğe benziyor. Kevlar da olabilir ama yandan bağlamalı olduğu için o ihtimal düşük...
Bu balistik yeleklerin içinde çelik levha olmuyormu ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2012, 00:13 
Site Başkanı

"çelik yelek" kavramı taaa fii devrinde kaldı. Artık bu tür yeleklerde koruyucu sistem olarak kompozit seramik plakalar kullanılmakta
ki öyle olmasa dahi dışarıdan bakınca koruma için kullanılan maddenin ne olduğunu bilmek çok zor. Doğru tabir ile "balistik yelek" demek daha doğru olur...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2012, 00:15 
Süvariler

Çelik yelek hareketi baya kısıtlıyor diye duymuştum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2012, 00:16 
Site Başkanı

Resim

Terörle mücadelede aktif görev alan özel harekat polislerine yeni silah desteği geldi. Geçen yıl ilk kez alınan Alman yapımı Sig Sauer 516 tüfekler özel timden tam not aldı. Askerle birlikte operasyonlara çıkan özel time 4 bin adet Sig Sauer tam otomatik tüfek alındı. İhale 7.5 milyon dolar tuttu.TAKVİM
İsviçre olmasın o :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2012, 00:17 
Süvariler

E peki bu yelek nasıl performans veriyor ki acaba yani her silahı geçtim en azından 9mm yese tutar heralde kurşunu,görünüş itibarı ile pek güven vermiyor da.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2012, 00:23 
Süvariler

E peki bu yelek nasıl performans veriyor ki acaba yani her silahı geçtim en azından 9mm yese tutar heralde kurşunu,görünüş itibarı ile pek güven vermiyor da.
Bir önceki sayfadaki uçak tatbikatında giydikleri montun içinde o mavi yelekler var galiba.Veya hiçbir şey yok bilemedim :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2012, 00:24 
Site Başkanı

Her yeleğin belli bir koruma seviyesi vardır. Ve yelek seçimi yapılan operasyondan , operasyona ve kulalnan birlikten birliğe değişir. temel olarak anlatmak gerekir ise:

Type-I : Yivsiz av tüfeği mühimmatı ve şarapnel parçaları
Type-II: 9mm-45 ACP arası mühimmatı durdurma kapasitesi
Type-IIIA:5.56x45mm mühimmata kadar durdurma kapasitesi
Type-III:7.62x51mm mühimmata kadar durdurma kapasitesi
Type-IV: 12.7mm mühimmata kadar durdurma kapasitesi

Polis güçlerinin kullandıkları balistik yelekler genellikle Type-II ve Type-IIIA seviyesi olmakta. Yani onlar için yeterli. Aynı zamanda G.doğuda araziye operasyona çıkan PÖH birliklerinin bazılarının ordu standardı Type-III seviyesi yelekler kullandıklarını da görmüştüm...

Ki o fotoğraf pek güncel değil. 5-6 yıllık mazisi var gibi duruyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2012, 00:29 
Süvariler

Alıntı:
Her yeleğin belli bir koruma seviyesi vardır. Ve yelek seçimi yapılan operasyondan , operasyona ve kulalnan birlikten birliğe değişir. temel olarak anlatmak gerekir ise:

Polis güçlerinin kullandıkları balistik yelekler genellikle Type-II ve Type-IIIA seviyesi olmakta. Yani onlar için yeterli. Aynı zamanda G.doğuda araziye operasyona çıkan PÖH birliklerinin bazılarının ordu standardı Type-III seviyesi yelekler kullandıklarını da görmüştüm...

Fotoğraf 2011de çekilmiş.Aynı operasyondan;

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2012, 00:30 
Süvariler

Alıntı:

Bizim burdaki karakolda nöbet tutan memurların üstünde hep aşağıdaki tipten var artık kaç Leveldir bilemem :D

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2012, 00:33 
Süvariler

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2012, 00:41 
Site Başkanı

Türkiye'de çoğu kurumda olduğu gibi Poliste de standardizasyon eksikliği var görüldüğü üzere. Topluca bir alım yapılmayınca , her ilin birimi böyle şeyleri küçük miktarlarda özel firmalardan temin etmekte. neyin ne olduğunu çözemiyoruz o yüzden. Ama benim kullanımına en çok rastladığım ve modern standartlara en iyi şekilde uyan yelekler şunlardır ;

Resim

Resim

Ha bide dediğim gibi Afganistan'da konsolosluk koruması olarak görev yapan ve G.Doğuda operasyona çıkan bazı PÖH birimlerinde de şunlardan var. Bunlar bildiğiniz askeri standartta yelekler...

Resim

[wimg]http://i.imgur.com/wwkTQ.jpg[/wimg]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eyl 2012, 17:48 
Site Başkanı

Konuyla alakası olmayabilir ama bu hucum yelekleri sivilde kullanılabilir mi yani yasal bir sıkıntı var mı ?
http://www.askermekani.com/Kategori/Yel ... mk142.html

Seç , beğen , al :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2012, 01:46 
Site Başkanı

Piyade tüfekleri:
-M-16A1/A2_________________(1990 lı yıllarda tedarik edildiler , yerlerini yeni alından Sig-516 lara bırakmaktalar , halihazırda düşük yoğunlukta kullanılmaktalar)
-C.A.R-15___________________(M-16 lar ile birlikte tedarik edildiler , peyderpey operasyonellikten çekilmekteler)
-M4A1______________________(2-3 yıl önce tedarik edildiler , terör bölgesindeki birlikler ve CAT timleri kullanmakta)
-Sig-516____________________(Bu yıl toplamında 4.000 tüfek tedarik edildi)
-Sig-550____________________(Az miktarda belli başlı birimler tarafından kullanılmakta)
-Sig-556____________________(CAT timleri için bu yıl alındı , toplamında 150 tüfek sipariş edildi)

Makineli tüfekler:
-FN-Minimi Standart___________(M-16 lar ile birlikte alındılar , genellikle terör bölgelerinde ve Polis araçlarının üzerinde kullanılmaktalar)
-Type-67____________________(Ordudan tedarik edildiler , hakim tepelerdeki karakolların savunmasında kullanılmaktalar)
-Dshk_______________________(Ordudan tedarik edildiler , hakim tepelerdeki karakolların savunmasında kullanılmaktalar)

Keskin nişancı tüfekleri:
-SVD Dragunov_______________(Ordudan tedarik edildiler , terör bölgesinde kullanılmaktalar)
-PSL________________________(1990 lı yıllarda Romanya'dan tedarik edildiler , terör bölgesinde kullanılmaktalar)
-IMI-Galatz__________________(Sadece Tunceli özel Harekat amirliği tarafından kullanılmaktalar)
-SSG-69PI___________________(1990 lı yıllarda tedarik edildiler , genellikle şehir birimleri tarafından kullanılmaktalar)
-SSG-08_____________________(Yakın zamanda tedarik edildiler , terör bölgesinde kullanılmaktalar)

Makineli tabancalar:
-Mp-5A3
-Mp-5K
-IMI Uzi
-IMI-Mini Uzi
-IMI-Micro Uzi_________(CAT timleri kullanmakta)
-FN P-90_____________(CAT timleri kullanmakta)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2012, 04:14 
Yeni Üye

00:45'de arkadaki ikiliye dikkat :lol:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KKmzle69vIA[/youtube]
:lol: :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2012, 08:56 
Süvariler

Polis Özel Harekat silah envanteri=

Piyade tüfekleri:
-M-16A1/A2_________________(1990 lı yıllarda tedarik edildiler , yerlerini yeni alından Sig-516 lara bırakmaktalar , halihazırda düşük yoğunlukta kullanılmaktalar)
-C.A.R-15___________________(M-16 lar ile birlikte tedarik edildiler , peyderpey operasyonellikten çekilmekteler)
-M4A1______________________(2-3 yıl önce tedarik edildiler , terör bölgesindeki birlikler ve CAT timleri kullanmakta)
-Sig-516____________________(Bu yıl toplamında 4.000 tüfek tedarik edildi)
-Sig-550____________________(Az miktarda belli başlı birimler tarafından kullanılmakta)
-Sig-556____________________(CAT timleri için bu yıl alındı , toplamında 150 tüfek sipariş edildi)

Makineli tüfekler:
-FN-Minimi Standart___________(M-16 lar ile birlikte alındılar , genellikle terör bölgelerinde ve Polis araçlarının üzerinde kullanılmaktalar)
-Type-67____________________(Ordudan tedarik edildiler , hakim tepelerdeki karakolların savunmasında kullanılmaktalar)
-Dshk_______________________(Ordudan tedarik edildiler , hakim tepelerdeki karakolların savunmasında kullanılmaktalar)

Keskin nişancı tüfekleri:
-SVD Dragunov_______________(Ordudan tedarik edildiler , terör bölgesinde kullanılmaktalar)
-PSL________________________(1990 lı yıllarda Romanya'dan tedarik edildiler , terör bölgesinde kullanılmaktalar)
-IMI-Galatz__________________(Sadece Tunceli özel Harekat amirliği tarafından kullanılmaktalar)
-SSG-69PI___________________(1990 lı yıllarda tedarik edildiler , genellikle şehir birimleri tarafından kullanılmaktalar)
-SSG-08_____________________(Yakın zamanda tedarik edildiler , terör bölgesinde kullanılmaktalar)

Makineli tabancalar:
-Mp-5A3
-Mp-5K
-IMI Uzi
-IMI-Mini Uzi
-IMI-Micro Uzi_________(CAT timleri kullanmakta)
-FN P-90_____________(CAT timleri kullanmakta)
+PKM
+MG3
+MP5A2

edit// ayrıca mp5a5 ile mp5a4 de kullanmıyorlar mıydı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2012, 20:56 
Süvariler

Sig'ler sadece kırsala çıkan PÖH'lere mi veriliyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2012, 20:58 
Site Başkanı

İstanbul emniyetinin yaptığı operasyonlarda ve Konya'daki uyuşturucu operasyonlarında da yani meskun-mahalde kullanıldıklarını gördüm yani anlayacağın terör bölgesinden uzaktaki illerde görev alan birimlere de dağıtıldı , dile kolay 4.000 Sig-516 tüfeği alınmış ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2012, 20:59 
Süvariler

Alıntı:
İstanbul emniyetinin yaptığı operasyonlarda ve Konya'daki uyuşturucu operasyonlarında da yani meskun-mahalde kullanıldıklarını gördüm yani anlayacağın terör bölgesinden uzaktaki illerde görev alan birimlere de dağıtıldı , dile kolay 4.000 Sig-516 tüfeği alınmış ...
Teşekkürler.Alımlar devam ediyor mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2012, 21:00 
Site Başkanı

Alıntı:
Alıntı:
Teşekkürler.Alımlar devam ediyor mu?
Sanmıyorum , zaten büyük çaplı bir alım yapılmış , onun dışında aynı üreticiden CAT timleri için 100-150 civarı Sig-556 tüfeği sipariş edilmişti , onlar daha gelmedi galiba...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2012, 21:03 
Süvariler

Anladım.Zaten PÖH personeli tahminen 5000 civarıdır diye düşünüyorum.Bu rakama göre yeterde artar bile.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2012, 20:55 
Süvariler

Değinmek istediğim konu , bizim özel harekat polislerinin ev baskınlarındaki görüntüleri. Tamamen profesyonellikten uzak ve amatör bir görüntü oluşuyor her seferinde. Araya girip tırtıl yürüyüşünü bozan hevesli narkotikçiler mi dersiniz , bazen hiç tırtıl bile yapmadan hurra diye eve dalan polisler mi dersiniz envayi çeşit olumsuzluk bulunmakta. Bir de yeni mezun özel harekatçılardan bahsetmek istiyorum ; özellikle tanıdığım 2 kişinin özel harekata katılması kafamdaki soru işaretlerini daha da arttırdı . Bir tanesi gayet yeterli bir arkadaş iken , diğeri tamamen vasıfsız bir arkadaştı ki ihtimal bile vermediğim ve uzun zamandır tanıdığım bir arkadaştı . Eğitimleri her ne kadar gözle görülür şekilde arttırılıp yetkinlkleri ve kabiliyetleri çoğalsa da hala ben özel harekat polisi seçiminde ince elemediklerini düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2012, 21:53 
Akıncılar

Değinmek istediğim konu , bizim özel harekat polislerinin ev baskınlarındaki görüntüleri. Tamamen profesyonellikten uzak ve amatör bir görüntü oluşuyor her seferinde. Araya girip tırtıl yürüyüşünü bozan hevesli narkotikçiler mi dersiniz , bazen hiç tırtıl bile yapmadan hurra diye eve dalan polisler mi dersiniz envayi çeşit olumsuzluk bulunmakta. Bir de yeni mezun özel harekatçılardan bahsetmek istiyorum ; özellikle tanıdığım 2 kişinin özel harekata katılması kafamdaki soru işaretlerini daha da arttırdı . Bir tanesi gayet yeterli bir arkadaş iken , diğeri tamamen vasıfsız bir arkadaştı ki ihtimal bile vermediğim ve uzun zamandır tanıdığım bir arkadaştı . Eğitimleri her ne kadar gözle görülür şekilde arttırılıp yetkinlkleri ve kabiliyetleri çoğalsa da hala ben özel harekat polisi seçiminde ince elemediklerini düşünüyorum.
O adamlar kurmay değil yahut karar verici organ değil.Bir de bu açıdan bakmalısınız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2012, 01:53 
Süvariler

Alıntı:
O adamlar kurmay değil yahut karar verici organ değil.Bir de bu açıdan bakmalısınız.
Tabi ki öyle , özellikle eğitim konusunda çok ilerlediler bunu da inkar etmiyorum. Eskilere göre çok daha da kabiliyetli arkadaşlar lakin ben seçimde pek özen gösterdiklerini düşünmüyorum. Bir de şu hücre baskını operasyonları var ki malumunuz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2012, 02:11 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Tabi ki öyle , özellikle eğitim konusunda çok ilerlediler bunu da inkar etmiyorum. Eskilere göre çok daha da kabiliyetli arkadaşlar lakin ben seçimde pek özen gösterdiklerini düşünmüyorum. Bir de şu hücre baskını operasyonları var ki malumunuz.
İnsanlara her şey öğretilebilir,sorun değil o.Navy Seals da birer Einstein değiller.Baskınların o kadar kötü olması,eğitimle alakalı.Eğitim de kafaya işlenmiyor,''bana birşey olmaz'' algısı silinmiyor,silinmeye çalışılmıyor.Öyle olunca adam da aç la kapıyı hırbo şeklinde baskın yapıyor.

Yenilerini daha görmedik,yani ben görmedim henüz :geek:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 01:16 
Süvariler

Yeniler halen G.doğuda.İlerleyen zamanlarda kadrolar yenilendikçe bu imaj da silinecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 15:15 
Süvariler

Yeniler halen G.doğuda.İlerleyen zamanlarda kadrolar yenilendikçe bu imaj da silinecektir.
kesinlikle.

ama duyduklarım hep birbiri ile çakışıyor. direk özel harekatçılardan duyduklarıma göre yeniler eskilere taş çıkartacak türden. ama burada bazı arkadaşların elemeler konusunda söylediklerinden sonra biraz da olsa şüpheleniyor insan...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 19:25 
Süvariler

Alıntı:
kesinlikle.

ama duyduklarım hep birbiri ile çakışıyor. direk özel harekatçılardan duyduklarıma göre yeniler eskilere taş çıkartacak türden. ama burada bazı arkadaşların elemeler konusunda söylediklerinden sonra biraz da olsa şüpheleniyor insan...
İhtiyaç fazla olduğu için şuanki elemeler çok ince yapılmıyor olabilir.Ancak kontenjan eski haline döndüğünde şartlar değişecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 19:35 
Süvariler

İhtiyaç fazla olduğu için şuanki elemeler çok ince yapılmıyor olabilir.Ancak kontenjan eski haline döndüğünde şartlar değişecektir.
evet. aklıma gelen ilk şey de buydu. sayılarının arttırılması için büyük bir çaba var. malum. hem jandarmayı kaldırmaya çalışıyorlar(uzun vadeli bir çalışma), hem de terörle mücadele yeniden aktif hale geldiler. hem kontejyan arttırıldı, hem de eski özel harekatçıları elden çıkartmaya bakıyorlar. dolayısıyla da ister istemez bir kaç kişi böyle standartların altında girebiliyor olabilr.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2012, 19:36 
Süvariler

Alıntı:
evet. aklıma gelen ilk şey de buydu. sayılarının arttırılması için büyük bir çaba var. malum. hem jandarmayı kaldırmaya çalışıyorlar(uzun vadeli bir çalışma), hem de terörle mücadele yeniden aktif hale geldiler. hem kontejyan arttırıldı, hem de eski özel harekatçıları elden çıkartmaya bakıyorlar. dolayısıyla da ister istemez bir kaç kişi böyle standartların altında girebiliyor olabilr.
Jandarmayı kaldırmaları mümkün değil ancak sayılarını artırmak istiyorlar.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 754 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 516 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Anafarta ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: