TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 25 Haz 2017, 18:34

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1143 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 523 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Bordo Bereliler
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 17:38 
Süvariler

Özellikleri

1-Subay ve Astsubaylardan oluşuyor.
2-üç-üçbuçuk yıl eğitim alıyorlar.
3-Gönüllülük esasına göre seçiliyorlar.
4-Yurt içinde 72 haftalık temel nitelikli kursları var.
5-Daha sonra ihtisas alanına göre 10-52 hafta arasında değişen yurt içi ve yurt dışı ihtisas eğitimleri var.

A- YURT İÇİ TEMEL KURSLARI

-Muharebe temel eğitimi
-Göğüs göğüse muharebe
-Uzak mesafeli keşif devriye
-Sızma
-teşhis ve tanıma
-Hayatı idame
-kaçma kurtulma
-Hedef atrifi,Ateş tanzimi
-Psikolojik Harekat
-Tahrip
-Paraşüt
-Kurbağa adam
-Gayri nizami savaş
-Özel harekat türleri.konularında eğitilirler.

B-İHTİSAS KURSLARI

-yer ekip komutanlığı
-tahrip teknikleri.mayın ve bubi tuzakları
-İlk yardım
-Cerrahi müdahale teknikleri
-Mühimmat imha
-Hafif ve ağır silah uzmanlığı
-İstihbarat uzmanlığı
-Muhabere kursları
-psikolojik harekat kursları

C-YURT DIŞI KURSLARI

Ranger
-Hava İndirme
-Sivil İşler
-Halkla İlişkiler
-Hayatı İdame
-Psikolojik harekat

Tümü iyi paraşütçüdür. Çeşitli yabancı dilleri iyi bilirler.

Bordo berelilerin görevi özel harekât ve savunmadır. Yıllarca bölücü terör örgüt dâhil birçok yasadışı örgüte kan kusturmuşlardır. Farklı aralıklarla yapılan dünya özel kuvvetler taarruz, savunma yarışmalarında 2 defa dışında hep birincilikle dönmektedirler. Ne amor’u ne delta force'u bordo berelilerin önünde ayakta kalamadı. Almanya, Fransa dâhil birçok Avrupa ülkesi özel kuvvet eğitimi aldırmak için sıradalar. Ama bordo berelilere verilen eğitimin %30 u o ülkelere gösteriliyor.
Özel operasyonlarda sessizlik ve hız en önemli değerdir.

K.loca dedikleri kilitleri delta forte dâhil diğer ülkeler 10,13 saniye arası acarken bordo bereliler maksimum 7 saniyede acıyorlar.

200 metrede hâlâ nokta atışı yapabiliyorlar.

Ordudaki çoğu askerin hayalidir bordo bereli olmak. Ama bu iş her babayiğidin altından kalkabileceği bir iş değildir. Bordo bereliler çoluğunu çocuğunu, anasını babasını yok sayabilir.

Bordo bereli bildiğiniz askerlere benzemez. Tabiri yerindeyse yanında ailesini kesseler umursamazlar. O askerlerin eğitiminde duygusallık diye birsek yoktur. Komutanları vurun beni dese 2. emri beklemeden vururlar. Eğitimlerinde bir insanın başarabileceği noktanın üstünde ki işler için eğitim alırlar. Kısacası en ağır şartlar onlar içindir. İste bordo bereliler bundan dolayı bir numaradır. Iraktaki çatışmalarda komando ve piyade birlikleri bölücü terör örgüt'lılarla çatışırken bordo berelileri her zaman çatışmanın arasına atarlar. Ve belki 3 saattir süren bir çatışma 20 dakikaya son bulur.

bölücü terör örgüt mağarasında bulunan bir yazı;

Eğer bir asker sizi Gördüğü Zaman Durmadan Ateş Ediyorsa, Bilin Ki O Acemidir... Kurşununun Bitmesini Bekleyin... Bittiği Zaman Gidin Ve Kafasına Sıkın...

Eğer Sadece Sizi Gördüğü Zaman Ateş Ediyor Saklandığınız Zaman Duruyorsa O Bir Komandodur... Kaçın Ve Canınızı Kurtarın...

Eğer Sizi Gördüğü Zaman Ortadan Kaybolmuşsa Ve Etraf Sessizce Bilin Ki O Bordo Berelidir... Merak Etmeyin O Sizi Bulur...

bölücü terör örgüt'lılara yakalandığı zaman sorulmuş;

'Türk askerinin geldiğini nasıl anlarsın'?

Şarjörünü üstümüze boşaltarak.

Komandonun geldiğini nasıl anlarsın'?

Yarım şarjörü üstümüze boşalttığı zaman

'Peki bordo berelinin geldiğini nasıl anlarsın'?

TAK!

Bordo Berelilerle ilgili 3 olay

Olay 1: Doğuda bir gece 12 kişilik bir komando birliği aldığı talimat üzerine dağa çıkıyorlar. Dağda gezerken bölücü terör örgüt'lılarla çatışmaya giriyorlar. Ama bölücü terör örgüt zannettikleri aslında o gece orda devriye gezen başka bir bordo bereli tim. Komandoların hepsi şehit düşüyor. Bordo berelilerde de ise hiç kayıp yok. Olaylar öğrenildiğinde Komando birliğinin komutanı çatışma yerine gidiyor. Gittiği zaman şehitlerin olduğu yerde yüzlerce bos kovan görüyor. Bölgeyi araştırdıklarında biraz aşağısında 12 bos kovan buluyorlar.
Şifrelerin birbirlerine söylenmemesi ve aradaki ihmalkârlıklar yüzünden 3 komutan ceza alıyor.

Olay 2: 11 kişilik bir bordo bereli timi bir köyün güvenliğini sağlıyor. Halk onlara çok samimi ve sıcak davranıyor. bölücü terör örgüt'lılar bu timi bir gece pusuya düşürüp hepsini şehit düşürüyor. Ve kıyafetleri dâhil bütün eşyalarını alıp kendileri giyiyor. O köyde bordo bereliler şehit düştü diye bayram havası var. Aylarca korudukları o köyden bir hain bölücü terör örgüt'lılara bilgi sızdırıyor. Köyün komple bölücü terör örgüt'lı olduğu sonradan çıkıyor ortaya. bölücü terör örgüt'lıların bu yaptığı anca 2.ci ayında çıkıyor ortaya. Ve oraya 4 kişilik bir bordo bereli birliği gidiyor.
Sonuç: 2 saat sonra o köyden tabiri caizse eser yok.

Olay 3: Amerikanın askerlerimizin kafasına çuval geçirdiği o olayda orda 2 bordo bereli vardı. Eğer orda başlarındaki komutan emir verseydi, ne oradaki 45 Amerikalı asker ne diğer 20 kişilik Kürtler hiçbiri sağ çıkmazdı. Orayı öyle bir savunurlardaki çok kanlı biterdi. Ve o binanın altında kilolarca patlayıcı vardı güvenlik için. En kötü ihtimal orayı uçurmaları bile bazı şeylere net bir cevap olurdu.

O olaydan sonra orda bordo bereli olduğunu o zamanki Amerikalıların basındaki komutan öğrendi ve telefonla genelkurmayı aradı.

'Askerlerinizin gösterdiği anlayış beni çok mutlu etti. Tanrıya bin şükür ki askerleriniz askerlerimizi evlerine sağsalım gönderdi'

Ayrıca bordo bereliler dünyada "güven atışı eğitimi" alan tek birlik.

Nedir bu güven atışı?

-iki adet bordo bereli karşı karşıya geçer.
-ilk önce ikiliden birisi başının üzerinde kitap büyüklüğünde bir hedef tutar.
-diğer bordo bereli iki elinde iki tabancayla yürüyerek o hedefe gerçek mermilerle ateş eder.
-yolun yarısına geldiğinde arkasını dönüp, tabancaları bacaklarının arasından hedefe doğru sıkmaya devam eder.
mermiler bitince roller değişir, bu kez ateş eden kişi hedefi tutar, atış sırası diğerine gelir.
bu eğitim hergün yapılır.
http://turklerklani.blogcu.com/bordo-be ... ir/2510481

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: BordoBereliler
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 17:41 
Site Başkanı

Resmi olarak eğitim içeriğinde görünen tek birlik olsa da dünyada bir çok özel kuvvet biriminde benzer eğitim ve uygulamaların gösterildiğini görmek mümkündür. Tek fark bizim halk bunu ballandıra ballandıra anlatmayı çok sever...

Nedense hikayelere pek inanasım gelmiyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 17:45 
Süvariler

Avusturya ozel kuvvetleri de yapiyor sanirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 12:23 
Süvariler

Yabancı birliklerden resim ya da video var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 14:38 
Süvariler

ÖKK'de motorlu birlikler de var.Onların görevi ne ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Tem 2012, 20:41 
Süvariler

Banada hikayeler ve bazı bilgiler çok abartılı geliyor , sanki insan üstü güçleri varmış gibi abartılmışta abartılmış , illa ki insan üstü bir çabayla ve doğru eğitimle başarı yakalanıcaktır ama tıpkı Japonyada zamanın olduğu gibi Shinobiler (ninja) içinde benzer abartılı , insan üstü benzetmeler yapılmıştır , halbu ki insana farklı gösterilen ama bilinen şeyler buna sebebiyet vermektedir...
Ama yine de haklarını yememek gerek.Bizim bildigimiz 3.5-4 yıl eğitim aldıkları.Ki bu bile çok zor birşey.Daha bizim bilmedigimiz ne aşamalardan geçiyorlardır.Ancak abartılma konusuna katılıyorum.O da onların suçu değil :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2012, 10:29 
Üye

Yüzlerce kez duydum "bordo bereli" adını hatta kendim konuştum ama yine bu kadar üstün özellik olduğunu bilmiyordum. Biraz mübalağa var gibi ama olsun ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2012, 22:07 
Süvariler

Kesinlikle haklısınız haklarını yememek lazım , gerçi elimizde çokta geçerli bilgi yok o yüzden de abartmamak lazım , sonuçta iyi eğitimli özel askerlerimiz

Bu arada aklımda kalan bir tv haberinde artık bundan kaç yıl önceydi bilemiyorum ama tartışmada bordo berelinin kafasına bira şişesi vurularak öldürüldüğü bir olay hatırlıyorum , hatta yine bazı forumlarda benzer abartılı yorumlar vardı........
Ona bakarsanız,taksimde bir SAT komandosunu tinerciler bıçaklamıştı hatırlarsanız.Bu kadar eğitimli,dövüş sanatlarını bilen adamlar nasıl böyle durumlara düşüyor anlayamıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2012, 22:10 
Uzaklaştırıldı

Ona bakarsanız,taksimde bir SAT komandosunu tinerciler bıçaklamıştı hatırlarsanız.Bu kadar eğitimli,dövüş sanatlarını bilen adamlar nasıl böyle durumlara düşüyor anlayamıyorum.
Birisi lafa tutmuş diğeri de arkasından bıçaklamış diye biliyorum ben.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2012, 22:20 
Akıncılar

Bordo berelileri okyanusa atıp 2 gün bırakıyorlarmış ve geldiklerinde büyük beyazların midesinden çıkarıyorlarmış yaşayanlar devam ediyormuş.
Ha ha ha...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2012, 22:28 
Süvariler

Alıntı:
Birisi lafa tutmuş diğeri de arkasından bıçaklamış diye biliyorum ben.
Nedeni neymiş?Para filan mı istemişler?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2012, 22:34 
Süvariler

Arkadaşları ile yürürken tinerciler kaba biçimde para istemişler. Terslenince de küfür etmişler. Tartışma çıkmış, kalabalık tarafları sakinleştirmiş. Bizimkiler yürümeye devam etmilşler. Tinerci, sonradan arkadan yaklaşıp kalbinden bıçaklamış...[/quote]

Anladım.Sonraki bir kaç gün içinde değişik olaylar olmuştu.Aynı semtteki bir kaç tinerci kavgada öldü diye iddia attılar ortaya.Hatta sonradan tinerci tvlere çıkarılıp özür dilemişti.Yanlış hatırlamıyorsam.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2012, 22:48 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Vakti zamanında Beyoğlu Emniyet Müdürünü yazdığı yazılarla görevinden el çektirmeye zorlayan efsanevi mega büyük ötesi ultra üstad bozuntusu sayın Savaş AY'ın kulakları çınlasın... Sayesinde Beyoğlu yine it kopuk kaynıyor ve esnafta dahil herkes eski emniyet amirini arar oluyor... Savaş Ay sayende kaç tane gencecik vatan evladının hayatı karardı biliyor musun?

Emniyet Amirinin ismini vermeyeceğim. Merak eden bulur zaten. Eskiden tinerci mi barınabilirdi Taksim'de? Travesti mi dolaşabilirdi? Hayır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 11:28 
Üye

Bordo Bereliler'deki en yaygın saldırı tüfeği nedir KESİN olarak bilen var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 11:34 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Profesyonel birimler, her görev için farklı şekilde kişiselleştirilmiş silahlar kullanır. Görevin niteliklerine bağlı.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2012, 04:43 
Site Başkanı

Bordo Bereliler'deki en yaygın saldırı tüfeği nedir KESİN olarak bilen var mı?
Genellikler Karabina Ar-15 modelleri. Colt-M727/M733 ,M4A1 falan işte. İsrail'den bir miktar Tar-21 de alınmıştı 2000 lerde. Ama ÖKK bu ne bulursa kullanır silah envanteri çok geniş...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2012, 01:17 
Üye

Şu tinercinin şehit ettiği sat komandosunun hangi göreve katıldığını bilen var mı ?

Hemen hatırlatayıp.. Kardak Kayalıkları..

Yunan istihbaratının işi gibi.. bununla ilgili bir çok haber çıktı..

Yunan gazeteci Kostas Chardavellas, 1996’da Yunanistan ile Türkiye’yi savaşın eşiğine getiren Kardak krizi yazı dizisinde Kardak’a bayrak diken 12 Türk SAT komandosunun tamamının Yunan ajanlar tarafından infaz edildiğini ileri sürdü. Yunan medyası haberi, ‘Türk komandoları nasıl susturduk’ başlığıyla verdi

Yunanistan’da özellikle doğaüstü olaylar ve komplo teorileri konusundaki haberleriyle ünlenen Ta Nea gazetesi ile Mega ve NET televizyonlarında çalışan gazeteci Kostas Chardevellas, ‘Türkiye ve Yunanistan’da yaptığım 16 yıllık araştırmanın sonucu‘ dediği Kardak dosyasını açtı.

Chardevellas’ın dudak uçuklatan iddiaları Yunan basını tarafından bile ciddiye alınmadı ancak bazı Yunan haber siteleri, haberi büyüterek Yunan istihbaratının Kardak’a çıkan 12 Türk SAT komandosunu yıllarca süren bir operasyonla ‘öldürdüğü’ iddiasını manşetlerinden verdi.

1996 yılının Ocak ayında iki ülkeyi savaşın eşiğine getiren olay sırasında bir geceyarısı operasyonu ile Kardak’a çıkan Türk komandoları bu adacığa Türk bayrağı diktikten sonra Yunanistan şoke olmuş ve hükümet sallamıştı. Yunan gazetecinin iddiasına göre Yunan istihbaratı, olayın ardından intikam almak için bu 12 SAT komandosunun peşine düştü. Nitekim komandoların tümü şüpheli bir şekilde ilerleyen senelerde hayatını kaybetti.

Kaza mı sabotaj mı?

İddiaya göre, İzmir’deki Aksaz deniz üssünden hareket ederek Kardak’a çıkan komandolar, Yunan Genelkurmay Başkanı’nın istifasına sebep oldu ancak Yunan ajanlarının hedefi oldu. Kardak operasyonundan 17 gün sonra 16 Şubat 1996 tarihinde Aksaz’da gerçekleşen tatbikat sırasında adacığa Türk bayrağı diken 12 komandodan 9’u şüpheli bir şekilde düşen S-70A Black Hawk (Kara Şahin) helikopterinin içinde şehit oldu. Yunan basınında o dönemde helikoptere Yunan ajanları tarafından sabotaj yapıldığı iddiası dile getirilmişti. Kardak timinin komutanı olan Zeki Şen ise tatbikat sırasında izindeydi. Helikopter olayının ardından timin 2 üyesi de iki gün arayla gerçekleşen iki farklı trafik kazasında hayatını kaybetti. Sadece bazı yerel gazeteler bunu ‘şeytani tesadüf’ olarak verdi. Yunan gazeteciye göre 10 komandonun öldürülmesinin ardından sıra Zeki Şen’e gelmişti.

‘Çember kapandı’

Türk Savunma Bakanlığı tehlikenin farkına vararak Şen’i Gürcistan’da bir BM görevine gönderdi. Şen, burada Leila adında Gürcü bir kadınla aşk yaşamaya başladı ve 2003 yılının Mayıs ayında Türkiye’ye döndüğünde de Leila’yı beraberinde getirdi. Taksim’de hayatını kaybettiği gece Ortaköy’de kız arkadaşıyla birlikte doğumgünü partisi vermişti ve Çırağan Otel’de yer ayırtmıştı. Partinin ardından Taksim Meydanı’nda 3 kişinin saldırısına uğradı ve kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Yunan gazeteci, bu cinayet sırasında Taksim’deki bir kafede bir Yunan ajanın olayı izlediğini, bıçaklamanın hemen ardından garsona dönerek, ‘İşte bu iş şimdi bitti, çember kapandı’ dediğini iddia etti.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2012, 01:18 
Üye

Alıntı:
Resmi olarak eğitim içeriğinde görünen tek birlik olsa da dünyada bir çok özel kuvvet biriminde benzer eğitim ve uygulamaların gösterildiğini görmek mümkündür. Tek fark bizim halk bunu ballandıra ballandıra anlatmayı çok sever...

Sayın Deno,

ben güven atışına şahit oldum.

Ama size bir gerçeği söyleyebilirim. Tüm bordo bereliler yapamıyor. Ama azımsanmayacak kadar çoğu yapabiliyorlar.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2012, 01:20 
Süvariler

Şu tinercinin şehit ettiği sat komandosunun hangi göreve katıldığını bilen var mı ?

Hemen hatırlatayıp.. Kardak Kayalıkları..

Yunan istihbaratının işi gibi.. bununla ilgili bir çok haber çıktı..

Yunan gazeteci Kostas Chardavellas, 1996’da Yunanistan ile Türkiye’yi savaşın eşiğine getiren Kardak krizi yazı dizisinde Kardak’a bayrak diken 12 Türk SAT komandosunun tamamının Yunan ajanlar tarafından infaz edildiğini ileri sürdü. Yunan medyası haberi, ‘Türk komandoları nasıl susturduk’ başlığıyla verdi

Yunanistan’da özellikle doğaüstü olaylar ve komplo teorileri konusundaki haberleriyle ünlenen Ta Nea gazetesi ile Mega ve NET televizyonlarında çalışan gazeteci Kostas Chardevellas, ‘Türkiye ve Yunanistan’da yaptığım 16 yıllık araştırmanın sonucu‘ dediği Kardak dosyasını açtı.

Chardevellas’ın dudak uçuklatan iddiaları Yunan basını tarafından bile ciddiye alınmadı ancak bazı Yunan haber siteleri, haberi büyüterek Yunan istihbaratının Kardak’a çıkan 12 Türk SAT komandosunu yıllarca süren bir operasyonla ‘öldürdüğü’ iddiasını manşetlerinden verdi.

1996 yılının Ocak ayında iki ülkeyi savaşın eşiğine getiren olay sırasında bir geceyarısı operasyonu ile Kardak’a çıkan Türk komandoları bu adacığa Türk bayrağı diktikten sonra Yunanistan şoke olmuş ve hükümet sallamıştı. Yunan gazetecinin iddiasına göre Yunan istihbaratı, olayın ardından intikam almak için bu 12 SAT komandosunun peşine düştü. Nitekim komandoların tümü şüpheli bir şekilde ilerleyen senelerde hayatını kaybetti.

Kaza mı sabotaj mı?

İddiaya göre, İzmir’deki Aksaz deniz üssünden hareket ederek Kardak’a çıkan komandolar, Yunan Genelkurmay Başkanı’nın istifasına sebep oldu ancak Yunan ajanlarının hedefi oldu. Kardak operasyonundan 17 gün sonra 16 Şubat 1996 tarihinde Aksaz’da gerçekleşen tatbikat sırasında adacığa Türk bayrağı diken 12 komandodan 9’u şüpheli bir şekilde düşen S-70A Black Hawk (Kara Şahin) helikopterinin içinde şehit oldu. Yunan basınında o dönemde helikoptere Yunan ajanları tarafından sabotaj yapıldığı iddiası dile getirilmişti. Kardak timinin komutanı olan Zeki Şen ise tatbikat sırasında izindeydi. Helikopter olayının ardından timin 2 üyesi de iki gün arayla gerçekleşen iki farklı trafik kazasında hayatını kaybetti. Sadece bazı yerel gazeteler bunu ‘şeytani tesadüf’ olarak verdi. Yunan gazeteciye göre 10 komandonun öldürülmesinin ardından sıra Zeki Şen’e gelmişti.

‘Çember kapandı’

Türk Savunma Bakanlığı tehlikenin farkına vararak Şen’i Gürcistan’da bir BM görevine gönderdi. Şen, burada Leila adında Gürcü bir kadınla aşk yaşamaya başladı ve 2003 yılının Mayıs ayında Türkiye’ye döndüğünde de Leila’yı beraberinde getirdi. Taksim’de hayatını kaybettiği gece Ortaköy’de kız arkadaşıyla birlikte doğumgünü partisi vermişti ve Çırağan Otel’de yer ayırtmıştı. Partinin ardından Taksim Meydanı’nda 3 kişinin saldırısına uğradı ve kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Yunan gazeteci, bu cinayet sırasında Taksim’deki bir kafede bir Yunan ajanın olayı izlediğini, bıçaklamanın hemen ardından garsona dönerek, ‘İşte bu iş şimdi bitti, çember kapandı’ dediğini iddia etti.
Bu konuyu başka bi başlıkta tartışmıştık sayın cevdeath.Ve konu asılsız iddialara dayandığı için kapatılmıştı.Saygılar..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2012, 01:21 
Üye

Bende asılsız olduğunu düşünüyorum. Yunanistan böyle şeyleri çok sever.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ağu 2012, 01:26 
Süvariler

Dikkatsizliğimi maruz görün.

Bende asılsız olduğunu düşünüyorum. Yunanistan böyle şeyleri çok sever.
Laf çok icraat yok onlarda :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2012, 12:19 
Yeni Üye

Alıntı:

Başarısız oldukları veya olamadıkları konusunda hiçbirşey söyleyemiyoruz çünkü elimizdeki bilgiler çok kısıtlı. Ha hiçbir şey bilmeden de olayı abartarak övmek veya tam tersine yermek de yanlış olur. Ama Bordo bereli olmak için seçilenlerin inanılmaz derecede yetenekli oldukları gerçek. Bir de bu yeteneğin alanında uzman eğitmenler tarafından işlendiği düşünülünce, konuşurken kelimelerin dahi mermi gibi çıktığı insanlar ortaya çıkıyor. Haklarını yememek gerekir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2012, 12:27 
Süvariler

Yunan ajan garsonla olan muhabbeti baya ilerletmiş ya da sevinçten kendini kaybedip "operasyon tamam" mesajını vermeye garsondan başlamış :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2012, 14:18 
Süvariler

Özel Kuvvetlerin, Amerikan Sivil İşler Tugayı ziyareti

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

En son DENO tarafından 30 Eyl 2012, 16:10 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Personelin yüzü gizlendi , böyle fotoğraflar paylaşırken biraz daha dikkatli olalım...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2012, 15:52 
Süvariler

Gerçekten çok iyi eğitim aldıkları ve işi hakkını fazlasıyla vererek yaptıkları bir gerçek.
Ancak özellikle ilk mesajdaki şehir efsanesi tadında abartı hikayeler kabak tadı verdi artık.
bölücü terör örgüt mağarasında böyle bir yazı yazılmış olabilir mi?. Hiç mi akılları yok bu adamların kendi morallerini sıfırlasın , resmen kendilerini küçük düşürsün düşman diye saydığı bir kesimi yüceltmek için. Bir pkklıya sormuşlar yok efendim TAK!! demiş falan bunlar gerçekten çok çocukça hikayeler kimse kusura bakmasın neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor.
Yok dört bordo bereli bütün köyü yok etmiş ama onbir tanesi ne hikmetse bunca piskolojik eğitime bölgedeki halka inanıp pusuya düşebilir hale gelmiş. oniki atışla bütün komando birliği ölmüş . Yani hikaye uydururken bile diğer eğitim alan komandolarımızı küçük düşürmek neden?.

Bu tür uydurma haberler onların ciddiyetine leke sürdüğü gibi bir çok platformda dalga konusu haline gelmelerine de neden olmuyor değil .

Lütfen yazımdan onların kötü olduğu v.s. anlam çıkarılmasın aksine onların bu tarz saçmalıkları hiç haketmediğini düşündüğümden yazıyorum .
Saygılarımla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2012, 16:01 
Akıncılar

Nasıl sivil işler onlar koca koca spec-ops yazmışlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2012, 16:05 
Site Başkanı

Alıntı:
Nasıl sivil işler onlar koca koca spec-ops yazmışlar.
ABD ordusunda bordo bereyi 82. hava İndirme Tugayı takıyordu galiba ama ziyaret ettikleri yer "Bronz Büst" 1969 yılında Vietnam'da savaşan özel kuvvet birimleri anısına yapılmış....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2012, 23:26 
Süvariler

Fotoğrafların altındaki yorumlarda ''95th Civil Affairs Brigade (Airborne)'' denmekte.

Eğer isteyen olursa fotoğrafları aldığım kaynağı mesaj olarak atabilirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2012, 00:02 
Genel Yetkili

psikolojik harp, insan istihbaratı (inis) ve bu kapsamdaki operasyonlar bulunuyor. Bunlarda özel operasyondur.

Bu tür işler bizde özel kuvvetin görev tanımında da olduğundan , o birliğe bilgi ve kültür gezisi yapılması gayet normal..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2012, 19:29 
Süvariler

Bordo Bereliler sınır ötesinde bölücü terör örgüt kamplarına yönelik nokta operasyon gerçekleştirdi. Özel kuvvetler Irak sınırından 5 kilometre içeri girdi.

Resim

Sınırötesinde bölücü terör örgüt'ya karşı uzun süre sonra ilk kez kara harekatı yapıldı.

Edinilen bilgilere göre, TSK'nın en seçkin birlikleri olan Bordo Bereliler bölücü terör örgüt kamplarına nokta operasyon gerçekleştirdi.

İstihbarat sonrasında iki tabur asker kısa süreli, etkili bir operasyon yürüttü.

Bölgedeki muhtemel hedeflere yönelik küçük çaplı operasyonda, arama tarama faaliyeti de yapıldı. Irak sınırından 5 kilometre kadar içeriye girildi.

Bordo Bereliler operasyon sonrası uçar birlikler yoluyla Türkiye'ye dönüş yaptı. Operasyon, TBMM'nin verdiği sınırötesi harekat yetkisi kapsamında yürütüldü.

8 F-16'DAN HAVA HAREKATI

Bu arada Hava Kuvvetleri'ne bağlı 8 F-16 savaş uçağı da Hakurk bölgesindeki bazı bölücü terör örgüt hedeflerine hava harekatı gerçekleştirdi.

'BAHOZ ERDAL'A YÖNELİK OLABİLİR'

Operasyonu NTV'ye yorumlayan Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Fikret Bila, "Harekatın iki amacı olabilir. Birincisi kış nedeniyle Türkiye'den kamplara geçmek isteyenlere yönelik operasyon olabilir. İkincisi, bu kampların bazılarında bölücü terör örgüt'nın üst düzey yöneticilerinin barındığı biliniyor. Sıcak bir istihbaratla bu yöneticilerden birkaç tanesini yakalamak için bu çaplı bir harekat yapılmış olabilir. Bahoz Erdal'ın sık sık bu kamplarda bulunduğu şeklinde istihbaratlar vardı. Belki ona dönük ya da başka yöneticilere yönelik operasyon olabilir" dedi.

ORG. ÖZEL BÖLGEDE

Öte yandan Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Malatya ve Diyarbakır'da konuşlu Hava Kuvvetleri Komutanlığı birliklerinde incelemelerde bulundu.

ntvmsnbc.com

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2012, 19:43 
Uzaklaştırıldı

Başbakanın açıklaması: Zaman zaman hava harekatını izliyorum. Bordo bereli askerlerin giriş çıkışı konusunda bir haberim yok

Bişeyler oluyor ama kokusu çıkar bakalım.

“Türk tarihi ile uğraşan bütün Avrupalı tarihçilerin biricik gayesi vardır, o da Türkleri tarihlerinden koparmaktır.” Artur Sraton

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2012, 19:57 
Süvariler

Başbakanın açıklaması: Zaman zaman hava harekatını izliyorum. Bordo bereli askerlerin giriş çıkışı konusunda bir haberim yok

Bişeyler oluyor ama kokusu çıkar bakalım.
Başbakan'ın haberi olmak zorunda mı ? Acil kodlu bir istihbarat ile nokta operasyonu yapılmıştır belki ?
Bekleyeceğiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2012, 01:32 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2012, 01:34 
Akıncılar

M.A.K ne demek beyler ?
Muharebe Arama Kurtama

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2012, 01:21 
Üye

hic mi baska isim yok bunlara , tamam bordo bereleri varda yinede boyle dunyada ismi akilda kalacak birsey olsaydi , SAS var delta force var GSG9 var da var yani , daha uluslararasi bir isim olsaydi.

En son 1mparator tarafından 09 Kas 2012, 01:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2012, 01:22 
Uzaklaştırıldı

hic mi baska isim yok bunlara , tamam bordo bereleri varda yinede boyle dunyada ismi akilda kalacak birsey olsaydi , SAS var delta force var GROM var , varda var.
SAS bizde de var :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2012, 01:24 
Süvariler

hic mi baska isim yok bunlara , tamam bordo bereleri varda yinede boyle dunyada ismi akilda kalacak birsey olsaydi , SAS var delta force var GROM var , varda var.

Özel kuvvetler komutanlığı daha ne olsun, Diğerleri farklı birşey kullanmıyor ki.

Ne diyelim peki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2012, 01:27 
Süvariler

hic mi baska isim yok bunlara , tamam bordo bereleri varda yinede boyle dunyada ismi akilda kalacak birsey olsaydi , SAS var delta force var GSG9 var da var yani , daha uluslararasi bir isim olsaydi.
yabancılar Türkçe bilmediklerinden ne koyarsak anlamıyacaklar zaten

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2012, 01:27 
Üye

mesela dunyada boyle soyleyince bize ozgun birsey , simdi maroon beret desen bircok ulkede var ve ozgun degil bilmiyorum mesela TOK ( Turk ozel kuvetler ) , OMT ( Ozel muharebe timi ) yani boyle kisa ve ozgun birsey daha iyi olurdu bence.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2012, 01:28 
Uzaklaştırıldı

mesela dunyada boyle soyleyince bize ozgun birsey , simdi maroon beret desen bircok ulkede var ve ozgun degil bilmiyorum mesela TOK ( Turk ozel kuvetler ) , OMT ( Ozel muharebe timi ) yani boyle kisa ve ozgun birsey daha iyi olurdu bence.
Zaten yukarıda arkadaş da yazmış. Asıl isimleri ÖKK değil mi? Gerçi o kuvvetin ismi ama...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2012, 01:28 
Üye

Alıntı:
sanki cok insan italyaninca , almanca , rusca biliyor , kisa versiyonu dunyada bilinecek .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2012, 01:33 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
sanki cok insan italyaninca , almanca , rusca biliyor , kisa versiyonu dunyada bilinecek .
delta force, bordo bereliler gibi iki kelime

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2012, 01:38 
Süvariler

Biz nasıl onların isimlendirmelerine alıştıysak onlarda bizim isimlendirmemize alışacak ki çoğu yabancı kaynakta isimleri zaten Bordo Bereli diye Türkçe geçer, Uyuzluk yapan da Maroon berets yazar. ingiliz yeşil bereliler, Green berets gibi.

spetsnaz rusca ama herkes böyle kabul ediyor..
haticeye değil neticeye bakacaksın demişler..

İyidir İsimleri, Memnun olmassanız Special Forces Command (SFC) de diyebilirsiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2012, 01:48 
Süvariler

Dunyanin en gizli ozel kuvvetleri bu olsa gerek...

Hic bir seyi belli degil..

Ne bir belgesel ne bir roportaj..
Bu sözlere katılmakla beraber hiçte reklamını yapmıyorlar.Youtube'de ''en iyi 10 özel kuvvetler'' gibi hazırlanan videolarda bizim özel kuvvetleri görmek çok zor.He o videolarda veya başka ülkelerin insanlarının özel kuvvetlerimizi bilse ne olur bilmese ne olur da denilebilir ama reklamın iyisi kötüsü olmaz kanaatindeyim.( tabii pozitif yönden ) Örneğin şu altta ki oyunun resminde 10 tane farkli ülkenin özel kuvvet birimleri var bizimkiside olsa kötü mü olurdu yani ?

[wimg]http://www.offdutygamers.com/wp-content ... banner.jpg[/wimg]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2012, 01:50 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2012, 01:51 
Site Başkanı

Onlar biraz Afganistan tayfası :geek:
Sovyet-Afgan savaşı sonrası Spetsnaz Afganistan'a ne zaman adım attı yahu :?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2012, 01:53 
Genel Yetkili

İçinizi rahat tutunuz yukarıda fotoğrafını paylaştıklarınızdan en afilli bulduğunuz bazıları çeşitli zamanlarda sıkıştıkları bazı çatışma ortamlarında birileri tarafından kurtarıldılar.

kendileri gayet iyi bilirler kimin ne olduğunu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2012, 01:57 
Akıncılar

Alıntı:
Onlar biraz Afganistan tayfası :geek:
Sovyet-Afgan savaşı sonrası Spetsnaz Afganistan'a ne zaman adım attı yahu :?
Russuz oyun mu olur Deno sende allasen :geek:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2012, 02:01 
Uzaklaştırıldı

İçinizi rahat tutunuz yukarıda fotoğrafını paylaştıklarınızdan en afilli bulduğunuz bazıları çeşitli zamanlarda sıkıştıkları bazı çatışma ortamlarında birileri tarafından kurtarıldılar.

kendileri gayet iyi bilirler kimin ne olduğunu.
Bu konuyu biraz açabilirmisin meraklandım şimdi :) Kosova'da mı, Afganistan'da mı, Somali'de mi ? Nerde nasıl ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2012, 02:48 
Üye

Biz nasıl onların isimlendirmelerine alıştıysak onlarda bizim isimlendirmemize alışacak ki çoğu yabancı kaynakta isimleri zaten Bordo Bereli diye Türkçe geçer, Uyuzluk yapan da Maroon berets yazar. ingiliz yeşil bereliler, Green berets gibi.

spetsnaz rusca ama herkes böyle kabul ediyor..
haticeye değil neticeye bakacaksın demişler..

İyidir İsimleri, Memnun olmassanız Special Forces Command (SFC) de diyebilirsiniz.
ya tamamda sen hala anlamadin . bordo bere zaten var spetnaz yokya dunyada sadece maroon berets turkcesi bordo bereli , bizde ruslar gibi isim bulabilsek veya kisa isim cok daha iyi olurdu bence.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1143 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 523 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: