TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Oca 2018, 14:18

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 529 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 16 7 8 9 10 11 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Irak Silahlı Kuvvetleri
MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2015, 23:51 
Üye

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:

yazilan her şeye inanma
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 00:08 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

yazilan her şeye inanma
Resim
:lol: :lol: :lol:
O ne tatlı resim ya.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 00:17 
Uzaklaştırıldı

The U.S. does not support military deployments inside Iraq absent the consent of the Iraqi government. 1/6
This includes deployment of U.S. military personnel, as well as military personnel from any other country. 2/6
Last 24 hours, we have actively encouraged Turkish and Iraqi authorities to discuss current situation through appropriate channels. 3/6
The recent phone call between the Turkish and Iraqi defense ministers was a positive and constructive step forward. 4/6
We are encouraged by reports that Turkish military forces have pulled back from the Iraqi border as diplomatic engagements proceed. 5/6
We continue to encourage all parties to bring this issue to a diplomatic resolution as partners & friends united in fight against

https://twitter.com/brett_mcgurk

Sanırım herhangi bir yere bildirilmeden, pata küte Irak'a girilmiş? ABD hoşnutsuzluğunu açık bir şekilde bildirmiş.
Alıntı:
reports that Turkish military forces have pulled back from the Iraqi border as diplomatic engagements proceed

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 00:31 
Yeni Üye

Aslında Irak için ABD' nin öngördüğü plana uygun bir hamle ama onlar da halen bizi baskılamaya çalışıyor.
Rusya' dan önce BTÖ ve uzantıları ile Akdeniz' e açılıp artık bizim nazımızı çekmek istemiyor.
Esad konusunda da artık bağıra bağıra gitmesine gerek yok diyor. Her şey çok açık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 00:42 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
4bin :shock: ??!! ya her gelen bir şey atiyor. ortadoğuda hiç bü kadar tank varmi??!!
IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü'nün elinde sadece 2bin civarı Humvee var. Çok araştırmanıza gerek yok. Wiki'ye bile bakmanız yeterli iken, siz ona bile erinmişsiniz. Ben size için vereyim linki;

https://en.wikipedia.org/wiki/Military_ ... L#Vehicles
yazilan her şeye inanma
Reactive armour'lu t72

Resim

Humvee

Resim

hatta otokar zpt

Resim

bunlar yeterli olur sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 01:05 
Akıncılar

Aslında Irak için ABD' nin öngördüğü plana uygun bir hamle ama onlar da halen bizi baskılamaya çalışıyor.
Rusya' dan önce BTÖ ve uzantıları ile Akdeniz' e açılıp artık bizim nazımızı çekmek istemiyor.
Esad konusunda da artık bağıra bağıra gitmesine gerek yok diyor. Her şey çok açık.
Obama Türkiye'den nefret ediyor. Üstüne birde CB yüzünden diğer nefret ettiği ülke İsrail ve Netanyahu'ya koz vermek zorunda kaldı. Obama bu yüzden nefret ettiği Türkiye'yi cezalandırmak için bahanesini de bulmuş oldu. Obama iktidarda olduğu sürece biz IŞİD Terör Örgütü'nü bile bitirsek bize destek vermeyecek.

Irak ve Suriye'de IŞİD Terör Örgütü'ne karşı Obama'nın doğru düzgün bir planı olmamasına rağmen, kendince bölgedeki Kürtleri silahlandırıp hava desteği vererek, Rakka'nın alınması ile IŞİD Terör Örgütü'nün biteceğine inanıyordu. Fakat bu işin ilk adımı olan silah desteği verilir verilmez(şu meşhur 50 ton silah) ypg denen itler ilk iş olarak bölgedeki Arap, Türk ve kendisine destek vermeyen Kürtleri bölgeden kovmak ve kendince küçük çaplı katliamlar yapmak için kullandı.

Obama, bunların olacağını söyleyen Türkiye önünde rezil oldu. Bizde ilk defa Suriye'de haklı çıkmış olduk. Eğer bizim doğru düzgün bir Suriye politikamız olsa idi şuan ABD ile onu uyguluyor olacaktık. Lakin ne Davutoğlu ve CB düzgün bir politika ve operasyon sunamadı ki, zaten baştan beri düşü kalka gidiyoruz.

İşte tüm bunları birleştirince Obama'da doğal olarak o zaman bari Esat'ı destekleyelim o yok etsin IŞİD Terör Örgütü'nü demeye başladı.

Obama gider ayak Suriye'yi işgal eden başkan olmak istemiyor. O yüzden ABD seçimleri sonrası gelen Cumhuriyetçi aday bu işi talip olacaktır. Belki o zaman bir Türkiye-ABD ortak operasyonu mümkün olabilir. Umarım hükumet bunu hesaplayıp, buna göre bir yol haritası çiziyordur. Yoksa birkez daha Kürt-ABD işbirliği olursa ne btö biter ne de güneyimizde kurulacak küçük devletçiklere engel olabiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 01:08 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Stratejik serinlik kuyruğu bacaklarının arasına kıstırmış:

Resim

Gidin yatın la, yok 82 Musul falan :) Var olan hakkımızdan da vazgeçicez..

Bu arada resimdeki yakışıklı abinin mesleği; Special Presidential Envoy for the Global Coalition to Counter ISIL

Ziya Gökalp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 01:37 
Yeni Üye

Alıntı:
Obama Türkiye'den nefret ediyor. Üstüne birde CB yüzünden diğer nefret ettiği ülke İsrail ve Netanyahu'ya koz vermek zorunda kaldı. Obama bu yüzden nefret ettiği Türkiye'yi cezalandırmak için bahanesini de bulmuş oldu. Obama iktidarda olduğu sürece biz IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü'nü bile bitirsek bize destek vermeyecek.

Irak ve Suriye'de IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü'ne karşı Obama'nın doğru düzgün bir planı olmamasına rağmen, kendince bölgedeki Kürtleri silahlandırıp hava desteği vererek, Rakka'nın alınması ile IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü'nün biteceğine inanıyordu. Fakat bu işin ilk adımı olan silah desteği verilir verilmez(şu meşhur 50 ton silah) ypg denen itler ilk iş olarak bölgedeki Arap, Türk ve kendisine destek vermeyen Kürtleri bölgeden kovmak ve kendince küçük çaplı katliamlar yapmak için kullandı.

Obama, bunların olacağını söyleyen Türkiye önünde rezil oldu. Bizde ilk defa Suriye'de haklı çıkmış olduk. Eğer bizim doğru düzgün bir Suriye politikamız olsa idi şuan ABD ile onu uyguluyor olacaktık. Lakin ne Davutoğlu ve CB düzgün bir politika ve operasyon sunamadı ki, zaten baştan beri düşü kalka gidiyoruz.

İşte tüm bunları birleştirince Obama'da doğal olarak o zaman bari Esat'ı destekleyelim o yok etsin IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü'nü demeye başladı.

Obama gider ayak Suriye'yi işgal eden başkan olmak istemiyor. O yüzden ABD seçimleri sonrası gelen Cumhuriyetçi aday bu işi talip olacaktır. Belki o zaman bir Türkiye-ABD ortak operasyonu mümkün olabilir. Umarım hükumet bunu hesaplayıp, buna göre bir yol haritası çiziyordur. Yoksa birkez daha Kürt-ABD işbirliği olursa ne btö biter ne de güneyimizde kurulacak küçük devletçiklere engel olabiliriz.
Başkan adaylarını, tartışmaları ciddi şekilde takip ediyorum. Adayların ve kamuoyunun bölge çözümü kesinlikle Kürtler. Hatta bayan bir cumhuriyetçi şu şekilde konuşabiliyor; Kürtler bize 3 yıldır yalvarıyor ama onlara silah vermiyoruz, IŞİD Terör Örgütü ise en iyi silahlarımızı kullanıyor. Kürtleri ciddi bir şekilde desteklemeliyiz.

Diğer adayların da farkı yok, hepsinin IŞİD Terör Örgütü-bölge planı Kürtler. Zaten ABD-AB-İsrail' in 30 yıllık planı da bu değil mi...
Kürtleri Ruslara kaptırmadan istedikleri konuma getirirlerse Türkiye' nin nazını çekmek zorunda kalmayacaklar.

Bizim hamlelerimiz azalıyor. Barzani' yi iyice köpeğimiz yapıp Şii hükümete karşı bir de Sunni özerk bölgeyi kurmamız lazım. Belki Musul hamlesi bunun içindir, ben öyle tahmin ediyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 02:07 
Akıncılar

Başkan adaylarını, tartışmaları ciddi şekilde takip ediyorum. Adayların ve kamuoyunun bölge çözümü kesinlikle Kürtler. Hatta bayan bir cumhuriyetçi şu şekilde konuşabiliyor; Kürtler bize 3 yıldır yalvarıyor ama onlara silah vermiyoruz, IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü ise en iyi silahlarımızı kullanıyor. Kürtleri ciddi bir şekilde desteklemeliyiz.

Diğer adayların da farkı yok, hepsinin IŞİD Terör Örgütü-bölge planı Kürtler. Zaten ABD-AB-İsrail' in 30 yıllık planı da bu değil mi...
Kürtleri Ruslara kaptırmadan istedikleri konuma getirirlerse Türkiye' nin nazını çekmek zorunda kalmayacaklar.

Bizim hamlelerimiz azalıyor. Barzani' yi iyice köpeğimiz yapıp Şii hükümete karşı bir de Sunni özerk bölgeyi kurmamız lazım. Belki Musul hamlesi bunun içindir, ben öyle tahmin ediyorum.
Şimdi siz ABD başkanı olsanız böyle riskli bir operasyonu Türkiye ile mi yapmak istersiniz, yoksa ypg/btö çizgisindeki Kürtler ile mi? Zira bu sefer ABD askeri sahada olacak. Öyle biraz silah atalım, birazda hava desteği verelim olmayacak. İşte bu yüzden bizim şuan ki Suriye politikamızın değişip, eli yüzü düzgün sağman bir politika ve operasyon ile ABD'nin gelecek başkanı karşısına çıkmamız lazım. ben buna dikkat çekmek istedim.

Eğit donat yapılırken gelen ABD'li eğitmenlerin eline liste tutuşturup bunları eğiteceğiz deyip de programı baltalamak yerine, o listedeki Türkmenleri kabul ettirip ABD ile eğitseydik şimdi durum ne kadar farklı olurdu. Aynı şekilde Suriye'deki durumu değiştirmenin yolu tek başına ben haklıyım diye zıplamaktansa ortak bir program çıkarmayı başarmaktır.

Aynı şekilde İsrail ile olan ilişkilerimizi de bu bağlamda düzeltip, ortak harekata en azından siyasi destek anlamında eklersek, bu bizim için ciddi bir alan açacak. İsrail için güçlü ve dost bir Türkiye hiç bir alternatifi olmayan bir durum. Yoksa Ortadoğuda kaç devlet kurarsan kur aynısı olmayacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 02:34 
Akıncılar

Resim

Bu arada resimdeki yakışıklı abinin mesleği; Special Presidential Envoy for the Global Coalition to Counter ISIL
Bizimkilerin anlamadigi bu dunya guclunun dunyasi, sesi cok cikanin degil. Askeri ve ekonomik gucun varsa sozun dinlenir, yoksa gerisi hikaye. Saga sola savururlar boyle...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 02:58 
Üye

Resim

Hocam yanına Türkçesini yazsanızda benim gibi çahillerde anlayabilse .

En son SÜVARİ tarafından 07 Ara 2015, 03:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 03:00 
Akıncılar

Ben yaklaşık 30 senelik İngilizce bilgimle, burada başka bir şeyden bahsedildiğini anlıyorum. Deployments on the Iraqi border nedir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 03:22 
Yeni Üye

1.ABD, Irak hükümetinin rızası olmadan Irak içerisinde askeri sevkiyatı desteklemiyor.
2.Tabii ki buna ABD veya diğer başka ülkelerin askeri personel sevkiyatları dahil.
3.Son 24 saatte Türk ve Irak yetkililerini uygun kanallarda görüştürmek için aktif olarak destekledik.
4.Az önceki Türk ve Irak savunma bakanları arasındaki telefon görüşmesi ilerisi için pozitif ve yapıcı bir adımdı.
5.Raporlarımızın desteklediği üzere Türk güçleri diplomatik anlaşmaya uygun şekilde Irak sınırından geri çekildi.
6.Tüm çevreleri bu soruna diplomatik olarak çözüm getirmek, dost-partner olarak IŞİD Terör Örgütü' e karşı savaşta birleşmek için desteklemeye devam edeceğiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 04:05 
Üye

Ben yaklaşık 30 senelik İngilizce bilgimle, burada başka bir şeyden bahsedildiğini anlıyorum. Deployments on the Iraqi border nedir?
Askeri varlik demek istemis hocam. Merkez hukumetin (izini, haberi) olmadigi (varligindan) bolgedeki(K.Irak) askeri varligin (buyuk veya kalici da diyebiliriz )kabul edilemeceginden bahsetmis.(desteklenmedigi)

Konusulan 2000 ek askeri kuvvetin gitmesi gecikir mi acaba..
Umarim bolgedeki kazanimlarin kalici olacaginin farkina varmisizdir.
ISID'in beli kirildiginda herkes elde ettigi kazanimlari korumaya calisacak..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 04:55 
Akıncılar

1. twitt gayet acik degil mi hocam? Iraq hukumetinin izni olmadan US dahil (ABD ismini kendi ayagina sikmamak icin yazdigi belli) hic kimsenin Irak'a asker gondermesini desteklemiyoruz diyor. Daha ne desin. Sonraki cumlelerinden (tahminen) Turkiye'nin ilave sevkiyatinin yapilmadigi, geri cekildigi sonucu cikiyor. Musul'da giden oncu birligi destek icin gonderilmesi beklenen ilave guc herhalde...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 09:02 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Biri o adama sormamış mı kendileri daha önce Irak'a girerken her hangi bir yerden izin almışlar mı?

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 09:18 
Yeni Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 11:12 
Akıncılar

Alıntı:
1. twitt gayet acik degil mi hocam? Iraq hukumetinin izni olmadan US dahil (ABD ismini kendi ayagina sikmamak icin yazdigi belli) hic kimsenin Irak'a asker gondermesini desteklemiyoruz diyor. Daha ne desin. Sonraki cumlelerinden (tahminen) Turkiye'nin ilave sevkiyatinin yapilmadigi, geri cekildigi sonucu cikiyor. Musul'da giden oncu birligi destek icin gonderilmesi beklenen ilave guc herhalde...
İşte McGurk bile bence ezbere konuşmuş ve tam olarak bilgilendirilmemiş. Materyal bir gariplik var dediğinde.

IŞİD Terör Örgütü Musul'u ele geçirirken paralize olup kalmıştı Türkiye. Şimdi kimin ne yapabileceğini bilmiyoruz. Irak ordusu asarım keserim falan dese de, bir şeylerin geri tepip tepmeyeceği mümkün değil. Adam oraya Fırtına göndermiş. Tank koymak 4 ise Fırtına 14 bir iş.

Ben çok uzun boylu yargıya varmamak gerektiğini düşünüyorum. Daha doğrusu Türkiye ne etti, ne yaptı, McGurk neden bahsediyor, sınırdaki hangi konuşlanma, hangi sınır, vs vs..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 11:26 
Akıncılar

Burada konunun kronolojisi hakkında Murat Yetkin'in biraz çalakalem yazılmış da olsa verdiği bilgiler var;

http://www.radikal.com.tr/yazarlar/mura ... l-1487526/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 12:42 
Süvariler

Orada sayin HDS nin sordugu sinirdan geri cekilme olayi. Irak sinirindaki askerimi niye geri cekeyim belki de o askerler Irak a gececekti ABD ise yeter artik ilave asker gonderme ve / veya Iraktakileri de geri cek demek istiyor. Asiret Birliginin yapacagi bir aciklama ABD yi frenleyebilir. Iran askeri nasil merkezi hukumet istedigi icin varsa biz de asiretler istedigi icin variz. Arkadasim demezler mi Incirlik i kapat Afganistan da askerini cek Suriye sinirini da topcu atesi ile cehenneme cevir o zaman gorurum ABD yi ciksin isin icinden ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 12:50 
Süvariler

IŞİD Terör Örgütü in koca Irak ordusunu süpürdüğünü gördükten, Irak savaşında generallerin ABD yanında yer aldığını gördükten sonra kimse bana Irak ordusundan bahsetmesin. Bizim 2. ordu darmadağan eder bunları.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 13:08 
Süvariler

Problem Irak Ordusu degil ABD. Kim ipler Irak i. ABD o askerden gercekten rahatsizvise kesin yapistirir bize. Onun icin on almak lazim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 13:13 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Olaya siyaset üstü bakın. Tamam kıldan tüyden nem kapıyoruz ama bu yapılan doğruları yalanlamaz. Bölgede musul un büyük bir önemi var ve bazı noktalarda alınmadan musul alınamaz. Bu yüzden peşmergrye ve Türkmenlere yoğun eğitim ve destek faaliyetleri sürüyor. Onun desteklenmesi amaçlı bir kuvvet yığılmış durumda. Ayrıca musul da ciddi bir IŞİD Terör Örgütü desteği mevcut. Bölgeyi IŞİD Terör Örgütü den temizlemek için bölge halkınıda temizlemek zorunda kalırsınız. Bu da olmayacağına göre bölge halkı iran destekli ırak hükümetiyle barıştırılmalı. Ya da bölgesel yönetimin kontrolünde özerk bir yapı vaad edilmeli.

Bunu bilen ırak kukla yönetimi bölgede iran destekli bir katliama girişmesi işi yattığı için köpürüp duruyor.
Suriye de işler ters gidiyor ama ırakta bir şeyleri toparlama peşindeyiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 13:26 
Akıncılar

Büyükelçinin soru işaretleri de doğru soru işaretleri. Amerikalı dizilmiş bir bilardo masasına ilk atışı yapıp, belki iki üç hamle ilerisini planlayabilir. Bir kaç hamle sonrasındaki fluluğu ise sahadaki etki gücü ile kontrol altına almaya çalışır.
Bizim öyle bir gücümüz olup olmadığı tartışılır. Yok demiyorum, tartışılır. Yahut, o setkiyi tam ihtiyacın olduğunda ve göstermen gerekirken, başka yerden hayalarından sıkılıyorsan, ne edeceksin, vs vs.
Büyükelçinin soruları muhtemelen bakanlıkta da , Ahmet Davutoğlu'nun ekibince de soruluyor. Yine de ne olduğunu iyi ayıklamak gerek. Türk askeri orada ne yapıyor, ne yapmaya niyetli onu iyi kestirmek gerek.
Tıpkı, Fırat'ın batısındaki ara/tampon bölgenin, yarın öbür gün sular durulduğunda nasıl bir muhtaryete sahip olacağını şu anda bizim de cevaplayamadığımız gibi. Cevaplayan birileri var mıdır? Vardır muhtemelen. Gerçekçi midir? Bilmiyoruz.

Yine de, ben Musul'daki Türk varlığının sadece Kürd'ü kayırıcı olduğunu sanmıyorum. TC o kadar çaylak olmaz. Oranın yerelini karşısına almaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 13:33 
Uzaklaştırıldı

Bu işin sonunda işidi temizlemek için Musul özelinde Irak genelindeki sunni Araplarla, Irakın kuzeyindeki kürt grupları barıştırma gibi bir amatörlük yapmayız umarım.. Dejavu manyağı olduk ama ders alamadık, barzani talabani barışının bize nelere mal olduğunu unutmamak gerek...

Bırakalım ıraktaki kontrollü çatışma devam etsin..

İşitin suriye sınırından çıkarılması ve oluşacak boşluğa pydnin gelmemesi sağlanmalı.

Irak içinse işidin varlığı eşittir şianın(iranın) ırakı tamamen ele geçirmesi karşısındaki ve kuzeydeki kürt yapılanmasının tam bir devlete dönmesindeki en büyük engel..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 13:41 
Süvariler

İyi hazırlanmış bir planla ABD 'nin de çıkarlarını gözeterek hem yönetim sorumluluğu bizde hem de çıkarlarımız korunacak şekilde ABD'yi ikna edip, "Sen bana güven, buranın derlenip toparlanmasını bana bırak ama desteğini esirgeme ben de seni bu bölgede rahatlatıp mevcut gücünü Pasifiğe yığman için destek olayım" gibisinden açık ve net ne istiyoruz karşılığında ABD ne kazanacak oturup konuşmak lazım.

ABD ile konuşursak hem ikna ederiz hem tekrar güvenlerini kazanırız hem de pyd'nin yasal bir örgüt olması önüne geçmiş oluruz. Rusya işi farklı , Ayı laftan anlamaz bu saatten sonra , onlara 24 saat sopa lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 13:47 
Yeni Üye

8 bin, 30 bin haberi saçma.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 13:54 
Uzaklaştırıldı

İyi hazırlanmış bir planla ABD 'nin de çıkarlarını gözeterek hem yönetim sorumluluğu bizde hem de çıkarlarımız korunacak şekilde ABD'yi ikna edip, "Sen bana güven, buranın derlenip toparlanmasını bana bırak ama desteğini esirgeme ben de seni bu bölgede rahatlatıp mevcut gücünü Pasifiğe yığman için destek olayım" gibisinden açık ve net ne istiyoruz karşılığında ABD ne kazanacak oturup konuşmak lazım.

ABD ile konuşursak hem ikna ederiz hem tekrar güvenlerini kazanırız hem de pyd'nin yasal bir örgüt olması önüne geçmiş oluruz. Rusya işi farklı , Ayı laftan anlamaz bu saatten sonra , onlara 24 saat sopa lazım.
Keşke o kadar basit olsa..

Denklemin bir değişkeni de israilken, israili de tatmin etmeden abdyi tatmin edemeyiz..

İsrail yokken bulacağımız çözüm güdük kalır..

İsrailin birinci önceliği kontrollü çatışmanın devamı ve israilin düşmanlarının birbirini kırması..

Ancak iranın iyice ağırlığını arttırması(ırak ve suriyede) israili raharsız eder o zaman bir manevra yaparlar..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 13:59 
Süvariler

8 bin asker çok inandırıcı değil ?? Bir de 30 bin asker gelecek diyorlar :shock: Kaldı ki bizimkiler IŞİD Terör Örgütü ile herhalde göğüs göğüse çarpışmayacak o zaman da 25 tank az gelir ?? Genelkurmay ne oldu da bu kadar gözünü karartmış olabilir ? Umarım şehri alıp Barzani'ye altın tepside vermezler :?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 14:02 
Site Başkanı

Ancak iranın iyice ağırlığını arttırması(ırak ve suriyede) israili raharsız eder o zaman bir manevra yaparlar..
Olan durum bu şekilde şu anda.

Irak bölgesindeki iran varlığı çok fazla coğrafi şartlardan ötürü rahatsız etmez İsraili ama Suriye direk sınır komşusu İsrail şunu biliyor ki ortam durulduğu zaman İran oraya hizbullah vasıtası ile yerleşmiş olucak ve mühimat yığını oluşturucak İsraili bundan güzel bir çözüm ayıklayamaz derdinde.

Şu an izle gör politikasında İsrail ama her an bir faliyete girişebilir.Şu an Mossad Kuzey Irak ve suriye içerisindeki etkinliğini İran yüzünden düşürmüş durumda.

İsrail hakimiyet bakımından istediği gibi bir hareket alanı yok malesef onu er yada geç kendilerine bir saldırı olduğunda harekete geçiricektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 14:10 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim
8 bin, 30 bin haberi saçma.
Bayer Leverkusen de kampını orada yapıyor herhalde :lol:

Şaka bir yana, mevcut ihtimallerde, biz her ne kadar kürtlerin hamisi olarak K.Irak'a şekil vereceğimizi düşünsekte, gerçekte olan, geniş manevra kabiliyetli kürtlere eğitim ve lojistik destek veriyoruz.

Buda bir şeydir diye sevinmeden önce, ABD, İngiltere ve Almanya'nın da bu desteği verdiğini unutmamak gerek. Her türlü olasıkta da kürtler tarafından kullanılıp bir köşeye atılma ihtimalimiz var. Kaldıki, geçmişte yaşananlar önümüzü aydınlatmalıdır. Her iki körfez savaşında da kürt siyasi hareketine ve de halkına büyük iyillikler yapmış olmamıza rağmen, bugün hala arada güvensizlik ve ahde vefasızlık bulunmaktadır.

200-300 yıl önce Osmanlı'nın yardım ettiği bazı zor durumdaki ülkeler, bugün bile bu iyiliği hatırlayabiliyor ve de devlet-halk düzeyinde iyi ilişkiler kurmaya vesile olabiliyor iken, daha 20 yıl önceki yapılan her şeyi unutan bir kesim ile karşı karşıyayız.

Kürtlerin geniş manevra kabiliyetinden kastım, merkezi iradenin resmi olarak parçası olmayan, lakin her daim temasta olan veya temasa geçebilecek grupların varlığıdır. PYD, bölücü terör örgüt vs.. Bölgedeki çıkarlarını elde etmek için bu gruplar bir nevi katalizör görevi görmekteler.

Bizim ise eksiğimiz tam olarak budur. Bölgede Türkmenler ve de iyi ilişkiler kurabileceğimiz sünni Araplar olmasına rağmen bu gruplar üzerinde çok az hakimiyetimiz var.

Netice itibari ile; Bölgedeki ufak çaplı askeri varlığımız önemli bir olaydır. Lakin tek başına bir anlam ifade etmemektedir. Peşmergeye değil, Türkmen ve sünni Araplara hamilik edilmelidir.

Ziya Gökalp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 14:34 
Süvariler

48 saat içinde geri çekilmezsek Rusya'dan yardım isteyecekmiş Irak. Ne komik ve aciz bir devlet. Bir de hani ABD nin güdümündeydiler, şimdi de Rusya nın güdümüne mi girdiler. Kucaktan kucağa dolaşıyorlar. Bu Araplar adam olmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 14:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

ABD ile paralel gerçekleştirilen bir operasyona benziyor. Danışıklı döğüş olabilir. Rusya İŞİL'e askeri operasyon hazırlığındaki birliğimizi vurmayı göze alamaz. Bu bir intihar olur bölge varlığı için. İki ülke Genel Kurmayı'ı görüştü bilgi alışverişinde bulundular. Irak'ın korkusu Musul temizlenince kime kalacak... Bana öyle geliyorki bizimkiler kürt devletine karşılık Musul ve Kerkük'ümü istedi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 15:02 
Süvariler

Benim kizdim İrakin Aciklamalri Ulan Ulken yol kecen hanina donmus kim desen var kuzey irak zaten seni takmiyor İsidinen Hizbullahina hepsi orada amerkasi kanadasi gelmis Turkiyeye dil uzatiyorlar ne imis tanklarin baslarinda patlatiriz once git sen isidi temizlede

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 15:07 
Üye

Hamaney'e bagli(yakin) Ruhani'nin danismani: Bagdat'i Pers imparatorlugunun yeni baskenti olarak ilan ettik.(insa edecegiz)

Bu Turkce konusabilen pers kirmasina Turk diyenler vardi. Nerede onlar.. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 15:43 
Süvariler

Hamaney'e Türk demek mümkün değil, kendisi Seyit soylu (bu gerçek Seyit ama :)). İki yüz yıl önce falan baba tarafından soyu Tebriz dolaylarına yerleşmiş, sonradan Türkçeye geçmişler işte. Annesi ise Yezd şehrinden bir Fars.

Türkçesi de pek iyi denemez. Herhalde anlama seviyesi konuşmasına göre daha iyidir. Meşet doğumlu ve orda büyümüş, ondan olabilir.

En son Yalquzaq tarafından 08 Ara 2015, 11:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 15:48 
Üye

Hamaney Türk falan değil, kendisi Seyit soylu (bu gerçek Seyit ama :)), iki yüz yıl önce falan soyu Tebriz dolaylarına yerleşmiş, sonradan Türkçeye geçmişler işte. Annesi ise Yezd şehrinden bir Fars.

Türkçesi de pek iyi denilemez ayrıca, konuştuğundan çok daha iyi anlıyordur.
Tesekkurler hocam. Ulkemizdeki gereksiz Iran hayranligini istesek bu hizla sonlandiramazdik..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 20:14 
Üye

Bizim medya kuruluşlarının ve dışişleri yetkililerinin sabahtan akşama kadar biz Irak'a daeşle savaşmak için gittik ve yahut biz Irak'a , ırak halkını daeşten korumak için gittik onun için üs kurduk gibisinden bütün amacımız sanki daeşle mücadeleymiş gibi açıklama yapmaları gerek diye düşünüyorum yoksa yine her konuda olduğu gibi Türkiye suçlu çıkacak .Ruslar Türkmenleri vuruyor daeşi vuruyoruz diyor ,İran Irak'ı tamamen egemenliği altına aldı biz daeşle savaşmak için oradayız diyor ,İran ne kadar askeri var ise suriyeye yolluyor biz daeşle savaşıyoruz diyor tüm bunlar sıradan gibi karşılanıyor biz Irak'a girince suç oluyor . yalandan kim ölmüş , ne için gittiysen gittin ister musulu işgal etmek için , ister sünnileri şiilerden korumak için, ister daeşle savaşmak için . sebep her neyse yap açıklamayı biz daeşle savaşmak için gittik diye herkes Ruslara - iran'a inanıyorsa bizede inanacak , en azından ses çıkarmaması gerek .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2015, 01:24 
Üye

Başbakanın son açıklamaları beni üzdü asker gönderme konusunda geri adım atılmamalıydı kanımca . Neymiş efendim bizim hiç bir ülkenin bir karış toprağında gözümüz olmazmış şiiler 500 yıldır bize türlü melunluk ederken hava hoş biz herhangi bir stratejik operasyon yapamıyoruz unutulmamalı ki Tebriz de Musul da Kerkük de anamızın ak sütü gibi helal bize

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2015, 02:14 
Akıncılar

https://twitter.com/vjeshta_/status/673990568259751936

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2015, 02:41 
Üye

BTÖ hesaplari tarafindan Suudi askerlerin de Basika ussune geldigi belirtiliyor. :)
Butun gemileri yakip Suleymaniye'deki 2 askeri ussu aktif hale getirip senlenen ortami seyredeceksin aslinda..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2015, 02:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yakinda kankamiz katar da gelicek demek ki... Sanirim bizimkilerinde bir koalisyonu varmis... Hmm simdi keyfim yerine gelmeye basladi iste... su an tf x tamamlanmis olucakti... akkorlu altay sahada olucakti... firtinalar fwlan govde gosterisi yapiyor olacaktik... Allah im bana bu silahlarimizla adalet sagladigimiz gunleri goster yarabbim...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2015, 08:22 
Süvariler

Zaten Suudlar demedi mi biz de geliyoruz yanınıza diye. TFX'in parasını Suudlara yazmalı , proje hızlanır bir 200 tane de ucuzundan onlara satarız. Kesinlikle maliyet olarak Katar ve Suud TFX'e katılmalı ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2015, 09:40 
Yeni Üye

İran ın ilerleyişine karşı sünni cephesi harekete geçti tüm cephelerde. Suudiler Irak ın güneyinden de girebilirler başka bir cephe oluşturarak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2015, 09:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Şu an Başika Bölgesinde yerleşik ağır silahlarla donatılmış Türk Silahlı Kuvvetleri Gücü sayısı bilinmiyor. Türkmenler var. Araplar var. Iraklı sunniler var. Suudiler geldi. Katar'da dahil olacak muhtemelen. Musul ele geçirilip bence temizleme ganimeti alınmalı. En az 5 yıl bölge petrolü geliri operasyonu düzenleyen ülkelere aktarılmalı. Şimdi bu Irak'lı it oğlu ite kimin toprağında iranı arkasına alarak kime nağra attığını öğretmek lazım. Dün akşam namaz kılarken Allah'a dua etmiştim. Allah'ım bu ümmet neden Türk milletinin yanında değil diye. Bide mühendislerimize kritik teknolojileri üretmesi açısından akıl fikir ver işlerini kolaylaştır diye dua ettiydim. İkinci duamda tutarsa heralde kurbanda 3 tane koç keser fakire dağıtırım. :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2015, 13:01 
Akıncılar

Dünya ne kadar acayip değil mi. Daha dün ABD Türkiye'den IŞİD Terör Örgütü ile mücadele için daha çok asker göndermesini istiyordu. Türkiye'deki sözde uluslararası ilişkileri çok iyi bilen yazarlar, Türkiye IŞİD Terör Örgütü ile mücadeleye daha çok katılmalı, daha aktif olmalı diye yazılar, destanlar yazıyordu.

Bugünlerde hükumetin kafasına birşey düştü ve gerçekten bölgedeki Türkmenlerin yararına, IŞİD Terör Örgütü'ne karşı adımlar atmaya, Irak'da Şii'ler kadar Sünni'lerin de Irak'daki mücadeleye katılması için adımlar attı. Yetmedi üstüne bölgeye asker sevk etti. Başka Irak hükumeti ve İran olmak üzere ABD ve güzide yazarlarımız resmen ateş püskürüyor.

ABD ulan o askerler nereden geldi anlayamadım derken saçma sapan bir açıklama yapıyor. İran güdümündeki Irak hükumeti Şii milislerden başkalarınında mücadele katılması korkusu ile ağzı köpüre köpüre açıklamalar yapıyor. İran bölgedeki örgütleri üstünden Türkiye'yi tehdit ediyor.

Demek ki ABD'nin bölgedeki tutumu hala değişmemiş. Hala mutlak Şii kontrolünde bir Irak yönetimi. Sünniler hiçbir şeye karışmasın malum onlar radikalci. Şii'leri İran'ı sıkıştırdıkça kontrol ederiz kafaları. Şu ortam IŞİD Terör Örgütü'nü doğurdu ama Şii-Sünni barışık bir Irak hala planlar dahilinde bile değil. Demek ki ABD biz ne istiyorsak onu yapacak bir Türk askeri istiyormuş. Demek ki bizim güzide yazarlarımız aslında bölgedeki Türkmenleri değil başka şeyleri için eleştiri yapıyormuş. Böyle giderse bu iş artık tamamen, Sünni(IŞİD Terör Örgütü)-Şii(İran destekli milisler) şekline bürünecek ve bu kavga hiç bitmeyecek. Artık umutlar gelecek ABD başkanına kaldı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2015, 20:06 
Akıncılar

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2015, 21:09 
Yeni Üye

Abadi Obama ve NATO' ya çağrı yapmış, NATO Irak' ın kaygılarında haklı olduğunu savunmuş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2015, 21:14 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yerle bir edecekti Turk kuvvetlerini... Abd nin bizi karanlık bir çukura itme planı var. Daha sonra yine pişmiş kelle gibi gülücekler sanirim... Yada bu bir oyalama taktiği olabilir. Bekleyip göreceğiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2015, 21:17 
Site Başkanı

Abadi Obama ve NATO' ya çağrı yapmış, NATO Irak' ın kaygılarında haklı olduğunu savunmuş.
Kim demiş?
Ne zaman demiş?
Nerde demiş?
Ne demiş ?
Nasıl demiş ?

Bunların altını doldurmak lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2015, 21:21 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

O haritaya Türk ve Suudi birliklerininde koyulmasını rica edeceğim 8-)

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 529 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 16 7 8 9 10 11 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: