TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 16 Ara 2017, 10:08

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1854 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 134 35 36 37 38 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2017, 01:30 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

sn hocam tyrex 1.4km den vurduğunu belirtmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2017, 10:34 
Süvariler

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qW757uG8 ... d=39124885[/youtube]

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2017, 11:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
sn hocam tyrex 1.4km den vurduğunu belirtmiş.

Bende gördüm ancak haber metnini olduğu gibi yazdım. Defense News'te de göremeyince menzil bilgisini yazmadım. Ama doğru olabilir Turan Hoca'nın bir çok kaynağı vardır :) .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2017, 20:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Atışlar evlere şenlik. Bu joniler neden hala bushmasterlara bir aks uygulamazlar anlamış değilim. Stop mu satsak ne yapsak. :lol:

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2017, 23:20 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Benim de dikkatimi personelin kolundaki yapıştırma rütbeler çekti hocam.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2017, 23:27 
Site Başkanı

Atışlar evlere şenlik. Bu joniler neden hala bushmasterlara bir aks uygulamazlar anlamış değilim. Stop mu satsak ne yapsak. :lol:
Mk. 38 Mod. 2 modeli kumanda kontrollü stabilize ama hala bazı gemilerde videoda görülen manuel idareli ilk modeli kullanılıyor ...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2017, 10:19 
Süvariler

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017, 04:47 
Akıncılar

KC-130 spine girip dusmus. Yere vurmadan once bir kac personel atlamis ucaktan, cesetleri ucaktan bir iki km uzakta bulunmus.

Goruntulerden ucagin ters sekilde yere vurdugu anlasiliyor. Hemen sonra cekilmis goruntuler:

https://www.youtube.com/watch?v=B1K02e62UBk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017, 05:32 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bu tür tanker uçaklarında personel için paraşüt olmuyor mu uçaklarda? Koca uçağa 10-15 paraşüt istiflemek fazla yer kaplamasa gerek. Ya da bu tür uçaklarda paraşütle atlamak mümkün mü? Pervane arkası yada kıç tarafta kapı,acil çıkış yada menhol bulunuyor mu?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017, 05:53 
Site Başkanı

Bu tür tanker uçaklarında personel için paraşüt olmuyor mu uçaklarda? Koca uçağa 10-15 paraşüt istiflemek fazla yer kaplamasa gerek. Ya da bu tür uçaklarda paraşütle atlamak mümkün mü? Pervane arkası yada kıç tarafta kapı,acil çıkış yada menhol bulunuyor mu?
KC-130 modeli askeri taşımacılıkta kullanılan meşhur C-130 Hercules askeri kargo uçağının yakıt ikmali için tasarlanmış modeli ki yakıt ikmal görevlerinde kullanılmadığı zaman C-130 larda olduğu gibi normal bir askeri kargo uçağı olarak ta kullanılabiliyor. Bu tip uçaklar hava indirme operasyonlarında da kullanılabildiği gibi, paraşütle atlamada kullanabilecek kuyruk tarafındaki yükleme rampası ve gövde arkasında iki tarafta da bulunan paraşütçü atlama kapıları (Jump Door), bunların dışında doğrudan kokpite açılan ve uçağın gövdesinin sol ön tarafında yer alan bir çıkış kapısı da mevcut. Lakin uçağın düşme sürecinde uçağı terk edecek kadar zamanları kalmamış olabilir. Yazıldığı kadarı ile birkaç personel atlamış ama sağ çıkamamış, uçak spine girmiş ve yere ters pozisyonda çakılmış ise zaten atlama olanakları yok demektir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017, 06:12 
Üye
Kullanıcı avatarı

Anladım Deno hocam sağolun. Normal C-130'dan hava indirme için atlandığını biliyordum da, bu uçaklar tanker modifikasyonuna çevirilince iç hacmi epey küçülüyor diye uçak tankere çevirilince de atlama imkanı var mı diye merak etmiştim, öğrenmiş olduk.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017, 06:24 
Site Başkanı

Anladım Deno hocam sağolun. Normal C-130'dan hava indirme için atlandığını biliyordum da, bu uçaklar tanker modifikasyonuna çevirilince iç hacmi epey küçülüyor diye uçak tankere çevirilince de atlama imkanı var mı diye merak etmiştim, öğrenmiş olduk.
KC-130 modelinde yakıt tankları uçağın kanadında bulunmakta bu nedenle ek görev kontrol ekipmanı dışında uçağın iç hacminde bir düşmeye neden olmuyor. Aşağıda CH-53 ağır yük helikopterlerine yakıt ikmalinde bulunan KC-130 un kabin ve rampa görüntülerini bulabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=fwSkJPmyVq4

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017, 20:38 
Site Başkanı

Yokusha'daki ABD Donanma üssünde onarımları devam edilen USS USS Fitzgerald destroyerinin kuru havuza çekilmiş tamirat çalışmaları donanma tarafından yayınlanmış. Donanma yetkilileri an itibarı ile hasarın tamamının Japonya'daki üste onarılamaz olduğunu kabul edip geminin kısmi olarak ABD ye gidebilecek kadar onarılmasında çalışmakta imiş lakin bu planda başarısız olursa USS Cole örneğinde de olduğu gibi gemi için bir ağır yük taşma gemisinin gemiyi ABD ye taşımak için kullanılacağı belirtilmiş. Donanma aynı zamanda hasarın tamamının tamirinin takribi 100 milyon doları geçmeyeceğini tahmin etmekte imiş.

Resim

Resim

Görsellerde geminin gövde altından aldığı yarık geçici olarak yamanmış halde görülebilmekte

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2017, 14:35 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

ABD Donanması, Lockheed Martin ile AEGIS füze savunma sistemi modernizasyonu için 76 milyon Dolar'lık bir sözleşme imzaladı. ABD Savunma Bakanlığı'nın 20 Temmuz'da yayınladığı bildiriye göre sözleşme, uygulamaya konulduğunda kontrat bedelini 192 milyon Dolar'a kadar yükseltecek bazı opsiyonlar da içeriyor.
http://www.c4defence.com/Gundem/donanma ... yor/4685/1

2019 mali yılından başlayarak üç yıllık bir süre içinde teslim edilmesi talep edilen yeni helikopterler, ABD Ordusu'nun yanı sıra diğer devlet kurumlarına ve potansiyel yabancı müşterilere tedarik edilecek. Yayınlanan dokümanda, teklif sunacak şirketlerin orijinal ekipman üreticisi ile iş birliği anlaşması yapması şartı yer alıyor.
http://www.c4defence.com/Gundem/abd-den ... ebi/4683/1

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2017, 20:19 
Üye

ABD hava kuvvetlerinin 2018 yili yatirim plani cok ilginc gorunuyor. Yaklasik 200 milyar USD alim ve ar-ge harcamasi gizli olarak siniflandirilmis.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2017, 22:25 
Üye

Amerika'nın uyduları hakkında bilgi sahibi arkadaşlar birkaç şey yazarlarsa bizim için çok faydalı olur.

Zamanında roketsanda çalışan bir mühendisimiz, roket motoru denemesiyle ilgili bir yazısında Amerikanın bunu farkettiğini ve haftasına bizim genelkurmay dan bilgi istediğiyle ilgili bi konu anlatmıştı. Çoğunuz okumuşsunuzdur.

Uydular neleri görebilir. Yer altında gizlenen roketleri görebilir mi? Uydu teknolojisi şu an ne aşamada

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 03:04 
Üye
Kullanıcı avatarı

Uyduların birçok çeşidi olmakla beraber, genel anlamda askeri-sivil olarak ikiye ayırırsak, sorunuzun cevabı olan uydu askeri keşif, gözetleme türüne girer.

Askeri keşif uydularını da kendi içlerinde gruplandırmak gerekirse,

* Füze erken uyarı uydusu(sorunuzun cevabı olan).
* Nükleer patlama tespit/teşhis uyduları.
* Elektronik istihbarat uyduları(dinleme ve köreltme amaçlı).
* Radar görüntüleme uyduları.
* Fotoğraf/Gözetleme yapan uydular.

Füze erken uyarı uyduları, füzeleri kızılötesi sensörlerinin yardımı ile tespit edip takip ederler. Malumunuz balistik füzelerin motorundan çok yüksek ısı çıkar. Ve eğer yanlış bilmiyorsam BF nin nereye düşeceği de bu uydular tarafından hesaplanır. Eskiden erken uyarı radarları henüz geliştirilmemişken, balistik füze tespiti bu şekilde yapılırmış. Halen de kullanılan bir sistem.

Gözünüzde canlandırmak için bir görsel,

Resim

Amerika BMD Programının kullandığı sensörler,

Resim

"Uydular neleri görebilir? " sorunuza gelirsek,

Yer altında gizlenen bir nesneyi görme kabiliyetleri yok elbet. Bildiğim kadarı ile açık havalarda, yerden 15 metre yüksekten çekim yapıyormuş gibi odaklanıp net resimler alabiliyorlar. Kapalı havalarda ise termal optikleri ile çekim yapma kabiliyetleri mevcut.

Resim

En son Moon&star tarafından 25 Tem 2017, 09:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 05:44 
Akıncılar

Bende konuya cevap verecektim ama benden once vermissiniz. Elinize saglik. Bu sekilde ABD'nin balistik fuze onleme sistemlerinin hangi seviyede oldugunu biraz daha ogrenmis olur arkadaslar. Yillardir yapilan yatirimlarinin ve projelerin amaci balistik fuzelerin tespit ve onlenmesi icin gercek zamanli, cok kademeli ve sensorlu bir sistem olusturabilmek. Bunlar bizim bildiklerimiz ve kamuoyuna acik projeleri. ABD'nin her zaman black projects dedikleri kamuoyunda gizlenen projeleri olmustur. Ornegin, USAF'in bir kac yildir uzaya gonderdigi X-37B uzay araci (uzak mekiginin kucuk bir kopyasi) cok uzun sureler dunya uzerinde orbit( nobet ucusu) yapiyor ve 600-700 gun sonra donuyor. En son 4. kez gorevini yapti ve yere indi. Yakinda tekrar gonderecekler. Yaptigi gorev henuz aciklanmadi. Bir kamyonet kazasi buyuklugunde bir kargo bolmesi var. Ozel test veya istihbarat amacli sistemleri uzaya tasiyabildigi ve geri getirdigi biliniyor. Uzay yarisinda tek kaldiklari kesin. Cin belki ilerde ABD'yi yakalayabilir.

Sorunun cevabi evet bizim Sinop veya Karapinar sahalarinda yaptigimiz fuze test atislarini tespit edebiliyorlar. Biz henuz Cin'den alinan Bora sisteminin durumunu bilmiyorken, ABD yetkilileri bizim neler yaptigimizi biliyordu dogal olarak. Keza TSK icindeki Fetocu askerlerin ne kadar sir tutabilecegide malum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 23:02 
Üye

Sanıyorum uydular bir maddeyi, yeryüzüne sızdırdığı gazlar vasıtasıyla tespit edebiliyor yada bu konuda amerikanın çalışmaları var. Bir belgeselde izlemiştim.

Sormak istediğim ise, yer altında saklı bir nükleer başlık yada balistik füze tespit edilebilir mi?

Edilemez ise, Pakistan ile dost ve kardeş ülkeyiz. Pakistan'ın füze konusunda kendi geliştirdiği kesin olmamakla birlikte( kendi geliştirmiyo olsa bile) füze mevcudiyeti bakımından bu konuda ciddi bir bilgi birikimi var.

Balistik füze konusunda Pakistan'dan neden bilgi, parça, malzeme yardımı almıyoruz. MTCR diyecekseniz, el altından alalım diyorum. Ki bu anlaşmaya bağlı denetleme mekanizması nasıl işliyor bilmiyorum. Bilen varsa bilgilendirsin.

Deneme ve test atışları konusunda ise, Pakistan ile eş zamanlı aynı füzeyi geliştirelim. Atışlarını testlerini onlar yapsın, verileri bizimle paylaşsın.

Çok mu basit düşünüyorum? Anlaşmayı ihlal etmenin yaptırımları nelerdir. Konuya vakıf insanların görüşlerini merak ediyorum.

Ayrıca sadece Pakistan olarak değil, Çin olarakta düşünebiliriz. Fakat Çin haliyle kendi topraklarına kadar ulaşabilecek bir füze üretmemize elbette yardım etmeyecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 23:13 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kim bilir? Belki de Pakistan ile bir şeyler yapmışızdır, ve/veya yapıyoruzdur. Belki bazı füze testlerini orada belki şurada taa Güney Yarı Küre'de yapmışızdır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2017, 23:35 
Üye
Kullanıcı avatarı

Sanıyorum uydular bir maddeyi, yeryüzüne sızdırdığı gazlar vasıtasıyla tespit edebiliyor yada bu konuda amerikanın çalışmaları var. Bir belgeselde izlemiştim.
Her uçan ve ısıl enerji yayan nesneyi tespit edemiyorlar. Balistik füze gibi çok yüksek ısıl enerji yayan nesneleri tespit edebiliyor.
Alıntı:
Sormak istediğim ise, yer altında saklı bir nükleer başlık yada balistik füze tespit edilebilir mi?
Yukarıda da yazdım, edemezler.
Alıntı:

Edilemez ise, Pakistan ile dost ve kardeş ülkeyiz. Pakistan'ın füze konusunda kendi geliştirdiği kesin olmamakla birlikte( kendi geliştirmiyo olsa bile) füze mevcudiyeti bakımından bu konuda ciddi bir bilgi birikimi var.

Balistik füze konusunda Pakistan'dan neden bilgi, parça, malzeme yardımı almıyoruz. MTCR diyecekseniz, el altından alalım diyorum. Ki bu anlaşmaya bağlı denetleme mekanizması nasıl işliyor bilmiyorum. Bilen varsa bilgilendirsin.
Zamanında Çin ile benzer bir çalışma yürütülmüş. Bir yere kadar da teknoloji desteği vs. alınabilmiş. @Robust hocam bugün ki yazısında bahsetmişti.

http://www.trmilitary.com/viewtopic.php ... 27#p287710

Yani mümkün mü? Olabilir elbet. Ama Türkiye'nin şuan ki gündemi balistik füze kabiliyeti değil, balistik füze savunma kabiliyetsizliği. Önceliğin ona verilmesi vatana millete daha hayırlı olur.
Alıntı:

Ayrıca sadece Pakistan olarak değil, Çin olarakta düşünebiliriz. Fakat Çin haliyle kendi topraklarına kadar ulaşabilecek bir füze üretmemize elbette yardım etmeyecektir.
Hava savunma ihalesini iptal ederek O treni çoktan kaçırdık. Kaldı ki hava savunma ihalesinde bile teknoloji vermeyen Çin'in, üstüne bide balistik füze konusunda know-how vermesini beklemek pek mantıklı değil.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2017, 15:32 
Üye
Kullanıcı avatarı

ABD Donanmasından, İran Sahil Güvenlik Botuna Ateş Açıldı.

Basra Körfezi'nin kuzeyinde bulunan bir ABD savaş gemisi, kendisine yaklaşan İran sahil güvenlik botuna uyarı ateşi açtı.

ABD donanmasına ait bir gemi, Arap Körfezi'nin kuzeyinde bir İran sahil güvenlik botuna uyarı ateşi açtı. İran gemisinin, ABD'ye ait gemiye yaklaşık 150 metre yaklaştığı için ateş açıldığı belirtildi.

ABD: UYARILAR GÖRMEZDEN GELİNİNCE ATEŞ AÇILDI

ABD'li yetkili, İran'a ait geminin ABD donanmasına 150 metre kadar yaklaştığını ve akabinde uyarı atışı yapıldığını aktardı. Yetkili, ABD donanması tarafından yapılan uyarıların İran gemisi tarafından görmezden gelindiğini iddia etti.

DEVRİM MUHAFIZLARININ TEKNESİ

İsmi açıklanmayan yetkilinin yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:
"İran Devrim Mufahızlarına bağlı tekne son sürat ilerliyor. Herhangi bir sinyale cevap vermedi. Uyarı ateşi açmaktan başka seçimimiz yoktu"

"BÖLGEDE BAŞKA GEMİLER DE VARDI"

İki ABD'li savunma yetkilisine göre, olay anında uluslararası sularda rutin görevde olan ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait başka gemiler de bulunuyordu. Savunma Bakanlığı yetkililerinden biri uyarı ateşlerinin "çarpışma ihtimalini önlemek için" yapıldığını belirtti. İran Sahil Güvenlik botu, ABD'li yetkililere göre "provakatif eylemlerini" durdurdu, fakat birkaç saat bölgede kaldı.

25 Temmuz 2017 Salı 16:46

Kaynak:https://www.haberler.com/abd-donanmasin ... 99-haberi/

Video:

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2017, 13:13 
Süvariler

Gerald R Ford (CVN 78) F/A-18F İlk iniş ve kalkış:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2017, 15:54 
Süvariler

08:10 da adam resmen geminin demirine ateş ediyor. Sekip birini vuracak manyak mıdır nedir :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2017, 18:43 
Site Başkanı

Amerikan Hava Kuvvetleri başkanlık uçağı olarak hizmet eden Air Force One çağrı adlı Boeing 747 uçağını, 2015 yılında iflas eden Rus hava yolu şirketi Transaero için üretilen ama Boeing tarafından teslim edilmeyen iki adet 747-8i uçağı ile emekli etmeyi planlamakta imiş. Halihazırda kullanılan VC-25 üretim modeli olan 747-200B 1990 yılından beridir aktif hizmette ve uçağı değiştirmek için açılan programı, Trump gereksiz pahalı ve Boeing in cebine para doldurmaktan başka bir işe yaramayacağını savunarak iptal ettirmişti. Bu nedenledir ki Hava Kuvvetleri daha ekonomik alternatifleri aramaya başlamış...

Resim

http://edition.cnn.com/2017/08/01/polit ... VODtopLink

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2017, 17:03 
Akıncılar

ABD kara kuvvetleri 7.62mm piyade tufegi secimi yarismasina baslaniyor. Interim Combat Service Rifle (ICSR) projesi ismini vermisler. Bu adlandirmadan gecici veya acil ihtiyac icin bir cozum olarak bu tufekler tedarik edilecek anlami cikiyor. Toplam 8 ureticiden 7 farkli tufek ornekleri alinarak test edilecekmis ve test sonuclarina gore ihale yapilmadan 50 bin adede kadar bir siparis tek firmaya verilebilirmis. 7.62mm tercihin ozellikle yeni jenerasyon zirh plakalarina karsi 5.56mm nin yetersiz kalmasi neden gosterilmis. Haberde test kriterlerde yazilmis, merakli arkadaslar okuyabilirler.

MKEK MPT-76 ile katilir mi acaba? Malum 40-50 tane NATO testini geciyor diye reklam ediyolar. Sahsen en azindan MKEK olmaz ise, Kale katilmasini isterdim.

http://www.military.com/daily-news/2017 ... rifle.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2017, 17:55 
Site Başkanı

ABD kara kuvvetleri 7.62mm piyade tufegi secimi yarismasina baslaniyor. Interim Combat Service Rifle (ICSR) projesi ismini vermisler. Bu adlandirmadan gecici veya acil ihtiyac icin bir cozum olarak bu tufekler tedarik edilecek anlami cikiyor. Toplam 8 ureticiden 7 farkli tufek ornekleri alinarak test edilecekmis ve test sonuclarina gore ihale yapilmadan 50 bin adede kadar bir siparis tek firmaya verilebilirmis. 7.62mm tercihin ozellikle yeni jenerasyon zirh plakalarina karsi 5.56mm nin yetersiz kalmasi neden gosterilmis. Haberde test kriterlerde yazilmis, merakli arkadaslar okuyabilirler.

MKEK MPT-76 ile katilir mi acaba? Malum 40-50 tane NATO testini geciyor diye reklam ediyolar. Sahsen en azindan MKEK olmaz ise, Kale katilmasini isterdim.

http://www.military.com/daily-news/2017 ... rifle.html
7.62 AR-15 platformları çeşitli nedenlerden ötürü hata vermeye meyilli platformlar. Adamlar zamanında özle kuvvetleri SOCOM bünyesinde bu nedenle denedikleri HK417 leri envanter dışına almak zorunda kalmıştı. O yüzden Ar-15 altyapısı paylaşan HK417 yada MPT-76 gibi tüfeklere sıcak bakacaklarını düşünmüyorum. Bunlar yerine FN SCAR-H en makul olasılık. Uzun süredir elit piyade ve özle kuvvet unsurları tarafından kullandıkları sağını solunu bildikleri bir tüfek.

İhale nedeni de ayrı bir komik olmuş zira tungsten çekirdekli M955 mühimmatı ile 5.56 mm de seviye IV zırh plakalarını delebiliyor. Açıklanmayan başka bir nedenide olabilir bu kararın

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ağu 2017, 18:28 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bu ara silah alımında ben daha farklı bir şey seziyorum. Mantıklı düşünülerek yapılan bir alım değil. Thefirearm blogda da yazmışlar uzunca.

Çok güzel yarı zırh delici çelik çekirdekli M80A1 seviye 4 plakayı deliyor. Sorun yok. M993 7.62 siyah renkli uca sahip tungsten karbür çekirdekli zırh delici mühimmat daha iyi deliyor. Sorun yok.

Gelelim olayın tıkandığı yere. M995 5.56 tungsten karbür çekirdekli ucu siyah boyalı mühimmat deliyor fakat yeni çelik çekirdekli yarı zırh delici m855a1 delemiyor. Bütün yaygara da buradan kopuyor.
Sonuç olarak bu problem eskiden beri mevcuttu. Seviye 4 plakalar dün çıkmış bir ürün değil. 50 bin tane tüfek almak yerine piyadeye bir miktar m995 dağıtılarak çok daha ucuza çözülebilecek bir problem.
Ki gelecekte kullanacağı tüfek olarak M27 IAR'ı seçen USMC bunu çok yüksek ihtimal ile dediğim şekilde çözecek.
Bu alımın arkasında daha farklı bir sebep yatıyor. İleride göreceğiz.

Birde buradan başka bir sonuç daha çıkıyor. Bu seviye 4'ü delmiyor ühü ühü diyen adamların, biri çıkıp tungsten karbür çekirdekli veya 338 norma/lapua tarafından dahi delinemeyen bir balistik plaka yaptığında vereceği tepkiyi ayrı merak ediyorum. Artık gerek şok sönümleme gerek ileri teknoloji seramiklerinin yaygınlaşması olsun bu gayet mümkün gözüküyor. Belki plaka ve şok sönümleme malzemesi ile plaka 3 3.5 cm kalınlığa çıkar ama o mühimmatları da durdurur. Sonra da tabi olay tank zırhları ve antitank silahları arasındaki ilişkiye dönecek.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ağu 2017, 14:45 
Süvariler

Amerika, bir dönem böyle bir kamuflaj denemesinde bulunmuş belli ki.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Ağu 2017, 17:07 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Tam 2000'lerin başından çıkmış gibi yahu. Y2K ve arkası açık yeşil humvee kokuyor.

-
Öyleymiş de :)
Alıntı:
Camouflage pattern used only in the “Urban Warrior” exercises in the San Francisco Bay Area in 1999.
http://prepare-and-protect.net/2014/09/urban-camo/

https://www.wikiwand.com/en/Operation_Urban_Warrior

Burada kullanımda:

https://www.youtube.com/watch?v=-2PRX9pgXh0

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ağu 2017, 20:55 
Site Başkanı

ABD ordusuna ait bir Stryker 8x8 zırhlı personel taşıyıcı CROWS-J insansız silah kulesi ile Arbedeen Almanya'daki NATO tatbikatları sırasında görüntülenmiş. ABD kara kuvvetleri tarafından M2A4 Bradley II ZMA ve Stryker ZPT leri için test edilen Kongsberg & ATK üretimi CROWS-J insansız silah kulesi bir adet 30 mm Bushmaster Mk44 otomatik topu, bir adet 12.7 mm eş eksenli M2HB makineli tüfeği ve bir adet Javelin anti-tank füze atıcısı ile teçhiz edilmiş. CROWS-J ile donatılmış Stryker'lar XM1296 Dragoon IFV (ZMA) olarka adlandırılmış ve ordu Avrupa'ya konuşlu motorize birliklerin ateş gücünü arttırmak için ilk etapta 81 adet Stryker ı bu modifikasyondan geçirmeyi planlamakta imiş.

Resim

https://www.armyrecognition.com/august_ ... 80817.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2017, 04:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sam amca Singapur'da yine kaza yapmış. USS John S.MacCain, ticaret gemisiyle çarpışmış. 10 denizci kayıp,5 denizci ise yaralıymış. 2 etti.

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2017, 09:28 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2017, 09:38 
Süvariler

Benim tahminim elinin altinda dunyanin en guclu savas gemisi , cekmissin ABD bayragini tabi ki uluslararasi denizcilik kurallarina uymak zorundasin ama belki de adamlar diger gemiler bizi gorup yaklasmaz diye dusunuyir da olabilir. Sis ve meteodan da olmus olabilir ama radar var ve bu radarlar artik o kadar gelismis ki catisma rotasi zamani uyarisi da veriyor olmali son bahane gorev yogunlugu ve dikkatsizlik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2017, 20:27 
Süvariler

İkinci deniz kazasından sonra bugün de ikinci Predatör'leri düşmüş.
https://www.amerikaninsesi.com/a/turkiy ... 94283.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ağu 2017, 21:17 
Süvariler

ABD savaş gemisinin petrol tankeri ile çarpışmasında hava koşullarının etkisi olabilir mi? O bölgede muson yağmurlarının etkili olduğu mevsimdeyiz diye biliyorum.Geminin seyrüsefer sistemleri ya da elektronik donanımı olumsuz etkilenmiş olabilir mi?

Büyük Millet Meclisi sizin yiğitlik çevrenizde korkusuzca bağımsızlık mücadelesine devam edebilmiştir. Bu nedenle Ankaralı hemşehrilerimin, bu vatanı kurtarma mücadelesinde ayrı bir şeref hissesi vardır.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2017, 19:39 
Üye

Bu cok ciddi bir konu. Gosterilen fotograflarda herhangi bir yanal yirtilma gorunmuyor ki bu durumda ABD savas gemisi suda sabit duruyordu anlami cikiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2017, 09:28 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Sam amca Singapur'da yine kaza yapmış. USS John S.MacCain, ticaret gemisiyle çarpışmış. 10 denizci kayıp,5 denizci ise yaralıymış. 2 etti.
Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2017, 14:01 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Çarpışma izine bakılırsa yük gemisi boşmuş ve bayağıda büyükmüş. Radarlar göremediyse de göz de mi görmedi. Yoğun trafiğin olduğu yerde gözcüsü yok muydu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2017, 14:15 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Çarpışma izine bakılırsa yük gemisi boşmuş ve bayağıda büyükmüş. Radarlar göremediyse de göz de mi görmedi. Yoğun trafiğin olduğu yerde gözcüsü yok muydu?
Teknolojik ıvır zıvır iyidir hoştur da hala daha güvenilmez haldeler.Amerikalıların sorunu teknolojiye aşırı güvenmeleri sanırım. :idea:

SAVAŞ BARIŞTIR
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR
BİLGİSİZLİK KUVVETTİR

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2017, 17:12 
Üye

ABD donanmasında 7'nci Filo'nun başında bulunan Koramiral Joseph Aucoin, 4 geminin Doğu Asya açıklarında kaza yapmasının ardından görevden alındı.
Amerikan donanması, Aucoin'in artık 'kumanda etme kabiliyetinin kalmaması' nedeniyle görevden alındığını açıkladı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2017, 18:29 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2017, 18:32 
Süvariler

Alıntı:
Teknolojik ıvır zıvır iyidir hoştur da hala daha güvenilmez haldeler.Amerikalıların sorunu teknolojiye aşırı güvenmeleri sanırım. :idea:
Teknolojinin neden güvenilir olmadığını düşünüyorsunuz?

Teknolojik olduğu belirtilen hatalarda insan hatası oluyor, insan makinaya ya bakım yapmamıştır yada düşünemediği bir ihtimal gerçekleşmişdir.Sonuçta Buda insan hatası olmuyormu?

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2017, 18:44 
Üye

USS Fitzgerald çarpışması hakkında bir senaryo. Hata bana da insan hatası gibi geliyor.

http://maritime-executive.com/editorial ... -collision

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2017, 14:03 
Akıncılar

Geminin belirli kısımlarında gözcüler, köprüde kaptan veya nöbetçi zabit, ayrıca çeşitli sistemleri işleten operatörler var. Geminin çeşitli sensörleri, radarları, AIS sistemi gibi uyarıcı sistemleri var.

Personele disiplin cezaları verilmiş, kaptan kızağa çekilmiş, sistem arızası ihtimali veya gemiye EH uygulanıp uygulanmadığı da araştırılıyormuş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2017, 15:18 
Üye
Kullanıcı avatarı

Hayalperest olmak istemem, Çin ve Rusya'nın gps karıştırıcı kullanıp EH yapma olasılığı varmıdır?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2017, 15:40 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Geminin belirli kısımlarında gözcüler, köprüde kaptan veya nöbetçi zabit, ayrıca çeşitli sistemleri işleten operatörler var. Geminin çeşitli sensörleri, radarları, AIS sistemi gibi uyarıcı sistemleri var.

Personele disiplin cezaları verilmiş, kaptan kızağa çekilmiş, sistem arızası ihtimali veya gemiye EH uygulanıp uygulanmadığı da araştırılıyormuş.
Ben de onu diyorum üstadım. Gemide bir sürü personel var. Liman içi, boğaz geçişi gibi trafiğin yoğun olduğu bir yer olsa sensör verilerine ya da personel çağrılarına yanıt veremeden hadise gerçekleşmiş olabilir. Neticede diğer gemi olanca hızıyla çarpmış belli. Daha sakin bir yerde bu durum gerçekleşince insan bu personelin nasıl eğitildiğini harbe hazırlıklarını merak ediyor. Son zamanlarda ABD donanmasının kazaları art arda olunca aklıma ABD deniz görev grubu ile deniz fenerinin telsiz konuşmasının geçtiği hikaye geliyor, acaba gerçek miydi demenden edemiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ağu 2017, 18:25 
Üye

Personel var ama ABD Deniz Kuvvetlerinde personelin asiri calistirildigina dair duyumlar var. Otomasyone fazlaca guvenip personel sayilarini cok dusurdukleri bu nedenle de personelin surekli uykusuz ve yorgun gorev yaptigi anlatiliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2017, 03:40 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hayalperest olmak istemem, Çin ve Rusya'nın gps karıştırıcı kullanıp EH yapma olasılığı varmıdır?
Bende aynısını düşünüyorum. Aynı bölgede aynı tip 2 gemiye aynı şekilde bodoslamadan yük gemileriyle çarpışma olasılığı ne kadar olağan.

Yük gemilerinin seyri eğer GPS ile otomatik pilotta ise diye akla geliyor. Bir şekilde belki uzaktan hatalı GPS koordinatlaması ile yük teknesi askeri gemiye vurdurulmuş olabilir. AB sınıfı tekneler en gelişmiş sistemlerden. Güvenli seyir gibi sistemler mutlaka vardır üzerinde. Sadece 1 ay önce USS Fitzgerald'ın başına gelen malumken bu kazanın rastlantı olması biraz az gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2017, 09:39 
Süvariler

Belki çok kaza yapıyorlar ama şunu da düşünmek lazım adamlarda 493030 tane gemi var sürekli geziyorlar. Biz nasıl F16 kırımları için uçuş saatini oranlayıp olağan dışı bir şey yok diyorsak bu konu için de aynı şey geçerli değil mi?.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2017, 12:33 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Bende aynısını düşünüyorum. Aynı bölgede aynı tip 2 gemiye aynı şekilde bodoslamadan yük gemileriyle çarpışma olasılığı ne kadar olağan.

Yük gemilerinin seyri eğer GPS ile otomatik pilotta ise diye akla geliyor. Bir şekilde belki uzaktan hatalı GPS koordinatlaması ile yük teknesi askeri gemiye vurdurulmuş olabilir. AB sınıfı tekneler en gelişmiş sistemlerden. Güvenli seyir gibi sistemler mutlaka vardır üzerinde. Sadece 1 ay önce USS Fitzgerald'ın başına gelen malumken bu kazanın rastlantı olması biraz az gibi.
Kazaların devamı gelecek kanısındayım, bilgimizin ötesinde gelişen EH mücadelesi var. Neden kazalar düşman belledikleri ülkelerin etrafında oluyor, tüm seyir harekatları iptal edip limanlara ve güvenli alanlara çekildiler komutan koltuğundan oldu.
Ya heklendilerse... :shock:

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1854 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 134 35 36 37 38 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: