TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Oca 2018, 00:41

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 285 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 6 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2014, 15:40 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Neden takamazlarmı.?
Stealth görev için takarsan o füzeler senin stealth özelliğini yitirtebilir. Radarda da gözükür bir anlamı kalmaz, stealth özelliğini en yüksek seviyede tutmak için F-22 ve F-35'te füzeler uçağın içinde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2014, 16:38 
Site Başkanı

Alıntı:
Neden takamazlarmı.?
Stealth görev için takarsan o füzeler senin stealth özelliğini yitirtebilir. Radarda da gözükür bir anlamı kalmaz, stealth özelliğini en yüksek seviyede tutmak için F-22 ve F-35'te füzeler uçağın içinde.
F-22 de kanatta ıslak istasyon (harici yakıt tankı için) F-35 te de 3 büyük silah istasyonu mevcut....

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2014, 16:39 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Resimde uçak fırlattığı füzeyi nereden atıyor bir daha dikkatlice bakar mısınız?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2014, 16:46 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

@the punish

Resimde uçak fırlattığı füzeyi nereden atıyor bir daha dikkatlice bakar mısınız?
Baktım, füze gövde içinden çıkmış, ama uçağı stealth görev için kullanacaksan, gidip silah istasyonuna füze takarsan görünmezliğini düşürür, düşürmez mi?
Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Neden takamazlarmı.?
F-22 de kanatta ıslak istasyon (harici yakıt tankı için) F-35 te de 3 büyük silah istasyonu mevcut....

Resim
Tamam işte, stealth özellikli olduğu için çoğu zaman uçağın içine koyuyorlar füzeyi F-22 ve F-35'te, onun haricinde silah istasyonları yine takılabilir, eğer görünmez olman gereken bir durum yoksa koy füzeyi kendi ülkende kullan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2014, 16:49 
Site Başkanı

Baktım, füze gövde içinden çıkmış, ama uçağı stealth görev için kullanacaksan, gidip silah istasyonuna füze takarsan görünmezliğini düşürür, düşürmez mi?
Alıntı:
Tamam işte, stealth özellikli olduğu için çoğu zaman uçağın içine koyuyorlar füzeyi F-22 ve F-35'te, onun haricinde silah istasyonları yine takılabilir, eğer görünmez olman gereken bir durum yoksa koy füzeyi kendi ülkende kullan.

Burada kendi sorunu cevaplamışsın zaten, görev tanımına göre silah yüklenimi yapılır. Tek bir animasyona bakarak "füze takmışlar görünmezliği düşürmezmi" demek biraz saçma olmuş, uçağın tanıtımı için yapılmış bir görsel o...

Bu arada "radar kesit izi düşük" demek bu kadar mı zor yahu? Stealh lar görünmezlikler falan :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2014, 17:00 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Demek ki tüm düşük radar izi (stealth) tasarıma sahip taktik av-bombardıman uçakları hem gövde içinde hem de gövde dışı pilonlarda mühimmat taşıyabilirlermiş. Görevin gizlilik durumuna göre gerekirse sadece gövde içinde taşır, ya da örneğin tamamen hava üstünlüğünün ele geçirildiği ve yahut gizliliğin önemli olmadığı bir operasyonda tüm silah istasyonlarını doldurur göreve çıkar.
Burada Çin'lilerin hatası varmış gibi sırıtılacak bir durum yok ama hatayı kabullenmeme gibi bir durum var sanırım.
Saygılarımla,

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2014, 17:14 
Süvariler

Ben hala bu tip sistemlerde kanadı kalınlaştırıp, kanat içine konulacak silah istasyonlarının olabilirliğini merak ediyorum.

Stealth özelliklerini kaybetmeden saha fazla cephane yükü anlamına gelir. Bu mümkün müdür?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2014, 17:45 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Ne kadar kalınlaştırabilirsiniz ki kanadı? Uçağın ilk görevi uçmak sonuçta :)

Dediğinize en yakın uygulama, F-15SE'nin istasyonları. Kanadı değil ama gövdeyi kalınlaştırarak uygulanmış.
Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2014, 19:27 
Süvariler

Bu harici mühimmat görünmezliği tamamen mi yok eder yoksa biraz azaltır mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2014, 19:55 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Yahu tamamen görünmezlik diye bir şey yok ki, nereden çıktı bu. Stealth=görünmezlik diyen adamın yatacak yeri yok.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2014, 20:18 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yahu tamamen görünmezlik diye bir şey yok ki, nereden çıktı bu. Stealth=görünmezlik diyen adamın yatacak yeri yok.
Zaten kimse öyle birşey demedi ki, tamamen görünmez olsa idi ghost yani hayalet denirdi, stealth da görünmez ama görünebilirlik var.
Alıntı:
Bu harici mühimmat görünmezliği tamamen mi yok eder yoksa biraz azaltır mı?
Etki ediyor. O yüzden gövde içine almışlar füzeleri bu stealth denen uçaklarda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2014, 21:17 
Süvariler

Anladım hocam biliyorum da. Kastettiğim bu harici füzeler kısmi görümezliklerini tamamen(etki ettiğini biliyorum da demek istediğim tamamen kaldırır mı) ortadan kaldırır mı? Misal harici füe taşıyan bir F-35 bir stealth özelliğini tamamen kaybedip bir F-15 gibi olur mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2014, 22:03 
Süvariler

Dahili silah kapasitesi dışında hatta o gövde içi istasyonların kapaklarını açtığında dahi değişiklik gösteriyor RCS değerleri. Kanat altı hardpointlerr yüklenecek mühimmat göre bile değişkenlik gösterir bu sayısal veriler. Fakat kasıt etmek istediğiniz tespit edilebilirlik önemli ölçüde artar evet.

Bu arada resimde sadece hardpoint kapasitesine değinilmiş anlaşılmayacak bir şey yok Sn.Punish. Çin damgası gördünmü devamlı bir yamuk arama çabası doğru birşey değil bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2014, 22:10 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2014, 22:54 
Süvariler

Soruyu tam açmamak benim kabahatim. Kastettiğim harici silah olunca stealth özelliği tamamen kaybolup stealth olmayan bir uçak seviyesine iner mi idi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2014, 01:05 
Süvariler

Soruyu tam açmamak benim kabahatim. Kastettiğim harici silah olunca stealth özelliği tamamen kaybolup stealth olmayan bir uçak seviyesine iner mi idi.
Sanmıyorum,radar izlerini kırması için gövde tasarımı özel olarak yapılıyor zaten.Mühimmattan çok gövde yapısıyla ilgili.Ama bir nebzede olsa etki ediyordur.Normalde güvercin kadar gözüküyorsa mühimmatla martı oluyordur heralde :D

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2015, 19:23 
Süvariler

Pakistanlı öğretmenler, Peşaver katliamından sonra silah eğitimine başlamış.

Resim

Silah, öğretmenin eline hiç mi hiç yakışmıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2015, 08:30 
Süvariler

Pakistanlı öğretmenler, Peşaver katliamından sonra silah eğitimine başlamış.

Resim

Silah, öğretmenin eline hiç mi hiç yakışmıyor.
Mecburiyyet ne Apacaksin (((

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2015, 18:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Çin, Pakistan' a 3 tane Z-10 hediye ediyormuş. İhale Çin' e gidecek gibi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2015, 18:28 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Pakistan, "Burak" adlı ilk insansız hava aracının (İHA) uçuş denemesinin başarıyla tamamlandığını açıkladı.

Pakistan Ordu Sözcüsü Tümgeneral Asim Selim Bacva, yaptığı yazılı basın açıklamasında "Pakistan, bugün yerli olarak üretilmiş ilk İHA'sının denemesini başarıyla tamamladı. Burak adlı İHA'dan fırlatılan lazer güdümlü füze, yerdeki sabit ve hareketli hedeflerine başarıyla isabet etti" dedi.

Denemeyi izleyen Pakistan Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Rahil Şerif, "İHA'nın hazırlanışında emeği geçen bilim adamları ve ordu personelini tebrik ediyorum. Bu potansiyelle teröre karşı mücadelemiz daha etkili olacak" diye konuştu.

İHA'nın her türlü hava durumunda uçuş yapma ve düşman hedeflerini vurma potansiyeline sahip olduğu belirtildi.

Resim

Resim

Eti ne budu ne, bunun neresine füze takmışlar ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2015, 18:34 
Süvariler

Üstteki resim ile alttaki resim farklı araçlar değil mi bana mı öyle geliyor ?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2015, 18:46 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Evet farklı araçlar. Üç tane farklı resim var, hangisi olduğunu çözmedim.

Birde bu var

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2015, 18:58 
Yeni Üye

Pakistan, "Burak" adlı ilk insansız hava aracının (İHA) uçuş denemesinin başarıyla tamamlandığını açıkladı.

Pakistan Ordu Sözcüsü Tümgeneral Asim Selim Bacva, yaptığı yazılı basın açıklamasında "Pakistan, bugün yerli olarak üretilmiş ilk İHA'sının denemesini başarıyla tamamladı. Burak adlı İHA'dan fırlatılan lazer güdümlü füze, yerdeki sabit ve hareketli hedeflerine başarıyla isabet etti" dedi.

Denemeyi izleyen Pakistan Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Rahil Şerif, "İHA'nın hazırlanışında emeği geçen bilim adamları ve ordu personelini tebrik ediyorum. Bu potansiyelle teröre karşı mücadelemiz daha etkili olacak" diye konuştu.

İHA'nın her türlü hava durumunda uçuş yapma ve düşman hedeflerini vurma potansiyeline sahip olduğu belirtildi.

Resim

Resim

Eti ne budu ne, bunun neresine füze takmışlar ki?
Şöyle gösteriyim. Orijinal adı "Burraq"
Resim

Aslında "Burraq" Çin "CH-3"'ün bir devşirmesi.
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2015, 22:48 
Akıncılar

Bana da farklı gıbı geldı arka dıkmelerı ve de on ınıs takımından bellı oluyor biraz. Tabıı gelıstırme surecınde degısıklıye ugrayan parcalar da olabılır. Bır de su her hava sartında ucma olayı var ya evlere senlık. Hortumda da ucuyor o zaman sıste de fırtınada da. Ne garıp laflar allahım ya.....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2015, 18:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Pakistan yedi yıl aradan sonra Cumhuriyet gününde resmi tören yaptı...

Resim

https://www.youtube.com/watch?v=xpMPECPu9bY
https://www.youtube.com/watch?v=XR6pBi_z5Vo

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Mar 2015, 00:22 
Üye

pakistan'ın geliştirmekte olan tüfek varmı g3 veya ak-47 üzerinden

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Mar 2015, 00:25 
Üye

T-129 ne oldu ihracat ediliyor mu edilmiyor mu ben en son amerika motorda taş koydu diye biliyorum ben ams belli olmaz sonuçta.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Mar 2015, 08:16 
Süvariler

Pakistan yedi yıl aradan sonra Cumhuriyet gününde resmi tören yaptı...

Resim

https://www.youtube.com/watch?v=xpMPECPu9bY
https://www.youtube.com/watch?v=XR6pBi_z5Vo
Solo Turk de Gidecekdi ama Faceden Pakistanli Arkadasim İranin izin vermediyini soyledi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2015, 18:26 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Çin, Pakistan' a 3 tane Z-10 hediye ediyormuş. İhale Çin' e gidecek gibi...
3 Z-10 helikopteri Pakistan kara havacılık unsurlarının üssü Dhamial hava üssüne getirilmiş.

Resim
http://www.defense-aerospace.com/articl ... istan.html

T129 Pakistan şansını da kaybetti diyebiliriz.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2015, 18:46 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Çin Pakistan ile 8 adet denizaltı üzerine anlaşmak üzere. Pakistan onaylamış iş artık Çin'in finansman bulmasında.

http://www.marineinsight.com/shipping-n ... llar-deal/
Pakistan Close To Buy 8 Submarines from China In A Multi-Billion Dollar Deal
Alıntı:
T129 Pakistan şansını da kaybetti diyebiliriz.
Bence de kesin kaybetti.

Ama kişisel olarak inancım bu helikopterlerin T129 kadar hazır olmadıklarına bir sürü yazılım ve teknik sorunu çözemediklerine eminim. Ama bedava yada çok ucuza ve kalan finansmanıda Çin destekli olunca karşısında kimsenin şansı yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2015, 19:12 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Aynı ABD'nin eski mrapları pazara çıkartması gibi. Böyle bir üretim gücüyle başa çıkmak bizim gibi küçük bir oyuncu için çok zor. Sanıyorum ki Pakistan da Çin'in eksenine girmekten şikayetçi değil.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2015, 19:46 
Akıncılar

Aynı ABD'nin eski mrapları pazara çıkartması gibi. Böyle bir üretim gücüyle başa çıkmak bizim gibi küçük bir oyuncu için çok zor. Sanıyorum ki Pakistan da Çin'in eksenine girmekten şikayetçi değil.

Kulislerde Pakistan'ın Mi-35 istediği dolaşıyor. Fakat Rusya ile anlaşamadıkları ve Çin'in sizinde bahsettiğiniz gibi çok cazip bir teklifle geldiği söyleniyor. Büyük ihmal ile bu işi de Çin ile ortak üretim ile Z-10 türevi bir aletle kapatacaklar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Nis 2015, 20:35 
Üye

Bence üzülmeye gerek yok sonuçta t-129 geliştirilmiş ve yeni bir helikopter konumunda daha alıcı çok olabilir gelecekte,ama pakistan'da bir pars 8x8 veya otokar arma 8x8 görmek isterim hani.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2015, 06:17 
Süvariler

Alıntı:

Kulislerde Pakistan'ın Mi-35 istediği dolaşıyor. Fakat Rusya ile anlaşamadıkları ve Çin'in sizinde bahsettiğiniz gibi çok cazip bir teklifle geldiği söyleniyor. Büyük ihmal ile bu işi de Çin ile ortak üretim ile Z-10 türevi bir aletle kapatacaklar.
Pakistan Defance facebook sayfasinda Ruslarin Mi 35 Teklif etikkleri Yaziyordu Cinle anlasmalari Normal gibi yani ortaj JF 17 i uretiyorlar AKhalidin alt yapisi typ tanklari cinin ve.s ama sahsi fikrim Pakistan T 129 alir Cuni oradada Turkiyeye buyuk sevgi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Nis 2015, 14:56 
Üye

Alıntı:
Alıntı:

Pakistan Defance facebook sayfasinda Ruslarin Mi 35 Teklif etikkleri Yaziyordu Cinle anlasmalari Normal gibi yani ortaj JF 17 i uretiyorlar AKhalidin alt yapisi typ tanklari cinin ve.s ama sahsi fikrim Pakistan T 129 alir Cuni oradada Turkiyeye buyuk sevgi
İnşallah alır

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Nis 2015, 17:02 
Uzaklaştırıldı

Pakistan Çin’den 8
denizaltı satın alacak

Pakistan, Çin’den havadan bağımsız
tahrik sistemini haiz dizel motorla
çalışan 8 adet denizaltı satın alıyor. Yuan
NATO çağrı koduyla bilinen Tip 039A
veya Tip041 tip sınıfı denizaltılar birkaç
yıl içinde aşamalı olarak teslim edilecek.
Pakistanlı ve Çinli mühendisler yeni
teknolojilerin denizaltına uygulanması
için beraber çalışacak. Sekiz denizaltının
maliyeti yaklaşık 5 milyar dolar civarında
olacak. Bazı Pakistan kaynakları
denizaltılara nükleer silah taşıma
yeteneğinin kazandırılacağını da iddia
etti.
c4defence.com/pakistan-cinden-8-denizalti-satin-alacak/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Nis 2015, 17:19 
Üye

Amerika Pakistan'a 15 adet AH-1Z Viper, 1000 adet Hellfire ve çeşitli ekipman satışını onaylamış. Paket 1 milyar dolar.

http://tribune.com.pk/story/865768/us-s ... -worth-1b/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Nis 2015, 13:54 
Akıncılar

Amerika Pakistan'a 15 adet AH-1Z Viper, 1000 adet Hellfire ve çeşitli ekipman satışını onaylamış. Paket 1 milyar dolar.

http://tribune.com.pk/story/865768/us-s ... -worth-1b/

Bu işin arkasında Suudiler var. Büyük ihtimal ile parayı da yine Suudiler ödeyecek. Tabi ki karşılığında, Yemen için oluşturdukları birliğe destek alacaklar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2015, 11:11 
Uzaklaştırıldı

Pakistan'dan 1300
kilometre menzile sahip
füze denemesi

Pakistan bin 300 kilometre menzilli,
nükleer ve konvansiyonel savaş başlığı
taşıma kapasitesi olan Gahuri-II füzesini
başarıyla denedi.
Pakistan Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan
açıklamada, bin 300 kilometre
uzaktaki hedefleri vurabilecek, nükleer ve
konvansiyonel savaş başlığı taşıma
kapasitesi bulunan "Gahuri-II" balistik
füzesinin başarıyla denendiği bildirildi.

Pakistan'ın 1990'lı yıllarda üretimine
başladığı Gahuri füzesinin ilk başarılı
denemesi 1998 yılında yapıldı. Pakistan'ın 3
bin kilometre uzaklıktaki hedefleri yönelik
Gahuri-III füzesi üzerindeki çalışmalar
devam ediyor.
kokpit.aero/pakistan-fuze-denemesi

Çin desteklide olsa askeri alanda bu denli gelişmeleri güzel ama ülkenin iç güvenliği içler acısı. Kendi içinde ki sorunları ve tehditleri bitirmeden neden dışa yönelik bu kadar gelişmeye çalışıyor anlam veremiyorum. En büyük tehdit içinde.

Saygılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2015, 12:49 
Site Başkanı

Pakistan'ın Taliban tehlikesinden daha çok önem verdiği Hindistan sorunu var. O yüzden geliştirdiği ve aldığı silah sistemlerinin çoğu olası bir konvansiyonel savaşta Hindistan'a karşı kullanılmak için düşünüldü. Yoksa bu füzeleri, nükleer başlıkları falan dağdaki teröriste karşı kullanacakları yok...

Pakistan'ın Taliban'a karşı tutumu sizi aldatmasın halen nüfusunun içine hatıra sayılır etkinliğe sahip kesimlerde sevilmeye ve desteklenmeye devam ediyor. Yoksa ülke içinde kendilerine bu kadar yer bulamazlardı. Amerikan güçleri tarafından Neptün Mızrağı operasyonunda öldürülen Usame Bin Ladin'in nin Pakistan ordusuna bağlı bir askeri okulun hemen yanına konuşlandığı ve yıllardır orada yaşadığı ortaya çıkmıştı. Herhangi bir izbe yerde değil askeriyenin burnunun dibinde...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2015, 13:09 
Uzaklaştırıldı

Bizim başımızda da terör belası var, hatırı sayılır destekçiside var. Komşularımıza bakınca kaç tane dostumuz var? Hindistan konusunda Çin'den yeterli desteği zaten alıyorlar. Taliban için terörde tecrübeli ülkelerden destek alsalar, iç sorununa biraz daha yoğunlaşırsa Çin desteğiyle çok daha iyi yerlere gelebilirler diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2015, 14:00 
Süvariler

http://www.awaztoday.tv/News-Talk-Shows ... -2015.aspx
Anlasilmasi Zor Ama Abi iki Tane Miraje vurdu soyluyor

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 May 2015, 14:21 
Süvariler

Helikopterin kaza yaptığı alan:

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 May 2015, 12:28 
Süvariler

Pakistan’ın zırhlı aracı Talha, Irak’ta, Tıkrit’in kuzeyinde görülmüş:

Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2015, 17:49 
Akıncılar

Şöyle ihaleleri artık Çin'e bırakmamamız lazım.

Pakistan Çin'den $130 milyon değerinde 6 sahil güvenlik gemisi alıyor.
http://www.janes.com/article/52193/paki ... trol-craft

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2015, 17:59 
Süvariler

Şöyle ihaleleri artık Çin'e bırakmamamız lazım.

Pakistan Çin'den $130 milyon değerinde 6 sahil güvenlik gemisi alıyor.
http://www.janes.com/article/52193/paki ... trol-craft
Hindistan ve İran'a karşı koruyacak kapasitemiz varsa elbette Pakistan Türkiye'den almayı seçecektir ama İran hadi neyse de Hindistan karşısında böcek gibi kaldığımızdan dolayı bırakmamamız lazım demek doğru değil , Körfez'e gemi göndermeye benzemez g***müzün üstüne oturtur Hindistan ' eğer ki bölgesinde maceraya girişmeye kalkarsak '.

Kısacası bu ihale tamamen politik stratejiye dayanan bir ihale , Türkiye gibi dibindeki enerji rezervini koruyamayan sahiplenemeyen kendi adalarına bile sahip çıkamayan bir devlete kalkıp kimse patır patır ihale vermez , bizim bu tür ihaleleri kazanacağımız ülkeler belli başlı ülkelerdir ve Türkiye'nin savunma sanayisi ve müttefikliği ihtiyaçlarını karşılayacak düzeydedir.

Yani Pakistan Çin'e bu ihaleleri veriyor diye kendi savunma sanayimize kızmamak lazım , bölgeyi politik haritadan inceleyince neden Çin'i tercih ettiği rahatlıkla anlaşılır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2015, 18:03 
Akıncılar

Galiba Çin kredi desteği de sunuyor Pakistan'a. Bizde bunun karşılığı yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2015, 18:14 
Süvariler

Bu haberlerden birkaçtanesi bunun dışında Vice News'in yayınlarında görebilirsiniz Pakistan'ın hizmet ürünleri sektörüne Çin çıkışlı ürünler hakim olmuş durumda. ABD-İsrail ne ise Çin-Pakistan odur , her ne kadar Hindistan-Rusya-Çin birçok noktada ortak hareket etse bile Rusya-Hindistan yakınlığı Çin'de kaygı yaratıyor Rusya'ya tamamen güvenmemeli algısı yaratıyor bu yüzden Pakistan vb... nüfusu fazla ve geleceği parlak gözüken devletlere yakınlaşıyor devasa yatırımlar yapıp krediler sunuyor , limanlarını satın alıp inanılmaz boyutlarda genişletiyor ve merkez haline getiriyor.

Çin'den Pakistan'la işbirliği vurgusu
http://turkish.cri.cn/781/2015/04/21/1s167880.htm

Pakistan: Çin'e verdiğimiz kararlı destek sürecek
http://turkish.cri.cn/781/2015/02/14/1s166425.htm

Çin-Pakistan ekonomik koridoru inşası hızlanacak
http://turkish.cri.cn/781/2015/02/13/1s166404.htm

Her neyse konuyu uluslararası politika ile saptırmadan sonlandırayım , neden Türkiye değil Çin sorusuna kısa ve yeterli bir cevap vermişizdir umarım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2015, 19:20 
Süvariler

Avrupa'dan-Pekin'e bir ticaret koridoru yaratılıyor gerek karadan gerekse denizden. Bu sebep üzerine G.Çin denizinden açılacak ticaret yolları ve kara'dan avrupaya bağlanacak ticaret yolları Çin için tabanını sağlam bir süpergüç olma yolunda hayati önemde. Bu sebepten Pakistan-Kazakistan-Özbekistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Türkiye-İran gibi ülkeler Çin için kilit önemdedir. Özellikle Kazakistan ve Pakistan bu ticari yollarda dışa açılmak için insiyatifi olduğu ülkelerdir. Zaten son zamanlardaki olaylarda dikkate alındığında Rusya-Kazakistan-Çin birbiriyle çoğu noktada iyi geçinmesi gereken ülkelerdir. Bu sebepten Çin'in Pakistan-Kazakistan gibi ülkeler üzerinde ağırlığını koyması ve pek çok alanda kollektiflik anlayışı oturtması gereken ülkeler savunma sektörüde bu yolların güvenlik tesisinde başlıca unsur zaten. Bugün Çin'in G.Çin denizinde verdiği mücadeleninde sebebi budur zaten. Bunlar bir kenara Çin'in devasa fonlama sistemi önünde Türkiye olarak boynumuz tabiki kıldan incedir.

Türkiye olarak bence üstte arkadaşlarımızın en basit ifadeyle yakındığı konular olayın bütününe bakıldığında doğru ve isabetli konulardır. Çin'in ve Pakistan'ın bu tesis edilen ve edilecek ekonomik yapının güvenliği esasında muharip unsurlar arasındaki kollektiflik seviyesi tabiki üst düzey olmalıdır vede olması gerekendir. Bugün Türkiye olarak biz HQ-9 temininde sistemi Radnet'e bağlama esasında Çevrim Bilgisayarı geliştirilmesi gibi ekstrem etkenlere ihtiyaç duyuyoruz. Buna birde Türkiye'den alınacak NATO standartlı bir ürünün Pakistan ve Çin güvenlik unsurlarının ortak ağ mimarisinin neresinde olabileceği gibi ciddi boyutlarıda oluşuyor. Yani bir ülkeye uçak, helikopter, tank, gemi satmaya çalıştığınızda işler daha yüksek bir stratejik boyuta kayıyor bizim başarısız olduğumuz olaylardan biride budur. Bu gibi mevzu bahis ülkeler için omurgasızız onlarda bizim için öyle. Belkide bu Türkiye'nin nasıl bir tarafgir siyaset ve güvenlik anlayışı içinde olması gerektiğine dair bir soru işaretidir belkide bir problemdir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2015, 19:54 
Akıncılar

Chess üstat, siz biraz yorum hatası yapıyorsunuz. Değerlendirmeleriniz eksik bilgi üstünden olduğu için yanlış sonuçlara ulaşıyorsunuz. Bir kere Hindistan kimseyi böcek gibi ezemez. Daha kendi tanklarını operatif tutamayan bil ülkeden bahsediyoruz. İlgili haberi bir kaç hafta önce paylaşmıştım. Hindistan sayı olarak büyük olabilir ama kalite olarak çok kötü bir düzeyde.

İkinci olarak Çin-Rusya-Hindistan ortaklığı diye birşey yok. Çünkü Hindistan ile Çin çok kesin çizgiler üstünden birbirlerine düşman. Zaten düşmanımın düşmanı dostumdur mantığı üstünden bir Çin-Pakistan yakınlaşması var. Her ne kadar Rusya üstünden bağlanıyor gibi görünseler de bu sadece göstermeliktir. İlk kıvılcımda savaşmaya hazırlar.

Rusya Hindistan'ı desteklerken Çin ve ABD ise Pakistan'ı desteklemektedir. Rusya'nın Pakistan'da kayda değer bir nüfuzu yoktur.

Benim burada hayal kırıklığı yaşadığım noktayı Search and Rescue üstat zaten açıklamış.
Alıntı:
Galiba Çin kredi desteği de sunuyor Pakistan'a. Bizde bunun karşılığı yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Haz 2015, 10:13 
Süvariler

Hintlilerden bir cacik olmaz. Oylesine nukleer guc sadece. Onu da sikar atmasi etrafa. Nukleere sahip olmak onemli degil kullanabilme kabiliyeti veya cesareti onemli. Cin cok guzel Pakistan i yanina almis. Kredi kirila, oyuncaklar zaten sudan ucuz. Bizim bir Milgem parasiyla Pakistan gider Cin den 4 firkateyn alir. Pako nun derdi Hintli ile denge , uber suber uzaktan kumandali olcagina manual olsun fuze atsin yeter.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 285 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 6 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: