TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 21 Oca 2018, 17:39

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.

Resim
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 380 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 14 5 6 7 8
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2017, 20:30 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Almanya keşif sortisi ayağına Tornadolar ile ne halt etti ise kovduk adamları.Sadece istihbarat paylaşmıyor olayı hikaye bence.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2017, 18:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim
Alman Ordusu, Dynamit Nobel Dynamics'den (DND'den) tedarik ettiği zırh delici bombaatar Recoilles Grenade Weapon 90'ları (RGW 90'ları) Eylül ayında resmi olarak teslim aldı. 90 mm omuzdan ateşlemeli silah, 20-1,200 mtere menzile ve 300-600 metrede yüzde yüze yakın bir isabet hassasiyetine sahip. Alman Ordusu Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Donanma İhtisas Uzmanlık Kuvvetleri'nin inisiyatifiyle geliştirilen RGW 90, diğer kuvvetlere de teslim edilecek.

Kaynak: http://www.c4defence.com/Gundem/alman-k ... ati/4948/1

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2017, 12:32 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eki 2017, 12:20 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
GERMAN SPECIAL FORCES ADOPT HK416A7
MONS learned via news sources that on 10 October, the Federal Office for Equipment, Information Technology of the German Armed Forces (BAAINBw) contracted Heckler & Koch to supply 1,745 HK 416 A7 weapons and accessories.
Resim
Resim
http://www.monch.com/mpg/news/18-specia ... 416a7.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2017, 17:34 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim
Alman Hava Kuvvetleri'nden üst rütbeli bir yetkiliye göre Almanya, Tornado'ların yerine tedarik edebileceği uçaklar arasından Lockheed Martin'in F-35 Lightning II müşterek taarruz uçağını seçebilir. 2025-2030 yılları arasında değiştirilmesi planlanan Tornado'ların yerine geçecek F-35'lerin Alman Hava Kuvvetleri isterlerinin çoğunu karşıladığını söyleyen yetkili, bu uçakların isterler arasında bulunmayan bazı ilave avantajlara sahip olduğunu da sözlerine ekledi. F-35'in piyasada halihazırda mevcut olması da, planlanan beş yıllık değiştirme sürecine uyumu kolaylaştıracak.
Kaynak: http://www.c4defence.com/Gundem/almanya ... cek/5108/1

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2017, 12:20 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim
Alman Kara Kuvvetleri (Heer) envanterinde bulunan 244 Leopard-2 Ana Muharebe Tanklarından 95 adedinin çalışır durumda olduğu iddia edildi.

Funke Medya Grubu'nun Alman Savunma Bakanlığının yazdığı bir rapora dayandırdığı habere göre kuvvetteki 244 adet Leopard-2 tipi tankının yarıdan fazlası çalışmıyor. Haberde tankların 53'ünün bakımının devam ettiği, yedisinin incelemesinin sürdüğü, 89'unun ise kritik yedek parça eksikliği nedeniyle belli şartlar altında bazı görevleri yapabilir olduğu vurgulandı. Savunma Bakanlığı raporunda kritik parçaların eksikliğinin zarar verici olduğuna dair pek çok örneğe de işaret edildi.
Kaynak: http://www.c4defence.com/Gundem/almanya-da leopard-tanklarinin-yarisi-calisamaz-durumda/5158/1

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2017, 23:23 
Site Başkanı

Alman ordusu teslimatları devam eden ve geçtiğimiz aylarda aktif koruma sistemi, FLIR ve ek zırh eklenmesi kararlaştırılan SPz Puma zırhlı muharebe araçlarını 2 adet Spike füzesi taşıyan MILLS anti tank füze atıcı üniteleri ile silahlandırmakta imiş..

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2017, 23:30 
Üye

Alıntı:
Alman ordusu teslimatları devam eden ve geçtiğimiz aylarda aktif koruma sistemi, FLIR ve ek zırh eklenmesi kararlaştırılan SPz Puma zırhlı muharebe araçlarını 2 adet Spike füzesi taşıyan MILLS anti tank füze atıcı üniteleri ile silahlandırmakta imiş..

Resim
Tulparın veya Kaplanın da bu şekilde konfigüre edilmesi dileğiyle.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2017, 12:50 
Site Başkanı

Alman basınına yansıyan haberlere göre Alman Donanmasının en yeni fırkateyn sınıfı olan Baden Württemberg sınıfı F125 fırkateynlerinin ilk ve şu an itibari ile tek aktif gemisi olan F222 SMS Baden Württenberg kısa süren kullanımının ardından donanma tarafından birdne fazla teknik kusuru bulunup listelenen hatalarının giderilmesi için Hamburg'daki Werft Blohm + Voss tersanelerine geri gönderilmiş. Fırkateynde yaşanan bu kusurlar sınıfın inşası devam eden ve 2020 yılına kadar aktif servise başlamaları planlanan kalan üç gemisinin teslim sürelerini de uzatma olasılığı varmış...

Resim

https://www.ndr.de/nachrichten/hamburg/ ... e1470.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2017, 18:57 
Akıncılar

Ada sınıfı için laf edenlere ders olsun diyeceğim ama bu kitlenin böyle şeylere dikkat ettiğini sanmıyorum. En baba üreticilerin bile gözünden kaşan şeyler oluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2017, 19:03 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Ada sınıfı için laf edenlere ders olsun diyeceğim ama bu kitlenin böyle şeylere dikkat ettiğini sanmıyorum. En baba üreticilerin bile gözünden kaşan şeyler oluyor.
Ağırlıklı düzeltmeler yazılımda ve elektroniklerde olacak bir de renk tonunu beğenmemişler öyle yıkıp yapma kesip biçme çok yok. Alman bunlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2017, 19:28 
Site Başkanı

Ağırlıklı düzeltmeler yazılımda ve elektroniklerde olacak bir de renk tonunu beğenmemişler öyle yıkıp yapma kesip biçme çok yok. Alman bunlar.
Bende onu diyecektim tam :) Kılıbık Almanlar mallarında illa bir kusur, bir düzeltme gereksinimi bulur. Hatta bunları proje sürecinin olmaz ise olmaz parçaları olarak bir nevi geri dönüş kabul ediyorlar genellikle. Normaldir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2017, 19:48 
Süvariler

Alıntı:
Bende onu diyecektim tam :) Kılıbık Almanlar mallarında illa bir kusur, bir düzeltme gereksinimi bulur. Hatta bunları proje sürecinin olmaz ise olmaz parçaları olarak bir nevi geri dönüş kabul ediyorlar genellikle. Normaldir...
Vardır birşeyler, son zamanlarda hiç beklemediğim birçok firmanın işlerinde pfusch dediğimiz olayı gözlemliyoruz.

Nitelikli personel gittikçe azalıyor, doğu blok ucuz elemanların pfusch am bau olayı olabilir :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 09:06 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Vardır birşeyler, son zamanlarda hiç beklemediğim birçok firmanın işlerinde pfusch dediğimiz olayı gözlemliyoruz.
Nitelikli personel gittikçe azalıyor, doğu blok ucuz elemanların pfusch am bau olayı olabilir :D
Almanlar ve özellikle donanmaları için pek doğru değil bu.
Geminin sorunu yada durumu yeni nesil aşırı elektronik ve "Endüstri 4.0" olması.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 10:30 
Üye

Almanlar ve özellikle donanmaları için pek doğru değil bu.
Geminin sorunu yada durumu yeni nesil aşırı elektronik ve "Endüstri 4.0" olması.
Bu gemi nasıl endüstri 4.0 (uyumlu) oluyor, bilginiz var mı? Yoksa lafın gelişi mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 12:37 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bu gemi nasıl endüstri 4.0 (uyumlu) oluyor, bilginiz var mı? Yoksa lafın gelişi mi?
Yok Togan lafın gelisi değil ne yazdığımı bilecek kapasitedeyim. Siemens veri analiz ve otonom sistemlerinde bir sürü revizyon yapacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 14:38 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bu da bir gerçek; Almanlar, 4. sanayi devriminde geride kaldılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 15:49 
Üye

Yok Togan lafın gelisi değil ne yazdığımı bilecek kapasitedeyim. Siemens veri analiz ve otonom sistemlerinde bir sürü revizyon yapacak.
Endüstri 4.0 ile ilgili neler var?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 15:55 
Üye

Alıntı:
Ağ üzerinden kontrol ettikleri robot kollar, otomasyon sistemleri, dünyanın herhangi bir yerinde çalışan torna makinalarını takip edebilmeleri vs.
Bunları yapmaları yeterli değil mi? Endüstri 4.0 ı ben mi yanlış anladım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 23:03 
Üye
Kullanıcı avatarı

Ağ üzerinden kontrol ettikleri robot kollar, otomasyon sistemleri, dünyanın herhangi bir yerinde çalışan torna makinalarını takip edebilmeleri vs.
Bunları yapmaları yeterli değil mi? Endüstri 4.0 ı ben mi yanlış anladım.
Dediğiniz konular da haklısınız fakat IoT, Big Data, Cloud Computing gibi yazılım ağırlıklı konular da geri kaldılar. Makine de iyiler ama.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2017, 02:45 
Süvariler

Alıntı:
Hocam Endustrie 4.0 Almanlarin buldugu bir terimdir, Alman hukümeti tarafindan ortaya atilan bir "Marketing concept" dir. Smart Factory und Smart Productionun yanisira Ressourceneffizienz, Ergonomi, Saglik, otonom araclar ve bu araclarin üretimi .Almanlar geride kaldi derken " IoT, Big Data, Cloud Computing " demisinizde ben Almanyada Internet agindan baska geride kalmislik tesbit edemedim. :roll: Ama ögrenmekde isterim... yanliz bu Endustri 4.0 tuzaklarida oldukca mevcut birde SAP sirketi nedir, nerdedir, ne yapar gibi seyleride irdelemek gerekir ;)

Bu Alman gemisinin donanimini bilmemekle beraber bende gemideki otomasyon hakkinda birseyler ögrenmek isterim tabi.

Örnek olarak bizim Genesis sistemide tam bir Endüstri 4.0 ürünüdür aslinda ve Savas makinalari bu döneme cokten girdiler bile.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2017, 04:03 
Üye
Kullanıcı avatarı

Hocam Endustrie 4.0 Almanlarin buldugu bir terimdir, Alman hukümeti tarafindan ortaya atilan bir "Marketing concept" dir. Smart Factory und Smart Productionun yanisira Ressourceneffizienz, Ergonomi, Saglik, otonom araclar ve bu araclarin üretimi .Almanlar geride kaldi derken " IoT, Big Data, Cloud Computing " demisinizde ben Almanyada Internet agindan baska geride kalmislik tesbit edemedim. :roll: Ama ögrenmekde isterim... yanliz bu Endustri 4.0 tuzaklarida oldukca mevcut birde SAP sirketi nedir, nerdedir, ne yapar gibi seyleride irdelemek gerekir ;)

Bu Alman gemisinin donanimini bilmemekle beraber bende gemideki otomasyon hakkinda birseyler ögrenmek isterim tabi.

Örnek olarak bizim Genesis sistemide tam bir Endüstri 4.0 ürünüdür aslinda ve Savas makinalari bu döneme cokten girdiler bile.
Askeri teknolojiler, sivil teknolojilerin her zaman ilerisindedir. Hatta çoğu zaman sivil teknolojilere de can vermiştir. DARPA-iPhone örneğindeki gibi. DARPA, Michigan üniversitesi ile hacklenemeyen bilgisayar üzerinde çalışıyor. Teorik olarak çok zor ama başarbilirlerse bu da kişisel bilgisayarlara yansıyacaktır ilerleyen yıllarda. Bu sebepten gemideki Industry 4.0'ı normal karşılıyorum.

Resim

Industry 3.0'ı da Almanlar ortaya atmıştı fakat bunu en iyi başaran Japonlar'ın "Lean Production" modeli üretim oldu.

90'lardan itibaren Almanya (ve tüm EU) mikroişlemciler ve yazılım konusunda geriydi. Bariz US ve Japonya'nın üstünlüğü vardı bu alanlarda. Industry 4.0'a girilince bu durum değişmedi hatta fark daha da açıldı.

Şuan SAP haricinde ben Silikon Vadisi devleriyle yarışabilecek bir firma bilmiyorum. Google, IBM, Intel vb. firmalar hep US çıkışlı. Şuan Almanya'nın bu modeli yakalaması zor. O yüzden az önce saydığım firmaların yapamadığı yenilikleri yapmak zorunda. Bunu da makine endüstrisine değil yazılım endüstrisine yatırım yaparak göstermeli. Şuan Cloud Computing, AI yatırımı yapan kaç Almanya firması var? Robotik ne kadar önemli olsa da 3D printing, big data gibi teknolojilerle desteklenmelidir.

Artık gelişmeler o kadar hızlı ki. 15 yıllık Tesla, 100 yıllık GM'i borsada geçebiliyor. Bu EU için bir şans aslında. Başkalarının yapamadığı inovasyonu yapabilirlerse tekrardan oyuna dahil olurlar. Firmaların ve devletin çalışmalarını hala yetersiz buluyorum.

Industry 4.0'da Almanya'dan çok İsrail, Çin, Finlandiya gibi ülkeler daha çok oyunun içinde yer alıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2017, 12:39 
Süvariler

Alıntı:
Askeri teknolojiler, sivil teknolojilerin her zaman ilerisindedir. Hatta çoğu zaman sivil teknolojilere de can vermiştir. DARPA-iPhone örneğindeki gibi. DARPA, Michigan üniversitesi ile hacklenemeyen bilgisayar üzerinde çalışıyor. Teorik olarak çok zor ama başarbilirlerse bu da kişisel bilgisayarlara yansıyacaktır ilerleyen yıllarda. Bu sebepten gemideki Industry 4.0'ı normal karşılıyorum.

Resim

Industry 3.0'ı da Almanlar ortaya atmıştı fakat bunu en iyi başaran Japonlar'ın "Lean Production" modeli üretim oldu.

90'lardan itibaren Almanya (ve tüm EU) mikroişlemciler ve yazılım konusunda geriydi. Bariz US ve Japonya'nın üstünlüğü vardı bu alanlarda. Industry 4.0'a girilince bu durum değişmedi hatta fark daha da açıldı.

Şuan SAP haricinde ben Silikon Vadisi devleriyle yarışabilecek bir firma bilmiyorum. Google, IBM, Intel vb. firmalar hep US çıkışlı. Şuan Almanya'nın bu modeli yakalaması zor. O yüzden az önce saydığım firmaların yapamadığı yenilikleri yapmak zorunda. Bunu da makine endüstrisine değil yazılım endüstrisine yatırım yaparak göstermeli. Şuan Cloud Computing, AI yatırımı yapan kaç Almanya firması var? Robotik ne kadar önemli olsa da 3D printing, big data gibi teknolojilerle desteklenmelidir.

Artık gelişmeler o kadar hızlı ki. 15 yıllık Tesla, 100 yıllık GM'i borsada geçebiliyor. Bu EU için bir şans aslında. Başkalarının yapamadığı inovasyonu yapabilirlerse tekrardan oyuna dahil olurlar. Firmaların ve devletin çalışmalarını hala yetersiz buluyorum.

Industry 4.0'da Almanya'dan çok İsrail, Çin, Finlandiya gibi ülkeler daha çok oyunun içinde yer alıyor.
Hocam neyse yeri değil burası, ben hala geri kalmışlık tesbit edemedim, ihtiyacı ve satabileceği kadar yatırım yapıyor Alman.

ABD nin Almanya'ya sürekli bankalarına, şirketlerine ceza kestiğini unutmayın, Rusya ile ticaret neredeyse durduruldu.
Hala Dünyada alman sermayesi birsürü üretim yapıyor.

Ne kadar ihtiyaç o kadar 4.0.

Hocam Marketing concept ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2017, 21:12 
Üye

Endüstri 4.0 denen şey tamamen üretimle ilgiliyken "gemide 4.0 var" ne demek oluyor ki? Alman kuyuya bir taş attı, çıkar çıkarabilirsen.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2017, 23:31 
Süvariler

Alıntı:
Endüstri 4.0 denen şey tamamen üretimle ilgiliyken "gemide 4.0 var" ne demek oluyor ki? Alman kuyuya bir taş attı, çıkar çıkarabilirsen.
Hocam tamamen üretim ile alakalı diyemeyiz.
Bu bir çeşit makinaların bir biri ile kominikasyonu.

Örnek vermek gerekirse gemideki kullanımı nasıl olabilir i; örneğin geminin sensörleri bir düşman unsuru tesbit etti ve bu gemiyi vurmak üzere üzerinize geldiği tesbit edildi.
Geminin sistemi topu kullanmaya karar verdi, unsura yaklaşınca parçalanan mühimmatı seçti ateşledi imha etdi aynı zamanda harcanan mühimmat karadaki depoya bildirildi ve temin edilmek üzere yolaçıktı; harcanan mühimmat üretilen merkeze bildirildi, üretilip depoya gönderildi.
Böylece insan hatasından kaynaklanabilecek bir sıkıntı çekilmeyecek

Bunu ben atdım :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017, 07:39 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Hocam sizin meslek neydi acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017, 08:11 
Üye

Hocam tamamen üretim ile alakalı diyemeyiz.
Bu bir çeşit makinaların bir biri ile kominikasyonu.

Örnek vermek gerekirse gemideki kullanımı nasıl olabilir i; örneğin geminin sensörleri bir düşman unsuru tesbit etti ve bu gemiyi vurmak üzere üzerinize geldiği tesbit edildi.
Geminin sistemi topu kullanmaya karar verdi, unsura yaklaşınca parçalanan mühimmatı seçti ateşledi imha etdi aynı zamanda harcanan mühimmat karadaki depoya bildirildi ve temin edilmek üzere yolaçıktı; harcanan mühimmat üretilen merkeze bildirildi, üretilip depoya gönderildi.
Böylece insan hatasından kaynaklanabilecek bir sıkıntı çekilmeyecek

Bunu ben atdım :D
Endüstri 4.0 üretim teknolojisindeki bir aşamayı ifade ediyor. Özü ise daha fazla otomasyon. Adamın biri çıktı buna bir isim taktı, "mahmut" da desen zaten buraya doğru evrilecekti. Aslında hali hazırda da toplanabilen verinin daha farklı yönde işlenerek insan gücünün katkısını daha da azaltmak amaçlanıyor. Havuzda toplanan büyük bir veri var, 4.0 aşaması da bu verinin işlenmesiyle alakalı. Yolun sonunda da otonom makineler/fabrikalar var.

Gemi için verdiğiniz örnek otonumluk açısından 4.0 ile benzeşebilir ancak farklı alanlardalar ve farklı öncelikleri olacaktır.

Vatandaş 4.0'ı genel bir teknolojik aşama olarak düşünüyor da olay o değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017, 12:22 
Süvariler

Alıntı:
Endüstri 4.0 üretim teknolojisindeki bir aşamayı ifade ediyor. Özü ise daha fazla otomasyon. Adamın biri çıktı buna bir isim taktı, "mahmut" da desen zaten buraya doğru evrilecekti. Aslında hali hazırda da toplanabilen verinin daha farklı yönde işlenerek insan gücünün katkısını daha da azaltmak amaçlanıyor. Havuzda toplanan büyük bir veri var, 4.0 aşaması da bu verinin işlenmesiyle alakalı. Yolun sonunda da otonom makineler/fabrikalar var.

Gemi için verdiğiniz örnek otonumluk açısından 4.0 ile benzeşebilir ancak farklı alanlardalar ve farklı öncelikleri olacaktır.

Vatandaş 4.0'ı genel bir teknolojik aşama olarak düşünüyor da olay o değil.
Mutabık.

Zaten yukarıda bunu anlatmaya çalıştım, Alman buradan daha fazla para kazanmak için olaya isim taktı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2017, 16:12 
Site Başkanı

Berlin eyalet polisi 1970 lerin ortalarından beridir standart servis tabancası olarak P6 adı ile kullanılan 9x19 mm lik SIG sauer P225 tabancalarını 9x19 mm lik HK SFP 9 tabancaları ile değiştirmek için Alman üretici Heckler & Koch ile anlaşmış. Bu etapta Berlin polisi ön alım olarak standart ve kompakt boy olarak 450 adet tabanca sipariş etmiş...

Resim

Berlin polisi yine bu yıl SIG sauer den 300 adet 5.56 mm lik MCX tüfeği almıştı. Bu alımlar artan terör saldırıları neticesinde Almanların özellikle şehir polis güçlerini teçhizat ve imkan bakımından güçlendirmeye çalışması ile alakalı olabilirmiş...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2017, 17:03 
Süvariler

Birde Taser kullanımı Polis güçlerinde gitdikçe yaygınlaştırılıyor. Örneğin Bavyera polisi X25 tipi Taser yaygın hale getiriliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2018, 15:47 
Akıncılar

Berlin ve Brandenburg polisleri icin de, eyalet icisleri nezdinde elektro taserlerin kullanimi masada.
Baden Württemberg Eyaleti'nde de, polisin makinali tanabcalari, bire bir oraninda MP7'lerle (4,6 x 30 mm) degistiriliyor MP5'lerin yerine, kursun gecirmez kevlar yelekleri delebildigi icin (teröristilere karsi Paris örneginde oldugu gibi).

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 380 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 14 5 6 7 8

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: