TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 25 Mar 2017, 10:50

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 18 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 13:18 
Akıncılar

Pakistan'dan 52 adet Super Mushshak eğitim uçağı alıyoruz
http://www.kokpit.aero/super-mushshak-alim-anlasmasi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 13:49 
Üye
Kullanıcı avatarı

Hürkuş üretimini yavaşlatmaz mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 14:09 
Süvariler

Hürkuş üretimini yavaşlatmaz mı?
Hürkus bambaska bir dünya. 2 gömlek üstündür. Bence bi alim Pakistan'in Milgem ve Atak almasina karsilik jest yada boyle birsey diyebiliriz sahsi fikrim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 16:00 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 16:38 
Akıncılar

Üretim lisans altımı olacak ?
Benim tahminim yari monte seklinde getirilip, TAI'de parcalarin montaj ve test ucuslari yapilarak kullaniciya teslim ederler. Bu ucak sartnameyi sagliyor mu emin degilim. BEU(baslangic egitm ucagi) 1 pilot + 3 yolcu tasimasi gerekiyordu eger yanlis hatirlamiyorsam. Yerini alacagi T-41 4 kisi tasiyabiliyor. Pakistan'in imzaladigi anlasmalara karsilik offset alim diyorlar ama bence yanlis tercih olacaktir. Simdilik HvKK kullanici olarak evet desede, bir kac yil sonra ucagi begenmeyip yeni ihale acarlar(tahminim). SR-20 gibi modern tasarim varken (bu ucaklarin birim degerleri 300-400 bin dolar hepsi) gerek yoktu. Offset alim icin baska bir cozum bulunabilirdi.
Super Mushshak:
Resim
SR-20 USAF kullaniminda:
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 18:36 
Akıncılar

Super Mushshak 3 koltuklu olmalı diye hatırlıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 19:18 
Süvariler

Super Mushshak 3 koltuklu olmalı diye hatırlıyorum.
Dogru hatirliyorsun üstadim. Biri öğretmen diğeri öğrenci iki pilot önde oturuyor. Hemen arkasında ise gözlemci pilot oturuyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 19:29 
Akıncılar

3. kisi nerede oturuyor? Sanki arkada kucuk camli bir bolum var ama orasi insan tasimaktan cok kucuk kargo tasimak icin uygun gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 19:53 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 20:03 
Süvariler

3. kisi nerede oturuyor? Sanki arkada kucuk camli bir bolum var ama orasi insan tasimaktan cok kucuk kargo tasimak icin uygun gibi.
Bu tip uçaklarda arkaya yolcu alındı mı "CG" çok kayar, hatta full yakıt kalkış esnasında CG limit dışına çıkabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 21:19 
Akıncılar

3. koltuk "opsiyonu" var olarak geçiyor. "Genişçe bir kokpit var, lazımsa üçüncü koltuk da eklenebilir." şeklinde. Temel olarak da SAAB'ın eski bir tasarımının yerlileştirilmiş ve modernize edilmiş hali Pakistan için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 21:40 
Akıncılar

Arkadaşlar, Cessna'yla hiç uçanınız varmı bilmiyorum ama ha o ha bu, oldukça basit uçaklar. Çokta farketmez. Dengeli olsun, kumandası güzel olsun yeter. SR-20'de oldukça yakışıklı bir uçakmış ama inanın başlangıç eğitimi için fazla bile...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2016, 11:53 
Yeni Üye

Başlangıç eğitimi için kullanılan uçaklarda kanadın üstten veya alttan olması kullanım, öğrenme ve güvenilirlik açısından fark yaratır mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 07:20 
Akıncılar

Arkadaşlar, Cessna'yla hiç uçanınız varmı bilmiyorum ama ha o ha bu, oldukça basit uçaklar. Çokta farketmez. Dengeli olsun, kumandası güzel olsun yeter. SR-20'de oldukça yakışıklı bir uçakmış ama inanın başlangıç eğitimi için fazla bile...
S. Mushak zamanin gerisinde bir tasarim ama iste dost ulke, onlar bizden bir seyler aliyor, karsiliginda jest yapalim mantigindan baska bir sey degil bu alim. HvKK kendi basina biraksalar Paki ucagini almazdi. En kotu gidip Germin aviyonikli Cessna T182 alip, bir 30-40 yil daha kullanirlardi. Ben sahsen HvKK'nin uzun sure S. Mushak kullanacagini sanmiyorum, bir kac yil sonra yeni ucak alirlar. Bu tip ucaklar o kadar pahali degiller, Cessna T-182T 350 bin dolar civarinda, hadi HvKK icin ozel donanimli, 2-3 yillik parca stogu felan derken 500 bin $ olsun. 50 ucak alim yaklasik 25 milyon dolar eder. Hepsi 2 Hurkus parasi. Kabin genisligide ozellikle harp okulundaki ozendirici ucuslar icin gerekli olacagini dusunuyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 10:48 
Akıncılar

S. Mushak zamanin gerisinde bir tasarim ama iste dost ulke, onlar bizden bir seyler aliyor, karsiliginda jest yapalim mantigindan baska bir sey degil bu alim.
Offset denilen şey jestten çok daha derin, anlamlı stratejik ve ekonomik faydalıdır.
Alıntı:
HvKK kendi basina biraksalar Paki ucagini almazdi. En kotu gidip Germin aviyonikli Cessna T182 alip, bir 30-40 yil daha kullanirlardi. Ben sahsen HvKK'nin uzun sure S. Mushak kullanacagini sanmiyorum, bir kac yil sonra yeni ucak alirlar. Bu tip ucaklar o kadar pahali degiller, Cessna T-182T 350 bin dolar civarinda, hadi HvKK icin ozel donanimli, 2-3 yillik parca stogu felan derken 500 bin $ olsun. 50 ucak alim yaklasik 25 milyon dolar eder. Hepsi 2 Hurkus parasi. Kabin genisligide ozellikle harp okulundaki ozendirici ucuslar icin gerekli olacagini dusunuyorum.
Kendi başına bırakıldığında cebine 1 doları koydukları pilotlar ile meclisi bombaladılar artık pek o ihtimal olamaz. Ama ilerleyen zamanlarda Cessna T182 benzeri bir alım olabilir, katılıyorum. Mushakları da kullanmaya yada eşgüdüm kurumlara devrederler diye düşünüyoruz.

Kulağınıza küpe olsun: "Paki" ingilizcede Pakistanlıları aşağılama kavramı olarak kullanılır bilginize.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 11:14 
Süvariler

Bence en önemli konu güvenilir olması. Havada saçma sapan bozulmasın idare eder elbet.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 17:15 
Akıncılar

Alıntı:
S. Mushak zamanin gerisinde bir tasarim ama iste dost ulke, onlar bizden bir seyler aliyor, karsiliginda jest yapalim mantigindan baska bir sey degil bu alim.
Offset denilen şey jestten çok daha derin, anlamlı stratejik ve ekonomik faydalıdır.
Alıntı:
HvKK kendi basina biraksalar Paki ucagini almazdi. En kotu gidip Germin aviyonikli Cessna T182 alip, bir 30-40 yil daha kullanirlardi. Ben sahsen HvKK'nin uzun sure S. Mushak kullanacagini sanmiyorum, bir kac yil sonra yeni ucak alirlar. Bu tip ucaklar o kadar pahali degiller, Cessna T-182T 350 bin dolar civarinda, hadi HvKK icin ozel donanimli, 2-3 yillik parca stogu felan derken 500 bin $ olsun. 50 ucak alim yaklasik 25 milyon dolar eder. Hepsi 2 Hurkus parasi. Kabin genisligide ozellikle harp okulundaki ozendirici ucuslar icin gerekli olacagini dusunuyorum.
Kendi başına bırakıldığında cebine 1 doları koydukları pilotlar ile meclisi bombaladılar artık pek o ihtimal olamaz. Ama ilerleyen zamanlarda Cessna T182 benzeri bir alım olabilir, katılıyorum. Mushakları da kullanmaya yada eşgüdüm kurumlara devrederler diye düşünüyoruz.

Kulağınıza küpe olsun: "Paki" ingilizcede Pakistanlıları aşağılama kavramı olarak kullanılır bilginize.
Uyari icin tesekkurler hocam, bende Paki kelimesinin kotu manasini biliyorum ama benim amacim asagilamak degil, sadece TR gibi kisaltma yapmakti. Forumda bunu bilen cikmasina sasirdim. :)

S. Mushak konusunda sizinle mutabikiz, biraz kullanirlar dogal olarak ama gunun sonunda HvKK ihtiyaclari icin kabin hacminin yetersiz gorulecegini dusunuyorum. BEU ihale sartnamasinde pilot+3 yolcu sarti yokmuydu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 11:38 
Akıncılar

Pakistan uçağı alınır mı? Tolga Özbek Super Mushshak alımını yazdı: http://www.kokpit.aero/neden-pakistan-ucagi-aliyoruz

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 18 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: