TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 25 Şub 2017, 23:37

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 13 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2016, 10:03 
Akıncılar

TEI tarafından geliştirilen ve ANKA'da kullanılacak TP170 motorunun imalat çalışmaları yıl sonunda tamamlanacak. Hedef 2019'da hizmete girmesi: http://www.kokpit.aero/tei-yerli-iha-motoru

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2016, 10:16 
Süvariler

Standart Türk Tipi sorumuzla başlayalım ;

1. Bu şimdi bize ait motor değil mi ? Biz tasarlayıp , ürettik ? aynen TP / TJ serisi gibi.
2. Motora bakıyorum 4 silindir, çift turbocharger filan ... biz bundan spor araba motoru üretemez miyiz (tabi iha motoru, araba için gereksiz olan bir sürü ıvır-zıvır çıkarsak daha basit, daha hafif 200 beygirlik motorumuz olur ;) )

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2016, 10:41 
Üye

Alıntı:

1. Bu şimdi bize ait motor değil mi ? Biz tasarlayıp , ürettik ? aynen TP / TJ serisi gibi.
2. Motora bakıyorum 4 silindir, çift turbocharger filan ... biz bundan spor araba motoru üretemez miyiz (tabi iha motoru, araba için gereksiz olan bir sürü ıvır-zıvır çıkarsak daha basit, daha hafif 200 beygirlik motorumuz olur ;) )
Bayağı dolandırmışlar lafını geçirmemek için. Yanlış hatırlamıyorsam bu motorun bloku Mercedes. Belki de başka bişeydir.
Ticari bir motorun havacılık motoruna devşirilmesidir olay. Bilenler bu süreç içinde sadece motor blokunun aynı kaldığını söylüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2016, 07:26 
Süvariler

Alıntı:

Bayağı dolandırmışlar lafını geçirmemek için. Yanlış hatırlamıyorsam bu motorun bloku Mercedes. Belki de başka bişeydir.
Ticari bir motorun havacılık motoruna devşirilmesidir olay. Bilenler bu süreç içinde sadece motor blokunun aynı kaldığını söylüyor.
Sadece motor bloğu aynı kaldı ise millileşti demektir. Motor bloğun kopyalayıp dökümünü yapacak teknoloji var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2016, 00:30 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Gözlerim yaşardı. 2002 de başlamış milli iha yolculuğumuz 17 sene sonra 4 silindir düz sıralı dizel araba motoru ile taçlanıyor. Ki eminim bir sürü alt komponet mesela yakıt pompası common rail enjektörü fadec vb . İthal olacak. TFX için motor bekleyenler için inşallah gelecek milenyum diyorum .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2016, 00:33 
Akıncılar

TFX için motor bekleyenler için inşallah gelecek milenyum diyorum .
Öyle birileri var mı gerçekten? :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2016, 00:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yani şu araba motorundan bozma dizel motor başarısından sonra içimde hala çok uzun bir tünelin sönük çıkış ışığı gibi var olan umutlarımda bir serapmış meğer. Yani vardı . "Di" li geçmiş zamanda. Hindistanla proje katliamında yarış halindeyiz sanki

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2016, 11:37 
Akıncılar

2019 da bir sorun cikar 2021 olur.
2021 de motorun gercek sahibi kaynakli bir sorun cikar, cikarir.
2021 de biz bu ise kizariz kendi blogumuzu yapacagiz falan deriz
2025 motoru test etmeye baslariz,
2030 da aktive olacakken zaten bayraktarin yeni ihasi alinir ayip olmasin diye 5 anka siparis verilir.

Anka bu acelesi yok

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2016, 13:37 
Akıncılar

İHA kabiliyet demonstrasyon, yani Anka projesinde motor öngörülmemişti ki. Öngörülebilirdi.

Ben olmamasını yadırgamıyorum. TEI gibi bu işle hiç alakası olmayan firma epey ciddi adapte oldu. Mesele; Yahu buniş ne diye TEI'ye kaldı? Çünkü yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2016, 15:56 
Akıncılar

TEI'nin IHA motor projesi resmi olarak Aralik 2012'de basladi. SSM ile imzaladiklari gelistirme projesinde 4 yil icinde prototip cikarilmasi bekleniyordu. Simdi aciklanan tarihler bakilirsa proje biraz sarkmis. Hatta projede testler ve sertifikasyon ucuslarinda kullanmak icin Cessna Skymaster isimli on ve arkada motoru bulunan ucak almislardi. Yeni gelistilen motor bu ucagin arkasindaki motoru yerine takilarak testleri yapilacak.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2016, 19:14 
Akıncılar

Hocam galiba motor projesi de her projemizdeki gibi "creep"e uğradı, büyüdü. Sanıyorum en başta İHA tecrübeleri ile hedef güç ve çalışma zarfları değişti, üzerine bir de mevcut motor tiplerinin Thielert'in vs bazı ara işleri yapılmak zorunda kalınıldı. Kolları sıvayıp asıl hedefe girişmekte bu ara işler sebepli biraz gecikilmiş olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2016, 23:59 
Üye

Adam bu uçağı silahlandırarak satıyor zaten :D Biz direkt bunu alıp insansızlaştırsak yeterdi :( 6 tane de silah istasyonu + cats de dahil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eyl 2016, 17:18 
Akıncılar

İHA motor projesi, SSM ArGe projesi
TİHA geliştirme (Anka) ve seri üretim (Anka S) projeleri, SSM İHA projeleri

Hikayenin sonu.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 13 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir