TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 17 Ara 2017, 18:57

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 42 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 10:16 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Merhaba dostlar...
Uzun zamandır Türkiye' nin bir füze gemisine ihtiyacı olduğunu düşünmekteyim. Lafı uzatmadan kafamdaki füze gemisini sizinle paylaşmak istiyorum.

Kafamdaki füze gemisi sadece taarruz amaçlı kullanılacak. Üzerinde öz savunma sistemleri bulunmayacak. Yanında bir fırkateyn olacak ve onun verilerini kullanacak.

Üzerinde; Bora füzesi, Güdümlü ÇNRA sistemleri, Top, Atmaca Füzeleri ve Som Füzeleri bulunacak.

Görevi; 600 km çapında bir alandaki su üstü hedefleri, askeri üsleri, Kritik Kara hedeflerini, limanları, hava alanlarını ve kritik tesisleri savaşın ilk dakikalarında devre dışı bırakmak.

3 Adet üretilecek.

Yunanistan, Mısır ve İran' a karşı oldukça etkili bir çözüm olabileceğini düşünüyorum.

Sizin de fikirlerinizi almak isterim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 10:53 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Aslında ben bir savaş gemisi tasarlanması yönünde düşünmüştüm. Hani Battleship görselleri vardır. Sadece üzerine güzelce monte edilmiş ve olabildiğince saklanmış lançerler düşünün.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 11:01 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Elimizde ki firkateynlere seyir füzesi kabiliyeti eklesek bile büyük bir kuvvet çarpanı olacaktır. İlk ordan başlamak daha iyi olabilir diye düşünüyorum. Sonradan, bahsettiğiniz gemi teknik açıdan mümkün mü bilmiyorum mümkün ise ciddi bir yıkım gücü olacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 11:49 
Yeni Üye

Türkiye'nin uzun zamandır kuvvet yapılanması Nota çerçevesinde savunma ağırlıklıydı. Bu sebeble de deniz kuvetleride buna göre şekillenmişti Kıbrıs barış harekatı öncesi çıkarma gemilerinin olmaması sebebiyle yaşanan sıkıntılar malumunuz. Ama artık yavaş yavaş bu konsept değişmeye başladı. Kanımca kısa vadede bu tür füze gemileri görmemiz zordur ama uzun vade de belki tedariği düşünülür. Öncelik mevcud ve yapılacak gemilere hazır olduğu taktirde gezgin türü füze yerleştirmek şeklide olacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 12:24 
Süvariler

Rus Kruvazörü tarzı bir gemi tartışılıyor anladığım. Fakat onun yanında bir Arleigh Burke veya G.Kore KDX'leri zaten yüzen kale ;) bize onlardan gerek. Böyle bir gemi olabilir fakat içine 100 küsür tane füzeyi de yerleştirebilecek güç lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 12:32 
Süvariler

Füze gemisi de olsa da bir miktar öz savunma olması gerekir. En azından milgem korveti kadar sahip olmalı. Hucum ise Hava savunma füzeleri de olmalı ki o bölgedeki düşman hava uçaklarını da indirebilmeli. Düşman uçar kuvvetleri için tehdit olmalı. Ayrıca insansız bir helikopteri olsa belli bir yükseklikten radar vs ile gözlem hedef tespiti yapıp link ile gemiye aktarabilir bu şekilde de gemi uzun daha uzun menzillere saldırı düzenleyebilir.
Tabi bunlar benim kafamdaki senaryo!!!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 14:30 
Üye

General characteristics
Type: Kirov Heavy guided missile cruiser/battlecruiser with nuclear marine propulsion
Displacement:
24,300 tons standard
28,000 tons full load
Length: 252 m (827 ft)
Beam: 28.5 m (94 ft)
Draft: 9.1 m (30 ft)

Armament:
Missiles:
20 × P-700 Granit (SS-N-19 Shipwreck) AShM
14 × SS-N-14 Silex ASW cruise missiles (Ushakov only)
96 S-300F Fort SA-N-6 Grumble surface-to-air missiles (Ushakov, Lazarev, Nakhimov)[citation needed]
48 S-300F Fort and 48 S-300FM Fort-M (SA-N-20 Gargoyle) long-range SAM (Pyotr Velikhy)[2]
128 9K95 Tor (SA-N-9 Gauntlet) point defense SAM[2]
40 OSA-MA (SA-N-4 Gecko) PD SAM
Guns:
1 × twin AK-130 130 mm/L70 dual purpose gun (2 × AK-100 100 mm/L60 DP guns in Ushakov)
8 ×AK-630 six-barreled Gatling 30 mm/L60 PD guns (Ushakov, Lazarev)
6 × CADS-N-1 Kashtan gun/missile system (Nakhimov, Pyotr Velikiy[2])
Torpedoes and others:
1 × 10 RBU-1000 305 mm ASW rocket launchers
2 × 6 RBU-12000 (Udav-1) 254 mm ASW rocket launchers
10 × 533 mm ASW/ASuW torpedo tubes, Type 53 torpedo or RPK-2 Vyuga (SS-N-15) ASW missile

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 14:36 
Üye

Beyin fırtınanızı hayallerinizi yıkmak istemiyorum beyler ama tank alacak paramız yok ne kruvazörü gözünü sevdiklerim. Kruvazöre gelene kadar bir sürü eksiğimiz var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 15:06 
Yeni Üye

Alıntı:
Beyin fırtınanızı hayallerinizi yıkmak istemiyorum beyler ama tank alacak paramız yok ne kruvazörü gözünü sevdiklerim. Kruvazöre gelene kadar bir sürü eksiğimiz var.
Hayel fakirin ekmeğidir yahu. Ekmeğimizi alma elimizden ne olur :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 15:09 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Merhaba dostlar...
Uzun zamandır Türkiye' nin bir füze gemisine ihtiyacı olduğunu düşünmekteyim. Lafı uzatmadan kafamdaki füze gemisini sizinle paylaşmak istiyorum.

Kafamdaki füze gemisi sadece taarruz amaçlı kullanılacak. Üzerinde öz savunma sistemleri bulunmayacak. Yanında bir fırkateyn olacak ve onun verilerini kullanacak.

Üzerinde; Bora füzesi, Güdümlü ÇNRA sistemleri, Top, Atmaca Füzeleri ve Som Füzeleri bulunacak.

Görevi; 600 km çapında bir alandaki su üstü hedefleri, askeri üsleri, Kritik Kara hedeflerini, limanları, hava alanlarını ve kritik tesisleri savaşın ilk dakikalarında devre dışı bırakmak.

3 Adet üretilecek.

Yunanistan, Mısır ve İran' a karşı oldukça etkili bir çözüm olabileceğini düşünüyorum.

Sizin de fikirlerinizi almak isterim.
Hocam böyle bir şey lüks,gereksiz ve riskli olur bu saydığınız ülkeler için.Bunun yerine bu paranın çok daha azına gemiye koyacağınız seyir halihazırda olan bilgi ve birikimi kullanarak menzil arttırmak ve kara konuşlu olarak kullanmak çok daha mantıklı olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 16:46 
Üye

Alıntı:
Resim

General characteristics
Type: Kirov Heavy guided missile cruiser/battlecruiser with nuclear marine propulsion
Displacement:
24,300 tons standard
28,000 tons full load
Length: 252 m (827 ft)
Beam: 28.5 m (94 ft)
Draft: 9.1 m (30 ft)

Armament:
Missiles:
20 × P-700 Granit (SS-N-19 Shipwreck) AShM
14 × SS-N-14 Silex ASW cruise missiles (Ushakov only)
96 S-300F Fort SA-N-6 Grumble surface-to-air missiles (Ushakov, Lazarev, Nakhimov)[citation needed]
48 S-300F Fort and 48 S-300FM Fort-M (SA-N-20 Gargoyle) long-range SAM (Pyotr Velikhy)[2]
128 9K95 Tor (SA-N-9 Gauntlet) point defense SAM[2]
40 OSA-MA (SA-N-4 Gecko) PD SAM
Guns:
1 × twin AK-130 130 mm/L70 dual purpose gun (2 × AK-100 100 mm/L60 DP guns in Ushakov)
8 ×AK-630 six-barreled Gatling 30 mm/L60 PD guns (Ushakov, Lazarev)
6 × CADS-N-1 Kashtan gun/missile system (Nakhimov, Pyotr Velikiy[2])
Torpedoes and others:
1 × 10 RBU-1000 305 mm ASW rocket launchers
2 × 6 RBU-12000 (Udav-1) 254 mm ASW rocket launchers
10 × 533 mm ASW/ASuW torpedo tubes, Type 53 torpedo or RPK-2 Vyuga (SS-N-15) ASW missile
İnsanın canı çekiyor yahu.
Ege'de dolaştıracaksın bunu, Yunan değil adaya çıkmak yüzmeye, sahile bile korkuyla çıkar.

Yaylaları geçtik, karlı dağları aştık;
Siz salonda dans ederken bizler savaştık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 16:51 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

İnsanın canı çekiyor yahu.
Ege'de dolaştıracaksın bunu, Yunan değil adaya çıkmak yüzmeye, sahile bile korkuyla çıkar.
Bu gemiyi Ege de gezdirmek sizi yüzen hedef olmaktan başka bir fayda sağlamaz üstadım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 16:59 
Üye

Alıntı:
Bu gemiyi Ege de gezdirmek sizi yüzen hedef olmaktan başka bir fayda sağlamaz üstadım.
Görüntü insanı cezbediyor üstadım.
Kendimi bir anda Balkan savaşları dönemine gönderip bu anı yaşadım.
Averof nasıl Ege de bize zorluk çıkarttıysa bizde de şimdi bu olsa bizde Yunan'ı korkuturuz şeklinde insan duygusal davranıyor işte. :(

Edit: Bu arada bana 'üstadım' diye hitap etmişsiniz. Teşekkür ederim ama sizin bilgi birikiminizin %1 kadar bilgi birikimim yoktur. 'Üstadım' kelimesi benim için fazla olur. Daha öğrenecek çok şey var. Kaldı ki sizi geçmem, en azından 'üstadım' hitabını haketmem için sizin öğrenmeyi bırakıp, benim öğrenmeye devam etmem gerekiyor :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 17:06 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Görüntü insanı cezbediyor üstadım.
Kendimi bir anda Balkan savaşları dönemine gönderip bu anı yaşadım.
Averof nasıl Ege de bize zorluk çıkarttıysa bizde de şimdi bu olsa bizde Yunan'ı korkuturuz şeklinde insan duygusal davranıyor işte. :(
Ege adacıkları bol olan bir deniz üstadım kevgire çevirirler çıkan sıcak metalle de ülkeyi ısıtırız :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 17:10 
Üye

Alıntı:
Ege adacıkları bol olan bir deniz üstadım kevgire çevirirler çıkan sıcak metalle de ülkeyi ısıtırız :lol:
O zaman denize bu tür bir sistemi göndermekten ise yeterli menzile ulaşmış kara konuşlu bir sistem topluluğu bizim tehdit kapasitemizi daha çok yükseltir. E biz Somali'de korsan kovalamak dışında deniz aşırı bir operasyona çıkmadığımızdan dolayı bizim için gereksiz bir sistem.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 17:18 
Süvariler

Bu sistem tam bir okyanus savas gemisi ki aynen bir ucak gemisi gibi korunmasi lazim. Neye karsi ? tabi ki denizaltilara.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 17:28 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

O zaman denize bu tür bir sistemi göndermekten ise yeterli menzile ulaşmış kara konuşlu bir sistem topluluğu bizim tehdit kapasitemizi daha çok yükseltir. E biz Somali'de korsan kovalamak dışında deniz aşırı bir operasyona çıkmadığımızdan dolayı bizim için gereksiz bir sistem.
Aynen öyle hocam bizim işimiz modern fırkateyn ve denizaltılarla olmalı ki öyle oldurulmaya çalışılıyor zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 17:41 
Üye

Ege gibi her yerinden adacık fışkıran bir yer için böyle bir şey yerine hızlı, görünürlüğü düşük asıl görevi Anti-Gemi olacak bir yüzer platform bizim için daha yararlı olmaz mı(forumda tartışılmıştı sanırım)? Adalar yüzünden Yunan'ın avantajı var hele ki yüzen bir kaleyi sokarsak yüzen hedef tahtası olur mazallah. Çocukluk hayalim olan heavy-battleship'imizi Yunan'a yem etmeyelim. :D :D
Bizim için günümüz tehdit algılarını düşünürsek gerek yok gibi ama yarının ne getireceğini kim bilebilir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 18:37 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

hızlı, görünürlüğü düşük asıl görevi Anti-Gemi olacak bir yüzer platform
Yazdığınız güdümlü füze hücumbotlarının sözlük anlamı zaten.

9 tane Kılıç Sınıfı ne güne duruyor? Daha Kılıçlar'ın yanında Rüzgarlar, Yıldızlar, Doğanlar var...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 20:23 
Üye

Bu sistem bir gemi uzerine degil, denizaltiya konmali. Uzerinde dikey firlatma tupleri olan ve 100'e yakin hava savunma fuzesi tasiyan basit bir denizalti. Tek basina gorev yapmayacak. Sadece gerektiginde aldigi hedef bilgileri ile bu fuzeleri atesleyecek.

Gorev yeri de Kibris'in batisi. Yunanistan anakarasindan gelebilecek ucaklari engelleyerek orada bir Area Denial etkisi olusturacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2017, 21:29 
Üye

Söz konusu edilen Ana karamız ve çevresi ise, ne böyle bir gemiye ne de füze gemisine ihtiyaç vardır. Çin hindistan ve benzeri ülkeler şuan kıyı savunma bataryaları kullanmakta (Ruslar sağolsun). Örnek vermek gerekirse ege de yunanistan için konuşalım. Ege böyle büyük gemilerden çok ufak hızlı ve ölümcül silah taşıyan Kılıç sınıfı gemilerimiz gibi, ileride de mrtp nin daha büyük versiyonları gibi, milli hücümbot projemiz için inşa edilcek gemiler ile savaşmak mantıklı.

Gelelim kıyı savunma bataryalarına; Hindistan, Çin gibi ülkelerin Rus destekli Brahmos sistemleri ile kıyı savunmalarını yapmaktadırlar.
Yeni geliştirilen Brahmos 2 gibi çok yüksek mach değerlerine çıkan bu füzeleri kıyı bataryaları olarak kullanmakta ve saldıran gemi veya çeşitli hedeflere çok kısa bir süre içersinde angaje olabilmektedir.

Karadan karaya menzillerde hatırı sayılır mesafe aldık. Yunanistan ana karasını vuracak aşamaya geldik, geçiyoruz.
Donanmaları için de yukarıda anlattığım çok hızlı hücümbot sistemleri ile cevap vermekteyiz.
Kıyı savunma bataryası olarak Brahmos 2 tarzı sistmleri karadeniz, akdeniz ve ege kıyılarına konumlandırdığımızı düşünürsek düşman donanmaları için çok büyük caydırıcılık oluşturur. Neredeyse gemi yaklaşamaz hale gelir.

Barhmos nedir diye merak edenlere;

BrahMos-II Hypersonic cruise missile
Engine: Scramjet
Operational Range: 300 km (190 mi)
Speed: Mach 7 (8,575 km/h; 5,328 mph; 2.3820 km/s) Mach 7 ile ege kıyısından ateşlenecek bir füzenin yunan hedefini kaç saniyede vuracağını siz heraplayın.
Launch Platform: Ship, submarine, aircraft and land-based mobile launchers.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Mar 2017, 09:23 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Hocam böyle bir şey lüks,gereksiz ve riskli olur bu saydığınız ülkeler için.Bunun yerine bu paranın çok daha azına gemiye koyacağınız seyir halihazırda olan bilgi ve birikimi kullanarak menzil arttırmak ve kara konuşlu olarak kullanmak çok daha mantıklı olur.
Arkadaşların paylaştığı görseller için bence de dediğiniz gibi olur. Benim aklımda olan bir kruvazör veya destroyer değil.Bence 100 m' lik bir savaş gemisine saydığım silahlar konulabilir. Çok masraflı olacağını da sanmam çünkü kullanılacak silahların hepsi yerli. Ayrıca ÇNRA sistemleri ve toplar fayda / fiyat oranı en iyi olan sistemler. Teröriste bile bunları kullanıyoruz. Som, Atmaca, Bora tarzı silahların da bize kazandıracağı avantajın yanında maliyetinin önemli olmayacağını düşünüyorum.

Faydasına gelince; ( Yanında fırkateyn, LHD, denizaltı ve korvet ile )
-Yunanistan' ın girit adasındaki HSS leri Libya kıyılarından vurabilmek,
-Adriyatik' de yüzdüğünde Yunanistan' ı tost yapmak ve coğrafi derinliğini yok etmek.
- Mısır' a karşı Türkiye' den veya LHD' den düzenlenecek bir hava saldırısı öncesi HSS' leri ve kritik noktaları tarumar etmek.
- Umman Denizi' nden veya Pakistan açıklarından İran' a LHD' den düzenlenecek bir hava saldırısı öncesi HSS lerini ve tüm savunma bataryalarını yok etmek.

Özellikle son madde çok önemli. Bu gemi En çok İran' a karşı etkili olacaktır. İran' ın bize karşı bir coğrafi derinlik avantajı var. Aslında bizim de onlara karşı bir coğrafi derinlik avantajımız var ama İran balistik füzeler ile bu avantajımızı aşabiliyor. Türkiye' nin Katar Üssü hamlesi bu bağlamda bize çok katkı sağlar ama yeterli değil. İran' ın mutlaka güney doğusundan vurulması gerekir. Bu arada İran' küçümsemeyin. Şu an çok komik şeyler yapıyor olabilirler. Ama içlerinde bu hırs bu nefret bu silahlanma aşkı varken bir gün gerçekten ciddi bir tehdit olacaklar.

Son olarak bu geminin ihrac edilme olasılığına değinmek istiyorum. kullanıların füzelerin tamamı 300 km sınırına uygun. Körfezdeki bol paralı arap ülkeleri bence bu gemiden kesin sipariş ederler. Tüm arap ülkeleri 1 er tane alsa İran' ın ne hale gelebileceğini düşünüyor musunuz?

Tavazun' un kamyonun arkasına monte edilmiş ÇNRA sistemleri ile dolu aracının görsellerini hatırlarsınız. Ona ihtiyaç duyan bu gemiye ihtiyaç duymaz mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Mar 2017, 11:16 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Ama öz savunma sistemleri düşük sadece saldırıya yönelik bir araç pek mantıklı değil gibi. Özellikle de Ege için düşünürsek. Zaten adamların birçok yeri bizim kara konuşlu roketlerin menzilinde.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Mar 2017, 12:45 
Akıncılar

MK-13 ve MK-26 lancerlerin guverte altındaki yerleşimini görünce çakma füze gemisi özellikle 100 metre lik bir platforma sığmaz.
Radar komuta kontrol güç üniteleri lancerler ve yedekleriyle füzeler gemide ciddi bir tasarım ve planlama gerektirir. Sonuçta gemi ucuz olmaktan cikar. Ayrıca lancerlerin yeniden doldurulması ayrıca düşünülüp planlanması gereken bir unsur. Savaş zamanı saniye lerin önemi olduğunu hesap edersek (MK-13 lancer 8 sn. de SM-1 fuzesini yukluyordu yanılmıyorsam) çok kullanışlı olmayacaktır. Hantal bir gemi savaşta ayak bağı olur bence.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Mar 2017, 18:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

"TF-2000" destroyeri ötesindeki bir platformun, Türkiye için fazla olacağını düşünüyorum. TF-2000'nin kabiliyetlerinin arttırılması ise, tabii mantıklı olacaktır. (Zaten projelerimiz bu yönde evrimleşiyor. LPD'nin LHD olması, TF-2000'in "fırkateynden" destroyer tonajına-sınıfına yükselmesi).

Güdümlü füze kruvazörü ve ağır güdümlü füze kruvazörü/muharebe kruvazörü gibi platformları ABD ve Rusya, okyanuslar için kullanıyor. Bizim için bir kullanım alanı göremiyorum.

Zaten Arleigh Burke sınıfı destroyerler, Tomahawk ve SM-3 dahi fırlatabilmekte.

Bize şu aşamada TF-2000 ve Harpoon'dan daha gelişmiş seyir füzeleri atabilen denizaltılar gerekli. Bu tür denizaltılarla, düşman tesislerini beklemediği yerden vurma kabiliyeti amaçlanılabilir.

Tabii Türkiye kendine özgü coğrafyası olan bir ülke. Bu başlıktaki gibi farklı fikirlere de açık olmak gerekiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Mar 2017, 19:02 
Üye

"TF-2000" destroyeri ötesindeki bir platformun, Türkiye için fazla olacağını düşünüyorum. TF-2000'nin kabiliyetlerinin arttırılması ise, tabii mantıklı olacaktır. (Zaten projelerimiz bu yönde evrimleşiyor. LPD'nin LHD olması, TF-2000'in "fırkateynden" destroyer tonajına-sınıfına yükselmesi).

Güdümlü füze kruvazörü ve ağır güdümlü füze kruvazörü/muharebe kruvazörü gibi platformları ABD ve Rusya, okyanuslar için kullanıyor. Bizim için bir kullanım alanı göremiyorum.

Zaten Arleigh Burke sınıfı destroyerler, Tomahawk ve SM-3 dahi fırlatabilmekte.

Bize şu aşamada TF-2000 ve Harpoon'dan daha gelişmiş seyir füzeleri atabilen denizaltılar gerekli. Bu tür denizaltılarla, düşman tesislerini beklemediği yerden vurma kabiliyeti amaçlanılabilir.

Tabii Türkiye kendine özgü coğrafyası olan bir ülke. Bu başlıktaki gibi farklı fikirlere de açık olmak gerekiyor.
Fikrinize katılıyorum. Kaldı ki TF-2000 vucut bulduktan sonra, aynı konsept üzerinden hava savunma ağırlıklı yerine kara taruzu ağırlıklı mühimmatlar yüklenmiş tipte 1 2 gemi fazladan saldırı amaçlı kullanılabilir. Ancak dediğiniz gibi su üstünde bir hedef olacağına, nükleer olmasa bile bizim ufak denizaltıların biraz daha hormonlusu 120 150 metrelik bir tekneye gezgin tipi mühimmatlar atabilcek dikine atış tertibatı ile yeni AIP ve son çıkan karbondioksit gazı ile uzun süre su altında kalacak teknolojiler ile çok daha ölümcül bir kara taarruz platformu olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2017, 00:17 
Akıncılar

Bize LHD/LPD görev kuvvetimizi koruyacak, Amerikan Arleigh Burke sınıfı benzeri (bir fırt daha ufak olabilir) TF-2000 fırkateyn/kruvazör'ü yeterli olacaktır. 4 adet TF-2000 ile hem tedariği planlanan 2 LHD/LPD'miz için koruma sağlanır hemde İstanbul şehri ve Aksaz donanma üssümüz gibi stratejik bölgelerimiz koruma altına alınabilir. Ötesi kesinlikle bizim için aşırı lüks olacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2017, 00:38 
Üye

Ancak hem yurt savunması, hem de lhd görev kuvvetini korumak için 4 gemi çok az. Karadeniz, Marmara, Ege, Akdeniz de birer gemi bulundurdunuz. 2 lhd görev gücü oluşturulsa 1 er tane de onlara verilmesi gerekir. Benzer Fremm tarzı gemilerden İtalya 10, Fransa 8 adet üretimde. 4 Milgem, 4 İ sınıfına ek olarak 8 adet falan tf2000 gerekir.

Lhd görev güçlerine 1 i sınıfı, 1 tf2000, 1 denizaltı, 1 milgem eşlik etse, gemilerin 2 şer tanesi görev güçlerine gidecek. Kalan 2 i sınıfı, 2 milgem, denizaltı, 2 tf2000 yurt savunmasına kalacak. Eski gemiler yerine 4 tf2000 i 6 ve i sınıfını 6 adet olarak ek siparişler verilebilir. Eski gabya ve diğer gemiler de hizmet dışına alınır. Ege için yeni tip hücümbotlarla yeterli oluruz kanaatindeyim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2017, 01:54 
Akıncılar

Desenize bu gidişle daha çok vergi ödeyeceğiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2017, 02:04 
Üye

Keşke vergiyle olsa bu iş. Çıkıp tv ye 10 tf2000 yapmak istiyoruz her vatandaşımız 10 tl bağışlasın deseler herkes bağışlar yapılır.

sadece Suriyelilere yapılan masrafı söylememe gerek yok kaç gemi parası. Dünyanın en pahalı elektiriği, interneti, benzini, arabası, telefonunu ve daha bir sürü şeyin faiş vergilerini ödeyip, kullanıyoruz. Kaynak yok demesinler. Kimse yemiyorsa bu gelirleri bu kadar faiş vergilerle rahat rahat yapılır herşey. Bu ülkede işsizden bile senin işin yoksa ailenden zorla alırım diye 200 tl her ay gss parası yazılıyor.
Alığımız her araba için bir araba devlete, aldığımız her telefon için bir telefon devlete hediye ediyoruz.
İmkansız diye bişey yok. Yapılır herşey :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2017, 10:28 
Üye

Alıntı:
Bir donanma cemiyeti kursunlar, hemen bağış yaparım. Vergilerimiz yurt savunmasına gidecekse her ay bordromda, ödediğim faturada yurt savunmasına vermeye hazırım.
TRT payı, kaçak kullanım bedeli, GSS falan filan bir dünya para ödüyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2017, 12:04 
Uzaklaştırıldı

Biz aslında yanlış ve hantal bir donanma yapılanmasına gidiyoruz. Milgem deneysel bir gemiydi tamam onu kabul edebiliriz. Ama Hücumbot,milgem,tf-1000, tf-2000 bu kadar gemi bence hem sistemsel bir hantallık ve gereksiz karmaşa yaratıyor.

Donanma konjüktürü giderek sadeleşiyor ve gemiler multiroleleşiyor. (Tıpkı uçaklar gibi ) . Biz neden bu kadar çeşitli gemi kullanıyoruz ? Ruslar gibi .

Dedikki milgemi yaptık bari 10 metre uzatıp essm taksaydık ya. Onu yaptık. E şimdi desekki onuda 10 metre uzatıp sm-2 veya aster veya x füze taksaydık. Deriz mi deriz.

Hücumbot tasarımlarına bakıyorum. Hepsinde smart-s mk2, ram, 76mm, atmaca, akya mevcut. E bunlar milgemde de var. Belki aralarında bir menzil farkı vardır. Bu iki gemi birbirinin varlığını anlamsızlaştırıyor.

Bana göre nasıl olmalı ?

Bence asw,asuw kabiliyetlerini yapabilecek iç denizde kıyı savunma olarak kullanılabilecek, stealth ve hızlı bir gemi ;

Resim

Birde Açık denizde akdenizde, karadenizde,okyanuslarda kullanabileceğimiz Tf-100-Tf-2000lerin görevlerini yapabilecek Asw-Hsh-Asuw modülleri olacak ve buna uygun Batchlar (aerleigh burke gibi) Sm,127 mm, akya,atmaca, hisar ve en önemlisi Gezgin taşıyabilecek tek bir tip gemi ;

Resim

Böylece hem bakım, hem eğitim ve maliyette sadeleşmeyle daha kolay taktik geliştirebileceğimiz doktrinleştirebileceğimiz ve çok daha fazla gemiye sahip olabileceğimiz bir onanma doktrinimiz olur. Yeni bir 10 metre için ve yapabileceğimiz bazı geliştirmelerden dolayı niye sadece uzun menzil hava savunma kabiliyetinde 4+2 gemiye saplantı kalalım.

EDİT : Tf-2000'nin sayısı konusunda. Benim hatırladığım projenin ilk hali 12 gemiydi. Depremden sonra mali durumdan dolayı 8+2 ye düştü. Perryler gelince her 2 perry 1 tf-2000 yerine sayılıp 4+2 ye düşürüldü. Yani asıl ihtiyaç 8 perryler + 4 + 2 . Ama şu an durumlar çok farklı. Milli bir gemi olacak, daha ucuz olacak, devletin ekonomik durumları daha farklı deprem zamanına göre, dış siyasetimiz yayılmacı bir politikaya evriltilmeye çalışılıyor. Kısaca bana göre en az 8 tf-2000 bekliyorum.

Kaç olmalı peki bu donanma planlamasında ?

Bana göre 2 lhd olacağını düşünürsek (tcg anadolu ve rumeli) her birini korumak için ;

2x tf-200 2x tf-100 lazım (ispanyollar 2 bazan 2 santa maria ile koruyorlar ) = 4x tf-2000 4 tf-1000

denizlerimizi boşluk bırakmadan hsh gemileriyle donatmak içinde 4 tf-2000 lazım ve bunlara 1'er tf-100 ve 1 asw milgem eskort. = 4 tf-2000 4 tf-100 4 milgem

Minimum =

8 Tf-2000
8 Tf-100
4 Milgem

Tabi bu gemilerin hepsi her an görevde olmayacak. Bakımı tamiri olacak bu sürede görev yapacak ek gemiler gerekir. Veya saha da filo dolaştırmak isteyebiliriz buda gerekebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2017, 15:54 
Üye

Az öz sistem tabi ki iyi. Milgem yerine direk İ sınıfı gemi yapılsaydı mesela İ ve tf2000 olarak 2 tipte gemiyle işimizi hallederdik. Kapasite varmı bilmiyorum milgem in ama inşallah kısıtlı sayıda da olsa vls yerleştirseler. Onun haricinde yurt savunması için yükek hız ve manevra kabiliyetine sahip Türk tipi hücümbot projesi ile, eskiyen kılıçlar hariç hücümbotlarımızı yenileyip hatırı sayılır miktarda üretmek iyi olur.

Bence en önemlisi, Rusların veya Abd nin kullandıkları gibi devasa denizaltılar olmasa da, dikine seyir füzesi veya benzer mühimmatları atıcak 120 130 metre civarı yeni AIP ve geliştirilen karbondioksit sistemi ile uzun süre su altında kalıcak, ancak nükleer olmayan denizaltılar edinmeliyiz taarruz amaçlı.

Belki ileride i sınıfı ve tf2000 sayısı arttılıp milgemler dost ülkelere ikinci el satılabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2017, 16:43 
Üye

Ülkemiz ekonomik olarak kruvazörler kadar büyük gemileri idare edemez. Zaten ihtiyacımızda yok. Paramızı çok akıllı ve mantıklıca kullanmalıyız. Türkiye'nin iki can düşmanı var. Biri Yorgo diğeri ise doğuda topraklarımıza göz dikmiş bir etnisite. Mısır veya İran ancak bir patates kadar tehdit edebilir bizi. Biri 1400 sene öncesinin kafasında yaşıyor, diğeride neredeyse öyle ama ek olarak halkın büyük bölümü yiyecek ekmek bulmakta zorlanıyor. Ama yeterince salak olduklarından Mistral alabiliyorlar. :!:

Kruvazör gibi bir gemiye para kaynağı ayıracağımıza çok daha marafsız bir şekilde anti-gemi füzesi yapıp, lancerler vasıtasıyla egeye konuşlandırırsak çok daha efektif bir çözüme kavuşmuş oluruz. Hatta yeni bir füzeye bile gerek olmaya bilir. Atmacanın biraz daha menzili uzatılmış ve lancerden ateşlenen versiyonu bu işi görebilir. Pragmatist olmak zorundayız. İçinde bulunduğumuz şartlar bizi buna zorluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2017, 17:05 
Üye

Ülkemiz ekonomik olarak kruvazörler kadar büyük gemileri idare edemez. Zaten ihtiyacımızda yok. Paramızı çok akıllı ve mantıklıca kullanmalıyız. Türkiye'nin iki can düşmanı var. Biri Yorgo diğeri ise doğuda topraklarımıza göz dikmiş bir etnisite. Mısır veya İran ancak bir patates kadar tehdit edebilir bizi. Biri 1400 sene öncesinin kafasında yaşıyor, diğeride neredeyse öyle ama ek olarak halkın büyük bölümü yiyecek ekmek bulmakta zorlanıyor. Ama yeterince salak olduklarından Mistral alabiliyorlar. :!:

Kruvazör gibi bir gemiye para kaynağı ayıracağımıza çok daha marafsız bir şekilde anti-gemi füzesi yapıp, lancerler vasıtasıyla egeye konuşlandırırsak çok daha efektif bir çözüme kavuşmuş oluruz. Hatta yeni bir füzeye bile gerek olmaya bilir. Atmacanın biraz daha menzili uzatılmış ve lancerden ateşlenen versiyonu bu işi görebilir. Pragmatist olmak zorundayız. İçinde bulunduğumuz şartlar bizi buna zorluyor.
Bende onu diyorum. Biraz daha büyük vls tüpleri olan denizaltılar ve brahmos2 tarzı kıyı savunma bataryaları.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2017, 20:00 
Süvariler

Sadece hucumbotlarla bu is yurumez cunku 1 hucumbotun harekat yaricapi cok kisitlidir kaldi ki deniz durumu 5 ve otesini dusunmek lazim. 100 m den maalesef fuze gemisi olmaz en az 130-150 m goturur. 2 LHD ve bunun gorev kuvveti + 4 yonden ulkenin hava savunma semsiyesi en az 8 - 10 gemi ister. Evet vergi yukumuz artar ama bu gemiler Afrika'dan Uzakdogu'ya istenen etkiyi gosterirse ekonomik kazanimlarimiz ile o vergiler kat ve kat geri doner.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2017, 21:35 
Uzaklaştırıldı

Az öz sistem tabi ki iyi. Milgem yerine direk İ sınıfı gemi yapılsaydı mesela İ ve tf2000 olarak 2 tipte gemiyle işimizi hallederdik. Kapasite varmı bilmiyorum milgem in ama inşallah kısıtlı sayıda da olsa vls yerleştirseler. Onun haricinde yurt savunması için yükek hız ve manevra kabiliyetine sahip Türk tipi hücümbot projesi ile, eskiyen kılıçlar hariç hücümbotlarımızı yenileyip hatırı sayılır miktarda üretmek iyi olur.

Bence en önemlisi, Rusların veya Abd nin kullandıkları gibi devasa denizaltılar olmasa da, dikine seyir füzesi veya benzer mühimmatları atıcak 120 130 metre civarı yeni AIP ve geliştirilen karbondioksit sistemi ile uzun süre su altında kalıcak, ancak nükleer olmayan denizaltılar edinmeliyiz taarruz amaçlı.

Belki ileride i sınıfı ve tf2000 sayısı arttılıp milgemler dost ülkelere ikinci el satılabilir.
Bende milgemlerin satılması taraftarıyım. Pakistan alabilir. SSBN bana göre dünyanın en güçlü silahıdır. SSBN'i olan hiçbir ülke dıştan işgal edilmeye cesaret edilemez. Çünkü siz o ülkeyi isterseniz dümdüz edin bir kaç yıl sonra hiç beklemediğiniz bir anda o ülkenin bir ssbn'i size nükleer balistik saldırısı yapabilir.Helede okyanusa kıyısı varsa . Herneyse bizim hedefimiz ssbn olması gerekse de dediğiniz gibi bir denizaltı adenizde bize büyük güç katar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2017, 22:12 
Üye

Bende milgemlerin satılması taraftarıyım. Pakistan alabilir. SSBN bana göre dünyanın en güçlü silahıdır. SSBN'i olan hiçbir ülke dıştan işgal edilmeye cesaret edilemez. Çünkü siz o ülkeyi isterseniz dümdüz edin bir kaç yıl sonra hiç beklemediğiniz bir anda o ülkenin bir ssbn'i size nükleer balistik saldırısı yapabilir.Helede okyanusa kıyısı varsa . Herneyse bizim hedefimiz ssbn olması gerekse de dediğiniz gibi bir denizaltı adenizde bize büyük güç katar.
Nükleer i fazla bile. Yeni dizel teknolojiler ve en son ülkemizin karbondioksit ile sualtı menzilini hatrı sayılır şekilde yükselten sistemler ile nükleer olmayan, ancak uzun menzilli saldırı kapasitesi olan denizaltılar üretilebilir. Şimdiye kadar ürettiklerimiz savunma ve saldırı amaçlı ufak denizaltılar.

Fransızların SMX-Ocean tasarımı, nükleer güçle çalışmayan, uzun menzilli ve saldırı kapasitesi olan bir sistem. Tasarım çalışmaları sürüyor.
Bizde Tayfun veya Los Angles sınıfı gemiler beklemiyoruz tabi. 120 metre boyutlarında. Şimdi kullandığımız denizaltılardan 20 30 metre daha büyük olacak şekilde, o ekstra 20 30 metrelik bölüme yerleştirilecek dikine seyir füzesi, ileride balistik mühimmatlar atacak şekilde konumlandırılarak, büyük hedef olacak su üstü hedeflerden daha ölümcül sistemlere sahip olmamız daha caydırıcı olur.

Öyle yüksek rakkamlara da luzum yok 4 adet olsa yeterli olur kanımca.

Kıyı savunması olarak da Çin ve Hindistanın kullandığı brahmos gibi mach 7 lere çıkan sistemlerden oluşan kıyı savunma bataryaları ile karasularımza gemi sokmayız.

Resim

Konuya uygun füze gemisi aşağıda ki gibi sanırım anlatılmak istenilen. Bol vls li füze saldırı gemisi.
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Mar 2017, 22:59 
Akıncılar

Olay ticari denebilecek bir gemi üzerine karasal amaçlarla yapılmış füzelerin yerlestirilebilecegi görece ucuz kendi öz savunması olmasına gerek olmayan bir platformdan SSBN ve devasa CG lere kaydı.

1996 yılı fiyatları ile ABD nin nükleer takatli CGN lerinin yıllık işletme fiyatları 40 m $, CG 47 Ticonderaga sınıfı 28 m $, DDG 51 Arleigh Burke sinifi 20 m $ imiş.
Koca ABD soğuk savaş sonrası maliyetlerine katlanamadigi için CGN leri 90 li yıllarda henüz 20 li yaşlarında emekli etmiş.
Biraz ayaklarımız yere basmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 May 2017, 12:16 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 May 2017, 19:10 
Akıncılar

Yukarida bahsedilen silahlarin tedarik edildigi dusunuldugunde

milgem,tf100 ve mevcut denizaltilarla karadenizde hakimiyet saglamak.

cruise yetenekli denizalti ve bahsedilen fuze gemileri ile ruslarin brahmostur efendime soyliyim hss leridir bol salvolarla bunlari temizlemek 4 tf 2000 le ve 4 baris kartali+hava filolariyla karadeniz ve rusya guneyi derinliklerinde hava hakimiyeti saglama (fx fighter yetisirse super olur)

karadeniz kuzey kiyilari ve karadeniz guvenli hale gelince sivil askeri tum gemilerle 1000 altay ve yan unsurlari ile karsi kiyiya tasima savunma pozisyonuna gecme ruslarin cilginca denize dokme cabasinin bosa cikmasi

olmadi ermenistandan karsi hamle cabalarinin sert dogu cografyasi ve yerli uretim tanksavar manyagi yapilmalari

Ruslar yorulunca moskavanin fethi icin rusya iclerinde teror estirme :) kontra metal firtina :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 May 2017, 20:35 
Üye
Kullanıcı avatarı

Kılıç sınıfı hücümbotlara RAM takılması gibi bi şey olabilir mi ? Yunanistanın Roussen sınıfı botlarını gördükçe hep imrenmişimdir. Egede bizim için en büyük tehditlerden birini bence Roussen sınıfı hücümbotlar oluştıruyor.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 42 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: