TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 11 Ara 2017, 10:37

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 68 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2016, 23:41 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Alıntı:
Arkadaşlar şu işi toplayalım Reis Sınıfı Denizaltılar Almanya ile ortak üretim yapacağımız şuan Gölcük'te inşa faaliyetleri devam eden yerli sanayi katkısı olan bu yüzden Milli Denizaltımız diyebileceğimiz projedir.

MİLDEN!!! dediğiniz ise bu ortak üretimden sonra tamamen yerli imkanlar ile geliştireceğimiz denizaltı projesidir.Bir kaç arkadaşımız bu ikisini karıştırıyor. Bu başlığı Almanya ile ortak üretilen denizaltı için açtım lütfen daha çok ikisini karıştırıp yanlış anlaşılmalara neden olmayalım.
:) karıştıran sizdiniz zaten, yoksa bizde sıkıntı yok. Reis farklı, Milden farklı.

Proje başlığını okuyan arkadaşlar MİLDEN'i kastettiğimi sandılar, haklılık payı da var açılımına denk gelmiş. Sonradan karışmasın diye SSM'nin proje ekran görüntüsünü paylaştım ancak bazı arkadaşlar geçmişe bakıp görmediği için bunu yazma gereği duydum. İyi akşamlar ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2016, 02:15 
Üye

Yaklaşık olarak 15-20 metre uzunluğunda, 500 mil civarı harekat yarıçapına sahip, 5-6 personelin görev yaptığı bir denizaltı yapılabilir mi?
Sorumun ve bahsettiğim denizaltının amacı savaş anında kıyı, çıkarma yapılan körfez ve limanları korumakla birlikte, kıyı ve körfezlerimize taaruz etmek amacıyla yaklaşan düşman fırkateyn ve uçak gemisi gibi büyük düşman hedeflerine sinsice yaklaşıp imha etmede kullanılabilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2016, 16:42 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2016, 17:10 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Hazır yapılmışı var, alalım İran'dan :roll:

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2016, 17:15 
Üye

Sizin tarif ettiğiniz cep denizaltısı.
WW2 de iyi iş gördüler aslında. Şimdilerde modern ordular kullanıyor mu bilmiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2016, 19:05 
Üye

Evet yapılmışı varmış. Araştırmadan soruyu sormamdan kaynaklanıyor özür dilerim. Söylediğiniz gibi WW2 de kullanılmış. Ancak cep denizaltısından biraz farklı benim kastım, bir gemiye bağımlı değilde kendi başına hareket edebilendi. https://tr.wikipedia.org/wiki/Cep_deniz ... e_S622.jpg
Bağlantıdakine benzer ancak, torpidoyu harici değilde dahili taşıyan bir sistem düşünmüştüm. Güncel savaş konseptlerinde sizce, kritik hedef imhasında kullanılabilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 08:21 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Evet yapılmışı varmış. Araştırmadan soruyu sormamdan kaynaklanıyor özür dilerim. Söylediğiniz gibi WW2 de kullanılmış. Ancak cep denizaltısından biraz farklı benim kastım, bir gemiye bağımlı değilde kendi başına hareket edebilendi. https://tr.wikipedia.org/wiki/Cep_deniz ... e_S622.jpg
Bağlantıdakine benzer ancak, torpidoyu harici değilde dahili taşıyan bir sistem düşünmüştüm. Güncel savaş konseptlerinde sizce, kritik hedef imhasında kullanılabilir mi?
Sayın Sanchez yazmış: 2o metrelik Kore Yono İran Ghadir denizaltısı.
Bizim sistemimize uygun değil bu tip denizaltılarda nitelikselden ziyade niceliksele dayanmak gerekir yani yapılacak ise sayı yüzlerce olmalıdır ve yinede başarı ihtimali düşüktür. Denizaltı küçülünce evet sessileşir bulunması zorlaşır ama beceri ve kabiliyetleri de çok azalır yani su aldında çok kalamaz çok hızlı olamaz sensörleri çok uzagı algılayamaz. dibe çok dalamaz vs vs ...
Belki Ege ve Doğu Akdeniz için ikinci bir destek sınıfı olarak 500 - 600 tonluk denizaltı olabilir ama onda dahi çok adet olması gerekeceği için fayda maliyet denkleminde zararda kalabilir.
Yono eski Yugoslav tasarımının küçültülmüş halidir.
Resim

insan ölçeği ile görmek için Ayni denizaltının İran Ghadir adındaki
Resim

Ekteki de benim beğendiğim 37 metrelik 500 tonluk Hyundai KSS500 tasarımı Yukarıdaki tezime karşıt olarak Güney koreliler Tip 209ları edinince kendi küçük denizaltı projelerinden vazgectiler. Dolgorae sınıfı 25 metreliklerini erken emekli ettiler(yada boyutlarından dolayı erken tükendiler).
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 11:02 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Denizaltılar hakkında güzel bir belgesel vakti olan kesinlikle izlemeli ne yazıkki Türkçe altyazısı yok ;
https://www.youtube.com/watch?v=UxB11eAl-YE

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 14:35 
Akıncılar

Denizaltılar hakkında güzel bir belgesel vakti olan kesinlikle izlemeli ne yazıkki Türkçe altyazısı yok ;
Otomatik tercüme ile Türkçe altyazı ile izleyebilirsiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 14:47 
Üye

Alıntı:
Linkini verdiğiniz belgeselin tamamı ve Türkçe dublajı mevcut. Ohio sınıfı denizaltıya gelene kadar ki denizaltı tarihini anlatıyor ve Ohio sınıfı denizaltı USS Pennsylvania'yı tanıtıyor. Şimdilik bize uzak
https://www.youtube.com/watch?v=BNWWQ3mI4iA

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 16:35 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Türkçe dublajı ile seriyi tamamlamak istiyorum. :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2016, 22:24 
Üye

Sayın @sailordream detaylı açıklamanızdan dolayı size ve sorumu cevaplayan diğer arkadaşlara teşekkür ederim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 20:55 
Üye

Türk mühendisleri yakıtı karbondioksit olan yeni bir güç üretim sistemi üzerinde çalışıyor. 2017’de ilk prototipi yapılacak sistem, denizaltıların sualtında kalma süresini 90 güne çıkaracak.

Türk mühendislerinin üzerinde çalıştıkları sıkıştırılmış karbondioksit kullanan güç üretim sistemi, hayata geçtiğinde Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki denizaltılar snorkelsiz su altında kalma süresi nükleer denizaltılar ile aynı seviyeye çıkabilecek. Teknopark İstanbul’da faaliyet gösteren İdealab firması, karbondioksit gazını kullanarak oluşturduğu yenilikçi güç üretim sistemi ile geleneksel motor sistemlerine göre daha verimli ve yüksek yoğunluklu bir güç üretimi sağlıyor.

ABD VE ALMANYA BENZER SİSTEMLER ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

İdealab tarafından üretilecek güç sistemi ise nükleer yakıta eşdeğer bir enerji sağlayarak 90 gün su altında kalmayı sağlayacak. 15 bin kilometre menzile sahip olacak bu sistem ile Türkiye stratejik bir güç kazanarak bu alanda sınıf atlayacak. Karbondioksit gazını kullanan güç sistemleri üzerinde Amerika, Almanya ve Güney Kore gibi ülkeler de yoğun olarak çalışıyor.

YER AVANTAJI SAĞLIYOR

Sistemin en önemli özelliği normal motor ve güç sistemlerine göre daha az yer kaplaması. Sağlanan bu avantaj denizaltılar için çok kritik özelliğe sahip. Torpido büyüklüğü kadar bir alana kaplayacak sistem bin 200 metrelik derinliklerdeki basınca dayanabiliyor.

İdealab Operasyon Müdürü Hayri Özturan “Denizaltı suyun üzerine çıktığı zaman hemen hedef oluyor. Suyun altında kaldığı sürece stratejik bir silah. Denizaltının oluşturduğu ses yayınımı ise tespit edilebilirlik açısından hayati öneme sahip” diye konuştu.

Kaynak : http://savunmaveteknoloji.com/denizalti ... n-kalacak/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 21:03 
Üye

https://tyrannosurusrex.wordpress.com/2 ... emi-yolda/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 22:50 
Üye

Bu yazı aşırı derece çelişki içeriyor, sistemin detaylarını vermekten çok sürekli başka konulara değinmişler.

Nükleer denizaltı fiyatı ile dizel denizaltı arasındaki fiyat üzerinden hesaplamalar yapıyorlar, birinin fiyatı 2.5 milyar diğerinin 300 m seviyesinde olduğunu atıfta bulunmuşlar ve aradaki bu farkı kendi başarılarının sonucuymuş gibi gösterme derdine girmişler.

Sistem 1200 metre derinlikteki basınca dayanıyor denilmiş, yahu denizaltının içindeki sistem 10000 metre basınca dayansa ne olur sonuçta denizaltı 300-400 metreye inecek oda onun içersin de olacak.

Karbondioksit sistem içerisinde sıkıştırılıp 700 dereceye kadar ısıtılıyor sonra türbinden geçirilip elektrik elde ediliyor! CO2 yi hangi enerji ile ısıtıyorsun ve sıkıştırıyorsun?

Birde görev de 80-90 ton dizel kullanılacakmış. O iş için 90 günlük dalışta ne kadar oksijeni nerede depo edeceksiniz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Nis 2017, 18:00 
Akıncılar

Süperkritik CO2 türbinlerine ilişkin GE de çalışmalar yapıyormuş:

http://www.21stcentech.com/carbon-dioxi ... mising-ge/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Nis 2017, 20:50 
Üye

Üstatlara bir soru sormak istiyorum.
Yaklaşık olarak 15-20 metre uzunluğunda, 500 mil civarı harekat yarıçapına sahip, 5-6 personelin görev yaptığı bir denizaltı yapılabilir mi?
Sorumun ve bahsettiğim denizaltının amacı savaş anında kıyı, çıkarma yapılan körfez ve limanları korumakla birlikte, kıyı ve körfezlerimize taaruz etmek amacıyla yaklaşan düşman fırkateyn ve uçak gemisi gibi büyük düşman hedeflerine sinsice yaklaşıp imha etmede kullanılabilir mi?
Arkadaşımızın sorusunu biraz değiştirerek sormak istiyorum , şöyle ki; 4,5 mt boyutlarında, insansız, uzaktan kumandalı, yani bir çeşit insansız hava aracı gibi, yada havadaki dolanan mühimmat gibi? kritik zamanlarda birkaç tanesi savaş gemilerinden suya indirilerek suyun altını çok uzaklardan tarama yaparak , gerektiğinde hedef imhası vs ;) :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Nis 2017, 21:04 
Genel Yetkili

güdümlü ağır torpido diyorlar onun bir benzerine.

teknoloji geliştikçe menzili uzar, kabiliyetleri gelişir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Nis 2017, 22:37 
Üye

Düşünceler her ne kadar daha önce uygulanmiş olsada bunu bilmeden düşünmek kiymetlidir bence :)

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 68 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: