TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 12 Ara 2017, 11:27

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 68 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 08 Tem 2016, 14:59 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Denizaltı Gölcük Tersane Komutanlığında İnşa Halinde.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Tem 2016, 16:53 
Yeni Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Tem 2016, 17:11 
Üye

Milli? Bu Almanların denizaltısının Gölcükte yapılması olmasın? Milli Denizaltı ya bayağı bir var diye biilyorum

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Tem 2016, 17:42 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Reis sınıfı olmasın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Tem 2016, 17:50 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Milli Denizaltı :?:
Reis sınıfı olmasın.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hangi ismi verir bilemem ancak Denizaltılarımızın adi, uluslararası literatürde Type-214TN (Turkish Navy) olarak geçmektedir. Bu projenin tam is mi ise Yeni Tip Denizalti Tedarik Projesi'dir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Tem 2016, 09:41 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Reis sınıfı olmasın.
Yerli reis
Milli MİLDEN

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Tem 2016, 15:24 
Süvariler

Milli? Bu Almanların denizaltısının Gölcükte yapılması olmasın? Milli Denizaltı ya bayağı bir var diye biilyorum
Aynen bildiginiz gibi dogru.

Havadan bagimsiz tahrik sistemli denizalti tedarik projesinde azami yerli katki amaclaniyor. Medyada dolasan her habere inanmayin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Tem 2016, 16:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Reis sınıfı olmasın.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hangi ismi verir bilemem ancak Denizaltılarımızın adi, uluslararası literatürde Type-214TN (Turkish Navy) olarak geçmektedir. Bu projenin tam is mi ise Yeni Tip Denizalti Tedarik Projesi'dir.
Ustadim,

Turk medyasindan okudugunuz haberleri zit goruslu kaynaklardan da capraz sorgulayarak dogru kabul etmenizi tavsiye ederim.

Projenin ana yuklenicisi, Thyssen-Krupp Marine Systems Ortak Girisimi (HDW Kiel + MFI) dir. Dolayisiyla en iyimser adlandirma ile lisans alti ortak uretim diyebiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Tem 2016, 16:24 
Akıncılar

Bir de, havadan bağımsız denizaltı projesinde pompalanan "yerli katkı" doğrudur..

..da bu imalat için doğru, belki kısmen idame için. Ama bir de bu zapazingonun yakıt hücrelerinin doldurulması işi var. O konuda "yerlilik" ne olacak? Meçhul.

Proje ilk olarak bunun Almanya Linde'de dolumu üzerine kuruldu. Bu ciddiye alınabilir mi? Bence hayır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Tem 2016, 18:07 
Üye

..da bu imalat için doğru, belki kısmen idame için. Ama bir de bu zapazingonun yakıt hücrelerinin doldurulması işi var. O konuda "yerlilik" ne olacak? Meçhul.

Proje ilk olarak bunun Almanya Linde'de dolumu üzerine kuruldu. Bu ciddiye alınabilir mi? Bence hayır.
Üstat cahilliğime verin tam olarak anlayamadım. Yakıt hücrelerinin dolumundan kasıt nedir? Bunu kendimiz yapamaz mıyız? Niye yapamayız?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Tem 2016, 20:03 
Akıncılar

Yakıt hücresi Hidrojen ve Oksijen'in kimyasal tepkimesi ile çalışıyor. Saf Oksijen haydi kolay da, Hidrojen zor. Yakıt hücresinin geliştiricisi bunun için bir dolum metodolojisi ve tesisatı tasarlamış. Bundan şimdilik bizde yok.
Sanıyorum bu miktar ve saflıkta Hidrojeni ayrıştıracak, sıkıştıracak ü, saklayacak ve en önemlisi sevk edecek tesisat ve bilgimiz sanıyorum yok.

Hidrojen bir proton kadar bir ekement. Lanet olası bir gazdır. Malzeme arasından bile sızar. Yanar göremezsin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Tem 2016, 20:41 
Üye
Kullanıcı avatarı

Saf Hidrojen basitçe suyun elektrolizi ile elde ediliyor ancak Hidrojenin elemental halde depolanması ve tek başına yakıt olarak kullanılması çok riskli bir şey. Çünkü; Hidrojen çok çabuk yanıcı ve patlayıcı bir gaz.Ayrıca darbe ve sarsıntı ile bile yanması ve patlaması olası. Ancak nükleer yakıtla çalışan denizaltılarında kendine göre riskleri düşünüldüğünde bundan aşağı kalır yanı yok. O teknolojiye 'de şu zamanda biz sahip değiliz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Tem 2016, 21:23 
Üye

Elimizde ki denizaltılarda yakıt hücresi dolumu nasıl yapılıyor? Elimizdekilerde yakıt hücresi yok mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Tem 2016, 22:18 
Yeni Üye

Elimizde ki denizaltılarda yakıt hücresi dolumu nasıl yapılıyor? Elimizdekilerde yakıt hücresi yok mu?

Envanterdeki denizaltılarımızda öyle bir özellik yok, yukarıda adı geçen reis sınıfı denizaltılar ile bu özellik (Havadan Bağımsız Tahrik) kazanılacak

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Tem 2016, 23:27 
Üye

Bu arada havadan bağımsız tahrik sistemi: Denizaltının motorunun çalışması için direkt oksijen almasına gereksinim duymaması anlamına geliyor.Hocalarımız açıklamak isterse farklı bir başlık konusu.Sadece bu sayfayı okuyan arkadaşlara kısa bilgi olarak yazdım.
Bu tip denizaltıları kullanan ülkeler wikipedia'ya göre:

Almanya
İsveç
Japonya
Fransa
İspanya
Hindistan
Rusya
Çin

Ayrıca nükleer denizaltılar da havadan bağımsız çalışır.Bu lise nükleer olmayan havadan bağımsız çalışabilen denizaltı kullanıcılarıdır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 02:47 
Akıncılar

Deniz altı dipte iken yakınlarında su bombası patladığında hidrojen çok ciddi risk oluşturur gibi duruyor.
Elimizdeki mevcut denizaltilar böyle bir durumda daha şanslılar, hayatta kalma ihtimalleri daha fazla denilebilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 03:06 
Süvariler

Alıntı:
Bu arada havadan bağımsız tahrik sistemi: Denizaltının motorunun çalışması için direkt oksijen almasına gereksinim duymaması anlamına geliyor.Hocalarımız açıklamak isterse farklı bir başlık konusu.Sadece bu sayfayı okuyan arkadaşlara kısa bilgi olarak yazdım.

Almanya
İsveç
Japonya
Fransa
İspanya
Hindistan
Rusya
Çin

Ayrıca nükleer denizaltılar da havadan bağımsız çalışır.Bu lise nükleer olmayan havadan bağımsız çalışabilen denizaltı kullanıcılarıdır.
Ekstra olarak Yunanistan ve İsrail'i biliyorum ben.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 03:48 
Süvariler

Havadan bağımsız ama oksijenden bağımsız değil. Oksijen de hidrojenle birlikte basınçlı tankta depo ediliyor. Bağımsızlığın oksijenin veya hidrojenin tükenene kadar uzun bir süre gidiyor. İdareli kullanırsan iki haftayı geçiyor. Tahminen depolama için karbon kompozit tanklar kullanılıyordur. Elbette bu tarz gazların denizaltı bünyesinde depo edilmesi başlı başına bir risktir. Bunu etkileyen en büyük etmen de tankın yerleşimidir. Bu depolar yaşam mahali ve mürettebatın görev yerleri ile bağlantısı bulunmaya, dış gövde ile basınçlı iç gövde arasında bir yerdedir. Dolayısıyla denizaltının dış gövdesi hasar almadan tankın kendisinin hasar alacağını düşünmüyorum ama belki tesisat ve bağlantı elemanları sıkıntı çıkarabilir diye tahmin ediyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 10:37 
Süvariler

Alıntı:

Almanya
İsveç
Japonya
Fransa
İspanya
Hindistan
Rusya
Çin

Ekstra olarak Yunanistan ve İsrail'i biliyorum ben.
Artı Güney Kore.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 10:43 
Süvariler

Arkadaşlar kimyadan çok anlamam ama şunu merak ediyorum. Denizde ilerlerken deniz suyunu hidrojen ve oksijene ayrıştırarak çözüm üretilemez mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 12:03 
Üye
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar kimyadan çok anlamam ama şunu merak ediyorum. Denizde ilerlerken deniz suyunu hidrojen ve oksijene ayrıştırarak çözüm üretilemez mi?
Teoride ayrıştırılabilir. Ancak; Deniz suyu sadece Hidrojen ve Oksijen bileşiminden oluşmuyor. İçinde Magnezyum,Klor,İyot,Sodyum vs. gibi bir çok mineral ve element bulunduğu için bunlarında ayrıştırılması gerekli ki bunun içinde birden fazla yöntem ve işlem gerektirmekte.Bu yüzden teori' de olabilecek ama gerçekte hem maliyet hemde zaman kaybı açısından zor uygulanabilir bir yöntem

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 12:23 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 13:09 
Süvariler

Bunun için de ciddi bir enerji gerektiğinden bir anlamı olmuyor

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 14:56 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar konu başlığını açarken de zaten SSM'nin sitesine girmiştim. Gördüğünüz gibi ana ve alt yükleniciler yazıyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 15:35 
Üye

TKMS Ortak Girişimi ile Yerli Alt Yükleniceler diyor. Evet kısmi yerlilik var amaçta bu zaten ama milli denizaltı tahminen 2035leri bulucak ve MİLDEN isminde olucak.
Zaten orada yazan TKMS de "ThyssenKrupp Marine Systems".

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 15:53 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Arkadaşım zaten MİLDEM dediğin proje bu zaten. Yüksek milli sanayi katkısı ile diyor proje başlığında SSM.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 17:32 
Yeni Üye

Orada Milli denizaltı projesi yazmıyor ama.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 18:26 
Akıncılar

Denizaltına şehir şebekesinden elektrik çekebilirsek olur tabi.

Keramet Hidrojende değil, Oksijende değil. Onların tepkimesinden elektrik elde ediyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 18:49 
Süvariler

Alıntı:

Keramet Hidrojende değil, Oksijende değil. Onların tepkimesinden elektrik elde ediyoruz.
Elektrolizden başka ayrıştırma yöntemi var mı? hidrojen ve oksijen den oluşan bir madde içerisinde yüzüp temel yapı taşlar için bu kadar çaba harcamak, yüce yaratanın biz aciz kullarına verdiği bir ders gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 19:48 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Elektrolizden başka ayrıştırma yöntemi var mı? hidrojen ve oksijen den oluşan bir madde içerisinde yüzüp temel yapı taşlar için bu kadar çaba harcamak, yüce yaratanın biz aciz kullarına verdiği bir ders gibi.

Olmamalı.
Sonuçta kimyasal bir bağın ortadan kaldırılması için enerji vermek gerekiyor. Tam tersini ise yapmak mümkün. "Marslı" filminde yapmıştı geçmişi olmayan adam.
Ancak patlama riski çok yüksek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 21:01 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Bahsettiğin milli denizaltı projesi değil. Onun linki (MİLDEN) burada: viewtopic.php?t=291

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 21:20 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:

Yarın bir gün çok acaip pil teknolojileri gelişirse Hidrojenle falan uğraşmaz, şarj ederiz.
Mesele sadece O ve H'in üretilmesi de değil. Bunun üretilip, sevk olup, denizaltının depolarına "bağlanma"sı. Zira bunlar denizaltıda otomobildeki benzin gibi saklanmıyor. Kimyasal olarak da bağlanıyor. Depo içi boş bir "hazne" değil.

Dolayısı ile üretilmeleri ve "şarj" olmaları, yani depoya bağlanmaları çok özel prosesler.

Hayır ne yapacaksın? Savaşa sıvı oksijenle mi gireceksin? Hidrojen ile mi?

Bu depoların, tankların barındırdığı teknolojiyi tamamen es geçiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 21:40 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

Yarın bir gün çok acaip pil teknolojileri gelişirse Hidrojenle falan uğraşmaz, şarj ederiz.
Mesele sadece O ve H'in üretilmesi de değil. Bunun üretilip, sevk olup, denizaltının depolarına "bağlanma"sı. Zira bunlar denizaltıda otomobildeki benzin gibi saklanmıyor. Kimyasal olarak da bağlanıyor. Depo içi boş bir "hazne" değil.

Dolayısı ile üretilmeleri ve "şarj" olmaları, yani depoya bağlanmaları çok özel prosesler.

Bu dediğiniz olayı TÜBİTAK başarırsa yani yakıt işini hem maddi hem de stratejik avantajımız artar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 21:49 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Bu dediğiniz olayı TÜBİTAK başarırsa yani yakıt işini hem maddi hem de stratejik avantajımız artar.

Tübitak'tan çok şey bekliyorsun. Bence bekleme.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 23:02 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Tübitak'tan çok şey bekliyorsun. Bence bekleme.

Bir işe yarasınlar artık. Yoksa bu ülkenin kaynaklarını somurmesinler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2016, 23:38 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Deniz suyundan direkt hidrojen ve oksijen üretimini başaran bir güç olsa dünya tarihi değişir sanırım. Hidrojeni oksijeni depolamadan direkt denizden elde edip anında kullanır. Tabii bu teknoloji tüm kara deniz hava taşıtlarını etkiler. İnsanoğlunun yaşam şeklinde büyük farklılaşma olur. Benim kisi bir merak işte.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2016, 00:07 
Üye

Yani bu hidrojenle falan uğraşılıcağına elektrik depolama teknolojilerine uğraşılsa daha yararlı olurdu belki.Bildiğiniz gibi kara araçları da elektriği depolama üzerinden kullanıyor.Denizaltı da yakıt ilke bir süre gidip daha sonra şarj olmuş ve ettiği elektrik pilleri üzerinden denizaltında kalış süresini uzatabilir.Sonuçta bu hidrojen tüpleri falan denizaltını 3 ay tutmuyo,tuttuğu 2 hafta diyorsunuz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2016, 00:54 
Üye

Arkadaşım zaten MİLDEM dediğin proje bu zaten. Yüksek milli sanayi katkısı ile diyor proje başlığında SSM.

Değil işte farklı şeyler onlar. Bu REİS sınıfı MİLDEN denilenin daha kaynağı atılmadı. Kaynağı geçtim çizimi bile var mı ortalıkta bilinmez. Yüksek milli sanayi katkısı ile MİLDEN den önce bir şeyler kazanıyoruz işte o kadar. MİLDEN bambaşka bir boyut TF/X gibi denilebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2016, 01:31 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Değil işte farklı şeyler onlar. Bu REİS sınıfı MİLDEN denilenin daha kaynağı atılmadı. Kaynağı geçtim çizimi bile var mı ortalıkta bilinmez. Yüksek milli sanayi katkısı ile MİLDEN den önce bir şeyler kazanıyoruz işte o kadar. MİLDEN bambaşka bir boyut TF/X gibi denilebilir.
Dostum MİLDEN denen bir proje vardı sonra teknoloki transferi olmadan yapılamaz denildi. Ortak üretime gittik. MİLDEN rafa kalktı yani. 2025 civarı tekrar açılırsa açılır

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2016, 02:18 
Akıncılar

Dostum MİLDEN denen bir proje vardı sonra teknoloki transferi olmadan yapılamaz denildi. Ortak üretime gittik. MİLDEN rafa kalktı yani. 2025 civarı tekrar açılırsa açılır
Hayır bu bilgi yanlış. MİLDEN, Reis sınıfı denizaltılardan sonra üretilecek tasarımı tamamen yerli denizaltılardır. Çalışmaları devam etmektedir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2016, 02:38 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar şu işi toplayalım Reis Sınıfı Denizaltılar Almanya ile ortak üretim yapacağımız şuan Gölcük'te inşa faaliyetleri devam eden yerli sanayi katkısı olan bu yüzden Milli Denizaltımız diyebileceğimiz projedir.

MİLDEN!!! dediğiniz ise bu ortak üretimden sonra tamamen yerli imkanlar ile geliştireceğimiz denizaltı projesidir.Bir kaç arkadaşımız bu ikisini karıştırıyor. Bu başlığı Almanya ile ortak üretilen denizaltı için açtım lütfen daha çok ikisini karıştırıp yanlış anlaşılmalara neden olmayalım.

En son sentetik tarafından 11 Tem 2016, 12:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
MİLGEM nerden çıktı :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2016, 03:26 
Üye

Hah Abi ben de onu dedim. 2030 lar... Ama rafa kalktığı falan yok teknoloji eksikliği var çalışmalar devam ediyor REİS sınıfında ki yüksek(?) yerlilik oranı da bunun için. Bir altyapı olsun bilgi birikimi olsun tabi yinede tek başımıza 2030 larda üstesinden gelebilir miyiz bilmiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2016, 12:52 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Başka bir forumdan alıntı yapmak zorunda kalacağım ama (MilDen ile Reis'i karıştırıyorsun):
Alıntı:

Savunma ve Havacılık Dergisi Sayı 164 Sayfa 42

Gölcük Tersanesi Komutanı Tuğamiral Mehmet Şevki ŞEKEREFELİ

"Esas amacımız şu anda çalışmalarına başladığımız MilDen'nin dizaynı. Çalışmaları belli bir yere geldi. Tek başına kendimizin yapabileceği bir şey değil, üniversitelerle de işbirliği yapmamız gerekiyor. Onlarla da çalışmamız gerek, ama onlar biraz ticari yaklaşıyorlar. Şu anda mühendislerimiz belli bir konsept dizaynını tamamladılar. Dizayn ofislerimiz şu anda MilGem'in dizaynını tamamladılar, İstanbul'da beraber çalışıyoruz. Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi [DİMDeG] 'nin dizaynını tamamladılar. Belli bir yerden sonra artık o işe özel (dedicated) personel çalıştırılması gerek. Benim burada aralarında MIT ve Michigan üniversitelerinden Doktorası olanların da yer aldığı 150 mühendisim var. Temel felsefemiz %80 onarım, %20 gemi işlem. Dolayısıyla gemi dizaynı ile ilgilenen personel sınırlı. DzKK'nın verdiği karar çerçevesinde belli personelimiz İstanbul Tersane'sinde Dizayn ofisinde beraber çalışıyor. İstanbul Tersanesi'nde ise 100 e yakın mühendis sadece gemi dizaynı ile ilgileniyor. Bunu eğitimini [denizaltı tasarımı] veren yer bulmak da zor. Mesela ABD yabancılara vermiyor. İngiltere'de bir yer bulduk. Şu anda 'doğru mu yapıyoruz'u {MilDen tasarımında] çek ediyoruz, algoritmalarımız çalışıyor…" diye konuştu.

Gölcük Tersanesi Komutanlığı kendi tasarım sistemlerini ilk olarak Gür Sınıfı Denizaltılara uygulamış ve algoritmalarını teyit etmiştir. Dizayn algoritmalarının doğru çalıştığını ifade eden Tuğa. ŞEKEREFELİ, halen MilDen tasarım algoritmalarının doğrulamasının yapıldığını ve şimdiye kadarki sonuçların doğru yolda olduklarını gösterdiklerini ifade etti. MilDen'in Reis Sınıfı Tip 214TN denizaltıları ile aynı boyutlarda olacağına dikkat çeken Tuğa. ŞEKEREFELİ, …

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2016, 12:56 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Bende söyleyecektim de baktım kimse müdehale etmiyor karışmadım :)
F-35 bile milli herşey milli zaten. Kahrolsun Facebook'taki bağzı gruplar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2016, 13:24 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Başka bir forumdan alıntı yapmak zorunda kalacağım ama (MilDen ile Reis'i karıştırıyorsun):
Alıntı:

Savunma ve Havacılık Dergisi Sayı 164 Sayfa 42

Gölcük Tersanesi Komutanı Tuğamiral Mehmet Şevki ŞEKEREFELİ

"Esas amacımız şu anda çalışmalarına başladığımız MilDen'nin dizaynı. Çalışmaları belli bir yere geldi. Tek başına kendimizin yapabileceği bir şey değil, üniversitelerle de işbirliği yapmamız gerekiyor. Onlarla da çalışmamız gerek, ama onlar biraz ticari yaklaşıyorlar. Şu anda mühendislerimiz belli bir konsept dizaynını tamamladılar. Dizayn ofislerimiz şu anda MilGem'in dizaynını tamamladılar, İstanbul'da beraber çalışıyoruz. Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi [DİMDeG] 'nin dizaynını tamamladılar. Belli bir yerden sonra artık o işe özel (dedicated) personel çalıştırılması gerek. Benim burada aralarında MIT ve Michigan üniversitelerinden Doktorası olanların da yer aldığı 150 mühendisim var. Temel felsefemiz %80 onarım, %20 gemi işlem. Dolayısıyla gemi dizaynı ile ilgilenen personel sınırlı. DzKK'nın verdiği karar çerçevesinde belli personelimiz İstanbul Tersane'sinde Dizayn ofisinde beraber çalışıyor. İstanbul Tersanesi'nde ise 100 e yakın mühendis sadece gemi dizaynı ile ilgileniyor. Bunu eğitimini [denizaltı tasarımı] veren yer bulmak da zor. Mesela ABD yabancılara vermiyor. İngiltere'de bir yer bulduk. Şu anda 'doğru mu yapıyoruz'u {MilDen tasarımında] çek ediyoruz, algoritmalarımız çalışıyor…" diye konuştu.

Gölcük Tersanesi Komutanlığı kendi tasarım sistemlerini ilk olarak Gür Sınıfı Denizaltılara uygulamış ve algoritmalarını teyit etmiştir. Dizayn algoritmalarının doğru çalıştığını ifade eden Tuğa. ŞEKEREFELİ, halen MilDen tasarım algoritmalarının doğrulamasının yapıldığını ve şimdiye kadarki sonuçların doğru yolda olduklarını gösterdiklerini ifade etti. MilDen'in Reis Sınıfı Tip 214TN denizaltıları ile aynı boyutlarda olacağına dikkat çeken Tuğa. ŞEKEREFELİ, …

İşte bende aynen bunları diyorum. Misal ATAK projesini tek başımıza yapamazdık. Bize en çok taviz veren sirket ile anlaştık ortak ürettik. 6400 parçanın 6200 adetin biz üretiyoruz. Motor için TEI çalışıyor. Bu projede de Almanlardan teknoloji transferi ve motor konusunda yardım alıyoruz. TÜBİTAK gibi aşırı teşvik alan ancak uyuyan kurumlarımız çalışırsa bizim için ileri teknolojiler için çok yararlı olacak.

Mevcut siyasi olaylardan dolayi Almanya arayı düzeltmek için taviz veriyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2016, 17:27 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Hah Abi ben de onu dedim. 2030 lar... Ama rafa kalktığı falan yok teknoloji eksikliği var çalışmalar devam ediyor REİS sınıfında ki yüksek(?) yerlilik oranı da bunun için. Bir altyapı olsun bilgi birikimi olsun tabi yinede tek başımıza 2030 larda üstesinden gelebilir miyiz bilmiyorum.
Almanya Teknoloji transferini sağlar iseama gerçekten sağlar ise 2030'larda ilk denizaltımız olur. Bunun yanında Aselsan ve TÜBİTAK deniz platformlarına ağırlık vermelidir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2016, 17:50 
Süvariler

Milden projesindeki en büyük olay AIP sisteminin yerlileştirilmesi. PEM üzerine bir çok hır gür almış başını gidiyor ama yakın zamanda bir şey çıkmaz. Doktoralı bir mühendis yarbayla konuşmuştum pervane tasarımını da, yüksek mukavemetli non-manyetik çelik üretimini de yaparız diyordu. Ona göre problem yerli tesisleriyle işletmesiyle berebar yerli AIP üretimi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2016, 20:30 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

PEM güçlü bir şirket zaten Aselsan ve Tübitak da projede ona yardım ediyor.

Dediğim gibi kabasını yapmak kolay ancak bunun çok kritik donanımları var. Bu konuda çok deneyimli kurumlarımız var alt yüklenici olaraktan. Yazılım ve donanımsal hiçbir sıkıntı olmaz önemli olan Yakıt ve Güç Sistemi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2016, 01:24 
Yeni Üye

Arkadaşlar şu işi toplayalım Reis Sınıfı Denizaltılar Almanya ile ortak üretim yapacağımız şuan Gölcük'te inşa faaliyetleri devam eden yerli sanayi katkısı olan bu yüzden Milli Denizaltımız diyebileceğimiz projedir.

MİLDEN!!! dediğiniz ise bu ortak üretimden sonra tamamen yerli imkanlar ile geliştireceğimiz denizaltı projesidir.Bir kaç arkadaşımız bu ikisini karıştırıyor. Bu başlığı Almanya ile ortak üretilen denizaltı için açtım lütfen daha çok ikisini karıştırıp yanlış anlaşılmalara neden olmayalım.
:) karıştıran sizdiniz zaten, yoksa bizde sıkıntı yok. Reis farklı, Milden farklı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2016, 23:41 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

:) karıştıran sizdiniz zaten, yoksa bizde sıkıntı yok. Reis farklı, Milden farklı.

Proje başlığını okuyan arkadaşlar MİLDEN'i kastettiğimi sandılar, haklılık payı da var açılımına denk gelmiş. Sonradan karışmasın diye SSM'nin proje ekran görüntüsünü paylaştım ancak bazı arkadaşlar geçmişe bakıp görmediği için bunu yazma gereği duydum. İyi akşamlar ;)

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 68 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: cemdogut ve 6 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: