TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 17 Eki 2017, 16:10

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 29 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Aselsan STAMP
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 15:33 
Akıncılar

STAMP Sistemi, stabilize edilen bir taret üzerine yerleştirilmiş olan Silah, Elektro-Optik (EO) görüş birimleri içeren ve Silah Kumanda Birimi (SKB) aracılığı ile uzaktan kumanda edilebilen, otomatik hedef takip özelliğine, hafif ve modüler yapıya sahip bir stabilize silah sistemidir.

STAMP Sistemi, gece ve olumsuz görüş şartlarında çıplak gözle görülemeyen hedeflerin tespit edilmesini, hedeflerin otomatik olarak tanınmasını, takip edilmesini ve atış yapılabilmesini sağlamaktadır.

Silah nişan hattının, sistemin monte edildiği platformun hareketlerinden etkilenmemesi ve hedef üzerinde kalabilmesi için, taret stabilize edilmiştir. Aynı zamanda otomatik hedef takip ve balistik hesaplama yeteneğine de sahip sistem ile üzerine yerleştirilmiş olduğu platform veya hedef hareket halindeyken isabetli atış yapılabilmektedir.

STAMP Sisteminde silah olarak, 12.7 mm veya 7.62 mm makinalı tüfek ya da 40 mm. bomba atar silah olarak kullanılabilmekte, değişik görev ihtiyaçları için farklı algılayıcılar ile donatılabilmektedir.

Uzaktan kumanda edilebilme özelliği sayesinde nişancı, karşı ateşe maruz kalmadan silahı etkin bir şekilde kullanabilmektedir. Sistemde atışa yasak sektörleri tanımlama özellikleri bulunmaktadır.

STAMP sistemi istendiğinde deniz araçlarında kullanıldığında radar, meteorolojik algılayıcı ve benzeri algılayıcılar ile entegre edilebilmektedir.

STAMP Sistemi savaş gemilerinde, sahil güvenlik ve arama kurtarma botlarında, çıkarma gemilerinde kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

Sağlamlaştırılmış likit kristal ekrana sahip olan Kumanda Birimi, güvenli ve kolay kullanım sağlayacak şekilde geliştirilmiştir.

Hedef menzil taksimat sembolojisi, taret yan ve yükseliş eksenleri açı bilgileri, elektro optik birimlerin görüş açıları, kalan mermi sayısı, sistemin çalışma modu bilgileri, arıza uyarı sembolleri gibi, kullanıcının sistemi kolay ve etkin bir şekilde kullanabilmesi için gerekli bütün bilgiler kumanda birimi ekranında görüntülenmektedir.

STAMP Sistemi ile zorlu senaryolarla yapılan atışlı testlerde çok yüksek isabet oranı sağlanmıştır.

Sistem, askeri standartların gerektirdiği sıcak-soğuk, nem, titreşim, şok gibi çevre koşulları, elektro manyetik uyumluluk ve elektro manyetik girişim testlerinden de başarıyla geçmiştir.

Resim

Resim

Resim

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=a5zst4FAMTs[/youtube]

Kaynak:ASELSAN

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Aselsan STAMP
MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2013, 22:43 
Uzaklaştırıldı

Aselsan ve IGG arasinda 100 STAMP Sistemi icin Anlasma imzalandi. (€ 10.1 Million)

Resim

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=a5zst4FAMTs[/youtube]
Kod:
Birleşik Arap Emirlikleri'nde, International Golden Group (IGG) ile ASELSAN arasında 2011 yilinda bir ortak girişim şirketi kurulmasına yönelik anlaşma imzalanmış. Şirketin %49 hissesi ASELSAN'a, %51 hissesi IGG firmasına aitmis.
http://www.aselsan.com.tr/UserFiles/File/FaaliyetRaporu2011.pdf

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 01:31 
Akıncılar

Yıllardır karakollara stamp koyamadık bazı testler hariç ama elin Arabı 100 taneyi sırtlayıp götürüyor. Güzel.
Neresine koyacaktın karakolun?Yerleştirilebileek uygun alan yoktu ki.

Resim

Karakollar yenileniyor,yenilenmeden kasıt etrafına bi kule dikilip bi duvar örülmüyor sadece,donanım olarak da geliştiriliyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 01:39 
Akıncılar

Sen bana resimde STAMP için münasip gördüğün bölgeyi gösterebilir misin?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 01:57 
Süvariler

Karakolların STAMP ile ne ilgisi var?
Bu tür pahallı bir platformun terörle mücadeleye ne katkısı olacak?
Karakollarda erat yerine STAMP lar nöbet tutsun diyorlar üstadım

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 02:12 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Asker ölmeyecek. Yeterince yararlı değil mi?
STAMP'ın ne olduğunu bildiğinize emin misiniz?
Ziyadesiyle.

STAMP Stabilize Silah İstasyonudur ve hareketli plartformlar için geliştirilmiştir,karakollara STAMP koymak anlamsız olur onun yerine UKS(Uzaktan Kontrollü Silah) konulabilir.
Alıntı:
STAMP Sistemi savaş gemilerinde, sahil güvenlik ve arama kurtarma botlarında, çıkarma gemilerinde kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 02:15 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

SSM ile Aselsan arasında modüler geçici üs bölgesi alımına yönelik yeni bir sözleşme imzalandı. Bu modüler üs bölgelerinde silah istasyonu olarak sarp kullanıldığı söyleniyordu. Sarp sabit tesisler için uygun maliyetli bir sistem olduğunu düşünuyorum, yani stamp a kıyasla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 02:19 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

İlk iletiyi de düzenliyorum yanlış yorumlanabilecek ifadeler var.

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 02:33 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
STAMP ve UKS arasında 1/7 oranında fiyat farkı var. Yani hareketsiz bir karakola bir Stabilize STAMP yerleştirileceğine 7 adet UKS yerleştirilebilir.
Her ne kadar yem de olsa daha önceki yazdıklarınızdan Stamp'ın karakollar için işlevsiz bir platform olduğu anlamı da çıkıyordu.
Peki Stamp'ın bu denli pahalı olmasının sebebi nedir? Daha iyi optikler filan?
Elektronik,optik ve mekanik sistem farklılığı.

Sakallı Nurettin Paşa”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 02:40 
Site Başkanı

Zaten bazı karakol yada "kalekol" ne derseniz deyin yenileme safhası ile beraber yine Aselsan ürünü 12.7mm SARP kumanda kontrollü makineli tüfek platformu ve Cirit atıcıları ile donatılıyor ,karakola konuşlu Cirit atıcısının fotoğrafı daha önce paylaşılmıştı bu forumda...

O değilde Dzkk'dan benim bildiğim MRTP-22 SAT botları ,MRTP-16 devriye botları (DZKK envanterinde olanlar) ,Yeni Tip Karakol Botları ,Ada Sınıfı Korvet(ler) kullanıyor halihazırda STAMP'ları. Onun dışında Sahil Güvenlikte de MRTP-33 ve MRTP-20 lerde gördüm ,diğerlerinde manuel makinalı tüfek / Top platformları tercih edilmekte idi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 02:42 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Makanikten kasıt jiroskoplardı üstadım STAMP'ı STAMP yapan ve UKS'lerden ayıran en büyük özellik bu jiroskoplar,bu sayede hareket halinde stabil kalabiliyor silah.

Sakallı Nurettin Paşa”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 03:19 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Yüksel Savunma'nın bir kulesi vardı. YAK mıydı adı? Ondan koyulsun işte.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 03:44 
Süvariler

Yüksel Savunma'nın bir kulesi vardı. YAK mıydı adı? Ondan koyulsun işte.
Sn Sanchez ,

YAK ( Yüksel Atış Kulesi ) stabilazsyon özelliği olan ve kara araçları için geliştirilmiş bir sistem. Bu sistemin birde D-YAK adı altında deniz platformları için üretileni var. Yüksel Savunma ürünlerinden Kalekol için uygun olanı NÖBETÇİ sistemidir.
Alıntı:
NÖBETÇİ, muharebe sahasında, kışlalarda ve karakollarda nöbetçiyi emniyetli bölgede tutarak baskın ateşinden korumak maksadıyla tasarlanmış bir "Uzaktan Komutalı Atış Platformu"dur.

NÖBETÇİ, bir adet 7.62 mm PKMS makineli tüfek ile bir adet 7,62 mm AK-47 piyade tüfeği aynı anda monte edilebilen, kendi etrafında 350 derece dönebilen, termal kamera ve gündüz kamerası ile gözetleme yapabilen, hedefin mesafesini tespit eden, komutları ve verileri kablolu veya kablosuz (opsiyonel) olarak birbirine ileten gözetleme/atış birimi ile operatör kontrol biriminden oluşan, komuta çubuğu (grip) ile yönlendirilen ve ateş edilebilen, hareketli nesneleri belirleyerek alarm veren, seçilen hedefi namluları ile takip eden, tamamı milli olan mekatronik ve yazılım tabanlı aktif bir savunma ve gözetleme sistemidir.

NÖBETÇİ, nöbetçileri daha güvenli bir bölgede konuşlandırarak nöbet tutmasını sağlamak ve baskın tipi terörist ateşinden korumak maksadıyla tasarlanmış, uzaktan bir “operatör kontrol birimi - OKB” vasıtasıyla komuta edilen, verilerin ve komutların kablolu veya kablosuz sistem platformuna aktarıldığı “uzaktan komutalı bir gözetleme ve atış sistemi”.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 04:15 
Süvariler

Yukarıda dönen tartışmanın kaynağı Aselsan'ın ürün stratejisidir.

Genel olarak üyeler STAMP stabilize bir sistem sabit tesise konulamaz deyip yerine SARP'ı uygun görmüşler.SARP sistemi hareket halinde stabil değil mi ? Madem stabilizasyon özelliği yok neden TTZA , Altay AMT ve Leopar 2 NG üzerinde denemeler yapılıyor ?

Resim
Resim
Resim

STAMP manevra kabiliyeti gelişmiş deniz platformları için uygun , derli toplu , sağından solundan kablo sarkmayan bir sistem.

Aselsan ürünlerinden Kalekol için uygun sistemi seç deseler bende SARP derim ama Aselsan'ın sunduğu en uygun çözüm bu olduğu için SARP derim. Çünkü SARP Aselsan'ın kara platformu olarak ne gelirse gelsin ( kalekol dahil ) tek ürün sunması yüzünden joker bir sistemdir.

Ama yukarıda belirttiğim gibi sabit tesis savunması için en uygunu Yüksel Savunma ürünü NÖBETÇİ olacaktır.

Edit: Yazım hatası

En son Barbaros tarafından 28 Şub 2013, 05:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 05:00 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Yukarıda dönen tartışmanın kaynağı Aselsan'ın ürün stratejisidir.

Genel olarak üyeler STAMP stabilize bir sistem sabit tesise konulamaz deyip yerine SARP'ı uygun görmüşler.SARP sistemi hareket halinde stabil değil mi ? Madem stabilizasyon özelliği yok neden TTZA , Altay AMT ve Leopar 2 NG üzerinde denemeler yapılıyor ?

Aynı hataya çoğunluk düşüyor,arkadaşlar sap ile samanı karıştırmayın Stabilize Silah ile UKS ayrı sistemlerdir,UKS sistemlerinde hareket halinde namlu sabitleme sistemi yoktur.

Şunu artık ayırın.

Sakallı Nurettin Paşa”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 17:57 
Üye

selam üstadlar daha öncesinde deno ile paylaşmıştım görüntüyü ama merakınızı gidermek için paylaşayım dedim resimdeki platform gibi kurularak kalekol olarak adlandırılan mobil karakollarda stop kullanılıyor Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 19:16 
Yeni Üye

1-)Aselsan stamp ya da stopı,uçakları,füzeleri hangi radarla arıyor ? İnternetimde sorun var diye sitelere pek giremiyorum bulamadım.

2.Stamp ya da stop sistemi başarılı diye seviniyoruz fakat Gemilere yerleştirilen bu stamp ya da stop sistemlerinin anti-gemi füzelerini engelleyeceğini hiç düşünmüyorum.Başarılı diye söyleniyor ama hiç inandırıcı gelmiyor.Bilgide bulamadım bu konuda.Yorumlarınızı bekliyorum.

3.Stamp ya da stop sistemlerinin menzilleri mühimmata göre farklılık gösterir fakat ;
Stampın menzili kaç kilometre mermi menzili ?
Stop un menzili kaç ? Özel mühimmat kullanıldı mı menzil arttırmada ?

4.Aselsanın CIWS Modeli bir projesi var mı ? İYİ GÜNLER CEVAPLAR İÇİN ÖNCEDEN TEŞEKKÜRLER.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 20:20 
Akıncılar

Stamp ve Stop ayrica, ozel olarak deniz platformlari icin yapilmis sistemler.. Denizin butun kirici etkilerine karsi izloleler falan filan.. Onun icin de biraz kazulet gibiler.. Pahalilar..

Stamp ve Stop gemi ve botlarda birer CIWS olarak kullanilmiyor ondan anti gemi fuzelerini engellemekte basarili olmalari gerekmiyor.. Kullanildiklari platformlarin arama ve hedefleme radarlarinin baktigi, gosterdigi yere dogrultulabiliyorlar.. Nereye baktiklarini, nereyi gorduklerini biliyorlar zira.. Oradan sonra hedefe angaje olabilmek icin de optik olarak hedefi yakalamak gerekiyor.. Sonrasinda zaten hareketli hedef takip yetenekleri falan da var..

Kucuk botlarda Stamp ve Stop ana silah olabilecek yetenekteler.. Buyuk gemilerde ise birer gozlem, durumsal farkindalik, yakin saha emniyeti alma ve cesitli kucuk hedeflere cerrahi mudahale edebilme silahlari bunlar..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 23:25 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Uzaktan kumandalı silahlar deyince aklıma bu filim geliyor. :? Silah docka sanırım.Orjinal ismini unuttum silahın.

https://www.youtube.com/watch?v=pyXdB_AYiDs

SAVAŞ BARIŞTIR
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR
BİLGİSİZLİK KUVVETTİR

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 23:28 
Site Başkanı

Uzaktan kumandalı silahlar deyince aklıma bu filim geliyor. :? Silah docka sanırım.Orjinal ismini unuttum silahın.

12.7mm DsHk (DŞK) dan çok 14.5mm KPV ye daha çok benzemekte hocam bu...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2013, 00:08 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

12.7mm DsHk (DŞK) dan çok 14.5mm KPV ye daha çok benzemekte hocam bu...
Üşenmedim baktım tekrardan o filme.ZSU 33 imiş.Polonya malı.

Resim

SAVAŞ BARIŞTIR
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR
BİLGİSİZLİK KUVVETTİR

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2013, 17:01 
Üye

selam üstadlar daha öncesinde deno ile paylaşmıştım görüntüyü ama merakınızı gidermek için paylaşayım dedim resimdeki platform gibi kurularak kalekol olarak adlandırılan mobil karakollarda stop kullanılıyor Resim

sanırım resim görüntülemede sıkıntı oluşmuş

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2013, 20:53 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Stamp ve Stop ayrica, ozel olarak deniz platformlari icin yapilmis sistemler.. Denizin butun kirici etkilerine karsi izloleler falan filan.. Onun icin de biraz kazulet gibiler.. Pahalilar..
Daha önce de forumda okuduğumuz yazılardandan ve yukardaki buna örnek açıklamadan sonra, analitik düşünce, bu sitemin, daha çok bir deniz sitemi olduğu sonucunu ortaya koyuyor.

Kanımca, Stamp ve Stop, "OTO Melara 76 mm" kadar kara sistemidir. (76nında kara versiyonu var, biliyorum)

"Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri konusunda bunun ne işi var?"
sorusunu konu açıldığından beri kendime soruyorum
Bazen beni şaşırtıyorsun forum :?

En kaba, basit analiz bile sınıflandırmayla başlar. Eğer biz bu basit sınıflandırmayı bile yanlış yaparsak; formun, eğitim misyonunun güdük kalacağı korkusunu taşıyorum.

Konunun, deniz sistemlerine taşınmasını öneriyorum.

saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2013, 23:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu karakol koruması için kuleye montaj STAMP mıdır. ? Eğer öyle ise tebrikler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2016, 07:38 
Uzaklaştırıldı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2017, 20:30 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

IHS Jane's'in bugün yayınlanan haberine göre Malezya Deniz İcra Dairesi (MMEA), tedarik edeceği üç yeni açıkdeniz karakol gemisi (OPV) için ASELSAN'ın SMASH 30 mm uzaktan komutalı stabilize silah sistemini seçti. Malezya Deniz Kuvvetleri, ASELSAN sisteminin OPV'nin ana silahı olarak konumlandırılacağını da doğruladı.

SMASH sisteminde silah olarak çift yönlü mühimmat besleme yeteneğine sahip 30mm Mk44 Bushmaster-II topu kullanılıyor. Bir operatör konsolu veya otomatik takip modunda çalıştırılabilen sistem, bağımsız elektro-optik sensörlere sahip. Ayrıca, ana geminin sensörlerinin belirlediği hedef verileri kabul edecek şekilde de yapılandırılabiliyor.
http://m.c4defence.com/Gundem/malezya-y ... cti/4036/1

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2017, 17:26 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim
ASELSAN, TÜBİTAK TEYDEB desteğiyle geliştirdiği yeni ürünü STAMP-2 sistemini görücüye çıkarıyor. Bugüne kadar 11 ülkeye ihraç edilen Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) ürün ailesinin ilk ürünü STAMP sistemi yeni tasarımıyla ilk defa IDEF’te sergilenecek. 

STAMP-2, otomatik hedef tespit ve takip, yüksek stabilizasyon hassasiyeti ve otomatik balistik uygulama kabiliyetleri sayesinde yüksek vuruş performansı sağlıyor. 7,62 mm, 12,7 mm makinalı tüfek ve 40 mm bombaatar takılabilen silah sistemine 12,7mm NSV (Rus orijinli) silah da takılabiliyor. Güverte altından mühimmat besleme imkanı sayesinde, sistemde yüklü mühimmatın azalması durumunda gemi personeli karşı atışa maruz kalmadan gemi içerisinden sisteme mühimmat yükleyebiliyor.
Resim
Kaynak: http://m.c4defence.com/Gundem/stamp2-go ... zir/4307/1

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2017, 18:40 
Üye

Neden her araca sil baştan uğraşıp yeni bir optik suit tasarlanıyor da uygun model ve konfigrasyon da flir kullanılmıyor. İçinde olan şeyler bütün dünyada belli termal kamera, gündüz kamerası, lazer işaretleyici, lazer noktalayıcı, lazer mesafe bulucu. Flir zaten bunun için üretilmiyor mu ve Aselsan da boy boy flir yok mu?

Sadece stamp + stop için onlarca optik suit var buna korkut dan hisar a kadar genişletirsek inanılmaz çeşitlilik. Oysa bir kaç model flir olsa lazım olan neyse içine o takılıp kullanılabilir. Yabancı ciws lere bakıyorum hepsi flir kullanmışlar. Tabiki flir deyince hepsinde CATS olacak değil aselsanın her boyda flir i gimbal i vardı fuarlarda gördük.

Şurada daha iyi görünüyor ne kadar çok aynı işi yapan optik suit tasarımı var Aselsan da.

https://www.google.com.tr/search?q=stam ... 4EBqSU_BM:
Yeni bir tasarımdan ziyade ellerinde var olan Ats-40'ı uyarlamışlar gibi geldi bana. Tabii yanılıyor da olabilirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2017, 23:35 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Lakin komuta kontrol yazılımının calistigi sistem de Windows 10 😁

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 29 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Siesta ve 5 misafir