TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 17 Ara 2017, 07:12

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Aselsan STOP
MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 02:26 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Stabilize Silah Sistemleri ailesinde Stabilize Makinalı Tüfek Platformu (STAMP) Sisteminin bir üst grubunda yer alan STOP, STAMP sistemi ile benzer özellikleri taşımaktadır.

STOP, stabilize edilen bir taret üzerine yerleştirilmiş olan Top, Elektro-Optik (EO) görüş birimleri içeren ve Silah Kumanda Birimi (SKB) aracılığı ile uzaktan kumanda edilebilen, otomatik hedef takip özelliğine, modüler yapıya sahip bir stabilize silah sistemidir.

STOP Sistemi, gece ve olumsuz görüş şartlarında çıplak gözle görülemeyen hedeflerin tespit edilmesini, hedeflerin otomatik olarak tanınmasını, takip edilmesini ve atış yapılabilmesini sağlamaktadır.

Silah nişan hattının, sistemin monte edildiği platformun hareketlerinden etkilenmemesi ve hedef üzerinde kalabilmesi için, taret stabilize edilmiştir. Aynı zamanda otomatik hedef takip yeteneğine de sahip sistem ile üzerine yerleştirilmiş olduğu platform veya hedef hareket halindeyken isabetli atış yapılabilmektedir.

STOP Sisteminde 20 mm veya 25 mm veya 30 mm top silah olarak kullanılabilmekte, değişik görev ihtiyaçları için farklı algılayıcılar ile donatılabilmektedir.

Uzaktan kumanda edilebilme özelliği sayesinde nişancı, karşı ateşe maruz kalmadan silahı etkin bir şekilde kullanabilmektedir. Sistemde atışa yasak sektörleri tanımlama özellikleri bulunmaktadır. Sistemde ayrıca mühimmat seçme ve mühimmat atış hızını düşürebilme olanağı bulunmaktadır.

STOP Sistemi savaş gemilerinde, ani müdahale botlarında ve çıkarma gemilerinde kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

Sağlamlaştırılmış likit kristal ekrana sahip olan Kumanda Birimi, güvenli ve kolay kullanım sağlayacak şekilde geliştirilmiştir. Hedef menzil taksimat sembolojisi, taret yan ve yükseliş eksenleri açı bilgileri, elektro optik birimlerin görüş açıları, kalan mermi sayısı, sistemin çalışma modu bilgileri, arıza uyarı sembolleri gibi kullanıcının sistemi kolay ve etkin bir şekilde kullanabilmesi için gerekli bütün bilgiler kumanda birimi ekranında görüntülenmektedir.

Resim

Resim

Resim

Kaynak:Aselsan

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Aselsan STOP
MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 03:51 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Denizde normal sartlarda hedef vurma yüzdesi kac aceb ?
STAMP lar 60 knot hızda deniz şartlarında hedefe stabil kalabiliyor. STAMP ile aynı altyapının ürünü STOP ta bu işi yapacaktır herhalde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 04:11 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Valla 30mm lik mühimmatın kaçı denk geliyor bilemiyorum ama 30mm lik topun bir iki tanesi de acıtır yani. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 04:25 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

O degilde aklimdan gecen sunu zayiflatip flirle birlikde tekrar tasarlayip Atak in burnuna yerlesdirebilirmiyiz diye düsünmüsdüm :)
Eee daha iyisi yok mu Atak helikopterinde hani Avcı sistemi pilot kafayı nereye çevirirse flır ve topta aynı yere filan dönüyor. :) Anlaşılan Atak helikopterinde siz Sn. KAFKASYA bir değişiklik olsun istiyorsunuz. :)

Stop ile ilgili bir video koyalım okumayı sevmeyenler için. :)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8mtXVC6l3tw[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 10:13 
Üye

Atış sırasında görüntü sisteminde çok titreme oluyor. Bunun çözümü yok mu acaba. Neden kamerayla silahı aynı mil üzerine yerleştiriyorlar. Kamerayı platform üzerinde farklı bir yere konumlandırsalar silahın titreşimini biraz engelleyemezler miydi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 21:32 
Uzaklaştırıldı

Benim merak ettiğim STAMP ve STOP sistemlerindeki silah sistemleri MKE ürünü değil galiba.

Silahların ismi nedir bilen varmı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 21:39 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Benim merak ettiğim STAMP ve STOP sistemlerindeki silah sistemleri MKE ürünü değil galiba.

Silahların pek önemi yok aslında. Sanırım. Ne takarsan onu kullanıyor. İlk mesajdaki resimdeki Bushmaster 25mm top. Yine STOP'u, 40mm bombaatar takılı şekilde de görmüştük sanırım.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2013, 22:03 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:

Silahların pek önemi yok aslında. Sanırım. Ne takarsan onu kullanıyor. İlk mesajdaki resimdeki Bushmaster 25mm top. Yine STOP'u, 40mm bombaatar takılı şekilde de görmüştük sanırım.
Tabiki haklısınız. Kullanılan silahların pek önemi olmadığının farkındayım. Sadece merak etmiştim. Özellikle STOP taki silah sistemini. :)

Teşekkür Sn. Sanchez. Bu arada merak ettiğim her konuda cevap yazan arkadaşlarada ayrıca teşekkür. Bu forumu teşekkür kısımlarıyla uzatmak istemediğim için bundan sonrakilere de teşekkür ettiğim bilinsin isterim, Yazmazsam kusura bakmayın, alınmayın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Mar 2013, 19:24 
Süvariler

Bot ve çıkarma gemileriyle beraber doğuda karakollarımızda kullanılamaz mı? Buna benzer bir sistemin üzerinde ak-47 vardı kullanılacağını duymuştum ama sanki Aselsan STOP daha gelişmiş ve üzerindeki silahlar daha etkili, bir de savunma sanayimiz 4 koldan yeni ürenler ortaya çıkarıyor çok güzel ama ben askerlik yaptığım ve arkadaşlarımın gördüklerinden çıkardığım sonuç bunları hiç görmediğimiz ya da çok az kullanıldığı sebep nedir seri üretim ya da maliyet konusunda sıkıntılar mı var?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Mar 2013, 19:29 
Süvariler

Bot ve çıkarma gemileriyle beraber doğuda karakollarımızda kullanılamaz mı? Buna benzer bir sistemin üzerinde ak-47 vardı kullanılacağını duymuştum ama sanki Aselsan STOP daha gelişmiş ve üzerindeki silahlar daha etkili, bir de savunma sanayimiz 4 koldan yeni ürenler ortaya çıkarıyor çok güzel ama ben askerlik yaptığım ve arkadaşlarımın gördüklerinden çıkardığım sonuç bunları hiç görmediğimiz ya da çok az kullanıldığı sebep nedir seri üretim ya da maliyet konusunda sıkıntılar mı var?

Buraya bir göz atsan.

forum/viewtopic.php?f=7&t=520

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2013, 00:59 
Süvariler

Bu sistemin diğer aselsan ürünlerinden farkı ne???

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2013, 01:14 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yapmışken tam kapalı bir şey yapılsa daha uygun olurmuş. Mermi linki ve kutusu nem ve yağmur almaya müsait.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2013, 01:21 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Bu sistemin diğer aselsan ürünlerinden farkı ne???

Büyük kalibreli oluşu.

Alıntı:

Yapmışken tam kapalı bir şey yapılsa daha uygun olurmuş. Mermi linki ve kutusu nem ve yağmur almaya müsait.
Namlusu hareketli ve otomatik beslemeli sistemlerde lünk'in bu şekilde olması kaçınılmaz.

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2013, 20:16 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Arap ülkelerinden bir tanesi bunu almak için çok namlulu bir sistem şartı koymuştu galiba.O çok namlulu Aselsan stop un fotosunu bi arkadaş koyabilir mi?

SAVAŞ BARIŞTIR
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR
BİLGİSİZLİK KUVVETTİR

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2013, 20:26 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Arap ülkelerinden bir tanesi bunu almak için çok namlulu bir sistem şartı koymuştu galiba.O çok namlulu Aselsan stop un fotosunu bi arkadaş koyabilir mi?

Wertigo hocam STAMP olmasın o.

Resim

Sakallı Nurettin Paşa”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2013, 21:02 
Uzaklaştırıldı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2013, 21:21 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Wertigo hocam STAMP olmasın o.

Resim
Her şart altında dengede durabilen uzaktan kumandalı makinalı tüfek....:) Sıradan bi vatandaşın anlayacağı türden bi ad koysalar şu silahlara.Türk yapımı ama adları stabilize falan. Dilim dönmüyo.Valla. :mrgreen:

Gatling türü silahların biraz çapını büyütsek top sınıfına girermiki.O zaman her şart altında dengede durabilen uzaktan kumandalı top adını alırmıki... :?:

SAVAŞ BARIŞTIR
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR
BİLGİSİZLİK KUVVETTİR

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2013, 22:33 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Bu sistemler genel olarak "tanklarda kullanılan stabilite sistemi" prensibiyle çalışmıyor mu?
Yani tank taret üzerinde 360 derece dönmesine rağmen veya 70 km hızla arazide yol almasına rağmen namlusu aynı sabitlikte duruyor...bu aynı prensip değil mi?

Hemen hemen aynı.

Sakallı Nurettin Paşa”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2015, 23:22 
Akıncılar

ASELSAN Muhafız 30mm+Thales LMM RCWS su üstü platformları için
http://www.defencenetforum.gr/index.php?topic=33383.0

http://s5d3.turboimagehost.com/sp/82516 ... 3af8/2.jpg

Resim

En son süper çavuş tarafından 06 May 2015, 00:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Aselsan STOP
MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2017, 00:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Filipinler Donanması Aselasan Muhafız kullanacak
Güney Koreli gemi inşa firması Hyundai Heavy Industries (HHI) 2016 yılında Filipinler Donanmasıyla 2600 tonluk Incheon (FFX-I) Sınıfı fırkateyn üretimi için sözleşme imzaladı. Platformun ön bölümünde ki 76mm baş topu ve 8 hücreli dikey fırlatma sistemine (VLS) ek olarak Aselsan Muhafız sistemi geminin kıç bölümünde uçuş güvertesine doğru konumlandırılacak. Aselsan Muhafız sistemi platformun Muharip Yönetim Sistemi (CMS) ile tamamen entegre bir şekilde çalışacak.
Kaynak: https://goo.gl/RGk4km

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz