TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 11 Ara 2017, 10:38

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 157 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2015, 23:34 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Hücumbot'u neden ABD kullanmaz diye merak etmiş idim. Ya da AB ülkeleri?

Zira 100-250km uzaklıktaki deniz ve kara konuşlu hedefleri vurmak için botlar kullanmıyorlar. Kıyıya yakın olan gemi savar kabiliyetli gemiye yaklaşmadan, hava araçlarından gönderilen gemi savar füzeler ile imha edebiliyorlar.

Biz Karadeniz de ve Akdeniz de uzun menzilli gemi savar füzeleri kullanımı etkin olabilir ama, Ege'de daha dar alanlar da mücadele ediyor olacağız.

Benim tercihim sığ sularda 150-250 km menzilli gemi savar füzelerinden en fazla 8 adet taşıya bilen 60 metrelik platformlar yerine 40-50 km ötedeki hedeflere 16-32 adet güdümlü mermi gönderebilen ve Gunboat kabiliyetini kullanarak düşman zırhlılarının başını döndüren araçları tercih ederim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2015, 03:34 
Süvariler

Hücumbotların kullanım amacı ABD'nin askeri doktrini ile pek uyuşmuyor kanısındayım.Hangi hedef ABD kıyılarına hücumbotun görev alanı kadar yaklaşabilir ki ? Uçak gemilerine okyanus ortasında eskort etmek içinde destroyer ve kruvazör kullanmamak hata olur.Zaten bizimde kullandığımız Harpoon ABD'nin bu doktrininin bir ürünüdür.Uçsuz bucaksız okyanusun ortasında gemileri vuracak.Bir ara Ege gibi dar ve birçok adacığın,hedefin olduğu denizlerde Harpoon'un hedef bulurken zorlanacağı çünkü yapılış amacının geniş alanlarda gemileri vurmak olduğunu konuşmuştuk.Bizim için modern hücumbotlar çok önemli.Yani ufak basit yerine daha iri kendi kendisini idame ettirebilecek kapasitede RAM,Harpoon,57mm,Stamp,Torpil... yani çok ama basit yerine,az ama kaliteli sensörleriyle sistemleriyle yapmışken yapabileceğimizin en iyisini yapalım.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2015, 03:43 
Akıncılar

Hücumbotların kullanım amacı ABD'nin askeri doktrini ile pek uyuşmuyor kanısındayım.Hangi hedef ABD kıyılarına hücumbotun görev alanı kadar yaklaşabilir ki ? Uçak gemilerine okyanus ortasında eskort etmek içinde destroyer ve kruvazör kullanmamak hata olur.Zaten bizimde kullandığımız Harpoon ABD'nin bu doktrininin bir ürünüdür.Uçsuz bucaksız okyanusun ortasında gemileri vuracak.Bir ara Ege gibi dar ve birçok adacığın,hedefin olduğu denizlerde Harpoon'un hedef bulurken zorlanacağı çünkü yapılış amacının geniş alanlarda gemileri vurmak olduğunu konuşmuştuk.Bizim için modern hücumbotlar çok önemli.Yani ufak basit yerine daha iri kendi kendisini idame ettirebilecek kapasitede RAM,Harpoon,57mm,Stamp,Torpil... yani çok ama basit yerine,az ama kaliteli sensörleriyle sistemleriyle yapmışken yapabileceğimizin en iyisini yapalım.

İşte tam bu sebeplerden dolayı Harpoon Block II piyasaya çıktı. Bu işten muzdarip olan artık sadece bizim gibi ülkeler değil. Açık deniz/okyanus hedefleri dışındaki hedefleri daha etkili bir biçimde vuruyormuş. Bizde tam bu sebeplerden ötürü Ada sınıfı gemilerde Harpoon Block II kullanıyoruz.

https://en.wikipedia.org/wiki/Harpoon_( ... n_Block_II

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2015, 04:49 
Akıncılar

Sn. Ekber Onuk ile yaptığım bir sohbette, 57mm konusunda ihtiyaç makamının tutucu olduğunu söylemiş idi.

Zira azami menzil konusunda 40mm toptan %50 daha fazla ve 76mm'den %30 daha az menzile sahip ve akıllı mühimmat kullanabilen bir sistemi herkes verimli buluyor. Ama kuvvetin asıl önceliği kara bombardımanı imiş.

Toparlamak gerekir ise, hem obez, hemde fit boyutlarda hücümbot ihtiyacımız var ama, değiştirmemiz gereken botların boyutları küçük ve sayıları fazla...

RMK Marine bu konuda 2 adet tasarımı var... İlk tasarım benim hayalime yakın 42m, ikincisi ise IDEF'de gün yüzüne çıkan 69m...

Yani projeyi 2'ye ayırmalıyız... İlk 60m sınıfı, ikincisi 40m sınıfı olmalı. Sonuç olarak sadece 60m+ şeklinde yürür ise proje, yurt dışı müşteri bulma olasılığı düşük olur. Daha personel ve yatırım ile tedarik edilebilecek 40m sınıfı çok amaçlı botları da sürece dahil eder isek, bu botlar 60m+ botları da sattırır.

Tıpkı MRTP-20'lerin, daha yüksek deplasmanda platformları sattırması gibi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2015, 10:30 
Süvariler

Türkiye'nin kendi hücumbotunu üretmesi için başlatılan proje kapsamında bir çok şirket yerli hücumbot tasarlamaya başladı.

Türk Tipi Hücumbot olarak başlatılan proje kapsamında Deniz Kuvvetlerinin ihtiyacı olan hücumbotların yerli imkanlarla tedarik edilmesi planlanıyor. Bu kapsamda Savunma Sanayii Müsteşarlığı Bilgi İstek Dökümanı yayınladı.

Projeye RMK Marine, Ares Shipyard, Yonca Onuk, Dearsan ve İstanbul Shipyard isimli yerli şirketlerin katılması bekleniyor. Savunma Sanayii Müsteşarlığı ürün hakkında fazla detay vermezken, isterlerin çok yüksek olduğu ve böyle bir hücumbot üretildiği takdirde ihracatının da çok kolay olacağı iddia ediliyor.

ADETA SAVAŞ VERİLECEK

Yaklaşık 800 milyon doları bulacak olan proje kapsamında 4 adet hücumbotun üretilmesi planlanıyor. 6 adette opsiyon olarak belirtilen hücumbotları üretmek için yerli şirketler adeta savaşacak. Bu rekabetin ortaya çıkan platformlara da olumlu yansıması bekleniyor.

ASELSAN RADARINI ÜRETTİ

ASELSAN hücumbotlarda kullanılmak üzere 3D arama radarı üretti. Bu radar IDEF 2015 sergileyen ASELSAN ihaleyi kim kazanırsa kazansın kaybetmecek gibi görülüyor.
http://www.tarafsizhaber.com/turk-tipi- ... olda-29941

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2015, 14:37 
Akıncılar

4+6 = 800 m$ ise normal boyutta bir platform
4 = 800 m$ ise biraz obez ve cok oyuncagi olan bir platform olacak gibi mi dusunmek lazim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2015, 21:46 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
4+6 = 800 m$ ise normal boyutta bir platform
4 = 800 m$ ise biraz obez ve cok oyuncagi olan bir platform olacak gibi mi dusunmek lazim
MILGEM 'den pahalı desenize... Kompozit gövde falan olursa değer ama.
Hocam nesi pahalı? 10 adedi 800 milyon dolar....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2015, 22:06 
Akıncılar

Ar-Ge maliyeti, silah sistemleri ve sensörlerin ilk defa yeni bir platforma entegre edilmesinin maliyeti?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2015, 22:06 
Akıncılar

Milgem 1 milyar dolara yakın bilgin olsun.....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2015, 22:18 
Genel Yetkili

Bu hücumbotta milgemde olan herşey neredeyse olacak silah ve sistem olarak.

*76 mm baştop
*kıç ciws
*8 ssm
*belki 4 torpido
*eh sistemleri
*2d veya 3d radar, flir ws.
*gemi yönetim sistemi
*daha kuçük de olda 50 knot civarına çıkaracak kudrette motor
*helikopter sistemi yok asist/heliport/hangar

Anladığım kadarılya esas fark tekne yapısında. İşte o ne kadar fiyat farkı yaratırsa. O kadar az fiyatı olur.

Adet başına 100'e kadar ise çok iyi, 100-200 arası ilk paket için normal olur sanırım. Tekrarlanmayan maliyetlerle beraber.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2015, 13:29 
Akıncılar

(not: Roketsan LAADM = Low Altitude Air Defense Missile HİSAR-A 16 adet, 2 adet mk-32 'ye yüklü 4 adet mk-46 / 50/ torpedo / milli hafif torpil, Tork , max hız: 30+, yakamoz sonar , aselsan esm, ecm , 3d radar... , )

Syg

Resim

http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/

En son Çınar Çakmak tarafından 22 Şub 2016, 15:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2015, 13:45 
Üye

En son ÜRGENÇ tarafından 03 Ağu 2015, 14:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2015, 14:20 
Akıncılar

Aslında Phanalx yerine Sea-Zenith'i neden düşünmüyoruz. Phanalx'ın üzerinde çok yüksek ve Radar izini arttıran bir Radar var sonuçta...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2015, 14:23 
Üye

En son ÜRGENÇ tarafından 03 Ağu 2015, 14:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2015, 14:30 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Aslında Phanalx yerine Sea-Zenith'i neden düşünmüyoruz. Phanalx'ın üzerinde çok yüksek ve Radar izini arttıran bir Radar var sonuçta...
Eski nickiniz Kafkasya mıydı? Sağolsun her şeyi bilir, her konuya yazardı. Ama yok artık.
Ha bir de araştırmakta fayda var. Bizim donanma niçin Sea Zenith'den vaz geçip de Phalanx'a döndü diye. Ama bu tür teknik ayrıntılar sizi ilgilendirmez değil mi?
Dediğim gibi senin sorunun bu laf sokma çabasında muhteşemsin farkındaysan konuyu bilmiyorum bu bir soru....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2015, 14:35 
Uzaklaştırıldı

Ürgenç hocam biraz sakin olun her sayfada biriyle atışıyorsunuz... Herkese de bir kulp takıyorsunuz eski üye misin vs. diye gerek yok bu kadar actiona alt tarafı amatör bir forum burası...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2015, 14:47 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2015, 14:59 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Ürgenç hocam biraz sakin olun her sayfada biriyle atışıyorsunuz... Herkese de bir kulp takıyorsunuz eski üye misin vs. diye gerek yok bu kadar actiona alt tarafı amatör bir forum burası...
Hocam. Sadece iki üye ile sıkıntım var. Bilip bilmediği her-ama her-konuda mesaj yazan iki üye. Biri sizsiniz, diğeri de Swat.
ya hocam benim seninle bir sıkıntım özünde yok ama üslubun rahatsız edici , farkındaysan konuları hakaret tartışma mertebesine çıkartmak gibi bir derdim yok 2006'dan beri foruma üyeyim fikilrlerimi okuduklarımı ve bildiklerimi paylaşırım şu ana kadar sorun olmadı bazen yanlış bildiğim yada okurken yanlış anladığım şeyler muhakkak oldu Sordum yardım istedim sağ olsun arkadaşlar bildiklerini paylaşıp senin gibi bir üslubunu kullanmadan düzelttiler.

Ben mesleğim gereği teknik kısımda ezberden gidebilirim. Ama konu bu işin amacı sonucu kısmı ise konuşurum mesleğimde bu zaten.

Bunuda sana sormam.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2015, 21:14 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kılıç 2 lere LM2500 ile codog yapıp öne arkaya 2 Korkut lançeri eklense . Bir sürü ARge ye gidecek para cebe kalır daha fazla tekne yapılırdı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2015, 21:27 
Uzaklaştırıldı

Ancak benim bir çekincem var, Milgeme Ram sistemini reva gören kuvvet hucümbota vls ile hisar a navalı düşünür mü?.. Hucümbotun görev yapacağı ortam düşünülürse Ram kafi gelebilir diye düşünüyorum. Hisar a navalın hücumbotun birim maliyetini yukarı çekmesi olası neredeyse hafif fırkateyne denk bir silah gücü var bu hücumbotun.

Kuvvetin hız konusunda iddialı bir isteri var hava savunma noktasında ki isteri nedir?..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2015, 04:29 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2015, 05:38 
Üye

Valla ben iki gündür siteye bakıyorum. Siteye yeni bir CIWS sistemi kurulmuş sanırsam. Ne olduğunu çıkaramadım Phalanx değil, Sea-Zenith de değil, Ram hiç değil. Ama mütiş birşey, baksanıza Sayın Ürgenç'in füzeleri anında indiriyor. Sayın Ürgenç de inatçı , füzelere top attack, sea skimming, çeşit çeşit taktik uygulatıyor ama geçemiyor. Bu sistem neyse tezelden Milgem, hücümbot ne kadar gemi varsa, hepsine takalım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2015, 21:04 
Süvariler

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TE4NiS2kGqQ[/youtube]

En son ilhan tarafından 08 Eki 2015, 21:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Düzeltildi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2015, 17:33 
Süvariler

Arama kurtarma görevleri için tasarlanmış bir tekne bu, hücumbot değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Şub 2016, 14:41 
Akıncılar

Ares Tersanesi'nin projeye teklif ettiği hücumbot sanırım.
https://www.facebook.com/AresShipyard/p ... =3&theater

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Şub 2016, 15:21 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Ares Tersanesi'nin projeye teklif ettiği hücumbot sanırım.
https://www.facebook.com/AresShipyard/p ... =3&theater
8 harpoon lançeri + ram + baştopu.
Milgem kadar ateş gücü var kaç ton olacaktı ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Şub 2016, 16:47 
Akıncılar

- Proje isterinde kabiliyetli bir ECM/ESM sistemi vardı. Bunun antenlerinin daha kallavi olmasını beklerdim. Aselsan Ares-2 falan gibi. Pek öyle bir şey göremedim. Ama yanılgıya mahkumdur.
- Dome anten SATCOM mudur acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Şub 2016, 17:20 
Akıncılar

Bu tasarimin mevcut gemilere gore su jeti haricinde baska bir yenilik goremedim. Gercekci gorunmuyor, hatta mast komik duruyor, uzerindeki radar ise olsa olsa LPI radar olur. RCS dusulmesi isteniyorsa koprunu tasarimi neden oyle? HDS'ni sorularin ailave, atis kontrol nasil olacak? Sanki reklam icin gorsel gerekiyormus, denizcilikten anlamayan biri oturup cizmis gibi bir hisse kapildim...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Şub 2016, 18:32 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Sayın HDS evet dome satcom. Benim sorum da ECM ESM antenleri o kadar yakınken diğer elektronik sistemlerle etkileşim yapmaz mı?

Sayın Robust Bu ön dizayn ciddi görüşmeler için teklif aşamasında daha da detaylı ciddi bir şey çıkabilir muhtemelen köprü tasarımında eğik yüzey kullanınca yeterli alan kalmadığı için bu şekilde yapmışlardır. Motoryat alışığı bir el çizmiş izlenimi veriyor ki çok yanlış değil. 57mm topların tepsi gibi bir aydınlatma radarları vardır o çizilmemiş.
RCS konusunda çok yüksek süratler için kayıcı formda tekne tasarlanması gerekiyor yani tekne süratle ilerlerken sabit denizde durduğundan %25-30 daha fazla yüzey alanı yansıtacak hızlı giderken gövde belli bir miktar sudan yükselecek.

Littoral Combat ship tasarımında da benzer istekler vardı 50 knot gibi şimdi ise tekneler sea state 3'te 45 knot top speed gördüklerinde yeterli kabul ediliyor(sürdürülebilir en yüksek sürat değil anlık en yüksek sürat) Lockheed MArtin bu sürati elde edebilmek için 2 adet dev RR MT30 türbini kullanıyor. bu türbinlerin ikisi Zumwaltı 30 knot üzerine ve Queen Elizabeth uçak gemisini 25 knota çıkartıyor. Yani 50 knot için bu gemilerde 2 adet LM2500 yanlış isem LM 1500 ile ancak bu kadar kuvvet elde edilebilir. İlk inşa ve kullanım maliyetleri çok artar. LCSlerde verimi arttırmak için 4 adet olan su jeti muhtemelen 6 ya çıkacak baş üstünde bazı sistemlerden vazgeçilip ciddi hafifletmeler yapılacak.
Çelik gövde ve aluminyum üst yapı için 2 türbin ve 4 su jeti gerekir 45-50 knot süratler için diye düşünüyorum.

Bu da bizi her zamanki öngörüsüzlüğümüze getiriyor. Kuvvet olarak imkansızı istiyorsan elde edilmesi için destek olman gerekir ben isteyim olarda yapsınlar dersen elinde patlama ihtimali yüksek bir iş yaparsın. Daha öncede başka konuda yazmıştım bu tür işler için tek teknelik tasarımlar yapılabilir tek bir adet klasik gövde veya katamaran yada kompozit tekne ile proof of konsept yaparsın sonra o gemiyi geliştirirsin çok adet ihaleye onunla çıkarsın. Elindeki tek tekne de eğitim sahil güvenlik vs amaçlı kullanılır sana mali bir zarar oluşturmaz.

İstekler abuk olup desteklenmeden denemeden verilecek tasarımlarda böyle olması kaçınılmaz. Şu anda ülkemizde 50 knot gövdeyi havuz deneyi yapabilecek deney havuzu yok. Tasarım programları 37 knot üzerinde saçmalar çünkü elde tasarım programının modelleyebilecei kadar data yok yüzey alandan kuvvet çarparak amprik bir şeylerle işlem yapacak evet olur diyecekler.
Bu riskli ihaleyi alana allah sabır ve kuvvet versin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2016, 20:40 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İlk yazılan iletinin (proje başlangıcının da aşağı yukarı aynı zaman olduğunu tahmin edersek) üzerinden 2.5 sene geçmiş.

Biz şimdi hangi firmayı, hangi konsepti seçtik? Bilen birisi var mı?

Ziya Gökalp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2016, 15:35 
Akıncılar

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2016, 15:54 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Acaba tersane ebatı nedir. Bu gördüğüm şey 30 metre civarında. Yarı ölçekli bir savaş gemisi gibi. KatipMaster'ın hoşuna gitti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2016, 15:59 
Akıncılar

Bu fotografı IDEF'te ben çekmiştim. TTHP için değil, ihraç pazarına yönelik bir tasarım olduğu bilgisi kalmış aklımda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2016, 16:04 
Genel Yetkili

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2016, 16:07 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Tuzla değil mi bu yav?
Tuzla XL

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2016, 16:16 
Akıncılar

Bu fotografı IDEF'te ben çekmiştim. TTHP için değil, ihraç pazarına yönelik bir tasarım olduğu bilgisi kalmış aklımda.
Evet doğru bilgi.
Yetkililer Hazar denizi için bir ön hazırlık çalışması olduğunu söylemişlerdi.
Zaten farklı SSM lancerleri ve MISTAL SAM ''maketin'' bizimle ilgili olmadığının bir diğer göstergesi olmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2016, 16:20 
Süvariler

Mühtemelen Türkmenistan YTKB'leriyle ilgili. Belki ileriki dönemde botlarını o örnek konfigurasyona dönüştürmeyi düşünüyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2016, 19:40 
Akıncılar

Dearsan YTKB'lerden Katar'a 6 adet satmis sanirim. Katar icin olabilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2016, 22:55 
Süvariler

Doğru diyorsunuz, öyle bir sipariş varmış.
Alıntı:
A second customer, the Qatar Emiri Navy, followed the same path in 2012 with signing of a contract for up to six ‘Tuzla’ class patrol boats. They are expecting to replace the ‘Barzan’(VITA type) class and ‘Damsah’ class (COMBATTANTE III M)FAC.
http://www.dearsan.com/dunya-basininda/ ... -boat.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2016, 01:24 
Üye

Facebook da savunma sanayi ile ilgili bir sayfa, firma ismi vermeden şöyle bir tasarım paylaşmış.
Siz ne düşünüyorsunuz ? Hangi firmaya ait olabilir ve yeterli midir ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2016, 19:57 
Akıncılar

http://kuasarmarin.com/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2016, 20:18 
Üye

Sitesine baktığım da diğer ürün modellerinin de çok hoş tasarımlar olduğunu söylemeliyim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 13:01 
Üye

'Türkiye'nin hızlısı ( FAC55 )' Pakistan'da göz doldurdu

Resim

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin (STM) daha önce Katar ve Azerbaycan’da tanıttığı, yenilikçi yaklaşımla tasarlanan yüksek süratli hücumbot "FAC55", Pakistan’da da büyük ilgi gördü. Tamamen yerli tasarım hücumbotlar, savaş yeteneğiyle göz dolduruyor.

Pakistan'da düzenlenen, son teknoloji savunma ürünlerinin sergilendiği 9. IDEAS Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'na, 34 ülkeden 418 firma katıldı. Fuar, Pakistanlı üst düzey ziyaretçiler ve yabancı temsilcilerin ilgi odağı oldu.

Çok sayıda Türk firması da Pakistan ile iş birliğini artırmak ve yeni projeleri tanıtmak amacıyla fuarda yerini aldı.

STM tarafından Türk Deniz Kuvvetleri Hücumbot Projesi için tasarımı yapılan FAC55 (Fast Attack Craft) hücumbotu da Pakistan'da görücüye çıktı.

Pakistan Deniz Kuvvetleri ile Denizde İkmal Gemisi ve Denizaltı Modernizasyon Projeleri'ni yürüten ve Pakistan'da başarılı işlere imza atan STM, MİLGEM Korvetleri'nin yanı sıra yeni, tamamen milli, yüksek süratli FAC55 hücumbotuyla Pakistan Deniz Kuvvetlerinden büyük ilgi gördü.

Dünyadaki örneklerinin önünde

Korvet yeteneklerine sahip olan, yenilikçi tasarımıyla dünyadaki benzer tipte hücumbotlardan bir adım öne çıkan FAC55, özellikle üstün su üstü harbi kabiliyetiyle dikkati çekiyor.

FAC55, harp zamanı etkin görev yapabilecek şekilde uluslararası standartlara uygun olarak gaz türbini tahrik sistemiyle donatılmış tek gövdeli savaş gemisi özellikleri taşıyor.

Denizde 55 knot üzerinde yüksek hıza ulaşan yeni tip hücumbotların deplasman ağırlığı ise 535 ton düzeyinde bulunuyor.

Yaklaşık 2 yıldır devam eden tasarım çalışmaları ve yapılan testler sonucunda beklentilerin üzerinde performans gösteren FAC55, önümüzdeki dönemde Türk Deniz Kuvvetlerinin hücumbot projesi için aday olacak.

FAC55 hücumbotu, şimdiden başta Pakistan olmak üzere, diğer ülkeler tarafından ilgiyle takip ediliyor.

Kaynak : Anadolu Ajans
http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/tur ... rdu/693546

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 18:07 
Akıncılar

Bu tasarim TDzK icin mi simdi? TDzK'nin hucumbot isterlerinde RAM gibi fuzeli nokta hava savunma sistemleri yokmuydu? Bana Pakistan icin yapilmis ozel bir tasarim gibi geldi. Tasarim acisindan bu gemi kabul edilse bile, uygulamada degisiklikler olmasi muhtemeldir. En basitinden bu grafik tasarimi kim yaptiysa, Harpoon lacerini dogru yere yerlestirmemis. Fuze lancerden cikarken govde uzerindeki bir cok anten, sensor, radar gibi cihazlar fuzesini roketinden cikan alevin etkisinde kalacaktir. Hatta ust yapiya carpacak gibi bir aci verilmis. Keza ust yapida, mast uzerinde olmasi gereken ESM antenleri, SATCOM antenleri vs nerede?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 18:48 
Genel Yetkili

Resim

Ssm'ler aslında dışarı dogru açılı.. kıçta da ram gözüküyor.

Anten konusunu son haline bırakmışlardır bilemeyeceğim. Daha açık tonda gönderdiğim 2.resimde bir takım antenler daha net gözüküyor. Sanirım konsept çalışma bu. Ama bana göre hala bir adik değil :).

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 00:33 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 00:56 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Mar 2017, 11:23 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu alet çok hoşuma gidiyor. Kafamdaki hücumbot profili bu aslında. 40-50 metre civarı vurucu gücü yüksek ve hızlı...Tasarımı da güzel ayrıca.

Resim

http://www.ares.com.tr/index.php?page=140famb

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2017, 21:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Boyle bir proje var mı devam eden ? Bence en az milgem kadar hatta daha önemli bir proje bizim için , Ege'de sağlam hücumbotunuz olsun sırtınız zor yere gelir

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Nis 2017, 17:46 
Üye

STM hucumbotta Yonca-Onuk'tan bayragi devralacak gibi...Cok yenilikci dizaynlari var goruldugu kadariyla

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Nis 2017, 19:04 
Süvariler

Hücumbot sayımızı 2 katına çıkarsak yorgolar saçını başını yolardı...Hem üretip hem de ihraç edebilsek birim fiyatlar bayağı aşağıya inerdi..Milgemi bile 400 milyondan 250 milyon dolara indirebildiysek,,seri üretim hattı açık olabilirse bu hücumbotlar bize denizde çok büyük kuvvet çarpanı olur,hem hızlı hem de eğer atmaca vs ile doldurabilirsek yeterli sayıda, çok büyük vurucu güç....40-50 m boy da bayağı iri hücümbot için...Tabiki herşey bütçe meselesi...

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 157 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: