TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 22 Kas 2017, 08:19

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 51 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Deniz Üssü İhtiyacı
MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2013, 06:21 
Süvariler

Gelişmekte/gelişmiş olan ekonomiler milli güç sınırlarını ve çıkarlarını düşünerek yurt dışında askeri varlık bulundurmak, o bölgede bende varım demek, dosta güven düşmana korku, barışın idamesi, deniz ticaretinin devamlığı, vb. nedenlerle askeri üs veya liman bulundurmaktadır.

Türkiye'deki ve dünyadaki gelişmeleri göz önüne alırsak hangi nedenle ve nerede deniz üssü ihtiyacımız olabilir?

Gelen fikirler için şimdiden teşekkürler...

-----------------------------------------------------------------
Fikir vermesi açısından, aşağıda askeri üs, liman yada yalnızca asker bulunduran ülkeler ve yerleri toparlayabildiğim kadarıyla yazdım. Eksiği fazlası olabilir.

ABD-Afganistan, Japonya, Hawai, Güney Kore, Türkiye, Bahreyn, Katar, Umman, Kuveyt, Irak, Suudi Arabistan, BAE, Avustralya,İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa, Belçika, İzlanda, Norveç, İspanya, Portekiz, Yunanistan,Kenya, Cibuti, Etiyopya, Uganda, Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Cezayir, Nijer, Moritanya, Çad, Nijerya, Mali, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Senegal, Cibuti

İngiltere-Suudi Arabistan, Umman, Bahreyn, Kuveyt, Güney Afrika, Sierra Leone, Kenya

Fransa-BAE, Lübnan, Cibuti, Gabon, Çad, Senegal, Fildişi Sahili, Orta Afrika Cumhuriyeti

Rusya-Suriye, Kırgızistan, Ermenistan, Kazakistan, Tacikistan, Azerbaycan, Belarus, Gürcistan, Ukrayna

Japonya-Cibuti

En son harpfiloesas tarafından 13 Tem 2013, 08:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Deniz Üssü İhtiyacı
MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2013, 06:27 
Süvariler

Somali veya Cibuti'de deniz ticareti güvenliği bahanesiyle bölgeye açılma fırsatı elde edilebilir. Konjektüre göre Tunus, Arnavutluk veya BAE'nde de deniz üssü açılabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2013, 09:31 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Arnavutluk'ta deniz üssü açılması gibi bir plan vardı, ne oldu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2013, 17:24 
Uzaklaştırıldı

Batı Akdenizde Cebeli Tarıga yakın bir yerde olması Türkiyenin orta vadede(5-10 yıl) güvenliği için gerebilir .Onun dışında ise Güney Atlantik yada Hint Okyanusunda daha uzun vadede birer ada bulmakta gerekebilir.
Sebeplerim;
-Bir deniz üstünün Batı Akdenizde olmasını gerekli görmemin sebebi Cebeli Tarıgı gerektiğinde Kapatma ihtiyacımız doğabilir.Bir çeşit Kıbrısın Süveyş kanalında yaptığı gibi etki.Tabi bu Bir Israil-Türkiye savaşı olması durumunda Amerikan Donanmasın Akdenize girmesini engelleyip Olanlarıda temizlemek için Yararlı olucak bir nokta seçilmelidir.
-Hint okyanusu ise Süveyş Kanalının devamı olacak bir şekilde Ticaret Yolunda bir güvence ve Pakistan Endonezya Hindistan Malezya Gibi kardeş Ülkelerle Uzun vadedeki ortak çıkarlarımız dogrultusunda gerekebilir.
-Sahara altı Afrikada Büyük elçiliklerin kurulduğu Ticaretin ve Kültürel etkileşiminlerin artığı bir ortamda, Orada askeri güç bulundurma ve Soft power etkisi açısından gerekli olabilecek bir şekilde konumlandırılmış bir Güney Atlantikte ada üstüde bu ticaret ve Dostluk ilişkilerinin artmasıyla beraber gerekebilir.

Tabiyki üstler Türkiyenin Dünya Ekonmik krizinin etkilerinden çıkmasıyla ve Katma değeri yüksek ürünler üretip Markalaşmayı başardığı bir Senaryoda gerekli olabilecek üstler.Sadece Batı Akdeniz üstü Tam gelişmiş bir ülke olmasakta Ekonomizin iyi gitti 16-17 bin dolar gibi Orta gelir Tuzağını en üst Rakamlarına ulaştığı halde gerekebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2013, 17:36 
Uzaklaştırıldı

Batı Akdenizde Cebeli Tarıga yakın bir yerde olması Türkiyenin orta vadede(5-10 yıl) güvenliği için gerebilir .Onun dışında ise Güney Atlantik yada Hint Okyanusunda daha uzun vadede birer ada bulmakta gerekebilir.
Sebeplerim;
-Bir deniz üstünün Batı Akdenizde olmasını gerekli görmemin sebebi Cebeli Tarıgı gerektiğinde Kapatma ihtiyacımız doğabilir.Bir çeşit Kıbrısın Süveyş kanalında yaptığı gibi etki.Tabi bu Bir Israil-Türkiye savaşı olması durumunda Amerikan Donanmasın Akdenize girmesini engelleyip Olanlarıda temizlemek için Yararlı olucak bir nokta seçilmelidir.
-Hint okyanusu ise Süveyş Kanalının devamı olacak bir şekilde Ticaret Yolunda bir güvence ve Pakistan Endonezya Hindistan Malezya Gibi kardeş Ülkelerle Uzun vadedeki ortak çıkarlarımız dogrultusunda gerekebilir.
-Sahara altı Afrikada Büyük elçiliklerin kurulduğu Ticaretin ve Kültürel etkileşiminlerin artığı bir ortamda, Orada askeri güç bulundurma ve Soft power etkisi açısından gerekli olabilecek bir şekilde konumlandırılmış bir Güney Atlantikte ada üstüde bu ticaret ve Dostluk ilişkilerinin artmasıyla beraber gerekebilir.

Tabiyki üstler Türkiyenin Dünya Ekonmik krizinin etkilerinden çıkmasıyla ve Katma değeri yüksek ürünler üretip Markalaşmayı başardığı bir Senaryoda gerekli olabilecek üstler.Sadece Batı Akdeniz üstü Tam gelişmiş bir ülke olmasakta Ekonomizin iyi gitti 16-17 bin dolar gibi Orta gelir Tuzağını en üst Rakamlarına ulaştığı halde gerekebilir.

Cebelitarık boğazını kapatmak mı? İsrail-Türkiye savaşı olduğunda ABD donanmasını atlantikte bloke etmek mi? Ne içtiğini bilmiyorum ama düzenli içmen şart bunun farkına vardım..

Soytarıların ömrü, kralarınınki kadardır. (Fransız ata sözü)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2013, 17:53 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Sebeplerim;

Cebelitarık boğazını kapatmak mı? İsrail-Türkiye savaşı olduğunda ABD donanmasını atlantikte bloke etmek mi? Ne içtiğini bilmiyorum ama düzenli içmen şart bunun farkına vardım..
Benim kafam güzelse,Sağlam kafayla sen Bir İsrail-Türkiye savaşına yönelik ne plan yapardın?
Ordunun görevi olası her savaş durumunda bu ülkeyi Korumaktır bu senaryo şu an olası durmayabilir Ancak Şu an ki Demokratik iradeninde böyle bir karar vermeside Yukarıda verdiğim ekonomik altyapıda ve şu an kinden farklı politik durum altında gayet muhtemeldir.Bu üstte ihtiyacın Libya iç savaşında Türkiyenin düştüğü durumu ve Bütün Kuzey Afrikadaki Yatırımlarımızı düşününce(Ki bu açık durumu yazımda dillendirmeyi gerek bile duymamıştım) hali hazırda gerekli olduğu düşüncesindeyim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2013, 02:23 
Süvariler

Cebelitarık bölgesinin İzmir'e uzaklığı sanırım 2500-3000 kilometreye yakın. (Google Maps'ten göz kararı baktım.) ABD gibi bir devin bizim donanmamızı ciddiye almadan sadece denk kuvvetlerini göndereceğini varsaysak bile sadece bir uçak gemisi vasıtası ile tepelerinde deniz hava kuvvetlerinin olacağı aşikar. Eee, bizim hava kuvvetlerimizin yakıt ikmal uçağı olmadan harekat yarıçapı ne kadar acaba :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2013, 03:45 
Uzaklaştırıldı

Cebelitarık bölgesinin İzmir'e uzaklığı sanırım 2500-3000 kilometreye yakın. (Google Maps'ten göz kararı baktım.) ABD gibi bir devin bizim donanmamızı ciddiye almadan sadece denk kuvvetlerini göndereceğini varsaysak bile sadece bir uçak gemisi vasıtası ile tepelerinde deniz hava kuvvetlerinin olacağı aşikar. Eee, bizim hava kuvvetlerimizin yakıt ikmal uçağı olmadan harekat yarıçapı ne kadar acaba :roll:
Uçakların harekat yarıçapı kadar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2013, 03:59 
Süvariler

Nedense tüm konular dönüp dolaşıp İsrail yada ABD ile savaşa geliyor. İsrail hadi bir yana da ABD ile neden savaşa tutuşuyoruz. Günümüzde ABD ve Türkiye ölçeğinde iki ülkenin savaş yapması bence muhtemel değil. Derseniz ki tek başına gelmez bunlar. O zaman bu tarafta da ittifak kurulur ki buna dünya savaşı denir. Tek kalmışsak da onun da icabına daha önce olduğu gibi bakarız(bkz. Kurtuluş Savaşı). Zaten büyük devletlerin bilek güreşleri teknolojik, ekonomik, politik sonra sıra gelirse askeri güçle oluyor.

Tamam bir deniz üssü savaş halinde çok faydalı ama her şey savaştan mı ibaret. Deniz üssünün kazandıracağı politik gücü düşünün, yahut bölgesel konularda söz sahibi olabilmeyi,

Örnek neden korsanlarla mücadele için burdan Somali'ye fırkateyn gönderiyoruz. Orada dünyanın askeri gemisi var. Hiçbiri halledemedi bize mi kaldı. Demiyoruz ve gönderiyoruz.

Yada 4 tane gemimiz çıkıyor uzak doğuya gidiyor. Oraya o gemiler Çin ile savaşmaya mı gidiyor, yoksa ABD Pasifik filosunu batırmaya mı? Hayır varlık göstermeye, bende denizlerde varım demeye, politik olarak elini güçlendirmeye.

Sonuç olarak, deniz üssü elde etmek yalnızca savaş yapmak için değildir-ki hele hele ABD ile. Farklı çıkarlar için de yapılabilir. Bence başta Somali olmak üzere, konjektüre göre Arnavutluk yada Tunus'ta deniz üssü kurulabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2013, 05:27 
Uzaklaştırıldı

Herkesden özür dilerim.Belkide kendimi iyi ifade edemedim Yada verdiğim ekonomik değerler açık değildi.Ne Amerikayla ne de İsraille ne bügün nede önümüzde ki 5-10 yılda savaşacak gücümüzün olmadığının farkındayım.

Bizim gelişmiş bir devlet olmamızın 2020lerin sonunda önce olamayacağından.O zamanda f-35 değil Tx-Fx lerimiz olacak(inş),kendi THAAD benzeri sistemimiz olacak.Benim DENİZ ÜSTÜ kurmaktaki düşüncem Türkiyenin devletin uzun vadedeki çıkarlarını korumaktı.Bende verdiğim bölgelerde bu üstlerin Bize 2020ler 2040larda Gerekebilecek ticari ve politik çıkar noktaları olduğunu düşündüm ve sonuç olarakta bu bölgelerde Soft ve Hard power etkimizin olması gerektiğinden bu noktaları yazdım.

Amacım klasik bir tartışmayı tekrar başlatmak değildi.Herkesde tekrar özür dilerim ve Ana Konudaki başka düşünceleri gerçekten merak ediyorum.Yeni olduğumun farkındayım ama Konuya dönmek gerekiyor yoksa topik kilitlenmeye gidiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2013, 20:23 
Akıncılar

Deniz Üssü İhtiyacı, başılığını görünce zahmet edip okumamıştım bile. Şimdi ne dönüyor şurada bakayım dedim, eh tahmin ettiğim yere gelmiş. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2013, 22:32 
Süvariler

Arkadaşlar konuyu ortaya güzel fikirler çıkması ihtimaline binaen ben açmıştım. Fakat görüyorum ki yorumlar konuyu hiç olmaması gereken bir yere getirdi. Düzeltmek için ilgili mesajı da yazdım ancak nafile. Şu anda bu konunun böyle devam etmesi anlamını yitirmiştir. İnsanların mantıklı bir şeyler arayıp yukarıdaki mesajları okuyarak vakit kaybetmesini istemem.

Yöneticilerden ricam konunun kilitlenmesidir.
Alıntı:
Nedense tüm konular dönüp dolaşıp İsrail yada ABD ile savaşa geliyor. İsrail hadi bir yana da ABD ile neden savaşa tutuşuyoruz. Günümüzde ABD ve Türkiye ölçeğinde iki ülkenin savaş yapması bence muhtemel değil. Derseniz ki tek başına gelmez bunlar. O zaman bu tarafta da ittifak kurulur ki buna dünya savaşı denir. Tek kalmışsak da onun da icabına daha önce olduğu gibi bakarız(bkz. Kurtuluş Savaşı). Zaten büyük devletlerin bilek güreşleri teknolojik, ekonomik, politik sonra sıra gelirse askeri güçle oluyor.

Tamam bir deniz üssü savaş halinde çok faydalı ama her şey savaştan mı ibaret. Deniz üssünün kazandıracağı politik gücü düşünün, yahut bölgesel konularda söz sahibi olabilmeyi,

Örnek neden korsanlarla mücadele için burdan Somali'ye fırkateyn gönderiyoruz. Orada dünyanın askeri gemisi var. Hiçbiri halledemedi bize mi kaldı. Demiyoruz ve gönderiyoruz.

Yada 4 tane gemimiz çıkıyor uzak doğuya gidiyor. Oraya o gemiler Çin ile savaşmaya mı gidiyor, yoksa ABD Pasifik filosunu batırmaya mı? Hayır varlık göstermeye, bende denizlerde varım demeye, politik olarak elini güçlendirmeye.

Sonuç olarak, deniz üssü elde etmek yalnızca savaş yapmak için değildir-ki hele hele ABD ile. Farklı çıkarlar için de yapılabilir. Bence başta Somali olmak üzere, konjektüre göre Arnavutluk yada Tunus'ta deniz üssü kurulabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2013, 23:06 
Akıncılar

Basligin icindeki gereksiz konu ile alakasiz mesajlarin hepsi silindi.

Baslik cok yerinde ve duzgun bir baslik, sayin harpfiloesas. Ama malesef kim kimi dover, kimde hangi super silah var tartismasina donuyor sizin de ima ettiginiz gibi.

Lutfen konu ile alakasi (deniz usleri, Turkiye'nin nerede ne kadar guce ihtiyaci var, hangi butce ile, vb) olan mesajlar atiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2013, 12:11 
Uzaklaştırıldı

İlerde Akdeniz' de bir deniz üssüne gerek duyarsak, üssün konum olarak Tunus ve Arnavutluk' da olması avantaj sağlar. Tunus ve Arnavutluk dışında bize bu imkanı sağlayacak başka devlet pek yok gibi gözüküyor.

Soytarıların ömrü, kralarınınki kadardır. (Fransız ata sözü)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2013, 18:33 
Üye

Bu konuya yeterli ilgi gösterilmediği gibi, konu hiç olmaması gereken yerlere çekilmiş.

Arnavutluk ve Tunus olabilecek yerler arasında.

Cebelitarık boğazında yani Fas da bir üs yada nokta olması bayrak göstermek açısından ve yoğun bir boğaz olması dolayısıyla(ekonomik açıdan) olumlu bir gelişme olurdu. Ancak bu boğazı kapatmak gibi bir nedene asla dayandırılamaz ki zaten bu mümkün de değildir.

Ayrıca Cebelitarık ile ilgili beklentiler öncesinde İngiltere-İspanya-Fas arasındaki tüm anlaşmalar gözden geçirilmiş olmalı. Mümkün olmakla birlikte zor bir konu ve konu üzerine politika geliştirip bir temele oturtulması gerekiyor.

Batı Afrika ve Hint denizinde(pakistan) kalıcı üsler elde etmek mümkün fakat faydaları konusunda derin analizler yapılmalıdır.

Bu tür istekler için dost veya müstakbel dost ülkeler belirlenmeli, diğer ülkelerle yaşadıkları anlaşmazlıklar derinlemesine incelenmeli ve bu konular üzerinden yakın temaslar kurulmalıdır. Tabiki diğer etken de bağımsızlıklarının garantörlüğü yada çok yüksek paya sahip ticari ilişkilerdir.

Ayrıca detayları bilmemekle birlikte Sudan, Eritre ve Cibuti'yi üzerinde düşünülmesi gereken ülkeler olarak görmekteyim.

Hangisi ne kadar mümkündür bilmemekle birlikte tartışılmasını çok istediğim bir konudur.

Değerli fikirlerinizi paylaşmanız ve derinlemesine bir değerlendirme yapılması umuduyla..

Saygılarımla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2013, 22:20 
Üye

Haritayı açın arnavutluk ne kadar uygun bir daha düşünün.
Neden uygun olmadığı hakkında yorum yaparsanız bizi de aydınlatmış olursunuz.

Yorumlarınızı bekliyorum !

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2013, 00:23 
Akıncılar

İlla ihtiyac olacaksa bizim libyada hem deniz hem hava ussune ihtiyacimiz olur fantazi olabilir fakat istemeye devam edeyim ukraynada hava ussu hazar denizinde deniz ussu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2013, 16:25 
Üye

Şahsi kanatim deniz üssü olarak bölgesel bazda Libya veya Tunus uygun olurdu,Daha geniş düşünürsek Bangladeş tede bir tane olabilir.Hint ve Büyük okyanus açısından.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2013, 17:01 
Süvariler

Şahsi kanatim deniz üssü olarak bölgesel bazda Libya veya Tunus uygun olurdu,Daha geniş düşünürsek Bangladeş tede bir tane olabilir.Hint ve Büyük okyanus açısından.
Libya ve Tunus'u bir nebze anlayabiliyorum ama Bangladeş neden?

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2013, 17:08 
Üye

Akdeniz için hali hazırda bir görev gücümüz var.
Bence Akdeniz'de bir üs ihtiyacımız ikinci planda olmalı, zira üs kurmamız için bir devleti bizimle işbirliğine razı etmenin bedeli can sıkıcı olabilir.
Doğu Afrika kıyılarında ya da belki Endonezya yada Malezya'da birer deniz üssü iyi olabilirdi.
Savunma Sanayi projelerinin de katkısı olur derim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2013, 17:29 
Üye

Alıntı:
Libya ve Tunus'u bir nebze anlayabiliyorum ama Bangladeş neden?
Uzak doğu dünyanın yeni ekonomik merkezi o bölgede de varlığınızı göstermek gerekir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2013, 20:11 
Uzaklaştırıldı

Tunus'taki Cerbe Adasından bir liman isteyelim.
Cerbe Adası yüzlerce yıl boyunca kuzey afrikadaki üssümüz oldu. Hem konum hem iklim hem de siyasi olarak oldukça uygun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2014, 20:32 
Süvariler

Eğer ki ürettiğimiz gemiler %90 oranında milli olurlar , siyasiler deniz aşırı bir politika benimserler, eğer ki Türkiye halkı Dünya'ya hem ticari hem diğer alanlarda açılırlar ekonomimiz böyle bir konuşlanmayı karşılayacak ve devam ettirecek kadar bağımsızlaşırsa;

Evet oncelikle etkili olmak istediğimiz sahalara yakın üsler açmamız gerekir. Kendimize somali'de hedef koyup gidip uzakdoğuda üs açarsak saçma olur. Bunun amacı çıkarlarımızı ilgilendiren noktalara deniz (piyadeler ve amfibi birlikler dahil) ve hava gucu sağlamaktır. Bu durum devlet stratejisine göre hal alan bir durumdur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2014, 22:00 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Somali veya Cibuti'de deniz ticareti güvenliği bahanesiyle bölgeye açılma fırsatı elde edilebilir. Konjektüre göre Tunus, Arnavutluk veya BAE'nde de deniz üssü açılabilir.
İngilizler bu konuda Avrupa'ya bile göz açtırmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2014, 01:00 
Akıncılar

Aslında daha önce bu başlığa farklı yerler yazmıştım fakat kendi uçağımızı ürettiğimiz dönemleri inşallah görebilirsek, aslında ana hedef Rusya'nın çevrelenmesi olmalı orta Asya Doğu Avrupa Ukrayna'nın kuzeyi havaüssü haritaya bakıldığında, büyük ayıya karşı ileri karakol ukrayna'dır

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2014, 23:43 
Üye

3 Tarafı deniz olmasına rağmen hala denizlerini, deniz ticaretini kullanamayan bir ülkeyiz buyüzden şu aşamada başka bir ülkede deniz üssü kuramayız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2014, 08:58 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

3 Tarafı deniz olmasına rağmen hala denizlerini, deniz ticaretini kullanamayan bir ülkeyiz buyüzden şu aşamada başka bir ülkede deniz üssü kuramayız.
Wallahi sıkıldım bu geyikten "3 Tarafı deniz olmasına rağmen hala denizlerini, deniz ticaretini kullanamayan bir ülkeyiz" kahvehane gibi yazmayın buraya elinizdeki verileri yazın lütfen görelim okuyalım öğrenelim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2014, 13:09 
Akıncılar

Anamur daki üs büyütülebilir. Kıbrısta muhakkak sağlam bir deniz üssü ihtiyacı var öncelikle Doğu Akdenizde basın bir rol oynamalıyız. Bu nedenle Ürdün olabilir. Libya olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2014, 19:22 
Uzaklaştırıldı

Amerika nın hibe deniz platformları ile donanma kurduk..
Akdeniz de donanma için üsmü isteyeceğiz?

Donanma için üsse gerek yok.. Bizim şuan kapasitemiz Doğu Akdeniz..
Doğu Akdeniz de ise Kıbrıs da büyük Deniz üssü kurabiliriz.
Fakat İngiltere'nin Kıbrıs da hava üssü var.. Tehlikeli senaryo da Patlatır bu üssü..

Ayrıca artık teknelerin teknolojik özellikleri gelişti.. Yan platformlar var..
Yanında yakıt tankerini gönderiyorsun.. Aylarca dolanıp duruyor..

Uzak diyarlarda koruman gereken deniz ticaretin olsa tamam.. Olabilir.
Akdeniz de Tunus, Libya dan üs istemek popülist tutum olur..

Fakat Somali den üs istersek olabilir..
Bizimkiler somaliye yayılıyor şu ara..
Asker, Polis eğitimi vs..
Mogadişu da Limanını, Hava Alanı işletme hakkını aldılar.
Ve ciddi yaklaşıyorlar.. Belediyeler, stk lar..
Bir iki milyon $ ile yatırım yapıyorlar.. Oralara göre büyük yatırımlar.. :mrgreen:
Fakat Petrol bölgesini ingiliz şirkete verdiler..
Petrol arama alanlarına yakında el atarız.. yavaş yavaş ürkütmemek lazım

Sen önce burnunun dibindeki Kıbrıs etrafındaki petrol arama yerlerine sahip çık Somali de üs senin neyine.. :!: .
Adamlar 200 yıldır emperyalist politika yapıyor 2 tane Milgem korvet yaptın diye petrol bölgesi mi verir sana İngiltere?
3 tane kayalık için 12000 km. yol yapıp Arjantin ile savaştı...Koyunculuk ve balık tek kaynağı olan ada için bunu yapan İngiltere seni ne yapmaz....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2014, 15:12 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Fakat İngiltere'nin Kıbrıs da hava üssü var.. Tehlikeli senaryo da Patlatır bu üssü..

Bir iki milyon $ ile yatırım yapıyorlar.. Oralara göre büyük yatırımlar.. :mrgreen:

Sen önce burnunun dibindeki Kıbrıs etrafındaki petrol arama yerlerine sahip çık Somali de üs senin neyine.. :!: .
Adamlar 200 yıldır emperyalist politika yapıyor 2 tane Milgem korvet yaptın diye petrol bölgesi mi verir sana İngiltere?
3 tane kayalık için 12000 km. yol yapıp Arjantin ile savaştı...Koyunculuk ve balık tek kaynağı olan ada için bunu yapan İngiltere seni ne yapmaz....
Arjantin ile Türkiyeyi aynı kefeye koymamalıyız bence. Zaten ingiltere bir sürü bagimsizlik sorunuyla ugrasirken ortadogu ve dogu avrupanin asagi yukari en guclu ülkesi olan nato üyesi türkiye ile kapişmaz bence. Diplomatik sorunlar yasariz en fazla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2014, 15:55 
Süvariler

Arnavutluk ta 30 kadar eskimiş f16 karşılığında bit deniz üssü gündemdeydi hatta bir Yunan parlamenter bunun için yaygara yapmıştı.Mevcut durum bu kadar kötü olmasaydı Mısır derdim ama mucizeler yaratan dışişleri bakanlığımız içine etti ilişki falan kalmadı..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2014, 23:38 
Uzaklaştırıldı

Bizim deniz üssü ihtiyacımız da yok öyle bir cakamızda yok gücümüzde yok. Bir düşmanımız yunanistan onuda ana karamızdan halledebiliriz. Ama Arnavutluk konusunda yapabileceğimiz jestlerimiz olduğuna bende inanıyorum. Bir deniz üssünü modernize ettik ama tabi Arnavutluğa ait üs orası. Arnavutluğun şu anda hiç savaş uçağı yok. Var olan uçakları zaten çok eskiydi onlarda artık uçmuyor ve Arnavutluk hiç uçağı olamayan bir ülke haline geldi. Bizim bu kardeş ülkeye minnacık bir jest yapıp onların bir güç olması kendilerini koruması anlamında değil ise de hiç olmazsa bir hava kuvvetleri var denilebilecek kadar yardımda bulunmamız gerek. 5 Tane F5 versek bile yeterde artar bile Arnavutluğa şu anda. Daha iyisi ve stratejik karar oalrak Amerika ile konuşalım 10 tane F16 blok30 uçağı hibe edelim verelim bu kardeş ülkeye. Sonrada o uçakları özgür modernizasyonundan geçiririz ondan sonra aelpodu olan LGB si olan som u olan hava kuvvetine döner Arnavutluk bir anda. Arnavutlukta ciddi tehlikelere gebe bir ülke yani ne olacağı belli olmaz. Kosova sorunu var Karadağ sorunu var. Makedonyada Arnavutlar sorunu belki yine ortaya çıkar. Sonra yunanistan ın ne zaman neyden arıza çıkartacağı hiç belli olmaz. Bu kardeş ülkeyi boynu bükük yaşamaya mecbur bırakmayalım. 10 tane F16 sı olsun bu ülkenin. Onun uçağı yarı yarıya bizim uçağımız sayılır o kadar meselelerimiz düşmanlarımız ortakki
Avrupa ortasında nasıl garip kaldı Arnavutluk görüyorsunuz adı bile duyulmuyor anılmıyor artık hiç bir şekilde. Resmen izole edildi avrupadan.
30 uçak arnavutluğa çok fazla. 10 Tane yeterde artar bile

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2014, 00:32 
Üye

Alıntı:

Acaba ingiltere buraya kadar neyle gelecek şu anda 1 tane uçak gemisi var oda operasyonel değil.Üstünde helikopterler var.2 tane yapılıyor cvf kod ismi ile 40 ar tane f-35 olursa ki olmaz en fazla 80 uçak olur.Sence ingiltere 80 uçakla mı Türkiyeyi işgal edecek?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2014, 00:40 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İzmir Güzelbahçe keşke bütüyülse. Egedeki bütün üslerden demiryoluna otobana ve havaalanına en yakın olanı . Özellikle askeri personel aileleri için çok ideal olur . Hem korunaklı bir körfez . Zaten Uzunadayada çok yakın. Al ikmalini çık devriyeye.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2014, 13:07 
Arnavutluk'ta 5-6 yıl öncesine kadar deniz "ikmal ve lojisitk destek" üssümüz olduğunu net biliyorum. Ancak genelkurmayın bu üssün fayda-zararı ve Arnavutluk'un tutumu hakkında endişe ve sıkıntıları da olduğunu biliyorum. Şu anda ne durumda fikrim yok. Zaten yakında Arnavutluk AB'ye alınacak, üs müs olanağımız ortadan kalkacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2016, 19:52 
Süvariler

Resim
Kaynak: Pakistan Defence
Somalide yapılan üs, deniz üssü olduğunu düşündüm.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2016, 19:56 
Süvariler

Resim
Kimin ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2016, 19:58 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Resim
Kimin ?
PK'de paylaşan kişi bizim olduğunu söylemiş.

Bununla alakalı olabilir, deniz üssüyle ilgili gibi gözükmüyor pek.
http://www.hurriyet.com.tr/somaliye-tur ... u-40042244

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2016, 22:27 
Akıncılar

Dalgaların kırılmaya başladıkları noktaya bakarsak oraya deniz üssünün oluru yok gibi duruyor. Gerekte yok zaten, Mogadişu limanının işletmesi bir Türk şirkette.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 00:53 
Süvariler

Bu üssün Military training mission in Somalia ait olduğu belirtilmiş Wikimapia da.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 11:12 
Akıncılar

Özellikle Deniz haydutluğu ile mücadele kapsamında, Ayrıca Somail ordusuna verdiğimiz destek ve Türkiye'nin Afrika kıtasında daha fazla bayrak göstermesi adına Somali'de bir Türk deniz üssü inşa edilebilir ama tabi bunun gereklilikleri siyasi hedeflerimiz doğrultusunda verilmeli.

Sonuçta Pakistan'a yakın bir yerdeyiz Orta ve Orta Güney Asya ile ilişkileri derinleştirebilmek adına konum itibari ile ideal olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 12:49 
Üye

Deniz üslerinden bahsetmişken bir tartışma başlatmak istiyorum. Aksaz üssümüz Yunanistan'dan gelebilecek herhangi bir saldırıya karşı çok açık durumda. Tüm Yunan savunma sitelerinde ilk saldırıda üssün ve barındırdığı güç çarpanlarının devre dışı bırakıla bileceği konuşuluyor. Bir çok seneryoları var. Hatta özel kuvvetlerin Türkiye'ye sızıp üssün etrafındaki tepelerden gemilerimizin radar ve diğer önemli avioniklerini ,keskin nişancı tüfekleriyle devre dışı bırakmaya kadar.

Aksaz'ın içinde bulunduğu coğrafi zayıflıklar karşısında alternatif bir deniz üssüne ihtiyacımız var. Peki olursa nereye olmalı? Bence bu konu en az geliştirdiğimiz teknolojiler kadar önemli. Adamların sahip oldukları AH-64'lerin saldırı stratejileri bile neredeyse Aksaz ve kıyı hedeflerimiz için kurgulanmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 13:59 
Akıncılar

@Türkkanı

Yunan özellikle deniz kuvvetleri açısından asla küçümsenmiyor. Deniz Üs ve liman etrafını sızmalardan korumak için belli güvenlik sistemleri üzerinde Aselsan ile yürütülen çalışmaları var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 15:30 
Üye

Benim önerim aksazı Tekirova-Kemer tarafına kaydırmak. Marmaris-Fethiye-Kalkan-Kaş hattına orta-uzun menzilli hava savunma füzeleri koyarak üssü hava saldırılarına karşı rahatlıkla koruya biliriz. Dalaman'da bulunan uçaklar Antalya'nın hemen kuzeyinde Döşemealtı'na kurulacak yeni bir üsse çekilebilir. Batı toroslar deniz ve hava üssünün Yunan kara radarlarınca takip edilmesinide güçleştirerek doğal bir korumada sağlar. Özellikle Kemer-Tekirova hattının batısındaki torosların yüksekliği 3000 metrelere varıyor. (kızlarsivrisi-tahtalı)

Üslerin bu lokasyona kaydırılması bize önemli bir derinlik sağlar. Hava savunma sistemleri ile koordine edildiğinde Yunan saldırmak için iki defa düşünür. @kanetek, bence LHD'yi yunanın neredeyse topcu menziline koymazlar. Tamam son yıllarda ordumuza vurulan bel altı darbeler var, önemli bir know-who kaybıda var. Ama sonuçta bu ordu Türk'ün ordusu, arabın değil. Gölçük'te durur o gemi. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 15:53 
Akıncılar

@Türkkanı

Hocam Aksaz kaydırılmaz. Ama Aksaz'a alternatif deniz üssü'nün oluşturulması gerekir. Özellikle Anamur'da bulunan Akdeniz Bölge komutanlığındaki üssün Aksaz seviyesinde olması gerekir.

Dz.K.K Hava savunma birlikleri yok gibi bir şey. Hisar-A ve Hisar-O'dan oluşan çözümler üs liman savunmasında yeterki ve modern sistemler olacaklar. Aynı zamanda Koral sistemini Deniz liman üs savunmasında düşünmemiz gerekebilir.

Döşemealtı tarafındaki Dalaman alternatifi gereçekten güzel fikir. O bölgedeki düzlükler oldukça uygun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 18:50 
Üye

Dağların yamaçları oyularak mağara gibi boşluklara, yunanistan tarafına bakacak şekilde sabit radarlar konuçlandırıp, üssün etrafındaki tepelerin zirvelerine vurulmaması için mobil değil de, dağın zirvesinin içine aralıklarla yere kazılıp yerleştirilcek vls gibi dikine fırlatma platformları yapılsa. Dışarıdan sadece açılır kapanır yerde bir kapak şeklinde içlerine hisar füzeleri koyulabilir. Tabi üssün yine düşmanı görecek şekilde koral ve korkut gibi sistemler de yerleştirilebilir.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 19:08 
Süvariler

Ben Akdeniz'den çıkmamak gerektiğini düşünüyorum. Bizim Kızıldeniz'de ya da Afrika'da bir çıkarımız/hedefimiz yok.

Arnavutluk akla ilk gelen. Yunan'ı en çok bu rahatsız eder. Bir ara yapılacak deniliyordu. Ne oldu bilmiyorum.

Tunus veya bir gün savaş biterse Libya olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 20:33 
Uzaklaştırıldı

Kısa-Orta vadede Somali, Arnavutluk, Katar, Pakistan, Azerbaycan, S.Arabistan, Gürcistan, Mısır ve Libya haricinde herhangi bir ülkede deniz üssü imkanı ihtimal dahilinde görünmüyor.

Arnavutluk'taki bir üs Avrupa'nın iç körfezi Adriyatik'te bayrak göstermemize ve Yunanistan'ı baskı altında tutmamıza yardımcı olacak hem de Makedonya, Kosova veya Bosna-Hersek'te çıkması muhtemel siyasi-etnik krizlere müdahil olmak isteyecek Türkiye'nin elini güçlendirecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2016, 15:33 
Süvariler

Dönüp dolaşıp hava savunma zafiyetimize geliyoruz maalesef. Çok üzücü.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2016, 18:31 
Üye

Bir ülke düşünün ki iklimi yağmur dolu her türlü hava olayının her an yaşandığı ve yaşanabileceği bir bölgede. Ve orada yaşayan insanlar dışarıda yapacakları her iş için evlerinden çıkarken bu ani hava baskınlarından korunmak için yanlarına sadece ya hiç bir şey almıyorlar veya kafalarına tuttukları poşet veya gazete ile doludan sağnaktan korunmaya çalışıyorlar. Ta bi poşet gazete almayıda yanına bir iki kere eve sırılsıklam ıslanmış yada yağan doludan kafası gözü şiştikten sonra almayı akıl ediyor. O ülkenin güzel insanları da yağmurluk ve sağlam şemsiyelerle güven içinde işleri için evlerinden çıkmak istiyorlar ama.....

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 51 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: