TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 26 Tem 2017, 17:28

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 231 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Haberler
MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2015, 18:27 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Ne azarlıyorsun adamı ya ? yani bu yeni üye statüsünde olanları azarlamaya meraklı , haddini bildirmeye meraklı ne çok forum üyemiz var yahu :( burda sayın üyeyi paylayacak ne gibi bir cümlesi kelimesi var Allahaşkına?!
Peki siz yazdıklarınızı okudunuz mu? Deniz kuvvetlerin zafiyete uğramaması, ülke ekonomisine yük bindirmeden, vatan savunması için olmaz denilen şeyleri olur yapan insanlar hakkında, sırf bir geminin görüntüsü sizin hoşunuza gitmiyor diye yazdıklarınızı okudunuz mu? Bu yorumlarınız ile insanları ne kadar yanlış bilgilendirdiğinizin farkında mısınız?

Edit: Teşekkürler Harzemşah üstadım. Yanlış alıntı düzeltildi.

En son kabardey tarafından 02 Mar 2015, 00:10 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2015, 01:58 
Yeni Üye

amerika bunları bize hibe diye verirken silahını söktüde verdi sonra parayla aldık bunların silah sistemlerini şimdi amerikanın elindeki tüm ohp lerdeki baştaki MK-13 SİSTEMİ YOK adamlar bize hibe diye hurdaları veriyorlar ben donanmamızın kötülüğü için konuşmuyorum bizim ülkemiz yıllardır hibeye alıştı hazıra alıştı kendi gemimizi yapmadık ben buna yanıyorum burada farklı farklı anlamlar çıkartmaya gerek yok evet tipini sevmiyorum ben bu gemilerin yani bizim donanmada olması bir farklı şanssızlık tipini sevmemekle donanma düşmanımı olmak gerekiyor ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2015, 10:06 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

amerika bunları bize hibe diye verirken silahını söktüde verdi sonra parayla aldık bunların silah sistemlerini şimdi amerikanın elindeki tüm ohp lerdeki baştaki MK-13 SİSTEMİ YOK adamlar bize hibe diye hurdaları veriyorlar ben donanmamızın kötülüğü için konuşmuyorum bizim ülkemiz yıllardır hibeye alıştı hazıra alıştı kendi gemimizi yapmadık ben buna yanıyorum burada farklı farklı anlamlar çıkartmaya gerek yok evet tipini sevmiyorum ben bu gemilerin yani bizim donanmada olması bir farklı şanssızlık tipini sevmemekle donanma düşmanımı olmak gerekiyor ?
http://trmilitary.com/viewtopic.php?f=8 ... &start=250
Diyorum ki hurda değil ve bilgileriniz hatalı diye de ekliyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2015, 01:12 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Rusya ABD nin nimitzlerinden büyük 100 uçaklık yeni nesil uçak gemisi yapacakmış, Güvertede pak-fa lar ile;

http://www.businessinsider.com/russia-c ... ier-2015-2

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2015, 01:25 
Akıncılar

Rusya ABD nin nimitzlerinden büyük 100 uçaklık yeni nesil uçak gemisi yapacakmış, Güvertede pak-fa lar ile;

2016'nın sonu 2017'nin başına kadar petrol fiyatlarının yükselmesi beklenmiyor iken, bu durumda Rus ekonomisinin 2018'den önce normalleşmesi zor diye analizler yapılırken, bu uçak gemisini hangi para ile yapacaklar acaba? Sovyetlerin son dönemi geliyor aklıma böyle haberler ile. Çılgın projeler ile tekrar mı batacak Rusya?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2015, 17:16 
Süvariler

Rusya'nın Nimitz'den daha büyük bir uçak gemisi yapıp yüzdürebilmesi için ilk önce ekonomisini toparlaması gerek.Herhalde 130 bin ton kadar olur.Bunun reaktörü idamesi,daha,ilerisi belli olmayan Pak-Fa'sı var.Sayın kabardey'in dediği gibi Sovyetlerin son zamanlarına benziyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2015, 20:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Rusya bu uçak gemisiyle nereye operasyon yapacak acaba ? ABD ile idrar yarışı gibi . Bir çok ABD li forumcu bile uçak gemilerinin etkinliğini tartışıyorlar. Hadi ABD küresel jandarma bir de okyanus ötesine ciddi bir enerji bağımlılığı var. Bunun yanında uzak doğu ortadoğu bir sürü yerle çıkar ilişkisi var.

Bu tip gemiler çok iri bir o kadarda kompleks ve pahalı oldular . Bir yere göreve giderken diğer sınıflardan bir düzine gemi bunlara eşlik ediyor. Faal tutulmaları dünya kadar para . ABD bile yurt dışında bir sürü deniz üssü işletiyor. Ha deyince her türlü bakım için bu gemi ABD ye dönenecek değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2015, 20:36 
Süvariler

Bu Rusya uçak gemilerini kolay yem görüp üretmek istememiş miydi? Ne ara böyle oldular :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2015, 20:41 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bir çok ABD li forumcu bile uçak gemilerinin etkinliğini tartışıyorlar.
Alıntı:
Hadi ABD küresel jandarma bir de okyanus ötesine ciddi bir enerji bağımlılığı var. Bunun yanında uzak doğu ortadoğu bir sürü yerle çıkar ilişkisi var.
Cevabını vermişsiniz hali hazırda. Uçak gemilerinin etkinliğini mi tartışıyorlar cidden? Hiç mi açıp 2. Dünya Savaşı'nı okumamışlar. Veyahut, ülkelerinin bugün bu konumda olmasının nedenlerinden biri olan power projection'a(Güç aktarımı?) olan etkilerini bilmezler :D

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2015, 21:42 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İşler 2. dünya savaşından bu yana epey değişti . Esaslı bir savaşta uçak gemileri 2. dünya savaşının ağır zırhlı savaş krüvazörlerine dönecekler. İhtişamlı ama kof. Tabi bence. 8-)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2015, 22:18 
Süvariler

İşler 2. dünya savaşından bu yana epey değişti . Esaslı bir savaşta uçak gemileri 2. dünya savaşının ağır zırhlı savaş krüvazörlerine dönecekler. İhtişamlı ama kof. Tabi bence. 8-)
Üstadım hava gücünden daha etkili bir kuvvet yapısı doğduğu zaman ancak dediğiniz gerçekleşebilir.Aslında her ordu güdümlü mühimmatlarını hedefe ulaştırmak için ana güç olarak hava unsurlarını kullanıyor.Modern hava gücünün ne olduğunu körfez savaşında gördüğümüze göre bu aletlerin kof olması daha uzun zamanlar alacaktır.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2015, 23:24 
Süvariler

Adamlar diyor ki uçak gemisini yapabilecek kapasitedeyiz ama 2025'ten sonra yapılması daha uygun olur...

Uçak gemisine ihtiyaç duyulup duyulmayacağı ise nükleer tahrikli "Lider" sınıfı gemilerden birkaç tane yapıldıktan sonra belli olurmuş...

Resim

http://wap.ria.ru/defense_safety/201503 ... nse_safety

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2015, 13:14 
Süvariler

Anafartalar sınıfı Deniz altımız rodos adası açıkların da görüntülenmiş...Su üstünde görüntü vermesi ilginç geldi bana...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2015, 13:15 
Süvariler

Anafartalar sınıfı Deniz altımız rodos adası açıkların da görüntülenmiş...Su üstünde görüntü vermesi ilginç geldi bana...

[spoiler]Resim[/spoiler]
Belki Yunan’a ‘’Bi de beni tek çek.’’ demiştir?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2015, 17:24 
Süvariler

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1Wdr37aTbsk[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2015, 19:52 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

A...Su üstünde görüntü vermesi ilginç geldi bana...]
Klasik denizaltılar barış zamanı eğitim ve tatbikat dışında çok gerekmedikçe pek nadir dalarlar . Seyirler genellikle su üstü yapılır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2015, 09:41 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Klasik denizaltılar barış zamanı eğitim ve tatbikat dışında çok gerekmedikçe pek nadir dalarlar . Seyirler genellikle su üstü yapılır.
Ben artık böyle çok kesinmiş biliyormuş gibi yazılan cevapalrdan sıkılmaya başladım. Bu ara cevapları elimin ayarını kaçırarak yazıyorum bilginize.

Klasik denizaltılar için en verimli seyir türü snorkel ile seyirdir bu seyirde hem dizel motorlarını kullanırlar hemde geminin başında oluşan dalga etkisini su altında olduklarından dolayı görmezler. Dikkat ederseniz yada zahmet edip okursanız göreceksiniz ki denizaltıların su altı hızları su üstü hızlarından daha fazladır.

Fotoğrarın çekildiği yer zaten Serçe limanının açıklarıdır ki hem derinlik hemde akıntı bakımından dalış için çok iyi bir bölge değildir. Ayrıca barış zamanlarında deniz trafiğini daha iyi görebilmek ve görülebilmek adına NATO ve diğer kuvvetlerde denizaltıların su üstünden gitmesini tavsiye eden kararlar vardır bağlayıcı değildir. Japonlar ABD nükleer denialtısı kendi okul gemilerini biçince BM de bu yönde bir karar aldırmak istedilerse de başarılı olamadılar.

Yani açıkdenizde seyreden bir denizaltı gayet sualtı seyiri yapar hatta fırtınalı havalarda özellikle denizaltılar sualtı seyiri yapar.

Pek nadir değil gayet sık su altı seyir yaparlar. Sakız boğasında bir anda önümüzde çıkan türk denizaltısı gibi....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2015, 12:15 
Süvariler

Çanakkale boğazından Type 45 geçiyor şu anda. Bakalım demirleyecek mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2015, 13:28 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 02:28 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Ben artık böyle çok kesinmiş biliyormuş gibi yazılan cevapalrdan sıkılmaya başladım. Bu ara cevapları elimin ayarını kaçırarak yazıyorum bilginize.

Klasik denizaltılar için en verimli seyir türü snorkel ile seyirdir bu seyirde hem dizel motorlarını kullanırlar hemde geminin başında oluşan dalga etkisini su altında olduklarından dolayı görmezler. Dikkat ederseniz yada zahmet edip okursanız göreceksiniz ki denizaltıların su altı hızları su üstü hızlarından daha fazladır.

Fotoğrarın çekildiği yer zaten Serçe limanının açıklarıdır ki hem derinlik hemde akıntı bakımından dalış için çok iyi bir bölge değildir. Ayrıca barış zamanlarında deniz trafiğini daha iyi görebilmek ve görülebilmek adına NATO ve diğer kuvvetlerde denizaltıların su üstünden gitmesini tavsiye eden kararlar vardır bağlayıcı değildir. Japonlar ABD nükleer denialtısı kendi okul gemilerini biçince BM de bu yönde bir karar aldırmak istedilerse de başarılı olamadılar.

Yani açıkdenizde seyreden bir denizaltı gayet sualtı seyiri yapar hatta fırtınalı havalarda özellikle denizaltılar sualtı seyiri yapar.

Pek nadir değil gayet sık su altı seyir yaparlar. Sakız boğasında bir anda önümüzde çıkan türk denizaltısı gibi....

Tabiki ben denizaltıcı değilim ama bana bunu söyleyen bir deniz astsubayı idi .Sebebini sorduğumda denizaltılar şnorkelle giderken görülemdikleri için sivil gemilerle çarpışma tehlikesi olduğunu , tam dalış halinde ise elektikli akülerle 8-10 knot gibi nispeten düşük bir hız olduğunu söylemişti. Aküyle tam gazla gittikleri vakit yani 20 knot üstü gibi ifade dilen rakamda ise bunun aküleri çok çabuk bitireceğini söylemişti. Zaten bunu Orko da buna benzer bir şey söylemişti . O hızda su altında gitmek bir denizaltı için sprinterin 100 metre koşusu gibidir demişti. Yada F16 ların devamlı artyakıcıyı açıp Mach-2 de gitmesi gibi bir şey. Be sebelerle güvenli su üstü seyrini tercih ederlermiş.

Yani öyle yekten saydırmaya ne gerek var . Söylediğimiz şey yaradılışın sırrımı yani.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 08:45 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

[spoiler]
Alıntı:

[/spoiler]

Tabiki ben denizaltıcı değilim ama bana bunu söyleyen bir deniz astsubayı idi .Sebebini sorduğumda denizaltılar şnorkelle giderken görülemdikleri için sivil gemilerle çarpışma tehlikesi olduğunu , tam dalış halinde ise elektikli akülerle 8-10 knot gibi nispeten düşük bir hız olduğunu söylemişti. Aküyle tam gazla gittikleri vakit yani 20 knot üstü gibi ifade dilen rakamda ise bunun aküleri çok çabuk bitireceğini söylemişti. Zaten bunu Orko da buna benzer bir şey söylemişti . O hızda su altında gitmek bir denizaltı için sprinterin 100 metre koşusu gibidir demişti. Yada F16 ların devamlı artyakıcıyı açıp Mach-2 de gitmesi gibi bir şey. Be sebelerle güvenli su üstü seyrini tercih ederlermiş.
Yani öyle yekten saydırmaya ne gerek var . Söylediğimiz şey yaradılışın sırrımı yani.
Öncelikle Yekten saydırmak nedir lütfen bir açıklarmısınız?

Sanıyorum yukarıdaki yazıyı okuyup anlamadınız. Açık denizde trafiğin daha az olduğu bölgelerde diye net yazdım. Regülasyon olduğunu söyledim hanisini anlamadıysanız sorun beraber çözelim.
Yada bilmediğiniz için her dalan gemi o saniye itibari ile hemen akülerini kullanmaz kısmından haberiniz yok. Snorkel seyrinde gemi dizel motorlarını kullanır ve illa ki son sürat gider manası çıkmaz.

Yok sabah sabah laf anlatamayacağım. Bilgileriniz çok eksik. Bir denizaltı ayni kuvvette sualtında su üstünden daha hızlı gider. Bunu anlayın öğrenin konuşalım kimse akülere "tam gaz" filan demedi... Bari araştırın "tam gaz" tanımının doğrusunu öğrenin.
Gerçekten konuyu öğrenmek istiyorsanız özelden sorun uzun uzun yazışalım.

Ama şu yekten saydırmak ne demek özellikle öğrenmek isterim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 11:01 
Süvariler

Type45 boğaz komutanlığının önüne demirlemiş. Önümden 1 milgem ve iki Burak sınıfı korvet geçiyor şu anda. Yarın ki törenler için toplanıyorlar sanırım. Ziyaretçi kabul edecekler mi acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 11:13 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 11:52 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Ana görevi hava savunması olan bir güdümlü füze muhribi, evet.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 12:00 
Süvariler

Teşekkürler sayın sanchez .Tf 2000 ile amaçlanan geminin karşılığı bu olsa gerek ..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 12:12 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Ya Type 45 olacak ya da Horizon Sınıfı olacak :)

Tonaj olarak Horizon'lara yakın olması(6-7bin ton) daha akla yatkın ama bakıp göreceğiz...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015, 12:15 
Süvariler

İnşallah...Ve inşallah şu hava savunma füze ihalesinide halldersek o füzeleri takacak gemileride yaparız heralde :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2015, 11:27 
Yeni Üye

Ukrayna, Türkiye'nin füze ve tank üretimine destek olacak!

Türkiye'yle Ukrayna'nın savunma sanayii kuruluşları, havacılık ve savunma alanında işbirliğine gidiyor.
Ukrayna, Türkiye'nin füze ve tank üretimine destek olacak!

Ukrayna devlet savunma sanayii işletmesi Ukoboronprom'dan yapılan açıklamada, bu konuda Türk ve Ukrayna tarafları arasındaki anlaşmanın, Ukrayna heyetinin 8-9 Nisan tarihlerinde Türkiye'ye düzenledikleri ziyaret esnasında sağlandığı belirtildi.

Sözkonusu açıklamada, varılan anlaşma çerçevesinde Ukrayna savunma sanayii kuruluşlarının, Türk ulusal füze sisteminin kurulması sürecine katılacağı bildirildi. Bu konuyla ilgili olarak TUSAŞ Motor Sanayii (TEİ) ile Ukrayna'nın Zaporojye ilindeki İvçenko ZMKB Progress işletmesi arasında ortak bir işletmenin kurulmasının görüşüldüğünün de ifade edildiği açıklamada, bu konularda taraflar arasında bir mutabakat zaptının imzalandığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Türkiye'yle Ukrayna'nın savunma işletmeleri arasındaki bir diğer işbirliği alanının, turbojet ve diğer uçakların motorlarının üretimi olduğu dile getirildi. Yine açıklamaya göre, taraflar arasındaki bir diğer işbirliği alanını, tank üretimi oluşturacak. Buna göre, Ukrayna savunma kuruluşlarının, Türkiye'yle, Türk ulusal tankı Altay'ın üretiminde işbirliği yapması öngörülüyor. Diğer taraftan, Ukrayna kuruluşlarının, Türk zırhlı araçlarının üretimi ve modernizasyonuna katılması hedefleniyor.

kaynak: http://kokpit.aero/ukrayna-ile-turkiye-den-isbirligi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2015, 01:31 
Akıncılar

Deniz Kurdu tatbikatı için İzmirde hangi gemiler demirli bilen varsa yazabilir mi ?
Kuşadası bodrum marmaris belli birtaek İzmiri bulamadım :evil:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2015, 04:58 
Akıncılar

Türkiye yeni 4 adet MK 15 Phalanx CIWS block 1B Baseline 2 sistem alıyor. Eldeki sistemleride Block 1B Baseline 2 seviyesine güncelliyor. Ayrıca 21 kontrol sistemi ve yedek parçası alıyor. Toplam bedel $310 milyon.

http://www.dsca.mil/major-arms-sales/tu ... s-upgrades

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2015, 10:17 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Türkiye yeni 4 adet MK 15 Phalanx CIWS block 1B Baseline 2 sistem alıyor. Eldeki sistemleride Block 1B Baseline 2 seviyesine güncelliyor. Ayrıca 21 kontrol sistemi ve yedek parçası alıyor. Toplam bedel $310 milyon.

http://www.dsca.mil/major-arms-sales/tu ... s-upgrades
İlk tahmini maliyet yaklaşık 250 mln$ olarak konuşuluyordu hatta 17 sistemin Türkiye'de modernize edilmesi halinde, ki talipli bir Türk şirket vardı, bedelin daha da aşağı gelmesi hesaplanıyordu. Görünen o ki D.K.K nın yaklaşımı kabul görmüş, yazık. Buradaki fiyat artırımı, muhtemelen, SSM tarafından off-set talep edilmiş olmasından kaynaklanıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2015, 11:37 
Uzaklaştırıldı

DSCA bildirimleri gerçek değerleri yansıtmaz.Gerçek değerin yaklaşık 1.5-2 katını ifade eder. Amaç ülkeden ülkeye değişen ABD satış fiyatlarının maskelenmesidir.Örneğin ihaleye girmeden önce izin anlamında Patriotlar için de DSCA bildirimi yapılmıştı.Yanlış hatırlamıyorsam 4 milyar dolar gibi bir şeydi.Oysa teklif 2.5 milyar dolar civarında gerçekleşti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2015, 11:48 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

DSCA bildirimleri gerçek değerleri yansıtmaz.Gerçek değerin yaklaşık 1.5-2 katını ifade eder. Amaç ülkeden ülkeye değişen ABD satış fiyatlarının maskelenmesidir.Örneğin ihaleye girmeden önce izin anlamında Patriotlar için de DSCA bildirimi yapılmıştı.Yanlış hatırlamıyorsam 4 milyar dolar gibi bir şeydi.Oysa teklif 2.5 milyar dolar civarında gerçekleşti.
Patriot örneğinde bir ihale (dolayısıyla, kağıt üzerinde bile olsa, yarışma ve rakipler) söz konusuydu. Burada durum farklı; bu bir FMS case'i, tek kaynak ve tek seçenek ve karşı tarafın deklare ettiği fiyatı, sizin belirttiğiniz oranlarda aşağı çekmesini gerektirecek hiç bir neden veya baskı unsuru mevcut değil. Belki bir miktar, o da olursa-jest amaçlı, indirim ama zaten fiyatlama yaparken tüm bunları da göz önüne almışlardır inanın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2015, 11:56 
Genel Yetkili

1x8 = 8 adet g sınıfı
2x1 = 2 adet ada sınıfı 3 ve 4 numaralar
2x1 = 2 adet lpd
1x4 = 4 adet milgem-2

Toplam = 20 adet kullanım yeri buldum.. 1 adet de yedek mi kalıyor ?

İlaveten 10 tane yeni hücumbot kıç güverte için ihtiyaç olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2015, 12:04 
Uzaklaştırıldı

Akar, Yarbay Kudret Güngör ve iki adet NL'yi de hesaba katmak gerekmez mi hocam?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2015, 12:07 
Akıncılar

Sadece ihaleye bağlamamak lazım. DSCA bildirimleri, bahsi geçen satış ile ilgili mümkün olabilecek tüm maliyet kalemlerini, oldukça yüksek bir güvenlik katsayısı ile çarparak verir. Bunun nedeni de, sözleşme imzalandıktan sonra, bu tavan fiyatın üstüne çıkılmasını gerektirecek risk / ihtiyaçları bertaraf etmektir. Söz gelimi eğitim ya da yedek parça kalemi, bildirimde öngörüldüğü şekilde gerçekleşmeyebilir, kullanıcı ülke mesela eğitim talep etmeyebilir (sözleşme görüşmesi sırasında). Bu da gerçek sözleşme bedelini düşürecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2015, 12:30 
Genel Yetkili

Akar, Yarbay Kudret Güngör ve iki adet NL'yi de hesaba katmak gerekmez mi hocam?
Onları da katarsak toplamda 14 ihtiyaç gözüküyor.
*Hadi 4 tanesini (2.milgemler girince) g'lerden sökecekler diyelim.
*Hücumbotların son dördünde de g'lerden takılsa (tf2000 ler girince) ;

yine toplamda para ile alınması gereken 6 ihtiyaç kalıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2015, 15:46 
Genel Yetkili

Ada sınıfının son ikisinde ram yerine phalanx olacakmış.

Hücumbotlarda ram seçilirse diye temenniler olmakla beraber, bakarsınız korkut-d'ye bile dönebilirler.

Umarım ram veya korkut olur da diğer sistemlere de phalanx kalır dediğiniz gibi. O durumda bile 8 g sınıfının phalanxları fazla sayılabilir.

Onları da 4 tf2000 X 2 =8 olarak düşünebiliriz o zaman.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2015, 16:27 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

FMS lerde case fiyatlamalarının yapısıyla ilgili hemfikiriz. Hatta çoğu zaman GIN-case (CİN paketi - lambadan cin çıkarmak için kullanılan yedek bütçe :) ) olarak adlandırılan ve paket toplamının, büyüklüğüne göre, %15 ile 25 arasında değişen bir kalem de konur ki, özellikle bizim gibi aklı sonradan gelen veya isteklerinde değişiklik yapması neredeyse alışkanlık haline gelmiş müşterilerin ekstra ihtiyaçlarını ve harcamalarını karşılayan bir kalem de bulunur. İlk telaffuz ettiğim 250 mln$ lık meblağ da zaten böyle hesaplanmış bir miktardı. Aslında dikkat çekmek istediğim husus, off-set yükümlülüğü koyarak toplam paket maliyetini yukarı zıplatmanın ne kadar mantıklı ve yararlı olduğu konusu idi. Bu off-set konusuyla ilgili olarak, yabancı bir şirket yetkilisi "%30 off-set istenen bir paket ile %50 veya %70 off-set istenen durumlarda proje bedelleri farklı olacaktır" demişti. Yani mealen ne kadar off-set istenirse o kadar fiyatın yukarı çıkacağını ima ediyordu.

Bir yanda yapılacak ameliyeyi yurt içinde yapabileceğini bildiren ve maliyeti aşağı çekme potansiyeli yanında, ileriye dönük başka yararlar da vaad edebilecek bir teklif varken bu opsiyonun seçilmeyip sistemlerin ABD'ye gönderilmesinin ve sanki bunu kompanse edecekmiş gibi off-set talep edip bir de fiyatı yukarı zıplatmanın tartışılması gereken bir davranış biçimi olduğunu düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2015, 16:59 
Uzaklaştırıldı

Ancak önemli bir konuda offsetin direct mi yoksa indirect mi olacağı.Direct offsetin faydası var.Bir anlamda know-how transferi ama indirect offset için maliyet yükseltmek pek anlamlı olmasa gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2015, 21:02 
Akıncılar

Hocam 2 adet NL derken Osman Gazi'de Phalanx mevcut NL-123/124 ten birine daha mı takıldı ?
Alıntı:
O zaman F-513/514 te VLS ve ESSM mi olacak ?

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2015, 21:25 
Akıncılar

Alıntı:
O zaman F-513/514 te VLS ve ESSM mi olacak ?

Saygılar.
Üstadım, F-513/514 sanırım sadece phalanx olacak maliyet yüzünden. F-515 ve sonrası için VLS ve ESSM ayrıca phalanx/ASELSAN sistemi olacak gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2015, 21:50 
Akıncılar

....Üstadım, F-513/514 sanırım sadece phalanx olacak maliyet yüzünden. F-515 ve sonrası için VLS ve ESSM ayrıca phalanx/ASELSAN sistemi olacak gibi.
Zamanında sanırım Jedi'in "" sahil güvenlik + "" şeklinde bir lafı vardı Milgem için bu zamana kadar hiç katılmasamda .....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2015, 22:03 
Akıncılar

Alıntı:
....Üstadım, F-513/514 sanırım sadece phalanx olacak maliyet yüzünden. F-515 ve sonrası için VLS ve ESSM ayrıca phalanx/ASELSAN sistemi olacak gibi.
Zamanında sanırım Jedi'in "" sahil güvenlik + "" şeklinde bir lafı vardı Milgem için bu zamana kadar hiç katılmasamda .....
Asıl görevi ASW olduğu için aslında sahilden pek de uzaklara gitmeyeceğini varsaymamız lazım. Her ne kadar liman liman dünyayı gezse de, "sahil güvenlik +" aslında güzel isimmiş. :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 May 2015, 23:29 
Süvariler

Şüphesiz ki 5-8 Mayıs 2015 tarihleri arasında İstanbul’da organize edilen IDEF-2015 Uluslararası Savunma Sanayisi fuarına damgasını vuran en önemli şey Türk Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Türk Sedef ve İspanyol Navantia firmaları arasında Türk Deniz Kuvvetler’inin “prestij projesi” olarak bilinen 1.2 milyar dolarlık Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) anlaşmasının imzalanması oldu. Bu proje, aynı zamanda şu ana kadar Türkiye’de üretimi gerçekleştirilecek en pahalı savunma projesi unvanına sahip oldu.

Havuzlu Çıkarma Gemisi'nin Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na tesliminin 2021 yılında olması planlanıyor. Sözleşmeye ilişkin bilgi veren SSM Deniz Araçları Daire Başkanı Müjdat Uludağ şöyle dedi: "Bu proje kapsamında yurt içinde üretilecek havuzlu çıkarma gemisi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekat alanlarında ve gerektiğinde Hint Okyanusu ile Atlantik Okyanusu'nda kullanılabilecektir".

Toplam 1450 kişiyi barındırabilecek şekilde dizayn edilen, lojistik destek almadan 50 gün denizde görev yapabilen bu gemi 22 knot seyir hızına ulaşabiliyor. Havuzlu çıkarma gemisi, gerektiğinde bünyesindeki tam teşekküllü hastane ile doğal afet bölgelerinde de kullanılabilecek. Havuzlu çıkar gemisi 34 yataklı tam teşekküllü bir hastaneyi de bünyesinde barındıracak. Tam yüklü deplasmanda 27 bin 436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda inşa edilmesi planlanan geminin, Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde yer alan en büyük deniz platformu olacağını da not etmek gerekiyor. LPD gemisine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın talebi üzerine bir kalkış rampası da konulacak. Böylelikle Türkiye’nin alacağı 100 adet F-35 -A alımının yanı sıra uçak gemisinde konuşlandırmak üzere 15 adet F-35 B (Kısa Kalkış - Dikine İniş) sipariş edileceği de belirtiliyor.

Her ne kadar Türk medyasında bu platform bir uçak gemisi olarak lanse edilse de uzmanlar bu geminin bir uçak gemisinin ötesinde imkân ve yeteneklere sahip olduğunu vurguluyor. Al-Monitor’un konuştuğu Türk Deniz Kuvvetleri’ni yakından tanıyan bir uzman olan Devrim Yaylalı’ya göre, bu platform bir uçak gemisi kadar olmasa da bünyesinde savaş uçağı bulunduracak, ancak bunun yanında bir uçak gemisinden farklı olarak içinde taşıdığı askerleri, onların silahlarını, cephanelerini her türlü lojistik destek malzemesini, ana muharebe tanklarını ve farklı tipte araçları, ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek ve havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına katılabilecek. Yaylalı şu bilgileri veriyor: “Bu yetenek bugün Türk Deniz Kuvvetleri’nin elindeki güç aktarım imkânını muazzam derecede artıracak.” Ayrıca son dönemde özellikle Türkiye’nin ilgi sahasındaki bölgelerde bu platformun başka kullanım amaçları da olabileceğine dikkat çeken Yayla sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu geminin askeri amaçla kullanımı dışında bölgemizde son zamanlarda sıkça rastlanan savaş dışı operasyonlar için de son derece faydalı olacağını söylemek mümkün. Örneğin, 2011 yılında Libya’da yaşanan iç savaş sırasında ülkede bulunan 20.000’den fazla Türk vatandaşının çıkartılması için birçok sivil ve askeri gemi seferber edildi ve bu gemiler Türkiye ile Libya arasında çok sayıda ve riskli seferler yaptılar. O sırada elimizde bir havuzlu çıkarma gemisi olsaydı belki de vatandaşlarımızı daha az seferde ve daha az riske atarak tahliye etmek mümkün olabilecekti. Üstelik geminde konuşlandırılmış olan silahlı helikopterler veya savaş uçakları Libya’da tahliye bekleyenlere havadan koruma sağlayabilecekti. Veya 2004’teki tsunami felaketinden sonra Endonezya’nın Aceh bölgesine Türkiye yardım elini uzattığında elimizde bir havuzlu çıkartma gemisi olsaydı, daha fazla miktarda yardımı bölgeye götürebilecek, bunları hem denizden hem havadan ihtiyaç sahiplerine iletebilecektik. Geminin tıbbi olanaklarının, gemiye deniz veya hava yolu ile ulaştırılan ve acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan sivillerin tedavililerine olanak tanıyabilecekti”.

Devrim Yaylalı’nın açıklamalarından da anlaşılabileceği gibi bu yetenekler Havuzlu Çıkarma Gemisini Türkiye’nin sadece sert askeri gücünün değil aynı zamanda yumuşak gücünü de vurgulayan önemli bir dış politika enstrümanı yapıyor.

Bu projeye gerçekten de Türk Deniz Kuvvetleri kadar başta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AKP’li diğer siyasilerin de yakın ilgi gösterdiği biliniyor. Özellikle aslında taraflar arasındaki imza töreninin biraz da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın baskısıyla planlanan tarihten öne çekilerek apar topar IDEF-2015’e alındığı kulağa gelen kulis bilgileri arasında. Buradan da bu büyük projenin AKP’li karar alıcılar tarafından Türkiye’deki iç siyaset için de bir “öz güven inşa nesnesi” olarak görüldüğünü söylemek mümkün. Kısacası, proje Türk Deniz Kuvvetleri için askeri-güvenlik açısından, AKP’li elitler için ise iç siyasete ve dış politikaya dönük olarak önemli bir “prestij projesi” haline gelmiş durumda.

Bu projeyi önemli kılan bir başka husus ise son yıllarda Balyoz ve Ergenekon süreçlerinde en büyük darbeyi almış kuvvet görünümündeki Türk Deniz Kuvvetleri’nin dönüşümüne ve yaşadığı kurumsal travmayı atmada önemli katkı sağlayacak olması. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin özellikle 22 Ağustos 2014’te hazırlanan Cumhurbaşkanlığı Savunma Reformu çerçevesinde kapsamlı bir dönüşüm ve yeniden yapılanma çalışmasına giriştiği biliniyor. “TSK 2033 Vizyonu” olarak bilinen bu dönüşüm ve yeniden yapılanma sürecinde Türk Deniz Kuvvetleri’nin önemli bir yapısal dönüşümden geçeceğini söylemek abartılı olmaz. Deniz güvenliği konusunda Bilkent Üniversitesi’nde akademik çalışmalar yapan ve Al-Monitor’a konuşan İlker Gürel bu konuda ortaya iddialı bir vizyon koyuyor: “2023 yılında 2 trilyon dolarlık GSMH ile dünyanın en iyi ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen, 2 adet nükleer tesis ile nükleer güç kullanan ülkeler ligine girerek dünyanın 32 ülkesinden biri olacak olan, 2023 yılında yaklaşık 90 milyon nüfus ile potansiyel bir üretim kapasitesine de kavuşacak olan bir ülkenin milli menfaatlerinin küresel bir projeksiyona ulaşması normal” diyor ve şöyle devam ediyor: “İşte bu noktada geleceği belki de en iyi gören Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Katar’a yönelik yapacağı üs konuşlanması, Somali’ye yönelik kapasite artırımı, özellikle son birkaç yıldır Asya-Pasifik bölgesinde bayrak dalgalandırması ve son hamlesi olan bu projenin hayata geçirilmesine yönelik adımları hızlandırması ile büyük bir sıçrayış yapmış gibi görünüyor.”

Görünen o ki özellikle Türkiye’nin yeni askeri yetenekler kazanma ve milli savunma sanayisini güçlendirerek önemli projelere imza atma konusunda askerlerle siyasi karar alıcılar arasında bir konsensus oluşmuş durumda. Askerler bu uzlaşmanın teknik boyutu ile ilgilenip “TSK 2033 Vizyonu” ile bir dönüşüm ve yeniden yapılanma sürecine girerken siyasetçiler ise bu dönüşüm ve yeniden yapılanma sürecinden oluşacak enerjiyi hem iç siyaset hem de dış politika alanında kullanma amacında. Ancak başta Suriye’deki iç savaş ve Irak’ta yaşanan kriz ortamı, İslam Devleti (İD) tehdidi, Ukrayna’daki çatışmalar ve Karadeniz’in güvenliği, Ortadoğu ve Balkanlar’da artan etnik, dini ve mezhepsel gerilim gibi dış dinamikler ile iç siyasette kırılgan giden Kürt Çözüm Süreci, otoriterlik tartışmaları ve giderek artan toplumsal kutuplaşma, Türkiye’nin sınır güvenliğindeki yapısal ve hukuki sorunlar, Türk ordusu içine sızdığı iddia edilen Gülencilerin tasfiyesi gibi iç dinamikler düşünüldüğünde askeri karar alıcıların bu büyük dönüşüm ve yeniden yapılanma sürecini nasıl yöneteceği merak konusu. Kısaca önümüzdeki aylar Türk ordusundaki generallerin “köprü geçerken at değiştirme konusunda ne kadar mahir olacaklarını” göstereceği aylarmış gibi görünüyor.

Metin Gürcan

http://www.al-monitor.com/pulse/tr/orig ... force.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2015, 16:30 
Akıncılar

Modernizasyonları tamamlanan Ay Sınıfı TCG Doğanay ve TCG Dolunay Deniz Kuvvetlerine teslim edildi.

http://superhaber.tv/deniz-kuvvetlerini ... ialnetwork

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2015, 20:53 
Yeni Üye

Eğitim kıyafetlerinin değişimine yönelik dedikodular dolaşıyordu en son gelişimi hakkında bilgisi olan var mı? :geek:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2015, 09:35 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Muavenet’in 2 Ekim 1992’de Display Determination-92 (Kararlılık Gösterisi-92) adlı NATO tatbikatı sırasında Ege’de ABD uçak gemisi Saratoga’nın ateşlediği 2 adet Sea Sparrow hava savunma füzesiyle vurulmasının üzerinden tam olarak 23 yıl geçti.

Füzeler geminin kalbi sayılabilecek köprüüstü ve SHM (Savaş Harekat Merkezi) gibi yerlerin yakınına isabet etti. Füzelerin isabeti sonucunda geminin komutanı Deniz Kurmay Yarbay Kudret Güngör dahil olmak üzere 5 şehit ve 22 yaralı verdik. Dönemin ABD Dışişleri Bakanı Lawrence Ealeburger haberi Washinton Büyükelçimiz Nüzhet Kandemir’e “geminizi batırdık özür dileriz” diye iletti.

Olay gece yarısı yeşil periyot olarak adlandırılan tatbikat dışı bölümünde meydana geldi. Saratoga ve Muavenet Ege’de Saroz Körfezi yaklaşma sularındaydılar. Bildiğiniz gibi Ege’nin her iki tarafı NATO müttefikleriyle (Türkiye ve Yunanistan) çevrilidir. Ayrıca civarda tatbikatı veya ABD gemilerini yakından izleyen Rus ve Çin harp gemileri mevcut değildi. Bunun anlamı Saratoga dahil ABD harp gemilerinin yüksek hazırlık durumunda veya tetikte olmasını gerektiren herhangi bir durum yoktu.

Kasten vurdular

Sea Sparrow satıhtan havaya atılan, 19 km. menzile sahip, 231 kg ağırlığında, 3,6 metre boyunda ve yaklaşık 170 bin ABD doları maliyete sahip yarı aktif radar güdümlü bir füzedir. Sea Sparrow bir hava savunma füzesi olmasına rağmen satıhtan satıha yani suüstü hedeflerine de atılabilme özelliğine sahiptir.
Sea Sparrow füzesi atabilmek tek bir kişinin tabancayı eline alıp ateşlemesi gibi kolay bir şey değildir. Yine bu füzenin fırlatılabilmesi SHM’de vardiya tutan bir subayın kolunu ateşleme düğmesine yanlışlıkla çarpması açıklaması ile de izah edilemez. Füzenin kazaen ateşlenebilmesinin önüne geçebilmek için sistem çok sayıda emniyet tedbirini içermektedir. Füzeyi başarı ile ateşleyebilmek için 6 aşamadan geçilmesi ve gemi komutanın onayının alınması gereklidir. Ayrıca füze at ve unut (fire and forget) türü bir güdümlü mermi değildir. Füze ateşlendikten sonra hedefini vurabilmesi için bilgiye ihtiyacı vardır. Bu nedenle atan geminin hedef gemisini (Muavenet) radarla aydınlatması gereklidir.

Sonuç olarak olayın kaza olmasının imkan ve ihtimali yoktur. Kaza olma şansı bir milyonda bir dahi değildir. ABD, en yetkili ağızlarından bu olayın bir kaza olduğunu açıkladı. Ama bize göre Muavenet kasten, isteyerek, bilerek ve planlanarak vuruldu. O zaman aklınıza şu soru geliyor; ABD niçin bunu yapsın?

Mesaj verdi

ABD bu olay ile Türkiye’ye mesaj vermek istedi. Birincisi stratejik olanı; “ soğuk savaş dönemi sonrası liderliğimde yenidünya düzeni kurulmaktadır. Farklı yol arama kıpırdanmalarının farkındayım. Kayıtsız ve şartsız izlemen gereken yol benim gösterdiğimdir.” İkincisi ise güncel bir sorunla ilgiliydi ama sonuçları itibarıyla bu da stratejikti. “Çekiç gücün Türkiye’deki varlığı ve yapacağı görevler benim için hayati öneme haizdir. Engellenmesi kabul edilemez.“

ABD Muavenet’i vurarak yakıcı ve yıkıcı gücünün küçük bir örneğini vermişti. Sonrasında da Muavenet’e karşılık 8 Knox sınıfı firkateyni Türkiye’ye çok ucuza vererek havucu da göstermişti.
ABD, kurguladığı yenidünya düzeni içinde Ortadoğu’yu yeniden şekillendirecekti. Bunun için Türkiye’yi kaybetmemek ve iliklerine kadar kullanmak yaşamsal öneme haizdi. Bölgede ikinci bir İsrail olması planlanan kukla Kürt Devleti’nin oluşumu için “Çekiç güç“ çok önemliydi. Temmuz 1991’de göreve başlayan İncirlik ve Pirinçlik’te konuşlanmış 77 uçak ve helikopter ile Amerikan, İngiliz, Fransız 1862 kişiden oluşan “Çekiç güç“ün Türkiye’den çıkarılması asla ve asla kabul edilemezdi.

Mesaj anlaşılmadı

Görünürdeki amacı Saddam Hüseyin’in olası saldırılarına karşı Irak’ın kuzeyinde bulunan Kürtleri korumak olan ama esas amacı Irak’ı bölmek ve bölgede Kürt Devleti kurmak olan “Çekiç güç“ün görev süresi TBMM’de uzun ve sert tartışmalardan sonra 24 Aralık 1992’de 6 ay uzatıldı. Bu uzatmalar 2003’e kadar devam etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye, Muavenet ile verilmek istenen mesajı anlayamamıştı. Ama ABD’nin ülkemiz ve bölgemiz için planları vardı. Anlamamakta direnince 1995’de “Türk Generalleri hizadan çıktı” dediler. Irak’a müdahelede yer almak istemeyen Ecevit’i tasfiye etmek için Kara Çarşamba olarak bilinen 2001 Türkiye Ekonomik Krizini manipüle ettiler ve Erdoğan liderliğinde AKP’yi iktidara getirdiler. Erdoğan’a zorluk çıkaran TSK’yı itibarsızlaştırmak için 4 Temmuz 2003’de Türk Askeri’nin kafasına çuval geçirdiler. Ergenekon ve Balyoz gibi operasyonlarla projelerinde görevlendirdikleri AKP’nin önünü açtılar. Ve günümüze kadar geldik!

Türker Ertürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2015, 05:22 
Akıncılar

Bir mesajmı verdiler yoksa o an görülmemesi gereken birşey olduda bizimkilermi gördü bilemem ama bir kaza olmadığı kesin..!! Heleki prosedür, manueller, talimatlar manyağı Amerikalıların, kuralları ihlal ederek yanlışlıkla canlı bir değil iki atış hemde yapmaları mümkün değil..!! Ben o gemide misafir olarak ağırlanmış, subay yemekhanesinde yemek yemiştim.. Rahmetli ile tanışmıştım.. Bu olayın acısı çok büyüktür benim için.....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2015, 11:48 
Akıncılar

Çin Varyag'ın Suriye'ye gönderileceğini yalanladı:
http://kokpit.aero/cin-den-yanit

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2015, 15:52 
Akıncılar

Varyag problemli bir gemi. Ana karadan bu kadar uzağa göndermeleri sıkıntı olur zaten

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 231 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: